Frans Bauer wint Duitse zieltjes GESPREK VAN DE DAG 'El Nino beter te voorspellen' Stokoude gen-muis Yoda nog altijd seksueel actief Tussen kitsch en nog meer kitsch 'Wat hij hier nodig heeft, is één hele grote klapper' DAGELIJKS LEVEN 0,HEfJk -Je. ZULr HIER. TOCH A\AAR- MOETEfV WONEN MENSELIJK El Nino, de periodieke opwarming van het wa ter van de Grote Oceaan rond de evenaar, is volgens onderzoekers van de Universiteit van Columbia beter te voorspellen dan tot nu toe werd gedacht. Met een nieuwe methode kun nen zij heftige El Nino's al twee jaar van tevo ren zien aankomen. De komende twee jaar wordt er overigens geen El Nirio verwacht. Na metingen van de temperatuur aan het zee oppervlak, uit de periode 1980-2000 te hebben gekoppeld aan de verschijningen van El Nino, konden de onderzoekers met het zo ontstane computermodel aan de hand van oudere tem- peratuurgegevens verschijningen van El Nino anticiperen vanaf 1857. Er bestonden al andere methodes om El Nirio te voorspellen. Sommige daarvan kondigden de verschijning in 1997 en kele maanden van tevoren aan. Omdat deze methodes behalve temperatuur ook gegevens gebruiken die alleen de laatste tientallen jaren worden bijgehouden, konden zij lang niet zo ver teruggaan als de nu ontwikkelde methode. El Nirio ontstaat meestal tussen april en juni en bereikt zijn hoogtepunt tussen december en fe bruari. Het verschijnsel doet zich voor met tus senpozen van twee tot zeven jaar. Het zorgt voor wereldwijde klimaat- en neerslagschom melingen die vaak rampzalig uitpakken. De El Nirio van 1997 heeft wereldwijd naar schatting twintig miljard dollar schade veroorzaakt. De El Nirio van 1877 ging gepaard met het uitblijven van de moesson in India, waardoor een hon gersnood ontstond die aan misschien wel 40 miljoen mensen in India en China het leven heeft gekost. Er zijn ook gunstige effecten. Zuid-Amerikaanse vissers gaven El Nirio zijn naam (kerstkind) omdat het verschijnsel volle netten garandeerde, ap De dwergmuis Yoda heeft zijn vierde verjaardag gevierd. Volgens wete schappers is dat bijzonder: in mensjaren zou het knaagdier 136 jaar ou zijn. Yoda is genetisch gemanipuleerd om te onderzoeken of het verou ringsproces kan worden vertraagd door een verandering van de horni( spiegel. Bij Yoda is gesleuteld aan de hypofyse en de schildklier. Ook is insurineproductie verlaagd. De proef lijkt geslaagd, want Yoda is ondai zijn vergevorderde leeftijd nog beweeglijk en seksueel actief, zegt de Ai kaanse onderzoeksleider Richard Miller van de universiteit van Michig Er zijn wel zware bijwerkingen. Zo is Yoda een derde kleiner dan ande muizen van zijn soort en is hij heel gevoelig voor kou. Om hem warmi houden hebben de onderzoekers het veel grotere muizenvrouwtje prii Leia, net als Yoda genoemd naar een figuur uit Star Wars, in zijn kooij Yoda woont in een laboratorium met nog zo'n honderd andere hoogb de proefmuisjes, allemaal mannetjes, ap Een 20-jarige Roemeense heeft OP HET DAK van een busstation van de stad Brasov het leven geschonken aan EEN ZOON. De vrouw woont sinds enige tijd op het stationsdak. Door de persweeën slaagde ze er niet in naar beneden te ko men. Omdat artsen de dakloze vrouw niet konden bereiken, riepen ze haar van beneden toe wat ze moest doen. De bevalling verliep vlot. Moeder en zoon wer den vervolgens op een brancard naar beneden getild en naar een ziekenhuis ge bracht. Beiden maken het goed. Don Vito Corleone, vereeuwigd door acteur MARLON BRANDO in Fran cis Ford Coppola's The Godfather, is door Amerikaanse filmexperts uitge roepen tot BESTE FILMKARAKTER ooit. Brando speelde Vito Corleone in de eerste film uit de maffiatrilo gie, die in 1972 uitkwam. In het vervolg, The Godfather 2, uit 1974 was het Robert de Niro die de rol vertolkte. Beide acteurs kregen hier voor een Oscar. In de lijst komen ook meer opzienbarende namen voor als Fred C. Dobbs, de paranoï de en moordlustige goudzoeker ge speeld door Humphrey Bogart in The Treasure of the Sierra Madre. Dobbs volgt 'godfather' Corleone in de lijst, terwijl Bogarts beroemdste rol, Casablanca's Rick Blaine, pas op de 19de plaats voorkomt. Scar lett O'Hara, vertolkt door Vivien Leigh in Gone with the Wind, neemt de derde positie in. Onder de meest gedenkwaardige filmfiguren bevindt zich ook een digitale creatie, Gol- lum uit de trilogie The Lord of the Rings (plaats 10); Foto: EPA Artsen in Tampa, in de Amerikaanse staat Florida, hebben een JONGE TJE enkele minuten na zijn geboorte voorzien van een MINIPACEMAKER Het apparaatje is niet groter dan een munt en het is volgens de regio nale televisiezender Local6 de kleinste pacemaker ter wereld. De baby was met een groot aantal afwij kingen ter wereld gekomen, waaron der een zeer laag hartritme en gaat jes in het hart, dat ook nog eens aan de verkeerde kant van de borstholte zit. De pacemaker heeft de polsslag opgevoerd van 40 tot een voor ba by's normale hartslag van boven de 100 per minuut. De artsen hebben gezegd dat het jongetje nog diverse malen geopereerd moet worden. Daarna kan hij een normaal leven leiden, maar hij zal altijd een pace maker nodig hebben. Jean de Boisson Het is de straf van de huichelaar dat hij ook zelf niet meer weet wat hij aan zich heeft Jacques Hendriks Het is een oerdrift, een goed gedijend mode-ding en bijna alle vrouwen hebben er last van. Meestal komt het opzetten na het bevredigen van de nesteldrang, maar er zijn genoeg gevallen bekend, waarbij het zich al voor die tijd heeft geopenbaard. Als behoefte, bewijsdrang, prestige-ding of bezigheidstherapie. Het mag elke willekeurige dure of psychologisch verant woorde naam krijgen, maar in feite is en blijft het ge woon knutseldrang. De knip- en plakfase uit de kleutertijd beleeft een fa natieke wedergeboorte en leidt over het algemeen tot een hele berg overbodige rommel. Nog meer troep, want wie actief de knutselarij beoefent, gooit niets weg. Alles kan van pas komen, van theezakjes en kurken tot schelpen en kapotte kerstverlichting. Het wordt allemaal opgeborgen in de speciaal daarvoor aangeschafte knutselkit met handige opberglades. Een echte knutselteef laat zich graag verrassen door haar eigen assortiment. Toch weten veel vrouwen niet wat ze met hun knutseldrang aanmoeten. Hoogstwaarschijnlijk wegens een tekort aan creativi teit. Gelukkig zijn daar de commercieel briljant op inge speelde cursussen, die dan ook gretig aftrek vinden. In principe is zo'n cursus volgen niet meer dan die zelfde overbodige rommel maken, maar dan onder begeleiding van een professionele knutselaar, die ove rigens zelf liever kunstenaar wordt genoemd. Frap pant dat dat verschil in vergelijking met het huis- hobbyën wel opvallend veel geld kost. Maar daar doen wanhopige frutselvrouwen niet eens zo moeilijk over. Integendeel, het is vechten voor een plaatsje. Ik zei het al, bijna alle vrouwen. Ik dus ook. Mijn cre atieve grootheidswaanzin gaat zelfs zo ver dat ik een Op een VEILING in Londen van ON DERDELEN van de supersonische CONCORDE-vliegtuigen zijn deze week onder andere de karakteristie ke puntige neus en twee .toilethokjes verkocht. De kopers telden daar res pectievelijk 178.000 euro, 2331 euro en 1243 euro voor neer. Een onbekende Italiaanse koper, die zijn bod telefonisch vanuit Milaan deed, kocht de neus. Hij zei die in zijn huis te willen neerzetten. Een van de twee bieders die met een toilet hokje uit de Concorde naar huis gin gen, vertelde dat zij dat ofwel onder de trap laat plaatsen, of in een hou ten tuinhuisje. Op de veiling ging ook een Concorde-motor onder de hamer. Die werd verkocht voor bijna 36.000 euro. Er kon in totaal wor den geboden op 150.000 onderde len. Het ging om reserveonderdelen en er is dus geen Concorde uit el kaar geschroefd voor de veiling. Met de aankoop van zijn nieuwe LONDENSE STULPJE heeft de In diase INDUSTRIEEL Lakshmi Mittal zich ook meteen verzekerd van een plaats in het Guinness Book of Re cords. De schatrijke magnaat telde omgerekend meer dan 100 miljoen euro neer voor het paleisachtige pand in het buurtschap Kensington Palace Gardens in het centrum van Londen. Het nieuwe huis van Mittal ligt aan het zogenoemde 'miljar dairsstraatje'. Er is plek voor twintig auto's en het huis beschikt onder meer over een eigen balzaal. Drie jaar geleden kocht Formule-1 baas Bernie Ecclestone het pand nog als verrassing voor zijn vrouw. Hij telde er 75 miljoen euro voor neer maar zijn echtgenote Slavica zag er niets in. De twee hebben de woning dan ook nooit betrokken. De tot nog toe hoogste prijs die ooit voor een huis zou zijn betaald, lag op 95 miljoen euro voor een woning in Hongkong, aldus het recordboek. Het huis ver wisselde in 1997 van eigenaar. Tv-coryfee RUDI CARRELL (69) is tijdens het Gouden Roos-festival in het Zwitserse Luzern opgenomen in de HALL OF FAME, waarin beroem de tv-makers een plaatsje krijgen. Op 3020 meter hoogte werd zijn naam in het ijs van de Titlis-glet- scher gehakt. Met hem kreeg ook de bedenker van de quiz 'Weekend Mil lionaires' een plaatsje in het eeuwi ge ijs. Carrell treedt momenteel niet meer op voor de (Duitse) televisie. Wel produceert hij nog^steeds televi- sieprogramma's bij onze oosterbu ren. Foto: EPA In de ruim drie uur durende show staat hij al als tweede gepland, dat lijkt een vrij ondankbare positie, de toppers komen meestal aan het eind. „Eerst zat ik ook na de pauze, maar ze hebben gescho ven. Ik moet de boel een beetje wakker schudden." Dat lukt hem in zijn twintig minu ten durende set moeiteloos. Het publiek, dat de rest van de avond tamelijk apathisch blijft zitten en hoogstens in de handen klapt, staat op commando van Frans op, zwaait met de armen, lacht zich rot om de Lausbubencharme (kwajongen charme) van die olij ke Hollander en beloont hem met een ovationeel applaus. „In Nederland is hij een Riesen Super Star, maar hier kennen we hem ook allemaal", zegt presenta tor/ organisator Lutz Ackermann, de grote man achter de populaire Noord-Duitse zender NDR 1, die een bereik heeft van ruim twee keer de grootte van Nederland. Frans Bauer bevestigt zijn be kendheid. „Of ik nou in Leipzig (waar zijn voorouders vandaan komen), in Berlijn of in Hameln ben, ik word overal op straat her kend en aangesproken." Hij is dan ook niet alleen bij de NDR te horen, maar stond dit jaar ook in een grote Nieuwjaarsshow op de nationale televisie en in 2002 in een Kerst-tv-show. „Mijn vader speelde toen voor de Kerst man, die is nu ook bij 14 miljoen Duitsers bekend", lacht de Fij- naartse zanger. In de pauze wordt zijn populariteit duidelijk. Diverse artiesten staan klaar om cd's te verkopen en handtekeningen uit te delen, maar alleen bij de kraam van Frans is het dringen geblazen. cd's en een stuk of zes Ned se albums. Maar ze wil alle ben. „Want de stem van Fi Bauer is de beste remediet Kopfschmerz." Haar mani niet anders dan 'ja' te kniki Frans aan de vrouw uitlegt zijn Duitse activiteiten een stil hebben gelegen omdat veel mogelijk tijd bij zijn jc kinderen Christiaan en Jan zijn, smelt ze. „Hij heeft ge gezin is belangrijker dan je ère." Annette uit Worbis is missi een nog wel grotere fan. Ze deze show al voor de derde ditmaal zien, ma is wel hi ver meti to. Voor Frans g de grootsti se Schlagen gers. Waait Omdat hij recht ens thiek is, n arrogant; meeste D collega's, op dat mt passeerti nebankbruime G. G. Andei knikt haar vriendelijk geda| In Nederland hoor of lees jt zij de tv-serie De Bauers ge kwaad woord meer over Fi Bauer. In Duitsland (nog)v land bestaat natuurlijk niet uit Schlagerliefhebbers. Int rubriek op internet valt onj ten kritiek te lezen op hetli album, Grenzenlos: 'Moeti man de crisis in de platenii strie keren? Rest de vraag of het niet vu moeilijk is om na De Hype, tien keer een programma v Vegas-achtige allure in een vol Ahoy, nu duizenden kil ters door Duitsland te moe toeren om zieltjes te winni zo'n tweederangsshow, \va enkele van zijn collega's zd euvele moed hebben om te backen. ('Wie playbackt, is echte artiest', moppert Frai ter de coulissen). „Het is goede promotie", g eerlijk toe. „Straks treed iki nog op in het oosten vanD land en in Oostenrijk, hetii om mijn gezicht daar te lati zien. Tijdens zo'n toumeel overdag de tijd om alvastn denken over mijn Nederlat theatertour in het najaar. 1 langrijkste van dit soort opi is dat het goed is om na ali in Nederland met me gebe in het afgelopen jaar, ik hie naar de basis ben teruggeki besef dat het niet uitmaakt wat voor een publiek je opt en voor hoeveel mensen, ti tweeduizend. Je moet hond procent geven." tijdje dacht dat ik daar professioneel mee aan de gang moest gaan. Dat ik succes zou hebben op een kunstacademie en grappig genoeg dacht de kunst academie in kwestie dat ook, maar een jaar verder blijkt dat we beide in feite niet weten waar we mee bezig zijn. Zij noemen het dan wel anders, maar het blijft een veredelde vorm van knutselen met het ver schil dat alles wat mislukt voor vol wordt aangezien. Ik ben daar zelf misschien wel het meest schrijnende voorbeeld van. Daarnaast laat ook ik mij eens in de zoveel tijd ver leiden tot zo'n geestverruimende cursus ofcrea- avond. Bij één van die cursussen ging ik los op klei. Toen ik uiteindelijk mijn eerste echte pronkstuk maakte, iets wat ik niet meteen in de pridlenbak wil de mieteren, liet juf dat tussen neus en lippen door vallen. Vast niet per ongeluk. En zoals dat bij na maak meestal het geval is, daalt bij een poging het te evenaren, de kwaliteit schandalig. Vol goede moed op naar een nieuw succesje dan maar. Dat duurde even, maar toen was het ook wat. Zo wat, dat juf het voor de eindexpositie wilde gebruiken. Ik was diep gevleid natuurlijk, dat mijn overbodige rommel in een vitrine te kijk zou worden gezet. Maar vervolgens was ik diep gekwetst en boos toen ik het mailtje dat ik mijn spullen weer op moest halen, drie dagen te laat las en alweer een pronkstuk tot gruis was gede gradeerd. Daar was ik toen wel even klaar. Om de moed niet geheel te verliezen, doe ik toch af en toe ook een cursus-avondje voor de leuk erbij. Zo hou ik in ieder geval eens in de zoveel tijd het gevoel dat ik heus een beetje beter ben dan anderen. Iets wat in het land der knutselkoninginnen een niet te onder schatten taboe is. Je bent niet beter, je hebt gewoon Nederland lag in 2003 aan de voe ten van Frans BauerDe eerste maanden van het nieuwe jaar toer de hij met tal van artiesten door Duitsland voor een Schlagerpara de. Hoe groot is Bauer eigenlijk in het land van zijn voorouders? 'Wat Frans nodig heeft, is één grote klapper.' De Rattenfangerhalle in het mooie stadje Hameln is bijna uitverkocht. Zo'n 2000, voornamelijk wat oudere mensen zijn op de laatste aflevering van NDR I's Grosse Schlager parade 2004 afgekomen, met bij veel van onze oosterburen popu laire artiesten als G. G. Anderson, Gaby Albrecht, Bemhard Brink, niemand minder dan George Ba ker en'Der Frans Bauer' In Nederland is de om zijn een voud geroemde charmezanger sinds enige maanden de onge kroonde showbizzkoning, dankzij zijn tien Ahoy'-concerten en voor al de druk bekeken reality-soap rond zijn familie. Dat hij in Duits land genoegen neemt met een rol in een toch behoorlijk oubollige show, doet het vermoeden rijzen dat Bauer daar nog lang niet de status heeft van, pak 'm beet, Freddy Breek. „Wat Frans hier nodig heeft, is een nummer één hit, één grote klapper. Als je die eenmaal gehad hebt in Duitsland, dan ben je voor altijd een grote ster", weet één van de mensen achter de scher men. Bij zijn debuut op de Duits talige markt (ook in Zwitserland en Oostenrijk) scoorde Frans nochtans meer dan behoorlijk, en dat allemaal dankzij een stoom cursus Duits van twee weken in een nonnenklooster- De single Buenas Dias, Weisse Taube reikte in 1996 tot de top-5 van de Schlagerhitparade en van zowel het debutalbum Liebes- briefe als de opvolger Weil ich dich liebe werden een paar hon derdduizend exemplaren ver kocht. De volgende vijf albums en tien singles verkochten vervolgens 'behoorlijk'. Frans Bauer heeft met deze show erbij zestien Schlagerparades ach ter de rug, waarvan de laatste se rie acht dagen achter elkaar. Hij hunkert naar huis, naar zijn gezin. „Helaas waren mijn cd's na de vo rige show al uitverkocht. Niet nor maal meer." Dus deelt hij gesig neerde portretten uit en gaat hij gewillig knuffelend met vrouwelij ke fans op de foto, terwijl zijn va der de organisatie matst door te helpen met de verkoop van licht gevende rozen. Hoewel Bauer sr. geen woord Duits spreekt, is hij binnen twintig minuten los. „Dat zit ons in het bloed", knipoogt hij tevreden. Inmiddels hebben de grootste fans van Frans zich door de me nigte gewurmd. Zoals een vrouw uit Hannover, die in het zieken huis zijn muziek leerde kennen. „Ik lag te herstellen van een auto ongeluk, op de radio hoorde ik de hele dag alleen boem-boem- boem. Tot ze van de ziekenom roep opeens een nummer van Frans draaiden. Ik wist niet wat ik hoorde. Ik heb meteen aan de verpleegster gevraagd uit te zoe ken wie die zanger was." Inmiddels heeft ze alle Duitstalige Frans Bauer in Duitsland: „Eerst zat ik na de pauze, maar ze hebben ge schoven. Ik moet de boel een beetje wakker schudden". Foto: EPA ze er] lomeli gereden droom isc Frans nog keer in Al een andere stijl en als je niet oppast noemen ze alles schattig. Het is sowieso oppassen geblazen want in een klasje waar creativiteit en originaliteit een klun gelig dieptepunt beleven, zitten vaak talentvolle af kijkers die op hoog niveau na-apen. En alweer is het de juf die me een nare smaak be zorgt. Onder schelle uitroepen van enthousiasme maakt ze snel een paar foto's voor haar archief. Ziezo, geld verdienen en gratis ideeën jatten. Je gaat je dan bijna afvragen wat de crea tieve toegevoegde waarde is van de do cent. Is haar eigen succes wellicht te ma ger om de kritische maatschappelijke lat te halen en is een klas vol leken de enige plek waar zede schijn nog kan ophouden? Het zit me niet lekker. Het hele knutselgebeuren eigenlijk niet, want ik blijk er gevoelig voor. Ik verzamel mijn treinkaartjes en werd gisteravond betrapt terwijl ik het oranje snoer van mijn kapotte stof zuiger wilde afsnijden. Je weet maar nooit... Wat ik wel weet is dat ik niet ver verwij derd ben van die knutselkit en dat dat ook het enige is dat overblijft als ik straks stop met school. Een angstaanja gende constatering. Van aanstormend professional zal ik reduceren tot kneu terige knutselkneus. Wegkwijnen als een amateurtje met niets anders in het vooruitzicht dan nesteldrang... Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18