oedracht "hietpartij nbekend Leidsch Dagblad tssecretaris: Studie naar lomische waarde cultuur 'Hoge verwachtingen van de ochtendkrant' doden bij super in Tiel Toeristen geven in regio 140 miljoen uit en oppositie eens over prepensioenplan Winnaar Singelloop moet wachten op medaille 'Vrouwen moeten wereld ander gezicht geven' Leidsch Dagblad uagi RH vrijdag l6 april 2oo4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Warm Patrick van Dam ziet het nog wel goedkomen met w Noordwijk Een tintelfrisse wind door de barokmuziek <§19/20 ■HMi afflffij z 2/3 «hoonen - Staatssecretaris van der Laan en minis- economische zaken jt presenteren begin gezamenlijk een fta waarin de verbin- len economie en cul- It onderzocht. Dat der Laan in een inter- jdeze krant. isecretaris vindt het de invloed van cul- le economie goed in irengen: „Ik wil echt jur als een factor van de samenleving wordt daarmee bewijzen en cultuur van cruci- jg zijn voor die samen leving. De economische waarde van cultuur wordt zwaar onder schat en dat beeld wil ik in po sitieve zin veranderen. Die waarde - gewoon in harde cij fers uitgedrukt - wil ik in kaart brengen. Omdat er nu eenmaal groepen zijn die vooral gevoelig zijn voor harde cijfers; ik hoop ze op deze manier te overtuigen van het belang van cultuur." De onderzoeken worden ge daan in de twaalf provincies en de dertig grootste steden in Ne derland. Begin 2005 willen Van der Laan en Brinkhorst de be leidsnota presenteren. Pagina R8: 'Economisch belang cultuur wordt zwaar onderschat' Swie Tjiang Tan geniet van nieuws. Tussen de program ma's op Radio 1 ('in de auto en zelfs in bad') en de televisie zoekt hij naar een geschikt tijdstip voor zijn krant. „Ik ver wacht veel van het Leidsch Dagblad als ochtendkrant", zegt de 48-jarige trouwe abon nee uit Voorschoten. „De be zorger moet mij uiterlijk om zeven uur een krant bezorgen. Ik heb hoge verwachtingen van jullie journalisten. Wat er de vorige avond is gebeurd, verwacht ik uitgebreid in de krant. Mijn interesse gaat vooral uit naar nieuws uit de regio en naar sport." 's Ochtends, zegt Tan, kan hij dan - voordat hij naar zijn werk gaat - in elk geval de krantenkoppen snellen. „Ge lukkig werk ik in de buurt, in Rijnsburg, en hoef ik pas om half acht de deur uit. De krant gaat niet mee naar mijn werk, want dat kan ik mijn vrouw Ida niet aandoen. Bovendien zien onze kinderen Yu Kai (9) en LiSha (6) de krant dan ook de hele dag thuisliggen." Tan verwacht dat hij voor zijn werk niet alles kan lezen wat zijn interesse heeft. Voor de rest van de krant moet hij, net als nu met zijn middagkrant, 's avonds een rustig moment zoeken. „Dat gaat de ene dag wat gemakkelijker dan de an dere. 's Woensdags heb ik het mooi voor elkaar. Dan ga ik 's avonds eerst een rondje hard lopen, daarna met de kinderen in bad en, als de kinderen sla pen, tot slot een hapje eten. Met de krant erbij. Heerlijk." Foto: Hielco Kuipers iPD - De toedracht van rtij gisteravond in ilcentrum in Tiel, waar- insen om het leven m een vierde ernstig takte, is nog steeds I. Dat heeft een :er van de politie >zegd. Er zijn nog loudingen verricht. Ivoerster wilde nog ;en over de toestand waargewonde slacht er zeer slecht aan toe 'Over de dader of da- Ie politie niets kwijt, j heeft een zogenoemd rootschalig Optreden |rd om het Tielse dra- [derzoeken. Tot laat in pijn politiemensen be- pst om sporen veilig te stellen. De schietpartij, rond half acht gisteravond, had plaats bij de ingang van een Al- di-supermarkt aan de Kwelka- de. Het filiaal maakt onderdeel uit van een klein winkelcentrum, waarin meer zaken zijn geves tigd. Vanwege de koopavond was het er ten tijde van de schietpartij erg druk. De politie kan nog niet aange ven of het een overval, een afre kening of een ruzie was. Vol gens een ooggetuige zijn er vier kogels afgevuurd. Rond de plaats van de misdaad gonst het van de geruchten. Volgens enkele bewoners van een zij straat van de Kwelkade, is het een publiek geheim dat er ter hoogte van de Aldi geregeld in drugs werd gehandeld. Sporenonderzoekers staan in de Aldi. Op de grond ligt een van de dodelijke slachtoffers. Foto: GPD/Raphael Drent Op het grasveld voor het win kelcentrum dromden gister avond vele tientallen mensen achter de politie-afzettingen sa men. Met afschuw werd geke ken naar een van de slachtof fers die nog bij de ingang van de supermarkt lag. „Ik stond in de Aldi, toen ik vier knallen hoorde", aldus mevrouw A. Ab- bering. „Ik dacht dat het een klappertjespistool was. Iemand riep: 'Het is een overval. Er is iemand doodgeschoten. Toen had ik pas door wat er gebeurd was. Twee jonge jongens waren het, hoorde ik." In het kleine winkelcentrum dat aan de rand van een woonwijk ligt, zijn behalve de supermarkt onder meer een slager, cafeta ria, bakker en een slijter geves tigd. De winkels openden van middag weer hun deuren. Het centrum heeft geen actieve winkeliersvereniging meer. „Het winkelcentrum verpau pert, de situatie holt achteruit", aldus voorzitter Temminck van de ondernemersvereniging Kwelkade, die zijn zaak ander- halfjaar geleden sloot. noordwijk - Toeristen die in 2002 in de Duin- en Bollen streek en de Leidse regio over nachtten, hebben gezamenlijk ruim 140 miljoen euro uitgege ven. Daarvan werd 120 miljoen euro (87 procent) besteed in het gebied zelf. Iets meer dan de helft van dit bedrag werd uitge trokken voor overnachtingen. Het zwaartepunt van de beste dingen lag met ruim 86 miljoen euro in Noordwijk en Noord- wijkerhout. Dit blijkt uit het onderzoeks rapport 'de bestedingen van de recreatieve verblijfsgast in Hol land Rijnland in 2002', dat het adviesbureau Lagroup in op dracht van de VW Holland Rijnland heeft opgesteld. Bur gemeester Polman van Noord- wijkerhout, die binnen het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek toerisme in zijn portefeuille heeft, vindt dat de gemeenten samen met de ho reca en het bedrijfsleven, meer moeten doen om het toerisme in de regio te stimuleren. „120 Miljoen euro is veel geld, maar het potentieel ligt denk ik nog een stuk hoger. We hebben hier alles in de buurt: kust, duinen, een oude, grote stad en bloe men. Daar komen toeristen voor. Maar er zijn ook nog za ken voor verbetering vatbaar. im/anp - Vakcentrale FNV en de partij- i Groenlinks, LPF en SP hebben samen Stel voor prepensioen en verlof van werk I. FNV en de oppositiepartijen willen ing waarin mensen maximaal vijf jaar men sparen. Zij kunnen dat gebruiken un 60ste op te houden met werken, kunnen er ook voor kiezen tussentijds :e nemen. In dat geval moeten zij langer en. Wie heel jong is begonnen met wer- rolgens het voorstel nog eerder kunnen i, want de FNV én de oppositiepartijen I mensen na veertig jaar gewerkt te heb- vroegpensioen kunnen gaan. ezamenlijke plan willen de bond en de le impasse doorbreken in het overleg COMMENTAAR over de zogeheten levensloopregeling tussen werkgevers, vakbonden en regering. In tegenstel ling tot het kabinet willen de oppositiepartijen en de FNV een collectieve regeling, waaraan alle werknemers verplicht meedoen. Ook wil het ka binet dat mensen in ieder geval tot hun 61ste doorwerken. In het levensloopplan wil het kabi net twee dingen regelen. Ten eerste moeten werknemers een spaartegoed kunnen opbouwen om tijdens hun carrière een langere tijd verlof op te nemen voor bijvoorbeeld scholing of de ver zorging van een ziek kind. Ten tweede wil het ka binet dat mensen langer blijven doorwerken om de gevolgen van de vergrijzing tegen te gaan. Vooral op dit punt verschillen de werkgevers en de vakbonden van mening met het kabinet. Toeloop door overweldigende deelname scholieren groter dan verwacht leiden - De winnaar van de Singelloop loopt vanavond een medaille mis. De organisa tie verwacht zoveel deelne mers, dat zij de snelste deelne mers aan de finish op het Nuon-terrein in Leiden een medaillebon in plaats van een plak toestopt. Zij krijgen de medaille later thuisgestuurd. Op die manier blijven er vol doende herinneringen over voor duizenden andere hard lopers, naar schatting meer dan 2.600. „De belangstelling is enorm", zegt Tineke Collée van het Leidsch Dagblad, dat met Nuon en de Leidse Politie Sport Vereniging de loop orga niseert. „Nu we het met 2.600 medailles mogelijk niet red den, sturen we de snelle lopers een medaille na. We hebben het medaillehuis gevraagd om extra exemplaren te slaan." De organisatie wil onder geen beding dat jonge deelnemers zonder plak naar huis gaan. Juist onder scholieren is de be langstelling dit jaar groot, zegt Collée. „Het lijkt wel of de scholen er een wedstrijd van maken. Daarnaast is het mooie weer in ons voordeel. En natuurlijk het feit dat de ISRAEL ste Israëlische neder- op de Westelijke Jor- r kunnen blijven be- Palestijnse vluchtelin- en niet terug naar Isra- le opmerkelijke omme- de Amerikaanse bui- politiek heeft de Ame- president Bush de Ara- rereld, de Europese >ten en de VN onaan- verrast De in zijn be- trwijs woe- t vraag is wat Was- bezielt om noment zo n koers te veranderen, leschouwd is het Ame- standpunt een erken de werkelijkheid in het losten. Het is ondenk- »n Israëlische regering Hjke Jordaanoever met «zettingen geheel ont- kolonisten zijn daar- fot in aantal en een te re politieke factor in i- Dat de Palestijnen - ze eenmaal hun eigen ben gesticht - vluchte- :t kunnen laten terug keren naar hun oude woon plaatsen in Israël, is eveneens een erkenning van het feit dat er sinds de stichting van de staat Israel in 1948 veel is veranderd. Maar nuchtere beschouwingen zijn wel vaker niet erg besteed aan het ontvlambare Midden- Oosten. Bush' ommezwaai kon nauwe lijks op een onzaliger tijdstip komen. Waar het vre desproces door Pales tijnse terroristen en de havikspolitiek van Sharon stagneert, kiest Washington vol ledig de kant van Sha ron. Dat de kolonisatiepolitiek en het niet-terugkeren van vluchtelingen in strijd is met in ternationale principes, deert Bush kennelijk niet. Maar juist nu hij door de crisis in Irak bre de internationale steun nodig heeft, isoleert de Amerikaanse president zich. Dat brengt een oplossing van het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict eerder verder weg dan dichterbij. Peter de Vries Prinses Irene bij stijlvolle ophefïing Katwijkse Vrouwenraad Verbouwereerd en enigszins verloren staan twee mannen in keurig donker pak bij de ingang van de zaal. Schuchter kijken ze om zich heen, in hun hand een kop kof fie geklemd. „Heb je ooit zoveel vrouwen gezien?", vraagt Fred Noordhuis aan zijn collega Jaap van der Plas. De twee he ren zijn vanavond de 'uitsmij ters', maar geconfronteerd met de vrouwelijke overmacht lij ken ze niet zeker van hun zaak. „We mogen vanavond de kaartjes knippen, maar we moeten echt op onze woorden letten", zegt uitsmijter Fred en krabt aan zijn grijze baard. De boodschap van de prinses valt bij de vrouwen in goede aarde, de muisstille zaal hangt aan haar lippen. Ook de twee mannen bij de deur zijn onder de indruk geraakt van haar pleidooi. „Abstract, maar hele maal niet vaag", vindt gelegen heidsuitsmijter Fred. „En heel oprecht. Veel mensen kunnen er iets van leren." binnenstad een uur wordt vrij gemaakt voor de Singello pers." Het startschot klinkt om 19.30 uur. Een uur later zijn alle deelnemers weer terug op het Nuon-terrein tussen Maresin- gel en Langegracht, al dan niet in het blije bezit van een me daille. De opbrengst van de 6,1 kilometer lange prestatieloop gaat naar de stichting De Haardstee (woonbegeleiding voor mensen met een verstan delijke handicap) en scouting Kinmball o' Hara uit Voor schoten. Oranjevereniging feliciteert Juliana boskoop - De Boskoopse Oran jevereniging feliciteert in haar programmaboekje voor Konin ginnedag de vorige maand overleden prinses Juliana uitge breid met haar 95ste verjaar dag. In het voorwoord bij het boekje, dat in een oplage van 6000 exemplaren huis-aan-huis in Boskoop is verspreid, jubelt burgemeester Rijsdijk dat Juli ana 'de geweldige leeftijd van 95 jaar' bereikt. De voorzitter van de Oranjevereniging felici teert de overleden prinses met een welgemeend 'proficiat'. Pas op pagina 18 staat een excuus voor de felicitaties. „De rest van het boekje was al gedrukt toen de prinses overleed", verklaart penningmeester Van Kregten. Oerversie Donkere Kamer ter veiling haarlem - Bij het Haarlemse veilinghuis Bubb Kuyper wordt op 26 mei de concept-versie van 'De Donkere Kamer van Damocles' van W.F. Hermans geveild. Het onvoltooide manu script moet zo'n 25.000 euro opbrengen. Hermans heeft de 43 pagina's tekst, die de titel Een overgevoelige natuur mee kregen, geschreven in een dummy van Multatuli's Wou tertje Pieterse, die hij van zijn uitgever Geert van Oortschot had gekregen. Ajax-fans belagen Feyenoorders Amsterdam - Voetballers van Feyenoord zijn gisteravond op sportpark De Toekomst in Am sterdam gemolesteerd door Ajax-supporters. Enkele Feye noorders, onder wie Jorge Acu- na en Robin van Persie, werden geschopt en geslagen. Onder begeleiding van Ajax- spelers en de coaches Van Bas ten en Van 't Schip vluchtten ze de kleedkamer in. Acuna is met een ernstige hoofdwond naar een ziekenhuis overgebracht. Pagina Sport Eis vijfjaar en tbs tegen Murat D. den haag - De officier van justi tie in Den Haag heeft gisteren vijfjaar cel en tbs met dwang verpleging geëist tegen Murat D. wegens moord op onderdi recteur Hans van Wieren van het Haagse Terra College. De 17-jarige Murat moet volgens justitie worden berecht volgens het volwassenenrecht. Pagina Binnenland 2 Machtsstrijd binnen Corus umuiden/londen - Er is een openlijke machtsstrijd uitge broken tussen de Corus-top en de Russische grootaandeelhou der Oesmanov. Inzet van het conflict is de eis van de Rus om de Nederlander Aad van der Velden te benoemen tot com missaris. Een commissariaat voor Van der Velden zou in druisen tegen het beleid van het bedrijf om zelf de eigen top mensen te kiezen. door Bas de Rue katwijk - Vrouwen moeten meer naar hun gevoel luisteren en daar ook naar handelen. Dat geeft ze een voorsprong op mannen. Prinses Irene van Lip- pe Biesterfeld is er in de Kat wijkse Open Hof kerk stellig in: „Het is tijd dat vrouwen de we reld een ander gezicht geven." Het is op deze donderdag avond de laatste activiteit van de Katwijkse Vrouwenraad. Wegens gebrek aan jong bloed in het bestuur heft de Katwijkse vrouwenvereniging zichzelf op. Maar de groepering verlaat het strijdperk niet stilletjes. Met prinses Irene als spreekster sluit de raad af met een klap per. Op uitnodiging van de Kat wijkse Vrouwenraad spreekt de prinses over haar boek 'Aarde ik hou van jou': „Prestatie drang is een valkuil." Het kerkgebouw aan deRijn1__ Prinses Irene signeert haar boek in de Katwijkse Open Hof. Foto: Dick Hogewoning sfraat-i^afgeladerrmervrou wen, zelfs op het balkon voor het orgel zijn alle plaatsen be zet. Vanuit alle windstreken _zijn zeafgereisd om de lezing van de prinses bij te wonen: in de zaal zitten Katwijkers, Val kenburgers, Hagenaars, Enk- huizenaren en Bussummers. Vrouwen hebben hun vrien dinnen uitgenodigd, moeders komen aanzetten met hun dochters. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM Vy f| Postcode Telefoon WT| gaan zorgvJdg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling (Lv.m. controle nabezorging) 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening^ met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betafng is mjn bankjyorxmnj: 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl TJAVfTIH TTTT

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17