Eén op de 19 heeft een Cu2-profiel fir E G10 b Een site van lieve mensen en hier en daar een rotte appel Ardennenoffensief met idealen 'Volwassen' Cu2-sites NAVRAAG zijn jullie dan zo boos? handelaren zijn bang dat uit- %mige boeken exclusief bij het Eggen. Er zijn al contracten het schrijvers als Heieen van 'tHerman Brusselmans. Dat iiet de minste. Alleen moeten jïiet vergeten dat de auteurs jeworden met dank aan de Wij hebben hun debuut ient plekje in de winkel gege- ïgen georganiseerd. Het moet niet zo zijn dat de uitge- enten in de pap nu exclusief bij het Kruidvat leggen." dan niet een vuist maken? we ook. Met een inkooporganisatie als Libris zijn wij ige speler in de boekenwereld. Als Harry Mulisch alleen ïidvat te koop is, heeft uitgeverij De Bezige Bij een groot i; Waarom zouden wij de minder goed verkopende boe- 'jze uitgever dan nog wel in het schap willen hebben? Op (bundel maak ik geen winst. Op Mulisch en Van Royen f 'mkhandel het afleggen tegen het Kruidvat? gist doet zulke stunts vooral om klanten te lokken in de [die ook gelijk shampoo en deodorant kopen. Het Kruid- Ibithet enorme assortiment boeken kunnen bieden dat i» hebben. Om over deskundig advies maar niet te spre- b onze kracht. En dat zullen we beter moeten uitbuiten, pinnen afzienbare tijd de vaste boekenprijs wordt losge- 'jr dat neemt niet weg dat elk boek dat bij het Kruidvat prekend, niet bij ons wordt afgerekend." |o de With foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN j ivak in Nederland staat op zijn kop. Drogisterijketen Ij jrkoopt namelijk niet alleen boeken, maar gaat binnenkort jef boeken uitgeven. De Nederlandse Boekverkopersbond is woedend en °urs groot geworden dreist met het 1 J 7 7 7 J 7> aanleggen van iZIJ CIC uOCknUflUCl een zwarte lijst van uitgeverijen zijn hun auteurs met Kruidvat in zee te laten gaan. Na- j EES SCHAFRAT, directeur van boekhandel De Kier met za- en, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar. iijfe van het Kruidvat? iet Kruidvat wel. Ze hebben (issieke cd's natuurlijk ook een »t uitgehaald. Die hele markt gat. Deze keten bood opeens goede cd's tegen bijzonder V aan en werd marktleider. Me willen ze ook toepassen perkt aantal boektitels." Leidsch Dagblad tectie: B.M. Essen berg B: directiehdcuz@hdc.nl facteur: Jan Geert Majoor lil: redactie.ld@hdc.nl X)R 't 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Itbus 54,2300 AB Leiden. ps 356415 f 07i-S356 325 pn fax 023-5150 567 VERKOOP fl.b.t: f13661 K: 023-5150 543 landel: 071-5 356 300 fs kunnen contact opnemen 1636 IEN l'ing (acceptgiro) Been aut. ine.) Ip/j €216,90 ons een machtiging verstrekken otisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HOC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. COLOFON VRIJDAG l6 APRIL 2004 groot familieberaad met eten te organiseren. Het elftal dat aanvankelijk wat timide bij elkaar gaat zitten, wordt steeds ge zelliger naarmate het meer informatie krijgt. Foto's van het gehuurde huis met een onmetelijke lap grond aan een bos rand vinden gretig aftrek onder de jeugdigen. De vier badkamers die staan beschreven, worden als heel rijk ervaren en een grote tafel met wel twin tig stoelen als superge- zellig. Dat er in de keu ken een afwasmachine zit, geeft heel veel op luchting. „Hoeven we geen problemen te heb ben over de beurten." De achtpitskookplaat vinden ze voor de vaders heel cool en het profes sionele koffiezetapparaat dat tot de inventaris be hoort, is prachtig, maar tegelijkertijd ook een beetje triest. „Dat wil je toch niet: koffie uit zo'n machine. In België drink je café-filtre", zegt Oli vier, die net iets heeft op gevangen over cultuur en gebruiken. De rest van de discussie speelt zich rond de zes slaapkamers. De groep bedenkt in een zonnige achtertuin in Leiderdorp de regels. Al snel klinkt dat vrijen en zoenen is verboden. .Alsofwij daar nog aan denken op onze leeftijd", zegt een van ons. Gegniffel in beide kampen. Via hoogsla pers, hoeken en gaten waar ook bedden staan, komen ze tot een fantas tische kamerverdeling. Alle snurkende ouders worden zonder pardon in de meest afgelegen ka mer gestopt. Zij liggen in de suites rond de badka mers. Daarna worden op de kaart de grote plaatsen rond ons dorpje ge screend. In hun fantasie- en komen ze in de mooi ste uitgaansgelegenhe den. En allemaal worden ze verliefd op het stuk van het dorp. Ze gaan ze ker kanoën en verder gaat er één gettoblaster mee met nader te bepa len muziek. „Daar e-mai- len we nog over." Olivier en Evan krijgen toestem ming om bij het kamp vuur gitaar te spelen. „Dat vinden de ouders zo fijn." Voordat ze met z'n allen gaan voetballen op het buurtpleintje: de slotcon clusie. Als jullie gaan wandelen, gaan wij aan het huiswerk." Eindexa mens, toetsen en proef werkweek komen na die vakantie onmiddellijk in het zicht of wij dat ook in de gaten hebben. We houden onze adem in en knikken heftig. Als ze uit het zicht zijn, hebben we onmisken baar het gevoel dat we flink in de maling wor den genomen. We be sluiten op vakantie één lijn te trekken over wat onze kinderen willen en mogen. We zijn streng, doch rechtvaardig. We schenken nog een lekker glaasje wijn in. Koen maakt ter plekke degelij ke lijsten over wat we al lemaal moeten meene men: kruiden, de grote rode pan van Theo, goe de messen, pleepapier en nog veel meer. De gezamenlijke maaltijd die volgt, verloopt ook uiterst sfeervol. Het vuur- korfje brandt fel, over en weer wordt er veel gela chen. Het groepsproces werkt. De stemming zit er in en het lijkt erop dat we het Ardennenoffen sief met elkaar aankun nen. Als de drie oudsten het voor elkaar hebben ge kregen om halverwege de avond met ons geld te gaan poolen bij 't Dijkje in Leiden, de drie jongste achter de comgpter zit ten en de rest voor de te levisie hangt, hebben wij het nog steeds over onze mogelijke superweek. Zouden de kinderen een ouderwets nachtspel ook leuk vinden? Ik weet niet hoe het straks wordt, de voorpret van beide partijen is in ieder geval goed geweest. Als ik mijn vakantielijst op het prikbord hang, luidt het laatste zinnetje van Koen: 'P.S. Vergeet de kinderen niet.' Saskia Stoelinga Reageren? s.stoetinga@hdc.nJ 4, Donderdag 15 April Binds enkele jaren ontsiert een groene schutting het zo Restaureerde Gravensteen aan de zijde van het Gerecht, jover de Papengracht. Thans bestaat er kans op dat het ge- gnsteen ook aan deze zijde een stijlvolle afsluiting zal vin- gt in de bedoeling om het in de Lakenhal 'opgeborgen' en [aterende poortje van de voormalige rectorswoning van de Ithool over te brengen naar Gravensteen. Dit sierlijke van ólrsteen opgetrokken poortje, met aan weerszijden een Idend het stadswapen in de klauwen, stond indertijd aan de Macht, waar zich de uitgang van de rectorswoning bevond, 'vele andere sieraden onzer stad, is dit poortje omstreeks het jr vorige eeuw toen het plaats moest maken voor het gebouw I.S., waarin thans de school van het Kon. Genootschap ievestigd, verdwenen. Gelukkig werd het voor het nageslacht ïoordat het Kon. Oudheidkundig Genootschap het liet over- aar het Rijksmuseum te Amsterdam. Het poortje staan thans jw gangetje, ter rechterzijde van de tegenwoordige Hartevelt- fLakenhal' opgesteld. '9, dinsdag 17 april Keukenhof was duidelijk weer de grootste trekpleister lizenden 'paastoeristen'. Een kleine 800 bussen voerden Duitsers, maar ook Belgen, Fransen, Engelsen en Zweden In totaal bezochten 101.000 mensen de voormalige krui- inJacoba van Beieren. Foto: archief Leidsch Dagblad eze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op ner 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA 1, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van tg) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, straat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Een huisregel van Cu2 is dat gebrui kers hun adres- en telefoongegevens niet mogen vermelden. Dit om stal king, spamming en andere vervelen de situaties te voorkomen. Dat som migen het toch doen, vindt De Waard ronduit dom. „Sommige ge bruikers zijn heel naïef, bij hen güpt het er tussendoor. Maar anderen doen het heel bewust. Bij een tele foonnummer of adres zijn we onver biddelijk, dan halen we het profiel van de site. Maar als iemand per se zijn e-mailadres wil vermelden, dan moet hij dat maar zelf weten. Maar mij lijkt het alleen al uit het oogpunt van spam en virussen niet handig." De Waard denkt dat hij misstanden nooit helemaal kan voorkomen. „Dat is jammer, maar uiteindelijk is het ook niet onze taak. Ik vind dat ouders op het computergebruik van hun kinderen moeten toezien. Zet die computer maar in de woonka mer en vraag af en toe waar ze .uit hangen. Je vraagt toch ook waar je kind na schooltijd naartoe gaat? Waarom dan niet met internet?" Is alleen de vraag of ouders er iets van begrijpen als hun kinderen be richtjes uitwisselen met andere Cu- 2'ers. 'heeYJ! tnQ jOe ™ce nice prO..! xOxOx Dean' valt er bijvoorbeeld te lezen op het profiel van de Leidse '01-AbS—Ft-EvA'. Daar moeten we het maar mee doen. Nienke Ledegang Behalve achter Cu2 zit het be drijfje van De Waard ook achter twee 'volwassener', lees: expli cietere sites, namelijk Cu2night en Cu2day. De eerste voor ho mo's, lesbo's en biseksuelen, de tweede voor heteroseksuelen. De profielen op deze sites zijn vrijwel zonder uitzondering sek sueel getint, op sommige staan erotische, soms zelfs ronduit pornografische foto's. De Waard: „Cu2night en Cu2day zijn een halfjaar na Cu2 ont staan. Dat heeft slechts één re den: er bleek behoefte aan. Da- gelijks moesten we talloze seks- gerichte profielen van Cti2 gooi en, tot we dachten: dan maken we daarvoor toch een aparte si te." Ze zijn vele malen kleiner dan Cu2. Cu2day heeft 31.319 profie len, Cu2night heeft er 22.244. Om een profiel aan te maken moet je minimaal 16 jaar zijn. Volgens De Waard is de controle daarop streng. „Dat gaat op de zelfde manier als bij Cu2, alleen merk ik dat de sociale controle hier nog iets groter is. Als een te jong iemand zich aanmeldt of als iemand over de schreef gaat, krijg ik zo zes mailtjes van ande re gebruikers." Op de sites staan de wonderlijk ste foto's en verhalen en nog steeds zijn veel gebruikers vrese lijk jong. Veel van hen komen met naam en toenaam in beeld. Iets waarover ook De Waard zich nog dagelijks verwondert. „Ik denk vaak: wat nu als je moeder of partner dit ziet? Dat wil je toch helemaal niet'" Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Is er een disco, kunnen we uit?" „Nee." „Wat kunnen wij daar dan doen?" „Fietsen, voetballen, wandelen, van de natuur genieten, lezen, speur tochten organiseren, kampvuurtjes maken." „Nog meer?" „Misschien zwemmen of kanoën in de Ourthe, maar dat hangt een beet je van het weer af." Elf kinderen (drie mei den, acht jongens) in de leeftijd van 12 tot 18 jaar hebben per msn regel matig contact met elkaar. Ze zijn erg onzeker over de opzet van ons weekje in de meivakantie in de Ardennen. Een groot huis met 24 bedden in het gehucht Dochamps in België moet garant staan voor veel pret. Ten minste, dat denken hun lieftallige ouders, die op of rond de vijftig zitten en nog heel veel idealen hebben. Met vier andere bevrien de families gaan wij daags na Koninginnedag op pad. Onze voorberei dingen zijn in volle gang. De mannen gaan koken. Niet zomaar. Nee, zij hebben hun zinnen gezet op culinaire hoogstand jes. De fantastische streekproducten uit het Ardennengebied geven daar alle aanleiding toe, zeggen ze. Wij, de vrou wen, denken aan lezen, wOoW... MoOie SiTe JoH uShER ru- LeZz KiZzAh BiAnCa. nÈ Thenk you girlY,, Usher RuleD cker..!jouw Site iS oowk heel mooi! kuSj jolanda. Bij veel mensen zal bovenstaande passage in het beste geval enkele vra gen oproepen en in het slechtste vol komen abacadabra zijn. Toch is dit de manier waarop een niet onbelangrijk deel van onze bevolking met elkaar communiceert. Het citaat is geplukt van een van de populairste Neder landse sites van dit moment: www- .cu2.ni. Honderdduizenden (met na me) jongeren wisselen dit type info met elkaar uit, waarbij de Nederland se spellingsregels veelal subiet bij het grofvuil zijn gezet. TUSSEN PEN EN PAN wandelen en rust. Heel spontaan hebben we aangeboden om elke ochtend naar de bakker te gaan voor verse brood jes. Gejoel alom bij de heren. Gezamenlijk kij ken we die dagen de zon uit de lucht en hopen we veel te gaan lachen. Om ook de kinderen een beetje voorpret te gun nen, hadden we afgelo pen maandag een prach tige vrije paasdag om een Cu2 is in 2000 door de Leidenaar Chris de Waard en zijn maatje Vin cent bedacht en is van oorsprong een fotocontactsite. De Waard: „Op dat moment was chatten een enor me rage. Mensen waren nieuwsgie rig naar elkaar, vroegen vaak naar el- kaars foto. Ik dacht: zou er nu geen simpel programmaatje te bedenken zijn waarbij je een foto van jezelf kunt uploaden? Ik ben zelf helemaal niet handig, maar Vincent frommel de in tien minuten iets in elkaar waarvan ik dacht: hé, da's leuk. Daar kunnen we veel meer mee." Cu2 groeide uit tot een site waar ge bruikers behalve foto's van anderen kunnen zien, ook berichtjes voor el kaar kunnen achterlaten en een pro fiel van zichzelf kunnen aanmaken. Dat sloeg aan: inmiddels staan er ruim 850.000 profielen op de site en verwerkt Cu2 250.000 bezoekers per dag. Eén op de 19 Nederlanders heeft een Cu2-profiel. In Leiden staan bijvoorbeeld 3705 mensen in geschreven, in Alphen aan den Rijn 3285 en in Noordwijk 1529. „Het begon allemaal vrij eenvou dig", vertelt De Waard. „De eerste Cu2-pagina's waren helemaal wit. Je kon er je naam, leeftijd, foto en een eigen tekstje op zetten. Het begon met zes deelnemers, ik en nog vijf vrienden. Maar binnen een week stonden er 100 mensen op. En na een maand waren dat er 3000. Nadat we een half uur in de uitzending van de Cyber top 50 op 3FM hebben ge zeten, kwamen daar binnen één dag nog 6000 mensen bij. Inmiddels is het aantal gestabiliseerd, we krijgen er nog wel dagelijks tussen de 2000 en 3000 profielen bij, maar we halen er ook heel wat vanaf. Profielen die niet meer gebruikt worden bijvoor beeld." Het leuke van de site, vindt De Waard, is de mogelijkheid op elkaar te reageren. „Het is leuk om een re actie te krijgen op jouw profiel. Deel nemers van Cu2 zijn doorgaans erg lief voor elkaar. Veruit de meeste ge bruikers zijn tussen de 15 en 25 jaar. Ik heb het idee dat de jonkies vaak met bekenden communiceren, hele schoolklassen hebben zich inge schreven. Bij de iets ouderen speelt de contactfunctie ook een grote rol. In de begintijd kregen nog wel eens mailtjes van gebruikers die ons lie ten weten dat er een Cu2-huwelijk of een Cu2-baby zat aan te komen. De laatste tijd gebeurt dat niet meer zo vaak. Ik denk dat we te groot zijn ge worden. Je laat toch ook niet aan Hotmail weten wanneer je je partner via e-mail hebt ontmoet." Veelal zijn de profielen heel on schuldig, zoals die van de 12-jarige Voorschotense die op de vraag 'wat doe je in het weekend' naar alle eer- Chris de Waard, de man achter www.cu2.nl, een van de populairste Nederlandse internetsites van dit moment. „Ik heb het idee dat de jonkies vaak met bekenden communiceren. Bij de iets ouderen speelt de contactfunctie een grote rol." Foto: Hielco Kuipers lijkheid antwoordt: turnen en huis werk. Ook valt op haar pagina een eindeloze rij lievelingsschrijvers, lie velingseten, lievelingsgetallen en lie velingsliedjes te lezen. Maar er zitten bij Cu2 ook rotte ap pels tussen. Sommigen noemen Cu2 een hang-out van 'vieze, oude man netjes' die berichtjes achterlaten voor jonge meiden. Ook zijn niet alle foto's op Cu2 even onschuldig en worden 12-jarigen net zo goed als 20-jarigen geconfronteerd met de vraag 'wat is je favoriete standje?' Overal op internet circuleren vra genlijsten die voor Cu2 gebruikt worden, sommige explicieter dan andere. „Wij trekken ons die kritiek aan, te meer omdat Cu2 nooit voor deze doeleinden is bedacht", zegt De Waard. „We behouden ons het recht voor profielen te blokkeren of te ver wijderen - en dat doen we dan ook dagelijks. Er verschijnen regelmatig seksprofielen met pomofoto's, som migen plaatsen sekscartoons bij hun profiel of schrijven racistische tek sten. Om die eruit te filteren, chec ken we de profielen met grote regel maat. In het hele land zitten 25 vrij willigers, die ons daarbij, vanuit huis, helpen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13