REGIO College Leiderdorp ziet obstakels voor megadisco Jacobswoude luidt Andel uit en installeert Hommes Z is toe aan grotere accommodatie Zwembad De Hoorn gaat huisregels strikter naleven ïvoor vrije ïenkoeken Oegstgeest krijgt veel aandacht van Franssen •therapeut in de kleedkamer is niet meer van deze tijd' Nihof oude - Improviseren kgoed bij de Zoeter- petbalclub SJZ. Dat is fc met een accommo- aan alle kanten knelt, tigens voorzitter Leo kest de grens bereikt. Mcomen op sportpark pk moet anders en gro- [°P een punt gekomen «moet gebeuren", al- der Geest. „Een fysio- die zijn werk in een per moet doen, wed- prekingen achter een wd in de kantine, te pslagruimte. Dat is al- let meer van deze tijd." 'avond presenteert het je uitbreidingsplannen Pi sponsors en andere Menden. Volgens die pijgt SJZ er een stuk N bij. Op de nieuw bouw komt een verdieping met een grote bestuurskamer. De accommodatie blijft staan, maar wordt voor een deel an ders ingericht. Aan het bouwplan hangt een prijskaartje van vier ton. Dat geld heeft de circa 550 leden tellende club niet op de plank liggen. In de bijeenkomst van maandagavond wil Van der Geest van gedachten wisselen over manieren om het plan te financieren. „Die vier ton is be rekend op basis van uitbesteed werk. Maar daar gaat heel wat van af als we ruwbouw neerzet ten en dingen als betegelen en aftimmeren met elkaar doen. Daarnaast zouden we acties kunnen voeren om geld binnen te krijgen." SJZ gaat ervan uit dat ook de gemeente zijn steentje bij draagt. Van der Geest zegt geen moeite te hebben met de hand reikingen van de gemeente aan voetbalclub Meerburg uit Zoe- terwoude-Rijndijk van de laat ste tijd. „Dat is allemaal prima. Maar gelijke behandeling is een grondbeginsel, lijkt mij. Dus denk ik dat wij nu ook op de ge meente mogen rekenen." SJZ verhuisde in 1970 van het Loetheveld naar sportpark Haasbroek aan de Nieuweweg. Het houten demontabele club huis verhuisde mee. Op de nieuwe stek ging de club er sterk op vooruit. „Zes kleedka mers, een scheidsrechterska- mer, bergruimtes, een be stuurskamer en een kleine keu ken. Dat was een hele luxe voor een dorpsclub als wij." Op een aantal aanpassingen na maakt de club anno nog steeds gebruik van dezelfde accom modatie. Maar het ruimtege brek begint de club op te bre ken. Zo is de bestuurskamer de enige ruimte waar mensen even apartkunnen zitten. Het komt regelmatig voor dat meerdere groepen er tegelijk in willen. Daarbij komt dat de bestuurs kamer niet bepaald een repre sentatieve ruimte is. „Er is een grote groep particulieren en be drijven die ons steunt. Die mensen zouden we eens wat vaker op een leuke manier wil len ontvangen." Een paar jaar terug borrelde het idee voor uitbreiding al eens op. De uitwerking ervan be landde echter op het tweede plan door de brand in het club huis in november 2000. „Het afhandelen van de brand heeft veel tijd en aandacht gekost", zegt Van der Geest. „Maar die klap zijn we te boven en nu wil len we vooruit. Volgend jaar viert SJZ zijn zestigste verjaar dag en dat is een mooi moment om aan een nieuw hoofdstuk te beginnen. Met een accommo datie die gericht is op de toe komst." „We zijn op een punt gekomen dat er wat moet gebeuren", zegt SJZ-voorzitter Leo van der Geest. Foto: Hielco Kuipers tgeest spuiten ST-Oegstgeest blijft gsmiddelen spuiten ouid op de stoep. Het !teem, waarbij geen bestrijdingsmiddel ruikt is niet alleen zo duur, de resultaten kniet bemoedigend, puiten van een bestrij- del blijven de stoepen waard van onkruid, een proef vorig jaar. orstelen van de onge- lantjes heeft maar kort wortels groeien weer gen met nieuw opko- Icruid voor een over- trottoir. De Milieu- >st-Holland is nog be- m onderzoek naar de ecten van het gebruik jdingsmiddel. endaal dicht ns kermis p - De gemeente Lei- leeft besloten om au- gedurende de kermis ten omrijden via de i en de Heinsiuslaan. iLaan van Ouderzorg likbaar is, verhuist de ar de Engelendaal, die Gallaslaan en de aan wordt afgesloten, re overwoog eerst om elft open te laten, blijkt onveilig. De at- orden op 25 april op en op 1 mei afgebro- lag gaat de Engelen verwachting om 18.00 open voor verkeer. voor Laan uderzorg p - De gemeente wil m de Laan van Ou- m nieuwe naam ge- ituk tussen de Enge- de Van Diepenin- waar de vier woonto- jzen, wordt na de ipromenade. Wie een naam heeft verzon- litvoor 29 april op- iar F. Singerling, Post- 50 AA Leiderdorp. De lam wordt in de twee- an mei bekendge- 'Het kind is van de ouders, niet van de badmeester' door Marijn Roos alphen aan den run - Het per- soneel van het Alphense zwembad De Hoorn gaat de huisregels voortaan strenger naleven. Dat is een gevolg van de bijna-verdrinking van een tweejarig meisje, bijna een week geleden. Ouders die niet goed op hun kroost letten, worden voortaan sneller uit het zwembad gezet. Manager Peter Vrisekoop ziet steeds vaker ouders in zijn zwembad die denken dat de verantwoordelijkheid voor hun kinderen ophoudt zodra zij de deuren zijn gepasseerd. „Maar het kind is niet 'van de bad meester'. Ik begrijp niet dat er ouders zijn die hun kind zo ge makkelijk uit het oog verliezen, terwijl het niet kan zwem men." De ouders van het bijna ver dronken meisje zijn zaterdag vijf keer gewaarschuwd. Des ondanks hoefden zij het zwembad niet te verlaten. „Dat deden wij voorheen niet meteen", aldus Vrisekoop. „Wij bekeken per geval of we tot die stap overgaan. Schijn baar was het zaterdag niet no dig. Nu gaan we dus sneller tot verwijdering over. We geven niet meer dan twee waarschu wingen. Bij de derde keer ver zoeken wij onverantwoordelij ke ouders ons bad te verlaten. Vrisekoop is niet de enige die zich ergert aan bepaalde ou ders. Henri de Boer heeft als manager sportaccommodaties bij het Sportbedrijf Leiden te maken met kinderen die voor de poort van het zwembad worden afgezet. „Vooral bij zwembad De Vliet dumpen ouders hun kroost zonder moeite. Wij gaan direct tot ac tie over: de vader of moeder wordt gebeld en het kind kan op hen wachten in de perso neelsruimte." De Boer hanteert strenge re gels. „Bij ons wordt er niet vijf keer gewaarschuwd. Wij geven maximaal één waarschuwing. Dat is bij gevaarlijke situaties eigenlijk al te veel. Als ouders zich niet aan de regels houden, dan worden ze het zwembad uitgestuurd. Wij schromen niet actie te ondernemen. Henny Pouw van zwembad Poelgeest in Oegstgeest gaat er vanuit dat ouders een oogje in het zeil houden. De manager heeft geen 'vuistregel' voor on verantwoordelijke ouders. „Na een aantal vermaningen moe ten ze het zwembad uit. Hoe veel, dat hangt van de situatie af." In zwembad Het Wedde in Voorschoten komen weinig gevaarlijke situaties voor. De receptioniste legt uit dat haar bad overzichtelijk is. „Het is klein. Wij kennen bijna alle kinderen. Als er één niet kan zwemmen, zien we dat direct. Mocht er een keer een ouder komen die zijn kind herhaal delijk uit het oog verliest, dan denk ik dat we stappen onder nemen. Dan moeten ze het water uit." HDC 973 Gemeente Leiden en de provincie tegen bouw van een danscentrum langs de A4 door Janneke Dijke leiderdorp - De vestiging van een groot uitgaanscentrum in Leiderdorp stuit op veel hindernissen, melden burge meester en wethouders aan de gemeenteraad. De bouw van een danscentrum langs de A4 krijgt geen goedkeuring van de gemeente Leiden en van de provincie. Bovendien le vert het overlast en criminaliteit op, wat werk oplevert voor minimaal drie fulltime agenten. B en W en de politiechef van Leiderdorp zijn geen voor standers van een uitgaanscentrum met megadisco binnen de gemeentegrenzen. Dat zij niet zitten te wachten op het plan van ondernemer Hylke Postma bleek vorig jaar al di verse malen, onder andere doordat het college het ver zoek van Postma in eerste instantie afwees. De gemeente raad wil de ondernemer een eerlijke kans geven en gelast te een uitputtend onderzoek. Onlangs wekte een ambtelij ke notitie de indruk dat er helemaal geen onderzoek was verricht, maar dat bleek een misverstand. Het college zeg de een tussenrapportage toe, die nu naar de raad ver stuurd is. Maandagavond kan de raad zijn zegje doen over het vijf pagina's tellende document. Volgens het rapportje is Leiderdorp afhankelijk van Lei den en van de provincie, die een uitgaanscentrum in Lei derdorp afkeuren. De provincie Zuid-Holland vindt een grote discotheek typisch iets voor centrumgemeente Lei den. Aangezien Leiden bezig is met een plan voor een uit gaanscentrum bij het station, wil de provincie niet mee werken aan het Leiderdorpse plan. Het maakt de provin cie niet uit dat de discotheek naast Leiden Centraal een stuk kleiner is dan de Leiderdorpse: de Leidse is bestemd voor 500 tot 600 bezoekers, de Leiderdorpse voor 2.000 man. Ook als er in Leiden geen uitgaanscentrum van for maat komt, vindt de provincie het onlogisch om zoiets in Leiderdorp toe te staan. De gemeente Leiden is tegen het Leiderdorpse plan omdat het extra politie-inzet vergt, die ten koste gaat van de rest van de regio. Volgens het Leiderdorpse college leggen de collega's in Leiden de vinger op de zere plek door over de politie-in zet te beginnen. Om overlast te voorkomen en criminali teit te bestrijden zijn er minimaal drie fulltime agenten nodig. Burgemeester Zonnevylle en de Leiderdorpse poli tiechef Aad Gravekamp concluderen dat na overleg met hun collega's in Reeuwijk, Zoetermeer en Hoofddorp, waar grote danspaleizen staan. Een megadisco trekt onmiskenbaar overlast aan, stellen zij. Rondom de uitgaansgelegenheden in Reeuwijk, Zoe termeer en Hoofddorp signaleert de politie een toename van geweld en criminaliteit. Steekpartijen, mishandelin gen, straatroven, bedreigingen, vernielingen, diefstallen en drugshandel en -gebruik komen voor. Verder raakt de omgeving van de discotheek vervuild met rondzwervend afval en kapot glas. Volgens Gravekamp komt dit laatste doordat de drankprijs in de disco hoog is, waardoor het uitgaanspubliek liever groot inkoopt in de supermarkt om dit buiten de disco op te drinken. Het afval belandt op straat. Gravekamp gaat er op basis van de ervaring van zijn colle ga's van uit dat elke vrijdag- en zaterdagavond vier agen ten de hele avond en nacht bij de discotheek aanwezig moeten zijn, het hele jaar door. Zij moeten overlast voor komen en overtreders aanhouden. De volgende ochtend (zaterdag en zondag) zijn er twee agenten nodig om de meldingen en aanhoudingen af te handelen. Al met al be tekent dit twaalf extra werkdagen van negen uur, goed voor drie fulltime agenten. De politie kan hierdoor min der werk aan andere overtredingen besteden, omdat de Leiderdorpse politie er geen agenten bij krijgt. B en W van Leiderdorp stellen de raad voor het Leidse plan af te wachten. Mocht dat niet doorgaan, dan kan Lei derdorp opnieuw contact opnemen met de provincie. Lachsalvo's over 'Oegstgeestse grapjes' jacobswoude - De gemeente Ja cobswoude heeft gisteren af scheid genomen van waarne mend burgemeester Jan Andel (65) en tegelijkertijd de installa tie gevierd van zijn opvolgster, de 61-jarige An Hommes uit 's- Gravenzande. Andel zal stiekem nog wel eens gemist worden in Jacobswoude. In toespraken werd hij gisteren herhaaldelijk geprezen om zijn humor, relativeringsvermogen en ontspannen manier van ver gaderen. Zo haalde burgemees ter Meerburg van Alkemade la chend de herinnering op dat Jan Andel eens zei: „De Jelgers- makliniek in Oegstgeest is te genwoordig een gemeentehuis, maar nog niemand heeft het verschil gemerkt." Andel, oud-burgemeester en inwoner van Noordwijkerhout, vulde die herinnering even later aan. „Ik had het er toen over dat bewoners van het psychia trisch ziekenhuis Langeveld in Noordwijkerhout tegenwoordig in het dorp wonen. Niemand heeft dat in de gaten. Nu, ja: er zit vandaag toch niemand uit Oegstgeest in de zaal, dus ik kan het nog wel een keer zeg gen. In Oegstgeest is het ge meentebestuur in de Jelgers- makliniek gaan zitten. Dat heeft ook niemand in de gaten." Andel werd ook geprezen om het op gang brengen van de niet vrijblijvende samenwer king met Alkemade. Daardoor kon Jacobswoude zelfstandig blijven en komt er eind dit jaar weer een vaste burgemeester. De nieuwe waarnemend burge meester van Jacobswoude, An Hommes (WD), liet bij de gele genheid maar gelijk merken dat ze niet van struisvogelpolitiek houdt. De ambtsketen hing gis termiddag nog maar net over haar schouders toen ze pijnlijke bezuinigingsmaatregelen aan kondigde. „De financiën zijn een punt van zorg", merkte ze in haar openingstoespraak op. „Het is niet verkeerd de inkom sten (belastingen) te verhogen. Ik vrees dat het daar niet bij kan blijven." Maatregelen kon ze nog niet noemen. „Daarvoor weet ik nog te weinig. Ik hoop dat de boodschapper van het slechte nieuws niet, zoals vroe ger, wordt onthoofd." anti-rokersorgani- mAir Nederland voert tctie in en bij drie pan- nboerderijen in de re- jen in De Hooiberg in rp en zondag in Kat- enover de parkeer de ingang van het :n Wassenaar (Meyen- jelegenheden komen innen met kinderen, hebben we besloten eze plekken actie te •ie actie bestaat uit een enquête, waarmee eze omgeving begin- lus Patrick Zonderop g Leiden en om loopt tot eind mei. Op Wereldnietrokersdag, ie resultaten bekend- door Eric de Jager oegstgeest - Commissaris van de koningin Franssen heeft gis termiddag een werkbezoek aan Oegstgeest afgesloten met de vaststelling dat Oegstgeest niet zo'n in zichzelf gekeerd slaap- dorp is als menigeen denlrt. „Het is een gemeente die veel op de schop heeft en die heel wat lessen uit het verleden heeft te trekken, als het gaat om het zo organiseren van projec ten, dat alles op zijn pootjes te rechtkomt." Franssen beloofde dat de pro vincie Zuid-Holland de komen de tijd veel aandacht aan Oegst geest zal schenken. Met name de toekomstige ontwikkeling van Rijnfront en de in het verle den gemaakte fouten in Poel geest werden besproken, als voorbeelden voor de rol die Oegstgeest in de regio moet - of had moeten - vervullen. Vol gens Franssen mag Oegstgeest zich wel eens wat steviger profi leren naar de buitenwereld. Het gemeentebestuur deed zijn best om aan te tonen dat het daar hard mee bezig is. Zo is Oegst geest bereid het terrein dat be stemd is voor biowetenschap in Rijnfront langer braak te laten liggen dan gepland. Maar daar staat tegenover dat het dorp niet in zijn eentje wil opdraaien voor de kosten van voorzienin gen (woningen, wegen, bedrij venterreinen, station Rijn Gou we Lijn) die voor de regio ge bouwd worden. Franssens stokpaardje: ge meentelijke samenwerking dan wel fusie, kwam uitgebreid aan bod tijdens de rondrit door het dorp en de discussies met raadsleden en burgemeester en wethouders. De provincie ver wacht dat Oegstgeest - net als Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude - meer toenade ring zoekt tot Leiden. In welke vorm dat gebeurt, mogen de gemeenten zelf uitzoeken. „In het verleden dook de provincie er nogal eens snel in, maar dat doen we niet meer. We stimule ren samenwerking, maar op af stand. We pakken ook geen ta ken op die gemeenten zouden moeten vervullen." Ook in de moeilijke discussie over samenwerking dan wel fu sie tussen Warmond, Sassen- heim en Voorhout bewaart de provincie die afstand. Hoewel daar binnen 'afzienbare tijd' verandering in komt, omdat de drie Teylingen-gemeenten zich tot het eind van de maand heb ben gegeven om een oplossing te vinden. Vooralsnog ziet de Commissaris geen rol voor Oegstgeest in Teylingen. „Ten zij er verrassende dingen ge beuren, lijkt het me niet aanne melijk dat Oegstgeest daarin betrokken wordt. Franssen benadrukte in het Oegstgeestse gemeentehuis nog eens dat wat hem betreft de ge meente iets anders is dan de ge meenschap. Samenwerking of fusies op bestuurlijk niveau hoeven niets af te doen aan het karakter van een dorp. „Oegst geest is geen stad, maar een dorp en dat moet ook zo blij- ik in liden 1- In een woning aan :rij in Leimuiden is id ingebroken. De da- e de glaslatten uit de en haalde het onder- ir uit. Hij maakte au- apparatuur buit. 'Franssen was here'. Een beetje graffiti-artiest gaat geen muur voorbij zonder een blijvende herinnering aan zijn aanwezigheid achter te la ten. Het bezoek van de commissaris van de koningin mocht in Oegstgeest ook niet ongemerkt voorbijgaan en daarom zette Franssen zijn handtekening op de graffitiwand bij winkelcentrum de Lange Voort. Foto: Hielco Kuipers.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11