Kinderzegels zijn nog altijd modern Leiden heeft nu ook een Juffrouw Jansen Controle illegale terrassen LEIDEN REGIO Kabelabonnement voorlopig op oude tarief Alphen wil dependance van Leidse Weerklank Politiek steunt half uur j extra voor strandpaviljt vrijdag l6 APRIL 20Q(P Leidenaar neemt na 23 jaar afscheid van stichting door Nancy Ubert alphen/lei den - In Alphen aan den Rijn is ruimte voor een dependance van De Weerklank, de Leidse school Voor kinderen met gehoor- en/öf spraakproblemen. De Alphense wethouder Tigelaar (onderwijs) hoopt dat een ves tiging in augustus 2005 open kan gaan. Waar dat kan ge beuren is nog onbekend. Elke schooldag worden zo'n zestig kinderen vanuit Alphen naar De Weerklank in Leiden ge bracht. „Alphens positieve houding geeft ons lucht", zegt Karei van der Straten van De Weer klank. Een dependance in Al phen zou het Leidse ruimte probleem oplossen. Bij de hoofdvestiging aan de Robijn straat zijn noodlokalen neer gezet. In de Obrechtstraat zit ten de medewerkers van de ambulante dienst in een krap pe ruimte en krijgen kinderen les in een afgekeurd gebouw. B en W mogen De Weerklank dan support geven, het is nog niét zeker dat de nevenvesti ging in Alphen er ook komt. Hét ministerie moet daarover nog een beslissing nemen. De Weerklank verwacht dat de minister voor de zomervakan tie duidelijkheid biedt. „Het beroerde is dat je als school voor een nevenvestiging geen aparte financiering van het ministerie krijgt", zegt Van der Straten. „De Weerklank zelf heeft weinig draagkracht. Het ministerie predikt wel dat spe ciaal onderwijs zoveel moge lijk in de directe omgeving van leerlingen aangeboden moet worden, maar zet daar finan cieel nauwelijks iets tegen over." De Alphense kinderen van De Weerklank zijn net als hun medeleerlingen uit Nieuw koop en Ter Aar dagelijks veel reistijd kwijt. Van der Straten: „Ik ken verhalen van kleuters van vier jaar oud die 's och tends om zeven uur in de bus stappen en 's middags om vijf uur pas thuiskomen." Dat moet veranderen, vindt wet houder Tigelaar. „Bovendien is het druk op de weg tussen Alphen en Leiden. We kunnen meehelpen om de hoeveel heid auto's op die route terug te dringen." Bijkomend voordeel is dat Al phen kan besparen op leerlin genvervoer. Momenteel wor den de leerlingen in verschei dene busjes naar De Weer- Jdank gebracht. Vorig jaar kostte dit ruim 65.000 euro. Meer dan een reguliere school heeft De Weerklank een ge bouw nodig met 'goede akoestiek'. Met bijvoorbeeld verlaagde plafonds, vloerbe dekking en gordijnen. Ook mag een ringleiding niet ont breken en moeten er voldoen de netwerkaansluitingen aan wezig zijn. door Janet van Dijk leiden - De komst en de popu lariteit van fax en e-mail, mo biele telefoons en decemberze- gels zijn de afgelopen jaren geen bedreiging geweest voor een 'uniek ouderwets product' als de kinderpostzegels. En dus beschouwt Leidenaar Sip Glas houwer de kleine zegeltjes die al sinds 1924 bestaan, nog steeds als een modern middel 'om solidariteit te tonen'. „Ik weet niet hoe het er over tien jaar uitziet, maar ik maak wel de inschatting dat de kin derzegels over tien jaar nog steeds worden gezien als een signaal van solidariteit", zegt Glashouwer, die gisteren in Koetshuis De Burcht afscheid nam van de in Leiden gevestig de Stichting Kinderpostzegels. Drieëntwintig jaar heeft hij er gewerkt, onder meer als ad junct-directeur, en vanaf 1 mei is hij met vervroegd pensioen. Er veranderde veel in die jaren, maar de postzegels met toeslag voor Nederlandse en buiten landse kinderen 'in de knel' bleven populair. Al vele jaren heeft de stichting rond de ne gen miljoen euro te besteden aan goede doelen, een bedrag dat vorig jaar voor het eerst daalde, met anderhalf procent. De lichte teruggang wijt de 58- jarige Glashouwer aan de eco nomische recessie. Hoewel er door fusies en ophef fingen minder scholen zijn dan een aantal jaren geleden, is de bereidheid om mee te doen aan de verkoop van de zegels in het onderwijs niet afgenomen. Vol gens Glashouwer doet nog al tijd zo'n vijfenzeventig procent van de scholen mee en is de verkoop ongeveer gelijk geble ven. Een deuk in het vertrou wen was er begin jaren negen tig toen onder andere door computerproblemen zo'n 250.000 bestelenveloppen niet op de juiste adressen aankwa men. In 1993 deden daardoor zevenhonderd scholen minder mee aan de actie. „Het is een ellendige situatie geweest", zegt Glashouwer. „De organisatie heeft een les geleerd. En dankzij goed overleg met de scholen en organisaties was binnen twee Sip Glashouwer: „Ik schat in dat kinderzegels over tien jaar nog steeds worden gezien als een signaal van solidariteit." Foto: Mark Lamers jaar het vertrouwen volledig te rug." Werden er vroeger vooral een malige bedragen geschonken aan projecten, sinds de jaren negentig gaat er steeds meer geld naar meerjarenprogram ma's, voornamelijk in ontwik kelingslanden. Een van de pro jecten die de meeste indruk maakten op Glashouwer is een programma in Manilla, op de Filippijnen, waar kinderen leef den op en rond een vuilnisbelt onder schrijnende omstandig heden. „Kinderarbeid, slechte leefomstandigheden, giffen en gassen waardoor babys met hersenbeschadigingen werden geboren", somt hij op. Met on derwijs- en gezondheidsprojec ten, gerund door vrijwilligers en ouders, is de situatie daar enorm verbeterd, zo zag de Lei denaar vorig jaar december met eigen ogen. Een van de meest ingrijpende zaken binnen de organisatie was dat zo'n tien jaar geleden een einde kwam aan de ver koop van kinderzegels en kaar ten door vrijwilligers in de vele postkantoren die er toen nog waren. Dat paste niet meer in de nieuwe, commerciële aan pak van de postkantoren, vond de directie. De Stichting Kin derpostzegels Nederland pro beerde tevergeefs alternatieve locaties te vinden, zoals super markten, gemeentehuizen of banken. In het begin daalde de opbrengst hierdoor, maar dat verschil is verdwenen, aldus Glashouwer. Kinderzegels zijn nog wel, het hele jaar, bij de lo ketten van de postkantoren te koop. Maar de verkoop van kinder postzegels bleef vooral 'een ac tie van kinderen voor kinderen', waar Glashouwer zijdelings bij betrokken zal blijven, door re gelmatig projecten te bezoeken en daar zo mogelijk de helpen de hand te bieden. Met postze gels zelf heeft hij in al die jaren niets gekregen. De door de PTT en later door TPG gekozen ont werpen vond hij ook niet altijd mooi. „Het maakt mij ook niet zoveel uit hoe ze eruit zien", vertelt de Leidenaar. Dat geldt trouwens voor steeds meer mensen. „Vijftien jaar geleden gebeurde het nog vaak dat mensen hele vellen kochten voor hun verzameling of als be legging. Dat zie je tegenwoordig ook niet meer. Je kunt beter in goud beleggen." Casema wil 'rust' rond onderhandelingen met Leiden door Wilfred Simons leiden - De tarieven van het ka belabonnement gaan in Leiden voorlopig niet omhoog. Deze handreiking heeft kabelbedrijf Casema gedaan in ruil voor een aanbod van de gemeente Lei den om 'serieus te gaan onder handelen' over de toekomst van de kabel in Leiden. Het bedrijf gaat wel door met de vernieu wing van het Leidse kabelnet, zoals de invoering van internet via de kabel, extra zenders en meerdere pakketten van kana len. Tussen Casema en Leiden hangt al enige tijd de dreiging van een kort geding. Casema wilde per 1 april een standaard tarief instellen van 13,30 euro per aansluiting, maar de ge meente is daar tegen. Zij claimt een vast laag tarief sinds zij de kabel als nutsvoorziening aan het kabelbedrijf heeft overge dragen. Wethouder Geertsema (econo mische zaken) zei eerder deze week dat hij deze week een ge sprek heeft gehad met Casema waarin hij aankondigde dat hij het geding zal doorzetten als Casema niet meewerkt. De wet houder voelde zich gesterkt door een uitspraak in een ver gelijkbare zaak tussen Alphen aan den Rijn en Casema, waar in de rechter Alphen in het ge lijk stelde. Geertsema zegt dat Casema 'op zijn schreden terugkeert', maar volgens woordvoerder Gerard Lieverse is dat niet het geval. „Wij willen alleen rust creëren rondom de onderhandelingen, zodat die niet met de dreiging Na café Meneer Jansen is er nu ook een Juffrouw Jansen in Lei den. Het restaurant aan het Gangetje is tweede paasdag open gegaan. De eigenaars E. Schmöle en N. Ameedi hebben sinds tien jaar al een Juffrouw Jansen aan de Oude Gracht in Utrecht. „En we willen die suc cesformule nu ook in Leiden introduceren zegt Ameedi. Maar het was toch even schrik ken toen beide heren er achter kwamen dat er in deze stad al een Meneer Jansen was. „We hebben meteen geïnformeerd bij de Kamer van Koophandel, maar de naam Juffrouw Jansen bleek gelukkig geen pro bleem", aldus Ameedi. Juf frouw Jansen is volgens hem een eetgelegenheid met een Franse en Nederlandse keuken en betaalbare prijzen. „In prin cipe is het eten la carte met tussen de 10 en 14 hoofdge rechten, met daarnaast een maandmenu en wekelijks wis- selènde specialiteiten. Een driegangenmenu kost 16,50 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 euro en a la carte tussen de 12 en 13 euro met een tournedos voor 15 euro als uitschieter. De voorgerechten zijn tussen de 4 en 6 euro behalve de paling, die 7,50 euro kost, en nage rechten zijn rond de 4 en 5 eu ro. In Utrecht loopt de zaak als een trein. „Onderzoek heeft uitgewezen dat de klant daar per bezoek per persoon vorig jaar gemiddeld 22 euro heeft uitgegeven inclusief drankjes", aldus Ameedi, die de Hotel school en een opleiding tot kok heeft gevolgd. „We hebben 40 zitplaatsen en tasten nog af of we ook voor de lunch open gaan." Hij zocht samen met zijn com pagnon een restaurant in Am sterdam of Leiden. „Toen we in een vakblad een advertentie van de winkel aan het Gangetje zagen en gingen kijken, waren wemeteen verkocht. Om te kij ken of er een markt was voor ons zijn we de afgelopen 3 tot 4 weken ruim 10 keer in Leiden uit eten geweest. En zonder onze concurrenten tekort te willen doen, hebben we ont zettend veel vertrouwen gekre gen dat Juffrouw Jansen in Lei den slaagt. Qua prijs en kwali teit denken wij goed te kunnen concurreren." Ameedi wil dat de vestiging aan het Gangetje 'geen klassie- De eigenaars E. Schmöle en N. Ameedi hebben sinds tien jaar al een Juffrouw Jansen aan de Oude Gracht in Utrecht. Foto: Hielco Kuipers ke, oubollige maar ook geen moderne' uitstraling krijgt „Hét moet gewoon een gezel lig, laagdrempelig restaurant worden, maar ook weer niet te goedkoop." Tot slot nog één vraag. Waar komt de naam Juffrouw Jansen eigenlijk vandaan? „Mijn com pagnon zit al 30 jaar in het ho- recavak en had ooit een zaak in Arnhem. Bij dat restaurant was een supermarkt om de hoek waar een caissière werkte, die op een gegeven moment bij hem in de zaak kwam. Zij bleek zo 'n goede kracht dat er later naar haar een restaurant is ver noemd." Eric-Jan Berendsen door Floor Ligtvoet LEiDENWethouder Geertsema (eonomie) wil de illegale terras- houder aanpakken. In een po ging het financiële tij van de ge meente Leiden te keren, gaan zijn ambtenaren op jacht naar horecaondernemers die geen precario betalen. Dit deelde de wethouder gisteravond de raadsfracties mee tijdens de raadscommissie voor economie en verkeer. Volgens de wethouder zijn er in Leiden tal van illegale terrassen. „De gemeente moet daarom extra controles uitvoeren." De wethouder verwacht met de controles uiteindelijk op meer belastbare meters terras uit te komen. Overigens zullen niet alleen de clandestiene terras uitbaters het voorstel in de por temonnee voelen. Ook de hore caondernemers die al een be drag per vierkante meter terras aan de gemeente afdragen, kunnen nog voor nare financië le verrassingen komen te staan. Omdat het precario in Leiden laag is in vergelijking met ande re gemeenten, wil de wethou der het tarief gelijk gaan trek ken. Hoeveel de Leidse preca- rioheffing de gemeente uitein delijk moeten opleveren, is nog onduidelijk. Dat ha meer af van de react rashouders. „Sommj misschien hun terra zei Geertsema. Toch daarop niet groot, si „De meeste illegale ders zullen naar vi I gewoon betalen. De opbrengst van het cario wordt in de be; voorstellen van het bestuur verrekend ten van de Leidse m gemeente wil dat dei de nabije toekomst kend worden. Dat niet het geval. Het p! om opgevat ook de de marktstandhoudi hogen. Of dit voorste kelijk zal worden uit maar de vraag. De meenteraadsfracties I liever niet op de m tijdens de raadscon gadering. De markt stad een belangrijke sche impuls, vinden den ze er eerlijk bij niet te weten waar he de bezuinigingsope vandaan moet kom vestigt daarom vooi hoop op de terras) Als die voldoende z st subsidie voor de ma i deels gespaard blijve; van een kort geding hoeven te worden gevoerd. Uiteindelijk willen wij onze commerciële doelstelling toch halen. Wij wil len af van de gemeentelijke ta riefbepalingen." Casema heeft deze maand de hogere tarieven al wel bij de abonnees geïnd. Volgens de wethouder betaalt het kabelbe drijf het teveel betaalde in mei terug. katwijk - De Katwijkse politiek gaat akkoord met de proef waarbij deze zomer de strand paviljoens een half uur langer open mogen blijven. Ook komt er iets meer gelegenheid voor sportevenementen op het strand en mogen de paviljoens wat meer oppervlak bebouwen. De meerderheid van de politiek is blij met de veiTuiming. Alleen de SGP en Protestants Christe lijk Katwijk zijn tegen de proef. Een voordeel van de ruimere sluitingstijd van 24.00 uur is dat de strandpaviljoens meer tijd hebben om hun gasten rustig naar huis te laten gaan. Volgens burgemeester Wienen ligt op dat tijdstip de kritische grens. Nog langer open hou den, betekent dat de.strandho- reca zich gaat vermengen met de gewone horeca en dat be zoekers heen en weer gaan lo pen. En dat is nu juist niet jie bedoeling. Als blij! proef leidt tot probli er nu niet zijn - zal schromen om de siij3 te draaien, zegt hij. ten we constateren stap te ver is geweest De uitbreiding van evenementen is vo 'heel voorzichtig', doeld om sportevf ruimte te geven. 0ei stukken waarin K; strand heeft opgedec drie vlakken tweema iets worden georgani zuidstrand is daarva ten, omdat het dicht tegebied Zuidduinen sequentie van de vei dat de omgeving h nieten' Van eveneme recreatie in Katwijk b geeft Wienen toe. mag het ook op allei gen van het jaar niet'fj- AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.01 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Stichting Glimlach houdt van avond een feest- en informatie avond in het Volkshuis aan de Leidse Apothekersdijk. De stichting helpt kinderen die in vluchtelingenkampen in Noord-Irak leven. Vanaf 19.00 uur is er een concert van kin dermuziekgroep Namo, een kunstveiling, muziek, zangen dans van onder meer Sal ah Ma-, djid en Wuriya Ahmed. Aan melden via e-mail: moulud@- zonnet.nl De Leidse cafés en restaurants openen vanaf zaterdag weer hun terrassen. Om bezoekers aan de binnenstad hiervan op de hoogte te stellen delen pro motieteams op de Leidse par keerplaatsen gratis kazoo's (houten blaasinstrumenten) uit. Verder spelen er boeren- blaaskapellen die vanaf 14.30 uur langs de terrassen lopen op de Hoogstraat, Nieuwe Rijn en Koornbeursbrug. In de Leidse Boekhandel Kooyker, Breestraat 93, leggen 'professional organizers' zater dagvan 12.00 tot 16.00 uur uit hoe mensen woon- en werk ruimten praktisch kunnen in richten, beschikbare tijd effici ent indelen en energie optimaal te benutten. Zij zijn in Leiden in het kader van de eerste Natio nale Organizing Dag. In Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden is zaterdag een line dance- avond. De zaal is open vanaf 20.00 uur. De activiteit wordt verzorgd door Sjaak en Nel de Heiden. Tel. 071-5221360. Het Leidse ruimtevaartbedrijf Dutch Space aan de Newton- weg 1 opent maandagochtend 19 april vanaf 4.30 uur de deu ren voor belangstellenden die de lancering van kosmonaut André Kuipers gezamenlijk wil len volgen. Mensen die Kuipers' missie hebben voorbereid, ge ven commentaar bij live NOS- beelden. Aanmelding l' 5245000 of e-mail: in!1® space.nl. Actuele info h over de lancering is w 'e viatel. 06-51360298. Regionale migrants1 ties houden een infoiei eenkomst over verani in het integratie- enii d tiebeleid, dinsdag 20 19.30 uur. In het gebo de Turkse vereniging 1 het Eksterpad 4 legtd M. Haimé uit wat des zijn van het nieuwe b Wijkvereniging 'Akti op vrijdag 23 april eet ne kaart- en sjoelavor clubgebouw aan de B straat 2 in Leiden. Aai 20.00 uur, zaal openl De zorgcentra Groei (071-5120745), 't Hui> Waard (071-5132345) hof (071-5149545) en burgh (071-5892200)1 deuren van hun senio taurants open in de 'v de maaltijd', van maa tot 26 april. Wie alleen gezellig vindt, kan dai met andere wijkbewo '01 ren. Een maaltijd kost k, ro. Aanmelden kan aa tevoren. ol| De openingstijdenv 3ei graafplaats Rhijnhofi lrk zigd. In de zomerperii april tot 1 oktober, isi graafplaats van maait oj met vrijdag open van 'ti 20.00 uur. Op zaterdaj de en op feestdagen van c 18.00 uur. In de winte ne; van 1 oktober tot 1 ap >n Rhijnhof op werkdagc nc van 9.00 tot 17.00 uui >sl weekeinde en op fees! 'et van 11.00 tot 17.00 uu ai De Vogelvrienden hi 'a zondag de laatste vogi b van het seizoen, in hö |Ui Hovenhuis aan de Ho kr 10.00 tot 14.00 uur. To m kost 75 eurocent.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10