WETENSCHAP Nieuwe onweerstudie helpt oude theorie naar de bliksem Vergroting schedel door sterke afname kaakspieren Slimme verpakkingen zijn nog niet veilig Prijs Jonge Onderzoek voor tranenonderzoe Genenkaart van rat Medicijnen tegen ADHD remmen grc Hebben tranen die veroorzaakt worden door irritatie een; eiwitsamenstelling dan tranen die voortkomen uit ontroer winnaars van de 35ste Nationale Wedstrijd voor Jonge On) kers durven het nog niet met zekerheid te zeggen maar he) wel op. Machteld van den Bosch en Janneke Verheijen, ze) op het Stedelijk Gymnasium in Den Bosch, staan te glundi hielden een proef onder twintig huisvrouwen. De vrouwej eerst aan het huilen gebracht met eucalyptus olie. Hun tij werden afgenomen voor onderzoek. Vervolgens werden dj tot rust gebracht door het kijken naar een natuurfilm. Daa gen de vrouwen een zielige film te zien. Niet zielig genoeg: dames aan het wenen te krijgen, maar zeven vrouwen ma toch een traantje wegpinken. De onderzoekers wisten ook) tranen op te vangen en naar het laboratorium te brengen] taat: bij zes van de zeven vrouwen was de eiwitsamenstel]] anderd. Een opmerkelijke uitkomst die echter teniet werd) door de zevende bij wie de resultaten precies andersom \v) twee meiden kregen steun van de Tilburgse hoogleraar gei heidspsychologie Vingerhoets. Hij wilde aanvankelijk niet) werken totdat ze hem hun opzet hadden uitgelegd. „Nu N dankzij ons onderzoek ook zelf publiciteit gekregen", zegt) teld gniffelend. GPD Amerikaanse wetenschappers hebben de vrijwel volledige kaart van de rat gepubliceerd. Daardoor is het nu mogelijk gelijking te maken tussen het genoom van de rat en dat va mens en de muis, wat volgens de onderzoekers nieuw licli werpen op de ontwikkeling van bepaalde aandoeningen.! 25.000 tot 30.000 genen van een rat komt 90 procent overe genen in de mens of de muis. De onderzoeksresultaten y| publiceerd in het tijdschrift Nature. Het vermoeden dat kinderen derartsen die stimulere met ADHD die stimulerende middelen aanbeveelt v middelen als ritalin krijgen behandeling van de coi voorgeschreven, in groei ach- tiestoornis is er bij hetl terblijven bij hun leeftijdgeno- van de volwassen leefti ten, wordt bevestigd door een duidelijk verschil in len onderzoek in de Verenigde Sta- bespeuren. Wel was al ten. Of het effect blijvend is, bekend dat stimulereni maakt het onderzoek niet dui- delen op den duur tot j delijk. Bij het onderzoek wer- wichtsverlies leiden, den 540 kinderen tussen de 7 ADHD (Attention Defid en 9 verdeeld over drie groepen peractivity Disorder oft die respectievelijk met stimule- dachtstekortstoomis ml rende middelen, gëdragsthera- peractiviteit) komt in dj pie of een combinatie van de voor bij 4 tot 12 procenj twee werden behandeld. schoolkinderen. Uit h® In de twee jaar dat zij werden zoek is naar voren gekoi gevolgd groeiden de kinderen de behandeling met nw die de medicijnen hadden ge- nen, al dan niet in com kregen minstens 1,27 centime- met gedragstherapie, y ter minder dan de andere kin- beste resultaat biedt. deren en kwamen zij ruim 3,6 Het onderzoek werd ge) kilo minder aan. Omdat meisjes cierd door de dienst vo| hun definitieve lengte pas rond geestelijke volksgezond hun 16de jaar bereiken en jon- uitgevoerd aan de univ] gens rond hun 18de, is het te van Californië in Berkej vroeg om te kunnen zeggen of verslag verschijnt in de| achterstand blijvend is. volgende editie van het] Volgens de Academie van Kin- schrift Pediatrics. AP i door Hélène van Beek Een bliksemschicht heeft niet de vorm van een vinger maar van een kwast. Dat ontdekte natuur kundige Freddy Manders. Vol gens hem klopt er geen donder van de bestaande bliksemtheo- rie. Natuurkundige dr. Freddy Manders (29) weet het zeker. Er klopt niets van de bestaande bliksemtheorie. Tot nu gingen wetenschappers er van uit dat bliksem, ofwel ontladingsflit- sen, van wolk naar aarde groeit in de vorm van een vinger, met een topje en een keurig 'kanaal' daaronder. Manders: „Maar dat beeld is niet juist. Bliksem groeit in de vorm van een kwast. Er is wel een kanaal, zoals bij een vinger, maar daama gaat het alle kan ten op. Dat verklaart waarom bliksem vele splitsingen heeft." Onlangs promoveerde Man ders aan de Nijmeegse univer siteit op het ontstaan van blik sem. Voor het onderzoek maakte de natuurkundige ge bruik van een zeer speciale ca mera die ruim 50.000 euro heeft gekost. Dat hij duidelijk heeft gemaakt hoe bliksem pre cies groeit,, is echt alleen moge lijk geworden door deze came ra die er pas korte tijd is. „Hij kan supersnel kijken, hij ver groot een signaal dat binnen komt heel sterk in een nano se conde ofwel een miljardste van een seconde." Heel veel tijd ging er zitten in het maken en goed gebruiken van een proefopstelling in het Magnetenlaboratorium aan de Nijmeegse universiteit, mede mogelijk gemaakt door finan ciering van de Nederlandse Or ganisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO) en de universiteit. „We moesten elke keer dezelf de soort bliksem maken door die op te wekken met precies dezelfde spanningsvorm. Al leen zo konden we de groei van de bliksem in beeld brengen. Door telkens nieuwe opnames te maken en die naast elkaar te leggen." In het laboratorium deed de promovendus eigenlijk precies wat er in de natuur ook ge beurt. De ontladingsflitsen be ginnen met een spanningsveld, tussen negatief geladen wolken en de neutrale aarde. Door dit spanningsveld gaan vrije elek tronen - stroomgeleiders - in Bliksem groeit in de vorm van een kwast en niet in de vorm van een vinger. Foto: GPD/Bernard Hulshof de lucht tekeer als een gek. Ze botsen op tegen aanwezige mo leculen zoals stikstof en zuur stof. Manders: „Bij het botsen van een elektron en een molecuul kan er een nieuw elektron vrij komen. En die aanmaak van nieuwe elektronen gaat enorm snel. Op een gegeven moment heb je een lawine van elektronen. Zo ontstaat er een kanaal, een pad tussen de twee elektroden, in het echt de wolk en de aarde. Op die manier kan energie naar de aarde worden toegeleid. Op het moment dat de twee elek troden (de wolk en de aarde, red.) met elkaar verbonden zijn, is de bliksem te zien." Donder is weer wat anders. Als het kanaal, het pad, warm wordt en de lucht daarin uitzet, dan is er een knal ofwel de don der. Te vergelijken met de knal die ontstaat wanneer een vlieg tuig door de geluidsbarrière gaat. In het laboratorium maakte Manders bliksem na met be hulp van stikstofmoleculen, een roestvrij stalen punt, een roest vrij stalen plaat die op de aarde werd gelegd en spanning van 40 kilovolt. Met de camera leg de hij vervolgens vast hoe - in welke vorm - bliksem ontstaat. „De plaatjes hebben me heel erg geprikkeld", aldus een en thousiaste Manders. „Overal zag ik spikkels, ze gin gen alle kanten uit. Dat maakte dus duidelijk dat bliksem niet puntig groeit maar in de vorm van een kwast, en dat de blik sem zoals wij hem zien, zich vertakt tot een ware boom. Theoretici die altijd zijn uitge gaan van de groei in de vinger- voim, hebben die grillige ver takkingen nooit kunnen verkla ren." De natuurkundige kon ook aantonen dat de tip van de ont ladingsflitsen breder en groter is dan tot nu toe werd gedacht. „Ze zijn niet micrometers klein, maar millimeters groot." Bij het onstaan van bliksem komen niet alleen nieuwe elek tronen vrij, maar ook fotonen (lichtdeeltjes) ofwel moleculen die hun overtollige energie uit zenden in de vorm van licht. Dat verklaart de opstelling in het Magnetenlaboratorium met een magneetveld dat tien duizend keer zo krachtig is als het aardmagneetveld. Zeer ge lukkig is Manders dan ook over de opnames die - oneerbiedig gezegd - een soort garnalen la ten zien ofwel een kromme bliksemschicht. „In alle weten schappelijke discussie over de gang die bliksem maakt, was steeds niet duidelijk wie of wat de weg van de vertakkingen be paalt. In een magnetenveld kunnen we elektronen manipu leren, lichtdeeltjes niet." Omdat op de foto's kromme bliksems staan en omdat blik sem buiten aan de hemel er niet uitziet als een garnaal, be tekent dit foto-resultaat dat het dus de elektronen en niet de lichtdeeltjes zijn die bepalen waarheen de bliksem schiet. Een fantastische vondst, maar een publicatie in bijvoorbeeld het gezaghebbende tijdschrift Nature zit er niet in volgens een laconieke Manders. Paleontoloog noemt bevindingen speculatief door Henk Hellema Rond twee miljoen jaar geleden betrad een nieuwe mensachtige het aardse toneel. Van het ge slacht Homo. Deze mensachti ge had een grotere schedelin- houd dan zijn voorgangers, en daarmee een groter hersenvo- lume. Volgens Amerikaanse on derzoekers zou die vergroting van de schedel het gevolg kun nen zijn van een vermindering van de kaakspieren. Volgens de Nederlandse paleontoloog John de Vos, verbonden aan het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um Naturalis in Leiden, is die gedachte vergezocht. Hoe kon die vergroting van de schedel tot stand zijn komen? Volgens Amerikaanse onder zoekers zou het antwoord kun nen liggen in een sterke afname van de kaakspieren. Een gevolg van een verandering in het erfe lijk materiaal dna. Het onderzoek van de Amerika nen was aanvankelijk helemaal niet gericht op de evolutie van de mens. Ze wilden, met een subsidie van verenigingen voor spierziekten, studies verrichten naar afwijkingen in genen voor spiereiwitten. Die vonden ze. Het betrof een verandering, een mutatie, in een gen dat verant woordelijk is voor de aanmaak van een bepaald spiereiwit. Welke spierziekte hoorde daar dan wel bij? Nader onderzoek bij mensen uit Afrika, Zuid- Amerika, West-Europa, IJsland, Japan en Rusland leerde de Amerikanen, dat de erfelijke af wijking bij alle onderzochte mensen voorkwam. Studies bij zeven soorten (mens)apen lie ten verder zien, dat de mutatie bij geen van die apen, inclusief de chimpansee, werd gevon den. Het ging dus om een ty pisch menselijke mutatie. Wat had die mutatie dan eigen lijk wel te betekenen? In onder zoek bij makaken (apen) kwam naar voren, dat het spiergen vrijwel Uitsluitend betrokken was bij de ontwikkeling van de kaakspieren. Die spieren blijken bij de makaak in verhouding Schedel van de Australopithecus africanus. Foto: GPD tienmaal groter te zijn dan bij de mens. Verder onderzoek bracht aan het licht, dat de mutatie onge veer 2.4 miljoen jaar geleden heeft plaatsgevonden. Zo'n half miljoen jaar later blijkt zich een opmerkelijk verandering in de schedel van onze vroege voor ouders te hebben plaatsgevon den. De schedelomvang is toe genomen, en daarmee de in houd van het mensachtige brein. De Amerikanen melden in Na ture van 25 maart dat de afna me van de kaakspieren de sche del de ruimte heeft gegeven groter te worden. Die mogelijk heid tot expansie ontstond vol gens hen door een sterk ver minderde spierdruk van de kaakspieren op de schedel. De Nederlandse paleontoloog De Vos, expert op het gebied van de menselijke evolutie, kan zich in die redenering echter niet vinden. „Dat die sterke kaakspieren een belemmering voor het groter worden van schedel zouden vormen, kan ik me niet voorstellen. Als bot uit groeit, kunnen die kaakspieren zich toch wel ergens anders aan hechten?" Hij vindt de conclusies van de Amerikanen speculatief en toch wel vergezocht. „Het enige wat je uit hun onderzoek kunt con cluderen, is dat rond 2.4 mil joen jaar geleden het kaakme- chanisme van de mensachtige veranderde. Maar dat zou even goed het gevolg kunnen zijn ge weest van een veranderd voed- selpatroon. De mensachtige werd in die tijd meer omnivoor, begon ook vlees te eten, als ge volg waarvan de kauwspieren in omvang afnamen." De Vos zit ook nog met de vraag waarom de mensachtigen juist in die periode rond 2.5 miljoen jaar geleden een groter hersenvolume zouden krijgen. „Waar was dat voor nodig? Waaraan moesten zij zich toen aanpassen met een groter her senvolume? Ik zou het niet we ten." door Ron'Buitenhuis De grootste boosdoener bij voedselbederf is zuurstof. Het maakt chips oud, bier ranzig, bevordert de groei van schim mels, breekt vitamine C af en laat het vlees verkleuren. Dus wat is er logischer dan voedsel zo te verpakken dat er geen zuurstof bij kan? Vacuüm trek ken is een bekende toepassing, maar dat kun je niet met alle producten doen. Een andere manier is de zuur stof in de verpakking te vervan gen door een ander gas. Dat ge beurt al bij bierflesjes. Net voordat de kroonkurk er op gaat, wordt de lucht in de top van het flesje vervangen door stikstof. Om de resterende één procent zuurstof ook nog te eli mineren, zou je aan de binnen kant van de kroonkurk, in de plastic bolling, wat vitamine C- poeder kunnen verwerken. De vitamine C vangt de zuurstof weg, door ermee te reageren. Maar dat mag nog niet in Euro pa. In Amerika en Japan zijn ze wat dat betreft al een stuk verder. Daar is het heel normaal om kleine zakjes ijzerpoeder, zo groot als een minizakje zout, bij de pasta, de kaas, het brood, de chips en de garnalen te stop pen. Ijzer vangt de zuurstof he lemaal goed op, waardoor alles langer houdbaar blijft. Brood dat normaal na vijf dagen gaat schimmelen, kan zo zes weken goed blijven, kant-en-klare pas ta's en kaas wel drie weken en noten meer dan een jaar. In Europa mogen deze technie ken (nog) niet worden toege past. We zijn als de dood dat toevoegingen gaan reageren met het voedsel zelf. Eurocom missaris David Bryne heeft be gin dit jaar de deur echter wel opengezet, na een diepgaand onderzoek van acht gerenom meerde instituten, onder lei ding van TNO-Zeist, en bedrij ven als Nestlé en Danone. Het rapport van dit zogenaam de FAIR-project Actipak om schrijft de risico's, de toepas singen en de voorwaarden waaronder we in Europa 'actie ve en intelligente' verpakkingen kunnen toestaan. Naar ver wachting wordt de Europese wetgeving nog dit jaar aange past. Volgens Nico de Kruijf van TNO-voeding in Zeist zijn de ri- zo'n zakje niet twee ma zes dagen goed. Weer andere verpakkiii zo gemaakt dat ze de gi schimmels of bacteriën gaan, het vochtgehalte of allerlei geuren en sm absorberen. Dat laatste een een van de weinige len van de techniek. Fa ten zouden zalm of ma kunnen verpakken dat vis meer ruikt, maar oo meer ruikt of de vis noj vers is. Wetgeving moe soort misleidingen voo Om de consument gara geven over de versheid steeds meer supermarl Duitsland en Frankrijk 'intelligente' stickers, d baar aan de buitenzijde verpakking zitten. Zij re ren hoe lang een produ ven koelkasttemperatui gelegen, doordat een ci een rechthoek op het sl geleidelijk van kleur vei Deze kleurverandering indicatie voor de matei derf. De Kruijf: „De huidige I baarheidsdatum op eei melk is een algemene ii tie. Als dat pak 's zomeri paar uur in een warme i heeft gelegen, dan klop: datum al niet meer. Eet derfsticker registreert e hoeverre dat 'opgewaru pak melk nog vers is. Zo'n sticker zou met na Nederland goed van pa! men, want we hebben 1 lectief de neiging om de kast te warm in te stelle (maximaal 7 graden Ce Kwestie van misplaatst! nigheid, wantje spaart' stroom, maar je moet vi schijnlijk eerder en vakt vensmiddelen weggooif De Kruijf vindt dat allee me verpakkingen moge den toegelaten, waarvai zen is dat er geen gezon heidsrisico's bij bestaan zijn strenge Europese ri nen voor (in de maak), Nederland door de Voet Waren Autoriteit (vroeg ringsdienst van waren) i worden bewaakt. „Je ku schimmelgroei in fruit n lijk ook tegengaan door veldioxide in de plastic! verwerken, maar in te h concentraties is het spul tig-" Bananen produceren het gas etheen, dat de rijping bevordert. Foto: GPD/TNO Zuurstof is de grootste boosdoener bij voedselbederf. Bier wordt daardoor ranzig. Foto: GPD/TNO sico's zo beperkt en de voor waarden en spelregels zo dui delijk, dat we binnen een tot twee jaar ook in Europa slimme verpakkingen kunnen hebben. ,De actieve verpakkingen die wij adviseren om voedsel langer houdbaar te maken, zijn echt absoluut veilig. Het is aan de Europese Unie om de burgers te overtuigen van de betrouw baarheid en de voordelen via objectieve voorlichting. Ik zeg wel eens zo, als we in Europa aan het verkeer dezelfde veilig heidsnormen zouden stellen als aan verpakkingen, dan zouden er nog nauwelijks verkeers slachtoffers zijn." Kruijf onderscheidt 'actieve' <eu 'intelligente' verpakkingen. Tot de eerste categorie behoren niet alleen de eerder beschre ven 'zuustofvreters'. Er is ook speciale folie die etheen door laat. Etheen wordt door bij voorbeeld bananen uitgeschei den en het bevordert de rijping. Dus als het etheen kan ont snappen, blijven de bananen i!n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4