Miljoenen extra voor gemeente Letselschade? Meer dan vijf kandidaat-wethouders Vreewijk tegen nog meer studentenwoningen Nieuw: KPN MobielPlus he meest complete bundel Met jouw selectie gratis naar het EK auping REGIO ïl Zes noodlokalen voor Stedelijk Gymnasium Hpals groep Leiden test effect nieuw verkeersbord Minder verkeersongevallen in Noord dankzij controles TELLING Kosteloos juridisch advies COMFORT IN VELE DIMENSIES (advertentie) Ga naar de Auping Match dealer, stel jouw ideale Match bed samen en maak kans op een geheel verzorgde reis voor twee personen naar Portugal, inclusief EK-kaarten voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië. Bij de Match-dealer staat een speciale oranje Match voor jou klaar. Heb je liever een andere kleur? Jij kiest. Met de Auping Match stel je zelf je bed samen. De Auping oranje Match is slechts een van de 2.000.000 mogelijke combinaties. Wat je wil. Jij bepaalt. Uw dichtstbijzijnde Auping Match dealers vertellen u graag de actievoorwaarden. KATWIJK Vision Store Baalbergen Wonen, Ambachtsweg 11-13 ZOETERWOUDE Vision Store Casba Wonen, Hoge Rijndijk 315 LISSE LinkerLisse, Kanaalstraat 94-98 leiden - Op het Lammenschans- plein in Leiden vindt een proef plaats met een nieuw verkeers bord. Het bord moet automobi listen waarschuwen voor nade rende verkeerslichten. De pro vincie Zuid-Holland hoopt op de ze manier het aantal 'kop-staart- botsingen' terug te dringen. Onderzoek door de provincie heeft uitgewezen dat vooral het moment waarop het verkeers licht op oranje springt veel ge vaarlijke situatie oplevert. Som mige automobilisten remmen di rect stevig af, terwijl anderen nog even stevig het gaspedaal indrukken. Dit resulteert regel matig in zogenaamde 'kop- staait botsingen'. De provincie hoopt deze onge lukken terug te dringen door au tomobilisten tijdig te waarschu wen bij het naderen van een ver keerslicht. Het bord wordt circa vijftig meter voor de stopstreep geplaatst. Op het moment dat het verkeerslicht op oranje springt, knippert er een waar- schuwingslicht. Publiciteitsfoto Tot €100,- extra bundeltegoed Geen aansluitkosten l maand GRATIS i-mode 10 MMS 10 GRATIS contentabonnementen LEI DE donderdag 15 april 2004 door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van Vreewijk zijn tegen de bewoning van de panden Hugo de Grootstraat 25 en 27 door studenten. Met be woning door studenten van het gebouw op nummer 32 willen zij slechts onder stringente voorwaarden akkoord gaan. Dat blijkt uit de nieuwsbrief van de Initiatiefgroep Hugo de Grootstraat, die onlangs in Vreewijk - het gebied tussen Noordeinde, Witte Singel, Jan van Goyenkade en Rijn en Schiekade - is verspreid. De Ini tiatiefgroep bestaat uit wijkbe woners die zich buigen over de plannen voor de drie universi teitspanden. De Stichting Leidse Studenten huisvesting- (SLS) heeft Hugo de Grootstraat 32 in 2002 van de Universiteit Leiden gekocht om hier 95 buitenlandse eerste-fa- sestudenten in onder te bren gen die maximaal een jaar blij ven. De Initiatiefgroep vreest voor overlast in de buurt en pleit voor een maximum van 75 ouderejaars. Verder wil de buurt 100 procent studio's in het gebouw terwijl de SLS een combinatie van studio's en ka mers wil. Daarnaast eisen omwonenden een inwonende conciërge ter wijl de SLS slechts een inwo nende studentenbeheerder wil aanstellen. Parkeren door de buitenlandse studenten in de buurt wil Vreewijk niet toestaan terwijl de SLS dat in het huur contract wil vastleggen. Ten slotte wil de buurt een fietsen stalling voor de studenten en het afsluiten van de tuin van nummer 32, geen feestjes in de buitenruimte en een sanctie in leiden - Het aantal verkeerson gevallen in Leiden-Noord is sterk gedaald in vergelijking met vorig jaar. Vonden er tij dens de eerste drie maanden van 2003 nog 31 aanrijdingen met letsel plaats, dit jaar waren dat er in dezelfde periode maar acht. Het aantal aanrijdingen zonder letsel daalde van 107 naar 51. Volgens de politie is dit het gevolg van de strenge ver keerscontroles. Tijdens de controles in Leiden- Noord deelde de politie flink wat bekeuringen uit. Tijdens de eerste drie maanden van dit jaar kregen 270 weggebruikers een boete voor het negeren van rood licht. Tweeduizend auto mobilisten werden bekeurd voor het overschrijden van de maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. Voor het rij den onder invloed kregen 34 weggebruikers een proces-ver- baal. Tien daarvan moesten hun rijbewijs inleveren. Ook bromfietsers zijn stevig aangepakt. Bij een grote ver keerscontrole op woensdag ochtend 14 april in Leiden- Noord schreef de politie dertig bekeuringen uit voor opgevoer de brommers, rijden door rood licht of niet-werkende remmen. door Robbert Minkhorst leiden - Voor de opvolging van Groen links-wethouder Mohamed Rabbae hebben zich 'meer dan vijf kandidaten gemeld. De partij hoopt de nieuwe man of vrouw deze maand te kunnen pre senteren. Fractieleider en voorzitter van de solli citatiecommissie Gerard van Hees wil geen uitspraken doen over de aard, af komst en ervaring van de kandidaten. Hij laat alleen weten dat meer dan vijf mensen in de baan zijn geïnteresseerd, en dat onder de kandidaten zowel man nen als vrouwen zijn. Maandag is er een algemene ledenver gadering van de partij en Van Hees wil proberen om dan een opvolger te pre senteren. Maar hij twijfelt of het zo snel lukt. „Die ledenvergadering was sowie so al gepland", meldt hij. „Gesprekken met kandidaten moeten we nog voe ren." Rabbae trad af omdat hij fouten heeft gemaakt bij het opzeggen van een Leid se cao voor langdurig werklozen. Deze cao is beter maar ook duurder dan de landelijke regeling. Het college van Lei den besloot in mei vorig jaar deze cao op te zeggen, maar dat besluit is nooit uitgevoerd. Of de gemeente daardoor financiële schade lijdt, en zo ja, hoe veel, wordt nog uitgezocht. Tenminste twee mensen zijn als gevolg van de fou ten ten onrechte ontslagen. Als de ge meente zelf schuld heeft aan het ont slag van werknemers, betekent het dat de uitbetaalde WW-uitkeringen op de gemeente zijn terug te vorderen. Rabbae was de opvolger van de ook al opgestapte Jan Laurier. De in Casablan ca in Marokko geboren Rabbae trad aan na de verkiezingen voor de gemeente raad in 2002, op voordracht van Laurier en toenmalig fractievoorzitter Dirk van den Bosch. In de Tweede-Kamerfractie van Groenlinks was geen plek meer voor hem. Eind vorig jaar ging hij met ziekteverlof voor een hartoperatie. Zijn tijdelijke vervanger werd oud-senator Wim de Boer uit Lochem. Of de huidige interim-wethouder van Groenlinks be langstelling heeft, laat hij in het mid den. Bronnen binnen Groenlinks verklaren dat raadslid Yvonne van Delft kandi daat is voor het wethouderschap. Over haar sollicitatie doet noch Van Hees, noch Van Delft zelf mededelingen. Van Hees is als voorzitter van de sollicitatie commissie automatisch geen kandi daat. Toen Laurier was afgetreden, had Van Hees wel interesse, maar werd hij gepasseerd. Hij kwam niet in aanmer king om Rabbae eind vorig jaar te ver vangen vanwege zijn werk bij de vak bond. soek naar ik D-Reizen jn tips te krijgen over c bij D-Reizen aan jngsplein houdt de buurtonderzoek. In- iben zondagochtend en zes uur een ruit jij het reisbureau. Ze ts meegenomen, len die iets ver- jen gezien, kunnen nemen met de poli- s Midden. roor bouw se Hout >t Leidse PvdA- ian Iken bepleit in uitbreiding van ba- fout ertje Pieterse in lout. Wel wil hij je afspraken over en van het aantal jp deze locatie'. Dat s hem door een te stellen aan het ngen per vierkante >or selectie van leer- der wil de PvdA-frac- Dord over de inpas- t gebouw in de om- uidelijkheid over ïveiligheidsmaatre- schrijft dit in 'E- !t digitale blaadje A. Voor- en tegen- Dchten dinsdag- I het laatst inspreken bouw van de Wou- >se in de raadszaal Ihuis. onderzoekt jhtsslijtage jtLeids Universitair intrum (LUMC) doet |jftn grootschalig Ne- iderzoek naar begin- se, ofwel gewrichts- Hfc ziekenhuis is daar- jj k naar deelnemers 15 en 66 jaar, die al st hebben van pijn en/of heupge- inderzoekers con crete instantie of de t gevolg zijn van be- rtrose. Is dat het ge- jgen de deelnemers ;r jaar een urine-, öntgenonderzoek. moeten ze jaarlijks n invullen. Het lan- erzoek is erop ge- oorzaken en het artrose in het liegewicht te achter- '3 de bedoeling om ilnemers tien jaar jen. Geïnteresseerde aan het onderzoek h melden bij de af- natologie van het •52 61 832 of idvertentie) ationsplein i lelijkste 1 Leiden. (advertentie) mode en het l-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. In Japan en andere landen. Meevaller dankzij minder uitkeringen door Robbert Minkhorst leiden - Leiden heeft een financi ële meevaller van zo'n negen miljoen euro. Dat betekent vol gens wethouder Rogier van der Sande (WD/financiën) echter niet dat de aangekondigde be zuinigingen, van bijna tien mil joen euro, van de baan zijn. De gemeente dankt de meevaller aan een lager aantal uitkerings gerechtigden dan waar op was gerekend. Van der Sande maakte de mee valler gisteravond bekend tij dens een raadscommissiever gadering. De wethouder zei er direct bij dat de politiek niet hoeft te denken dat bezuinigin gen nu niet nodig zijn. De mee valler is namelijk eenmalig en de tekorten van de gemeente zijn structureel. De Leidse poli tiek staat aan de vooravond van het besluit over een pakket be zuinigingsmaatregelen. De jaarrekening over 2003 geeft een overschot van in totaal zo'n elf miljoen euro. Twee miljoen van dat bedrag is wél structu reel, maar Van der Sande kon digde aan dat hij die twee mil joen gebruikt om een tegenval ler van dezelfde hoogte te fi nancieren. Gebleken is ook dat de gemeente voortaan een lage re uitkering uit het Gemeente fonds krijgt van twee miljoen. De laatste jaren is die uitkering overigens al een aantal keren verlaagd. Waar het resterende geld uit eindelijk naartoe gaat, is nog onbekend. De fracties van het CDA en de Christenunie stel den gisteravond voor met het geld de financiële reserves van de gemeente op peil te bren gen. De reserve zit nu onder het vereiste minimumniveau. Het geld dat Leiden overhoudt aan de uitkeringen mag het ge bruiken om werkzoekenden aan een baan te helpen, maar ook om er bijvoorbeeld nieuwe lantaarnpalen van te kopen. De keus is aan de politiek. Verder blijkt geld voor projecten en plannen dat wel is begroot, niet uitgegeven. Ook valt de op brengst van de huizenbelasting hoger uit dan verwacht leiden - In de tuin voor het Ste delijk Gymnasium Leiden ko men zes noodlokalen te staan. Daarmee worden de eerste ruimteproblemen van het gym nasium opgelost. De school, die in totaal 55 klas sen heeft, kampt al jaren met ruimtegebrek. In 1999 kregen leerlingen ook les in noodge bouwen. Daarna kon het Stede lijk Gymnasium tijdelijk het Boerhaavegebouw aan het Noordeinde als dependance betrekken. Die lokalen zitten nu al een paar jaar vol. Nadelige roosters met lange schooldagen en veel tussenuren voor de bo venbouw waren de afgelopen jaren het gevolg. Met de noodlokalen hoopt rec tor A. Thomassen de leerlingen volgend een beter rooster te kunnen bieden. Dat had ze dit jaar al willen doen, maar de procedures voor de plaatsing van deze tijdelijke lokalen bleek langer dan verwacht. Op het Stedelijk Gymnasium zitten 1524 leerlingen. De school groeit volgens de prog noses uit naar 1800 leerlingen. Meer noodgebouwen wil Tho massen niet plaatsen. Aan de grootte van de tuin komt ook een einde en voor de buurt zijn die tijdelijke gebouwtjes voor het schoolgebouw niet leuk. Thomassen is daarom al jaren in overleg met de gemeente voor een nieuwe vestiging. Het liefste ziet de school die tweede vestiging verschijnen aan de westkant van het centrum zo dat leerlingen uit de Bollen streek niet het hele centrum door hoeven te fietsen. In de plannen voor het gebied aan de zeezijde van het centraal sta tion wordt rekening gehouden met de vestiging van een de pendance, maar veel concreter dan een plan is dit idee nog niet geworden. Het oude Agnes-gebouw aan de Eijmerspoelstraat lijkt geen op tie voor het Stedelijk Gymnasi um. Het probleem met dit ge bouw is dat er al erg veel scho len in het Houtkwaitier staan. „Nog een middelbare school in die buurt vindt men teveel van het goede", aldus Thomassen. Om die reden valt ook het ver derop gelegen schoolgebouw van het ROC Leiden aan de Dieperpoellaan af. Andere schoolgebouwen van het ROC Leiden staan eveneens niet op de verlanglijst van het Stedelijk Gymnasium omdat er nog wel een aantal jaren overheen gaan voordat de nieuwe gebouwen van het ROC Leiden achter het centraal station en bij het sta tion Lammenschans af zijn. Thomassen: „Dat duurt voor ons te lang. Wij gam er vanuit dat we binnen drie jaar een nieuwe vestiging hebben." (advertentie) De buurt is er absoluut op tegen dat er studenten gaan wonen in deze panden aan de Hugo de Grootstraat, die de universiteit wil afstoten als de rechtenfaculteit verhuist naar het Kamerlingh Onneslaboratorium. Foto: Henk Bouwman het huurcontract op drugsge bruik. De buurt is absoluut tegen be woning van nummer 25 en 27 door studenten. Dat zou een mogelijkheid zijn als de Rech tenfaculteit in september dit jaar verhuist naar het voormali ge Kamerlingh Onnes Labora torium. Dan wil de universiteit mogelijk de twee panden afsto ten. Een besluit hierover wordt volgende maand verwacht. De gemeente zegt geen geld te hebben voor de aankoop. De SLS heeft nog geen standpunt ingenomen maar denkt dat er mogelijk andere gegadigden zijn in de studentenhuisves tingbranche. De panden 25,27 en 32 hebben een zogenaamde universitaire bestemming in het bestem mingsplan van 1982. Om dat in 'woonbestemming' te verande ren wil de gemeente via een versnelde procedure, de artikel 19 procedure, het bestem mingsplan wijzigen. Eind deze maand houdt de Stichting Leidse Studentenhuis vesting een informatieavond voor de wijkbewoners. Alles uit één bundel (inclusief i-mode'") KPN Mobiel Leentoestel Service (gratis) KPN VoordeelNummers 433» altijd dichtbij Vraag in de winkel naar de voorwaarden of kijk op www.kpn.com Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/mm) of www palsgroep.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1