Ziekenfonds: Forse korting medicijnen BINNENLAND 2 Familie Sedar: Dubbel gevoel na oppakken verdachte weer goed Relatie met Duitsland Kamperen voor grond in Enschede 'Schending regels twee op één cel' Keurmerk voor veilige en comfortabele taxi's Actie tegen eigen bijdrage Gevangene magnazikoptegen directeur zeggen Onderzoek College Toezicht Zorgverzekeringen Proces tegen Murat D. begonnen rbootjes' terdam - De gemeente Am- een terugkeer van he verhuurbootjes, |ten fluisterbootjes. n de nota Dynamisch n water 2004-2005. >t de gemeente weten i euro schadevergoe- alen aan de exploi- een in 2001 geflopt t met de milieuvrien- itjes. jvingen Kootwijk Ingeveer veertig i hebben zich bij de Gelderland gemeld i de gebouwen van jlige zendcomplex twijk op de Veluwe te literen. Onder de be den zijn enkele hore- ;mers, het Kröller- seum en tientallen n op het gebied van tuur en educatie. traf geëist politieman De officier van justi- iteren voor de recht- nHaag 120 uur n zes maanden elijke celstraf geëist iO-jarige Haagse po- )ie zou als medewer- infiltratieteam van indelijke politiedien- informatie over :oek hebben gelekt. e kijkt loslimboek Het openbaar mi- M) gaat mogelijk be- jn geschrift dat te s in de moskee El Amsterdam, straf- ervolgbare aspecten ister Verdonk van ïgenzaken en inte- aartoe overleggen jllega Donner van tzei de bewinds- iren in de Tweede ra ingezet veelplegers H - Een spijkerbroe- iin Utrecht en een su jetten vanaf volgende reiligingscamera's in gers op te sporen, m werkt zo dat de ca- I signaal aan het win- ïel afgeven als ze een ïnkeldief opmerken, voerder van beveili- If Initial Varel, dat de r levert, zei gisteren If drie maanden jarantie Curacao - De ambtenaren- l| ivo, het Curagaose :n en de oppositie- de eilandsraad (par ti woedend over het vertrekkende gede- een baan binnen de garanderen. Vooral ring dat de ex-gede- in hun nieuwe func- e salaris behouden, verontwaardiging, is genomen door bestuur waarin de rden zitten. ënstregeling Jt aangepast Wan zaterdag 17 tot fpdag 25 april en van utot en met zondag 9 m er op het emplace- Station Utrecht Cen- ichalige werkzaam- its. Hierdoor moeten ikening houden met I stijden, extra over- andere vertrek- en poren dan gebruike- l ntal internationale it Utrecht Centraal de werkzaamheden kampje llhoven - Eindhoven heeft e helft van de 26 fa- let woonwagenkamp st de Momperstraat kampje in het voor- steld. Vlakbij het be- ji mp wil de gemeente ii centrum inrichten a standplaatsen. De 3 voners worden ver- vier kleinere kamp- •taande kamp moet i; ir wijken voor wo- De woonwagenbe- len bij elkaar blijven. /premie •cent hoger De AWBZ-premie -1 met 0,3 procent e meest betrokken - ijn het daarover eens sJ zeggen ingewijden, ïaatregel, die circa i euro oplevert, heeft 0 üm van financiën 1 ezuinigingspakket jard voor 2004 rond. den haag - De eigen bijdrage voor de geestelijke gezondheidszorg moet helemaal van de baan. Die boodschap droegen enkele duizenden cli ënten en werknemers uit de psychiatrische hulpsector gisteren met verve uit tijdens een actiedag op het Malieveld in Den Haag. „Dit kabinet moet gedwongen opgenomen worden", klonk het. De actievoerders hadden veertigduizend handtekeningen opgehaald voor minister Hoo- gervorst van volksgezondheid om het plan voor de eigen bijdrage van tafel te krijgen. Het gaat om bijdragen voor zaken als dagbesteding, begeleiding bij zelfstandig wonen of bij het zoeken naar werk. Foto: GPD/Harmen de Jong den bosch/gpd - Een gevangene uit de Ex tra Beveiligde Inrichting in Vught krijgt een schadevergoeding van veertig euro. Hij was ten onrechte gestraft omdat hij de directeur voor 'nazikop' had uitgemaakt. De man zit al drieënhalf jaar in de EBI in Vught en hij maakt er geen geheim van dat het hem daar maar matig bevalt. In een te lefoongesprek met zijn vader gaf hij onver holen lucht aan zijn ergernis. Zo maakte hij de unit-directeur uit voor een 'nazikop' die zich met 'nazipraktijken' bezighoudt. Bij een eerdere gelegenheid had hij de man al voor 'kampoverste van kamp Vught' uitge maakt. Personeelsleden van de gevangenis die het telefoongesprek van de gedetineerde met zijn vader afluisterden, braken het gesprek af. De directie legde de man een discipli naire straf op: zeven dagen opsluiting in een strafcel wegens het verstoren van de openbare orde en veiligheid. Bij deze straf is het contact met de buitenwereld tot vrij wel nul gereduceerd. De gedetineerde deed zijn beklag bij een klachtencommissie, maar daar ving hij bot. Daarop ging hij naar de beroepscommissie voor het gevangeniswezen. „Wat ik zei was louter voor mijn vader bestemd. Ik heb nie mand gevraagd om mee te luisteren. Als ik al niet tegen mijn vader mag zeggen wat ik denk, tegen wie dan wel?", zo zei de man. De beroepscommissie oordeelde dat het personeel niet in het gesprek had mogen inbreken, 'hoe ongelukkig of verwerpelijk dat gesprek ook was'. „De uitlatingen wa ren niet publiekelijk geuit en niet bestemd voor het personeel en de directeur." Bo vendien waren de openbare orde en veilig heid niet in het geding, vindt de commis sie. Voor het gedrag en het telefoontje zou de man naar het oordeel van de commissie drie dagen verzwaard arrest hebben moe ten krijgen. Maar omdat de man zeven dagen heeft ge zeten krijgt hij een 'tegemoetkoming' van de Staat van veertig euro. diemen/anp - Een op de drie zie kenfondsen is er vorig jaar in ge slaagd behoorlijk minder geld te betalen voor medicijnen. Zij slaagden daar vooral in door kor tingen te bedingen. Het voor schrijven van goedkopere medi cijnen door huisartsen en zieken huizen bleek weinig tot geen fi nancieel voordeel op te leveren. Dat blijkt uit een gisteren be kend gemaakt onderzoek van het College Toezicht Zorgverze keringen (CTZ). Het was de ver wachting dat het voorschrijven van medicijnen op stofnaam er toe zou leiden dat apothekers medicijnen verstrekken waarop geen patent meer rust. berlijn/gpd - Over Europa sprak de Duitse bondskanselier Schroder (SPD) vandaag aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Het thema was dat Schro der waarschijnlijk liever behan delde dan zijn hervormingspo litiek in de Bondsrepubliek. De kanselier ligt in eigen land im mers zwaar onder vuur. Links Duitsland verwijt Schro der met diens saneringsmaatre gelen de sociaal-democratische idealen uit te verkopen. On langs gingen tienduizenden de straat op om tegen de hervor mingen van de rood-groene re geringscoalitie te protesteren. De rest van Europa kijkt met een mengeling van moedeloos heid en verbazing toe. Duits land is de belangrijkste econo mie binnen de EU. De Neder landse export is voor een groot deel afhankelijk van Duitse af nemers. Waar veel Duitsers vin- Deze zogeheten generieke mid delen zijn over het algemeen goedkoper dan specifieke me dicijnen. Maar volgens CTZ- voorzitter prof. W. van Voorden valt dat tegen, omdat de prijzen van de generieke middelen zijn gestegen en de prijzen van de specifieke medicijnen zijn ge daald. Uit het CTZ-onderzoek blijkt dat ruim de helft van de zieken fondsen afspraken met zieken huizen en huisartsen maakt, of projecten heeft lopen die moe ten leiden tot het zuinig en zin nig voorschrijven van genees middelen. Vaak bevonden die ontwikkelingen zich nog in een den dat Schröders hervor mingsdrift veel te ver gaat, me nen veel politici in Europa dat de Duitsers 'veel te terughou dend' zijn. De ombouw van de dure Duitse verzorgingsstaat vraagt teveel tijd. Ook CDA-leider Verhagen he kelde onlangs Schröders beleid, dat naar de mening van de Ne derlandse christen-democraat veel te aarzelend is. Verhagen noemde Schroder op zijn web site 'één van de minst succes volle en indrukwekkende Duit se bondskanseliers sinds de Tweede Wereldoorlog'. Eerder al ergerde minister van financiën Zalm (WD) de Duitse regering door erop te hameren dat Berlijn moet worden ge straft wegens de overschrijding van de 3-procentsnorm inzake het financieringstekort uit het Europese stabiliteits- en groei pact. beginstadium. Eenderde van de verzekeraars had daadwerkelijk verbeteringen in het voorschrij ven van farmaceutische zorg bereikt. Overigens was het voor verze keraars vorig jaar ingewikkeld om projecten in te voeren of beleid uit te zetten, want er lie pen diverse rechtszaken over wat zij wel of niet mochten ei sen. Bovendien was er sprake van wijzigingen van wet- en re gelgeving, aldus Van Voorden. Om deze en nog een aantal an dere redenen concludeert het CTZ dat 80 procent van de zie kenfondsen redelijk tot goed op weg is. De Duitse minister van binnen landse zaken Schily (SPD) be klaagde zich in interviews over het Nederlandse drugsbeleid. Drugs zouden vanuit Neder land massaal naar Duitsland worden getransporteerd. Schily riep zijn collega Donner (CDA) op het matje en maakte duide lijk dat hij het gedogen van cof feeshops een absurde en on werkbare situatie vindt. Schröders relatie met premier Balkenende is evenmin opti maal. Duitse ambtenaren be weren dat hun regeringsverte genwoordigers de Nederlandse minister-president niet hele maal serieus nemen. Schroder en diens ministers ontkennen dit. De Nederlandse en Duitse collega's ontmoeten elkaar re gelmatig en sinds het 'verschil van mening' met minister Zalm is bijgelegd, zouden de betrek kingen weer koek en ei zijn. Inwoners van Enschede maken hun keus uit de veertig vrije kavels in de wijk Roombeek. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/gpd - Het aantal hart en vaatpatiënten in Nederland zal de komende jaren met 45 procent toenemen tot zo'n 1,3 miljoen in 2020. Die voorspelling doet de Wage- ningse epidemioloog prof. Kr omhout in een vanochtend ver schenen jubileumboek van de Nederlandse Hartstichting en de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie. In 2000 telde T X KNV 2004 rotterdam/gpd - Een dubbel gevoel heeft ze, geeft Isabel Se- quires toe. De tante van Sedar reageert zo op het nieuws dat ruim een jaar na de dood van de jonge Kaapverdiaanse Rotter dammer toch een verdachte is opgepakt. „Gek is dat. Maandag nog belde ik de moeder van Sedar op om naar zijn graf te gaan. Dan krijg je een bepaald gevoel. We heb ben afgesproken er zaterdag naar toe te gaan. Ook met dit nieuws gaan we waarschijnlijk Nederland 860.000 hart- en vaatpatiënten, van wie 400.000 vrouwen. De te verwachten toename heeft onder andere te maken met de vergrijzing. Kromhout wijst er ook op dat sinds 1980 overgewicht bij kinderen sterk is toegenomen. Het aantal te dikke meisjes verdubbelde, en het aantal te dikke jongens ver driedubbelde, hetgeen de ko- rosm alen/anp - Honderden taxi's zijn sinds gisteren getooid met een zogeheten TX-keur- merk. Minister Peijs van Ver keer lanceerde in het Autotron in Rosmalen het keurmerk na een proefproject dat de taxige bruiker moet verzekeren van veilig, comfortabel en fatsoen lijk taxivervoer. Onder de deelnemende taxibe drijven zijn 'grote jongens' als RTC uit Rotterdam, HTMC uit Den Haag en Brac uit Den Bosch, maar ook kleinere be drijven als ETC uit Almere. Op de zij- en achterkant van hun wagens komt een sticker met het logo, een dwarsgezet blauw nummerbord met de let ters T en X en daartussen een rood kroontje. Onderaan staat het jaar van uitgifte. Het keur merk geldt drie jaar, maar een stichting controleert bedrijven. Gaan die in de fout, dan kun nen ze tussentijds het keurmerk kwijtraken. Het Koninklijk Nederlands Ver voer (KNV) zit als brancheorga nisatie achter het initiatief voor een sector die in een kwade reuk staat. Na het vrijgeven van de taximarkt in 2000 zijn er vele nieuwe bedrijven toegetreden, toch. Natuurlijk ben je daar blij mee, want we willen dat de da der wordt berecht. Maar het is de vraag of we ooit echt blij kunnen zijn omdat Sedar er niet meer is", vervolgt Isabel. „Want je denkt vaak aan hem. De ene dag niet, maar de ande re dag wel." Ze heeft het nieuws net gehoord. Sedars moeder gilde toen ze het hoorde, vertelt Isabel. Het zusje en broertje van Sedar hebben de aanhou ding stilletjes verwerkt. Ook al was de politie nog bezig, ook al waren er nog steeds aankno pingspunten, tante Isabel had nooit meer rekening gehouden mende decennia zal leiden tot meer hartaanvallen. Verder vertonen bekende risi cofactoren als een hoog choles terolgehalte en een hoge bloed druk een stijgende lijn bij de huidige veertigers. Als deze ontwikkelingen door zetten zullen hart- en vaatziek ten steeds jongere slachtoffers eisen, vreest Kromhout. maar niet alle kunnen zich kwalitatief meten met de gere nommeerde bedrijven, erkent KNV. Volgens KNV schortte het voor al aan de dienstverlening bij die nieuwkomers. Het TX-keur- merk moet dat probleem ver helpen. Bedrijven krijgen het keurmerk alleen na een door lichting op veiligheid, comfort en goede omgangsvormen van de chauffeurs. Daarnaast moeten taxibestuur ders vanaf 1 juli ook examen doen. De chauffeurs worden getest op rijvaardigheid, stra- tenkennis en sociale vaardighe den, naast kennis van de auto en relevante regels. Het gaat om een eenmalig examen; het di ploma blijft levenslang geldig. Alleen degenen die voor 1 juli 2001 een voor taxi's verplichte chauffeurspas hebben, zijn vrij gesteld. De Consumentenbond is matig positief. Volgens de bond kan het keurmerk 'een stap richting kwaliteitsverbetering zijn', maar lijken de normen vooral te gaan over de organisatie van taxibedrijven. Consumenten krijgen 'weinig concrete garan ties voor kwaliteit'. met een oplossing van de zaak- .Ze denkt dat een tweede ano nieme brief wel eens een rol heeft kunnen spelen in de ar restatie van de 28-jarige man uit Curagao. „Die is drie weken geleden binnengekomen." Elke keer weer kwamen er nieuwe tips en andere informatie bij de politie binnen. Isabel is dan ook allesbehalve rouwig om de gro te aandacht voor het dood schieten van haar neefje. Niet dat elke berichtgeving de pijn erger maakte. „Nee, alle publi citeit was welkom. Je wilt toch dat het wordt opgelost. Anders wordt zo'n zaak vergeten." enschede/anp - Kamperen op de grond waar je over een jaar gaat wonen. Negen Ensche- deërs slapen vanaf dinsdag avond in een tent om verzekerd te zijn van een kavel in de En- schedese wijk Roombeek die in 2000 grotendeels werd verwoest door de vuurwerkramp. Pas op zaterdag worden de veertig ka vels verkocht, maar er wordt een stormloop verwacht. Van daar dat het gezelschap er vroeg bij is. Afgelopen dinsdagmorgen meldde de eerste gegadigde zich bij het informatiecentrum in de wijk die momenteel in aanbouw is. In de loop van die kwam daar nog een aantal geïn teresseerden bij. Het centrum En de familie gaat de rechts zaak volgen, zeker weten. „Ik wil die dader zien." Michel Welles is als teamleider van Thuis Op Straat in de Rotter damse wijk Pendrecht nauw betrokken geweest bij de na sleep van het fatale incident. Hij reageert verheugd. „Ja, want het speelt echt nog in de wijk. Dat merkje. Te gek hoor dat ze iemand hebben opgepakt. Al tijd zijn er veel suggesties en beschuldigingen geweest, maar nu toch een verdachte." Het oppakken van de vermoedelijke schutter is een groot succes voor politie en justitie. Vaak is heeft, voor de deur van het ge bouw, een tent opgezet waarin informatie over de kavels te krijgen is. Het gezelschap heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in die tent doorge bracht. „Het was best koud, maar je moet er wat voor over hebben", zegt Frans Goldsmidt die zich als eerste meldde. Een andere kampeerder wil niet weer een kavel aan haar neus voorbij la ten gaan. „Ons gezin staat al tien jaar op de wachtlijst voor een stukje grond in Enschede. In eerste instantie was ik best boos dat deze kavels werden verloot. Maar ja, met boos zijn schiet je niks op. Daarom ben ik hier alvast gaan liggen. Waar- het zo dat naarmate een onder zoek langer duurt zonder een verdachte te kunnen oppakken, de kans op een oplossing klei ner wordt. Diverse keren is in het tv-programma Opsporing Verzocht aandacht besteed aan het doodschieten van Sedar. Telkens kwam er nieuwe infor matie binnen, reden om het onderzoek voort te zetten. Zelfs in februari nog, toen er een uit zending een jaar na het inci dent was, kwamen er na aan dacht op televisie vijftig tips binnen. Toen werd een alarm pistool getoond dat in de om geving van het metrostation is om voor deze kavels? Tja, de kavels zijn ruim en liggen dicht bij de binnenstad", verklaart de vrouw. De negen Enschedeërs hebben in goede harmonie hun favorie te stukken bouwgrond ver deeld. Zij zijn in elk geval verze kerd van een stek. De stichting Stedelijk Wonen, die de bewo ners helpt bij het realiseren van hun 'droomhuis', verwacht de komende dagen meer kam peerders in Roombeek. „Er kunnen maximaal 200 mensen in de tent liggen, maar die ver wacht ik toch niet", zegt een woordvoerder lachend. Over een jaar zullen de eerste bewo ners hun stulpje in dit deel van Roombeek kunnen betrekken. gevonden waar Sedar werd doodgeschoten. Het kan niet het wapen zijn geweest waar mee is geschoten, maar volgens justitie kon het alarmpistool verband houden met activitei ten op het plein bij het metro station. Ook met behulp van pamfletten en een reconstructie ter plekke op 15 januari hoopte de recher che tot nieuwe inzichten te ko men. Niet tevergeefs, reageert justitie. „Want of we kwamen dichterbij de oplossing of we konden bepaalde mogelijkhe den uitsluiten", zegt een woordvoerster. den haag/gpd - In het Haagse Paleis van Justitie is vanmorgen het proces tegen Murat D. be gonnen. De 17-jarige scholier van het Haagse Terra College staat terecht op verdenking van het doodschieten van docent en adjunct-directeur van de school Hans van Wieren. Omdat Murat terechtstaat voor een kinderrechter vindt de zit ting achter gesloten deuren plaats. Wel mogen 26 journalis ten, Murats moeder, de nabe staanden van het slachtoffer en een delegatie van het Terra Col lege de zaak bijwonen. Murat heeft de moord bekend. Morgen staan twee andere ver dachten in de zaak terecht: een 25-jarige man die Murat het pistool zou hebben geleverd, en een 16-jarige, die het wapen na de schietpartij zou hebben ver borgen. De rechtbank doet in alle drie de zaken op donderdag 29 april uitspraak. Dan wordt besloten of Murat een straf voor volwas senen of voor minderjarigen krijgt opgelegd. Die beslissing hangt samen met de ernst van het feit, de persoonlijkheid van de verdachte en de omstandig heden waaronder het feit is be gaan. den haag/gpd - Justitie schendt afspraken door psychisch ge stoorden en verslaafden toch samen in één cel te plaatsen. Ook wordt de deur van een duocel soms door één bewaker geopend, terwijl <St door twee cipiers moet gebeuren. Dat zegt Elise Merlijn, bestuurder van vakbond AbvaKabo. In de gevangenis in Tilburg zit ten volgens Merlijn verslaafden in duocellen. In Vught zou het gaan om psychisch gestoorden. De regels voor twee op één cel zouden in meer strafinrichtin gen worden geschonden. Dit leidt tot gevaarlijke situaties voor het personeel. Ook de Bond voor Personeel van Straf- en Aanverwante Ge stichten (BPSAG) heeft signalen gekregen dat psychisch ge stoorden en verslaafden in duo cellen worden geplaatst. Justitie ontkent dat de afspraken wor den geschonden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17