stien arrestaties Vinkenslag TË Paal met noeste negerkop IETS verkopen?] Leidsch Dagblad ;se opstandelingen In Italiaanse gijzelaar 'Opstaan en verse krant op de deurmat' e politiemacht valt dag na blokkade snelweg woonwagenkamp binnen door Nienke ingang Erfgenamen bouwen aan droom van hun moeder Nieuw illegaal kunstwerk op strand Noordwijk Werkloosheid boven 500.000 HTT i i Leidsch Dagblad donderdag 15 APRIL 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 1 Winterdepressie wegpoetsen met grote schoonmaak Volop lente - Iraakse opstan- )ben gisteren voor buitenlandse gij- J. Het is een Itali- igheidsman, die it nog drie collega's Het Arabische tv- zira beschikt over ld waarop de exe- j36-jarige Fabrizio Jte zien is. De om- de beelden niet uit ïdat ze te gruwelijk De Italiaanse am- Qatar heeft de vi- ;zien en de execu- nekschot - beves- De gijzelnemers hebben ge dreigd ook de andere drie Itali anen te doden als Italië zijn troepen niet weghaalt. Maar de Italiaanse premier Berlusconi zei vanmorgen dat de moord geen invloed zal hebben op de missie van de circa 3000 Itali aanse soldaten in Irak. „Ze heb ben een leven verwoest. Maar ze tasten niet onze waarden aan of onze inspanningen voor de vrede", aldus Berlusconi. Er zouden nu nog 21 buitenlan ders door Iraakse strijdgroepen worden vastgehouden. Giste ren werd wel een Franse jour nalist vrijgelaten. „Het is voor mij echt een voor deel dat het Leidsch Dagblad een ochtendkrant wordt", zegt Elly Steenvoorden uit Noord- wijk, al meer dan dertig jaar abonnee. „Weet je, nu komt hij nog om een uur of vijf. Precies de tijd dat ik ga koken. Daarna eten we en gaan we tv kijken en besteed ik mijn tijd aan het journaal en mijn soapies. Al met al blijft er voor de krant weinig tijd over; die lees ik dan de volgende dag. Straks wordt dat helemaal anders. Opstaan en een verse krant op de deur mat vinden. Een bakkie koffie erbij en dan lekker lezen. Ik spel hem van voor tot achter en van a tot z, vooral op zaterdag. Ik begin met de voorpagina voor het grote nieuws en meteen daarna pak ik Het Woord is Aan mee, dat vind ik altijd weer een leuke opmerkelijke uitspraak. Mag ik zeggen dat ik dat mis op de voorpagina? Nou goed, dan is het tijd voor het Bollen- nieuws en de rouwadvertenties. Het enige nadeel dat ik kan be denken van de ochtendkrant is dat we bij het bezorgen 's mor gens vroeg uit onze slaap ge haald worden. Dat hoor ik van de buren, die al een tijdje een ochtendkrant hebben. Als het zou mogen, zou ik tekenen voor de bezorger die wij nu hebben. Ik zal het vanmiddag eens aan hem vragen, of hij bij ons blijft. Dat zou ons goed uitkomen, want dat is een rustige en aardi ge jongen. Als dat goed komt, zien wij het helemaal zitten met onze ochtendkrant. Ik wens jul lie veel succes bij de omschake ling; het lijkt me een spannende tijd." Foto: Dick Hogewoning iPD-ANP - De poli- norgen met veel in in het woonwa- kenslag bij Maas bewoners gearres- isten worden ver- rokkenheid bij de irmorgen van een de snelweg A2 in erder werden twee 'houden op ver- ivertreding van de verzet tegen de deinere kampen in hoofdstad en drie de stad werden in- in. De schade door actie, die werd ge- vrede met het ge- loopt in de mil- ok met vijftig ME- g in de ochtend naar het kamp, toegangswegen sloten. Pantserwa- marechaussee ver- dersteuning; heli- en vanuit de lucht de gaten. rof op Vinkenslag op grote schaal' ages aan. De inval ;r gepland om de te sporen, maar is n de blokkade eer- rd, zei hoofdofficier Van Eek vanmor- kruispunt bij voet- Ie Geusselt dat gis- geblokkeerd, werd de ME geposteerd, het er natuurlijk zitten", aldus een voerder vanmor- slokkeren van een rsslagader kan niet ibeuren." Leers van Maas- Ruim driehonderd politiemensen zijn vanochtend vroeg het woonwagenkamp Vinkenslag bij Maastricht binnengevallen. De toegang naar het kamp is hermetisch afgesloten. Foto: ANP/Marcel van Hoorn tricht wil de kosten van het op ruimen van het met afval, diesel en autobanden versperde ver keerskruispunt verhalen op de demonstrerende kampbewo ners. Leers riep bedrijven en burgers op zich daarbij aan te sluiten. De Limburgse Werkge vers Vereniging, die repte over een 'miljoenenschade', raadde haar leden aan de woonwagen bewoners aansprakelijk te stel len. Maastricht was gistermorgen van zeven tot twaalf uur niet bereikbaar. Het verkeer was ontwricht, automobilisten ston den vijf uur vast in tientallen ki lometers lange files. Medewer kers van het Academisch Zie kenhuis Maastricht (AZM) kwa- COMMENTAAR VINKENSLAG meester Leers van an men niet anders 'ring koesteren. De r schuwt de fronta- et de bewoners van amp de Vinkenslag istelling tot veel van in de rest van het lij ondanks dreige- met zich sollen. Dat lersoon- van de zeggen iscrimi- voelen. ken zij t de lucht gegrepen in met de vervolging a zigeuners door de impele waarheid is te lang hun gang gen gaan. Mede ichte aanpak van de cennia waarbij hele ijnwerkers op het «eleid zijn stukgelo- eel kampen uitge- wijstaten' waar het sterkste geldt vooral de plaatselij ks zich aanrekenen, problemen zoveel t de weg gegaan de bewoners de valse indruk is ontstaan dat de regels van de samenleving niet voor hen gelden. Terwijl zij wel aanspraak maken op de rech ten, menen zij dat de plichten alleen voor anderen gelden. Natuurlijk gaat het te ver om al le bewoners van woonwagens over één kam te scheren. Het le ven in een woonwagenkamp kent een grote mate van sociale verbon denheid tussen de be woners onderling. Dat biedt geborgenheid. Hoe mensen róllen le ven is hun eigen keus. Daarbij moeten zij echter wel de regels van de samenleving in acht nemen. Burgemeester Leers is de eerste bestuurder die serieus probeert om, zoals hij zelf zegt, van een woonwagenkamp een 'normale' woonwijk te maken. Dat dat de bewoners niet zint, is jammer. Hun blokkade van de A2 bij Maastricht is volstrekt onaccep tabel. De inval in het kamp van morgen is het antwoord van Leers op deze chantagepoging en laat nogmaals zien dat het de burgemeester menens is. Bill Meyer door Jan Preenen noordwijk - Hufterproof en jatterreurbeveiligd. Zo noemt het Kunst Uitschot Team het beeld 'Noeste negerkop' dat is geplaatst op een strandpaal in Noordwijk. Het is een nieuwe poging van vier Leidenaars om kunst op ludieke wijze onder de aandacht te brengen. „We hebben ons lesje geleerd. De vorige keer is ons kunstwerk van een paal gejat. Dat wilden we nu in elk geval voorkomen. Daarom hebben we staal en veel lijm gebruikt, zodat het beeld er niet meer vanaf kan worden gehaald. Althans, dat hopen we", aldus de woord voerder van het collectief, die werkt onder de schuilnaam Zaccharias. Hij gaat er vanuit dat Rijkswa terstaat als eigenaar van de strandpalen niet moeilijk doet over deze nieuwe kunstuiting, die door Zaccharias wordt om schreven als 'een gegutste ge abstraheerde noeste negerkop'. De linker en de rechter helft van het gezicht zijn gescheiden door een spiegelende ronde schijf, waardoor iemand die er omheen loopt drie verschillen de gezichten te zien krijgt. Het nieuwe beeld, dat ongeveer 45 kilo weegt, 80 centimeter hoog is, 50 centimeter breed en 45 centimeter lang, is neergezet 'ter nagedachtenis van de eer ste beelden die door Rijkswa terstaat werden omgezaagd'. Dat gebeurde half september vorig jaar toen het uitschotteam voor het eerst in het nieuws kwam. 's Nachts werden van drie kilometerpalen op het strand tussen Katwijk en Was senaar beeldhouwwerken ge maakt: een kop, een romp en een voet met zes tenen. Tot on genoegen van Rijkswaterstaat, dat de illegale activiteiten van het kunstenaarscollectief uit legde als vernieling. Daarom werden de palen afgezaagd. Op een van de achtergebleven stompjes paal werd door Uit schot in november een hard houten beeld teruggeplaatst, dat door Rijkswaterstaat wel werd gedoogd. Een week later werd dit kunstwerk echter ge stolen. Uitschot deed aangifte bij de politie, maar het beeld is voorschoten - De liefste wens van de oude mevrouw Rimmel- zwaan-Van der Vossen - in 2001 op 79-jarige leeftijd over leden - is dan toch eindelijk in vervulling gegaan. In de Voor- schotense nieuwbouwwijk Star- renburg II, aan de zijde van de Zuiderzichtlaan, werd gisteren de eerste paal geslagen voor De Vossenburgh. Dat is het eerste centraal-wonenproject van Voorschoten en het is ook het eerste woningbouwproject waarvoor een particulier - me vrouw Rimmelzwaan - het initi atief nam. „Toen mijn moeder begin jaren tachtig hoorde dat de plek waar nu Starrenburg II verrijst, mo gelijk bebouwd zou gaan wor den, stapte zij naar de gemeen te. Ze had al lang in de gaten dat er in Voorschoten wonin gen moesten komen voor 55- plussers", zegt haar zoon Cees Rimmelzwaan. „Daar had ze zelf een heel romantisch idee bij. Ze wilde een soort bunga lowparkje, waar mensen dicht bij elkaar wonen en naar elkaar omkijken. Daarvoor kon ze de gemeente echter niet interesse ren. Iemand gaf haar toen het advies: doe het dan liever zelf. Dat heeft ze in haar oren ge knoopt." En zo legde de oude dame de basis voor De Vossen burgh. „Maar hoewel ze een eind is gekomen, was het uit eindelijke resultaat haar niet gegund." De bouw van de Vossenburgh bleek tot nu toe een 'gevecht'. Er zijn bijna 25 jaren van bu reaucratisch gesteggel overheen gegaan. Nadat mevrouw Rimmelzwaan overleed, nam haar zoon Cees het stokje over. „Het bleek een ingewikkelde opdracht, die ons veel hoofdbrekens heeft ge kost", zegt hij. Dat blijkt ook uit het dankwoord dat hij bij de heugelijke 'eerste paal' uit spreekt. Een hele rij notarissen, advocaten, projectontwikke laars, wethouders en zelfs de belastingdienst passeren de re vue. „Maar ik ben dolblij dat we nu toch aan de slag kunnen", vertelt Cees. „Het voelt goed dat we de wens van mijn moe der kunnen honoreren." Pagina R3: Jong, oud, gezin en alleenstaan de heffen glas op Vossenburgh (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting' op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! men te laat of helemaal niet, operaties gingen niet door. Pagina Binnenland 1: Maastricht stuurt schadeclaim naar Vinkenslag Mijn wereld, mijn krant. Leidsch g&t Dagblad nooit meer teruggevonden. Om Rijkswaterstaat bij voorbaat mild te stemmen, is de strand paal in Noordwijk zoveel moge lijk ontzien. Zaccharias: „De paal is nog goed zichtbaar en ook de tekens die erop staan. Dus ik verwacht niet dat Rijks waterstaat moeilijk zal doen." Of dat inderdaad het geval is, is nog onzeker. Volgens een woordvoerder van Rijkswater staat zullen medewerkers van daag een kijkje op het strand van Noordwijk gaan nemen. Aanvankelijk zou het nieuwe beeld overigens in Schevenin- gen worden neergezet. Zaccha rias: „Omdat het daar 's nachts te druk was en er ook politie op de boulevard liep, hebben we gekozen voor het stillere strand in Noordwijk." Het is de bedoe ling dat op korte termijn nog twee beelden ergens langs de Noordzeekust worden ge plaatst. Het Kunst Uitschot Team wil zich met deze acties afeetten tegen 'de kunstwereld waarin je afhankelijk bent van galerietjes'. Het team bestaat uit vier leden, van wie er drie ook nog een baan hebben. voorburg/anp - Het aantal werklozen heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de half miljoen bereikt. Dat zijn er 128.000 meer dan een jaar gele den. Het werkloosheidspercen tage steeg in het eerste kwartaal naar 6,6 vergeleken met 5 in de zelfde periode vorig jaar, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag be kend. Volgens het CBS neemt de werkloosheid steeds sneller toe. „Een half jaar geleden lag het stijgingstempo van de werk loosheid op gemiddeld 8000 per maand. Inmiddels is de toe name opgelopen naar 14.000 per maand", zegt het CBS. In het eerste kwartaal liep de jeugdwerkloosheid op naar 13,8 procent tegen 9,9 procent een jaar geleden. In totaal waren er gemiddeld 122.000 jongeren werkloos, 34.000 meer dan een jaar eerder. Islamitische staten bijeen over Bush kuala lumpur - De islamitische landen willen een spoedbijeen- komst houden over de ontwik kelingen in het Midden-Oosten. Dat heeft Maleisië vandaag be kendgemaakt. De moslimlan den komen bijeen op verzoek van de Palestijnse president Yasser Arafat. Die reageerde daarmee op de uitspraken van de Amerikaanse president Bush, dat Israël joodse neder zettingen op de Westelijke Jor- daanoever mag annexeren. Pagina Buitenland Alcohol in verkeer fors toegenomen den haag - Het aantal automo bilisten dat zwaar beschonken achter het stuur zit is de afgelo pen drie jaar enorm toegeno men. Het aantal automobilisten dat minimaal vijf glazen drank op had is sinds 2001 met bijna 30 procent gestegen van 10.820 naar 13.867, blijkt uit cijfers van het CBR. Het aantal dronken bestuurders dat meer dan twee keer tegen de lamp liep, steeg met 48 procent. De PvdA wil deze recidivisten harder aan pakken. Een Kamermeerder heid is het daarmee eens. 'Bin Laden' biedt Europa bestand caïro - Een man die zich Osa ma bin Laden noemt biedt Eu ropese landen die geen mos lims aanvallen een bestand aan. Hij doet de handreiking op een nieuwe geluidsopname die een aantal Arabische nieuwszen ders vandaag heeft laten horen. Het bestand gaat in op het mo ment dat de landen hun troe pen terugtrekken uit moslim landen, aldus 'Bin Laden'. Ziekenfondsen verzaken plicht diemen - Ziekenfondsen slagen er dit jaar niet in de wettelijk verplichte kwaliteitsafspraken met ziekenhuizen, huisartsen en andere zorgaanbieders te maken. Het gaat onder meer om afspraken over de inhoude- lijk-professionele kwaliteit, de veiligheid en de manier waarop met patiënten wordt omge gaan. Daarom blijft centrale aansturing van de fondsen door het ministerie van volksgezond heid, het College van toezicht op de zorgverzekeringen (CTZ), Zorgverzekeraars Nederland en anderen noodzakelijk. Kamer wil verbod lichtgevend visje den haag - Met dieren mag niet geknutseld worden voor ver maak of sport, zoals het lichtge vende visje. CDA en PvdA, een meerderheid in de Kamer wil dat minister Veerman van land bouw zich binnen Europa sterk maakt voor uitbreiding van het huidige importverbod op gene tisch veranderde dieren. Gene tische veranderingen voor far maceutisch onderzoek moeten wel mogelijk blijven. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V4 ft Postcode Telefoon n controle nabezofging) Wij gaan zorgvuldg om met pereoonsgegeverts. In het colofon van de krant treft u nadere nfcxmatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 7121 114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is rrijn bank-guonummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13