REGIO 'Volgens mij leeft dat kind niet lang meer' 'Van 'Madrid' hebben we geleerd dat je geen enkel risico kunt nemen' 'Overdreven, of worden we wakker na de eerste aanslag in Nederland?' 3 woensdag 14 APRIL 2004 NAVRAAG ie dure psychologen, leve de computer. Iemand die in een it, kan zichzelf genezen via internet. Een proef van stu- de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft uitgewezen dat de behandel methoden via internet suc cesvoller, snel- onbelangrijk - goedkoper zijn. Een groot voordeel van de Pjycholoog' is dat de behandeling meteen kan beginnen en jjden tot het verleden behoren. Navraag bij de Katwijkse PETER VAN DEN EYNDEN. puter als psycholoog: n vaart loopt het niet' r gaat de klandizie, de computer gaat al het werk doen. Vn vaart zal het niet lopen, hoop ik." Ing dat de computer mensen van hun depressie afhelpt Juter kan wel behulpzaam zijn." Sji de invloed van de computer? luter helpt bij het opstellen van standaardvragen. Daar ll mee gewerkt en dat gaat goed. Er wordt door psycho- is vaker gebruik gemaakt van standaardtherapieën en ie computer goed van pas. Het is een welkome aanvul- it bestaande aanbod." n aktijk blijft nog wel even bestaan? ik niet bang voor. Om even een voorbeeld te geven: we eds vaker mensen over de vloer die verslaafd zijn geraakt mputer. Door bijvoorbeeld te veel te chatten. Eigenlijk Ie computer ons meer werk." ^Onderwater foto: archief Reuters 11T DE ARCHIEVEN 9, zaterdag 14 april ^BOLLENSTREEK - De late Pasen en het mooie paasweer orgd voor een onverwacht grote toeloop van buitenlanders lerlandse kust. Veel kustplaatsen zitten stampvol en kon- fond al geen nieuwe gasten meer verwerken. Alleen in de Sftels waren gisteren nog bedden vrij. ijle Leidse Woningstichting is begonnen met een onderzoek >e lijst van klachten van bewoners van de nieuwbouwwo- de Waardgracht, Oosterkerkstraat, Oranjegracht en Lange- oonwijk, die ligt ingesloten tussen de Herengracht en Zijl- grootste stadvernieuwingsprocject in een binnenstad van Dat bouwen in de binnenstad brengt over het algemeen men met zich mee. van de huidige bewoners gaat over andere zaken dan vroe- was. Toen waren het tijden van armoede en verkrotting, roners nu gaat het ook niet om kleinigheden maar om een ^rgernis. De klachten gaan over spleten in muren, tocht, over de slechte centrale verwarming. 9, zaterdag 14 april Veiling Flora is hard op weg om de opgelopen achter- izet van bloemen teniet te doen. In twee weken heeft Ijoen gulden van het 'tekort', dat rond de jaarwisseling en bedroeg, afgeknabbeld. De veiling kwam deze week tekort. Foto: archief Leidsch Dagblad rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na !>50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op er 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van g) of door contante betaling aan de Dalle van het Leidsch Dagblad, traat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad die: B.M. Essenberg directiehdcuz@hdc.nl facteur: Jan Geert Majoor redactield@hdc.nl IR Iz, Leiden, tel. 071-5 356 356 ,Us 54.2300 AB Leiden. •5356415 °7>-5 356 325 1 fa* 023-5150 567 «KOOP bt 5661 023-5 '5° 543 813677 ndel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 36 ng (acceptgiro) ien aut. ine.) /j €216,90 |s een machtiging verstrekken isch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Alphense jongens blikken terug op heldendaad alphen aan den run - De Alphense jongens Danny van Beek (10) en Simon Bothof (9) heb ben zaterdag in zwembad De Hoorn een tweeja rig meisje van de verdrinkingsdood gered. Hoe kijken de twee jonge helden terug op hun daad? „We speelden in de stroomversnelling toen ik armen en benen van het meisje voorbij zag ko men. Ik dacht nog 'dat kind kan goed zwem men'." Danny kan zich de situatie nog leven dig herinneren. Hij had in eerste instantie niet door dat het meisje de zwemkunst juist hele maal niet meester was. „Toen ze voor de tweede keer voorbij kwam, zag ik pas dat het niet goed was. Ik zei tegen Si mon dat hij haar moest pakken. Maar ze glipte uit zijn handen. Toen dreef ze in mijn richting. Mij lukte het wel om het meisje vast te houden. Ik legde haar op de kant en riep tegen de badmeester: 'volgens mij leeft dat kind niet lang meer'." De twee jongens vertellen dat er met een een badmeester aan kwam. Simon weet nog dat de zwem badmedewerker vlakbij zat, op .s*f< een hoge stoel aan de rand van het bad. „Hij riep er meteen een ande re mees ter bij. Een van hun ging op de buik van het meis je druk ken. Wij mochten niet blijven staan. We moesten weer gaan zwem men. Ik zag nog wel dat een van de meesters het meisje in een handdoek wik kelde en met haar wegliep. Na een kwartier moesten we bij de kassa komen. Daar heeft de politie ons verhaal opgeschreven." Danny was 'niet echt supergeschrokken'. „Maar ik dacht wel gadverdamme. Ze ademde namelijk niet meer en ze was helemaal paars en blauw. En haar huid was zo week dat je hem makkelijk kon wegduwen." Dan mengt de moeder van Danny, Cora, zich in het gesprek. „De politie heeft de jongens slachtofferhulp aangeboden. Maar ik geloof niet dat ze dat nodig hebben. Ik heb tegen Danny gezegd dat hij er altijd met ons over kan praten. Ook midden in de nacht." Danny heeft daar geen behoefte aan. „Ik slaap goed en ik denk er nooit meer aan terug." Simon: „Nee, alles is nog zoals het voor het ongeluk was." Over de ouders van het meisje kunnen de twee niet veel zeggen. „Ik zag alleen dat ze aan de kant zaten. Ze hadden hun kleren nog aan en de moeder droeg een hoofddoek," aldus Dan ny. Zijn moeder vult aan dat zij vaker ziet dat moslimvrouwen aangekleed aan de rand van het bad blijven zitten. „Dat kan dus best ge vaarlijk uitpakken. Een kind zonder diploma heeft een begeleider nodig in het water." Het beleid dat het zwembad zaterdag voerde, is in haar ogen zeer slecht. „Tot vijf keer toe is tegen de ouders van dat meisje gezegd dat ze beter op hun dochter moesten passen. Dat is toch veel te veel. Bij de derde keer hadden die mensen uit het zwembad moeten worden ge zet. Verder vind ik wel dat de badmeesters goed opletten. Ze laten de kinderen geen rare caprio len uit halen. Maar ze moeten af en toe wel daad krachti ger op treden." Dannyen Simon mogen sinds kort alleen een duik in het water ne men. Tot een jaar gele den ging de moeder van Simon mee of een oudere broer of zus. Ook Danny is zonder bege leider in 'De Hoorn' te vin den. „We heb ben name- lijk ge- noeg di ploma's", klinkt Si mon trots. „Danny heeft net zijn A- en B-diplo ma en ik mijn A, B en C." Binnenkort gaan de vrienden een zomerabonne- ment kopen. „Dan kunnen we van mei tot en met augustus zo vaak naar het zwembad als we willen. Het buitenbad is dan ook open." Hopelijk hoeven ze dan niet meer reddend te zwemmen. Marijn Roos Ze blijven er koel onder: Simon (links) en Danny die afgelopen zaterdag een meisje redden van de verdrinkingsdood. Foto: Mark Lamers KLANKBORD Stations ontruimd, trei nen stilgezet, straten schoongeveegd. Na de bomaanslagen in Madrid op 11 maart zit ook in Ne derland de schrik er goed in. Elke vergeten bood schappentas of aan de stoeprand gezette karton nen doos lijkt al aanlei ding voor paniek. 'De angst voor verdachte pak ketjes is zwaar overdre ven' luidde de stelling van afgelopen week en die blijkt door bijna tweeder de van de bezoekers van www.leidschdagblad.nl te worden onderschreven. Een greep uit de reacties. Aad Langelaan, Voor hout: „Wat heet zwaar overdreven? Je kunt aan de buitenkant nooit zien of het echt of nep is. Pas als je ineens zonder hoofd verder moet, is het niet zwaar overdreven." k V Jjk, - Ook Leiden kreeg te maken met een verdacht pakketje. Uiteindelijk bleek dat het station was ontruimd vanwege een doosje met daarin een dynamo en een fiets- lamp. Archieffoto: Taco van der Eb Dick Wijfje, Leiden: „Vanzelfsprekend moet je voor verdachte pakket jes bang zijn. Maar nu schijnt elk pakketje/elke tas en elk iets waar een draadje uitsteekt ver dacht te zijn. En dat is in derdaad overdreven." P. de Groot, Koudekerk: „Moslims lopen hoog weg met Nederland. Osa ma heeft in een interview ooit gezegd dat hij ons land kende vanwege het feit dat het grote aantal len moslims heeft opge nomen. Hij sprak daar tevens zijn waardering over uit. Helaas is de term Osama bin Laden een beetje verworden tot een franchisemerk voor randdebielen die een pri vé-oorlog uit willen vech ten." J. van der Meer, Leiden: „De angst is in feite over dreven, want je weet ei genlijk van tevoren dat het (bijna) honderd van de honderd keer loos alarm is. Alleen 'Madrid' heeft wel geleerd dat je geen enkel risico kunt De angst voor verdachte pakketjes is zwaar overdreven. nemen. Een schrale troost is dat als de hype weer overwaait de ge stoorden onder ons weer ophouden met het plaat sen van flauwe nepbom- men en dito bommeldin gen." H. Ouwersloot, Katwijk: „Volkomen mee eens, deze stelling. Aan te ra den zou zijn dat er in de media aan dergelijke sensatieopwekkende ob jecten geen aandacht zou worden geschonken. Dan houdt dit verschijn sel vanzelf op." De nieuwe stelling haakt nu eens niet in op een ac tuele gebeurtenis, maar gaat over het Leidse sta tionsgebied dat meer en meer vorm krijgt. Wordt het mooi, of wordt er flink misgekleund daar bij Lei den Centraal? De stelling luidt: Het Stationsplein is de le lijkste plek van Leiden Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl, fax 071- 5356415» of postbus 54, 2300 AB Leiden. Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist, actief WD'en „Het is zeker zo dat de kans dat u dodelijk wordt getroffen bij het oversteken van de Rijnsburgerweg veel groter is dan dat u zal ontplof fen. Het is zeker zo dat de kans dat u dodelijk ziek wordt door rook en uit laatgassen veel groter is dan dat u geveld wordt door echt onaange naam wit poeder. Maar ware ik een lelijke boef dan zou Nederland met al haar openheid, toegeeflijkheid en tolerantie een ideale plaats zijn om de meest gruwelijke streken uit te probe ren. Ik betwijfel ten zeerste of code oranje-rood daar veel aan zal veran deren." Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde, voorzitter Leidse jongerenafdeling SP: „Die angst is misschien een beetje overdreven, maar alle terro risme en oorlogen zijn zeker niet meer ver-van-ons-bed. We moeten wel degelijk goed oppassen, want zoiets als in Spanje is gebeurd, kan zo ook hier gebeuren. Wat ik wel overdreven vind, is dat veel mensen meteen alle moslims op een hoop gooien en ze allemaal terrorist noe men. Er zijn immers net zoveel mos lims als christenen die fundamentalist zijn. Kortom: waak zaamheid oké, pa ranoia moeten we voorkomen." Nancy van der Loo ((35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster:Aan de ene kant ben ik het daar wel mee eens, aan de andere kant is het be grijpelijk. Dat de aanslag in Madrid veel angst veroorzaakt, is goed mo gelijk. Er is immers aangekondigd dat er nog meer aanslagen in de planning staan. Anderzijds gaan we dan zo gespannen en angstig leven. Elk zakje, pakje of ander voorwerp ziet er eng uit en zou wel iets met een aanslag te maken kunnen heb ben. De alertheid van de mensen wordt te veel op de proef gesteld. We gaan overal spoken zien. Dat is geen leuke situatie om in te moeten leven, maar zoals gezegd heel goed te begrij pen." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Gelet op de huidige situatie in het Midden-Oos ten, de recente bomterreur, de drei gingen, de uitgesproken fundamen talistische standpunten, de haat campagnes en ga zo maar door, is laconiek gedrag over verdachte pak ketjes niet aan de orde. Mensenle vens zijn hier in het geding. Worden we wakker na de eerste bomaanslag in Nederland? Of proberen we seri eus te voorkomen dat er zo'n ding afgaat? Neutraliteit in deze kwestie is niet aan de orde, wezijn lid van de NAVO, we zijn in k Irak, we zijn te gen terroristen en hun acties. We mogen ze geen kans geven om onze kinderen en familie te doden of te verminken." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Helaas zijn er altijd zieke geesten die aandacht willen opeisen door op druk bezochte plaatsen ver dachte pakketjes te plaatsendie veel paniek veroorzaken. Zelden ik niet zo bang voor aanslagemmaar we moeten vaststellen dat uiterste alert heid en zorgvuldigheid geboden is. De vijand lijkt immers overal op de loer te liggen. En zolang Balkenende ruimhartige sympathie blijft betui gen aan Bush, neemt de kans op échte aanslagen al- leen maar toe. Wak- ker blijven dus."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5