SERVICE sprinters Rode rijstsalade Flink wat zon Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! woensdag 14 APRIL CD VAN DE DAG Genre: jazz Diana Krall The Girl In The Other Room Verve/Universal 0602498622469 „Stop this world/Let Me Off/Too many pigs/in the same trough", zingt Diana Krall dadelijk in het openingsstuk van haar nieuwe al bum. Deze klassieker van Mose Allison (1962) vertelt dat Krall door Sturm und Drang is gegaan: ze verloor haar moeder en trouwde met Elvis Costello. De nieuwe liaison vertaalt zich in zes songs die slechts nu en dan Costello's stempel dragen. Op dit door Tommy LiPuma geproduceerde album geeft Krall zich meer dan ooit bloot. Ze toont een scala aan emoties en het vermogen daaraan vocaal meesterlijk gestalte te geven. Behalve in het titelstuk gaat Diana diep in Abandoned Masquerade en I'm Coming Trough. Als pianis te is Krall kundig, maar steunt ze op puike begeleiders: bassist Christian McBride, drummer John Clayton en gitarist Anthony Wilson. Als ze zich ontspant is Krall op dreef in puike covers van Tom Waits TemptationCostello [AlmostBlue) en Joni Mitchell Black Crow). Prijswinnaar is echter de stomp Love Me Like A Man (Chris Smither/Bonnie Raitt): „I want a man to rock me like my backbone was his own." Oef! BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Geschiedenis Gijs van der Ham Geschiedenis van Nederland Uitgeverij SUN Prijs: 14,50 Uit een enquête bleek onlangs weer eens dat Nederlanders niet bijster veel van de historie van hun eigen land weten. Voor SP- voorman Marijnissen was dat aanleiding te pleiten voor een natio naal museum. Als dat er ooit komt, zal het nog wel even duren. Een stuk handzamer en in elk geval onmiddellijk beschikbaar is het boekje Geschiedenis van Nederland. Het is geschreven door historicus Gijs van der Ham, conservator Nederlandse Geschiede nis van het Rijksmuseum in Amsterdam. In 31 korte hoofdstukjes, samen 160 pagina's, schetst hij de vaderlandse geschiedenis van de ijstijd 150.000 jaar geleden tot en met het aantreden van het ka binet-Balkenende. Zo lezen we onder meer dat 's lands belangrijk ste gewest, Holland, vanaf de tiende eeuw is ontstaan vanuit Ken- nemerland en dat rond 1200 in het Rijnland al een hoogheemraad schap gestalte kreeg. Voor Nederlanders die gaten in hun kennis willen dichten, is het een buitengewoon nuttig werkje en mensen die in Nederland willen inburgeren zullen er zeker ook hun voor deel mee kunnen doen. KOKKERELLEN Voor 4 voor- en 2 hoofdgerechten Salade uit de wereldkeuken zoals die zich enkele jaren geleden in de grote wereldsteden manifesteerde. Men hoort en ziet er weinig meer van. Niettemin zijn er in die tijd ideeën voor gerechten gelan ceerd die het waard zijn om niet in het ver geetboek te geraken. Ingrediënten 125-150 gram droog kokende rijst; zout; 1 rode paprika, ontveld, vruchtvlees in blokjes gesneden; 2 grote toma ten, ontveld, vruchtvlees in blokjes gesneden; 1 kleine rode Spaanse pe per, vruchtvlees in ui terst smalle reepjes (draadjes) gesneden; 2 eetl. mango chutney, 1 theel. tomatenpuree; 2 eetl. mayonai se; 4 eetl. (Bulgaarse) yoghurt; witte peper uit de molen; enke le slabladeren; 1 eetl. fijngesne den bieslook. Kook de rijst gaar en droog in ruim water met wat zout. Laat de rijst na het koken wel even droogstomen. Schep de paprika- en tomatenblokjes en de Spaanse peper met een (vlees)vork door de dampende rijst. Laat de rijst daarna tot lauw warm afkoelen. Wrijf intussen de chut ney door een fijne zeef en voeg er tomatenpu ree, mayonaise en yog hurt aan toe. Roer alles tot een volkomen gladde saus. Voeg er eventueel nog wat zout en/of pe per aan toe. Schep de saus door de lauwwarme rijst. Laat de rijst daarna volkomen koud worden. Presentatie Bedek de spiegels van de borden met in stuk ken gescheurde slablade ren. Schep de salade in het midden er op. Bestrooi de sala des met bieslook. Hans Belterman HET WEER door Jan Visser Een hogedrukgebied boven Polen en de Baltiscl staten, in het weekeinde ontstaat ter hoogte van Russische Sint Petersburg een nieuwe hogedrul zet deze week het voorjaar weer op de kaart. Mo zijn er flinke perioden met zon en het kwik bewi zich naar een graad of 18. De wind is meest zwa het zuiden tot zuidoosten. Vrijdag en zaterdag is een fractie minder zonnig, in het temperatuurvf loop komt weinig verandering: lokaal komt hetl aan 20 graden toe. Pas na het weekeinde neemt kans op een bui iets toe, de middagtemperatuui blijft in het grootste deel van het land echter boi 15 graden uitkomen. Op de weerkaart is wel een tieve depressie ter hoogte van Ierland in de wee barometer zakt daar naar 980 hPa. Verder is het komende dagen tamelijk regenachtig in Spanje, zuidoosten van Frankrijk en het noorden van It; Gisterochtend viel er bij ons onder invloed vant zwakke hoogtestoring plaatselijk wat regen, tege middag was het overal weer droog en vooral in IJsselmeergebied werd het vrij zonnig. Later opi middag ook elders opklarend, maar in het zuide bleef het bewolkt en ook in het noordoosten ver de dag somber. In Lauwersoog werd het nog gei graden, bij ons kwam Soesterberg op 14,1 en Scl hol 13,0 graad uit. In de Verenigde Staten is maart een warme maar geweest, ten westen van de Rocky Mountains \v( het zelfs een exceptioneel warme maand. Vooral de staten Arizona, Califomië en Nevada werden staande maandrecords, veelal daterend uit 1972 1934, met 'zevenmijlslaarzen' verbeterd. In dev tijnstad Las Vegas, Nevada was het in maart gen deld nooit warmer geweest dan 17,6 graad, nu b droeg het maandgemiddelde 19,2 tegen normaa 14,6. In de uitdijende stad Phoenix, Arizona kwa maart uit op gemiddeld 22,4 tegen 21,4 in evene 1972. De normale temperatuur bedraagt daar 18 graad. Verwachting voor morgen Adenau 0 0 Lenggries 0 0 Broeken 52 0 Monschau 0 0 Feuerberg 40 30 Neukirchen 0 0 Freudenstadt 0 0 Oberaudorf 0 0 Garmisch-Part. 0 0 Oberstdorf 150 0 Going 270 5 Pfronten 0 0 Kahler Asten 30 0 Ramsau 0 0 MA Spanje Dl lt.il WO Duihl.inrl DO Zwitserland VR Frankri|F ZA Oostenrijl STRIPS LeidenO •O Wassenaar O Den Haag Ütrech^ PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Moü HST" ÏS Jg VJBBR. ©BLOKT HOOP. OM /Oi5T Ï/-J VB TO'(/vJ TB hobv5/cj /mbbhblpba) -zocht Horizontaal: 4. Ontvoerder achter een bord (7); 5. Verwa een melodie (8); 7. Glijden en rijden 4); 9 de 7 (4); 10. Lage melodie voor scholing (1 Verticaal: 1. Verkalkt in verhouding (6); 2. Staat te bo een popgroep (6); 3. (Verdwenen) richtingbi (9); 6. Slappe lekkernij (6); 8. Nog een hee pend) stuk! (4). VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Eindhoven en A12 bij Woerden en A9 bij Velsen. Morgen: A67 bij Deurne en A2 bij Den Bosch/Maarheeze/omgeving Weert. Vrijdag: A16 bij Breda en A67 bij Eersel. Zaterdag: A12 bij Bodegraven en A59 bij Heus- den. Zondag: A27 bij Utrecht en A2 bij Utrecht. Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax:072-519 68 69 Oplossing van dinsdag: 1park-kaper-karper 2rein-ruine-ruiten 3tres-snert-unster 4. tien-niets-intens 5veer-vrede-derven 6keet-steek-ekster 7taan-satan-naaste 8. reis-slier-israel 9orde-ronde-eirond 10. reus-beurs-rubens Gevraagd woord: KRUIDENIER.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20