BINNENLANDl HOEZO'GRIJS? 'Meer salaris voor nieuwe ministers' 'Spionnen van Zalm' halen bezuinigingen binnen Boze gevangenisbaas daagt Donner voor de rechter Zeker tachtig doven in psychiatrische inrichting 'Aantal bijstandsontvangers daalt niet door nieuwe wet' Sociale diensten positief Onderwijsraad: aanbod hoger onderwijs groter Kapitaal foutje van de bank Therapie op internet: meer zelf doen 'Getverdemme Gerrit, je bent toch Sinterklaas niet' Toyota HiAce. Vanaf 15.630,-/€ 345,- p.mnd. ichten van partij vast De Amsterdamse eft gisteren vier man- ,n vrouw aangehou- ij verdenkt van betrok- lij een gewelddadige ld december vorig jaar >nirdam. Een 39-jarige to, ninier werd toen in D, doodgeschoten in „aiheid van zijn moeder, obchten variëren in de 5„ in 18 tot 40 jaar. In U, dtzendingen werd aan- ,d Dr de zaak gevraagd, „erd bekend gemaakt eerder een poging was He man om te brengen, iin november vorig jaar. tchtoffers ardbeving - Speciaal voor de |fers van de aardbeving Beo brengen bekende Janse Nederlanders een luit. De opbrengst van lier met de titel Life [gironummer 7447, lederlandse Rode Kruis ingesteld na de ramp. led werken onder an- foaretier Najib Amhali, [i B en acteurs uit de ifShoufHabibi mee. liggen te |ig aangepakt I Verpleeghuizen doen Hs te weinig om te jien dat patiënten door- fen (decubitus) oplo- tóat ze te lang in dezelf- tig liggen. Dat blijkt uit jort 'Decubitus doorge- pt de Inspectie voor de Jeidszorg vandaag aan betaris Ross (volksge- 1) aanbiedt. De inspec teert dat de richtlijn Tbitus onvoldoende geleefd. (verzekeraars edt cannabis Meer dan de helft rzekeraars heeft een ide ziektekostenpolis :inale cannabis geheel Itelijk vergoedt. Dat de eerste voorlopige van een enquête van iu Medicinale Canna- idien kunnen patiën- ople apotheek verkregen notvan belasting ai ls hun medische uit- bepaalde inkomens- ezAijke grens overschrij- lister Hoogervorst ;ondheid) heeft dat gis- :en brief aan de Twee geschreven. »r inrijden jolukkers - De rechtbank in g heeft gisteren twee 2 en 23 jaar) uit Zaan- joordeeld tot twaalf en gevangenisstraf, tl negen voorwaardelijk, e op 25 april 2003 met o's zijn ingereden op ep demonstrerende Mo- n Den Haag. Het OM jaar cel geëist. Diverse ranten raakten ge- iendinnetje dverdachte Een 17-jarige ex- wordt verdacht van nheid bij de moord op ige Roberto Laffree uit tort. Het meisje is gis- ig op het centraal sta- Imhem gearresteerd, tie verwacht binnenkort «lachten aan te hou- it slachtoffer werd op g 21 februari vermoord. el igen later werd zijn stof- L' erschot door een voor- !n ster in de uiterwaarden ltf um gevonden. ksche Waard t beschermd' lv1 Uerland - Het grootste n de Hoeksche Waard e status van Nationaal hap behouden. Dat vin- :gemeester en wethou- n de zes gemeenten in ksche Waard. Ze protes- iermee tegen de plannen lister Deldcer (VROM) beschermde status van lied tot 10 procent van lie oppervlak terug te n. In de plannen van blijft 2300 van de 30.000 over als beschermd na- iied. De gemeenten noe- onaanvaardbaar. chieting' bus Ijongensactie N - De vermeende be ng van een lijnbus in het se Vaassen eind maart 'en daad van twee jon- Üe stenen naar de bus 'n. De politie heeft de is (13 en 14 jaar) uit Vaas- behouden. Ze hebben d en krijgen een proces- ilplus en alternatieve peldde de politie giste- p politie ging er aanvan- Van uit dat de bus was be- den haag/cpd - In Nederland zitten minimaal tachtig, maar mogelijk zelfs 150 dove men sen ten onrechte in een psy chiatrische inrichting. Het gaat vooral om oudere doven, die soms al tientallen jaren in een inrichting wonen. Die zijn vroeger 'weggestopt' en moes ten vaak pillen slikken, omdat ze niet goed konden praten. Alleen om die reden werden ze voor 'gek' verklaard. Nu blijkt dat sommigen alleen doof zijn en helemaal geen psychiatrische stoornis heb ben. Daarnaast zijn er naar schat ting nog zo'n vijftig (oudere) doven die in een instelling voor verstandelijk gehandi capten wonen, terwijl ze daar niet thuis horen. In totaal gaat het om zo'n tweehonderd do ven die op een plek zitten waar zij niet horen. „Jarenlang zijn deze mensen verstoken geweest van communicatie. In deze instellingen maken hulp verleners geen gebruik van ge barentaal", zegt Charley Erkens, manager van het Lan delijk Centrum voor Doven en Slechthorenden in Ede. In opdracht van dat centrum is een paar jaar geleden on derzoek gedaan naar oudere doven in psychiatrische in richtingen. Aan de hand van anonieme patiëntengegevens werden er tachtig geteld. Erkens schat dat het om maxi maal 150 doven gaat. „In een psychiatrische inrichting wordt de diagnose doof lang niet altijd opgeschreven. Art sen concentreren zich op psy chiatrische stoornissen." Om de oudere doven op te sporen, is een speciaal consu lententeam opgericht. Inmid dels zijn er vijf mensen gevon den; twee van hen zaten ruim veertig jaar in een inrichting. Samen met nog twee andere lotgenoten zijn ze overge plaatst naar 'De Gelderhorst' in Ede, een verzorgingshuis voor oudere doven. Daar bloeien zij op, omdat ze voor het eerst van hun leven kun nen communiceren. Wie niet wil verhuizen, kan ter plekke hulp krijgen. Zo wor den er gesprekken gevoerd met hulp van een doventolk. utrecht/anp - Tweederde van de sociale diensten verwacht dat het aantal bijstandsgerech tigden niet zal dalen door de nieuwe bijstandswet, die sinds 1 januari geldt. Dat blijkt uit een gisteren verschenen onder zoek van Divosa, de organisatie van directeuren van sociale diensten, in de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De meeste sociale diensten (72 procent) zien de nieuwe wet als een vooruitgang ten opzichte van de oude. De ondervraagden verwachten dat ze strenger zul len zijn dan voorheen. Ruim tweederde van de gemeenten denkt verder dat het aantal op gelegde sancties stijgt. Meer dan de helft verwacht dat het aantal gevallen van misbruik en oneigenlijk gebruik van uitke ringen zal afnemen. Kem van de nieuwe bijstands wet is dat gemeenten volledig verantwoordelijk zijn voor de kosten ervan. Als ze geld over houden, mogen ze dat beste den aan andere dingen. Divosa constateert dat niet alle gemeenten zich voldoende hebben voorbereid op de finan ciële risico's van de wet. Dat zal volgens de organisatie in de loop van het jaar waarschijnlijk leiden tot een aantal financiële tegenvallers. den haag/anp - Instellingen als LOI of buitenlandse universitei ten mogen ook in aanmerking komen voor bekostiging door de overheid. Zo zou er in het hoger onderwijs meer te kiezen zijn, kunnen de kosten omlaag en de rendementen omhoog. Dat staat in een advies van de Onderwijsraad dat vandaag is verschenen. Met het advies zet de raad het gesloten stelsel voor hoger on derwijs op een kier. Nu komen alleen een vast aantal universi teiten en hogescholen in aan merking voor financiering door de overheid. Instellingen die daar ook een beroep op willen doen, moeten hun opleidingen laten goedkeuren door de Ne- derlands-Vlaamse Accreditatie Organisatie (NVAO). Daarna beslist het rijk of de nieuwe op leidingen ook geld krijgen. De Onderwijsraad wil de markt voor het hoger onderwijs niet helemaal opengooien, om te voorkomen dat het rijksbudget te veel versnipperd raakt en be staande opleidingen verdwij nen. Twee proeven moeten uit wijzen of het hoger onderwijs gebaat is bij nieuwe aanbieders. ulft - De gemeente Gendringen is royaal uit de hoek gekomen jegens een bijstandstrekker uit Ulft. In plaats van de jaarlijkse 'Zalmsnip' kreeg de vrouw ruim 363 miljoen euro op haar giro gestort. Ambtenaren wisten de foute overboeking te her stellen voordat iemand de hand op het kapitaal had weten te leggen. Yolanda Schaap uit Ulft leeft al tien jaar van de bijstand. Vrijdag zag ze dat de gemeente 363.870.326 euro op haar rekening had laten bijschrijven. „Ik ben precies twee minuten multimiljonair geweest", constateert ze met het afschrift in de hand. Volgens gemeentesecretaris Jan Wenting is de fout gemaakt door de Bank Ne derlandse Gemeenten (BNG). „We hebben op dracht gegeven om 171 Zalmsnippen uit te betalen. Er had 45 euro moeten worden overgemaakt en niet 363.870.326 euro. Dat is het rekeningnummer van de BNG." Foto: GPD/Jan van den Brink door Remko Tanis den haag - Voor psychische klachten zoals depressie of burn out hoefje niet meer per se naar de psychotherapeut. Behandelen kan steeds vaker ook via inter net. Psychologen zijn enthousi ast. „Als je je aanmeldt bij een hulpverlener, word je afhanke lijk." Winnie Hottentot (42) uit Oost- zaan was vorig jaar voor haar depressie bij een therapeut ge weest. „Maar het bleef een beetje hangen", zegt ze. „De grote stap kwam niet." Via een advertentie kwam ze bij Intera- py terecht, dat een therapie via internet heeft ontwikkeld. In middels heeft Hottentot, als één van de eersten in Nederland, de intemettherapie van twaalf we ken achter de rug. Met succes. Geen sessies op de sofa, maar gesprekken via het computer scherm. Het is zelfs persoonlij ker, heeft Hottentot ervaren. „Via de computer durfde ik sneller open en direct te zijn. De drempel is lager dan wan neer je tegenover een therapeut zit." Interapy begon in 1997 met be handelingen via internet voor post-traumatische stress en bum out. En nu depressie. „Het zijn kwalen waarbij de behan deling volgens een vaste struc tuur loopt", zegt mede-oprich ter Bart Schrieken van Interapy. Die structuur wordt samenge steld uit methodes die hun suc ces hebben bewezen. Psycholo gen van de Universiteit van Amsterdam zorgen voor de we tenschappelijke onderbouwing. Cas Schaap, hoogleraar klini sche psychologie aan de Rijks universiteit Groningen, volgt de ontwikkelingen rond Interapy met interesse. Internet kan vol gens hem een goed middel zijn om bepaalde psychische klach ten te behandelen. „Uit veel onderzoek blijkt dat de vis-a-vis band tussen therapeut en cliënt niet belangrijk is", zegt Schaap. Als je je aanmeldt bij een hulpverlener, word je afhanke lijk. Via internet moetje meer zelf doen, wat juist je zelfred zaamheid versterkt. De computer staat een vertrou wensband met de therapeut niet in de weg, meent de Gro ningse hoogleraar. „De behan deling is geen programma dat terugkakelt op watje invoert. Aan de andere kant zit een per soon, die echt reageert." Het ontbreken van lichaamstaal wordt volgens Schaap goedge maakt doordat de cliënt meer schrijft. „Kleine woorden of het gebruik van bepaalde beeld spraak kunnen voor een thera peut ook veel duidelijk maken." Ingrid van Ankorven van de Cli ëntenbond in de Geestelijke Gezondheidszorg meent dat de psychische behandeling via in ternet te afstandelijk is.Alsof je een kind op de wereld zet en het dan een computerprogram ma geeft dat zegt hoe het zich zelf moet opvoeden. Je kunt een depressief iemand via in ternet wel leren structuur in zijn leven aan te brengen, maar dan los je nog niet de echte oorzaak van de depressie op." Het NFGV-Depressiecentrum, belangenbehartiger voor de pressieven, ziet juist voordelen in therapie via internet. „Men sen zijn in e-mails directer en persoonlijker dan wanneer ze tegenover iemand zitten", stelt Aly van Geleuken, hoofd van het depressiecentrum. Behan deling is via internet ook toe gankelijker, gelooft zij. Mensen met een depressie staan tame lijk geïsoleerd in het leven. Het kost moeite om naar het Riagg te stappen. „Internet maakt be handeling laagdrempeliger." door Peet Vogels den haag - 'De spionnen van Zalm' wor den de medewerkers van de Inspectie der Rijksfinanciën (IRF) wel genoemd. De in specteurs zijn in opdracht van hun baas, de minister van financiën, voortdurend bij alle ministeries op zoek naar mogelijkhe den om meer te doen met minder geld. „Wij zijn de vriend van de belastingbeta ler", aldus IRF-baas Peter van den Berg. „Wij kijken altijd of het niet anders, goedkoper kan." En die kennis wordt dan weer tegen het vakministerie ge bruikt als er bezuinigd moet worden. Een groot deel van de 19 miljard euro aan bezuinigingen is bedacht door de IRF. Toch kan Van den Berg zich nog zonder bewaking bij de ambtenaren van andere ministeries vertonen. „Wij dra gen de informatie aan, de politiek beslist over de bezuinigingen." Formeel is dat juist, maar in de praktijk is de IRF niet zo politiek naïef. „Wij ke ken wel of iets politiek haalbaar was", herinnert oud-inspecteur Frits Roemers zich de besprekingen over de begrotin gen. En ook Van den Berg geeft het toe. Als een kabinetsformatie gaande is tus sen CDA en PvdA, dan is het niet zo lo gisch om met het voorstel te komen te bezuinigen op de Melkertbanen. We hebben in zulke gevallen een links en een rechts scenario klaarliggen." De effectiviteit van de IRF hangt sterk af van de positie van de minister van fi nanciën. Wat dat betreft heeft de dienst al jaren geen klagen. „Het gaat er vooral om hoe de relatie is tussen de minister en de premier. Wat dat betreft zijn we met Ruding, Kok en Zalm verwend ge weest", aldus Roemers. Ook op een ander vlak heeft de IRF in vloed. Frank de Grave gebruikte de IRF als breekijzer toen hij als minister van defensie moest bezuinigen. „De inspec teurs van de IRF zijn de keurtroepen van financiën", aldus De Grave. „Zij konden mij vaak meer vertellen dan mijn eigen mensen. Ze hoeven als buitenstaander ook geen rekening te houden met de de partementale gevoeligheden. Ik kon ze ook gebruiken om de bezuinigingen op mijn ministerie er door te drukken. 'Het moet van Financiën', riep ik dan." Ze vinden het bij de IRF vervelend om steeds met bezuinigingen te worden ge associeerd. Maar de realiteit is dat in krappe tijden de invloed van de dienst het grootst is. „Toen onder Paars II extra geld verdeeld kon worden was er geen klap te doen. 'Het kan niet snel genoeg slecht gaan!' riepen ze dan bij de IRF", aldus een oud-inspecteur. Van den Berg ziet het anders. „Toen in 2001 voor acht miljard gulden extra werd uitgegeven was het net zo druk voor ons. De politieke spanningen rond extra uitgaven zijn net zo groot als bij bezuinigingen, soms nog groter." Daar kan Els Borst, oud-minister van volksgezondheid over meepraten. „We hadden hier altijd iemand rondlopen van de IRF. Die keek mee in onze wen- senlijstjes. Het was zijn taak om zo veel mogelijk argumenten in te brengen te gen onze wensen. Als ik een gesprek had met Zalm kraakte hij mijn wensen zo veel mogelijk af op basis van de infor matie die hij van de IRF-inspecteur had gekregen." Toch was Borst in 2001 uiteindelijk een van de grote winnaars bij de verdeling van de acht miljard gulden. „Ik kon de inspecteur wel beïnvloeden. Op een ge geven moment had hij zo veel begrip voor onze problemen, dat Zalm tegen hem moest zeggen dat hij er zat om geld te besparen in plaats van uitgaven te be pleiten." Een oud-inspecteur kan zich die tijd ook nog herinneren. „Fantasti sche incidenten waren er toen. De amb tenaren liepen verontwaardigd de kamer van Zalm in omdat hij extra uitgaven had toegezegd aan andere ministers. 'Getverdemme Gerrit, je bent toch Sin terklaas niet!', riepen ze." De rol van de IRF beperkt zich niet tot het bedenken van bezuinigingen. „We proberen zo vroeg mogelijk bij de be leidsontwikkeling te zitten. Bijvoorbeeld bij de discussies over een vliegveld in zee. Elk beleidsplan heeft een prijskaart je en daarom is het belangrijk dat wij er bij zitten. Het moet bedrijfseconomisch kunnen", aldus IRF-chef Van den Berg. Toch lijkt die invloed beperkt. De IRF heeft een project als de Betuwelijn, waarvan de kans groot is dat het nooit rendabel wordt, niet kunnen tegenhou den. „De eerste plannen waren verant woord. Het zijn politieke beslissingen geweest die het project zo duur hebben gemaakt", verdedigt Van den Berg zich. (advertentie) amsterdam/anp - Gevangenis directeur Van Huet wil dat jus titieminister Donner grievende uitspraken aan zijn adres terug neemt. Daartoe heeft Van Huet een kort geding aangespannen bij de bestuursrechter in Alk maar, maakte zijn advocaat Weesing gisteren bekend. Van Huet is directeur van de penitentiaire inrichting Noord- Holland Noord. Hij kwam on langs in het nieuws toen bleek dat Donner hem uit zijn functie wilde zetten. Dat gold ook voor gevangenisdirecteur Boeij van de Bijlmerbajes in Amsterdam. De twee zouden hebben gewei gerd het beleid van de minister uit te voeren. Donner noemde het ongepast dat hoge ambte naren publiekelijk harde kritiek spuien en binnen het gevange niswezen voortdurend twijfel zaaien over het beleid. Van Huet en Boeij zijn respec tievelijk voorzitter en oud-voor zitter van de landelijke vereni ging van gevangenisdirecteu ren. Volgens Weesing is Van Huet nog in functie. Hij is niet op non-actief gesteld en er is geen ontslagprocedure gestart. Van Huet spant een kort geding aan, omdat minister Donner niet heeft gereageerd op een bezwaarschrift dat zijn advo caat medio maart heeft ver stuurd. Daarin stelde Van Huet dat er geen enkele grond is voor de 'defamerende en grievende uitlatingen', ook omdat Donner nooit persoonlijk heeft gespro ken met Van Huet. De gevange nisdirecteur zegt in zijn func tioneren te worden belemmerd door de incorrecte bejegening van Donner. In het bezwaar schrift verzocht Van Huet de aantijgingen te herroepen. Tot dusver is daar niet op gerea geerd, aldus Weesing. Een woordvoerder van Donner liet weten dat Justitie niet op de zaak wil reageren. U wilt de kosten van reparatie, onderhoud en banden laag houden? Daar kunt u zeker jaren van op aan. Kies dus voor bedrijfszekerheid. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA den haag/cpd - Ministers mo gen best dertig procent meer verdienen. Het kabinet zal echter geen voorstellen doen om de sa larissen van de huidige ministers te verhogen. Wel voor die van hun opvolgers. Dat zei verant woordelijk minister Remkes (bin nenlandse zaken) gisteren bij de presentatie van het rapport van de commissie-Dijkstal. De commissie deed onderzoek naar de hoogte van salarissen van ministers en topambtena ren. Ministers moeten zo'n vijf tig procent meer verdienen dan nu, vindt de commissie-Dijk stal. Verder wil ze dat de wacht geldregeling voor politici wordt versoberd en dat er een sollici tatieplicht voor ambteloze ex- politici komt. Als het aan Remkes ligt, gaan de salarissen van ministers en staatssecretarissen in ieder ge val met dertig procent omhoog. Die zijn al sinds de jaren '70 amper aangepast, terwijl de sa larissen van rijksambtenaren de laatste decennia meer dan der tig procent zijn gestegen. „Die achterstand moet worden her steld", vindt de minister. Remkes wilde zich niet uitlaten over de overige voorstellen van de commissie. Die stelt voor om bovenop de 'reparatie' van dertig procent (vooral bedoeld om het gat met de ambtelijke top te overbruggen) de salaris sen van ministers nog eens met twintig procent te verhogen om het verschil met topsalarissen in het bedrijfsleven te over bruggen. Op dit moment is het basissalaris van zowel de pre mier als de afzonderlijke minis ters 113.065 euro bruto per jaar. Daar komen (al naar gelang de functie) nog enkele duizenden euro's onkostenvergoeding bo venop. Behalve een andere beloning voor leden van het kabinet, stelt de commissie-Dijkstal ook een heel andere beloningsstructuur voor rijksambtenaren voor en voor bestuurders van zelfstan dige bestuursorganen als de In formatie Beheer Groep of het UWV. Uitgangspunt is dat in de toekomst geen enkele topamb tenaar meer zou moeten ver dienen dan een minister. Alleen als iemand een uitzonderlijke prestatie heeft geleverd, zou die een eenmalige bonus mogen krijgen. Vakbonden AbvaKabo FNV en CNV Publieke Zaak zijn het met de commissie-Dijkstal eens dat ministers qua beloning boven hun ambtenaren moeten staan. „Het is van de zotte dat minis ters veel minder verdienen dan Minister Remkes en oud-WD-leider Dijkstal bij de presentatie van een advies over ministerssalarissen. Foto: ANP/Toussaint KI u iters hun topambtenaren", aldus een woordvoerder van de CNV bond. Volgens vice-voorzitter Snoey van ambtenarenbond AbvaKabo FNV, is het niet zo dat ministers te weinig verdie nen, maar dat hun topambte naren te veel geld mee naar huis nemen. In de Tweede Kamer is wisse lend gereageerd op de plannen van Dijkstal. Alle partijen vin den een verhoging van het mi nisterssalaris op dit moment niet opportuun.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13