Straf voor Murat D. complexe za< GESPREK VAN DE DAG BBC zendt beelden van stervende arrestant uit 'Nalatige Victoria reden overspel David Beckham' De schok op dinsdag 13 januari Een gebroken been De Britse televisiezender BBC zendt vanavond beelden uit van een voormalige paratrooper die zes jaar geleden in een politiecel in Huil overleed. Een videoca mera in de cel legde destijds vast hoe de 37-jarige Christopher Al- der elf minuten lang vecht tegen de dood en uiteindelijk stikt in zijn eigen bloed en braaksel. De familie van de ex-militair wil al jaren dat de beelden publiek worden gemaakt. De beelden, door de producers beschreven als zeer schokkend, worden op dezelfde dag uitgezonden dat Al ders zus Janey een verzoek om een openbaar onderzoek indient bij de minister van binnenland se zaken David Blunkett. Aider raakte in april 1998 bij een handgemeen gewond aan zijn hoofd en liet zich in een zieken huis behandelen. Hij was agres sief en werd gearresteerd voor het verstoren van de openbare orde. Een half uur later stierf hij op de vloer van een politiecel. Vijf politieagenten werden in ju ni vorig jaar vrijgesproken van betrokkenheid bij het overlijden van Aider, nadat uit een eerder onderzoek bleek dat er sprake was van dood door schuld. Tij dens het onderzoek bestond er enige medische tegenstrijdig heid over hoe Aider bewusteloos raakte en waaraan hij overleed. Ondanks dat de Britse autoritei ten zeggen dat de beelden on mogelijk kunnen wordeni geven, heeft de BBC er tod slag op kunnen leggen. De mentaire Death on Cameij waarin behalve de videob^ ook een reconstructie is o] men, wordt om 22.00 uur| derlandse tijd) uitgezonT anp-afp onda DAGELIJKS LEVEN Hé, «JA Wd/WVOOR. KOM VE. NOOIT /M&E P- DUITEN 5 peLEN MENSELIJK Een 29-jarige VROUW uit de Ame rikaanse staat Missouri heeft het leven geschonken aan een ZES- LI NG. De drie jongens en drie meisjes zijn tien weken te vroeg geboren. Hoewel het niet met alle baby's even goed gaat en ze waar schijnlijk nog wekenlang in hun couveuse moeten blijven, zijn hun overlevingskansen volgens de be handelend arts goed. De moeder, Tina Otten, had een vruchtbaar heidsbehandeling ondergaan. Ze lag al sinds februari in het zieken huis. Het echtpaar Otten had al twee dochters van 4 en 2. Popster MICHAEL JACKSON is OPNIEUW BESCHULDIGD van seksueel misbruik van een minder jarige. Een nog onbekende 18-jari- ge jongen heeft gezegd dat de zan ger hem eind jaren tachtig op jon ge leeftijd in Los Angeles heeft misbruikt. Jackson is momenteel ook al verwikkeld in een rechts zaak in Santa Barbara. Hij wordt beschuldigd van seksueel misbruik van een 12-jarige jongen. Op het podium is er nog niets van te zien, maar TRIJNTJE OOSTERHUIS is inmiddels drie maanden ZWANGER. Nederlandse meest succesvolle zange res verwacht in oktober haar eerste kind. Trijntje (31) trad in 2002 in het huwelijk met Sander van der Eeden, presentator van TV Noord-Holland. Momenteel zit Trijntje middenin een theatertour, maar omdat ze zich prima voelt, gaat die gewoon door. ,,Ook deze zomer ga ik nog tal van festivals langs. We blijven wat mij betreft doorzingen tot de vliezen breken." Foto: ANP Na dagenlange speculaties over een vermeende affaire met voetballer David Beckham, deed de 26-jarige Nederlandse Rebecca Loos eindelijk haar verhaal. In de Britse krant News of the World onthulde ze 'exclusief de fijne details van haar verhouding met de topsporter die tot voor kort nog werd beschouwd als 'de ideale echtgenoot'. De openbaringen over haar seksuele uitspattingen met Beckham zouden Loos rond de 500.000 euro hebben opgeleverd. In tussen meldde zich een tweede mai- tresse. De 29-jarige Sarah Marbeek, dochter van een advocaat, zegt dat zij eveneens het bed met de stervoet baller heeft gedeeld. Haar vader liet gisteren weten 'totaal overstuur' te zijn door dit nieuws. Victoria Beckham, ook wel bekend als Posh Spice van ex-popband Spice Girls, zou haar voetballende man 'onvoldoende hebben gesteund' toen hij de overstap maakte van Manchester United naar Real Ma drid. In plaats van hem blind te vol gen toen hij naar Spanje verhuisde, koos ze voor haar eigen ambities. Volgens Loos vergoelijkt Victoria's gedrag het overspel van David. De Nederlandse, tot vorig jaar oktober Davids persoonlijke assistente in Madrid, meent dat zij voor de sportheld klaarstond in een periode waarin de broodnodige aandacht van Victoria ontbrak. „Zijn vrouw was al die tijd mijlenver van hem verwijderd en bleek geen enkele steun voor hem. Wat tussen David en mij is gebeurd, was meer dan al leen seks. Hij had een vrouw nodig die hem terzijde stond en hem door een moeilijke, eenzame periode in zijn leven hielp." Marlène Dietrich Als u uw vooroordelen verliezen wilt, moet u reizen Vader Marbeek: overstuur. Foto: Reuters Loos zei dat ze zich gebruikt voelde, toen ze ontdekte dat meerdere vrou wen erin slaagden Beckham en zijn testosteron van de eenzaamheid te verlossen. „Van vrienden hoorde ik dat hij ook obscene sms-berichten stuurde naar Esther Canadas, een Spaans supermodel dat hij had ont moet op Ronaldo's verjaardag. Ik dacht dat ik bijzonder was voor Da vid." Volgens The Sunday Times was Re becca Loos aanvankelijk niet van plan haar verhaal aan een tabloid te verkopen, maar bracht Beckhams aandacht voor meerdere vrouwen haar op andere gedachten. Boven dien voelde ze geen enkele loyaliteit jegens Victoria, die er uiteindelijk verantwoordelijk voor is geweest dat Loos werd ontslagen, gpd Met Murat D. krijgt de jeugdstrafkamer van de rechtbank in Den Haag morgen een bij zondere persoon in het verdachtenbankje. Het openbaar ministerie (OM) verdenkt de jongen van moord dan wel doodslag op Hans van Wieren, de adjunct-directeur van het Terra College in Den Haag. In hun vonnis moeten de rechters rekening houden met een groot aantal factoren. De scholier kan zelfs een levenslange gevange nisstraf krijgen, hoewel hij ten tijde van het misdrijf minderjarig (16) was. Dat blijkt uit een toelichting van de recht bank op de behandeling van de zaak van Murat D. De kans dat de jongen de rest van zijn leven achter tralies moet slijten, is ove rigens uiterst klein. De zwaarste straf in het Nederlandse recht wordt bij zaken tegen volwassen verdachten slechts bij hoge uit zondering opgelegd. Murat D. heeft bekend dat hij Van Wieren op 13 januari in de schoolkantine in zijn hoofd heeft geschoten. De jongen kan pas levenslang krijgen als de rechter een on waarschijnlijk lange reeks beslissingen neemt die in het nadeel van de verdachte zijn. De jeugdstrafkamer houdt bij zijn oor deel onder meer rekening met rapportages over de verdachte en met de visie van de aanklager en de verdediging op deze kwes tie. De rechter moet in het vonnis zijn keu ze voor het toepassen van minderjarig of meerderjarig recht motiveren. Als Murat D. volgens meerderjarig recht wordt gestraft, zijn de opties voor de rechter opnieuw uit gebreid. De maximale straf voor moord is dan levenslang. Als de rechter doodslag be wezen acht, is de maximale straf voor meerderjarigen vijftien jaar. De rechter kan ook besluiten om Murat te veroordelen volgens het jeugdstrafrecht. Als dat gebeurt en de rechter moord bewe zen acht, kan Murat tot maximaal 24 maanden verblijf in een jeugdgevangenis worden veroordeeld. Bij doodslag geldt de zelfde maximale strafmaat. Opname in een inrichting voor jeugdigen is een andere op tie. Een dergelijke maatregel kan voor maximaal zes jaar worden opgeleg Murat D. is niet de enige verdacht! rechtstaat in verband met de gewé dood van Van Wieren. Vrijdag moe meerderjarige man voorkomen op king van medeplichtigheid aan mo wel doodslag. Hij heeft volgens hei vuurwapen aan Murat gegeven. Ee derjarige verdachte moet zich die» voor de rechter verantwoorden, on het onderzoek naar de zaak zou hel bemoeilijkt. Hij zou het vuurwape; verborgen, nadat Murat het naar la fatale schot had gelost. Als de behandeling van de drie sta volgens plan verloopt, volgen de ui op donderdag 29 april, anp Lang niet alles is duidelijk over wat zich op de dag van de fatale schiet partij, dinsdag 13 januari, op en'om de school afspeelde. Veel ook wel. Een reconstructie aan de hand van verklaringen van verdachten, hun vrienden en getuigen van de schietpartij. Trots laat Hüseyin zijn vondst zien. Een klein damespistool ligt glimmend in zijn hand. „Gevon den op een politiebureau", zegt Hüseyin tegen Murat, die naast hem in de auto zit. Het is dinsdag 13.januari, een uur of één 's mid dags. De auto staat recht voor de ingang van het Terra College aan de Haagse Beresteinlaan. Het krioelt er van de leerlingen. Voor hij er erg in heeft, grist Mu rat het pistool uit zijn handen, verklaart Hüseyin later bij de poli tie. Murat opent het portier van de auto en rent de school in. Rechtdoor, langs de opbergkastjes in de gang, de kantine in. Hans van Wieren ziet iemand op zich afkomen. Als de jongen dich terbij komt, herkent de docent en adjunct-directeur van de middel bare school Murat. De 16-jarige scholier staat op het punt om te worden geschorst. Van Wieren wil daarover met Murats ouders pra ten, maar die reageren niet op brieven. Omdat deze naar een verkeerd adres zijn gestuurd, zo blijkt achteraf. Het blijft tot op heden onduidelijk wat zich precies in de kantine af speelt. Zeker is dat Murat dichtbij Van Wieren zijn arm heft. Hij richt het wapen op het hoofd van de 49-jarige Zoetermeerder, draait zijn hoofd weg en schiet. Eén tel staat de wereld stil. De knal galmt na, een dunne sliert rook walmt langzaam uit de loop van het wapen. Leerlingen kijken ademloos toe. Dan de stroomver snelling. Van Wieren valt op de grond. Een leerling grijpt Murat beet voor hij de kans krijgt de trekker nog eens over te halen. Murat rukt zich los en rent weg. Naar de achteruitgang van de kantine, het schoolplein op. Me descholieren zien hem gaan. Over het hek aan de zijkant van het ter rein, de woonwijk naast de school in. Murat rent een bruggetje over, gooit het wapen in de bosjes en rent verder. Bij het beginpunt van tram negen aan de Melis Stoke- laan gaat hij in een abri zitten. Het hokje waar hij zo vaak met vrien den zit. Beetje kletsen, beetje la chen. Murat hoort sirenes. Een ambulance en politie, véél politie. Even later klinken helikopterwie- ken. Een gele traumahelikopter vliegt laag over het wachthokje en landt in een sportveld tegenover de school. Murat moet vanuit zijn ooghoe ken zien hoe de politie de Bere steinlaan afzet. Hoe leerlingen, buurtbewoners en journalisten zich achter de rood-witte linten verzamelen. Even gaat het lint omhoog. De ambulance met daarin de zwaargewonde Van Wieren scheurt er onder door. Het is twee uur later nog altijd een drukte van jewelste bij het Terra College. Murat stapt in tram ne gen en rijdt langs zijn school. Op de kruising van de Melis Stoke- laan en de Beresteinlaan mindert de tram vaart. Er staan mensen op de rails: fietsers, kinderen met rugzakken en een cameraploeg. Er schijnt een leraar te zijn neer geschoten. Murat weet er alles van. Bij station Hollands Spoor stapt Murat D. uit. Hij kent de buurt, groeide er op. Murat loopt wat rond. Het loopt tegen de avond als Ali Coskuns mobiele telefoon overgaat. 'Murat', verschijnt op de display van het mobieltje. De twee spreken af op een pleintje achter de Bierkade. Murat vertelt Ali over zijn daad. Hij heeft spijt. Murat belt zijn voogd, die zijn pe tekind komt ophalen. „Misschien Geëmotioneerde Terra-leerlingen zoeken de dag na het drama ste elkaar. Foto: ANP tot over een paar jaar", zegt Murat nog tegen Ali. De baliemedewerker van het poli tiebureau aan de Beresteinlaan kijkt op als om negen uur een man in een lange jas en een jon gen met een baseballpet het bu reau binnenlopen. Murat stelt zich voor, vertelt dat hij zich komt aangeven. Een paar tellen later zwaait de zware, metalen deur van een politiecel achter hem dicht. Murat zit vast. Een paar kilometer verdei 'gezin Van Wieren bijeen, i bed van Hans van Wieren zijn vrouw en twee dochti artsen van het Westeinde huis kunnen niets meervi vader en echtgenoot doen gel heeft te veel schade aai richt. De beademing worii gezet. Het is tien uur 's a\i 1 Van Weren overlijdt. Robbert Salome Vandaag is het precies 139 jaar geleden dat de Ameri kaanse president Abraham Lincoln werd neergescho ten in het Ford Theatre te Washington. In de vroege ochtend van de volgende dag, 15 april 1865, overleed de man aan zijn verwondingen. Dader was de jonge toneelspeler John Wilkes Booth. Er resteren vraagte kens tot op heden. Booth kwam uit een gerenom meerd toneelgeslacht. Zelf gold hij met zijn 27 jaar al als een begaafde vertolker van Shakespeare. Zijn gril lige en wilde manier van doen stond een carrière ech ter in de weg. Daar kwam bij dat hij groot voorstan der van de slavernij was. Daarover was de Ameri kaanse Burgeroorlog in alle hevigheid gegaan. Nu liep deze op zijn eind met de noordelijke Unie, voor standers van afschaffing, als de winnaars. In een po ging om alsnog het tij te doen keren beraamde het zuidelijke kamp menig complot. Pogingen om Lin coln te ontvoeren en te gijzelen mislukten stuk voor stuk. Toen kregen Booth en zijn gang de tip dat de president een voorstelling zou bijwonen van het zeer populaire toneelstuk 'Our American Cousin' van Lau ra Keene. Het was 14 april en ook nog Goede Vrijdag. Opmerkelijk tussen haakjes om op die dag en in die tijd toneelvoorstellingen te gedogen in een degelijk christelijk land als Amerika. In allerijl begon men plannen te smeden om niet al leen Lincoln zelf, maar ook diens vice-president An drew Johnson en minister van buitenlandse zaken William Seward te vermoorden om zo de zuidelijken alsnog de zege te bezorgen. Tijdens het derde bedrijf stapte Booth de loge van het echtpaar Lincoln bin nen, schoot de president met zijn pistool door het achterhoofd en sprong vervolgens elegant vanaf het balkon het toneel op, waarbij hij zijn linkerbeen brak, maar waarbij hij ook -de show must go on deels in het Latijn, deels in het Engels riep: „Zo ver gaat het tirannen! Het zuiden is gewroken!" Via de ar tiesteningang wankelde Booth de schouwburg uit, be klom moeizaam een geparkeerd paard om vervolgens via een achterafstraat te verdwijnen. Niet voor lang, want twaalf dagen later ontdekten troepen van de noordelijke Unie hem in een boerenschuur in de op standige staat Virginia. Men stak die schuur in brand. Een vuurgevecht volgde. De daarop volgende raadsels bleven tot vandaag onopgelost. Is Booth bij dat gevecht gedood of sloeg hij de hand aan zichzelf? Zijn lijk is nooit grondig geïdentificeerd. Er is een hardnekkige mythe dat hij aan zijn achtervolgers ontkwam. Het waren de jeugdjaren van de fotografie. Het por- Niet alles is duidelijk over wat zich op de dag van de fatale schietpartij op en om het Terra College in Den Haag afspeelde. Foto: ANP tret van Booth registreert een knappe jongeman aan wie men nog veel plezier had kunnen beleven. De moord maakte van Abraham Lincoln een Ameri kaanse held. Ook reeg men de eerste kralen aan een lange ketting van cynische grollen en grappen. De be kendste daarvan is: „En mevrouw Lincoln, even af gezien van alles, hoe vond u het stuk?" Ik vertel dit verhaal omdat moord, doodslag, gijze ling of ontvoering of poging daartoe in die jaren nog met romantische inzet werden beoefend. Zo'n Booth pardoes van bovenuit bij wijze van ont knoping landend op de planken, dat was nog eens drama. Daarenboven ook nog een gebroken been en een paard als figurant. Hierbij vergeleken waren de schoeljes die zich aan drie arme Japanse jongelui vergrepen, een primitief zootje islamitische sadisten die ik onmiddellijk als clublid zou roye ren als ik Allah was. Hoe is het mogelijk in hartje Irak dat inderdaad op steen worp afstand ligt van de bakermat van onze menselijke beschaving het oude Mesopotamië? Nee, dan die John Wilkes Booth. U merkt wel: nu onze Arjan Erkel godlof vrij is pas ik gelijk minder op mijn woorden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12