LEIDE Veel publiek voor nieuwe bioscoop Ik weet niet hoe het nu met ze is Verkoop van flats aan Condorhorst gaat door REGIO R1 'twirls ol op EK Gemeente rekent op honderdduizenden filmbezoekers extra bd smijt pets meisje iden tersoonlijk jingsadvies Protesteieren Politie bekeurt twintig beschonken bestuurders Hillebrand 'laat het uitzoeken' dinsdag 13 APRIL 2OO4 nuiskamp erzoek in ene Hart 1 maakt éilijk Small Team Iran de Leidse twirl- Ihe Kopergirls is af- ipkeinde in Schot- !S Kampioen ge- Pompomteam sleepte een Euro- 'i|de wacht. Soraya en Sabina Hogen- »n op solo-onder- iens als eersten. M 14-jarige Leidse is bdag gewond ge in 18-jarige vriend ;n haar aan smeet, iden op aan haar haar rug. De jon- teisje hadden even woordenwisseling un relatie. De ver- rond half drie aan- Ip de Lammermarkt. jrhoor weer wegge- een proces-verbaal, erker van een hore- lid aan de Beesten- 7 de zaterdagavond regen gewond aan Ij en hij een stoel pro- n te houden die te- ird aangegooid. Dat riadat hij aan een „geren had gevraagd te verlaten. Na het g het groepje weg. lekende man kneep lag op de Jacob van ti de keel dicht van ;e jongen die tijd- 1 het bezorgen was. ietste over de stoep ïarover aangespro man. Toen hij deze later weer tegen- hij bij de keel ge- door hij viel. br leerlingen die nog 'er welke vervolgop- ïoeten gaan volgen, )C Leiden uitkomst, april kunnen zij tij- lent Day van de in- middelbaar be- terecht voor ipleidingsadvies. van Vuuren, mar- :eur van ROC Lei- steeds meer leerlin- vmbo of havo niet ze moeten kiezen. ;n open dagen en avonden en zijn :t de informatie die jgen. Maar het lukt niet iedereen om die informatie een :uze te maken." :n blijken behoefte maatwerk en een Op de Ta- ien ze dat krijgen van talententesten, letesten en indivi- frekken met studie- Van alle 200 het ROC Lei- irlichters aanwezig, irlingen verhinderd •ril en wel interesse opleidingsad- len ze dit ook krij- het informatie- het ROC Leiden insplein. in het 1 de Ter Haar- en duurt van uur. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt twee- tot driehonderdduizend extra bio scoopbezoekers als bij het sta tion een nieuw filmtheater met acht zalen wordt gebouwd. Dat voorspelt althans een bereke ning van de gemeente. Projectontwikkelaar BAM/HBG bouwt de komende jaren een bioscoop, discotheek en kanto ren langs het 'Alphense perron'. In 2006 moet het gebouw er staan. Exploitant van het film theater wordt de Wolff Cinema Groep uit Utrecht. Het CDA heeft grote twijfels over de haal baarheid van een extra bio scoop en voorspelt dat het film aanbod in Leiden er juist door verschraalt. De andere biosco pen leggen het loodje, voorspelt de oppositiepartij. In hun antwoorden op de schriftelijke vragen van het CDA schrijven burgemeester en wethouders dat 'de consequen tie aannemelijk is dat er sane ring van het bestaande aanbod in Leiden plaatsvindt'. In de stad zijn nu twee bioscoopex ploitanten: Lido/Luxor en Tria- non/Kijkhuis. Zij hebben bij el kaar 11 doeken en 1.800 stoe len. Het theater van Wollf krijgt 8 zalen met 1.800 stoelen. Erva ringen in andere steden geven aan dat bestaande bioscopen soms ingrijpend moeten mo derniseren, andere sluiten - vooral de theaters met een mainstr eamprogrammering' B en W houden rekening met het verdwijnen of afslanken van een van de twee bestaande bio scopen. Desondanks zal het filmbezoek fors toenemen, zegt het college. In de steden Gro ningen, Enschede en Eindho ven zijn de afgelopen jaren nieuwe bioscopen gebouwd. In 1992 bezochten in Groningen nog 447.000 mensen de bio scoop, tien jaar later waren dat er 800.000. In Enschede groei den de aantallen nog sterker: van 235.000 naar 770.000. In Leiden bezochten in 1992 277.000 mensen de bioscoop, in 2002 340.000. Op grond van de cijfers van En schede, Groningen en Eindho ven moeten de bezoekersaan tallen in Leiden groeien naar minimaal zo'n 550.000 en maximaal 650.000, melden B en W in hun rapportage aan het CDA. Zo'n zeventig procent gaat naar de nieuwe 'multiplex bioscoop', een theater met vijf tot tien zalen. De prognose strookt met het aantal inwoners van de Leidse regio. De Neder lander gaat gemiddeld 1,5 keer per jaar naar de bioscoop. Met een verzorgingsgebied van 375.000 inwoners ligt het aantal bioscoopklanten 'ruim boven de 560.000', aldus B en W. „Maar je mag verwachten dat er met een nieuw hoogwaardig aanbod hogere aantallen moge lijk zijn." leiden - De bewoners van de Vrouwenweg hebben op ludieke wijze aandacht ge vraagd voor hun protest tegen het bebouwen van de Oostvlietpolder. Op tweede paas dag hielden zij een paasontbijt en een eierzoekactie. Voor de bijeenkomst waren lokale en provinciale politici uitgenodigd en volgens de Vereniging Bewoners Vrouwenweg had een aantal aangegeven ook te zullen komen. Alleen PvdA-fractievoorzitter Conny Broeyer liet gisteren echter haar gezicht zien. „Dat was wel jammer", zegt een woord voerster van de vereniging. „We hadden het altijd leuk gevonden als er meer waren geweest." Het ontbijt was voor de rest geslaagd, vindt de vereniging. De sfeer was 'ge zellig'. Op de eieren waren de hoofden van provinciebestuurder Marnix Norder en de wethouders Ron Hillebrand en Alexander Geertsema geplakt. Wie de meeste eieren vond, kreeg een prijs. Op de foto praat Broeyer met een buurtbewoner. In de Oostvlietpolder moet een bedrijventerrein van veertig hectare komen. Norder heeft wel eens geopperd om dat aantal hectares minimaal te verdubbelen. Foto: Dick Hogewoning Ruim vijftig Leidenaars demonstreren in Amsterdam door Robbert Minkhorst leiden - De Ethiopische vluch teling herkent een groepje uit geprocedeerde Kosovaren op station Leiden Centraal. „Hé, zijn jullie nog niet weg?" „Gal genhumor houdt ze soms op de been", zegt Bert Slager, de ad junct-directeur van Vluchtelin genwerk Leiden, in de trein naar Amsterdam. Een groep van ruim vijftig men sen vertegenwoordigt Leiden op paaszaterdag op de landelij ke demonstratie in de hoofd stad tegen het uitzetbeleid van minister Verdonk. Onder hen raadsleden, vrijwilligers, uitge- procedeerden, sympathisanten en anarchisten. Behalve deze groep vertrekken ook nog men sen per bus vanaf asielzoekers centrum Nieuweroord naar Amsterdam. „Die groep vergeten we nog wel eens", zegt Slager. „De positie van deze mensen is vaak benar der; het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) volgt Een Leidse demonstrant heeft voor de manifestatie in Amsterdam een T-shirt laten bedrukken. In zijn handen draagt hij opgerolde spandoeken. Foto: Eric Taal het landelijk beleid, terwijl de gemeente zelf coulanter is. Te genwoordig zitten er weer men sen in Nieuweroord die al lan ger dan vijf jaar in Nederland wonen en zelfs in een eigen huis hebben gezeten." Slager verbaast zich bij tijd en wijle over het relativerende vermo gen van de mensen die vermoe delijk binnen nu en een jaar het land uitmoeten, maar vaak een heel of half leven hier hebben opgebouwd. Aan de andere kant: wat moet je ook? In een schulp kruipen, in een depres sie raken, je ogen dichtnaaien? Die mensen zijn er ook, zegt plager. Het nut van de demonstratie is volgens hem 'om de problema tiek onder de aandacht te laten blijven'. „Ik verwacht geen wonderen vandaag. Het beleid is vastgesteld. Het is belangrijk dat we de mensen niet verge ten." Met dezelfde motivatie is colle ga Eduard van Eijle in Amster dam. „Ik vind het inhumaan dat een regering vluchtelingen wegstuurt die al meer dan vijf jaar hier wonen, de taal spre ken, ingeburgerd zijn en een sterke verbondenheid met ons land hebben. Maar het beleid is aangenomen. Nu is nog belang rijk dat het goed wordt uitge voerd: er mogen geen gezinnen uit elkaar worden gehaald, en mensen die echt niet terug kun nen - omdat ze geweigerd wor den, bijvoorbeeld - en schrij nende gevallen moeten een verblijfsvergunning krijgen." Daarom is demonstreren nood zakelijk, vindt ook de Leidse asieladvocaat Jos Hemelaar. Hij werkt in Zoetermeer. Van de week kreeg hij twee telefoontjes van wanhopige vluchtelingen. „Twee gezinnen die op straat waren gezet, één moeder met kind. Ik kon niks meer voor ze doen. Ik weet niet hoe het nu met ze is." 3&tn de ongeveer zestig Leidse leiden - De politie heeft in het Paasweekeinde twintig be stuurders met te veel drank op betrapt Een 36-jarige man kwam vrijdagnacht met zijn snorfiets ten val toen hij tegen een stoeprand reed op de Sint Jorissteeg. Hij bleek te veel te hebben gedronken. Zijn rijbe wijs werd ingenomen en hij kreeg een rijverbod van elf uur. In de nacht van zaterdag op zondag werd een alcoholcon trole gehouden op de Lange- gracht, Lammenschansweg, Haagweg en op de Leidseweg in Voorschoten. Van de 532 gecontroleerde bestuurders waren er 15 onder invloed. Zij kregen een rijverbod en een proces-verbaal. Van twee au tomobilisten werd het rijbe wijs ingenomen. Vrijdagnacht hield de politie op het Zwartepad een 40-jari- ge Leiderdorper aan met te veel drank op. Later die nacht, omstreeks dne uur, reed een 22-jarige Zoetermeerder veel te hard over de Nil. Ook hij had te veel gedronken. Dat gold ook voor een 29-jarige automobilist die rond kwart over vier slingerend over de Langegracht reed. Zondag ochtend werd een 19-jarige bromfietser op de Lange gracht aangehouden wegens rijden onder invloed. door Robbert Minkhorst leiden - De verkoop van wonin gen aan de Condorhorst gaat gewoon door. Wethouder Hans Buijing legt de dringende op roep van de bewonerscommis sie van de flat om de verkoop te stoppen naast zich neer. Wel nodigt hij de protesterende be woners uit voor een gesprek. De bewonerscommissie is nog altijd van mening dat de ge meente de flatwoningen niet mag verkopen, en tot die tijd ook niet buiten het normale verhuursysteem mag verhuren. Volgens de bewoners voldoet eigenaar Portaal niet aan de voorwaarde om achterstallig onderhoud weg te werken en is bovendien nooit toestemming gegeven voor verkoop van de woningen. Leefbaar Leiden en het CDA hebben vragen gesteld aan het college over deze zaak. Volgens de bewonerscommis sie wordt in de stukken die de gemeente heeft gegeven alleen maar verwezen naar het besluit voor toestemming om de flats te verkopen. Het besluit zelf is niet boven water gekomen. Wethouder Buijing: „Die toe stemming is in 1993 gegeven. Dat blijkt uit alle stukken. Ik heb hier het hele dossier en ze zijn van harte welkom om alles te komen bekijken. Ik heb geen enkele reden om ook maar iets een halt toe te roepen. Ik word hier inmiddels wel een beetje sikkeneurig van. Er werd en wordt van alles bij gesleept. Consulente Suzanne Schuite maker van de Woonbond, die de zaak Condorhorst goed kent, spreekt van 'een raar geval'. „Ik moet zeggen dat wij ook niet zo goed weten wat we ermee aan moeten." Zij 'denkt' dat Portaal illegaal huizen verhuurt, met toestemming van de gemeente, als er inderdaad geen officieel besluit is genomen om de ver koop van de flatwoningen toe te staan. „Een gemeente mag dat niet door de vingers laten glippen. Ze eist van haar bur gers ook dat die zich aan de wet houden." Het rijk heeft de vergunning voor verkoop al geruime tijd ge leden afgegeven. Volgens Buij ing heeft de vergunning voor verkoop helemaal niets te ma ken met de toestemming voor tijdelijke verhuur. asielzoekers voor wie de ge meente alsnog een verblijfsver gunning hoopt te krijgen, heeft nog niemand de aanzegging ge had dat hij binnen acht weken het land uit moet, voordat hij wordt overgeplaatst naar een uitzet- danwel vertrekcentrum. Slager van Vluchtelingenwerk kent wel één geval. „Iemand uit Noordwijk, die al tien jaar in Nederland is. Op dit moment zit hij in een uitzetcentrum." De Dam is volgestroomd. 'Lei den' staat er met de spandoe ken 'Leiden tegen uitzetting' en 'Jullie horen bij ons'. PvdA- raadslid Liesbeth Hesselink deelt rode rozen uit. De Ethiopische vluchteling uit Leiden houdt het ene uiteinde van het spandoek 'Leiden tegen uitzetting' vast, een man uit Eritrea het andere. Het doek omspant de gehele trambaan. „Ik woon nu tien jaar in Neder land", zegt Eritreeër Osman Hindi (28). Eigenlijk is hij state loos. Zijn pogingen erkenning te krijgen van verschillende Afrikaanse autoriteiten lopen tot dusver op niets uit. Hij is ge boren in een vluchtelingen kamp in Sudan. Zijn vader woont in Canada. Binnenkort trouwt hij met een Eritrese. Zij heeft wel een verblijfsstatus. „Er moet iets gebeuren", zegt Hindi. „Ik kan in huis zitten en niks doen, of ik kan vandaag hier zijn. Ik voel me woedend. Wat ik wil? Gewoon, leven. Je gaat werken, je gaat dromen, je gaat een huis inrichten. Ik heb al tien jaar van alles gehoord. Ze kunnen me nu wegsturen, maar ik kom uiteindelijk terug, om met mijn vrouw te leven. Maar ja, met wat voor gevoel over Nederland? Met haat, met vQfdriet." leiden - Wethouder Ron Hille brand (ruimtelijke ordening) wil niet zeggen of hij wist van een juridisch advies dat de be bouwing van de Leidse Oost vlietpolder ondermijnt. „We la ten eerst even wat zaken op een rijtje zetten", meldt de PvdA- bestuurder. Over het advies is in de politiek commotie ontstaan. College partij Groenlinks en de opposi tiepartijen CDA, SP en de Chris tenunie hadden in januari op de hoogte willen zijn, toen het bestemmingsplan voor de pol der moest worden vastgesteld. In het advies, dat is gericht aan de Raad van State en dat da teert van half december, noemt de Stichting Advisering Be stuursrechtspraak de plannen voor een industriepark twijfel achtig. „Eigenlijk heb ik in de drie af gelopen dagen niet veel meer gemerkt dan dat een paniekeri ge sfeer is ontstaan", zegt Hille brand. De wethouder had van ochtend overleg met collega Alexander Geertsema van eco nomische zaken. „We hebben meteen ambtenaren gevraagd om even wat zaken op papier te zetten." Totdat dat is gebeurd, willen zij nergens op vooruitlo pen. „Het gaat nu over al dan niet een gebrek aan informatie aan de raad. We doen niet mee aan paniekvoetbal. We zetten eerst alles op een rijtje voor de gemeenteraad." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De Leiden Road Runners Club verzorgt vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur een clinic 'Sportief wandelen' in het club huis aan de Voorschoterweg 8 in Leiden. Kosten 3 euro. Voor opgave en informatie: Sportbe- drijf Leiden, tel. 5163804 (van 9.00 tot 10.00 uur) of de LRRC, tel. 5765924 (na 18.00 uur) of via de website: www.lrrc.nl. De Chr. Muziek Showband Concordia verzorgt zaterdag 17 april een bingo in het vereni gingsgebouw aan de Lange gracht 61 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Onder leiding van een natuur- gids van IVN, afdeling Leiden, begint zondag 18 apnl om 14.00 uur bij de ingang van het land goed Oud Poelgeest aan de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest een wandeling. In het clubgebouw van Wijk- vereniging Aktief aan de Berla- gestraat 2 in Leiden is vrijdag 16 april vanaf 20.00 uur een bingo. In Rijn en Vliet, het centrum voor ouderen aan de Aaltje Noordewierlaan 1 in Leiden, begint zaterdag 17 april om 10.30 uur een bazar met onder meer een rommelmarkt, kle- dingmarkt, boeken, een loterij en het Rad van Avontuur. De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk, afdeling Leiden, ver zorgt dinsdag 20 april een infor matiebijeenkomst over borst voeding voor aanstaande moe ders en hun partners. Kosten 3,50 euro. Aanvang 20.00 uur. Aanmelden en voor vragen: tel. 5223906 of per e-mail: ddan- ton@zonnel.nl. De regionale werkgroep van de St. Labyrint-In Perspectief gaat beginnen met een lotgeno ten (gespreks) groep voor ouders van een kind met een borderli- ne-persoonlijkheidsstoomis. Deze gespreksgroep, waaraan maximaal 10 personen kunnen deelnemen, komt één keer in de twee weken op de woens dagavond in Leiden bij elkaar. Deelname kost 12 euro. Meer informatie of opgave: J. van Helden, tel. 5163337 (maandag, dinsdag, donderdag). De Stichting Aktieve Gezond heidszorg Rijnstreelwerzorgt woensdag 28 april van 20.00 tot 22.00 uur een voorlichtings avond over hart- en bloedvaten en de gevolgen van een beroer te en CVA, waardoor het leven drastisch kan veranderen. Deze bijeenkomst is in Het Anker, Chopinlaan 1 in Hazerswoude- Rijndijk. De toegang is gratis. De regionale afdeling van de Borstkanker Vereniging Neder land verzorgt maandag 19 april van 9.30 tot 11.30 uur een in loopochtend in het Diacones- senhuis aan de Houtlaan 55 in Leiden. Deze bijeenkomst is be doeld voor vrouwen die borst kanker hebben (gehad) en die behoefte hebben met vrouwen te praten die dezelfde ervaring hebben.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9