SPORT 2 Verkerk voorkomt slachting in Davis Cup De dammende dominee geeft voorrang aan zijn studie Mickelson breekt met slechte gewoonte op US Masters Johan Museeuw huilt bittere tranen na laatste Parijs- Van Wel)! schaakkoi van Nedei Elleboogbi Dave Bruy Regen en mirakel verdoezelen uitglijder van coach Bogtstra Fabelachtig record cricketer Lara antigua - Brian Lara, cricket grootheid uit de West-Indisch, heeft gisteren een fabelachtig wereldrecord gevestigd. De batsman sloeg tijdens de .vierde Test-wedstrijd tegen Engeland liefst 400 runs bij elkaar. Lara bleef not out. Hij is de eerste cricketer die in de internationa le arena de grens van 400 be reikt. Van de 582 ballen die de linkshandige op zich afgewor pen kreeg, sloeg hij er 47 het veld uit. Matthew Hayden was met 385 de oude recordhouder. Roeiploeg Orca wint Varsity houten - De Oude Vier van Or ca heeft zondag in Houten de klassieke Varsity gewonnen. De boot van de Utrechtse roeiver eniging, met oud-toproeier Geert Cirkel in de gelederen, legde de 3 kilometer af in 10 minuten precies. Skadi uit Rot terdam volgde op 5 seconden, Theta uit Eindhoven werd op 12 seconden derde. Barkelsuper bij NK dammen huissen - Marino Barkel is Su per Mario tijdens de 87e natio nale titelstrijd dammen. De dammer uit Vriezenveen be haalde in Huissen in de achtste ronde zijn vierde overwinning. Met wit schoof hij de routinier Auke Scholma in 61 zetten vast beraden van het bord. Barkel (29) was de enige speler die in het paasweekeinde de volle buit binnenhaalde. Hij is na acht ronden de trotse koploper met twaalf punten. Erik Dekker wint thuisrace hoogeveen - Erik Dekker heeft in zijn geboorteplaats Hooge veen de Ronde van Drenthe ge wonnen. De renner van Rabo bank ontsnapte 18 kilometer voor de finish uit een kopgroep van acht man en soleerde naar de zege. De wedstrijd, met start en finish in de Drentse plaats Hoogeveen, was 202 kilometer lang. Interlandzege voor turnsters keulen - De Nederlandse turn sters hebben in Keulen een in terland tegen Duitsland gewon nen. De Nederlandse vrouwen haalden op vier toestellen een totaal van 109,025 punten, de Duitse turnsters kwamen tot 108,550. Individueel was Su zanne Harmes de beste, met 36,825. Admirals lijdt weer verlies Amsterdam - Amsterdam Ad mirals heeft ook zijn tweede duel in de NFL Europe 2004 verloren. Berlin Thunder was zaterdagavond te sterk in de Arena. De Duitsers zegevierden met 28-17, na halverwege nog met 10-7 te hebben achterge staan. Mia Audina beste in Tokyo Tokyo - Badmintonster Mia Au dina heeft het Japan Open in Tokyo gewonnen. De als vierde geplaatste Nederlandse ver sloeg in de finale de nummer één van de wereld, de Chinese Ruina Gong. Audina won de wedstrijd met 7-11 11-711-7. Europa Cup Oranje Zwart eindhoven - De hockeyers van Oranje Zwart hebben de Euro pa Cup voor bekerwinnaars binnengehaald. Op eigen ter rein bleef de Eindhovense club in de eindstrijd op 2-2 steken tegen het Engelse Cannock. Oranje Zwart toonde zich ver volgens koelbloediger in het ne men van strafballen. Zeilduo plaatst zich voor Athene medemblik - De zeilers Mark Neeleman en Peter van Niekerk hebben zich tijdens de sail-off in Medemblik definitief ge plaatst voor de Olympische Spelen in Athene. Het Starduo eindigde in de negende en voorlaatste race op het Ijssel- meer op de vierde plaats. Daar mee was het koppel in het klas sement zeker van de eindzege. Sprintploeg klokt Nederlands record manchester - De Nederlandse sprintploeg is tijdens WB-wed- strijden in Manchester als twee de geëindigd. Het Oranje-drie tal Teun Mulder, Jan en Theo Bos klokte in de finale een tijd van 45,033 en was daarmee iets langzamer dan Engeland: 44,568. In de series reed het drietal op de piste van Man chester een Nederlands record. De gebroeders Bos en Mulder legden de afstand af in 44,827. dinsdag 13 apri L 20j augusta/gpd - Golfer Phil Mickelson had al jaren een titel. Hij was 's we relds beste speler, die nooit een Major won. Zondag brak de Californiër met zijn slechte gewoonte en zegevierde op de meeste prestigieuze van de vier grootste golfwedstrijden, de US Mas ters. De man die nooit won drong ein delijk door tot de ereloge van de prof golfers. Daarme toonde hij zich ver guld. Sinds Phil Mickelson (33) in 1992 prof werd, verscheen hij maar liefst 46 keer op een van de vier Majors in het golf. En steeds was het net niet. Hij verwerd zo'n beetje de Raymond Poulidor van het golf. Goed, maar nooit eerste en dus steeds een verliezer. Een paar keer moest hij op de belangrijkste toernooi en met een slag verschil de eer laten aan een tegenstander. Mindere potjes zette Mickelson, al jaren vaste klant in de top-tien van de wereldranglijst, makkelijk naar zijn hand. In 22 prof- toemooien was hij de beste. Maar als het er bij de vier belangrijkste wedstrij den van de wereld op aan kwam, won nen de zenuwen het van zijn vaste slag en verloor hij. Op de baan van de Augusta National Golf Club, al zeventig jaar het decor van de Masters, was aües anders. Mic kelson deklasseerde in zijn 47ste po ging zijn naaste opponent met een slag. Ernie Els ging in de vierde ronde in 67 slagen het snelste rond, maar Mickelson presteerde over vier dagen net iets constanter (72, 69, 69, 69 en totaal 279) dan de Zuid-Afrikaan (280). „Ik bleef geloven dat er iets goeds stond te gebeuren", jubelde de ietwat gezette golfer. „Dit is mijn dag." Mickelson is al jaren een van de popu lairste Amerikaanse golfers. Niet in het minst omdat de goede lobbes met suc ces werkte aan het imago van pechvo gel. „Maar nu ben ik een winnaar." Het bijbehorende groene jasje, in Mic- kelsons geval een ruim colbert, kreeg hij uit handen van de winnaar van vo rig jaar Mike Weir. Het was wel de enige keer dat de Ca nadees op Augusta in de schijnwer pers stond. Weir was een van de favo rieten die de cut niet haalde. Ook met John Daly, gezegend met de veelzeggende naam 'het Beest', was het snel gebeurd tijdens deze Masters. De levensgenieter vierde zijn rentree in de achterhoede van het deelne mersveld. Al bleef het publiek hem op handen dragen. Net als de bejaarde ju bilaris Arnold Palmer, de 74-jarig oud kampioen, die na vijftig deelnames af scheid nam van 'het wedstrijd-golf Applaus was er ook voor de drie gol fers die de toch al prachtige wedstrijd glans gaven met een hole-in-one. Har rington, DiMarco en Triplett tekenden voor de pas vijftiende, zestiende en ze ventiende ace in de historie van de US Masters. Mickelson had op weg naar zijn eerste Major-zege ook geen last van Tiger Woods. almelo/gpd - De SC van Nederland hee Wely. „Had ik wel luidde de koele Tilburger. Jan Timn met de grootste dienst, werd zijn sla vijftiger beleefde in pijnlijke ondergan niet in vorm", luit kentenis. Een generatieconfli schaakbord in vier slecht. Zo zal de kamp in Almelo va man en Loek van 1 derlandse schaakg in gaan. De bedac! gezette vijftiger beli dag een dramatisch! tegen een mondige 1 het droge lijf van thonloper. Beiden 1 melo, aangesproken putatie. Van Wely a nationaal kampioei als Timman, schaa negenvoudig kam Nederland en nogvf De fitste, de jong meest aanvallend bordvechter profile! Almelo ten koste vaij, te, wiens erelijst nog geëvenaard. Of Vat ooit overtreft ligt komst verborgen. D er, zijn dadendrai rem. „Mijn streven mende jaren weer e de top twintig te was de wens die V zijn winst uitsprak. geen doel op zich. spelen. In toemooif in Moskou met hett rest van de wereli Russen. En daarna het WK in Libië." brussel/anp - De wielrenner Dave Bi voorlopig uitgesch renner uit de ploeg j Jacques brak maan trainingsrit zijn linl op drie plaatsen, werd overgebracht kenhuis in Luik, waa> drie breuken vastste Bruylandst maakte een verkenningsrit 11 koers van de werel; sieker Luik-Bastei 1 De Belg probeerde zijn jasje uit te do|( zijn stuur wegsloeg. Johan Capiot baaldf; genslag. In Parijs i brak de Nederlani Löwik uit zijn ploeg i al een elleboog. 1 Jongste deelnemer NK bijbelvast talent door Roy Hammink huissen - Niek Kuijvenhoven is de jongste deelnemer aan het NK dammen in Huissen. Hij wil later geen Nederlands kampi oen worden, maar dominee, ,,'s Ochtend voor de maaltijd vraag ik God om zo goed te spelen als ik kan." Niek Kuijvenhoven was gister middag niet weg te slaan uit de analysezaal bij het NK dam men. Iedereen wil graag aan toeschouwers uitleggen hoe zijn zege tot stand kwam. Zeker Kuijvenhoven, die in zijn eerste NK na drie nederlagen en vier remises eindelijk zijn eerste overwinning kon laten bijschrij ven. „Heerlijk", zei de debutant na afloop van zijn partij tegen Ger- rit Boom. „Tegen Tanja Chub heb ik de winst laten lopen en tegen Ron Heusdens stond ik gelijkwaardig maar verloor ik de partij na twee slechte zetten. Dat was balen. Bovendien was dit voor mij de laatste kans op een zege, ik krijg nog vijf sterke spelers." Boom stond stijf onderaan. De oudste deelnemer aan het NK (49 jaar) in Huissen speelt een dramatisch toernooi en ook Kuijvenhoven, de benjamin van het toernooi, profiteerde daar van. „Ik vind het hartstikke leuk om hier mee te doen", zegt de dammer uit Nijkerk. „Ik merk wel dat ik door mijn collega's wat minder serieus genomen word dan wanneer bijvoorbeeld Kees Thijssen een variant uit legt. Maar goed, al die anderen zijn natuurlijk al gearriveerd, ik kom net kijken." Negentien jaar, op het gezicht een enkel jeugdpuistje, onbe vangen uitstraling, lurkt achter het bord (als een van de weini ge dammers) graag aan een flesje AA-drink. Hij is regerend juniorenkampioen van Neder land, maar ziet zichzelf die prestatie in de toekomst niet herhalen bij de senioren. „Ik wil graag doorgaan met dammen, maar zie mezelf echt geen Nederlands kampioen worden", zegt Kuijvenhoven gedecideerd. „Dat lukt alleen als je er veel voor doet, als je prof bent en iedere dag achter het bord zit. Dat wil ik niet, daar heb ik de tijd niet voor. Dammen is mijn hobby. Wel een hele leuke hobby, maar mijn studie gaat voor. Ik zal wel doorgaan met dammen, maar minder frequent dan nu. En dan zie ik wel waar ik uit kom. Die studie van Kuijvenhoven is theologie. Momenteel studeert hij in Kampen Grieks en Latijn. „Dat is een voorbereiding op het eerste jaar theologie, alleen komt de bijbel er niet aan te pas." De in Poeldijk (in het Westland) geboren Kuijvenhoven wil later godsdienstleraar worden, liever nog dominee. „Ja, ik bid iedere dag. 's Och tends bid ik voor de maaltijd. Dan vraag ik God om kracht, om te spelen zo goed als ik kan. Voor het begin van de partijen bid ik nooit." Na afloop bidt hij ook niet. Geen kruisje slaan zoals bij voorbeeld de voetballer Roma- rio deed als hij scoorde. „Ik weet niet wat het is, een kruisje slaan. Dat is rooms en ik ben gereformeerd vrijgemaakt." Wel zo bijbelvast dat hij vanwe ge zijn geloof niet damt op de zondag. De eerste ronde van het NK speelde Kuijvenhoven niet zoals de andere deelne mers op zondag 4 april, hij kwam een dag eerder in actie. „De zondag is de rustdag. Dan ga ik twee keer naar de kerk. Op tweede paasdag mag ik wel dammen, dat is een aangeplak te feestdag. Dan is er ook vrij wel geen kerk." m Niek Kuijvenhoven met de handen gevouwen aan het daifj Huissen. Foto: GPD/Bert Beeleq §1 roubaix/gpd - Er werd menig traantje weggepikt zondag op de wielerbaan van Roubaix Eerst door Magnus Backstedt, een 29-jarige Zweedse reus, die zijn jongensdroom vervuld zag door Parijs-Roubaix te winnen. Dertig seconden nadat deze outsider in de eindsprint zijn medevluchters Hoffman, Ham mond en Cancellara (in die volgorde) achter zich had gela ten, ging het pas echt 'regenen' in het volgepakte stadionnetje. Johan Museeuw was voor één keer zijn emoties niet langer de baas. Zo kapot was hij van het feit dat een lekke band op acht kilometer voor de meet zijn droom van een glorieus af scheid aan diggelen had gesla gen. „Ik zeg dit anders nooit, maar vandaag had ik zonder die pech gewonnen", huilde de Leeuw van Vlaanderen.Dertig minuten lang weende hij. En nog zei Museeuw tot de rond hem samengedromde journa listen: „Mijn echte emoties krij gen jullie niet te zien. Dat is voor thuis." De Vlaming nam zondag af scheid zoals hij altijd geweest is als coureur: sterk, vastberaden, maar ondoorgrondelijk. Voor het eerst jammerde hij in het openbaar over het koersver loop. Voor het eerst gaf hij ook openlijk toe - wat velen al ver- moedden - dat hij in Parijs- Roubaix afscheid had willen nemen met een klinkende zege. Daarvoor had hij deze winter nog een keer alles uit de kast gehaald. Quick Step trachtte de koers hard te maken, maar ook Lotto- Domo (Van Petegem), T-Mobile (Wesemann) en CSC (Hoffman) waren sterk vertegenwoordigd in de omvangrijke kopgroep die bij Cysoing de laatste vijf kas seistroken opvloog. Bij het af draaien van de voorlaatste zwa re sector kon Museeuw zijn ogen amper geloven. Hij zat voorop met Hoffman, Backst edt, Hammond en Cancellara. „Niet de verwachte toppers, maar ook geen slechte cou reurs", aldus Museeuw. Toen duidelijk werd dat Lotto-Domo en T-Mobile de slag echt gemist hadden (Lotto-Domo omdat Van Petegem lek reed) ging de Leeuw van Vlaanderen geloven in zijn glorieuze afscheid. Hij monsterde zijn medevluchters en zag dat ze allen vermoeid waren. „Maar precies twee tel len nadat ik in mezelf zei: Johan jij gaat hier gemakkelijk win nen, hoorde ik de lucht uit mijn achterband sissen en was alles verloren." Hij was zo zeker van zijn zaak en dan dit. „Echt, ik was super vandaag", simde hij maar door. „Normaal weet ik alles te relati veren, maar nu niet." In zijn tranendal verloor hij inderdaad de realiteit een beetje uit het oog. Backstedt had immers een ander verhaal. „Op vijftig kilo meter voor de eindstreep viel Museeuw een keer aan. Ik rea geerde. Ik geef het toe, ik kreeg het gat niet dicht, maar Mu seeuw liep ook geen meter ver der uit. Toen wist ik het: Johan blijft niet voorop en ik ben sterk genoeg om zelf te winnen. De moraal van dat moment, was voor mij het belangrijkste mo ment uit de wedstrijd." Museeuw had zijn vluchtmak- kers waarschijnlijk onderschat. Na het vervangen van zijn ach terwiel sloot Van Petegem zich bij hem aan. Samen kregen ze het gaatje van twintig seconden niet gedicht. Dan ben je of niet super, of dan zijn de vier daar voor gewoon sterker. Wat niet zo vreemd is. Parijs-Roubaix is koers vol gevaar en kans op pech, maar ze is ook zo eerlijk dat de besten vanzelf voorop komen. Dit keer was dat een kwartet, geen rol zou spelen in de ont moeting en legde de bal bij captain Tjerk Bogtstra. „Tjerk neemt de beslissing. Ik heb al leen maar aangegeven dat ik me niet heel goed voelde. Als ik in vorm was geweest, had ik wel met mijn vuist op tafel gesla gen." Wellicht had Schalken dat beter wel kunnen doen. Vooraf zei Bogtstra dat de ontmoetingen uit het verleden niet telden, omdat de situatie nu heel an ders is. Na afloop vertelde hij dat Sluiter een psychologisch voordeel zou hebben gehad op Ferrero. In de laatste twee ont moetingen - drie jaar geleden in de Davis Cup (winst in vijf sets) en in februari in Ahoy' (verlies ondanks twee matchpoints) - had Sluiter zich gelijkwaardig getoond. Die werden echter op een snelle indoorbaan ge speeld. Op zijn eigen territori um is de nummer drie van de wereld echter meer dan twee klassen beter, waardoor een kostbaar punt op voorhand werd ingeleverd. Bogtstra legde het anders uit. Hij gokte op een zege van Ver kerk op Moya, ook al met de laatste confrontatie op Roland Garros in het achterhoofd. „We waren underdog. Als je een kans wilt maken, is het goed als het na vrijdag 1-1 staat. Daar heb ik op gegokt." Het leidde tot niets, zelfs bijna tot een blamerende 3-0 neder laag zonder setwinst. Bogtstra: „Aan een afgang heb ik nooit gedacht en het is ook niet ge beurd. Van een uitzichtloze tus senstand zijn we goed terugge komen. Het was erop of eron der. Ik wil winnen, maar moet ook eerlijk zijn. Ik heb genoten van een fantastische sportwed strijd. Het is klasse van Ferrero dat hij er een vijfde set uitperst tegen Martin. Dat was sport van de bovenste plank." waarop vooraf weinigen hun geld gezet zouden hebben, maar het waren wel stuk voor stuk hardrijders of specialisten. Backstedt was woensdag al tweede in Gent-Wevelgem. Voor de man die als alpine-ski- er (afdaling) tijdens de zomer- trainingen zijn fietstalent ont dekte, is Parijs-Roubaix altijd zijn droomkoers geweest. In 1998 jakkerde hij bij Gan in dienst van Moncassin al oerend hard over de keien. Datzelfde jaar won hij een Tour-etappe, voor Maarten den Bakker. Daarna werd het stil rond de Zweed. Blessures en ziekten hielden hem aan de kant. „Steeds als het beter ging, volg de er weer een tegenslag. Ik weet sindsdien dat je in deze door Gertjan van Geen sport iedere dag in de hel terecht Na jaren van hard bereikte hij de hemel. Vlaanderen in latend. Museeuw „Het was zo'n dag mocht zijn." Het zo'n dag. Leif dat - het meest de strook van De jonge ook al goed in Vlaanderen, vii kend sterk aan, zelfde moment vlag in zijn hij stil. Het was met de erop waarmee de wedstrijden palma de mallorca - Hoewel verliezend was het fabuleuze op treden van Martin Verkerk zon dag tegen Juan Carlos Ferrero (4- 6» 7-6 (s\ 6-4, 5-7,1-6) een licht puntje in het Davis-Cupduel tus sen Spanje en Nederland. Ver kerk zorgde ervoor dat Oranje na de dramatisch verlopen eerste twee dagen nog enigszins met opgeheven hoofd het Coloseo Balear van Palma de Mallorca kon verlaten. Na de eerste acht sets van de ontmoeting tegen het beste gra- velland ter wereld op Mallorca wees alles in de richting van een slachting. Het mislukte op zetje van vrijdag - Sjeng Schal ken werd buiten de ploeg gela ten - had het moreel danig aan getast. Verkerk (van Moya) en Raemon Sluiter (Ferrero) kre gen een pak slaag. De totale duur van die twee partijen was slechts tien minu ten langer geweest dan de vier uur en twee minuten die Ver kerk en Ferrero tegenover el kaar stonden. Op zaterdag wa ren Verkerk en John van Lot- tum als dubbel niet opgewas sen tegen Rafael Nadal en Tom my Robredo. Dat de Nederlan ders de derde set nog wonnen, mocht al een mirakel heten. Re gen stuurde een vervolg op za terdag in de war, waardoor het dubbel zondagochtend terug moest komen. De nacht had kennelijk een heilzame werking gehad op de Nederlanders. Van Lottum en Verkerk bleken ineens wel in staat tot grotere daden. In iets meer dan een uur was de ach terstand immers verkleind tot 2-1 (3-6, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2). „De Spanjaarden hadden verwacht zaterdagnacht feest te vieren in een discotheek", zei Van Lot- Martin Verkerk retourneert de bal in zijn partij tegen Ferrero. Foto: AP/Bernat Armanque tum na de wederopstanding. „We waren agressiever, gefo cust en speelden heel intens." Verkerk behield die intensiteit tegen Ferrero en zag zijn vorm van Roland Garros 2003 terug keren. De Alphenaar bracht 'de mug' aan het wankelen, zoals zelden vertoond is op gravel. Ferrero, volgens velen de beste gravelspeler ter wereld, werd in de tweede en derde set overk last en kon het tempo soms niet bijbenen. Verkerk: „Ik weet niet wie van daag van mij had kunnen win nen, behalve Ferrero. Dit was een van de beste wedstrijden ooit op gravel gespeeld. Ik denk dat ik niet beter kan dan dit. Het was een hoger niveau dan ik op Roland Garros heb laten zien." Ferrero balanceerde op het randje. Eenmaal volledig terug op vaste grond, hij brak Verkerk in de laatste game van de vierde set, vond hij de versnelling die winnend bleek. Verkerk: „Ik heb het niet opge geven, maar ik kon niet meer zo makkelijk in de hoeken komen als in de eerste vier sets. Ik heb Sjeng Schalken helaas de kans niet kunnen bieden om Moya in de vijfde partij te pakken." Schalken verloor het niet meer ter zake doende vijfde duel met 6-3, 6-4. De kopman had zich neergelegd bij het feit dat hij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2