ECONOMIE Meer paastoeristen dan werd verwacht Arbodienst Alexander Calder zit zieken dicht op de huid Consumentenbond: Waakhond voor klanten Turkije verloor rijkste man Sabanci Veel Nederlanders tweede paasdag op pad Winst Nuon verdubbeld Vuurpotten tegen vorstschade Aventis poogt Sanofi van het lijf te houden jinder vraag laseieren Het effect van Pasen markten is uitgeble- jkt uit de gepubli- Oprijs, een soort »r de eierhandel. fgelopen week voor ste eieren met 25 [(66 euro per 100 rijs is compleet on- ji", aldus de voor- Nederlandse Orga- Pluimveehouders rjl. Normaal gespro- je eierprijzen rond ns hem ruim boven I. Volgens Wolles- jn mensen minder it ze de onsmakelij- jerder dit jaar van e vogelgriep nog op i hebben staan, i dus door in de r blijft op loi vliegen iublin - De Ierse ichtvaartmaat- inair blijft vliegen Igische luchthaven lie garantie heeft de ^minister van eco- iken Kubla gekre- jhair-topman Dnvaarde is wel dat >or Ryanair niet stij- eft O'Leary tijdens ublin bedongen dat verheid tegemoet je bezwaren van jnsportcommissaris die begin dit jaar de le Waalse overheid fde lage landings- jood igeklaagd mp Djerba Twee jaar na de iet Tunesische va- li Djerba heeft een (toffers het reiscon- pgeklaagd. In naam ji zwaargewond ge- p Michael Esper Iter gestapt. Esper TUI beschikte over laruit blijkt dat er janningen waren idememing de toe- dinsdag 13 april 2004 kennis te ne- zelfmoordaanslag iesische aanhanger iumetwerk al-Qae- ynagoge in Djerba kwamen 22 men- even onder wie 14 iten. ns bedrijf Aicrosoft Euid-Koreaanse nunications heeft le antikartelautori- bl een klacht tegen jediend. Daum be- 'erelds grootste :em van het mis- iijn dominante ie en eist een scha- igvan 10 miljard miljoen euro), de populairste por- jnd en biedt breed- It aan. In Zuid-Ko- [70 procent van de s met breedband. 1 baseert zijn klacht boete van 500 mil le de Europese beeft opgelegd aan ior een soortgelijke >ft schikt terTrust Softwarefabrikant ïeft gisteren aange- I miljoen dollar aan technologies (een e van Sony, Philips pringsbank Step- Ellen om een drie le octrooizaak over hermingstechnie- iziek, film en ander eriaal te schikken, ft Microsoft een li- jitenten van Inter- ruiken voor digital gement - softwaret- im ongeoorloofd II digitale bestan- hderen. Met DRM ieeld het aantal ke- jworden dat een via jownload stuk mu- ïekopieerd kan I schrapt 00 banen - Het Amerikaanse 'ern DuPont gaat jbeidsplaatsen Daarmee slinkt zijn neelsbestand met 6 t bedrijf wil de sa- dit jaar hebben af kappen vallen lord-Amerika en a. Met de sanering jaarlijks 325 miljoen iren. DuPont maak- jbekend te stoppen fviteiten in het Idse Rozenburg. Ijnen volgens FNV •n 80 banen. De 'hek gaat juni 2004 Öductie verhuist gische Mechelen. t heeft DuPont ge- 'Investia samenge- lactiviteiten te ver- den haag/anp - Het paasweek- einde heeft dit jaar 875.000 bui tenlandse vakantiegangers naar Nederland getrokken. Dat aantal is gelijk aan vorig jaar en ligt 25.000 hoger dan werd ver wacht, zo liet het Nederlands Bureau voor Toerisme en Con gressen (NBTC) gisteren weten. Door het mooie weer gingen ook veel Nederlanders vooral op tweede paasdag een dagje uit. Volgens het NBTC boekten veel mensen op het laatste moment en kwamen veel toeristen op de bonnefooi, omdat het weer goed was. Het merendeel van de buitenlanders kwam uit Duitsland (60 procent). In Bra bant, Noord- en Midden-Lim burg en Zeeland waren veel Belgische toeristen op de been. De grote steden waren vooral geliefd bij mensen uit Spanje, Scandinavië, Oost-Europa, Azië en de Verenigde Staten. Ongeveer 400.000 Nederlanders ging met Pasen in eigen land op vakantie. Veel van hen besloten op het laatste moment weg te gaan of probeerden door het mooie weer de tent uit op een camping. Tweede paasdag was een topper voor de dagtoeris ten. Vooral naar attractiepar ken, musea en de kust kwamen veel bezoekers. Uitschieter was de internationale bloementen toonstelling Keukenhof. Tussen vrijdagochtend en maandag middag bezochten 75.000 men sen het park, liet een woord voerster weten.Het paasweek einde is aanzienlijk drukker dan voorgaande jaren. In 2002 be zochten 50.000 mensen in deze periode de Keukenhof. Vorig jaar waren dat er 70.000. Ook de Efteling had met 50.000 bezoekers een druk weekeinde. Het Noorder Dierenpark, At tractiepark Slagharen, Maduro- dam, Six Flags Holland, Dolfi narium Harderwijk en Avontu- renpark Hellendoom waren eveneens tevreden over het be gin van het toeristische seizoen. Opvallend was ook een toena me van de belangstelling voor paastradities, zoals de paasvu ren in Oostmarsum en Dene kamp. In het paasweekeinde zijn de woonboulevards traditioneel de grote trekpleisters. In Villa Arena in Am sterdam kregen de bezoekers een gratis ijsje. Daarvoor moest wel eventjes in de rij worden gewacht. Foto: ANP/Marcel Antonisse amsterdam/anp - De winst van energiebedrijf Nuon is het afge lopen jaar uitgekomen op 236 miljoen euro, een stijging van 55 procent vergeleken met 2002. De omzet nam toe met 17 procent tot 5,1 miljard euro. Daarvan was 10 procent auto nome groei. De rest is te dan ken aan de overname van Reli ant. Vorig jaar nam Nuon de centrales van de Amerikanen in Nederland over voor 985 mil joen euro. Nuon behaalde een bedrijfsresultaat van 536 mil joen euro, 53 procent meer. In 1002 heeft Nuon de struc tuur van het bedrijf sterk ver eenvoudigd. De reguliere ope rationele kosten daalden daar door 8 procent naar 1,2 miljard euro. Nuon verwacht deze kos ten nog verder omlaag te bren gen. Volgens topman Van Hal deren heeft Nuon 'een solide uitgangspositie' voor de volle dige liberalisering van de ener giemarkt. „Grootschalige pro blemen met de administratieve systemen zijn opgelost." den haag/gpd - Opdringerige telefoontjes van bedrijven die mensen een product wil len aansmeren, ondernemingen die via in ternet luchtfoto's van woningen aanbieden maar na betaling nooit meer iets laten ho ren. Of bedrijven die klanten een aanbeta ling laten doen en daarna hun verplichtin gen niet nakomen. De Consumentenbond wil dat er in Neder land een toezichthoudende instantie komt die de burgers tegen dit soort praktijken beschermt. Deze week besteedt de bond extra aan dacht aan allerlei verkooppraktijken die niet door de beugel kunnen. De Consu mentenbond vindt dat Nederlanders daar in vergelijking met andere Europese landen slecht tegen beschermd zijn. „We hebben wel toezichthouders als de Dienst Toezicht en uitvoering Energie (Dte), Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) en Onaf hankelijke Post- en Telecommunicatie Au toriteit (Opta), maar die kijken niet naar ge dragingen van ondernemingen in de rich ting van de consument", zegt de woord voerster van de Consumentenbond. Vandaag wijst de bond klanten op 'bedrieg lijke praktijken'. Een recent voorbeeld daarvan is jetsky. Dit bedrijf verkocht vluchten terwijl het helemaal geen vergun ning had om te vliegen. „Daar zijn veel mensen door gedupeerd." Donderdag staat in het teken van illegale loterijen. De Consumentenbond wil dat onderne mers die de klant 'voor het lapje houden' snel en hard kunnen worden aangepakt. „Nu moeten consumenten eerst een rech ter inschakelen om hun gelijk te halen. Dat duurt te lang. Bedrijven die een aanbeta ling eisen en hun verplichtingen niet nako men, zijn al met de noorderzon vertrokken tegen de tijd dat de rechter uitspraak doet", zegt de woordvoerster. Samen met stichting De Ombudsman wil de bond eind deze week een zwartboek met klachten en een witboek met oplossin gen aanbieden aan leden van het Europees Parlement. Die stemmen eind deze maand in Straatsburg over een overkoepelende toezichthouder op handelspraktijken voor de gehele Europese Unie. Veel gedaan voor armen en gehandicapten kesteren - Om te voorkomen dat de nachtvorst de kersenbloesem beschadigt, werden het afgelopen weekeinde bij fruitteler Van Capel in het Gelderse Kesteren meer dan duizend vuurpotten ontstoken. Beregenen, waardoor er een beschermend ijsbolletje rondom de knop ontstaat, maakt kersenbomen gevoelig voor de schimmelziekte pseudomonas. Het verwarmen met vuurpotten is een relatief nievw alternatief. In Frankrijk wordt het wel toegepast om de nachtvorst uit de druiven te houden. Foto: ANP/Vidiphoto istanbul/gpd - Turkije heeft zijn meest succesvolle en gelief de zakenman Sakip Sabanci verloren. De eigenaar van de fi nanciële holding Sabanci- Groep en medefirmant van on der meer Toyota en Phillip Morris overleed zaterdag op 71- jarige leeftijd aan nierkanker. Sabanci heeft niet alleen op economisch gebied veel gedaan voor Turkije. De meest vermogende Turk heeft zich ook ingezet voor de minder welvarenden. In heel Turkije gingen de vlaggen half stok. Sabanci kreeg een staats begrafenis. Sympathiek, charismatisch en veelzijdig, zo kennen de Turken hun 'Sakip aga' (broer) zoals ze hem liefkozend noemden. Voor de Turken kwam zijn dood on verwachts, omdat de ziekte van de industrieel was verzwegen. „Ik las het in de krant en voelde me ineens onwel worden", zegt Servet Kömürcüoglu aange daan. De gepensioneerde poli tieman kent Sabanci nog van diens eerste jaren in Istanbul. Sabanci leefde tot zijn veertig ste in Adana. „Sakip aga kwam in de wijk wo nen waar ik jarenlang dienst heb gedaan", zegt Komürcüog- lu. „Hij groette mij altijd en was oprecht geïnteresseerd in mijn leven. Sakip ontwikkelde zich tot de meest invloedrijke en rij ke zakenman van Turkije. Toch vergat hij mijn naam nooit." Sabanci was een charismati sche man die altijd in was voor een grap. Het was ook een man met veel verdriet. In 1996 werd zijn broer Özdemir Sabanci ver moord door de extreem-linkse beweging DHKP-C. De Turkse zakenman treurde ook om zijn verstandelijk gehandicapte zoon met een spastische aan doening. Daarover zei hij ooit: 'Ik produceer de mooiste au to's, maar mijn zoon zal er nooit in kunnen rijden'. Sabanci liet in Turkije de eerste twee instellingen voor spasti sche kinderen bouwen. Hij liet opvangcentra voor 420.000 weeskinderen en 36 scholen bouwen. Zijn Sabanci-groep De staatsbegrafenis van Sakip Sabanci in de Fatih-moskee in Istanbul werd door vele Turkse leiders bijgewoond. Onder: zakenman en wel doener Sakip Sabanci. Foto's: AP/Osman Orsal genereert niet minder dan 6 procent van het Turkse bruto nationaal product. In zijn 74 bedrijven zijn in totaal 39.000 Turken werkzaam. „Sabanci heeft duizenden hon gerlijdende Turken het leven gered. Turkije heeft meer van zulke mensen nodig. We zijn niet onze rijkste man, maar on ze engel verloren',' schrijft Hasan Diri in één van de hon derden e-mails die na het over lijden van de zakenman bin nenstromen op de Sabanci- website. De e-mails komen uit alle delen van de wereld. (advertentie) door Miranda Megens Amsterdam - Stel datje als hardwerkende loyale werknemer gevloerd wordt door de griep. Je geeft het door aan je baas en krijgt prompt de volgende dag een brief van de arbodienst. 'Uw verzuimmelding geldt impliciet als een verzoek tot loondoorbe taling', staat er streng. Zieken van wie de werkgever een contract heeft met de arbo dienst Alexander Calder Groep sinds kort zo'n brief. Loondoor betaling is niet zo vanzelfspre kend als het lijkt en ziekte moet je zakelijk benaderen, vindt het bedrijf. „Het gaat niet om een jacht van de werkgever op de zieke werknemer," zegt direc teur Willard Gerritsen. „Het gaat erom dat iedereen precies moet weten wat zijn rechten en plichten zijn. Daar wijzen wij de zieke werknemer op. Daar naast spreken wij de werkgever aan op wat hij moet doen om de zieke zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen." Sinds de privatisering van de ziekte wet halverwege jaren negentig zijn werkgevers en werknemers samen verantwoordelijk voor een snelle terugkeer naar werk. Ziekte kost de werkgever geld en in dë strijd om het verzuim te verlagen zitten sommige ar- bodiensten de zieke werkne mers steeds dichter op de huid. Loondoorbetaling kan gewei gerd worden als een werkne mer zich ziek heeft gemeld, maar niet ziek blijkt te zijn. Maar FNV Bondgenoten vindt de brief van Alexander Calder te ver gaan. „Die zin over de loon doorbetaling heeft iets drei gends in zich," zegt Warning, beleidsadviseur arbeidsomstan digheden bij FNV Bondgeno ten. „Er wordt gesuggereerd dat een zieke geen recht heeft op salaris." De gedachte achter de brief komt Warning echter be kend voor. „In de wereld van de arbodiensten wordt zo gedacht. Maar het is de eerste keer dat een arbodienst het ook zo for muleert." Gerritsen, voorheen bedrijfs arts, ziet er niets verkeerds in. „Het past in het beeld van de laatste tien jaar om zakelijke af spraken te maken over ziekte verzuim. Dat is moeilijk als het over jou als persoon gaat, maar ook heel helder. Het doel van de brief is niet over de regels al irritatie te krijgen." Het is overi gens niet de bedoeling dat een ernstig zieke de brief ook krijgt, maar dan moet de werkgever dat tegelijk met de ziekmelding aan de arbodienst doorgeven. Het ziekteverzuim in het be drijfsleven is vorig jaar gedaald naar 4,8 procent, het laagste ni veau sinds 1997. Alexander Cal der hanteert de regel dat alle verzuim boven de 3 procent vermijdbaar is. Bedrijven die een arbocontract tekenen met Alexander Calder krijgen pre mie terug mocht een werkne mer toch langere tijd ziek zijn. Maar dan moet de werkgever wel de aanwijzingen over bij voorbeeld het aanbieden van aangepast werk hebben opge volgd. Een zieke moet op zijn beurt vaker accepteren dat hij tijdelijk ander werk moet doen. Alexander Calder is van oor sprong een reïntegratiebedrijf dat naar eigen zeggen het afge lopen jaar 8000 zieke werkne mers aan een nieuwe baan heeft geholpen. Sinds kort houdt het bedrijf zich ook bezig met arbodienstverlening. berlijn/parijs/anp/dpa - Het Frans-Duitse farmaciebedrijf Aventis is van plan om tot 10 procent van de eigen aan de beurs verhandelbare aandelen te kopen. Daarmee wil het con cern het vijandige overname bod van branchegenoot Sanofi- Synthélabo dwarsbomen. Bo vendien zouden Aventis en de door dit bedrijf gewenste Zwit serse fusiepartner Novartis ei sen dat de Franse regering ver klaart een neutrale positie in te nemen in deze overnamestrijd. Premier Raffarin ncfende de overname van Aventff door Sa nofi een zaak van nationaal be lang voor Frankrijk. De Duitse krant Die Welt be richt vandaag dat de directie van Aventis het plan medio mei aan de aandeelhouders zal voorleggen. Aan de operatie wil Aventis maximaal 8 miljard eu ro besteden. Beursautoriteiten in Parijs en het Franse Sanofi betwijfelen of de inkoop van eigen aandelen rechtmatig is. Dit zou de aan delenkoers sterk kunnen beïn vloeden en is daarom in een ovemameperiode in principe verboden. De actie maakt het bod van Sanofi voor bezitters van aandelen Aventis minder aantrekkelijk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25