juiste trend Gaza-plan Steun Bush en Mubarak BUITENLAND ÏL I Turkse extremisten steeds actiever in West-Europa Japans gijzeldrama: het onbegrip van moeders Berlusconi toch berecht wegens corruptie Mogelijk EU-troepen naar westen Sudan Italiaanse onderzoekers tuk op graftombes Medici-familie icht in ■Begonnen i Siberië: doden i wint i procent »(id reliëf srnieScl uter igen fj 'Albanië betrokken bij etnische rellen Kosovo j capaciteit 1,5 GB. Met superscroll toetsen'' j-aansluiting. 5-band equalizer, Verdriet in Uttar Pradesh Doden door lawines bij Machu Picchu florence/anp-dpa - Italiaanse wetenschappers willen de graven van in totaal 49 leden van de beroemde of beruchte Medici-familie in Florence openen. Driehonderd jaar lang maakten de Medici's de dienst uit in Florence. De onder zoekers willen de exacte doodsoorzaak, ziektes en de voe dingspatronen van de voormalige heersers over de stads taat in kaart brengen, zo meldt de Italiaanse krant Republi cs 'Operatie Medici' moet eind april beginnen. Niet alleen graven van Medici-telgen in kapellen van de eens zo mach tige familie maar ook grafkelders in de San Lorenzo-kerk zullen geopend worden. IBirotesterende $jj hun kielzog ^■alfduizend ja- «n van Canada ®e grootste rob- flfeld. De jagers T150.000 jonge 3 over- .0 een quota- Ie. Voor pelzen ledragen van k -o per stuk be lle invoer ervan Iprboden. li explosie in fcijn zijn 47 [het leven ge il ontplofte me- m 500 meter h de schachten lOsinniki in het [kolenmijnge- je verarmde louw wordt ge- door ernstige ■jn vooral te [ptreden en fcrijnse presi- [outeflika heeft [vorige week ge- 99 procent van [waren meer stemmen uit- lionale kies- |192 klachten pirechtmatighe- iaar ze allemaal Jppositie sprak we. Ij een uitbraak k op de Filipij- g acht gevange- hker doodge ld slaagden 53 Bh te ontsnap- èkplM leden van de hebben de auto- jemaakt. Negen igenen zijn in lag weer opge- jpolitie. ars hebben op Js in het noord- - waar de Lam- haar doden lizendjaar oud Hgijeld. De schat- tijdens het lan- j enlde hun slag te dojiaar de graven ka bevatten Ie voorwerpen, oog Marco Fer- |iëfvan een ;el en wit op rode achter- te herstellen. ieënhalf jaar tje is op eerste slagen door loor haar Ie trof het lijk 1 in de woning moeder, in Er- ileek stomdron- ig bevonden rige broertje en sje van het kinderen zijn tehuis overge- fdvan de vrouw 1. De vrouw :st eerst haar .«si eer londen/anp - De hoogste mili taire functionaris van de Euro pese Unie, de Finse generaal Gustav Hagglund, acht het „zeer goed mogelijk" dat de EU een militaire troepenmacht naar Sudan stuurt. De Europese militairen zouden in de onrus tige regio Darfur verder bloed vergieten moeten voorkomen, aldus de 65-jarige generaal in een interview met The Finan cial Times van vandaag. VN-baas Kofi Annan heeft vori ge week nadrukkelijk gepleit voor een internationale inter ventie in het Afrikaanse land, mogelijk zelfs met militairen. Hagglund meent dat een moge lijke militaire operatie met VN- mandaat goed zou passen in militaire ambities van de unie, die vooral door Frankrijk en Groot-Brittannië worden uitge dragen. De Sudanese regering bereikte vlak voor Pasen een tijdelijke wapenstilstand met rebellen uit de opstandige regio Darfur. Een hoge regeringsfunctionaris kondigde aan dat het ging om een 'humanitair' staakt-het-vu- ren, bedoeld om hulp aan de inwoners van het gebied in het westen van Sudan te bieden. Door het geweld zijn honderd duizenden op de vlucht gesla gen. Het staakt-het-vuren, dat gesloten werd in de Tsjadische hoofdstad Ndjamena, duurt ze ker 45 dagen. De partijen die het bestand ondertekenden, de Steun voor Darfur De Verenigde Naties hebben de lidstaten om 115 miljoen dollar gevraagd voor huma nitaire hulpverlening in Dar fur. Het geld is onder meer nodig om voedsel, medicij nen, water en bescherming te bieden aan meer dan ze venhonderdduizend vluch telingen. De Sudanese rege ring ontkent dat zij achter het geweld zit. Zij heeft de VN uitgenodigd de humani taire nood in kaart te bren gen en heeft zelf een nood hulpprogramma op poten gezet. Sudanese regering en de rebel lengroeperingen SLM en JEM, gaan binnen twee weken op nieuw om de tafel zitten om de politieke aspecten van het con flict te bespreken. Verscheidene rebellengroepe ringen ontketenden begin vorig jaar een opstand tegen het ge zag in Khartum. Zij beschuldig den de machthebbers ervan Arabische milities te bewape nen om de niet-islamitische dorpen in Darfur te plunderen en het gebied leeg te roven. De VN spraken onlangs van „etni sche zuiveringen" en over de „tactiek van de verschroeide aarde" die die milities in Darfur zouden toepassen. dubrovnik/gpd - Albanië heeft wellicht de hand gehad in de rellen in Kosovo die vorige maand aan tientallen mensen het leven kostten. Volgens een Albanese krant, Tema, waren tenminste zes van de slachtof fers Albanezen uit Albanië. Ze zouden hebben behoord tot een organisatie van premier Fa- tos Nano. De rellen begonnen nadat drie Albanese kinderen waren ver dronken, naar verluidt nadat zij door Serviërs het water in wa ren gedreven. Dat gaf de onlus ten een schijn van spontaniteit, maar intussen staat vast dat zij gepland waren. In een twee da gen durende orgie van geweld werden meer dan dertig Servi sche kloosters en kerken ver brand en minstens vierduizend Serviërs uit hun huizen verdre ven. Afgelopen weekeinde stel den de VN het officële dodental - aanvankelijk 36 - definitief op 19: elf etnische Albanezen uit Kosovo, en acht etnische Ser viërs. Volgens Tema liggen er in het mortuarium van Pristina, de hoofdstad, nog minstens zes lijken die nooit zijn geïdentifi ceerd. Dat zouden Albanese agenten zijn. Albanië heeft zich formeel altijd afzijdig gehouden van de conflicten in Kosovo en Macedonië tussen etnische Al banezen en Slaven. Dat beleid heeft het land krediet bezorgd in Europa en Amerika. Met de rellen in Kosovo zou premier Anno de aandacht hebben wil len afleiden van protesten te gen zijn regering in eigen land. De hoofdstad Tirana was vorige maand het toneel van betogin gen. (advertentie) Audio Jukebox HDD 060/020 Jic Bass Boost. Van 279.- voor Nederland speelt belangrijke rol bij financiering extreem-linkse beweging door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - „West-Europa wordt steeds meer een cen trum voor de links-extremistische Turkse organisatie DHKP-CNederland speelt daarin een belangrijke rol. Dit beweert Bülent Solgun van de TAYAD-comité. Dat comité steunt politieke gevangenen in Turkse ge vangenissen. Volgens TAYED is de linkse terreurorga nisatie in Turkije verzwakt sinds de Turkse autoriteiten eind jaren negentig korte metten maakten met DHKP- C, voorheen Dev Sol. De organisatie zet zijn strijd te gen het 'imperialistisch Turkije' nu vanuit West-Euro pa voort. Steeds meer activisten vluchten naar Europa omdat de organisatie volgens Solgun vanuit Turkije niet meer draaiend te houden is. Solgun heeft dagelijks contact met leden van DHKP-C die gevangen zitten of worden gezocht door de politie. „In Turkije riskeren deze jongens hun leven als ze bij elkaar komen om te vergaderen. Maar in Nederland en in Oostenrijk wor den ze met rust gelaten. Daar hebben ze democrati sche rechten.". DHKP-C staat sinds 2002 op de EU-lijst van terroristische organisaties. Onlangs werden bij een actie in enkele West-Europese landen, waaronder Ne derland, tientallen leden van de groepering gearres teerd. De terreurgroep wordt verdacht van moorden en aanslagen in Turkije in de periode tussen 1990 en 2001. Bij een operatie tegen DHKP-C in Istanbul deed de Turkse politie ook een inval in het pand van TAYAD. Tayad zegt slechts politieke gevangenen te willen steu nen. „In de afgelopen jaren zijn in totaal 110 aanhan gers van Dev Sol (zoals de organisatie tot 1994 heette) omgekomen tijdens hongerstakingen. Meer dan 600 liepen daarbij blijvend letsel op." Volgens terreurdeskundige en schrijver Ahmet Sik speelt Nederland een belangrijke rol in de fondsenwer ving: „Eén keer in het jaar komen de kaderleden uit heel Europa naar Nederland waar het geld wordt ge- ind." Volgens Sik wonen in Nederland zo'n 10.000 sympathisanten die geld geven aan de organisatie. De activisten in Turkije gebruiken het geld verder voor wa penimport. Volgens Sik werden de reeks bomaanslagen in Istanbul in de jaren negentig en de hongerstaking tegen het Turkse gevangenissysteem voor een groot deel vanuit West-Europa georganiseerd. Doelwit van DHKP-C zijn vrijwel altijd politieagenten en militairen of ambtena ren en zakenmannen die de DHKP-C beschouwt als collaborateurs van een fascistisch Turkse staat. lucknow - Een meisje - haar slapende zusje in haar armen - schreeuwt haar verdriet uit bij de begrafenis van haar moeder in Lucknow, de hoofdstad van de Indiase deelstaat Uttar Pradesh. Ze was een van de zeker 21 slachtoffers van een volksoploop. Duizenden vrouwen waren afgekomen op een verkiezingsbij eenkomst van een plaatselijke politicus van de oppositie, die bij gelegenheid van zijn zeventigste verjaar dag gratis sari's uitdeelde. Toen het gerucht zich verspreidde dat de sari's bijna op waren, ontstond er een ware stormloop en werden tientallen vrouwen en kinderen onder de voet gelopen. Foto: Reuters Terugtrekking Israëlische troepen door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - Eenzijdige terugtrekking van Israëlische sol daten en kolonisten uit de Gaza- strook is positief, aldus de Ame rikaanse president George Bush, maar moet wel onderdeel zijn van de 'routekaart', het grotere internationale vredesplan voor Israël en de Paiestijnen. Bush zei dit in Crawford, Texas, na afloop van een bezoek van de Egyptische president Hosni Mubarak. De Israëlische pre mier Ariel Sharon is morgen in Washington voor een gesprek met Bush, en verwacht wordt dat hij Bush om steun zal vra gen voor zijn 'losmakingsplan' waarin geen verdere onderhan delingen met Paiestijnen zijn voorzien. Volgens de VS moet de eenzij dige terugtrekking van Israël uit de Gazastrook een 'eerste stap' zijn en niet het eind van het proces. De Amerikaanse rege ring blijft vasthouden aan de 'routekaart' die uiteindelijk moet leiden tot een zelfstandige Palestijnse staat in de Gaza strook en op de westelijke Jor- daanoever in 2005. Er bestaat enige zorg onder Paiestijnen dat de eenzijdige terugtrekking uit de Gazastrook het enige is waartoe Israël bereid is. Ze zijn bang dat hun gebied op de wes telijke Jordaanoever wordt uit gehold, als Sharon daar eenzij dig de grens trekt. Ook Mubarak maakt zich daar over zorgen. Sharon heeft voor gesteld alle 21 moeilijk te verde digen nederzettingen in de Ga zastrook te ontruimen, maar op de westelijke Jordaanoever wil hij slechts vier geïsoleerde kolo nies (van de 140) sluiten. Mubarak zei dat ook hij de Isra ëlische terugtrekking uit de Ga zastrook verwelkomt. „Elke te rugtrekking uit bezet gebied wordt hogelijk gewaardeerd", aldus de Egyptische president. Hij zei bereid te zijn er alles aan te doen het vredesproces tus sen Israël en de Paiestijnen weer te doen herleven. Naar verluidt heeft Amerika hem ge vraagd erop toe te zien dat er via Egypte geen wapens naar Gaza worden gesmokkeld. De 'routekaart' gaat uit van ge lijktijdige stappen van Israël en de Paiestijnen waarbij de Paies tijnen een eind maken aan het terrorisme en Israël het grootste deel van de bezette gebieden opgeeft. Dit plan is zo goed als dood. Het plan van Sharon is niet onomstreden in Israël, om dat kolonisten ertegen zijn. Meisje gedood Israëlische soldaten hebben zaterdag bij Khan Yunis in de Gazastrook een twaalfja rig Palestijns meisje doodge schoten. Het meisje, Imam Tolba, werd in het hoofd ge troffen toen de Israëlische militairen bij de joodse ne derzetting Ganei Tal het vuur openden op een ver meende sluipschutter in een nabijgelegen pand in Khan Yunis. Zij overleed korte tijd later in een ziekenhuis, meldden zegslieden van me dische hulpdiensten in de Gazastrook. lima/anp-afp-rtr - Door een modderlawine vlakbij de be roemde Inca-ruïnes van Machu Picchu in Peru zijn zaterdag ten minste zes dorpsbeworas om het leven gekomen. Circa 1500 toeristen strandden in Machu Picchu toen een tweede lawine de spoorbaan naar de eeuwen oude citadel verwoestte. Tij dens de lawines was ook de president van Peru, Alejandro Toledo, in Machu Picchu om tv-opnames maken voor onder meer Discovery Channel. De president heeft zijn helikopters aangeboden om de toeristen te vervoeren. Machu Picchu was vermoede lijk het heiligdom van de grote Inca-keizer Pachacutec. Het is gelegen op een bergrug, 2560 meter boven zeeniveau. Jaar lijks bezoeken een half miljoen toeristen het voormalige religi euze centrum van de Inca's. Hoogste Italiaanse rechter verwerpt immuniteit van premier door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - „Ik vind het onbegrijpelijk", zegt mevrouw Watanabe. „Die jongen is achttien en net van school. Ik zou hem nooit naar Irak laten gaan. Dat is toch vra gen om moeilijkheden?" Haar blik glijdt langs de kring andere vrouwen, allemaal moeders. Het is een stille uitnodiging tot bijval. Die wordt luidkeels gegeven. „Helemaal met je eens", roept mevrouw Murakami. „Die jongen komt van Hokaido (Japans noordelijkste grote eiland, red.). Is waarschijnlijk nooit eerder in het buitenland geweest en dan gelijk naar Irak. Dat is on verantwoord." De andere dames zijn het daar roerend mee eens. „Zou jij je kind naar Irak sturen?", vraagt mevrouw Hashimoto de verslaggever. Het antwoord wordt met unanieme instemming begroet. Ze zitten in de tuin van het Boeddhistische tempel complex in Kohuko, een dorp onder de rook van To kyo, waar priester Sumio Tanaka en zijn Nederlandse vrouw Isabel hun traditionele lentefeest, hanami, ge ven. Er wordt gegeten en gedronken, de stemming zit er goed in, maar de gijzeling van de drie Japanners is, zolang de rij lege flessen en blikjes overzichtelijk blijft, een belangrijk gespreksonderwerp. De meningen van de gasten zijn ongeveer gelijk verdeeld, zoals in de rest van Japan. De ene helft steunt premier Koizumi, die weigert te capituleren voor de eisten van de terroristen. De andere vindt dat de premier de troepen moet terug trekken. "Vijf dagen geleden werden Nahoko Takato, een 34-jari- ge hulpverleenster, Soichiro Koriyama, een 32-jarige freelance fotograaf, en Noriaki Imai, de 18-jarige vre desactivist en verslaggever van zijn oude schoolkrant, gegijzeld door een groep terroristen, die hen dreigden 'levend te verbranden' als Japan zijn 550 militairen niet zou terugtrekken. Sindsdien verkeert het land in staat van opwinding en moet Koizumi de grootste crisis sinds zijn aantreden, drie jaar geleden, het hoofd bie den. De regering heeft vrijwel alles in het werk gesteld om het drietal vrij te krijgen. Een speciale gezant werd naar Jordanië gestuurd om een crisiscentrum op te zetten. De vertegenwoordigers van dertien Arabische landen werd om hulp gevraagd. Minister Kawaguchi (buiten landse zaken) deed per video een beroep op de terro risten de Japanners vrij te laten. Tot één ding was en is de regering niet bereid: zwichten voor de eisen van de Moedjahedien Brigade. Maar voor een groot deel van de bevolking, verontrust door de constant uitgezonden beelden van het geblinddoekte en met messen be dreigde drietal, is het terughalen van de troepen juist wel de oplossing. Zij gingen in diverse steden massaal de straat op en 150.000 mensen ondertekenden een petitie, waarin de Japanse aftocht werd geëist. rome/anp - De Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi zal toch voor de rechter moeten ver schijnen wegens corruptie. Het Constitutioneel Gerechtshof heeft een streep gehaald door een speciale wet die hem im muniteit geeft tijdens zijn rege ringsperiode. Vrijdag wordt de rechtszaak hervat. Berlusconi staat terecht wegens omkoping van een Romeinse rechter in 1986. Het gaat over de aankoop van een groot voe dingsconcern, onderdeel van een staatsonderneming die ge privatiseerd werd. Berlusconi viste achter het net, maar wist volgens justitie een rechter zo ver te krijgen dat hij de deal nietig verklaarde. Berlusconi's advocaat Cesare Previti is in deze zaak in no vember veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf, omdat hij rechter Squillante voor 434.000 euro heeft omgekocht om het akkoord jiietig te verklaren. Het geld was afkomstig uit de te goeden van Berlusconi's bedrijf Fininvest. De aanklagers moe ten nu aantonen dat Berlusconi van Previti's praktijken afwist. Berlusconi is de juridische dans al meerdere malen ontspron gen: in 1998 werd hij veroor deeld tot twee jaar en negen maanden cel wegens de omko ping van belastingambtenaren. Later werd dat misdrijf verjaard verklaard. Ook de veroordeling tot twee jaar en vier maanden wegens illegale financiering van politieke partijen verviel op die manier. De zestien maanden cel voor valsheid in geschrifte bij de aankoop van de film maatschappij Medusa werd in hoger beroep geschrapt. En de straf die Berlusconi kreeg wegens een valse getuigenis over zijn lidmaatschap van de geheime vrijmetselaarsloge P2, hoefde hij niet uit te zitten door een amnestieregeling voor alle straffen ,hger dan twee jaar. Premier Berlusconi bracht het afgelopen weekeinde een bliksembe zoek aan de Italiaanse troepen in Irak. De Italianen hebben de afge lopen week felle gevechten geleverd met sji'fctische milities in de zuidelijk^ tad Nassiriya. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23