de juiste trend Ook familie Erkel bevrijd uit 'gijzeling' BINNENLAND 2 Grandioze ontvangst in Zeeuws-Vlaanderen jaatscoach Gemser bracht zaak in stroomversnelling iTlinan ,gd eb veel gemist wat ik wil inhalen Werk voor AzG soms erg riskant Feest in de steigers Dekbedovertrek In de kleuren aqua, lime of fuchsia Lits jumeaux van 36.95 voor 24.- 2-persoons van 31.95 voor 20.- 1-persoons van 19.95 voor 10! ;in jr Erkel I Koningin Beatrix fcg uitermate ver- Werd op de vrijla- Uedewerker Arjan ttsen zonder Gren- zeer opgelucht te i woordvoerder van rlichtingsdienst gevraagd weten. De 1 later haar blijd- iog overbrengen in telegram aan de fa- in Westdorpe, aldus ordvoerder. ankt he regering uidig EU-voorzitter :iteert Arjan Erkel en met de vrijlating ewerker van Artsen izen. De Ierse rege lt daarbij vooral dank Russische regering, [ere inspanningen ,i gepleegd voor de )at heeft Ierland pd laten weten in Hng. Daarnaast be- Jgering-Ahern ook al- inale organisaties iben ingezet voor k De hoogste baas A fenigde Naties, Kofi 2 bft gisteravond ge- P ligd te zijn over de in Arjan Erkel. In York uitgegeven tindjjankt Annan de en Dagestaanse au- ior hun inspannin- leer Erkel vrij te krij- n: 'Je was gebeden' Ie drie Samen-op- danken God voor van Arjan Erkel. Ze verheugd over en tem en zijn familie. Coi^g gaf het paasfeest bijzonder accent', gezamenlijk bestuur lerlandse Hervorm- ieerde en Lutherse :n gisteren ver- if aan Erkel. ,,Je was )99 [ten en gebeden. Ook inze vreugde over je groot." Arjan Erkel, inmiddels weer zonder baard, zwaait naar zijn dorpsgenoten tijdens een rondrit door Westdorpe. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door René van Stee westdorpe - Het normaal zo rus tige Westdorpe was gisteren het epicentrum van het nationale en ook het Belgische nieuws. De vrijlating van Arjan Erkel leidde tot massale mediabelangstelling en een zelden gezien volksfeest. „Wie had dit ooit durven dro men", zegt een dolblije vader Dick Erkel in zijn huis aan de Graaf Jansdijk. „Vrijdag was er niets en dan opeens krijg je zo'n geweldig bericht. Mis-, schien wel het mooiste in ons leven." De telefoon rinkelde zondag morgen in huize Erkel bijna on ophoudelijk. Het verlossende telefoontje van de Nederlandse ambassadeur Hofstee in Mos kou kwam omstreeks drie uur 's nachts. „Ik besefte het niet meteen. Pas nadat het doorge drongen was, hebben we aan de rand van het bed even een potje zitten huilen", zegt moe der Francien. Inmiddels arriveerden ook de oudste broer Edger en zus Roos. Zij brachten hun vader naar Schiphol, waar hij het vliegtuig naar Moskou nam om Arjan na 607 dagen weer in de armen te kunnen sluiten. Moe der Francien bleef achter, om dat ze geen visum had. Samen met de rest van de familie ont moette ze haar zoon 's avonds op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. „Al die maanden is er altijd een van ons tweeën thuisgebleven om de telefoon in de gaten te houden. Dat doen we dus nu ook nog maar een keer", was haar nuchtere commentaar. De drukte op straat nam zien derogen toe. Sommigen kwa men nieuwsgierig een kijkje ne men, anderen begonnen zon dag al met het aanbrengen van de versieringen, daarbij gehol pen door leden van de plaatse lijke scouting en de brandweer. De wapperende Nederlandse vlaggen deden denken aan Ko ninginnedag. Spandoeken met 'Welkom thuis Arjan' en 'Arjan is vrij' behoefden geen nadere uitleg. Bijzonder waren de tien tallen opgehangen tekeningen van kinderen uit heel Neder land met steunbetuigingen aan Arjan Erkel en zijn familie. Francien Erkel: „Ik heb ge vraagd of ze er voorzichtig mee wilden zijn, omdat die tekenin gen me enorm dierbaar zijn." Gisterochtend belegde de dorpsraad nog een speciale ver gadering om de puntjes op de 'i' te zetten. „Ze hebben het dubbel en dwars verdiend", al dus dorpsraadvoorzitter Marij ke Hemelsoet. „Het respect voor de familie Erkel is enorm. Met bewonderenswaardige in zet hebben ze gestreden voor de vrijlating van Arjan. Tegelij kertijd maakten ze volop deel uit van onze gemeenschap." „Heel lieve mensen", voegde de 88-jarige Adriënne Pluijm er zondagmiddag aan toe. Op een stoeltje op het Kerkplein wacht te ze vol spanning op wat er stond te gebeuren. Sjaak en Corrie Overbeeke waren uit Kwadendamme afgereisd om in de feestvreugde te delen. „Daar moeten we bij zijn, zeiden we gistermiddag tegen elkaar. En kijk, we zijn er", aldus Corrie. Arjan begon zijn triomftocht omstreeks drie uur. Zichtbaar blij, maar ook aangedaan, liet hij het applaus en het gejuich over zich heen komen. De burgemeester heette Arjan welkom op het warmste plekje van Nederland met de meeste zonuren. „Pasen is het feest van de wederopstanding, ook die van jou. Voortaan zal de zon al tijd voor jou schijnen." Opvallende afwezige in de rij sprekers was een vertegen woordiger van Artsen zonder Grenzen, Arjans werkgever. Hoewel niet hardop uitgespro ken, werd hierop geen prijs ge steld. „Ze hebben te vaak op ongelukkige momenten de pu bliciteit gezocht. Het onderhan delingsproces werd hierdoor niet bevorderd", aldus Edger Erkel. Na afloop van de festiviteiten zocht Dick Erkel een stil hoekje op om even tot zichzelf te ko men. „Vooral voor Arjan wordt het hectisch, maar daar kan hij vast wel tegen. Zeker als je na gaat wat hij al achter de rug heeft." e persconferen- lNP/Ed Oudenaarden £/gpd - Arjan Erkel jaar verder rust om en van de donkerste t zijn leven. „De zon er. Ik heb veel gemist |nhalen. Eerst moet ik n. Ook mijn gezond- worden gecheckt. Als fogwil hebben, ga ik jet werk", aldus een gladgeschoren en pen kilo afgevallen niddag tijdens een g met de pers. hoties over zijn ha- rontuur en de over- le ontvangst in West- Ie Erkel weinig kwijt lij tijdens de twintig /^durende ontvoering ti heeft doorgemaakt. Dat komt later wel. Geflankeerd door zijn ouders en burgemees ter Lonink van Terneuzen vroeg hij hiervoor begrip. „Ze hebben me redelijk goed behandeld. Ik ben vijf keer van plaats veran derd. Mijn ontlasting deed ik in een emmertje. Ook kwam ik nauwelijks buiten." Tijdens zijn gevangenschap was Arjan altijd alleen. Er waren geen andere gijzelaars bij hem. In het begin kwam hij niet ver der dan heen en weer lopen in de ruimte waar hij verbleef en veel naar het plafond staren. Later ontstond er contact met zijn 'cipiers'. „Toen kwamen er boekjes en stelden ze me op de hoogte van het wereldnieuws. Ik wist van de oorlog in Irak, maar over mijn eigen situatie zeiden ze niets. Mijn vrijlating was een volkomen verrassing. Ik ging er eigenlijk van uit dat ik weer naar een andere plek moest verkassen." Sympathie voor zijn bewakers had Erkel niet. Toch was er res pect, omdat ze hem redelijk be handelden. Hoewel hij besefte dat het elk moment fout zou kunnen gaan, heeft hij altijd ge loofd in een goede afloop. „Noem het maar overlevings drang. Bang voor de dood was ik niet. Als het moest gebeuren had ik mijn bewakers gevraagd of ze één kogel door mijn hoofd wilden schieten. Dan doet het geen pijn en duurt het niet lang." De ingetogenheid tijdens de persconferentie stond in schril contrast met het feestelijk ont haal in het dorp. Honderden mensen bevolkten de versierde en afgezette route vanuit het centrum naar het ouderlijk huis van Arjan. Onder klokgelui arri veerde de ex-gijzelaar omstreek drie uur in een open auto. Op zijn 'zegetocht' werd hij bege leid door een brandweerauto en de plaatselijke harmonie Ei kels Worden Bomen. Meer dan honderd kinderen van basis school De Kreeke liepen mee en lieten ballonnen op. Bij het ouderlijk huis werd Arjan Erkel onder luid gejuich ontvangen door vader Dick, moeder Fran cien, de broers Edger en Diede- rik en zus Roos. Bijna zeventig familieleden en talloze vrien den completeerden het gezel schap. Burgemeester Lonink had een verrassing in petto. „Aangezien jij gewend bent ongebaande paden te betreden, hebben we besloten het pad van het dorp naar de nieuwe woonwijk Schuttersweide het Arjan Erkel- pad te dopen." „Dit doet me al lemaal enorm goed", reageerde Erkel. „Heel Nederland weet nu dat er in Westdorpe veel warme mensen wonen." terneuzen/gpd - Medewerkers van Artsen zonder Grenzen (AzG) werken veelal in oorlogs gebieden. Hoewel risico's zo veel mogelijk worden vermeden is confrontatie met geweld niet altijd te voorkomen. De uit Bruinisse afkomstige Marian Noordhoek werkte in de jaren tachtig als verloskundige voor Artsen zonder Grenzen in Oeganda. „Het was toen over het algemeen rustig in het land. Toch heb ik meegemaakt dat de kogels om het huis vlogen." Voordat medewerkers worden uitgezonden krijgen ze een cur sus van twee weken over ge weld en hoe daarmee om te gaan. Marian Noordhoek: ,Als het te gek wordt ga je weg. We hadden in Kampala een hoofd kwartier waar we naar toe kon den gaan als het te onrustig werd. Zodra het weer kon gin gen we terug naar de veldpost. Je neemt geen onnodige risi co's, hoewel die nooit helemaal uit te sluiten zijn." Verantwoordelijk voor de veilig heid is de projectcoördinator ter plaatse. Die legt contacten met lokale overheden en on derhoudt contact met het hoofdkantoor van AzG in Ne derland. De projectcoördinator, een functie die ook Arjan Erkel bekleedde, bepaalt ook welke veiligheidsmaatregelen nodig zijn. Dat kan zijn dat medewer kers het terrein niet mogen ver laten of dat alleen reizen verbo den is. Artsen zonder Grenzen gaat ook geregeld over tot evacuatie van de medewerkers omdat de situatie ter plaatse te gevaarlijk wordt. De organisatie laat de medewerkers vrij om te beslis sen of ze de omstandigheden waarin ze verkeren aan willen en kunnen. Iemand die terug wil naar Nederland mag met een weg. westdorp-rotterdam/gpd - Weer kerst zonder Arjan' kopten enkele kranten eind vorig jaar. Maar broer Diederik (29) en zus Roos (26) zeiden enkele maan den geleden dat ze een positief gevoel hadden: 2004 zou het jaar van zijn bevrijding worden. Wie had gedacht dat het zo snel een Pasen mét Arjan Erkel zou worden? Voor de familie begint het leven weer. Twintig maanden lang had Die derik Erkel elke nacht de tele foon naast zijn bed liggen. Voor het geval dat. Alleen afgelopen zaterdagnacht niet. Tot zus Roos dringend op de deurbel drukte. Bij haar was de telefoon wél gegaan. Om twee uur 's nachts belden haar ouders met de verlossende mededeling dat Arjan vrij was. „We hebben twintig maanden op dat tele foontje gewacht", zegt Roos. „Het was echt ongelooflijk." Roos ging met haar vriend van uit Capelle aan den IJssel als een speer naar Diederik en zijn vriendin in Rotterdam. Diede rik: „Het was raar toen ze voor de deur stond. Het kon goed of slecht nieuws zijn. In eerste in stantie was ik heel erg blij, maar toch wilde ik het eerst zien. Pas toen ik hem zondagmiddag aan de telefoon had, geloofde ik het echt." Nog diezelfde dag waren broer en zus in Arjans woning in Rot terdam-Noord hard aan het schoonmaken. Niet dat het in die twintig maanden niet was gedaan hoor, lacht Diederik. „Maar er is een keer sporenon derzoek gedaan en toen heb ben ze er een enorme bende van gemaakt met allerlei poeder en zo. We hebben het daarna wel goed opgeruimd, maar we hebben natuurlijk niet elke dag gestofzuigd." Van slapen is sinds het tele foontje niet veel gekomen. De eerste beelden op televisie laten een uitgeputte en zwaar be baarde Arjan zien. „Natuurlijk spelen de gebeurtenissen in Irak in het achterhoofd mee," zucht Diederik. „Onze grote zorg was niet alleen wanneer hij zou terugkomen, maar ook hóe hij eruit zou komen." Zondagavond konden ze het zelf beoordelen toen ze samen met moeder Francien, broer Edgar en onder anderen minis ter Bot van Buitenlandse Zaken op Rotterdam Airport stonden. En tijdens de warme huldiging gisteren in Westdorpe hebben Diederik en Roos maar één conclusie. „Het is dezelfde Ar jan met dezelfde humor. Bin nen twintig seconden maakte hij alweer een grap. Hij is scherp, maar nog wel een beet je onrustig." Eigenlijk hebben ze maar één agendapunt de eerstkomende weken: alleen maar leuke din gen doen. Al die tijd zijn Diede rik en Roos niet op vakantie ge weest. „Geen dag was leuk," zegt Roos. „Je had gewoon geen zin om leuke dingen te doen. Wij waren eigenlijk ook een heel klein beetje gegijzeld. Nu wil ik gewoon weer uitgaan, lekker uit mijn dak. Ik heb de hele tijd verlangd naar een dag zonder zorgen." Diederik: „Wat ik het meest heb gemist is samen een biertje drinken en plezier maken. We hadden altijd de grootste lol met het volgen van de aande lenkoersen. Dan belden we el kaar op. Nee, niemand heeft de afgelopen periode zijn aande len in de gaten gehouden. Mis schien is hij nu wel heel rijk!" westdorpe -Op de avond van eerste paasdag was de brandweer van het Zeeuwse Westdorpe druk in de weer met de voorbereidingen voor het welkomstfeest. De thuiskomst moest een groot feest wor den, en dat werd het ook. Foto: ANP/Ed Oudenaarden ian Oosten fGPD - De goede contacten tus- genwoordigers van de Neder- Russische schaatssport heb- ,)elangrijke bijdrage geleverd jlating van Arjan Erkel. De lijn le Nederlandse schaatscoach iser via de Russische schaatser rjjoetin naar diens buurman in ling|alentin Velitsjko. sa/Milijkt de spil te zijn in het ver- enw de vrijlating van de in Dage- ■perde Nederlandse coördinator |n Zonder Grenzen. Velitsjko ;t behulp van zijn contacten in isatie van veteranen van de buitenlandse inlichtingen- •ntvoering tot een goed einde, ïgenwoordig manager van het schaatsteam, bevestigt de be ad van Gemser en de rol van •emser, donateur van Artsen renzen, had in een eerder sta- •ulsief een brief geschreven tilie van Arjan Erkel om zijn kenbaar te maken. Vorig jaar 'eg de schaatscoach uit het lehaske aan Sajoetin de zaak n Rusland onder de aandacht Kort daarna, na afloop van istus gehouden studiebijeéfl- het was in elk geval een actie zonder ge weld. Ik weet ook niet hoe lang de groep van Velitsjko in onderhandeling is ge weest met de ontvoerders. Alles wat ik weet is dat ze Arjan hebben laten gaan." Sajoetin heeft die nacht meteen Henk Gemser gebeld. Gemser doet zijn best zijn aandeel te ba gatelliseren en zegt 'verbaasd' te zijn over het feit dat zijn naam in verband wordt gebracht met de vrijlating. „Mijn rol mag absoluut geen naam hebben", aldus Gemser. „Ik heb in deze zaak niets meer gedaan dan een heleboel andere mensen." De verbazing bij Gemser over zijn rol in de vrijlating is echter voor een groot deel gespeeld. Enerzijds omdat hij het niet kies vindt om in deze affaire in het mid delpunt van de belangstelling te staan, anderzijds omdat met de betrokken par tijen is afgesproken zo min mogelijk over de toedracht van de vrijlating van Arjan naar buiten te brengen. Zeker is dat Gemser door contact te zoe ken met Sajoetin het proces rond de op sporing en vrijlating van Arjan in een stroomversnelling heeft gebracht, al duurde het daarna nog een kleine negen maanden eer de arts daadwerkelijk werd vrijgelaten. Gemser, nuchter: „Die jon gen is nu thitfs, daar gaat het om." (advertentie) Schaatscoach Henk Gemser. Foto: ANP/Jasper Juinen komst voor schaatscoaches in Moskou, gaven Gemser en Sajoetin een perscon ferentie waarin werd opgeroepen tot meer actie in de zaak-Arjan Erkel. De 33-jarige Sajoetin, derde op het WK allround in 1999, vertelt per telefoon vanuit zijn woning in Tizvatutinki, aan de rand van Moskou, zijn verhaal: „Wij hebben gezorgd voor publiciteit, dat is alles wat Henk en ik hebben gedaan. De echte hulp kwam van mijn buurman, Valentin Velitsjko. Ik wist dat hij vroeger bij de inlichtingendienst had gewerkt en daarom ben ik bij hem langs gegaan. Hij had gehoord van de ontvoering van Er kel en zegde toe dat hij zou proberen in formatie in te winnen. Hij beloofde niets, maar wilde wel kijken of hij voor ons iets zou kunnen betekenen." Velitsjko keerde na verloop van tijd bij Sajoetin terug. Hij vertelde belangrijke informatie te hebben. „Hij wilde in con tact komen met de Russische afdeling van Artsen Zonder Grenzen", aldus Sa joetin. „Via Henk Gemser en de Neder landse afdeling van Artsen Zonder Gren zen is die ontmoeting tot stand geko men. Ik weet dat Velitsjko een paar ge sprekken heeft gevoerd met een Cana dees, die aan het hoofd staat van Artsen Zonder Grenzen in Rusland." Sajoetin onderhield ook tijdens het afge lopen schaatsseizoen contact met Velits jko, maar tot een paar dagen geleden kreeg hij weinig te horen over de voort gang van het onderzoek. Sajoetin: „Pas een paar dagen terug zei hij dat er iets zat aan te komen. In de nacht van zater dag op zondag belde hij me met de me dedeling dat Arjan vrijgelaten was. Ik weet niet hoe hij is Vrijgekomen, maar

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21