D66 en WD tegen verbod op illegaliteit de juistejrend BINNENLAND 1 'Er is nooit een goed moment voor salarisverhoging van bestuurders' Treinvandalen nog voortvluchtig Acht verkeersdoden tijdens paasweekeinde iste man -inwater i gewonden 'l lietpartij lersoneel, vertraagd Idoodt vader ierzwaard «ren gewond iotorcross I :ie controleert do auto's deurs betrapt inautomaat Demonstratie tegen asielbeleid rustig verlopen Aanhouding supporters bij Feyenoord en Zwolle Onenigheid in coalitie Sail Kampen massaal bezocht VROM heeft problemen met betalen huursubsidie Een op vijfmannen strijkt naakt Paasvuur in Twente dinsdag 13 april 2004 - De politie in Rot- eeft zaterdag het stof- schot uit de Nieuwe ist van de 25-jarige lijen. De Rotterdam- sinds 27 maart na een tappen met vrienden jit onderzoek moet de zaak blijken. Nuijen trienden in het uit- ied rond de Oude Ha- ochtend besloten de een taxi naar huis te [uijen ging niet mee na niet meer gezien. tM - Twee mannen H nacht van zondag op gewond geraakt bij tpartij op de Amster- dien. Surveillerende offen een van de ge- annen aan op de Ou- lorburgwal. De ande- terd gevonden op het splein. Beide mannen ebracht naar het zie- [porenonderzoek jat er meerdere malen ten. De treinen tussen ht en Luik reden gister- Hinder vaak wegens der het Belgische oneel. Daardoor wa- =4t genoeg machinisten pén de treinen sinds slechts een keer in de T rijden in plaats van elk |kf 21.00 uur reden de I reer volgens de dienst- 1 - Een 25-jarige inwo- laandam heeft gisteren rige vader met een rd om het leven ge- ader en zoon, woon- hetzelfde huis, kregen p van de middag ruzie, ies liepen zo hoog op on een sierzwaard van griste en zijn vader in tak. De hevig bloeden- erloor het bewustzijn ïvergebracht naar het is. In de loop van de rerleed de man. Drie kinderen uit de- nilie en twee volwasse- zondag gewond ge- lens de jaarlijkse mo- in het Noord-Limburg riet vijftal werd ge- oor de motor van Ri- ui der Voorn. Hij vloog bcht bij het inhalen van ierligger en raakte daar- Jfjarige Pieter Otten uit Ipvorst, diens zesjarige Sandra en haar zevenja- prtje Michel Otten, die J kant zaten te kijken, indeling in het zieken- jchten de vijf weer naar b in Kerkrade éhietpartij de - Een schietpartij in Kerkrade heeft een [lekende man het leven De schietpartij ontstond parkeerterrein in de an het Parkstad-stadion, raakten twee Aziatisch le mannen gewond. Een lis later in het zieken- Q zijn verwondingen pn. De ander is buiten pvaar, maar nog niet rekbaar. De identiteit Slachtoffers en het mo- r de schietpartij is nog eend. dam - De Amsterdamse leeft bij een driedaagse scontrole ruim 14.000 inderzocht. De actie van donderdag tot en erdag en was niet alleen op automobilisten, ik op reizigers in de me- treinstations. Er werden iOO bekeuringen uitge- n. In totaal verrichtte de 177 aanhoudingen voor 'en als illegaal wapenbe- overtreden van de yet, het beledigen van itieagent en rijden on- oed van alcohol. dam - De Amsterdamse leeft gistermiddag vier inse mannen aangehou- idat zij fraude pleegden 1 pinautomaat. De man assen de 22 en 38 jaar 1. hadden een minica- iven een pinautomaat Van Baerlestraat gemon- 'ij de aanhouding trof de 1 de fietstas van een van oen een complete vi- tvanger aan, die de beel- de minicamera vastleg- amsterdam/anp - Op de Dam in Amsterdam hebben zater dagmiddag tussen de 7000 en 10.000 mensen geprotesteerd tegen het asielbeleid van het kabinet. De demonstratie is vol gens de politie rustig verlopen. De actie werd gevoerd onder de noemer 'Stop de uitzettingen, van harte pardon'. De organisa tie, platform Keer het Tij, schat het aantal bezoekers hoger en houdt het op 15.000 mensen. Vanuit heel Nederland kwamen demonstranten met bussen naar de hoofdstad. Om 14.00 uur vertrok de massa vanaf de Dam via het Rokin, de Vijzel gracht en de Weteringschans richting het Leidseplein. Via de Mamixstraat en de Rozengracht was iedereen rond 16.00 uur weer terug op de Dam. De demonstratie verliep in een uiterst vriendelijke sfeer. Deel nemers droegen spandoeken met leuzen als 'Dit kabinet vraagt om verzet' en 'Asielzoe kers zitten in het Verdonk- hoekje', verwijzend naar minis ter Verdorde (vreemdelingenza ken). Een groot aantal maat schappelijke groeperingen was vertegenwoordigd. Ad Visser en de Iraanse zanger Darius zorgden op de Dam voor een muzikale noot en co lumnist Jan Mulder stak de aanwezigen een hart onder de riem met een column. rotterdam-zwolle/anp - De politie in Rotterdam heeft zon dag rond de wedstrijd Feyen oord - Ajax 53 aanhoudingen verricht. Volgens de politie maakten de supporters zich schuldig aan openlijke geweldpleging, bele diging en stenen gooien naar de politie. Ook werden mensen aangehouden die de Hitlergroet brachten of kwetsende leuzen riepen over Harnas en Joden. Een groep Feyenoord-fans raakte na de wedstrijd slaags met de Mobiele Eenheid, waar bij de politiemensen werden bekogeld met onder meer ste nen. Vier van hen trokken hun dienstwapen, omdat ze in het nauw werden gedreven. Colle ga's hebben ze kunnen ontzet ten, bevestigde de woordvoer der van de politie. Bij het tref fen tussen politie en onruststo kers raakte, voor zover bekend bij de politie, een agent ge wond. Onder de aangehouden perso nen bevond zich ook een pers fotograaf die na een uurtje weer werd vrijgelaten. De politie van Zwolle hield za terdagavond 29 AZ-supporters aan voor aanvang van de eredi visiewedstrijd FC Zwolle - AZ. Van hen mochten er 27 zondag naar huis. Zij moeten zich bin nenkort voor de rechter verant woorden. kampen - Het maritieme evenement Sail Kampen heeft dit paas weekeinde zo'n 200.000 bezoekers naar Kampen getrokken. Iets meer dan de helft van de bezoekers kwam gisteren naar de Hanzes tad. Vooraf hoopten de organisatoren evenals twee jaar geleden 150.000 bezoekers te trekken. Op het programma van het vierdaag se evenement stonden onder meer een vlootschouw, demonstraties van de Koninklijke Marine en het Nederlands kampioenschap bungy- roeien. Foto: GPD/Ab Hakeboom den haag/anp) - De coalitiepar tijen CDA, WD en D66 zijn het niet met elkaar eens over de aanpak van illegalen. CDA vindt dat illegaliteit strafbaar moet worden, WD en D66 zien weinig tot niets in een verbod, zo blijkt uit een rondgang. Minister Verdonk (vreemdelin genzaken) komt binnenkort met haar Blegalennota, waarin ze maatregelen voorstelt voor de aanpak van illegalen. WD'er Visser is niet principieel tegen een verbod, maar vindt het nu niet de goede tijd om il legaliteit strafbaar te stellen. De strafrechtketen is al overbelast en de cellen zitten vol. „Dan zou je een illegaal in een cel zetten terwijl je eigenlijk wil dat hij het land uitgaat." Volgens CDA'er Van Fessem is minister Donner van justitie al bezig met een oplossing voor het cellenprobleem. Door kort gestraften soberder cellen te ge ven, bespaart Justitie geld waar mee weer nieuwe cellen kun nen worden gebouwd. Voorlo pig blijft Van Fessem dus op het standpunt dat illegaliteit straf baar moet worden. D66-fractieleider Dittrich heeft nooit iets gezien in een straf rechtelijk verbod op illegaliteit. Er zijn volgens hem al voldoen de instrumenten om illegalen aan te pakken, met een be stuurlijke boete bijvoorbeeld of vreemdelingenbewaring. De partijen zijn het er wel over eens dat mensen die illegaliteit mogelijk maken en ervan profi teren hard worden aangepakt. Zo zouden woningen waar huisjesmelkers illegalen onder brengen, onteigend moeten kunnen worden, en werkgevers die illegalen in dienst hebben, aansprakelijk moeten worden gesteld voor de kosten van uit zettingen. Verdonk heeft eerder al gezegd dat strafbaarstelling van illegali teit waarschijnlijk niet haalbaar is. Staatssecretaris Rutte (socia le zaken) kondigde vorige week al flink hogere boetes aan voor werkgevers die illegalen aan het werk hebben. Hilversum/ANP - Het ministerie van volkshuisvesting (VROM) heeft weer grote moeite om de huursubsidie op tijd te betalen. Ongeveer 12.000 nieuwe aan vragen hebben vertraging opge lopen, omdat de gegevens op de formulieren niet overeenko men met de informatie van de gemeentelijke basisadministra tie. Dat heeft een woordvoerder zaterdag gezegd bij het televi sieprogramma Kassa. De nieuwe aanvragers wachten soms al maanden op een reac tie van het ministerie. Dat heeft nu besloten om achteraf de ge gevens pas te gaan controleren, in plaats van vantevoren. De eerste aanvragers kunnen ko mende week hun geld verwach ten. Het probleem doet zich volgens Uijlenbroek bijvoorbeeld voor bij mensen die nog niet zijn uit geschreven op hun vorige adres of bij straatnamen als de Sint Jacobsstraat. Computers her kennen die naam niet als er Ja cobsstraat op het aanvraagfor mulier staat. In 2002 had VROM ook al pro blemen met de aanvragen voor huursubsidie. den dolder/anp - De verdach ten die vrijdagavond met een boomstam een treinongeval veroorzaakten op een overweg in Den Dolder, zijn nog voort vluchtig. De inzittenden van de trein ontsnapten aan een ramp. Hoewel de trein een snelheid van 130 kilometer had, ont spoorde hij niet. Niemand raak te gewond. De bij het onderzoek betrokken autoriteiten gaan er van uit dat een groep jongeren de boom stam met een doorsnee van 40 centimeter en een lengte van 2,50 meter dwars op het spoor heeft gelegd. Getuigen hebben gezien hoe jongeren op scoo ters wegreden van de plek van het ongeluk. De trein kwam een kilometer verderop tot stil stand. Het voorste wielstel raakte zwaar beschadigd. „Dit is een meer dan walgelijke daad", zei een woordvoerder van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD). „Als de trein uit de rails was geraakt, hadden de gevolgen zeer ern stig kunnen zijn." De gevolgen bleven nu beperkt. Het treinverkeer lag een uur stil en het duurde enkele uren voordat de restanten van de boom waren opgeruimd en de trein was weggesleept. Zaterdag reden de treinen weer volgens dienstrooster. In de afgelopen maanden is het treinverkeer regelmatig stilge legd omdat de doorgang werd versperd door objecten die door vandalen waren achterge laten. In februari botste een trein tussen Den Bosch en Gel- dermalsen op een betonblok, eind januari kreeg een stoptrein bij Malden een ijzeren paal door de voorruit. De paal was met prikkeldraad aan het via duct opgehangen. Spoorverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwa- luwe lag dit jaar twee keer stil nadat er voorwerpen op de rails waren gelegd. door Lianne Sleufjes en Hans van Soest den haag - „Wie rijk is, kan maar beter niet naar een ministerschap solliciteren", zei Her man Heinsbroek na afloop van zijn korte be wind op Economische Zaken. De flamboyan te LPF'er, die in zijn Bentley naar het Binnen hof kwam, zei dat zijn vrienden van een mi nisterssalaris 'niet eens hun hypotheek kun nen betalen'. Over de beloning van politieke ambtsdra gers wordt al jaren geklaagd. Een minister verdient zo'n 120.000 euro per jaar. Pea nuts, in vergelijking met wat in andere sec toren wordt verdiend. Zo toucheren presi dent Wellink van De Nederlandsche Bank en Schiphol-topman Cerfontaine drie keer zoveel is minister Zalm van financiën. D66 kon Cerfontaine dan ook niet strikken voor een post in het kabinet. Hij vond de belo ning te karig. En voormalig vice-premier Jorritsma (WD) klaagde dat 'de eerste de beate pooier in een duurdere wagen rond rijdt dan een minister'. Ondanks al het geklaag weigerde het kabi net vorig jaar de ministerssalarissen te ver hogen. Het zou een verkeerd signaal aan de samenleving zijn, vond premier Balkenen de. Wel werd een commissie ingesteld on der leiding van voormalig WD-leider Dijk stal. Volgende week presenteert die de con clusies van zijn onderzoek naar de belo ning en rechtspositie van topambtenaren en politieke ambtsdragers. Inmiddels is al uitgelekt wat Dijkstal vindt: ministerssalarissen moeten met eenderde omhoog. Het rapport zal in dank worden aanvaard en in een diepe bureaula verdwij nen. „Het is niet te verkopen dat de salaris sen van ministers worden verhoogd terwijl de lonen van alle Nederlanders gematigd moeten worden en er fors wordt bezui nigd", reageerde vice-premier en minister van financiën Zalm. „De discussie over het eigen salaris ligt in de politiek altijd uiterst gevoelig", zegt WD-Kamerlid Comielje, voorzitter van de Kamercommissie die het rapport-Dijkstal zal behandelen. Het argument van Zalm dat het niet te verkopen i^pm in tijden van loonmatiging je eigen salads te verhogen, begrijpt hij wel. „Maar het is nooit een goed moment." Politici hebben de reputa tie zakkenvullers te zijn en uit angst dat beeld te bevestigen, durven ze er amper over te praten, denkt Cornielje. Vïce-voorzitter Snoey van ambtenaren bond FNV AbvaKabo kan niet beoordelen of dertig procent verhoging voor ministers redelijk is, omdat ze de achtergronden van het onderzoek niet kent. Maar zij is het wel met Zalm eens dat zo'n stijging raar zou overkomen als tegelijkertijd de salarissen van de gewone werknemers worden bevro ren. Volgens haar zou het salaris van de minis ter-president het plafond voor dat van ambtenaren en ministers moeten zijn. On langs bleek dat 53 topambtenaren bij mi nisteries door allerlei bonussen meer ver dienen dan een minister. Snoey: „Het is te gek dat sommige ambtenaren door hun bonussen meer verdienen dan de premier. Aan die bonussen moet een maximum ge steld worden, zeg twintig procent van het salaris. En een maximumperiode. De regels voor de bonusifen zouden openbaar moe ten worden." 36-jarige bestuurster uit Groen- Io. In een ziekenhuis in Eindhoven overleed zondag een 36-jarige motorrijder uit Waalre. Het slachtoffer was zaterdagmiddag in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, nadat hij door nog onbekende oorzaak op de snelweg A2 met zijn mo tor ten val was gekomen. De politie vond maandag in een sloot langs de Hoofdweg in het Groningse Scharmer het stoffe lijk overschot van een 61-jarige inwoner van Harkstede. Het slachtoffer kwam om het leven door een ongeluk met zijn scooter. Uit sporenonderzoek bleek dat de man in een bocht van de Hoofdweg rechtdoor reed en met zijn scooter in de sloot terechtkwam. De bestuur der zou tijdens het rijden onwel zijn geraakt. bodegraven/anp - Strijken staat nu niet echt bekend als het opwindendste huishoude lijke werk. De meeste mensen stellen het klusje dan ook het liefst zo lang mogelijk uit. Een onderzoek naar het strijkgedrag onder Nederlanders toont aan dat een op de vijf mannen naakt of halfnaakt zijn over hemden glad strijkt. Bij heren onder de 24 jaar is dat zelfs een op de drie. Mannen strijken in 33 procent van de gevallen alleen wat ze op dat moment nodig hebben. Zij laten ook het liefst de klus over aan hun (vrouwelijke) partner. Vooral oudere mannen hebben daar een handje van. Vrouwen klaren het werk in 95 procent van de gevallen zelf. Overigens kiest een op de vijf dames bij het kopen van kle ding voor kreukvrije stoffen, staat in het onderzoek onder ruim vijfhonderd mensen dat Philips en Robijn hebben uitge voerd voor de Perfective, een nieuw strijkijzer dat zij samen ontwikkelen. Bijna eenderde van de onder vraagden noemt zichzelf een 'spaarstrijker'. Zij sparen het strijkgoed van een hele week op om dan alles in een keer te doen. De onregelmatige strij kers halen het ijzer pas te voor schijn op het moment dat zij een kreukvrij kledingstuk nodig hebben. Dat zijn vooral jonge mannen en vrouwen. bentelo - De traditionele paasvuren in het oosten van Twente, bekeken honderden mensen het jaar van Nederland trokken eerste paasdag weer veel lijkse paasvuur. Foto: GPD/Ron Pichel belangstelling. Ook in Bentelo, in de gemeente Hof riiswijk/anp - Tijdens het paas weekeinde heeft het verkeer aan zeker acht mensen het le ven gekost. In de nacht van vrij dag op zaterdag kwamen in Warmenhuizen twee mannen om het leven toen ze tegen een boom reden. Vijf andere inzit tenden raakten gewond. De po litie vermoedt dat er alcohol in het spel was. Een ongeval op de A58 bij Heinkenszand eiste zaterdag avond twee levens, een 14-jari- ge jongen en zijn 47-jarige va der uit Middelburg. Vier andere leden van het gezin raakten ge wond. Een 28-jarige inwoner van Nieuwe Tonge bezweek zater dagavond in het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam aan verwondingen die hij eer der op de dag had opgelopen bij een ongeval met zijn cross motor. De man belandde in een sloot langs rijksweg N57 en botste tegen een betonnen dui ker. In Diepenheim kwam zaterdag een 5-jarige jongen uit Ensche de om het leven. Het kind stak plotseling de Needseweg over en werd aangereden door een (advertentie) Sportieve bootie In de kleuren zand/oranje, rood/oranje of wit/fuchsia Mt. 36-41. Van 59.- voor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19