REGIO Leidse blowers over hun blowt Smgek loop Vrijdag 16 april 'Van sommige nederwiet ga je gewoon trippen' i Toeristen HDC970 DINSDAG 13 APRIL 20(i Deze week stuurt het kabinet zijn zogeheten 'can- nabisbrief naar de Kamer. Een van de voorgestel de maatregelen is een verbod op de verkoop van nederwiet, wanneer onderzoek uitwijst dat die te sterk is geworden. Verbeterde kweekmethoden hebben van een vrij onschuldig plantje een hard drug gemaakt, zo menen sommige experts. Dat maakt de meeste bezoekers van coffeeshops dus tot harddruggebruikers. Maar zien ze dat zo? Is de nederwiet te sterk geworden? Op in de Leidse coffeeshops Bebop en 't Leids1 tekst: Bas Benneker foto's: Taco van der Eb NAVRAAG Sigarettenfabrikant Philip Morris (producent van onder andere Marl boro) gaat een extra bijsluiter toevoegen aan pakjes sigaretten, „le der mens moet zelf beslissen of hij wel of niet rookt, maar daarbij moet wel goed 'In die nieuwe bijsluiter worden seïnfor- J i j meerd", aldus de staat mets nieuws, hoor fabrikant, john DE BRUIN van Ta baksspeciaalzaak De Bruin aan de Heereweg in Lisse weet nog niet goed wat hij kan verwachten van de nieuwe bijsluiter. „Hartstikke leuk, zal ik maar zeggen. Nee, ik heb echt geen idee." Zal de nieuwe bijsluiter gevolgen hebben voor tabakwinkeliers? „Ik denk het niet. Kijk eens naar de bijsluiter bij een doosje aspiri ne. Als je ziet wat zo'n pilletje tegen hoofdpijn voor een bijwerkin gen heeft. En daar wordt volgens mij geen doosje minder door ver kocht. Bovendien komt er in die nieuwe bijsluiter niets nieuws te staan. Die vermeldt dat kinderen niet moeten roken, dat het ver slavend is, dat sigaretten met een lager teergehalte niet beter, of gezonder zijn. Allemaal dingen die allang bekend zijn." Wat is de volgende waarschuwing die erbij komt? „Als ik dat wist, zou ik helderziende zijn. Voor zover ik weet is de Europese Commissie bezig om iets van foto's bij shag en sigaretten verplicht te stellen. Maar wat ik me daarbij moet voorstellen, weet ik niet. Dat zullen wel enge foto's worden, van een slecht hart of zo. Alleen weet je dan niet of dat van het roken komt." tekst: Alexander Poort foto: ANP/Jacques Bakker UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redadie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redadie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq, de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. COLOFON ANNO 1954, Dinsdag 13 April LISSE - Zaterdag heeft een helicopter van de Belgische Luchtvaart maatschappij Sabena de dienst Rotterdam-Keukenhof-Haarlem-Zand- voort als verlengstuk van de dienst Brussel-Rotterdam geopend. Er wa ren toespraken, er was muziek, maar bovenal was daar de schoonheid van een prille voorjaarszon over het Hollandse landschap, waarin de bloembollenvelden thans beginnen te kleuren. Strak wapperen de vlaggen van de Sabena en de KLM in de straffe Noordwester op deze zonnige Aprilmorgen. Ze wapperen op het weide veld, grenzend aan de Nationale Bloemententoonstelling De Keuken hof. Midden op het grasveld is een kalk-cirkel getrokken, en de gele windzak geeft het weitje alle allures van een 'echt' vliegveld. Vervolgens gaat het rechttoe-rechtaan over de legkaart van de bloem bollenvelden, langs de Leidsevaart naar Haarlem, waar een tijdelijke luchthaven is ingericht naast het terrein van de voetbalvereniging HFC aan de Spanjaardslaan. In Zandvoort speelt op het caravan-kamp dat als vliegveld dienst doet, een muziekcorps de Brabangonne en het Wil helmus en wachten de eerste passagiers voor de Belgische hoofdstad. ANNO 1979, vrijdag 13 april WARMOND - Het historische Burcht-gebouw aan de Herenweg biedt nu een troosteloze aanblik. Er zijn thans bij de gemeente plannen in gediend om het pand op te knappen, zodat er straks in gewoond kan worden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Waarom zou Philip Morris dit doen? „Dat moet je eigenlijk aan hen vragen. Wel weet ik dat Philip Mor ris op dit gebied altijd al voorloper is geweest. Naast alle wettelijke verplichtingen staat er bij hen ook al jaren op de pakjes dat roken slecht is voor kinderen. Deze fabrikant vindt dat roken echt alleen voor volwassenen is. Het zal dus wel uit een bepaald ver antwoordelijkheidsgevoel ko men. Of het maakt deel uit van een communicatiepro gramma tussen producent en consument." Is er enig heil te venvachten van de nieuwe bijsluiter? „Als het de bedoeling is dat er meer mensen stoppen met roken, denk ik eerlijk gezegd niet. Bovendien zou er dan een gat ontstaan in de rijks begroting. Wat denk je dat al die accijnzen opbrengen?" Was er voor de tabaksindu strie een duidelijk effect merkbaar van de huidigde waarschuwingen die op shag, sigaretten en sigaren staan? „Dat was toch vorig jaar mei? Nee, dat had nauwelijks effect. Al leen bij prijsverhogingen merk ik een duidelijk lagere omzet." 29e m Leidsch Dagblad w Start 19.30 uur Inschrijfgeld voorverkoop 3,- wedstrijdterrein 3,50 Start-Finish NUON Langegracht 70 Leiden Start verkoop 25 maart I Leiden |j|> LPS J Leidsch Dagblad Gio Augustina (34), ambtenaar bij de gemeente Leid rook al tien jaar lang iets minder dan een grammetjejs Meestal nederwiet. Sommige coffeeshops verkopen w waar je 's ochtends het zweet van hebt, maar ik wordi meer stoned dan vroeger. Dat komt ook omdat ik inm ,n dagelijkse hoeveelheid gereduceerd heb. Maar ik best Q mezelf wel als verslaafd aan wiet, ja. Wie regelmatig bl ,e] zegt dat het niet verslavend is, die geloof ik niet." (advertentie) Leidenaar Hans van Scharen (33), journalist en auteur van het boek Dé Cannabisconnectie: „Dat de nederwiet sterker wordt, weten ze al jaren. Er is dus geen reden tot paniek. Dit is alleen maar een teken van slecht beleid. Bovendien, als ze de sterkte aan banden willen leggen, moeten ze het juist regule ren, niet verbieden. Zelf vind ik nederwiet afschuwelijk, niet lekker en veel te sterk. Ik koop jaarlijks drie wietstekjes, en als ik blow dan is het een stickie pure wiet, gewoon uit eigen tuin." Howard Koster (21) uit Scheveningen, student aan de Hogere Hotelschool: „Ik blow iedere dag, gemiddeld vijf joints en altijd nederwiet. Toch vind ik het wel goed dat ze het nu gaan onder zoeken. Er zijn wietsoorten in omloop waar je helemaal raar van wordt in je hoofd. Van sommige nederwiet ga je gewoon trippen. Dat vind ik op zich niet zo erg. Maar ik denk dat men sen beter wel van tevoren kunnen weten wat ze nou precies gaan roken." Leidenaar Peter J. van Leeuwen, dichter en fotograaf: „Ik ben wel minder gaan blowen dan vroeger, ja. En vooral omdat het nu sterker is. Vroeger rookte ik wel nederwiet, maar de laatste tijd leg ik me toe op de lichtere buitenlandse wiet. Ik rook al sinds 1970 iedere dag een heel klein beetje. Wat sommige men sen in één jointje doen, daar rook ik een week van. Ik doe niet mee met dat grootverbruik. Een beetje wiet in een shaggie: Ik wil onopvallend blowen." Daniil Umarski (24), student mediatechnologie uit Leiden: „Nederwiet is heel, heel sterk. Te sterk voor mij, ik rook vooral hasj. Maar ik vind dat een overheid die eenmaal gedoogt, ook alles moet gedogen. Nederland zou zichzelf in de voet schieten door bepaalde soorten te verbieden. Het zou een grote stap te rug betekenen. Natuurlijk is nederwiet een zware drug, maar je kunt wel kiezen wat je rookt. Daar gaat het om. Ik ben wel ver slaafd, maar uit eigen keuze." Tal Golan (23) uit Leiden: „Ik vind nederwiet geen h maar het is wel iets anders dan wat ik gewend was in roken. Ik woon nu ongeveer anderhalfjaar in Nederli ik blowde daarvoor al. Ik gebruik hier niet meer dani rook al zes jaar lang bijna iedere dag drie tot zes joint ik kan het 's ochtends vaak nog voelen als ik nederwii rookt. Het is echt veel sterker. Maar ik hou nu eenma sterk." LEIDEN, 11.00 UUR Je herkent ze aan hun langza me tred en spiedende blik. Toeristen wandelen in slow motion door de stad. Ze hebben alle tijd voor Lugdunum Bata- vorum. „Schön, die kleinen Gassen und die alten Haiiser." De ogen richten zich op een oud pakhuis in de Nieuwstraat. De bovenste ramen staan open. „Es muss Luft haben. Es stinkt." Ze lachen. Vijftig meter verderop staat de Hooglandse kerk. Ook mooi. Een van de mannen wrijft over de stenen naast de ingang. SandsteinBinnen staat een wit bord met opschrift: 'geen fietsen binnen plaatsen'. Ze be grijpen het. Die gekke Neder landers toch. Ze kijken naar de borden waar op alle kerkvoogden staan ver meld. Lopen over de grafstenen van Jakobus Reeuwin (1755) en Amos Minne overlede den 30sten mey 1688). „Das hat doch früher alles bestimmt an ders ausgesehen, denkst du nicht?" Bij een tentoonstelling van schilderijen overwegen ze de aankoop van een groot, kleurig doek. Het schilderij kost ruim 600 euro. Ze moeten er nog even over denken. Buiten giert de wind aan alle kanten. Waar zullen ze nu eens naartoe gaan? Ze drentelen een beetje rond en zien dan een glimp van de markt. Hebben ze daar al niet over gelopen? Nou goed, ze lopen nog een rondje. Toeristen in Leiden hebben de bloembollen al gezien. Zijn in Amsterdam geweest. In ningen. En komen dani Leiden. Leiden heeft ook veel bi a waardige grachten en k< de een stad waar Rembran jjj1 heeft geschilderd. En lal Qj niet vergeten dat er ved e, zijn. Een prachtige oudf p; nenstad. Even goed ook 'e- tulpenkramen op de ntf Leiden kun je je best eeif vermaken. ici K. ds Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10