'Op een hoofd rust nog steeds een vol verstand taboe' De cultuureerlijke test van Raymond Cattell vee procent Mensa: thuishaven vol levendige geesten Emotionele intelligentie lid wil worden van Mensa t laten zien dat hij of zij tot vee procent van de Neder- sjse bevolking behoort, die weg een 10 van 140 of ho- leeft. Met een erkende in- jentietest, die onder toe van een psycholoog werd nomen, is dat te bewijzen, sa hanteert de norm dat leden in het 98ste of 99ste entiel moeten hebben ge- •rd. Het is ook mogelijk om oogbegaafdheid te laten en op een testdag van sa. Om de slagingskans de Mensa-test in te schat- kan er thuis 'proefexamen' den gedaan. Op de website de vereniging- w.mensa.nl - is daarover in- natie te vinden. Hij heeft het helemaal ge had. Die stompzinnige vra gen waarmee zijn patiënten hem lastigvallen, het be roepskeurslijf dat de laatste jaren steeds strakker is gaan zitten en het allesoverheer sende gevoel dat hij door niemand wordt begrepen. „Ik ben het spuugzat", ver telt hij vlak voordat hij aan de toelatingstest van Mensa begint. De stukgelopen me dicus is een van de zeker tweehonderd volwassenen die aansluiting hopen te vin den bij de vereniging die de belangen van zeer intelligen te mensen behartigt. Zes keer per jaar houdt Mensa Nederland een testdag voor nieuwe leden. door Nancy Ubert tr hangt een examensfeertje in het Utrechtse vergadercen trum La Vie. Iedere kandidaat brengt zijn eigen 'rugzak' mee. Van de huisarts uit Noord-Brabant die denkt dat zijn burn-out aan zijn te grote intellect ligt, tot en met de Groningse huismoeder die heel an dere redenen heeft om aan te nemen dat ze hoogbegaafd is. „Mijn zoons van 10 en 9 kregen problemen op school. Uit verveling voerden ze geen klap meer uit. Ze begonnen de lessen te verstoren. Ze werden getest en moesten van de psycholoog bei den onmiddellijk een klas overslaan. Bij mij is nu een lichtje gaan bran den." Een rechtenstudente uit Leiden wil gewoon haar IQ weten, geeft ze aan. „Dit is een goedkope manier. Voor nog geen veertig euro word ik uitge breid getest. Of ik lid word wanneer blijkt dat ik hoog heb gescoord? Eerst maar eens zien hoe ver ik kom." „En dan zijn er nog de mensen die graag willen dat ze hoger intelligent zijn", vertelt Jessica Verhagen, vaste testpsycholoog van Mensa. „Wan neer bij hen het resultaat anders wijst, heb je de poppen aan het dan sen. Dan klopt de test niet, bijvoor beeld." Verhagen, die erop toeziet dat de testen volgens de regels worden af genomen, heeft de af gelopen jaren met menig ontevreden klant felle discussies gevoerd. „Voor som migen is het lidmaat schap van Mensa een statussymbool. Wan neer dat onbereik baar blijkt te zijn, is dat moeilijk verkrop pen." Ronde tafel De Vereniging Mensa Nederland is onder deel van de interna tionale organisatie. Mensa is het Latijnse woord voor tafel. De naam onderstreept het karakter van de vereniging. Aan een 'ronde tafel' mag ie dereen plaatsnemen zonder dat gekeken wordt naar huids kleur, sekse, leeftijd en dergelijke. Wereld wijd lopen zeker 93.000 mensalen rond. Mensa Neder land telt momenteel ruim 2700 leden. Ze hebben één duidelijke overeen komst: een hoge intelligentie. „Ver der zijn we net echte mensen", schertst voorzitter Fieke van der Lecq. „Onze vereniging is een dwarsdoorsnede van de Nederland se maatschappij. Met leden die suc cesvol zijn. Of juist niet. Met acade mici, winkeliers, huisvrouwen, WAO'ers, AOW'ers en noem maar op. Wat ons bindt is hoogbegaafd heid. Binnen de vereniging kunnen we daar eindelijk van genieten." Want in het dagelijks leven valt het niet mee om met je kop boven het maaiveld uit te steken, vertellen de mensalen van de regio Haaglanden, die op een zondagmiddag in het Leidse café De Bruine Boon hun maandelijkse borrel houden. Aan ta fel zitten onder anderen een me disch secretaresse, een IT-specialist en een welzijnsambtenaar. Dankzij elkaar voelen ze zich eindelijk begre pen. „Tegenwoordig kan ik grapjes maken waarmee ik de lachers op mijn hand krijg." „Niemand kijkt je wazig aan wanneer je, dankzij een supersnelle associatie, een opmer king maakt die niets met het eigen lijke onderwerp heeft te maken." „We kunnen onzin rebbelen in hoog tempo." „Je voert drie gesprekken tegelijkertijd en niemand die vraagt of je je wil beperken tot één conver satie." Ze doen niet denigrerend over men sen die minder snel denken en min der rad van tong zijn. „Waarom zou den we. Een topsporter kijkt toch ook niet neer op een gehandicapte in een rolstoel." Omgekeerd wordt wel flink afgegeven op mensalen, vinden ze. „Dat zijn de angst en de afgunst. Als je op de werkvloer ver telt dat je hoogbegaafd bent, wordt daar lacherig en soms zelfs pesterig overgedaan." Voorzitter Van det Lecq geeft aan dat de vereniging van hoogbegaaf den de meeste energie kwijt is aan 'het wegnemen van misverstanden en vooroordelen'. „Een topsporter die buitengewoon presteert, wordt op handen gedragen, maar op een hoofd vol verstand rust nog steeds een taboe." De ledenlijst van Mensa Nederland is ook niet openbaar, in tegenstelling tot die van de Verenigde Staten. „In Amerika zet je op je visitekaartje dat je lid van Mensa bent, in ons land is dat ongehoord", stelt Van der Lecq. Mensa is voor veel leden een 'thuis kom-plek', vol met andere levendige geesten met wie goed te praten valt. Jessica Verhagen: „Hier is grotere kans op verwantschap. De een stort zich helemaal in het verenigingsle ven, terwijl de ander zo nu en dan op een bijeenkomst komt kijken. Mij heeft het een grotere vriendenkring opgeleverd. Bovendien heb ik con tacten opgebouwd met mensen die ik buiten Mensa waarschijnlijk nooit had leren kennen omdat ze een to taal ander leven leiden dan ik doe." Anders Terug naar de testdag in Utrecht. De deelnemers hebben gezwoegd op de testen van wetenschapper CatteÜ. Tientallen puzzeltjes moesten ze op lossen. Het 'examen' werd afgeslo ten met cijferreeksen: 3, 5, 8,13 en het volgende getal is... Bij een kop koffie praten de meeste deelnemers na. De huisarts eist de testpsycho loog te spreken. „Ik had een verkeer de druk. Bij sommige opgaven ston den er geen puntjes in de figuren. Als ik het niet heb gered, ligt dat daaraan." Een vrouw van begin 50 heeft blosjes op de wangen. „Ik hoop toch zo dat ik door ben. Het zou voor mij alles verklaren." Ze begint haar relaas: „Ik ben voor de derde keer een baan kwijtgeraakt omdat ik een conflict had met mijn baas. Ik heb grote behoefte aan au tonomie. Ook weet ik het soms ge woon veel beter dan mijn chef en dat wordt totaal niet op prijs gesteld. „Wanneer je bij intelligentie de invloed van de cultuur, van genoten onderwijs en van sociaal mi lieu in zekere zin wilt uitschakelen, dan is het niet zo gek om gebruik te maken van Cattells culture fair intelligence test", geeft Welco Tomic aan. To- mic is staflid psychologie bij de Open Universiteit in Heerlen. Cognitieve ontwikkeling (kennis) is één van zijn expertisegebieden. „Binnen het le denbestand van Mensa zie je dan ook een grote verscheidenheid aan personen. Zeker niet alleen mensen met een hoge opleiding of uit de zoge naamd hogere milieus." De Amerikaanse wetenschapper Raymond Cattell wist in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw (in samenwerking met John Hom) een ver schil aan te brengen in twee soorten intelligentie: de 'vloeibare intelligentie' en de 'uitgekristalli seerde intelligentie'. De vloeibare intelligentie geeft volgens Cattell de aangeboren intelligentie weer, zo vat Tomic samen. „De test die Cattell ontwikkelde, is opgebouwd uit figuren en symbolen. Bij deze vorm gaat het on der andere om de flexibiliteit in het denken; het vermogen van de persoon abstract te redeneren en de snelheid van informatieverwerking. Cattell richt zich hierbij op een basaal redeneervermogen dat een mens toepast bij een grote verscheiden heid van taken. Dit vermogen neemt af naarmate we ouder worden. Deze intelligentievorm, vinden wetenschappers, is in grote mate vrij van cultuur, van het genoten onderwijs. Sommigen noemen deze vorm dan ook wel cultuurvrij. Cattell noemt zijn intelligentietest niet culture free, maar culture fair." „De test die uitgekristalliseerde intelligentie meet, is opgebouwd uit onderdelen waarvan de inhoud sterk wordt bepaald door het genoten onderwijs en de cultuur waarin een persoon opgroeit. Bij deze vorm gaat het om de stapeling van kennis en vaardigheden die heeft plaatsgehad gedurende de gehele levensloop van de persoon. Dit vermogen' neemt toe naarmate we ouder worden. Deze vorm is als het ware het resultaat van de invloed van de cultuur en de omgeving op de vloeibare intelligentie. De grote invloed van het onderwijs en sociaal milieu is hier zichtbaar. Denk bijvoor beeld aan de Cito-toets. Deze vorm van intelligen tie is dus bepaald door de cultuur." Mijn hele leven heb ik al het gevoel dat ik anders ben." Jessica Verhagen hoort dat vaker, zegt ze. „En als dan bij ons de erken ning wordt gevonden, grijpt dat diep in. Plots vallen alle puzzelstukken van een leven op hun plaats. Ik heb soms huilende mensen aan de tele foon. Vergelijk intelligentie met een zakje knikkers dat je bij je geboorte meekrijgt. De één heeft er drie, de ander tien. Als je jaren achtereen door omstandigheden maar met de helft van je knikkers hebt mogen spelen, is het heel moeilijk iets met het hele zakje te doen als dat plotse ling wordt opengeritst. Dan kun je even in paniek raken." Willem Kuipers, ook Mensa-lid, heeft zich met zijn vrouw Annelien van Kempen gespecialiseerd in de loopbaanbegeleiding van hoogbe gaafden. Het beeld dat de werkloze vrouw op de testdag van zichzelf heeft geschetst, past naadloos in het profiel dat Kuipers en Van Kempen in hun praktijk in Voorburg hebben samengesteld. Zij gebruiken de term 'extra intelligent' (Xi). Kuipers en Van Kempen kennen een Xi'er een aantal kwaliteiten toe. „Een Xi'er is bijvoorbeeld structureel nieuwsgie rig. Hij heeft grenzeloze hekel aan al les wat saai of routineus is." Willem Kuipers heeft geen uitslag van een IQ-test nodig om te ontdek ken of iemand hoog intelligent is. „Het lastige van zo'n intelligentietest is dat het eigenlijk niets zegt wan neer je die niet hebt gehaald. Wij hebben geconcludeerd dat extra in telligente mensen de Mensa-test niet altijd succesvol afleggen. Door de stress of door de aanwezigheid van de vele andere kandidaten om hen heen, lukt het niet. Haal je dergelijke factoren weg, dan gaat het opeens wel goed. Tot mijn grote ergernis ben ik de eerste keer ook niet ge slaagd. De testpsycholoog, die me een paar maanden later in een rusti ge omgeving testte, loste mijn pro bleem op." Actief lid van Mensa is Willem Kui pers niet. „Ik denk dat Mensa vooral mensen trekt die zelden een haven kunnen vinden om bij gelijkgestem den te kunnen aan meren. Dankzij ons werk en de vrienden kring die we hebben opgebouwd, vind ik genoeg uitdaging." Betweter Dat is wel anders bij de autospuiter die zijn test zojuist heeft gemaakt. „Mijn leven is een pijnhoop. Ja je hoort het goed, ik zeg geen puin- maar pijn hoop. Woordgrapje. Kun je erom lachen? Dat scheelt weer. In de garage waar ik werk lachen ze nau welijks om me. Ze vinden me een bet weter, een uitslover en een vreselijke zeur. Ze zeggen ook wel eens tegen me dat ik hyperactief ben. Mijn hele leven, ik ben nu 30, probeer ik ant woord op een belang rijke vraag te vinden. Is er iets mis met mij of met de wereld om me heen?" Over een paar weken krijgt hij de uitslag van de test per post binnen. Als blijkt dat hij lid kan worden van Mensa, doet hij dat meteen. „Ik heb op internet alles gele zen waarin het woord Mensa staat ge noemd. Ik ben van plan lid te worden van een SIG (Special Interest Groups). En ga naar het eerste weekeinde dat wordt georganiseerd. Ik wil mijn leven omgooien en heb het idee dat Mensa me daarbij kan helpen." In het Leidse café ontvangt Noreen de Boer, vertegenwoor diger van Mensa-re gio Haaglanden een nieuw lid. „Je zult merken dat je via on ze vereniging mensen gaat ontmoeten met een markante per soonlijkheid. Reken op veel discussies. Twaalf mensalen, dertien meningen, zeggen we wel eens." De nieuwkomer wil eerst een tijdje de kat uit de boom kijken. „Ik deed voor de grap aan de test mee. Ik heb een beroep dat me heel veel uitda ging biedt. Ik weet eigenlijk niet of ik hier wel op mijn plek ben." De Boer die als 'regionair' bemiddelaar en aanspreekpunt van de groep is, drukt de nieuwe mensaal op het hart de komende tijd van alles uit te pro beren. „Heb je speciale interesses? Kijk of je die met anderen kunt de len." Geef de vereniging een kans en er gaat een nieuwe wereld voor je open." „Bekijk het zo", klinkt het vanaf de tafel. „Een professioneel hardloper voelt zich ook niet uitgedaagd als hij verplicht moet oplopen met een zondagsjogger." ZATERDAG 10 APRIL 2004 ER BIJ Dat mensen met een hoge in telligentie niet altijd in staat zijn een succesvolle loopbaan te ontwikkelen, is algemeen be kend. Steeds vaker duikt de term 'emotionele intelligentie' op. De psycholoog Howard Gardner heeft zich expliciet verzet tegen het hanteren van 10-cijfers. Vol gens Gardner worden bij een 10-test maar twee of drie soor ten intelligentie getest. In 'Fra mes of mind' (1983) inventari seert hij de verschillende ma nieren waarop intelligenties zich uitdrukken. Wie hoog heeft gescoord bij de Mensa-test, heeft volgens Gardner nog an dere gebieden waarop hij oer dom kan zijn. Zo spreekt hij on der meer van: muzikale, emo tionele, sociale en motorische intelligentie. Emotionele intelligentie werd in 1995 een nieuwe trend voor een breed publiek dankzij het boek 'Emotional Intelligence' van Daniel Goleman. Vervol gens publiceerde Reuven Bar- On in 1997 de eerste EO-test (BarOn EO-i). Mensa doet niets met EO, geeft Jessica Verhagen, de testpsycholoog van de ver eniging aan. Volgens haar is de EO-i meer een inventarisatie van vaardigheden dan een test. „De persoonlijkheidsstijlen wor den gemeten en die kun je gaandeweg aanpassen." Emo tionele intelligentie is volgens haar te coachen en dus te ver beteren. „De aangeboren intel ligentie ligt vast."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7