'Bush bereid tot vrijgave memo 11/9' BUITENLAND Nederlanders getraind voor gijzelingssituaties Kritiek Amerikanen op afwezigheid George Bush Algerijnse kiezer beloont veiligheidsbeleid Bouteflika Ongeluk met traangas in politiebureau Sofia lelijk deel land mijden' ire aanslagen deld na 09/11' je in boeien iefstal konijn gefolterd bij ijven geest ie criminelen ilië opgepakt lugenverlies pesticiden bang voor uraanslag n bij onlust i Lanka Londen wil Noord-Iers vredesproces vlottrekken Kruisiging Jezus herdacht Ledenraadpleging Likud ontruiming Gazastrook Zeventig mensen gewond ik - Groot-Brittannië, de bstfalië raden hun bur- j het zuiden van Thai- mijden. De kans op aan- s daar volgens de drie aanzienlijk. Ook de Ne- tee regering adviseert F over een bezoek aan [ed. Sinds januari is het Jn het zuiden van Thai- genomen. De aansla- den het werk zijn van separatisten. Sinds kort et alleen politieagenten, burgers het doelwit. - In Europa zijn sinds jagen van 11 september jde VS zestien zware en verijdeld. Dit heeft jgese eurocommissaris verklaard, aldus Portu- idia. Na de aanslagen jrid op 11 maart zijn are aanslagen verijdeld land, aldus Vitorino. mededelingen wilde hij m. „Als wij erin slagen oristische aanval te ver- schreeuwen wij dat niet laken." it richey - Een 9-jarig lans meisje dat ervan rdacht een konijn en |ar te hebben gestolen oren, is door de politie boeien afgevoerd naar ;au. Tijdens haar onder- begon zij te huilen en ie het konijn van een d te hebben weggeno- 5 politie in Pasco Coun- staat Florida, verdedig- ptreden. Volgens het roor juridische bijstand iulpsheriff echter ge- pport kunnen opma- le verdere afhandeling itie kunnen overlaten. - Een vijfjarig jongetje el is met ijzerdraad ge- jmdat hij behekst zou 1 oom en een nicht wil loze geesten uit het se jongetje verdrijven, familieleden zijn voor dgezet, aldus justitie in Het zwaargewonde stelt in het ziekenhuis fsieke en psychologi- iels. Het incident ge- oen de oom een dagje ind zou passen. )e Italiaanse politie afgelopen weken meer eduizend kleine crimi- igepakt. Het gaat om het kader van Operatie Straten, waarmee de van criminelen in de iden moet worden te- )ngen. De arrestanten verdacht van veelvuldi- al, betrokkenheid bij ie, het op straat verko- drugs en mensen- bad - Indiase kinderen n die zijn blootgesteld tarlijk hoge concentra- iciden lijden vaker aan nverlies. De gifstoffen ook een nadelig effect inalytisch vermogen en :he vaardigheden, □wt milieuorganisatie ace. Die kwam tot deze es na een onderzoek welzijn van bijna ne- lerd kinderen in acht- chillende Indiase dor- >e politie en andere vei- liensten in Italië zijn in ie staat van paraatheid uit vrees voor een op- zijnde terreuraanslag, et Vaticaan zijn specia- ieidsmaatregelen geno- 1 gezag van bronnen bij me dienst meldt de Ita- rant La Repubblica dat- igstof al in Italië is'. Het n boven Rome is geslo- traat naar het Sint-Pie- 1 wordt 's nachts afge- 'aar spreekt paus Jo- 'aulus II morgen de ze- et orbi uit. - Op het Aziatische ei- Lanka zijn hevige ge- uitgebroken tussen ri lde facties binnen de igers. Volgens de BBC Iers slaags geraakt met ers van een afvallige idant, die zich kolonel loemt. Er zouden al ze iden zijn gevallen. Vol- Internationale Rode 1 duizenden Srilanka- het geweld op de zaterdag 10 april 2oo4 SP-delegatie toch naar Irak Oplaaiend geweld in Irak weerhoudt een delegatie van de SP er niet van deze week een bezoek aan het land te brengen. Vier SP'ers, onder wie partijoprichter en Eerste-Kamerlid Tiny Kox, stapten gisteravond in het vliegtuig richting Koerdistan in Noord-Irak. Kox beseft aan een onderneming met risico's te zijn begonnen. „Het is geen tochtje naar de Canarische Eilan den. Als we de dingen anders hadden kunnen plannen, had den we de reis waarschijnlijk afgeblazen. Maar we hadden al veel afspraken gemaakt, dus we zijn toch maar vertrokken." Kox gaat er overigens van uit betrekkelijk veilig te kunnen rei zen, omdat het in grote delen van Irak rustig is. De SP'ers be ginnen hun reis in Noord-Irak en bezoeken vervolgens de zui delijke provincie Al Muthanna, waar 1200 Nederlandse militai ren gelegerd zijn. Of het geplande bezoek aan Bagdad kan doorgaan, is gezien de onstabiele situatie nog onzeker. belfast/ap - De Britse regering heeft een driedaagse conferen tie belegd over het Noord-Ier se vredesproces, dat zes jaar na de hoopvolle Goede Vrij dagakkoorden muurvast zit. De regering heeft dat gisteren aangekondigd. Premier Tony Blair nodigt alle Noord-Ierse katholieke en protestantse vertegenwoordi gers en de Ierse premier Bertie Ahern uit in het Lancaster House in Londen, waar in 1998 ook de slotonderhande- lingen plaatsvonden die leid den tot een gedeeld katholiek protestants zelfbestuur in Noord-Ierland. In februari begonnen in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast nieuwe onderhandelingen over het Noord-Ierse vredes proces, maar die hebben nog niet tot toenadering geleid. Het Noord-Ierse zelfbestuur werd in oktober 2002 door de Britse regering opgeschort naar aanleiding van een schandaal over spionage door het Iers Republikeins Leger (IRA) en de gebroken belofte volledig te ontwapenen. De re gering van protestanten en ka tholieken werd toen al lange tijd geplaagd door conflicten. Blair heeft gezegd dat het zelf bestuur over Noord-Ierland pas weer zal worden hersteld als alle partijen zich opnieuw achter de Goede Vrijdagak koorden scharen en het IRA zijn belofte om te ontwapenen nakomt. Verkiezingen in november le verden zowel aan protestantse als aan katholieke zijde winst op voor radicale partijen die tegen een gedeeld zelfbestuur zijn. den haag/gpd - De beelden van de gegijzelde en met de dood bedreigde Japanners in Irak brengen de oorlog een stuk dichterbij. De kans dat ook Ne derlandse militairen of burgers het slachtoffer worden van een gijzeling, lijkt ineens veel reëler. Bij defensie liggen de draaiboe ken al klaar en de militairen hebben op het hart gedrukt ge kregen in situaties als deze in elk geval rustig te blijven. Pa niek maakt de gijzelnemers nerveus en dat lijdt niet zelden tot geweld tegen de gijzelaars. De bevrijders of onderhande laars mogen (bij directe onder handelingen) de gijzelnemers ook niet in de ogen kijken, want dat maakt de terroristen ster ker. De militairen moeten verder vooral laten blijken dat ze de si tuatie de baas zijn en rustig en langzaam handelen en onder handelen. De dialoog met de gijzelnemers zal in Irak vermoedelijk weinig helpen. Op zo'n moment ligt het voor de hand om te probe ren de gegijzelden te bevrijden. Maar dan moet wel bekend zijn waar ze zitten en hoe de gijzel nemers zijn georganiseerd. Bij een bevrijdingspoging is er het risico dat een of meer gijzelaars gewond raken of omkomen. Nederland heeft verschillende goed getrainde teams die in een dergelijke situatie ingezet wor den. Bij een gijzeling in Irak ligt het voor de hand dat de mari niers van de bijzondere bij standseenheid (BBE) in actie komen. De eenheid werd in 1973 opgericht na een gijze lingsdrama tijdens de Olympi sche Spelen in München. Bij het vertrek naar Irak is in de trainingen al rekening gehou den met de mogelijkheid dat de militairen gevangen genomen worden. Daarom is ze geleerd dat ze het beste kunnen vluch ten tijdens de eerste seconden en als ze worden verplaatst of de bewakers worden afgelost. Verder moet de soldaat zoveel mogelijk indrukken opdoen en onthouden. Voor de 'achterblijvers' geldt als regel één dat ze inzicht moeten krijgen in het waarom van de gijzeling, de locatie van de gij zelaars en eventueel de eisen van de gijzelnemers. Gaat het om echte moordenaars of be treft het een wanhoopsdaad van nog om te praten mensen?, is de vraag waar snel een ant woord op moet komen. Toegeven aan de eisen van de gijzelaars is zo goed als uitge sloten. Die zijn over het alge meen te verstrekkend, zoals bij de gijzeling van de Japanners in Irak. De gijzelnemers eisen domweg terugtrekking van de Japanse militairen uit Irak bin nen drie dagen. Als de Japan ners hieraan toegeven zijn de volgende dag Spanjaarden, Po len of Nederlanders aan de beurt. De militanten in Irak hebben de gijzelacties, de pu bliciteit die ze krijgen door vi deobandjes te sturen naar Ara bische zenders als Al-Jazeera, vakkundig afgekeken van ande re rebellenbewegingen en guer rillagroepen Die hebben regel matig beelden van 'hun gevan genen' wereldkundig gemaakt om regeringen onder druk te zetten. Jeruzalem - Een man, getooid met een kroon van doornen, besmeurd met namaakbloed en het kruis op zijn schouders, speelt Jezus Christus in de traditionele Goede Vrijdagpro cessie in het oude deel van Jeruzalem. Christelijke pelgrims komen daar jaarlijks bijeen om de lijdensweg en de kruisiging van Jezus Christus te herdenken. Foto: Reuters/Ammar Awad door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Irak staat in brand en de president van de Verenigde Staten toert over zijn ranch met voormannen van jachtclubs en geeft een interview aan damesblad Ladies' Home Journal. Het enige teken dat gisteren van George Bush is vernomen is zijn jaarlijkse paas- boodschap. Meneer de president, er is een oorlog aan de gang, Amerikanen sterven, moet u niet in Washington zijn, sputterde gisteren een boze columnist in de New York Times. Democraten hebben de afgelopen da gen kritiek geuit op het besluit van Bush om vakantie'te vieren, terwijl de op stand in Irak zich uitbreidt. Maandag was er enig gebrom te horen dat Bush in Missouri (belangrijk bij verkiezingen) de eerste bal ging werpen in de eerste honkbalwedstrijd van de St. Louis Car dinals. Maar toen had Bush in elk geval nog iets gedaan dat een relatie had tot Irak: hij ontmoette de weduwe van een om gekomen soldaat. Er zijn al 647 Ameri kaanse soldaten gedood in Irak, waar gisteren precies een jaar geleden het re gime van Saddam Hoessein ten val kwam, maar Bush heeft nog nooit een begrafenis bijgewoond, iets dat in de VS voor onbegrip blijft zorgen. Sinds dinsdag is er van de Amerikaanse president niets meer vernomen over het oplopende dodental en de militaire ont wikkelingen. Zijn Democratische tegen stander bij de presidentsverkiezingen in november, John Kerry zei donderdag op campagne in Milwaukee: „Ik zie dat president Bush een paar dagen vrij heeft genomen in Crawford. Mij is ver teld dat hij totaal relaxt als hij vrij neemt, weet je. Hij kijkt geen televisie, hij leest geen kranten, hij maakt geen plannen op de langere termijn, maakt zich geen zorgen over de economie. Dus eigenlijk hetzelfde als in Washing ton, niet?" Het Witte Huis vindt de kritiek overdre ven. Bush is in elk geval niet skiën in Idaho (zoals Kerry onlangs) maar thuis in Crawford, waar hij belt met wereld leiders en in voortdurend contact is met zijn militaire adviseurs, aldus zijn woordvoerder. Op de website van het Witte Huis prijkt een foto van Bush in teleconferentie met generaal Abizaid op woensdag. De meeste Amerikanen be grijpen best dat de president de paasda gen met zijn familie wil doorbrengen, meent het Witte Huis. De afwezigheid van Bush is ook de Amerikaanse talkshows niet ontgaan. Presentator van een van de shows, Jay Leno grapte donderdagavond: „Presi dent Bush is deze week begonnen aan zijn vakantie in Crawford. Hij wil voe ling krijgen met gewone Amerikanen: zien wat het is om thuis te zitten en niet te werken." algiers/anp - Abdelaziz Boutefli ka is met een overweldigende meerderheid herkozen als presi dent van Algerije. Onder Bou- teflika's leiding is de veiligheid In het land, dat Jarenlang zuchtte onder het geweld van de mos limextremisten van het Islami tisch Bevrijdingsfront (FIS), met sprongen vooruit gegaan. Daar van plukte hij de vruchten bij de stembusgang. Bouteflika werd in 1937 gebo ren in het Marokkaanse Oujda. Zijn familie was afkomstig uit Tlemcen in het westen van Al gerije. In 1956 sloot hij zich aan bij het Nationaal Bevrijdingsle ger (ALN), dat vocht tegen de Franse overheersing in Algerije. Na de onafhankelijkheid van Algerije in 1962 stapte Boutefli ka in de politiek. Hij zat als af gevaardigde namens Tlemcen in het parlement. Spoedig kreeg hij zijn eerste ministerspost, die van jeugdzaken en sport. In 1963 werd Bouteflika be noemd tot minister van buiten landse zaken, een functie die hij zestien jaar lang bekleedde en waarin hij door vriend en vijand werd geprezen. Na de dood van zijn politieke mentor, president Houari Boumediene in december 1978, kwam Bou teflika langs de zijlijn te staan. In 1981 verliet hij Algerije om er pas eind jaren tachtig definitief terug te keren. Mede dankzij de opkomst van het moslimextremisme in Alge rije kon Bouteflika in de jaren negentig zijn rentree maken in de nationale politiek. In 1992 annuleerden de autoriteiten de verkiezingen omdat de rebellen van het FIS de overwinning dreigden te behalen. Jaren van grootschalig bloedvergieten, er vielen naar schatting 150.000 doden, waren hiervan het ge volg. Om de orde te herstellen bood het leger Bouteflika in 1994 het presidentschap aan, zonder zeggenschap over het militair apparaat. Hij weigerde echter. In 1999 stelde hij zich wel kan didaat bij de presidentsverkie zingen. Met de steun van het le ger behaalde hij de overwin ning. Sinds zijn aantreden heeft Bou teflika geprobeerd de indruk weg te nemen dat hij als presi dent een marionet is van het le ger. Hij heeft diverse democra tische en economische hervor mingen doorgevoerd. De oppo sitie beschuldigt hem ervan een autocraat te zijn, belust op macht. De meeste Algerijnen prijzen hem echter voor zijn politiek van verzoening met de FIS-rebellen, waardoor de vei ligheidssituatie in het land aan zienlijk is verbeterd. Bouteflika stond in de jaren ze ventig bekend om zijn antiwes terse houding. Als president heeft hij echter van meet af aan toenadering gezocht tot de Ver enigde Staten en Europa. Daar bij werd hij geholpen door zijn jarenlange ervaring met het is lamitisch fundamentalisme, waardoor hij beschouwd werd als een waardevolle en be trouwbare bondgenoot in de internationale strijd tegen het terrorisme. jeruzalem/ap - De Israëli sche premier Sharon heeft formeel om een bindende le denraadpleging in zijn Li- kud-partij gevraagd over de eenzijdige terugtrekking uit de Gazastrook en delen van de Westoever als een ak koord met de Palestijnen uit blijft. De reglementen van de partij schrijven voor dat de leden- raadpleging binnen drie we ken plaats moet hebben. Volgens de Israëlische televi sie wordt de stemming op 29 april gehouden. De Palestijnen denken dat Sharon de Palestijnen voor voldongen feiten wil plaat sen, maar zijn niettemin blij met elke terugtrekking. De Palestijnse minister van bui tenlandse zaken Shaath zei dat een Israëlische terugtrek king de weg vrij kan maken voor verkiezingen, waaraan mogelijk de radicale islamiti sche groep Harnas zal mee doen. De bijzonderheden van het plan van Sharon zijn nog vaag. Waarschijnlijk zal Sha ron ze volgende week in Washington bespreken met de Amerikaanse president Bush. Op die manier wil hij het de hardliners binnen zijn partij het lastiger maken om dwars te gaan liggen. Sharon zegt dat hij de uitslag van de ledenraadpleging zal accepteren. Volgens een re cente peiling staat een kleine meerderheid van de Likud- leden achter zijn voorstel. Israël en de Verenigde Staten zijn bang dat de Harnas de macht naar zich toe zal trek ken als Israël zich uit de Ga zastrook terugtrekt. Sinds de oprichting van de Palestijnse Autoriteit in 1994 hebben de Palestijnen maar één keer al gemene verkiezingen gehou den, in 1996. Een aanhanger van Bouteflika viert diens overwinning tijdens de pre sidentsverkiezingen in Algerije. Foto: AP/Michel Euler sofia/anp-afp-dpa - Minstens zeventig mensen hebben me dische hulp moeten inroepen na een ongeluk met een busje traangas gisteren op een kan toor van de verkeerspolitie in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Dat hebben de Bulgaarse au toriteiten bekendgemaakt. Aanvankelijk werd uitgegaan van een aanslag, maar nader onderzoek heeft uitgewezen dat er geen opzet in het spel was. Van de gewonden moesten er 48 in het ziekenhuis worden behandeld. Vijf gewonden zijn er slecht aan toe, maar geen van hen verkeert nog in levensgevaar, meldden de ziekenhuizen in Sofïa.Het busje traangas zat in de zak van een 51-jarige man die op het kantoor was om zijn rijbewijs op te halen. Hij heeft verklaard dat het busje uit zijn zak viel toen hij zich bukte. De man is door de politie aangehouden. Hij is in middels in staat van beschul diging gesteld. Volgens het ministerie van volksgezondheid gaat het om het gas chloropicrin, ook wel nitrochloroform genoemd. Het is een pesticide die tijdens de Eerste Wereldoorlog ook wel werd gebruikt als traangas voor militaire doeleinden. Het irriteert de ogen en tast de longen en de lever aan. Washington/ANP - Het Witte Huis zal naar verwachting zwichten voor de druk vanuit de commissie die de aanslagen van 11 september 2001 onder zoekt om een geheim memo vrij te geven dat mogelijk meer licht kan werpen op het optre den van de regering en de in lichtingendiensten voorafgaan de aan de aanslagen. Dat be richtten de Amerikaanse media gisteren. President George Bush ont ving het memo op 6 augustus 2001, ruim een maand voor de aanslagen. Het zou volgens de commissieleden, die het docu ment wel hebben mogen in zien, passages bevatten waar uit blijkt dat de federale politie (FBI) al in de zomer van 2001 verdachte activiteiten signa leerde van 'slapende cellen' van al-Qaeda binnen de VS. Ook zouden er verwijzingen in voorkomen naar de mogelijk heid van op handen zijnde vliegtuigkapingen. Het memo speelde deze week een prominente rol tijdens het verhoor door de onderzoeks commissie van de Nationale Veiligheidsadviseur Condoleez- za Rice. Zij hield vol dat het een geschiedkundig document be trof, bedoeld om de president inzicht te geven in eerdere aan slagen waarvan al-Qaeda werd verdacht, maar zeker geen ac tuele dreigingsanalyse. Op grond van de informatie waarover de regering en de in lichtingendiensten in de zomer van 2001 beschikten had niets de aanslagen op 1 september kunnen voorkomen, benadruk te Rice donderdag. Daarvoor waren de aanwijzingen over mogelijke plannen van terroris ten om de VS op eigen bodem te treffen veel te vaag, aldus Ri ce. Pour.A'ö? L'Aigéwpo^

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 41