Donau Genieten van de mooie groene TOERISME I Van urinoir tot museumstuk Stad aan drie rivieren Kampen vaart wel bij Sail VRIJDAG 9 APRIL 2004 vaartbeurs riodrome lodrome te Lelystad erdag en zondag de Luchtvaartbeurs ge- [edereen die op zoek is zame vliegtuigfoto's, t luchtvaartprogram- ieke luchtvaartboeken, liformen, vliegspellen Ie pc of een mooie iropeller voor boven ïaard kan nu terecht ednieuwe Nationaal rt-Themapark Avio- de luchthaven Lely- ijn tevens veel randac- f zoals plaatsnemen in simulator. De beurs is jf 10.00-17.00 uur. Iprmatie: tel. 0900- lwww.aviodrome.nl. Ie slag vakantie schappelijke toilethuisjes, zoge noemde privaten, die enkele buren samen exploiteerden, of, chiquer, thuis op een eenvoudi ge pot of kakdoos, die soms heel eenvoudig maar ook ver bluffend luxe kon zijn. In een koopmanswoning in de Zaanse Buurt in het Openluchtmuse um is bijvoorbeeld een Biede- meier 'kamergemak' te zien met 'jaloeziesluiting'. Maar het kon ook heel eenvou dig. In een arbeidershuisje uit Tilbur g in 1870 is het privaat te zien naast de drinkwaterput - niet erg hygiënisch - dus wie hoognodig moest kon in de winter de strenge kou in, of hij of zij moest de po gebruiken. Veertig jaar later, in 1910, is er al meer comfort en is het pri vaat in de schuur onderge bracht, maar is er voor koude nachten nog altijd de po op het bedstedeplankje. Een boerin uit Vierhouten brengt in het Openluchtmuse um in beeld hoe je heel vroeger heel netjes in het openbaar kon plassen: haar broek had geen kruis, en zo kon ze haar behoef te doen zonder van onkuis ge drag te worden beticht. Ook als er wel zoiets was als een toilet hield niemand er ove rigens schone billen aan over, want closetpapier was er tot aan de negentiende eeuw niet. Dus was het behelpen met tod den, hooi, gras, mos of zelfs platte steentjes, schelpen, spaanders en dennenappels als 'aarswis'. Closetpapier In Europa kwam het gebruik van closetpapier pas in het laatst van de 19e eeuw in zwang. Het eerste Amerikaanse patent dateert van 1871. Closet papier was in boekjes van 100 vel te koop bij krantenjongens en hotelportiers. Wie geen geld over de balk wilde gooien, ver sneed kranten en oude boeken tot pleepapiertjes die in een leul is zojuist weer lan na een lange win- In die tijd zijn onder P kinderspeeljungle in- H is de tribune voor de latjes bij de gorilla's it. il apen loopt inmid- iikke buiken rond, ,n e apenbaby is reeds /Vpenheul in Apel- 1 lagelijks open van s(uur. Meer informa- *5 357 5757, Qnheul.nl. ie ren ers entiende eeuw kregen eren soms een bijzon pakket, namelijk dat ïeater. Hadden ze het theater eenmaal in el- 'K t, dan konden er mini mi roeringen in gespeeld «a I i exemplaren van deze theaters, plus een irstellingen, is de ko- d te zien in Slot Zeist, jirmatie: tel. ■704, ■zeist./nl/info. bakje op het privaat werden klaargezet. Veel vlugschriften die nu een schat aan cultuur historische gegevens zouden opleveren zijn op deze wijze aan hun eind gekomen. Het gebruik van water om het achterwerk te reinigen is naar Nederland gekomen door de contacten met de koloniën. In diërs hielden deze hygiënische gewoonte ook aan na vertrek naar Nederland. Wie voor informatie over de grote behoefte door-de-eeu wen-heen naar het openlucht museum komt moet overigens niet een echte expositie rond dit thema verwachten. Er is elk half uur een rondleiding, waar in de potten, kakdozen, priva ten en nachtspiegels in de ver schillende gebouwen - er zijn heel mooie en oude exempla ren - centraal staan. Uiteraard passeren de bezoe kers dan ook het inmiddels be roemde Deventer urinoir, dat zomaar ergens op het terrein staat. Opgeknapt en wel. Ci troentjesfris. Alsof je er vroeger niet met een grote boog om heen wilde lopen. Een versierde kakstoel uit vroe gere tijden. Foto: Openluchtmuseum in ja Museum in Berg en ht tijdens de paasda- fl en 12 april, de be- mee op safari door het se dierenrijk. In het 'en buitenmuseum zijn rtiviteiten rond het jeren, zoals muzikale is en tochten onder be- van IVN-medewer- activiteiten zijn tussen 16.30 uur. Het muse lens de paasdagen ge in 11.00-17.00 uur. ie: tel. 024 684 12 11, lcamuseum.nl. De Donau is misschien wel de door Arvid van der Wolf door Henk Wageman Twee jaar hebben de liefheb bers van grote windjammers, bottervaarten, oude en nieuwe zeiljachten, zangkoren en oude ambachten moeten wachten tot Sail Kampen weer van start ging. Dat langverwachte mo ment is nu aangebroken. Van avond, morgen, zondag en maandag wordt de Hanzestad weer overspoeld door vele tien duizenden 'bootjesgekken'. Het programma van het evene ment is aanzielijk groter dan dat van twee jaar geleden. Op paaszondag is er, uit respect voor de zondagsrust van de kerkgangers, een aangepast programma. Het Sail-evenement is voor Kampen als toeristische stad van eminent belang. In 2002 kwamen bijna 100.000 bezoe kers uit het hele land naar Kampen. Hofman: „Nu zijn er ook bezoekers uit Duitsland en België." ■Nieuw voor Sail is de culinaire carrousel, die op het Van Heutszplein wordt uitgestald. Horeca-ondememers presente ren daar hun lekkernijen. Even eens nieuw is de lage prijs voor de consumpties. Bijna al het eten en drinken kost gedurende de Sail-dagen slechts 1.50 euro. Hanzespel Sail Kampen, het grootste mari tieme evenement van Oost-Ne derland, wordt geopend met het Hanzespel, dat speciaal voor Sail is ontworpen. Tijdens dit spel worden typische Han- zeproducten gepresenteerd. De officiële opening is vanavond m half negen met het Sail-lied, uitgevoerd door de schoolkin deren uit Kampen. Morgen is er een vlootschouw, een maritieme markt, een shantyfestival en een straatthe ater. Uiteraard kan, evenals in 2002, ook weer worden meege- varen met grote zeilschepen, 's Avonds zijn er optredens van muziekbands. Op zondag treedt het Orkest van het Oosten op met Jaap van Zweden en is er een culinaire markt. Op maandag trekt het Nederlands kampioenschap ui en pellen de aandacht. Ook een theateroptreden van Ventura diezelfde dag is het bezoeken waard. Meer informatie: www.sailkam- pen.nl. De trotse vlootschouw tijdens Sail Kampen twee jaar geleden. Ook dit jaar weer zullen prachtige schepen in vol ornaat op het water pa raderen. Foto: Freddy Schinkel beroemdste rivier in Europa. Veel bezongen, bejubeld en bereisd. Wie een beetje sportief is gaat per fiets van Passau naar Wenen, maar varen is natuurlijk het meest romantisch. Keizerin Sisi ging ons voor. door Alice Plekkenpol Nee, blauw is de Donau be paald niet, maar het rijmt zo lekker. In werkelijkheid is de ri vier mintgroen, vanwege de kalkrijke bodem en de reflectie van bomen langs de oever. Hoe groen, merkje vooral als je een aantal dagen op het water ver toeft. Varen op een rivier is een ontspannende bezigheid. Je ziet onderweg een wisselend land schap als een natuurfilm aan je voorbijtrekken. Dat bovendien de route van het Zuid-Duitse Passau naar Wenen als een van de mooiste stukken Donau geldt, is alleen maar meegeno men. Dat zegt ook kapitein Raimund König, die de Donau al jaren bevaart. Hij lijkt zo van een Iglo-verpakking weggelopen: een grijze baard en heldere ogen in een vriendelijk gezicht. De tocht die hij vaart is al de cennia lang een topper onder de riviercruises. König legt uit dat zijn vlaggenschip MS Admi ral Tegethoff van de organisatie Donau Schifffahrt plaats biedt aan zeshonderd gasten, maar dat 'er slechts ruim vierhon derd mensen meevaren om vol doende bewegingsruimte te bieden'. Dat is even schrikken, want we moeten er niet aan denken met nog meer mensen op dit niet al te ruime schip te vertoeven. Het Het beroemde orgel in de Sint Stephansdom te Passau. Voor zowel fietsers als opvarenden is Passau het beginpunt van de Donaureis. De Zuid-Duitse stad profileert zich vooral als stad aan drie rivie ren (Donau, Inn en Hz), en heeft een klein oud centrum waar je prima enige tijd kunt vertoeven. Een orgelconcert bijwonen in de dom, winkelen in de oude straatjes of vanaf een terras kijken naar voorbij varende schepen. Vanuit Passau gaan rivierschepen door liefst tien landen tot aan de Zwarte Zee. In de Sint Stephansdom wordt elke dag een or gelconcert gegeven. Het domorgel is met bijna 18.000 pijpen het grootste ter wereld, en daarom zit een half uur voordat het concert begint de kerk met duizend zitplaatsen al nagenoeg vol met toeristen en echte orgelliefhebbers. Vroeger onwelriekend, nu chique, het urinoir bij het NS-station in Deventer. Archieffoto: Vincent Jannink Het Openluchtmuseum heeft een opmerkelijk monument: een urinoir, regelrecht afkom stig uit de Deventer binnenstad. Het wordt tentoongesteld sa men met alles wat er rond vroe gere toiletgang is te zien in het museum, onder het motto 'Ge zeik in het Openluchtmuseum.' Wie had nou ooit gedacht dat het rode bakstenen urinoir bij het NS-station in Deventer ver heven zou worden tot muse umstuk? Zeker de nu mannelij ke vijftigplussers in Deventer niet, die nog de penetrante geur in de neusgaten hebben zitten van die altijd glibberige pisbak, waar je alleen heen wüde als de nood tot onduldbare hoogte was gestegen, en heel zeker de manverliefden in het herengil- de niet die hier een vluchtig seksueel contact zochten in een bizarre omgeving. En toch staat het urinoir, dat bij de NS in Deventer dienst moest doen voor de komende en gaande mannelijke reiziger - vrouwen moest het kennelijk maar uitzoeken - nu te pronken in het Openluchtmuseum in, alsof het altijd statig en bijzon der is geweest. In zekere zin was het dat ook, verzekert het Arnhemse muse um, want de bijzondere struc tuur in het metselwerk - verti caal en horizontaal door elkaar -' en het gekke dakje op de muurtjes komt regelrecht uit de beroemde Amsterdamse school, en zou in de jaren twin tig van de vorige eeuw ontwor pen zijn door de Deventer stadsarchitect Uytenhoudt. Vanwege dat bijzondere is er in Deventer ook zoveel discussie ontstaan, nadat de gemeente enkele jaren geleden aankon digde dat ze het Stationsgebied ging restaureren en het urinoir moest verdwijnen. Toen herin nerden sommige mensen zich ineens het monumentale gehal te van het meest onwelriekende bouwwerkje van de stad. En toen kwam ook al gauw het Openluchtmuseum in beeld, zegt woordvoerster Caroline Berkhof. Haar museum brengt leven, werken en gebruiken van de mens in Nederland door-de- eeuwen-heen in beeld, en daar horen pies en poep én openba re urinoirs natuurlijk bij. Plassen en poepen, geen onder werp waarover in het verleden veel is verzameld - niet aan ge dacht of misschien wel uit schaamte - maar desalniette min wel hoogst interessant is. Want hoe heeft ons volk zijn behoefte eigenlijk door de eeu wen heen gedaan? Vaak gewoon in de boerderij bij de koeien in een mestton of naast de boerderij in de natuur, is het antwoord - voor de da mes vanuit een broek zonder kruis - of in de stad in de strui ken, of gewoon in een plee bo ven het water, of in gemeen- Privaten en plees te kijk Dit jaar staat het Openluchtmuseum in het teken van de vele gezichten van verzamelen, sparen en bewaren. Ter gelegenheid daarvan staan in het museum in het weekeinde alle plees, pri vaten (vroegere gezamenlijke toiletten), kakdozen en nachtspie gels extra in het zonnetje. Wie een po doneert heeft vrij entree. De ludiek tentoongestelde pispotten zijn te zien tot en met zon dag 18 april. Door het publiek ingeleverde po's worden daarna overigens niet opgenomen in de permanente museumcollectie, maar zullen aan het eind van het seizoen worden verkocht als bloempot met inhoud. De opbrengst is voor restauratie van een van de oudste gebouwen in het museum. In het weekeinde worden rondleidingen gehouden rond toiletgang. Openluchtmuseum Arnhem, Schelmseweg 89, tel. 026-6357611, open tot en met 31 oktober van 10 tot 17 uur. Zie ook www- .openluchtmuseum.nl waagd op de tonen van een muzikant en zijn Hammondor gel. Er bestaan overigens ook grotere schepen die uit Neder land of Duitsland vertrekken en waar de gasten wel aan boord overnachten. Het is maar waar voor je kiest. Zonder een doua- nepaal tegen te komen glijdt de Admiral Tegethoff langzaam Oostenrijk binnen. Elke paar uur wordt een stop gemaakt en mogen de honderden mensen van boord, om bijvoorbeeld het klooster Engelszell te bezoeken, of het lieflijke stadje Dürnstein. Wie een beetje vlot kan lopen kan die tijd, soms niet meer dan anderhalf uur, goed benut ten. Maar er zijn ook opvaren den die veiligheidshalve een terras dichtbij het schip verkie zen. Zodat ze tijdig aan boord Gezicht op Passau, beginpunt van veel Donaureizen. Foto's: Passau Tourismus is nu al behoorlijk dringen aan boord, zeker bij de buffetten en de slechts drie damestoiletten waarvoor zich bij tijd en wijle lange rijen in de gang vormen. Het mag de pret echter niet drukken, want de stemming is goed en meerdere keren per dag legt de boot ergens aan voor een massaal uitstapje, zo dat iedereen even de benen kan strekken. Bovendien komt deze maand het nieuwe, iets grotere schip in de vaart, de MS Kai- serin Elisabeth. Die naam is niet geheel toevallig gekozen, want het is volgend jaar precies 150 jaar geleden dat de keizerin van Passau via Linz naar We nen voer. Leeftijd Op de Admiral Tegethoff bevin den zich naast een handvol Ne derlanders met name Duitsers en Oostenrijkers die een dagje of korter meevaren. Hieronder veel jonge gezinnen, die de ge middelde leeftijd flink omlaag halen. Want de meeste gasten die een meerdaagse cruise boe ken zijn wat ouder, en minder goed ter been. Zij kennen de voordelen van een riviercruise: je wordt niet zeeziek en je ziet veel om je heen zonder daar enige moeite voor te hoeven doen. Nadelen zijn er echter ook: er is nauwe lijks vertier aan boord, wat ze ker tijdens een regenbui op breekt, en met maximaal dertig kilometer per uur schiet het niet echt op. De schepen van Donau Schiff fahrt voeren alleen dagtrajecten uit. Er wordt niet aan boord ge slapen, wel gegeten en gedron ken, en af en toe een dansje ge- rspeeljungle i de apen 1 c is het aanlokkelijk I iveken te luieren op II van Salou, en 's disco's af te struinen, iedere jonge vakan- voelt zich daartoe ge- r is een (groeiende) de vakantieweken dl besteden, veel wil ïleven en zich wil ver vreemde culturen, de kan onder meer |j SIW Internationale irsprojekten. Deze or- erft jongeren voor inlopende activiteiten. :en van schildpad- lermen in Mexico, een lanleggen in Nepal of een weeshuis in Gua- ip 17 april is er van 10 uur een informatie- rebouw Cunera, Nieu- 32 te Utrecht. Meer |e en aanmelden: SIW, :17 721, www.siw.nl. npark tn jder Dierenpark heeft per 1 april gewijzigd park Emmen. Het idee is dat de dierentuin, best bezochte van d, nog gemakkelijker zal zijn. Het internet- vens aangepast: enpark-emmen.nl. een week te doen. De tocht is goed aangegeven, voert over as faltpaden naar de mooiste plek jes langs de Donau en is, niet onbelangrijk voor Nederlan ders, nagenoeg vlak. Jetty Waaijenberg uit Hengelo: „Ik heb de tocht in juni ge maakt en het was zeer de moei te waard. Nee, van tevoren heb ik niet getraind, als je regelma tig fietst is dat ook niet nodig. Per dag leg je zo'n vijftig kilo meter af, 'stroomafwaarts' over vrij vlak terrein met slechts een enkel klimmetje. Ik had geboekt via een touroperator. Hoewel je in je eigen tempo fietst en kunt stoppen waar en wanneer je wilt, zijn bepaalde zaken zoals de hotelovernachtingen en di ners al geregeld. Ook krijgt je uitgebreide routebeschrijvin gen en een pakket kaarten mee. Die kaarten zijn trouwens nau welijks nodig, want overal staan de bordjes Donau Radweg." Vroeg op Met die opmerking zijn Dolf en Jennie Snuverink uit Gorin- chem het niet eens. Zij maakten dezelfde fietstocht, maar moes ten regelmatig zoeken naar de juiste weg, bijvoorbeeld omdat een bordje verkeerd om stond. „Ook bleek dat wij van onze touroperator een verouderde routebeschrijving hadden ge kregen. Wil je onderweg nog iets zien, moet je vaak vroeg je bed uit, want de meeste be zienswaardigheden liggen aan de langste trajecten. We hebben dan ook tegen elkaar gezegd dat wanneer wij de tocht ooit nog eens over zouden doen, we op sommige plaatsen twee dagen willen blijven. Alhoewel, de Do nau wordt vaak mooier voorge steld dan ze is. Soms waren er hele stukken dat we niets za gen, of alleen maar industrie. Dan blijft er weinig romantiek over." gangers erg in trek. Het zijn overwegend sportieve vijfti gers die in het za del springen om deze meest po pulaire fietstocht van Europa te voltooien. De route is een klei ne 380 kilometer lang en prima in Een fietstocht langs de Donau laat zich goed combineren met een vaartochtje op deze rivier. Vanuit Nederland bieden di verse touroperators geheel verzorgde Donaucruises aan van gemiddeld acht tot twaalf dagen, waarbij men per bus, trein of boot naar Passau wordt gebracht en vanuit Wenen terugreist naar Nederland. Soms wordt aan boord overnacht, soms in hotels. Prijzen lopen nogal uiteen, afhankelijk van de kwaliteit van de boot en ho tels, hetgeen inbegrepen is en de eindbestemming van de reis, Wenen of Boeda pest/Bratislava. Grove indi catie: tussen 600 en 1200 eu ro. Het is ook mogelijk ter plek ke een of meer dagen te va ren. Een driedaagse bootreis van Passau naar Wenen, in clusief hotelovernachtingen en maaltijden, kost circa 220 euro per persoon. Meer in formatie over Donau Schiff fahrt Donau-Touristik, tel. 0043-732 20 80 16, www.do- nau-touristik.at. Voor fietsers geldt hetzelfde verhaal: vanuit Nederland worden tal van verzorgde reizen aangeboden. Prijzen variëren van 400 tot 800 eu ro. Maar ook zelf naar Oos tenrijk reizen en op de eigen fiets stappen of ter plaatse een fiets huren is mogelijk. Algemene informatie: Oos tenrijks Toeristenburo, Post bus 94285,1090 GG Amster dam, tel. 020 4684 793 (10.00-15.00 uur), www.austria-tourism.at. zijn als de scheepstoeter klinkt. Varen van Passau naar Linz duurt een dag, van Linz naar Wenen ook. Je kunt een deel- traject boeken of de hele reis, en eventueel verlen gen in Wenen. Er bestaat zelf de mogelijkheid dat fietsers een deel van het traject af leggen per schip, en hun fiets met de overige baga ge laten vervoe ren. Passau-Wenen is juist bij Neder landse vakantie-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3