J Rice: Al-Qaeda had wel prioriteit BUITENLAND Tokyo bezweert niet te zwichten voor terreur Soennieten en sji'ieten vinden elkaar Nederlandse pedofielen aangeklaagd op Lombok se soldaten ktrocuteerd Videobeelden van mishandeling drie gijzelaars schokken Japan 4 België schoffeert VS met panelen over genocide Veiligheidschef voor commissie '11/9' me hoeren Belg dokken Artsen roofden organen Bouteflika op weg naar verkiezingszege Algerije 'Suikeroompjes' misbruikten jongens jarenlang Hoe kwamen Israëlische heli's hij Colombiaanse drugsbazen? Hevige gevechten tussen Tamil-rebellen onderling vrijdag 9 april 2004 yïjf Griekse soldaten }en geëlektrocuteerd letten vlaggenmast 4thielden elektriciteits- lakte. Het ongeluk ge- ip een legerbasis bij de Turkije. Het leger dagen van nationale :ondigd. Alle paasvie- ;emeszijna" celstraffen lells Angels Het Hooggerechts- )anadese staat Que- jevangenisstraffen de tien en 22 jaar tan negen Hells An oden van de motor- len schuldig bevon- -leelneming aan een organisatie, drugs- samenzwering tot jen verbouwt jardappel 'Wi - De Zweedse rege- het verbouwen van 'je gemodificeerde .Is goedgekeurd. Toch '{-patat niet op het tra- 'imorgasbord terecht- aardappel, die ook Ie Europese Unie Igekeurd worden, zal fyorden om zetmeel te %or de papierindustrie. Inigde Staten wordt j gemanipuleerd voed- -jte schaal verbouwd jumeerd. In Europa nog veel verzet tegen. Inden door entie or plotselinge turbu- i gisteren ruim veertig s, onder wie Neder- |n drie bemanningsle ed geraakt in een Iran de Spaanse lucht- ichappij Iberia. Tij- lucht van Madrid naar lerikaanse Lima :e de Airbus 300 met isagiers aan boord lische storm boven inegebied. Het toestel later zonder pro- Peru landen. Ruim sonen moesten voor van hoofdwonden igen naar een zieken- VS groter r dan terreur t)e Verenigde Staten tht van grotere bedrij- %n groter gevaar voor dan het terrorisme, j van een peiling iwszender BBC Ier kijkers overal ter :ft gehouden. Na de rote bedrijven komen oorlogen en terroris- itverandering en an door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - De Japanse premier Ju nichiro Koizumi heeft vanmor gen bezworen niet te zullen zwichten voor de 'terroristen' die gisteren in Irak drie Japan ners hebben gegijzeld. De pre mier zei dat er „geen sprake van kan zijn dat de 550 Japanse militairen in Irak zullen worden teruggetrokken." De gijzeling van hulpverleners Noriaki Imai (18) en Nahoko Takato (34) en fotograaf Soichi- ro Koriyama (32) is een ernstige tegenslag voor Koizumi. Hij heeft met zijn besluit om de soldaten, die voor humanitaire doeleinden worden ingezet, naar Irak te sturen toch al de publieke opinie getrotseerd. Sinds de troepen in januari in as-Samawah, waar ook de Ne derlandse soldaten zijn gele- '4 P Op de videobeelden is te zien hoe de Japanse gijzelaars, met het mes op de keel, gedwongen worden Allah te prijzen. Foto: AP gerd, aankwamen, was sprake van een lichte kentering in het voordeel van de premier. Maar door de gijzeling dreigen de te genstanders weer de overhand te krijgen. De tot dan onbeken de 'Moedjahidienbrigade' heeft gedreigd de drie gijzelaars, on der wie een 18-jarige scholier- vredesactivist, levend te ver branden als de Japanse militai ren in Irak niet binnen drie da gen zijn vertrokken. Familiele den van de gegijzelden eisen juist van hem dat hij toegeeft aan de eisen van de gijzelne mers. Een videoband waarop de drie doodsbange en geblind doekte gijzelaars worden be dreigd, heeft grote indruk ge maakt. Vanochtend vond de eerste de monstratie in Tokio plaats te gen het zenden van de troepen. De geëmotioneerde demon stranten eisten dat de regering alles op alles zet om de gijze laars vrij te krijgen. Zij zullen vermoedelijk steun krijgen van de meerderheid van de bevol- king. Een tragische ontknoping in het gijzelingsdrama kan Koizu mi politiek duur komen te staan. In juli vinden verkiezin gen voor het Hogerhuis plaats en Koizumi kan dan de reke ning gepresenteerd krijgen voor wat zijn tegenstanders „het slaafs volgen" van de Ameri kaanse president Bush noe men. De situatie in Irak zal het be langrijkste onderwerp van ge sprek zijn tussen Koizumi en de Amerikaanse vice president Dick Cheney, die zaterdag in Tokio arriveert. Het geweld komt dichterbij: de ze week ontploften enkele gra naten niet ver van het kampe ment van de Japanse soldaten in as-Samawah, zo'n vijf kilo meter van de plek waar de Ne derlandse soldaten zijn gele gerd. brussel/ap - De grootste genocide uit de geschiedenis heeft zich voltroken in Noord-Amerika, en gaat nog steeds door. Dat staat op een van de panelen die het Belgische ministe rie van defensie heeft laten plaatsen in Brussel bij de her denking van gesneuvelden tijdens humanitaire missies. Volgens een woordvoerder van het Belgische ministerie van defensie is het paneel niet bedoeld als een uithaal naar de VS. De panelen hoorden bij de jaarlijkse herdenking bij het Graf van de Onbekende Soldaat in Brussel. Volgens het Amerikaanse paneel zijn in Noord-Amerika vijftien miljoen autochtone inwoners gedood sinds de aankomst van Co lumbus in 1492. In plaats van een einddatum staan er drie puntjes, wat betekent dat de volkerenmoord op de india nen er nog steeds aan de gang zou zijn. Het dagblad De Standaard hekelt het ministerie van defensie. Volgens de krant worden er rare criteria gehanteerd. Zo staan de geno ciden in nazi-Duitsland, Rwanda, Cambodja, Armenië en andere landen wel op de lijst, maar wordt er gezwegen over de gruwelen in de Sovjetunie onder Josef Stalin en over het Europese koloniale verleden in Afrika, zoals de rol van Bel gië in Congo. De defensiewoordvoerder stelde dat de lijst is opgemaakt op basis van de Encyclopaedia of Genocide van Israel Chamy uit 1999, „een heel serieus boek dat over al lerlei soorten genocide gaat". in De Hoop Scheffer. washington/anp - De bestrij ding van al-Oaeda had van meet af aan de hoogste prioriteit in het veiligheidsbeleid van de re- gering-Bush. Dat verklaarde de Nationale Veiligheidsadviseur Condoleezza Rice gisteren onder ede voor de commissie die de aanslagen in de Verenigde Sta ten van ii september 2001 on derzoekt. Volgens Rice beschikten de vei ligheidsdiensten over onvol doende concrete informatie om deze aanslagen te voorkomen. Rice is een van de belangrijkste strategen achter het Ameri kaanse veiligheidsbeleid, het belangrijkste verkiezingsthema van president Bush. Rice zei dat Bush de dreiging van moslimfundamentalisten wel degelijk serieus nam. Eerder heeft voormalig terreur- adviseur Richard Clarke voor de commissie gezegd dat de rege ring Bush geobsedeerd was door de Iraakse dictator Sad dam Hussein en al-Qaeda over het hoofd zag. Volgens Rice zette de Ameri kaanse regering voor de aansla gen van 11 september 2001 lan den als Pakistan en Saudi-Ara- bië onder zware druk hun steun op te zeggen aan het Talibanre- gime in Afghanistan en al-Qae- da. Dat lukte echter slechts ten dele, aldus Rice. Dat terroristen uiteindelijk toe konden slaan op Amerikaanse bodem was volgens Rice niet te voorkomen op grond van de destijds be schikbare inlichtingen. Zij wijt dat onder meer aan de gebrek kige samenwerking tussen de inlichtingendienst CIA en de fe derale politie (FBI). In de weken voorafgaande aan de aanslagen vingen de inlich- Rice zweert de waarheid te zul len zeggen. Foto: EPA tingendiensten wel signalen op dat er iets groots stond te ge beuren, maar deze aanwijzin gen waren volgens Rice veelal „frustrerend vaag". Ze bevatten geen enkele indicatie over het tijdstip, de plaats en de manier waarop terroristen van plan waren de VS te treffen. Dat president Bush na de aan slagen op 11 september 2001 direct opdracht gaf de pijlen op Irak te richten, noemde Rice een logische stap, gezien de vij andigheid tussen Bagdad en Washington. Dat Bush zijn personeel ertoe aanzette de feiten te verdraaien om de schuld in de schoenen van Irak te schuiven, zoals Ri chard Clarke eerder suggereer de, sprak Condoleeza Rice met klem tegen. Volgende week gaat de onder zoekscommissie verder met haar verhoren. Op dinsdag 13 april moeten onder meer mi nister van justitie John Ash- croft, zijn voorganger Janet Re no en de voormalige FBI-direc- teur Louis Freeh voor de com missie verschijnen. Een dag la ter komen de huidige directeu ren van de CIA en de FBI, George Tenet en Robert Muel ler aan bod. Amerikaanse soldaten bidden in Fallujah bij het lichaam van een gesneuvelde kameraad. Foto: AP Commissie wil memo over Bin Laden De commissie '11 /9' wil dat het Witte Huis een geheim memo vrijgeeft dat president Bush op 6 augustus 2001 ontving. De commissie heeft wel inzage gehad in het document, maar mag het niet volledig in het openbaar bespreken. Volgens enkele commissieleden bevat het memo, met de titel 'Bin Laden vast besloten om toe te slaan binnen de VS', wel degelijk passages waaruit blijkt dat de federale politie (FBI) al in de zomer van 2001 verdachte activiteiten signaleerde van 'slapende cellen' van al-Qaeda binnen de VS. Ook zouden er verwijzingen in voorkomen naar de mogelijkheid van op handen zijnde vlieg tuigkapingen. Volgens Rice bevat het document slechts een op somming van eerdere aanslagen waarvan al-Qaeda werd ver dacht Er zou geen informatie in staan die had kunnen helpen 1 in New York en Washington te voorkomen. njuaf/ap - Deel twee van de oorlog in Irak is begonnen, zo lijkt het, nu ook sji'ieten de wapens hebben opgenomen tegen de bui tenlandse soldaten. Toch kan het nog veel erger. Een gezamenlijke opstand van sji'ie ten èn soennieten is de nachtmerrie van de Amerikanen. De jonge radicale geestelijke Muqtada al- Sadr, zoon van wijlen ayatollah Moham med Sadiq al-Sadr, heeft de afgelopen week laten zien dat hij meer in huis heeft dan een grote mond en een belangrijke vader. Zijn Leger van Al-Mahdi - de Mahdi is de sji'ietische messias - is veel beter georgani seerd en tot veel meer in staat dan tot voor kort werd gedacht. Het zuiden van Irak werd geacht rustig te zijn: de Verenigde Staten lieten het gebied over aan troepen uit landen als Groot-Brit- tannië, Spanje, Oekraïne en Nederland. De sji'ieten werden er onderdrukt door Sad dam en hebben de westerse bezetting tot nu toe getolereerd. De gewapende aanhang van Al-Sadr beperkte zich tot nu toe tot en kele duizenden werklozen, maar nu hij succes boekt melden zich steeds meer vol gelingen, zegt Hamed al-Bayati, bestuurslid van de Opperste Raad voor de Islamitische Revolutie, de grootste sji'ietische partij, en bepaald geen vriend van Al-Sadr. Ook het soennitische verzet, dat de Ameri kanen permanent dwarszit met bomaan slagen, hinderlagen en ander overwegend kleinschalig terrorisme, begint iets in Al- Sadr te zien en zoekt contact met hem. Een naaste medewerker van Al-Sadr zei tal van brieven te hebben ontvangen waarin soen nitische verzetsgroeperingen hun steun be tuigen. De twee bevolkingsgroepen zijn al gezamenlijk ten strijde getrokken: gewa pende aanhangers van Al-Sadr staken de Tigris over om in de soennitische wijk Al- Azamiya te helpen bij gevechten tegen Amerikaanse soldaten. „Het gebeurde in de hitte van de strijd, met Amerika als geza menlijke vijand", zegt een inwoner van de wijk. Volgens de commandant van de Ameri kaanse strijdkrachten in Irak, generaal Ri- cardo Sanchez, beperkt de samenwerking tussen het sji'ietische en het soennitische verzet zich tot dit soort contacten op laag niveau. Daar kan verandering in komen. Als soen nieten en sji'ieten hun verzet gaan coördi neren, hebben de Amerikanen alweer een probleem erbij. Al-Sadr zelf ziet het al helemaal voor zich. „U bent er getuige van", laat hij in een ver klaring weten, „dat het hele volk van Irak, met al zijn verschillende facties en partijen, de rijen sluit tegen de krachten van het kwaad en de duisternis." j-chef met Poetin Rusland is niet geluk- e uitbreiding van de ikar dat mag goede be- h met het Westerse Botschap niet in de i. Dat heeft de Russi- ident Vladimir Poetin tjezegd aan NAVO-se- èneraal Jaap de Hoop Die is in Moskou om lukken dat de NAVO teiging vormt voor Een opinipeiling leert iDop Scheffer nog veel i)en heeft om de Rus te overtuigen: 71 :gt het westerse •otschap te beschou- fen agressief blok. I De honderd Belgische e NAVO-soldaten die {en zijn gestationeerd, (ediscrimineerd door 'prostituees. Dat heeft Commissaris van de liai, waar de NAVO- 'zijn gestationeerd, ge- feens commissaris Gri- p heeft de komst van [troepen hoeren ge- lames brengen hun Li- Janten dertig euro per iening, NAVO-solda- m honderd euro per Een duidelijk geval linatie, zei de com- itouwen is sinds eind id lid van de NAVO 'er 1 mei in de EU. is er illegaal. moskou/anp - In de Siberische regio Chabarovsk hebben me dische bedrijven de afgelopen jaren op illegale wijze zeker honderd nieren en andere organen verwijderd van mensen die hiervoor geen tpestemming hadden gegeven. Zij verkochten de organen vervolgens voor transplantatie voor bedragen tot 40.000 dollar. De bedrijven werkten samen met een lokaal zie kenhuis. De zaak kwam aan het rollen nadat familieleden van vijftien voormalige patiënten van dat ziekenhuis in een brief aan een regeringsvertegenwoordiger hadden geklaagd dat in de instelling zonder reden organen waren verwijderd. Ook zouden er vrij gezonde mensen zomaar zijn overleden. De slachtoffers van de zwendel waren veelal daklozen of alcoho listen die in het ziekenhuis terecht waren gekomen voor klei nere zaken zoals bevriezingsverschijnselen. Zeker 56 mensen zijn als gevolg van de verwijdering van organen overleden. algiers/anp-afp-dpa - Volgens de eerste uitslagen van de Alge rijnse presidentsverkiezingen is huidig president Bouteflika op weg naar een nieuwe ambtster mijn. Bouteflika lijkt in ieder geval winnaar te worden van de eerste ronde, bleek vanmorgen uit prognoses van de Algerijnse televisie. Zijn aanhangers gin gen al massaal de straat op en claimden de overwinning. Ongeveer achttien miljoen Al gerijnen konden gisteren stem men. In de ongeveer 40.000 stemlokalen moesten ze een keuze maken tussen Bouteflika of een van zijn vijf uitdagers. Voormalig premier Ali Benflis gold als de belangrijkste tegen stander. Het leger, een beslissende machtsfactor in het Noord-Afri kaanse land, beloofde zich dit maal afzijdig te houden en uit sluitend in te grijpen als er ern stig wordt gefraudeerd. De mili tairen veroorzaakten twaalf jaar geleden een ernstige crisis en stortten het land in een ge weldsspiraal door de verkiezin gen te onderbreken en ongeldig te verklaren, omdat het er op leek dat de islamitische opposi tiepartij FIS ging winnen. Sindsdien zijn meer dan 100.000 mensen om het leven gekomen in de oorlog die toen uitbrak tussen het leger en de fundamentalisten. door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - Terre des Hommes, een hulporganisatie voor kinde ren heeft gisteren op het Indo nesische eiland Lombok twee Nederlandse pedofielen aange geven bij de politie. De mannen zouden gedurende een periode van meer dan tien jaar tenmin ste twintig kinderen hebben misbruikt. Terre des Hommes hoopt dat met de aangifte een einde komt aan de praktijken van de twee mannen. De Nederlanders hangt volgens de Indonesische wet maximaal 15 jaar gevange nisstraf boven het hoofd. Ook de Nederlandse politie onder zoekt de zaak. De directeur van Terre des Hommes in Indonesië, Frans van Dijk, vindt het Nederlandse onderzoek veel te traag. „We hebben weken geleden al de zaak gemeld bij de Nederlandse politie, maar er zit helemaal geen schot in. We hopen dat met deze aangifte ook de politie in Nederland kan worden over tuigd." Sinds oktober 2002 is er wetgeving van kracht die het mogelijk maakt om mensen die kinderen in het buitenland sek sueel misbruiken ook in Neder land te vervolgen. Terre des Hommes heeft aan wijzingen dat de Nederlanders deel uitmaken van een netwerk van pedofielen dat op het Indo nesische Lombok actief is. Vol gens sommige getuigen maken ook nog andere Nederlanders deel uit van dit netwerk. „Dit is de meest serieuze schending van de rechten van het kind. En iedereen kijkt de andere kant uit en laat het gebeuren. We hopen dat we aan dit schandaal een einde kunnen maken", al dus Frans van Dijk. De zaak van een 76-jarige Ne derlander kwam onlangs aan het licht door een publicatie in deze krant. Kinderen in het badplaatsje Senggigi vertelden dat ze herhaalde malen door de man uit Noord-Holland seksu eel waren misbruikt. Een aantal kinderen verklaarde door de man te zijn verkracht. Een 13- jarig jongetje vertelde dat hij sinds zijn 9e bijna elke dag na schooltijd naar het huis van de Nederlander gaat om seks met hem te hebben. Hij krijgt daar 2,50 euro voor, die hij afstaat aan zijn ouders. De kinderen wilden geen aan gifte doen bij de Indonesische politie omdat ze vreesden dat de Nederlandse mannen de re chercheurs zouden omkopen. Van Dijk zegt dat hij nu wel kin deren heeft gevonden die be reid zijn om aangifte te doen. In samenwerking met het Indone sische bureau voor rechtshulp en de Indonesische kinderbe scherming is hij bezig om een lijst van slachtoffers samen te stellen die de politie kan ge bruiken voor de bewijsvoering. De Nederlandse mannen wor den op Lombok gezien als 'sui kerooms', omdat ze voor een aantal kinderen het schoolgeld betalen. Een van de mannen, een Limburger, is eigenaar van een goedkoop hotel op Lom bok. Nederlanders die bij hem logeren, maken regelmatig geld naar hem over om kinderen mee te helpen. De 76-jarige man uit Noord-Holland heeft voor een van zijn slachtoffers zelfs een huis gekocht. Volgens mevrouw Pudawati van de ze denpolitie op Lombok is het heel moeilijk om seksueel mis bruik te bewijzen. Maar ze hoopt dat als er voldoende kin deren durven te getuigen, dit ook voldoende bewijsmateriaal oplevert voor een rechtszaak te gen de Nederlanders. jeruzalem/ap - Het Israëlische leger gaat onderzoeken hoe vijf helikopters die het van de Verenigde Staten kreeg, jaren later in Colombia zijn terechtgekomen, mogelijk in handen van drugskartels. Dat heeft het Israëlische ministerie van defensie gezegd. Nadat het Israëlisch leger de toestellen uit dienst ge nomen had, werden ze verkocht aan het Israëlische bedrijf Globus Aviation, met de bedoeling dat de helikopters naar de Spaanse brandweer of de Mexicaanse federale politie zouden gaan. Ze zouden echter in criminele handen in Colombia ge komen zijn. Globus Aviation ontkent iets verkeerds te hebben gedaan en beweert slechts als tussenpersoon te hebben opge treden voor een Canadees bedrijf. De MD-500 helikopters, die van alle militair materieel ontdaan zijn, werden naar de Mexi caanse haven Veracruz verscheept. Vandaar zijn ze vermoede lijk naar Colombia gebracht. colombo/ap - In het oosten van Sri Lanka zijn vanmorgen- hevige gevechten uitgebroken tussen twee facties van de Ta- mil-rebellengroep Bevrijdings tijgers van Tamileelam (LIT). Daarbij zijn volgens de strijden de partijen zeker acht doden en vijf gewonden gevallen. Het ge weld speelt zich af langs de ri vier de Verugal, waar LTT-strij- ders uit het noorden sinds ruim een maand tegenover rebellen uit het oosten staan. De com mandant van de oostelijke ta- mils, Karuna, scheidde zich be gin maart met zesduizend van zijn manschappen af van de rest van de LIT. Ook probeer den zwaar bewapende rebellen vanuit het noorden op te ruk ken naar Karuna's bolwerk Bat- ticaloa. Om daar te komen moeten ze door gebied dat in handen is van het Srilankaanse leger, wat mogelijk zou beteke nen dat ook dat in de strijd be trokken raakt. Het leger in het gebied is reeds in staat van pa raatheid gebracht Het is voor het eerst sinds begin 2002, toen regering en rebellen een bestandsakkoord sloten, dat er wordt gevochten in Sri Lanka. De Tamils, afkomstig uit India, willen een eigen staat.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23