Minder rompslom voor bedrijfsleven! ECONOMIE Ontslagen 'Megapoolers' maken rookhol van theater Philips werkt aan driedimensionaal tv-scherm Schelvispekel en kandeel 'bedreigd cultureel erfgoed' Geen postbode in delen Staphorst Internetter vindt Windows handig FNV klaagt over metaalbedrijven Deeltijders minder in de kou Marokkanen als 'marshaller' Zieke Elf-topman vrij uit gevangenis Britse vrouwen verdienen minder Twee voor de prijs van één Koninklijke Schelde bouwt supermoderne fietsveren Stakers dl het licht i| 1 Mes in regels levert drie miljard op Curator zeg 787 werkne de wacht ad Geen spreekverbod Keurs staphorst - TPG Post dreigt de bezorging van poststukken in grote delen van Staphorst te $taken. Volgens het postbedrijf ftioeten de brievenbussen langs qe openbare weg staan, en dat is bij veel huizen in het dorp jiiet het geval. Hierdoor dreigen duizenden inwoners van post Verstoken te blijven, meldde de gemeente Staphorst gisteren. Door de lintbebouwing in ^taphorst moeten postbodes nu de vele lange lanen af om de post te bezorgen. Enkele inwo ners in het dorp hebben een brief ontvangen dat TPG de be zorging staakt. Als inwoners van het dorp naar de rechter stappen, krijgen ze juridische steun van de gemeente. Amsterdam - Bijna de helft van de Nederlandse internetgebrui kers vindt dat Microsoft mis bruik maakt van de dominante positie in de softwaremarkt. Te gelijkertijd vinden bijna alle ge bruikers het alleen maar mak kelijk dat hulpprogramma's standaard worden meegeleverd met Windows, het besturings programma van de softwaregi gant. Dat blijkt uit een onder zoek onder vijfhonderd Neder landse computergebruikers van het bureau Interview-NSS. Uit het onderzoek blijkt dat consu menten het niet vervelend vin den dat ze door de dominante positie van Microsoft op de softwaremarkt beperkte keuze utrecht - FNV Bondgenoten heeft gisteren dertig metaalbe drijven aangegeven bij de Ar beidsinspectie wegens slechte arbeidsomstandigheden. „We krijgen over de bedrijven vooral veel klachten binnen over las- rook en oplosmiddelen waar werknemers aan worden bloot gesteld. Ook ervaart een deel het til- en trekwerk als zwaar en schadelijk", aldus bestuurder J. Verhoeven van de vakbond. De klachten zijn afkomstig van een meldpunt, dat de FNV ander halve maand heeft opgezet. Met het meldpunt haakt de bond in op een controleproject van de Arbeidsinspectie. den haag - Deeltijdwerkers kunnen steeds vaker rekenen op een gelijke behandeling als mensen met een voltijds dienstverband. Dat blijkt uit onderzoek dat minister De Geus van sociale zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Sinds 1996 is het wet telijk verboden dat werkgevers op basis van de arbeidsduur onderscheid maken tussen werknemers. In 1999 werd nog 5 procent van de deeltijders ge heel uitgesloten van CAO-af spraken. Dat blijkt nu te zijn ge zakt naar 2 procent. Rotterdam - Rotterdam Airport gaat 25 jonge Rotterdammers van Marokkaanse afkomst een opleiding tot marshalier (plat formmedewerker) bieden. De laaggeschoolde Marokkanen wonen in de directe omgeving van de luchthaven. Volgens di recteur R. Wondolleck wil Rot terdam Airport in tijden van grote jeugdwerkloosheid men sen uit een kansarme groep uit zicht geven op een baan. Won dolleck verwacht dat de Marok kaanse jeugd na het behalen van een vakdiploma ook in Ma rokko aan de slag kan. parijs - Lo'ik Le Floch-Prigent, de wegens fraude tot vijfjaar cel veroordeelde oud-topman van het Franse olieconcern Elf, jcomt om gezondheidsredenen vervroegd vrij. Dat heeft een Parijs' hof van beroep gisteren bepaald. De 60-jarige Le Floch- Prigent lijdt aan prostaatkanker ën een huidkwaal. Hij mag zijn huis alleen uit voor ziekenhuis bezoek, bepaalde het hof. Afge lopen november werd Le Floch-Prigent met twee andere bestuurders van Elf schuldig bevonden aan verduistering van driehonderd miljoen euro eind jaren '80 en begin jaren '90. Londen - Vrouwen in Groot- Brittannië verdienen veel min der dan hun mannelijke colle ges. Een vrouw met een volle dige baan krijgt gemiddeld 18 procent minder betaald dan een man die hetzelfde werk dóet. Voor deeltijders loopt dat verschil op tot 40 procent. De commissie voor gelijke berech ting vindt dat werkgevers moe ten worden gedwongen vrou wen en mannen voor hetzelfde werk gelijk te betalen. VRIJDAG 9 APRIL 2OO41I Amsterdam - Hij bespaart tijd en geld: de reusachtige steiger tussen twee kantoortorens in aanbouw aan de Amsterdamse Zuidas. Han dig ook voor de bouwvakkers, die nu eens in het ene, dan weer in het andere gebouw aan het werk zijn. Foto: ANP/Paul van Weel eindhoven/gpd - Hoe vaak komt het niet voor: Mateja Kez- man schopt de bal en het lijkt op televisie alsof hij zo de goal in vliegt. Pas als hij de grond raakt, is duidelijk dat de bal niet eens in de buurt is gekomen. Een gevolg van de beperkingen van het televisietoestel, dat ei genlijk niet meer dan een be wegende foto te zien geeft. Wilbert IJzerman, onderzoeker bij Philips Research in Eindho ven, werkt aan een televisietoe stel dat meer biedt. Behalve lengte en breedte, geeft het ook de suggestie van diepte aan ge wone televisie en video. Hij werkt er met zijn team al zeven jaar aan. Over twee jaar kunnen de eerste driedimensionale- schermen op de markt komen. „We brengen het 3d-brilletje van vroeger naar het scherm toe", zegt IJzerman. In de jaren '80 zijn systemen ontwikkeld waarbij door een bril met twee verschillende lichtfilters ieder oog een ander beeld kon zien, waardoor er een 3d-effect was. „Wij hebben een andere ma nier gevonden om dat te berei ken. We sturen iedere beeldstip in een waaier van negen sub stippen naar de kijker. Het ge volg is dat ieder oog een ander beeld ziet en dat dit beeld ver andert als je in een andere hoek naar het scherm kijkt." Philips heeft daarvoor een voorzetscherm ontwikkeld dat vol zit met minuscule lensjes van circa 0,25 mm doorsnede. Die lensjes zorgen voor de pris mawerking van de onderliggen de beeldpunten. De lcd-scher- men die hiervoor worden ge bruikt, moeten wel twee tot drie keer zoveel beeldpunten heb ben dan gewone televisietoe stellen. Het is technisch geen probleem om dit soort fijnma zige beeldschermen te maken, maar ze zijn nog wel een stuk duurder. De Philips-onderzoekers heb ben heel wat hobbels moeten nemen voordat er een prototy pe kon worden gemaakt. De waaiertjes die uit negen ver schillende weergaven van een beeldpunt bestaan, worden uit gezonden in een hoek van en kele tientallen graden. Beweegt de kijker zijn hoofd verder, dan ziet hij dezelfde waaier weer. „Het opnieuw starten van de waaier gaf een hinderlijk effect. De vinding die dat effect opheft was een doorbraak in ons pro ject." Details hierover zijn vol gens IJzerman nog geheim. Een belangrijk onderdeel van de vinding is de software waar mee het videosignaal wordt be werkt. „We hebben wiskundige formules ontwikkeld die gewo ne videobeelden.vertalen in 3d- informatie. Het komt erop neer dat de software het beeldmate riaal analyseert en besluit on derdelen naar voren of naar achteren te zetten. Het kijkt bij voorbeeld naar de beweging van onderdelen, en of die voor of achter stilstaande onderde len langsgaat. Het apparaat werkt nog beter als bij het ma ken van de film rekening ge houden wordt met de 3d-televi- sie. Er kunnen straks dus ook speciale camera's komen, hoe wel wij hier niet aan werken." Volgens IJzerman zijn andere elektronicafabrikanten ook be zig met de ontwikkeling van 3d- televisie. „Maar wij zijn de eni ge waarbij het effect met be staande videobeelden gehaald wordt. Daarom hebben we een goede uitgangspositie. Toen we er tijdens de laatste Cebit-beurs in Hannover wat van lieten zien, was er alom verbazing." gorinchemvlissingen/gpd - Scheepswerf de Koninklijke Schelde, onderdeel van Damen, heeft twee supermoderne fiets- /voetveren afgeleverd. De veren zijn bedoeld voor de oversteek Vlissingen-Breskens en kosten 12,5 miljoen euro per stuk. Volgens Piet Hein Noordenbos, oud-directeur en nu adviseur, hoopt het bedrijf dat de veren zo opvallen dat er meer op drachten volgen. „Ze snijden als een mes door het water", zegt hij. „Waardoor ze nauwe lijks windgevoelig zijn. Op de Westerschelde kan het spoken, maar de boot zal niet zo gauw schommelen. En dus geen zee ziekte bij de passagiers veroor zaken." De veren zijn van het zogeheten SWATH-type, Small Waterplane Area Twin Hull, dat aangeeft dat het zichtbare deel van het vaartuig 'boven' water zweeft. Maar het is geen hovercraft, zegt Noordenbos. De opwaartse kracht wordt ge leverd door twee torpedo-achti- ge drijflichamen die zich diep onder de waterspiegel bevin den. Door de slankheid van het schip hebben golven een mini male invloed op de bewegin gen. Dat is belangrijk, want de afspraak met alle partijen is dat het tarief van het veer hetzelfde is als van het openbaar vervoer door de tunnel. „Worden men sen ziek aan boord, dan zullen ze al gauw afhaken en voor de bus kiezen", zegt Noordenbos. Omdat de tunnel vijftien kilo meter oostelijker ligt dan de route van het vroegere autoveer Vlissingen-Breskens, was het van het begin af aan het plan van de provincie om de voet- veren te laten bouwen, vooral voor scholieren en toeristen. Door de Westerscheldetunnel mogen geen fietsers. Daarom ligt het veer er. De boot is 38 meter lang, bijna 18 meter breed en kan 30 kilometer per uur, net zo snel als de vroegere autoveren. Er is een dek voor 180 passagiers en daaronder een voor de fietsen. Beide schepen, eigendom van de provincie Zeeland, zullen ge ëxploiteerd worden door de BBA, een dochteronderneming van de Connex Groep. Het ene schip heet de Prinses Maxima en de andere de Prins Willem- Alexander. Over enkele weken zullen ze aan hun halfuurs- dienst beginnen. parijs/AP - Stakende! ders uit de energies» Frankrijk hebben gisi een tijd de stroomvof ning afgesneden, wal straatlichten uitviela huizen zonder elektn, kwamen te zitten. ders protesteerden t| vatiseringsplannen i regering. Werknemers van Elei de France en Gaz de] demonstreerden in R andere steden. In del van woensdag op dot werd Lille zonder stri zet. In Rouen zaten duizend huizen andt uur zonder elektricitf andere steden kreget nen die hun energiei niet konden betalem nieuw stroom maar» plaatselijke autoriteit openbare gebouwen^ donker. Ook in het pj van Versailles ging hf, uit. Omdat de elektrij ketdienst niet werkte ten de 3.500 bezoekej, door de beroemde te wandelen. den hjlag/gpd - Het bedrijfsle ven hoeft de komende jaren minder formulieren in te vullen en vergunningen aan te vragen. Het kabinet zet het mes in de administratieve rompslomp. De bedrijven besparen daardoor zo'n 3 miljard euro aan onkos ten. Jaarlijks is het bedrijfsleven 16,8 miljard euro kwijt aan allerlei verplichtingen om informatie te verstrekken aan de overheid. Het gaat bijvoorbeeld om het invullen van de belastingfor mulieren, loonadministratie en het maken van jaarrekeningen. ,Aan veel van die verplichtin gen kunnen we weinig verande ren", aldus minister Zalm van financiën. „Er moet wel gecon troleerd worden. Maar door de informatiestroom van de over heid naar het bedrijfsleven be ter op elkaar af te stemmen en overbodige regels te schrappen, kunnen we wel een heel eind komen." In het regeerakkoord is afge sproken dat het kabinet de ad ministratieve rompslomp voor de bedrijven met een kwart zal verminderen. Gisteren heeft het kabinet een lijst met regels op gesteld die kunnen worden ge schrapt of versimpeld. Het ka binet schrapt onder meer in de mestboekhouding van veehou ders, het aanvragen van milieu vergunningen wordt eenvoudi ger en er hoeven minder for mulieren te worden ingevuld voor de ziektekostenverzeke ring. Ook krijgen personeelsad ministraties het makkelijker doordat het loonbegrip wordt vereenvoudigt (het op te geven loon van een werknemer ver schilt nu nog voor de belasting en de werknemersverzekerin gen). ,A1 die maatregelen maken de administratie van bedrijven zo'n 3 miljard goedkoper en daarmee zijn we er nog niet", aldus Zalm. Het kabinet gaat daarom de komende tijd nog kijken of bijvoorbeeld regels in het midden] bedrijf vereenvoudigd worden. „Tegelijkertj er weer een hoop rel men, bijvoorbeeld strj gels uit Brussel op h van voedselveiligheid schuwt de minister, i Het Centraal Planbun heeft berekend dat ha leven door het snijden reaucratie zo'n 1,7 p[ fectiever kan gaan wq kan er toe leiden dat landse exportgoederen procent goedkoper w op den duur zo'n beidsplaatsen kan oplij Ook bij de overheid zij vooral in de zorg) ambtenaren nodig or troleren of bedrijven f wel naleven. „Hierdoij 24.000 mensen iets gaan doen. Meer hat het bed dus, in plaalj nen onder het bure' spelt Zalm. door Gep Leef lang apeldoorn/gpd - Tranen vloei den, collega's vielen elkaar in de armen. Er was ongeloof. Woede, over de manier waarop het laat ste hoofdstuk is geschreven. En verbittering, na al die jaren. Hët personeel van Megapool kreeg gisteren in de Hanzehof in Zut- phen van de curatoren te horen dat zij hun baan kwijt zijn. Groepjes werknemers hebben zich nog eenmaal in werkkle ding gestoken. Het verkoperste nue met rode stropdas en blau we bloes, onder een keurig col bertje. „Zo hebben we dat als team met elkaar afgesproken", zegt Rik de Rooy, een van de jongere medewerkers van het Tilburgse filiaal. „Ik had verwacht dat hier het nieuws van een gedeeltelijke doorstart zou worden gepre senteerd." In plaats daarvan is er slechts een ontslagbrief. De Rooy haalt de schouders op. „Ik werkte pas twee jaar hier. Ik vind wel weer wat anders." Ge laten kijkt hij naar een groepje collega's, terwijl de curatoren de laatste woorden spreken te gen het personeel en er zelfs een bescheiden applausje klinkt. Franchisenemers rond met winkelketen Van de 47 winkeliers die bin nen de Megapool-formule zelfstandig een filiaal runnen, zijn er 35 rond met een andere winkelketen. Deze franchise nemers willen toestemming van de curatoren om met het failliete Megapool te breken en zo snel mogelijk onder een andere vlag verder te gaan. Volgens curator Bart de Bruyn zijn de onderhandelingen met deze groep bijna afgerond. Bij welke keten deze winkeliers zich willen aansluiten, wil hij niet zeggen. Oog voor de theaterachtige am biance - de slechte boodschap werd vanaf het podium tussen gordijnen gepredikt - is er niet. Honderden mensen in onze kerheid maken van de Hanze hof een rookhol. De mogelijk heid om vragen te stellen wach ten velen van hen niet af. Ze willen zo snel mogelijk weg. In de hal stromen de tranen. Al- bert Steenbergen, 57 jaar oud, kijkt stilletjes en met vochtige ogen naar de acht tafels, waar op alfabet gesorteerd de ont slagbrieven liggen. „Na 31 jaar is dit dus het einde. Ik kwam toen we nog maar zestien win kels hadden, toen het nog Kreb- bers Jaarsma heette. Ik maak te mee dat het ECN werd, was erbij toen het huidige hoofd kantoor werd gebouwd. Op 57- jarige leeftijd denk je dan: nog een paar leuke jaartjes bij een mooi bedrijf. Maar dan loopt het zo af..." „In mijn ogen hadden we best in afgeslankte vorm verder kun nen gaan", zegt Steenbergen. „Dat het met zo'n staande re ceptie, waar zelfs een paar mensen flauwvielen, over en uit Geslagen verlaten werknemers de bijeenkomst met de curatoren in Zutphen, waar hun ontslagbrieven klaar lagen. Foto: GPD/Ab Hakeboom is, is schandalig. Er is niet eens iets concreets gemeld over die doorstart!" Met een blik van verstandhou ding kijkt hij Minie van der Zande aan: 58, jarenlang direc tiesecretaresse. Ook haar ogen zijn vochtig. „Je ziet natuurlijk wel aankomen dat het niet goed gaat, maar je hoopt dat het be drijf nog te redden is." Illusies heeft ze niet. „Hoeveel mensen denk je dat er mee kunnen als er een doorstart wordt ge maakt? Denk je dat ze dan zit ten te wachten op iemand van 58? Dan ben je te duur." „Ik ga sowieso nadenken of ik niet liever een baantje wil zon der koopzondagen", zegt Bert van der Hoef, voorzitter van de ondernemingsraad en filiaal manager in Hoogeveen. „Ik ben 51, maar blijf optimistisch over mijn toekomst. Ik vind best weer een andere baan. Ik ga er gewoon tegenaan." zutphen/gpd - Vele medewerkers van staan definitief op rechter sprak gisterei lissement uit over h Slechts enkele hondei ga's mogen hopen o] bij een doorstart. Het scenario bij de se consumentenelel ten is daarmee nog vé dan het personeel vil curatoren zegden 7$ werkers de wacht aan] krijgen de 104 mei van zestien filialen vaB ontslagbrief. Volgens sche arbeidsrecht gisteren echter al ont het moment dat de faillissement uitsprak! Van de medewerkers ren ontslag kregen, grootste deel niet bel de doorstart waar cub de Bruyn aan werl meest gunstige geval na vijftig procent va kelpersoneel opnieui genomen, stelt De Be vakbonden houden met een doorstart m| tweehonderd van de f soneelsleden. veendam/gpd - Traditionele dranken als kandeel, schelvispekel, schippersbitter en tal van streekgebonden likeuren en bittertjes 'sterven uit' als het kabinet be sluit tot een nieuwe accijnsverhoging op sterke drank. Zo verdwijnt volgens voor zitter P. Blauw van de Commissie Gedis tilleerd van het Productschap Dranken 'een stuk cultureel erfgoed'. „De ambachtelijke producenten van ge distilleerd maken maar een of enkele producten", zegt Blauw. „Het gaat vaak om kleine bedrijfjes met maar een paar werknemers, die niet aan risicospreiding kunnen doen." Afgelopen week zei minister Zalm van fi nanciën dat de accijns op drank wat hem betreft opnieuw mag stijgen. Het kabinet is van mening dat burgers in de nieuwe bezuinigingsronde van het kabi net (netto ruim 2,7 miljard euro) ontzien moeten worden. Dat voornemen wordt volgens Blauw geschonden als de drankaccijns opnieuw verhoogd wordt. 'Een luchtballon', noemt M. Korendijk van branchevereniging SlijtersUnie de uitlatingen van Zalm. „In informele ge sprekken op het ministerie is ons geble ken dat het bij Zalms eigen ambteharen al lang is doorgedrongen dat de vorige accijnsverhoging de staat meer heeft ge kost dan zij heeft opgeleverd. Wat dat betreft ligt een accijns verlaging meer in de lijn." De cijfers bevestigen volgens Blauw dat Zalm niet alleen de branche schaadt, maar ook zichzelf rijk rekent. Volgens de Commissie Gedistilleerd is tussen 1 fe bruari 2003 en 1 februari 2004 de ac cijnsopbrengst, gerelateerd aan de afzet in hectoliters pure alcohol, met 359 mil joen euro teruggelopen. Voor 2004 ver wacht het Productschap opnieuw 'rampzalige opbrengsten'. De Commissie Gedistilleerd heeft na Zalms recente opmerkingen meteen de tegenaanval geopend met een brief aan het kabinet, waarin de mogelijke gevol gen van een nieuwe belastingverhoging uiteengezet worden. De slijters in het grensgebied zullen vol gens Blauw in het geval van een accijns verhoging wederom zware klappen krij gen, omdat een groeiend aantal Neder landers z'n drank over de grens koopt. Het prijsverschil met Duitsland loopt op tot 30 procent. De slijters hebben vol gens Blauw tot eenvijfde van hun perso neel moeten ontslaan en ook bij de dis tilleerderijen verdwijnen banen. door Kees van der Linden haarlem - De Haarlemse recht bank legt fraudeonderzoeker Rien van Hoeven geen spreek verbod op, zoals Jan Baan vori ge maand had verzocht. Van Hoeven is verbonden aan stich ting De Keursteen, die financië le misstanden in de gerefor meerde gezindte onderzoekt. Onlangs betoogde Van Hoeven in Management Team, dat Baan als directeur van Baan Compa ny BV veel aandeelhouders in de ellende had gestort. De zucht naar geldelijk gewin zou bij Baan zo groot zi| godvrezènde softvij zelfs zijn eigen zones kling heeft gejaagd. laatste aantijging 6 -wiens jongste zoonj- zendingsarbeid in Aftii verkeerde keelgat Hij eiste een spreekvefc Van Hoeven waar hele soonlijk leven betreft, e bank vond dat het bt een spreekverbod mini geworden, nu de hooi van Management Teh laten weten, het geui taat te betreuren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22