BINNENLAND Z Tijdelijk met gratis navigatie én airco. Uw voordeel: €2.275,-! 'Staatssecretaris maakt thuiszorg helemaal kapot' iRATIS NAVIGATIESYSTEEM aropa tobt over gebrek in interesse in Europa 250 m t KIA RIO VANAF €9.495,- 6 jaar carrosseriegarantie 3 jaar volledige fabrieksgarantie 3 jaar road assistance H DC 954 vrijdag 9 APRIL 2004 (advertentie) droegen. Zeker omdat Neder land vanaf 1 juli een halfjaar lang EU-voorzitter is. Nog meer cijfers: van de Ne derlanders vindt 67 procent dat Europa zich bezighoudt met zaken die hen niet raken. „Terwijl over de helft van de onderwerpen die de mensen aangaan, in Brussel wordt be slist", aldus Nicolai. Zoals het Tadderbesluit' waardoor Eu ropese glazenwassers niet meer op een ladder mogen werken maar een hoogwerker- tje moeten kopen. Dat raakt mensen toch. Of het nou gun stig is, zoals de telefooncel, of dat het geld kost, zoals het ladderbesluit. Hoe kan het, wil de Ierse mi nister Roche weten, dat de Nederlandse houding zo ver anderd is ten opzichte van de EU. „Pim Fortuyn kwam op. Hij bracht een aardverschui ving teweeg in de politiek", al dus Nicolai. Fortuyn was een euroscepticus. „Maar het komt vooral doordat de rege ring steeds zei: de EU is goed, laat die maar aan ons over. Er had gewoon veel eerder een kritische discussie over Euro pa moeten plaatsvinden." Recent is er veel over de EU gediscussieerd. Vakbonden en het parlement kraakten harde noten over de aanstaande toe-' lating van Oost-Europese sta ten waardoor goedkope ar beidskrachten naar Nederland zouden komen. Nicolai ziet het als zijn missie de discussie over EU-onder- werpen aan te wakkeren en zo de interesse op te vijzelen. In normale taal, want wat nu vaak uit Brussel klinkt, gaat boven de pet van velen. „In de trant van: Wilt u graag vissen? Dan is schoon water belang rijk. Daar kan de EU voor zor gen." En dat ziet de staatsse cretaris het liefst uitgedragen in clubblad 't Loze Visschertje. Zo bereik je de man in de straat, niet via sjieke kranten. Een wijkverpleegkundige aan het werk. Foto: ANP: Koen Suyk kwijt dreigen te raken. Zo wil de staatssecretaris alle huishoude lijke hulp (schoonmaak) uit het pakket schrappen. „Daar tref je mensen mee die de hulp niet kunnen missen. Chronisch zie ken bijvoorbeeld die geen geld hebben om zelf een huishoude lijke hulp in te schakelen." Ondanks de grimmige sfeer die is ontstaan, wil Van den Dun- gen meedenken met de politiek om dat probleem op te lossen. Als er toch moet worden bezui nigd, dan mag dat wat hem be treft alleen bij mensen die ge noeg geld hebben om zelf zorg in te kopen. Of bij mensen die kunnen aantonen dat zij ge noeg vrienden en familie heb ben die deze hulp op zich kun nen nemen. Zo kan het pure schoonmaak werk - zonder dat er verzorging bij komt kijken - uit het collec tieve pakket. Bijvoorbeeld door de financiering ervan via de ge meenten te laten lopen. Die kunnen per geval beoordelen of de man of vrouw de hulp ook zelf kan betalen. Van den Dun- gen denkt hierbij aan hulp aan een gezonde, oude weduwnaar die na het overlijden van zijn vrouw de huishouding niet meteen kan oppakken. Van den Dungen vindt overi gens niet dat deze zorg nu on terecht wordt gefinancierd uit de AWBZ. „Voor veel oude mensen is die huishoudelijke hulp nu ook een vorm van ver zorging. Het is vaak het enige moment in de week dat ze aan spraak hebben." Hij pleit ervoor alle mensen die naast huishoudelijke hulp ook verzorging nodig hebben, on der te brengen in een collectie ve regeling. Dat kan de AWBZ zijn of de basisverzekering waar vanaf 2006 iedereen onder valt. Dat is volgens hem de beste ga rantie om te voorkomen dat mensen die hulpbehoevend zijn hun onmisbare zorg mislo pen. „Een infuus inbrengen laat je niet over aan een kennis of schoonmaker." De vtaag naar thuiszorg zal door de vergrijzing alleen maar toenemen. Om de zorg betaal baar te houden, moeten men sen gaan sparen, vindt Van den Dungen. „Het kabinet zou dat kunnen aanmoedigen door het spaargeld fiscaal vriendelijk te behandelen." De thuiszorg wordt nu hard ge troffen door de bezuinigingen van het kabinet. In de sector gaat jaarlijks zo'n 3 miljard euro om. De instellingen worden dit jaar 15 procent gekort op hun budget. De eerste gevolgen worden merkbaar. „Tot nu toe compenseerden we onrendabe le zorg met geld dat werd ver diend aan zorg die weinig kost. Maar door de bezuinigingen is die rek eruit." „Het kabinet zou met die ont wikkeling het omgekeerde be reiken van wat het beoogt. Als mensen geen thuiszorg krijgen, moeten ze eerder naar een ver pleeghuis of andere instelling waar ze 24 uur per dag moeten verblijven. De kosten daarvan zijn veel hoger dan de kosten van thuiszorg. Bezuinigen op de thuiszorg is dus dom." I AU. OES CHAMPS ELVÏ C® El 5.8 kia t.LJ S£ 12=31 'T /DO Dayton MS 4100 t.w.v. €995,- 4 x 40W radio/cd-speler Benelux cd-rom afstandsbediening janne Sleufjes NNeem die ene tele- el die het Ierse gehucht iney telde. Telefoon- ichappij Eircom haalde weg, omdat ze er niet ge- j)p verdiende. Protest niets uit. Tot bleek dat ji de cel had moeten la- Ban; Europese regels. Ie- n in de Europese Unie ien openbare telefoon niurt hebben. >t verhaal schetst voor- •at Cox van het Euro dement simpelweg •r besluiten van de EU ■elijkse leven van de >anen raken, iteresseert de EU haar fers weinig of niet, som- p gisteren de ministers lidstaten die Europa in brtefeuille hebben. Op formele bijeenkomst in n stond de communica- !t de inwoners centraal: orgen we dat Europa »ven voor de inwoners? fer hoefde de EU niet aan in te worden gebracht, beseften mensen dat de [werking belangrijk was i vrede te bewaren. Maar toefje bij de hedendaag- topeaan niet mee aan te n, zegt staatssecretaris ïicolai van Europese za- [Dublin tegen collega's, tent onderzoek in op- [van het ministerie van ilandse zaken bleek dat cent van de Nederlan- ch niet betrokken voelt opa. 'Een beetje betrok- 36 procent. Slechts een 124 procent, voelt zich eken. En een op de zes landers kon niet één Istaat noemen, bekent u. Besmuikt gelach in de tntiezaal. Nicolai lacht laar niet van harte. ;o'n uitslag komt hard je vroeger bekend Is één van de landen •U een warm hart toe- zoek aangetoond dat de eerste beschuldiging onterecht was. De vermeende fraude met AWBZ-gelden wordt onder zocht en is vooralsnog niet be wezen. Dat instellingen zorg verlenen aan mensen die daar geen recht op hebben, is volgens Van den Dungen een leugen. „Het gaat vooral om mensen die de zorg heel hard nodig hebben, maar door wachttijden bij de keu ringsinstellingen nog geen offi cieel toestemmingspapiertje hebben gekregen. Wij hebben daar de politiek al lang geleden voor gewaarschuwd. Toen kre gen we te horen dat we de zorg vooral niet moesten stoppen." Van den Dungen stoort zich aan de continue stroom nega tieve uitlatingen van Ross. „Ze gaat maar door. Het beeld dat zij heeft geschetst van een frau duleuze sector die geld verspilt, is lastig recht te zetten." De 180.000 werknemers in de thuiszorg hebben er het meeste last van. Begin deze week ont ving Van den Dungen weer een stroom e-mails en telefoontjes van boze thuishulpen die de staatssecretaris voor de rechter wilden dagen wegens laster. Hij begrijpt de woede: „De werkne mers in de thuiszorg worden door de mensen die ze verzor gen aangesproken op die ver zonnen wantoestanden. Ze gaan niet meer met plezier naar hun werk." De vraag naar thuiszorg stijgt snel. Tot eind vorig jaar is de vraag naar de diensten met meer dan 10 procent per jaar gestegen. Een probleem voor het kabinet, want thuiszorg wordt betaald uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). De kosten van de AWBZ nemen zo snel toe, dat de premies stijgen en de rege ling onbetaalbaar dreigt te wor den. Het kabinet wil daarom ingrij pen in de financiering van de thuiszorg. Van den Dungen heeft daar begrip voor. Maar hij heeft er grote moeite mee dat kwetsbare groepen hun hulp Van Dungen is de negatieve beeldvorming over de thuiszorg zat. Foto: GPD/Marnix Schmidt door Sylvia Marmelstein bunnik - Gesjoemel met decla raties. Geld over de balk. Fraude met AWBZ-gelden. Als we de po litiek mogen geloven, is de thuis zorg de meest frauduleuze sec tor van Nederland. Directeur Bas van den Dungen van de Landelij ke Vereniging van Thuiszorg is die 'zwartmakerij' meer dan zat. „Het beeld is lastig recht te zet ten." Het kabinet Balkenende maakt de thuiszorg zwart om de be zuinigingen op de sector te rechtvaardigen. Een andere verklaring heeft directeur Van den Dungen van de Landelijke Vereniging van Thuiszorg (LVT) niet. Hij is de beschuldigingen van staatssecretaris Karla Ross van volksgezondheid spuugzat. „Ze maakt de sector helemaal kapot." De thuiszorginstellingen zijn de afgelopen maanden door de politiek flink onder vuur geno men. Ze zouden sjoemelen met declaraties, fraude plegen met AWBZ-gelden en mensen hulp bieden die daar geen recht op hebben. Inmiddels heeft onder- Op alle Kia Rio modellen krijgt u tijdelijk een VDO Dayton navigatiesysteem t.w.v. 995,- inclusief radio/cd speler, Benelux cd-rom en afstandsbediening helemaal gratis! De Kia Rio is de ruimste gezinsauto in zijn klasse en biedt volop ruimte aan vijf inzittenden en hun bagage. De Rio 1.5 LS Ice is de meest compleet uitgeruste Rio en is tijdelijk gra tis voorzien van airco. Verder is dit model standaard uitgerust met stuurbekrachtiging, ABS en EBD, elektrisch bedien- bare ramen voor en achter, elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels, twee airbags en een krachtige 1.5-liter motor. Dankzij de stootstrips en de spoiler op de 5-deurs heeft de Rio lee een extra sportief uiterlijk. Maar dat is niet alles. Tijdelijk krijgt u ook het VDO Dayton navigatiesysteem gratis! U rijdt al een Rio lee vanaf €12.995,-. Uw voordeel loopt op tot €2.275,-. Profiteer nu en ga zo snel mogelijk langs bij uw Kia dealer. Er is al een Kia Rio met gratis navigatie systeem vanaf €9.495,-. Meer informatie? Kijk dan op www.kia.nl ALPHEN A/D RIJN Kia Center Fase, Curieweg 110172-474933 LEIDERDORP Automobielbedrijf Oudshoorn, Touwbaan 5, 071-5410141 NOORDWIJKERHOUT Autobedrijf Kleverlaan, Gieterij 2, 0252-373724 wpprijzen incl BTW/BPM. excl kosten deel I en II, excl verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken en metallic lak Algebeeld model bevat opties tegen meerprijs. Alle acties op de Rio zijn geldig t/m 30 juni 2004. Gemiddeld verbruik volgens 1999/100/EEC, 6,7 1/100 km - 11 op 14,9 km tot 8,31/100 kkm- 11 op 12,1 km COz-uitstoot van 158 tot 169 g/km Wijzigingen voorbehouden E-MAIL: INFO@KIA.NL INTERNET: WWW.K1A.NL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21