LANCIA de snelweg Busje komt zo, met 200 km/u over O Design wordt steeds belangrijker bij Toyota Dakloze '6' in slipstream van teruggekeerde coupé Meer auto's verkocht TOYOTA VAN HAASTEREN MOTORS B.V. PHEDRA Auto Boot AUTO HEEMSKERK motoren juto's met femsysteem jsfietsen jen ster lub voor •auto's laewoo Bovag: apk moet eerder De nieuwe Corolla Verso is in Frankrijk getekend en wordt in Turkije gebouwd. Zijn aparte design leidt wel tot een achterruit die snel met vuil dichtslaat. Foto: Toyota dun. De midi-mpv is wat groter dan de eerste generatie van de Corolla Verso en heeft een wer kelijk prachtig en praktisch in terieur met vooral voorin goede stoelen. Hij stuurt redelijk strak, maar de 1.6 liter motor (110 pk) gedraagt zich nogal gehorig en de 1.8 (129 pk) zou wat meer trekkracht aan de dag kunnen leggen. Wanneer de auto in mei te koop komt, is er ook een Euro pese primeur: een cameraatje dat om de hoek kan kijken. Het zit voorin de grille en biedt uit zicht op lastige hoeken en uit ritten. Ook op kruisingen biedt hgt scherm in de auto zicht op verkeer van links en rechts. De camera 'kijkt' over een afstand van een meter of twintig, zodat een geoefende bestuurder een fietser, auto of motor aan ziet komen voor hij de onoverzich- (advertentie) V.a. 1 mei in de showroom TOUWBAAN 22 LEIDERDORP TEL. 071 - 589 92 56 Vanaf 36.000,- leaseprijs v.a. 799,- per mnd. Auto Boot is uw regionale Lancia-dealer. De service en kwaliteit van Auto Boot en het Italiaanse design en comfort van Lancia zorgen voor optimaal rijgenot. Bel ons voor een afspraak of kom langs. Zaagmolenweg 4, Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-441689 www.bootrialto.nl vrijdag 9 april 2004 redactie: Peter Lodewijks stelauto's flink door kunnen jakkeren op de snelweg en vlot meekomen in het stadsver keer," aldus Hamel. Dan nog is het sommige chauf feurs niet genoeg. Moderne motoren worden 'afgeregeld' door elektronica. Een computer bepaalt vermogen, hoeveelheid ingespoten brandstof en daar mee snelheid, acceleratiever mogen en uitlaatgas-uitstoot. Handige jongens kunnen die fabriekscomputer, het mo- tormanagement, bijstellen ('chip-tunen'). Door de milieu beperkingen te verwijderen en de motor puur te programme ren op vermogen, kan zomaar twintig procent worden gewon nen. Bij genoemde Mercedes-dealer, waar ze niet aan dit soort prak tijken doen (de fabriek verbiedt het), weten ze van een grote be stelbus die nu een top heeft van 200 kilometer per uur. De eige naar wil vlot door Duitsland naar Italië kunnen rijden. „Ook zonder dit soort trucs nodigt de moderne bestelbus uit tot flink doorrijden, leeg of vol. De over heid zou daarop moeten reage ren door de apk-keuring te ver snellen: niet na drie, maar al twee jaar na de aanschaf. In dat laatste jaar worden die auto's zó veel slechter dat het onveilig wordt," aldus Hamel. Hij ver wijst naar de Duitse en Belgi sche situatie, waar bestelauto's al heel lang onderscheiden worden van gewone personen auto's. „Wij maken in Neder land dat onderscheid nu ook al met taxi's en ambulances, die moeten na één jaar worden ge keurd. Dan kan het toch ook met bestelauto's?" Natuurlijk heeft de Bovag ook een commercieel belang in de ze discussie. Een apk-keuring kost gemiddeld, inclusief even tuele enkele kleine reparaties, 100 euro. Per jaar levert een vervroeging van de apk voor bestelauto's ongeveer 10 mil joen euro op. Dat is een flink bedrag, maar slechts een schijntje van wat er omgaat in de autobranche als geheel (on geveer 35 miljard euro). „Maar het gaat ons vooral om de ver keersveiligheid", zegt Hamel. (advertentie) Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER SH1 FT_e» pedfltwa LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM Amsterdam - De autoverkoop is tegen de verwachting in licht ge groeid in het eerste kwartaal. In totaal gingen er 155.890 nieuwe personenauto's de deur uit, een toename van 2,3 procent ten op zichte van de eerste drie maanden 2003. De best verkochte auto in de eerste drie maanden was de Peugeot 307, waarvan er 8348 over de toonbank gingen. De populaire Volkswagen Golf is dankzij de nieuwe versie op de terugweg, hij staat alweer tweede in de top-10, met 6596 verkochte exemplaren. Derde is de Peugeot 206, waarvan er 5417 werden verkocht. De nummer vier en tevens populairste mpv is nu de Renault Scénic met 4982 auto's. De nieuwe versies slaan goed aan, dat mag duidelijk zijn. Op de vijfde plek staat de Ford Focus (3942). De best verkopende merken in het eerste kwar taal waren: Renault (15.810), Peugeot (15.317), Volkswagen (14.725), Opel (14.491) en Ford (12.711). (advertentie) fA - Vanaf 1 juli wor- >r de EU-markt geen ider abs meer ge- at gebeurt omdat de Japanse en Koreaan- dustrie besloten heb- )ortaan uitsluitend jt abs-remsysteem te en. Dat zal vooral ge- Sbben voor kleine au- tge de prijsstelling die Went zo belangrijk is. fMercedes-Benz heeft tvve sportfietsen die de j van een mountain- |n racefiets combine- |rk en het frame zijn off-road activiteiten, :8-inch wielen en de ;suitrusting met 27 ;en ook voor snel- :inden geschikt zijn. :sen kosten €1.336. •i Racen met radiogra- ïurbare elektrische 's kan sinds kort bij e vereniging, AMCC, laarse club heeft on- ronden in sporthal bet aangrenzende raar races en trainin- n gehouden. Ieder- com. Voor meer in- 172 5600 170 of ww- p - GM Daewoo heeft liaanse VM Motori nkomst getekend rering van dieselmo- .5 en 2.0 liter diesels een nieuwe fabriek rea gebouwd vanaf Naar verwachting t jaarlijks zo'n ïks. LENDER jpean Tuning Show, rdam. naxx.nl peantuningshow.com rd-Hollands oldtimer d-roll festival, 022 8542 500. ner.club.tip.nl en, Circuit Park 023 5740 750. I e Oldtimerbeurs, Rosmalen. DO. www.autotron.nl bckenheim, www.dtm.de Modelauto Trei- Zalencentrum 'De r, Best. 040 2550 041. ycar.nl, www.nmf.nl oordagen MSV T, Westerkade 21, 1018 0418 410 ^Marino, Formule 1, Grand Prix jactie Weg Wiel, 2003 PA Haarlem, I hdwegenwiel@hdc.nl j onder verantwoording fende organisatie. De uit- erantwoordelijk voor af- Fgewijzigde data. informatie: bel het ver- inummer of ga naar het hternetadres. ming aan, dan is er niets aan de hand. We maakten een proefrit met de cabrio in een week dat het koud was en alleen maar re gende, maar op dé dag brak een flauw zonnetje door en was het zonder jas aangenaam in de ca brio, bij een buitentemperatuur van slechts enkele graden. Een ronduit appetijtelijke ver schijning, die BMW 6-serie ca brio. En een waar de exclusivi teit vanaf straalt. Hetgeen ook zo zijn prijs heeft. De cabrio is te koop vanaf 112.300 euro. BLIK ri. De eerste Dino, genaamd 206 GT (2.0 liter, 6 cilinders), kwam in 196.7 op de markt en was een doorontwikkeling van het fraaie prototype Dino Berlinetta GT. De door Pininfarina ontworpen Dino was de eerste van een nieuwe generatie relatief kleine produc- tie-Ferrari's, voorzien van een 'kleine' V6-middenmotor. Nor maal had een Ferrari minstens 12 cilinders, en het verhaal wil dan ook dat Enzo Ferrari een auto met V6 of V8 zijn naam niet waardig achte. Om toch kleinere Ferrari's te kunnen bouwen zou hij de naam van zijn overleden zoon hebben gebruikt, Dino dus. In totaal heeft Ferrari tot in 1974 een kleine 4000 Dino's GT met 6-cilinder middenmotor ge bouwd. Foto: Archief Weg&Wiel door Peter Lodewijks iksveer/gpd - Het vo- heeft het hier maar volgehouden. ram omdat hij geba- ip de Corolla die in iger meeliep. Toyota door dat kwaliteit is. De laatste jaren :sign ook prioriteit ipent frontaal de luto's als de 7-zits en de VW Tour an, zeven zitplekken en :n in het Zuid-Fran- intrum van Toyota. -vordt hij in Turkije, 1 ta beweert dezelfde 5 fabriceren als in Ja- feeland. Verso borduurt □et credo van Toyota, blla 's werelds best luto is, voorbijgaand dat de auto wel al- eilam hield, maar bij el- 3?ijziging telkens een ndere auto werd. Verso ook weer op ïieuwe, 13 centime bodemplaat. De 15 centimeter ge it betekent, dat die tikje langer is dan ivensis. leien op de tweede ;n volledig in de iklapt worden, wie ook twee besteld irafkan dat niet 'die ook met een paar e handelingen volle- ïwen. Mooi, dan tenminste niet uitge- vorden om een vlak- :r te krijgen. Van die ihterin moet u zich te veel voorstellen, tinkjes zijn telijke situatie in rijdt. Het sys teem is alleen leverbaar met dvd-navigatie en parkeerhulp- camera aan de achterkant en dat kost dan compleet niet minder dan 3.690 euro. Toyota wil per jaar 100.000 Co rolla's Verso bouwen. Dit jaar worden er nog 53.000 gefabri ceerd, vanaf volgend jaar twee keer zoveel. In Nederland ho pen ze er dit jaar 5500 stuks te verkopen, waarvan 500 van het oude model. De 1.6 kost vanaf mei 22.290 euro en dat is 300 euro meer dan het huidige mo del kost. Twee stoeltjes achterin kosten 800 euro extra. De nieuwe Corolla Verso heeft standaard negen airbags te bie den, waarvan eentje voor het kniegewricht van de bestuur der. Verder zit er een radio/cd in en een keycard met start- knop. Geen contactsleutel meer nodig dus. De benzinemotoren bestaan uit de 1.6 pk en 1.8 pk. De 27.350 euro kostende 2.0 D-4D diesel heeft 26 pk meer gekregen, nu 116. Hij rijdt prima, ook met de multi mode automaat, waarbij elektromotoren voor het kop pelen en schakelen zorgen. Er is wel een tijdje gewenning nodig om het gebruiksgemak te leren ervaren. Bovendien is de extra prijs van 840 euro voor die ro botautomaat een goeie. Met vijf stoelen biedt het baga geruim 397 liter, met zeven zit plaatsen 63 liter. Met alle stoe len plat wordt dat 1563 liter, aanzienlijk minder dan een VW Touran, maar die is iets langer en hoger. En de nieuwe Grand Scènic van Renault is duizend euro duurder dan deze Verso. Het legendarische sportwagen merk Ferrari heeft na de Tweede Wereldoorlog vele tot de ver beelding sprekende modellen voortgebracht. Een van de mooi ste is er een die de naam Ferrari niet draagt, maar die is geprodu ceerd onder de merknaam Dino. Hiermee droeg grote baas Enzo Ferrari de auto op aan zijn in 1956 overleden zoon Dino Ferra- BMW is het populairste merk in Nederland. Niet alleen onder de auto's, maar van alle merken. Dat was de verrassende uit komst van de kort geleden op in ternet gehouden Nationale Mer- kencompetitie. Surfend Neder land koos voor de Beierse auto fabrikant, gevolgd door kleding merk Gsus en Ajax. door James McGonigal Bestelauto's worden in Neder land zó intensief en zó slordig gebruikt, dat vele ervan al ruim voor de eerste apk-keuring (na drie jaar) als onveilig moeten worden beschouwd. De Bovag bepleit dan ook een eerdere keu ring. Is het echt zo droevig ge steld met de Nederlandse bestel auto? Op de brug in de garage staat een bestelauto van anderhalf jaar oud. De kilometerstand is 83.000. Deze auto hoeft nog lang niet naar de eerste apk- keuring. Maar zou-ie het bij keuring halen? Als de monteur van de Renault-dealer klaar is, is het wel duidelijk: deze auto zou volgens de normen van de apk op een aantal punten wor den afgekeurd. Bovendien zijn er nog wat 'adviespunten', of wel dingen die nu nog net in orde zijn, maar die wel snel aan reparatie toe zijn. „Kijk", zegt Boudewijn Hamel van de Bovag, belangenorgani satie van de autobranche. „Dat bedoelen wij nu als we zeggen dat het onjuist is dat bestelau to's op dezelfde manier worden gekeurd als personenauto's: voor de eerste keer na drie jaar. Dat moet in het belang van de verkeersveiligheid echt eerder." De onderzochte Renault heeft een schroef in de linkervoor- band, een bijna geheel afgesle ten rechterachterband, een lek in de uitlaat, een kapotte voor lamp, achterlicht en mistach- terlicht en een afgesleten kop pelingspedaal. In beide voor wielen zit speling in de ophan ging. „Nu kijken we alleen maar naar de dingen die de apk re gelt, dat zijn echt de minimum eisen. Vaak zijn nog andere za ken defect die eigenlijk gerepa reerd zouden moeten worden," zegt de chef werkplaats. Hij verbaast zich allang niet meer dat bestelauto's op een relatief jonge leeftijd ernstige gebreken vertonen. „Deze au to's worden heel slordig bere den, tegen of over het maxi mum van hun kunnen aan. Bij veel bedrijven is onderhoud ondergeschikt aan de vraag of de auto inzetbaar is voor de klant", zegt hij. 'Slordig' is een term die de la ding niet goed dekt, blijkt ook bij bezoek aan een andere gara ge. Het geldt voor alle merken. Uit een bestelauto wordt alles gehaald wat erin zit, qua snel heid en laadvermogen, vaak beide tegelijk en met een aan hanger erachter. Sommige auto's maken weinig kilometers, maar worden zwaar beladen. Vaak wordt er plank gas mee gereden op de snel weg. Dat geldt bij voorbeeld voor bedrijfswagens in de bouwsector. Andere bedrijven maken veel kilometers, bij voorkeur op topsnelheid, zoals koeriersbedrijven. Weer andere auto's doen veel korte stadsrit- ten en maken onzacht kennis met het moderne straatmeubi- De kiezers lieten zich bij hun keuze leiden door het imago van het merk. En dat moet BMW deugd doen, want hier mee is duidelijk dat het merk behoorlijk tot de verbeelding spreekt. Daar moéten de recen te modelwijzigingen aan heb ben meegewerkt. In een mum van tijd heeft BMW zo'n beetje alle modellen van een nieuw, verleidelijk uiterlijk voorzien, waarin strakke lijnen worden afgewisseld met frivole bollin gen en curves. Eerst kwam de nieuwe 7-serie, gevolgd door de Z4, de 5-serie en de X3. Daarna was het de beurt aan een splin ternieuwe 6-serie, met in de slipstream een fraaie dakloze versie daarvan. De reputatie 'degelijk en betrouwbaar' had den ze al, nu is daar het aan trekkelijke uiterlijk bijgekomen. De BMW 6-serie verdween in 1989 van het toneel om pas 14 jaar later weer uit de as te her rijzen. En hoe. De nieuwe cou pé staat als een huis. Hij heeft de elegante belijning van de '5' maar toont ook laag en stoer. De cabrio heeft daarbij nog De achterruit is geen onderdeel van de linnen kap, maar kan elektrisch in en uit de carrosserie schuiven. Foto: Peter Lodewijks eens de bijzondere overkap ping. In dichte toestand is de kap min of meer 'langs' de vas te achterruit gevouwen. Die ruit zit niet in de kap maar is onder deel van de carrosserie en kan (elektrisch) omhoog en omlaag schuiven. Waar steeds meer fa brikanten kiezen voor een inge wikkelde stalen constructie heeft de nieuwe BMW gewoon een linnen kap, die evenwel ook geheel automatisch in- en uitklapt. Dat is een spectaculai re gebeurtenis die het erg goed doet bij een stoplicht. Nog leu ker is het om dat al rijdende uit te voeren, hetgeen kan tot een snelheid van 30 km/uur. Met één druk op de knop gaat er van alles knipperen en tingelen en verheft de kap zich hoog in de lucht om vervolgens on zichtbaar weg te vouwen in de carrosserie. Nog een keer druk ken en daar komt hij weer de boel keurig overkappen. Open rijden kan vaker dan men zou denken. Als het maar niet regent, dan biedt de dakloze BMW 6 heel comfortabel on derdak met dat witleren interi eur. De ruiten omhoog, inclu sief achterruit en de verwar- Bestelauto's eerder keuren in het belang van de verkeersveiligheid. Foto: GPD/Phil Nijhuis lair van de paaltjes, drempeltjes en rotondes. Moderne bestelauto's (voertui gen tot maximaal totaalgewicht van 3500 kilo, rijbewijs B) rijden heel erg goed, zegt Hamel. „Vroeger was een bestelvoer- tuig een werkauto. Hij maakte herrie, reed stug en nogal lang zaam. De cabines van nu zijn comfortabel met lekkere stoe len. De motor is goed geïso leerd. Zo'n auto rijdt eigenlijk als een gewone personenauto." Dat geldt ook voor de presta ties. Topsnelheden van 150 ki lometer per uur en meer zijn geen uitzondering. Turbo-die selmotoren zorgen ook voor een prima acceleratie. „Gekop peld aan het comfort zorgt dat ervoor dat ook vol beladen be-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1