REGIO te over sloop of renovatie Wensenfonds Swetterhage viert twintigste verjaardag aasattracties in de regio nverminderd in trek Opnieuw forse tegenvallers in Rijnwoude iet Weijers na 72 jaar uitgeblazen bij St. Matthias Celstraf geëist tegen ontuchtige zeilleraar Stichting bekostigt extraatjes die het leven veraangenamen Zoeterwoudse bewoners bezorgd i) op attractieparken, meubelboulevards en tuincentra Vanaf 19 april elke ochtend: Leidseh Dagblad. Mijn wereld, mijn krant. aak in rschoten hoten - In een huis aan eweg in Voorschoten is cht van woensdag op ag ingebroken. De da- binnen door de deur wrikken. De bewoners n sieraden. gover emdynamiek oten - Leonie Cram- Bloch houdt donder- nd 22 april in de Voor- se bibliotheek een le er systeemdynamiek: fa il organisatieopstellin- tgangspunt van deze is dat gedrag van men- 3r te verklaren is door ien naar de persoon te jdie het gedrag vertoont, iok naar de groep waar- ersoon behoort. De le vens workshop, begint 00 uur. Toegangsprijs: o voor leden en 4,00 eu- niet-leden van de bi le. vrijdag 9 APRIL 2004 door Judy Nihof zoeterwoude - Aan geld voor extraatjes is in de gezondheids zorg altijd gebrek. Een groep ouders van verstandelijk gehan dicapte bewoners van Swetter hage weigerde zich daarbij neer te leggen. Met elkaar richtten zij in 1984 de Stichting Wensen fonds op. Het fonds dient om dingen aan te schaffen die het leven van de Swetterhage-bewoners veraan genamen, zoals een rolstoelbus, een springkussen of een grote partytent. Vandaag bestaat het Wensenfonds twintig jaar. Om dat te vieren trakteert het be stuur de bewoners van de Zoe- terwoudse instelling op gebak. Robert Sjouke is vader van een 25-jarige bewoner van Swetter hage en sinds een paar jaar voorzitter van het Wensen fonds. Hij schat dat de Stichting in twintig jaar wel vijftig projec ten van de grond heeft gekre gen. „Dat zijn lang niet allemaal grote projecten. Er zitten bij voorbeeld ook microfoons voor Swet-TVbij, een tafeltennistafel en een paar lachspiegels. Grote projecten van 50.000 euro of meer, zoals een rolstoelbus, kun je maar eens in de zoveel tijd doen." Het Wensenfonds bestaat uit bijdragen en legaten van ou ders en familieleden van de 315 bewoners van Swetterhage. Gaat het om een kostbaar pro ject, dan zijn landelijk bekende fondsen vaak bereid het bedrag van het Wensenfonds aan te vullen. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de hooiberg annex educatieve ruimte die is ge pland bij de kinderboerderij van Swetterhage. Deze kost 110.00 euro. Daaraan betaalt het Fonds 1818 flink mee. Begeleiders of familieleden kunnen namens de bewoners een beroep doen op het Wen senfonds. De aanvraag wordt eerst gescreend door de directie van Swetterhage. Eis van het Wensenfonds is dat zoveel mo gelijk bewoners profijt hebben van het ingediende project. Sjouke: „Een aanvraag voor een discobal in één van de wonin gen, waar zeven tot twaalf men sen wonen, zouden we bijvoor beeld afwijzen. Zoiets heeft geen meerwaarde voor de an dere bewoners." Soms staat het bestuur van het Wensenfonds voor een dilem ma. Zoals bij het verzoek dat onlangs is ingediend voor fi nanciële steun aan de muzikan ten die Kadak begeleiden. Kad- ak is een popgroep van zes be woners. „Kadak is een sympa thiek initiatief, maar het gaat om slechts zes mensen. Daar mee past het niet helemaal bin nen de eisen van de stichting", zegt Sjouke. „Maar ik doe mijn best om wegen te zoeken om het project te financieren." Het Wensenfonds wil de ko mende jaren een enigszins te rughoudend beleid voeren ten aanzien van grote projecten, al dus Sjouke. „We hebben ons net al gecommitteerd aan een groot project: de hooiberg. En je kunt alleen maar grote pro jecten financieren als je in de voorgaande periode zuinig bent geweest. Daarbij komt dat Swetterhage de komende tijd op de schop gaat. De inrichting van het terrein verandert en er komt nieuwbouw voor zowel bewoners van de instelling als voor mensen van buitenaf. Het is nog niet te overzien welke wensen daaruit voortvloeien. Maar tot die tijd blijven we na tuurlijk openstaan voor kleine projecten." Geen van zijn kinderen speelt nog bij de Warmondse Harmo nie. ,Alle jeugd vliegt het dorp uit." Vroeger ging dat anders. „Ik ging op mijn twaalfde wer ken. Ik kwam weinig buiten Warmond. Tegenwoordig wil len jongeren niet meer in het dorp blijven." Hij betreurt dat niet. „De vereniging heeft nog steeds genoeg leden. Alleen niemand blijft meer bijna zijn hele leven lid, zoals ik." De ogen van Weijers gaan twin kelen als hij het over het jaar lijkse concours heeft. De laatste jaren doet de vereniging niet meer aan die wedstrijd mee. Op zo'n dag streden verschillende muziekverenigingen om de titel van beste harmonie. „Heel het jaar spaarde ik voor die dag. Na afloop was er altijd een groot feest, ik heb daar heel wat bor rels achterovergeslagen." Hoewel zijn lichamelijke ge steldheid achteruitgaat, is Weij ers' geheugen opvallend goed. Anekdote na anekdote vertelt hij over de afgelopen 72 jaar. Tijdens de Tweede Wereldoor log lag het verenigingsleven stil. „Van de Duitsers moesten we onze instrumenten inleveren. Dat deden we natuurlijk niet. We verstopten ze." Een dag na bevrijdingsdag werden die in strumenten onder het stof van daan gehaald. „Ik kon niet wachten om op te treden." Op 18 april neemt Weijers offi cieel afscheid van St. Matthias. Als kroon op zijn muziekcarriè- re ontvangt hij van voorzitter Jaap de Vetten een bondsinsig- ne. Zolang zijn gezondheid het toelaat, neemt Weijers een kijk je bij 'zijn' vereniging. Dat hij weggaat bij de vereniging bete kent niet dat hij afscheid neemt van zijn hoorn. „Thuis blijf ik erop oefenen. Hij is speciaal voor mij gemaakt. Ik zal hem nooit weg kunnen doen." /Varmondse harmonie stopt hij, maar Piet Weijers neemt geen afscheid van zijn hoorn. „Thuis blijf ik erop oefenen. Ik zal hem nooit weg kunnen doen." Foto: Hielco Kuipers lette Snijders ond - Of je ging op voet je koos voor een plaatsje harmonie St. Matthias, ceus was er begin vorige niet voor de Warmondse De 82-jarige Piet Weijers 2 jaar geleden voor de Na de Tweede Wereld- ruilde hij het blaasin- :nt in voor de hoorn. Tot pen maandag: toen nam :heid van de harmonie. urlijk ga ik het missen", Veijers fel. „Vanaf mijn de ben ik al lid." Het is dan ook niet vrijwillig dat de Warmonder afscheid neemt van zijn muziekvereniging. In de jaren zestig is de Warmon der bij zijn werk op de bollen velden regelmatig blootgesteld aan giftige gassen. Zijn longen zijn hierdoor ernstig aangetast. Een plastic slangetje in zijn neus zorgt nu voor extra zuur stof. Niet gemakkelijk voor ie mand die graag op een blaasin strument speelt. „Tijdens het oefenen deed ik het slangetje af. Maar na afloop was ik altijd buiten adem." Een borrel na afloop was er de laatste jaren ook niet meer bij. „Dat kan niet meer. Ik was daar al mee gestopt toen mijn vrouw was overleden." Zijn vrouw was de enige van het gezin Weijers die geen instrument bespeelde. „Ze kon wel prachtig zingen", zegt Weijers met een glimlach op zijn gezicht. Zijn twee doch ters speelden ook bij St. Mat thias. Zijn twee zoons zijn eveneens muzikaal. Zijn oudste zoon won een paar jaar geleden de Gouden Pet, de Leidse prijs voor de beste straatmuzikant. Vol trots zet Weijers de cd op die zijn zoon gemaakt heeft. „Het is een beetje jazz. Prachtig vind ik het." i ric de Jager en Buitelaar - Nederland is met Pasen iiinder in trek bij buiten- itoeristen. Door de slech- ^vooruitzichten en door- i paasdagen uitzonderlijk vallen, maken zo'n 25.000 i ilanders minder dan vorig e reis naar ons land. igionale publiekstrekkers «veede paasdag, hebben I ;een last van. Duinrell, de elboulevards, de tuincen- eukenhof en de kustplaat- irwachten een druk week- Het Nederlands Bureau Toerisme verwacht al met n het paasweekeinde 10 buitenlandse toeristen, publiekstrekkers zijn at- sparken als Duinrell en De 'g, Paaspop in Schijndel paasraces op het circuit andvoort. Daarnaast over- en op tweede paasdag Ne- iders meubelboulevards, hows en tuincentra, lerendeel van de 850.000 ilandse vakantiegangers ït uit Duitsers en Belgen, tan vooral naar de bad- tèn aan de Noordzee en de grote steden, maar ook de Keukenhof. Vorig jaar die in het paasweekeinde ruim 70.000 bezoekers. Meubelboulevards als het Meu belplein Leiderdorp en de Rij- neke Boulevard in Zoeterwoude zijn niet rouwig om de voor spelde bewolking. „Als het mooi weer is, krijgen wij min der bezoekers", zegt Ronald Tinholt van het wooncentrum Stoutenbeek. „Maar gezien de ze weersverwachting gaan wij een goed weekeinde tegemoet. En dat is belangrijk, want twee de paasdag is de drukste dag voor de meubelbranche." Mooi of slecht weer, het tuin centrum is altijd populair in het paasweekeinde. „Als het mooi weer is, verkopen we meer bui- tenplanten, bij slecht weer meer binnenplanten. Maar ge zellig druk wordt het toch wel", zegt André Koch van tuincen trum De Bosrand in Hazers- woude-Rijndijk. Bij Duinrell in Wassenaar is van verminderde buitenlandse be langstelling niets te merken: „De duingalows zitten vol", zegt Roderick van Zuilen. En de verhouding tussenNederlan- ders, Duitsers, Belgen en Engel sen is hetzelfde als vorig jaar. Ik denk ook dat het dagbezoek goed gaat lopen. Ik verwacht goed attractieparkweer: droog, niet te warm, niet te koud." De VW in Katwijk kan nog slechts met moeite ovemach- tingsplaatsen vinden en in Noordwijk is alleen in de duur dere hotels nog plek. De Keu kenhof is op eerste en tweede paasdag al vanaf zes uur 's och tends open en volgens een woordvoerder staan er dan nor maal gesproken al heel wat mensen voor de poort. Neder landers laten een bezoekje aan het bloemenpark in Lisse veelal afhangen van het weer. Het NBT verwacht ook extra be langstelling voor de Space Expo in Noordwijk, in verband met de publiciteit rond de Neder landse astronaut André Kui pers. Ongeveer 400.000 Nederlanders houden deze periode een va kantie in eigen land. Zij nemen hun intrek in een bungalow park, een vakantiehuisje of gaan naar de stacaravan op de camping. Zo'n 200.000 Neder landers gaan naar het buiten land, de meesten naar België, Duitsland en Frankrijk. De ANWB verwacht vrijdag middag de eerste files door va kantiegangers, vooral Duitsers. Op tweede paasdag zal het op veel plaatsen druk zijn op de wegen en gaan de files 's mid dags de andere kant op. zoeterwoude-rijndijk - De on langs opgerichte bewonerscom missie De Spil houdt volgende maand met woningbouwvereni ging Willibrord een enquête on der bewoners van de Titus Brandsmastraat, de 5 Meilaan, de Willibrordusstraat in Zoeter- woude-Rijndijk. Die enquête moet in kaart brengen waarnaar de voorkeur uitgaat: sloop of re novatie van hun huizen. Aanleiding voor de enquête is het voornemen van woning bouwvereniging Willibrord om 35 eengezinswoningen te slo pen en te vervangen door ap partementen. Dat plan was re den voor een aantal bewoners om bewonerscommissie De Spil op te richten. Deze wil dat de sloop van de ongeveer vijftig jaar oude huizen niet doorgaat. Mocht de enquête uitwijzen dat de meerderheid kiest voor sloop, dan stelt de bewoners commissie haar doelen bij. „Voor ons is de uitslag van de enquête bindend", zegt voorzit ter Frank van Hulsentop. De Spil heeft afgesproken dat de enquête in samenwerking met woningbouwcorporatie Willibord wordt opgesteld. In middels heeft De Spil met een adviseur een lijst gemaakt met 25 vragen. Willibrord kijkt de komende tijd welke vragen zij daar nog bij wil hebben en wel ke er eventueel moeten afval len. Willibord overweegt de vervan ging van de 35 huizen door ap partementen vanwege de grote vraag naar appartementen. De woningbouwvereniging heeft veel eengezinswoningen en weinig appartementen. Voor het eind van het jaar wil Willi brord een beslissing nemen over de sloop. De Spil-voorzitter Van Hulsen top heeft goede hoop dat de woningbouwvereniging het sloopplan laat varen als er in de loop van dit jaar meer duide lijkheid komt over de Meerbur gerpolder. Daar zijn ook appar tementen gepland. „Want waarom zou je hier breken als daar wordt gebouwd?" door Marieta Kroft rijnwoude - Rijnwoude kampt opnieuw met een forse tegen valler. Het rijk keert de gemeen te 250.000 euro minder uit dan waarop het colleg van burge meester en wethouders op had den gerekend. Wethouder Van Velzen noemt de situatie 'zor gelijk'. Te meer omdat nog meer tegenvallers verwacht. Dat betekent dat de bezuiniging van 600.000 euro waarvoor de raad nu staat, wel eens enkele tonnen kan oplopen. Wethouder Van Velzen, die vo rige week nog blij was dat hij zijn huishoudboekje over 2003 met slechts een gering tekort kon dichtslaan, vindt de recen te mededeling dat er 250.000 euro extra moet worden gekort 'knap vervelend'. Deze korting beïnvloedt nog niet de huidige bezuinigingsoperatie waarmee de raad bezig is, van 600.000 euro. Van Velzen: „Van die zes ton, was vier ton hard. De ove rige twee ton die we wilden be zuinigen was om eventuele te genvallers op te vangen. Met de tegenvaller nu van 2,5 ton is de zes ton nu keihard geworden. Als ik de kranten er zo op na lees, verwacht ik dat het rijk de gemeenten voor de begroting van 2005 verder wil korten. Hoeveel, horen we over twee maanden. Dat betekent dat het te bezuinigen bedrag oploopt." Volgens Van Velzen moeten pijnlijke keuzes gemaakt wor den. „We kunnen niet meer praten over bezuinigingsposten van tien- of twintigduizend eu ro. Met de sluiting van De Dol fijn hebben we al een bezuini ging van 250.000 euro gevon den. Ik denk dat we nog enkele van die keuzes moeten maken. Ideeën heb ik wel, maar die zeg ik nog niet." De raad neemt op 14 juni een besluit over waar het mes in de uitgaven gaat. De provincie Zuid-Holland heeft Rijnwoude in een brief la ten weten dat de gemeente on der curatele blijft staan. Rijn woude staat al sinds 1 januari onder het zogenoemde 'pre ventief toezicht'. De provincie heeft de begroting over 2004 goedgekeurd, maar waarschuwt dat Rijnwoude moet blijven let ten op het wegenonderhoud. De gemeente mag het onder houd van de wegen niet ver waarlozen om zo de begroting op orde te krijgen. sprake en deed hij niets tegen de zin van het ventje. „Als hij iets niet wilde, gebeurde het ook niet", aldus de Sassenhei- mer. De man legde uit dat het hem bijvoorbeeld nooit was ge lukt om de jongen groente te la ten eten. Het slachtoffer vertel de de politie dat hij de seks met de volwassen man niet prettig vond, 'maar dat hij wel in zijn speedboot mocht varen'. Zijn ouders vertelden dat de jongen flink beschadigd is door de on tucht. Hij had al moeite met leeftijdsgenootjes, omdat hij een laag IQ had, maar zou nu zelfs niet meer naar school kunnen. De ouders willen voor komen dat de verdachte nog meer slachtoffers maakt. De Sassenheimer zegt te besef fen dat wat hij deed moreel ver werpelijk is. Al bijna een jaar zit hij in groepstherapie om te voorkomen dat hij weer toe geeft aan zijn seksuele gevoe lens voor jongetjes. Nog steeds is hij de eigenaar van de zeil- school. Een speciaal opgericht comité moet ervoor zorgen dat hij geen les meer geeft aan kin deren en niet meer alleen met ze is. Kinderen uit de wijde om trek krijgen les op het zeilschip dat op de Kagerplassen vaart. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. den haag/warmond - Omdat hij jarenlang verregaande on tucht heeft gepleegd met een minderjarig jongetje, heeft de 30-jarige Sassenheimse eige naar van jeugdzeilvereniging Optimax zich gisteren bij de Haagse rechtbank moeten ver antwoorden. Tegen de man werd een celstraf van zestien maanden plus acht maanden voorwaardelijk geëist. Ook moet hij van het openbaar mi nisterie contact onderhouden met de rechtbank. Bovendien eiste de officier een verbod op lesgeven aan jongens tussen de zes en veertien jaar. Het minder begaafde slachtof fertje was helemaal weg van al les wat met zeilen te maken had. Ook zijn zeilinstructeur had een speciaal plekje in zijn hart. In de zomer van 2001 mocht de 12-jarige de verdach te helpen op het schip in War mond en begon de ontucht. De jongen logeerde bijna continu bij de man. Meestal sliep hij bij hem in bed. De zeilleraar ging steeds een stapje verder. Het slachtoffer werd misbruikt tot de zomer van 2003. De pedofiele verdachte vertelde dat hij destijds het gevoel had dat hij een volwaardige relatie had met de jongen. Volgens hem was er van dwang geen Leidseh Dagblad (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11