iets ITÉ IVD jaagt verleden M'ers Explosies bij basiskamp mariniers Leidsch Dagblad Iverkopen? Bericht aan onze lezers én adverteerders Leidsch Dagblad Wintersport Avondje Arnhem? mT Leidsch Dagblad Fleurig en vrolijk Justitie toont beelden moord op Terra College Sterfte in academische ziekenhuizen lager IJskap Groenland dreigt te smelten Haai bijt surfer dood bij Hawaï Mijn doodt 26 agenten in India Monaco inspiratie voor Deportivo Amerikaanse troepen blijven mogelijk langer in Irak ilag dreigt voor 'besmet' personeel B52L Dagblad SPRINTERS 072-5196868 (advertentie) Op maandag 12 april (2e paasdag) verschijnt er geen krant. Onze kantoren zijn op deze dag gesloten. In verband hiermee zijn de sluittijden voor advertenties voor dinsdag 13 april gewijzigd. Voor informatie kunt u bellen met (071) 5356300. Voor opgave van rubrieksadvertenties belt u (072) 5196868. www.intersport.nl COMMENTAAR INCIDENTENPOLITIEK nTjeenk Willink, de vice- pt van de Raad van State igste adviesorgaan van ing heeft de knuppel oenderhok gegooid. In Irverslag verwijt hij Ka- èn dat zij zich te veel la- |en door de waan van de je aandacht voor het inci- lat ten koste van de par- lire aandacht voor wet- J schrijft hij. mek is niet I maar komt p de eerste de eede Kamer .eds meer op we jury wordt gevormd kiezer, die steeds min- 4 de inhoud, maar op de Hiance van een Kamerlid BHoe vaker een Kamerlid n quootje op televisie nt, des te groter de kans erkiezing is. De vraag is je in het nieuws komt, it je in het nieuws komt jelopen twee verkiezin- ;n veel politieke partij overdreven verjongings- xgaan. Door de wol parlementariërs wer- igen door debutanten meer sexy uitstraling, ir is veel ervaring en collectief geheugen verloren ge gaan. De nieuwkomers verdrin gen zich onder meer tijdens het wekelijkse Vragenuurtje om - met de ochtendkrant in de hand - opheldering te vragen over de een of andere proefballon. Een andere manier om de pers te halen is het stellen van schrif telijke vragen over actuele on derwerpen. Het afgelopen jaar werden maar liefst 1670 Kamervragen gesteld, waarvan de antwoorden zelden de krant halen, om dat het allang geen nieuws meer is. Ook worden er steeds meer spoedde batten gevoerd met als gevolg dat ministers meer in de Twee de Kamer bivakkeren dan op hun departement Tjeenk Willink heeft dus gelijk met zijn kritiek op Kamerleden. Zij zouden zich meer moeten kwijten van hun wetgevende taak en hun agenda minder door de media moeten laten be palen. Parlementariërs moeten inzien dat hun werk beter te vergelijken is met dat van mon niken dan met dat van idolen. Hugo Schneider www.arnhemavontuur.nl Fantastische Fietsroutes? www.veiuwezoom.nl De wereld om je heen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NMEqMqvfl^ Straat Postcode Telefoon nabezofgng^^ fi v.m. controle gaan zotgviidg cm met persoonsgegevens In het colofon ven de krart treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bq automatische betalng is rrqn bank-ginmmier Stuur deze bon in een envelop, v1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leldschdagblad.nl Studenten oefenen brand in Meelfabriek Droog Kuikens op komst in Avifauna Dubbels zijn i i de kracht van Dekker 10/11 tokyo - Fleurig uitgedoste kinderen zorgden vanochtend voor een vrolijk schouwspel bij de Sensoji-tempel in Tokyo, waar vandaag de geboortedag van Boeddha werd gevierd. De bloemenpracht symboliseert Lumbini Garden, de plek in Nepal waar Boeddha is geboren. Foto: Reuters den haag/anp - Justitie beschikt over beelden van de moord op de conrector van het Terra College in Den Haag. Een bewakingscamera van de vmbo-locatie aan de Beresteinlaan heeft geregistreerd hoe een leerling dinsdag 13 janua ri in de schoolkantine de 49-jarige Hans van Wieren in zijn hoofd schoot. De onderdirecteur overleed later op de dag in een ziekenhuis. Op verzoek van de officier van justitie zal vol gende week donderdag een selectie van de beelden te zien zijn in de rechtszaal, zei een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Den Haag vandaag. De hoofdverdachte, Murat D., moet die dag voor de rechter verschijnen. De minderjarige Murat heeft bekend dat hij Van Wieren heeft neergeschoten. De scholier zei dat hij na een korte discussie met de conrector in een opwelling op hem heeft geschoten. den haag - Het percentage overleden patiënten in universitaire ziekenhuizen ligt ongeveer acht procent lager dan in algemene ziekenhuizen. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van onderzoeksbureau Prismant. Deskundigen spreken morgen met de Inspectie voor de Ge zondheidszorg en de Britse ziekenhuisspecialist B. Jarman om een mogelijke verklaring voor de cijfers te vinden. De sterftecijfers in Nederlandse ziekenhuizen verschillen ook sterk per regio, concludeert Prismant na onderzoek. In sommige ziekenhui zen sterven relatief tweemaal zo veel patiënten als in andere ziekenhuizen. Overigens wil dat niet per se zeggen dat het ene ziekenhuis beter is dan het andere, zeggen de onderzoekers. In het rapport staat dat in 2001 in Nederland ruim 46.000 patiënten in het ziekenhuis kwa men te overlijden. Dat is iets meer dan drie pro cent van alle opgenomen zieken. Prismant on derzocht alle 101 algemene en academische ziekenhuizen. Het onderzoeksbureau maakt geen namen be kend, tenzij de ziekenhuizen daar zelf mee ak koord gaan. In de drie noordelijke provincies sterven relatief minder patiënten in ziekenhui zen dan in de rest van het land, in het westen sterven er juist meer. Het Leids Universitair Medisch Centrum heeft geen idee waardoor de sterftecijfers in universi taire centra beduidend lager zijn. „We hebben nu wel de cijfers van Prismant, maar geen ver gelijkingsmateriaal. Meer onderzoek is nodig om hier iets over te zeggen", aldus een woord voerster. Mogelijk is dat verschil een gevolg van de ma nier waarop de gezondheidszorg in Nederland is opgebouwd. Patiënten met een ernstige ziek te komen vaak in een academisch ziekenhuis terecht voor nader onderzoek, maar ze worden weer terug verwezen naar hun eigen ziekenhuis als er weinig aan de kwaal te doen is. londen - De honderden meters dikke ijskap op Groenland dreigt binnen duizend jaar ge heel te smelten als de opwar ming van de aarde zich in het huidige tempo voortzet Dat stellen Britse onderzoekers in het tijdschrift Nature. De we tenschappers, die verbonden zijn aan de universiteit van Rea ding, denken dat het smelten van het landijs op Groenland wereldwijd een stijging van de zeespiegel met zo n zeven me ter zal veroorzaken. Zelfs als de opwarming van de aarde nog gestopt kan worden, zou deze stijging weieens onomkeerbaar kunnen zijn, schrijven zij. Honolulu - Een surfer is giste ren voor de kust van Maui in Hawaï gedood door een haai. Het 57-jarige slachtoffer werd in zijn been gebeten en bloedde dood na door strandgangers uit het water te zijn gehaald. Het was voor zover bekend voor het eerst sinds 1992 dat een mens werd gedood door een haai in Hawaï. patna - Zeker 26 politiemannen zijn in de oostelijke Indiase deelstaat Jharkand om het le ven gekomen door een land mijnexplosie. Een onbekend aantal agenten is gewond ge raakt. De mijn ontplofte gister avond in een bos in het district Chaibasa en trof een vrachtwa gen en een jeep, waarin de agenten zaten. De politie ver denkt de Volksoorlogsgroep, een van de twee maoïstische re bellenbewegingen in Jharkand, van de aanslag. la coruna - De stunt die Mo naco dinsdag leverde tegen Real Madrid inspireerde Depor tivo gisteravond tot grootse da den. De Spaanse ploeg versloeg in de kwartfinale van de Cham pions League AC Milan met 4-0 en maakte daarmee de 4-1 ne derlaag in het eerste duel ruim schoots goed. Pagina Sport (advertentie) (advertentie) ^hard Mooyman tjfEEN - De aangescherpte lig van de inlichtingen- MIVD heeft diverse "Tin moeilijkheden ge- pVoor hen dreigt ontslag inlichtingendienst we- 'besmet verleden' wei verklaring van geen be- geven. Deze verklaring voor alle werknemers >lige functies, zoals en technisch personeel. is bezig met een on waarbij luchthaven onder de loep worden fen. Mede naar aanlei- n de terreuraanslagen leptember 2001 trekt de ij gevoelige functies na irake is van een crimi- rleden of een bedreiging staatsveiligheid. Bij de iet ongeveer tweederde iet personeelsbestand ,000 werknemers) wor- irworpen aan zo'n on cabinepersoneel is in- gescreend, aldus M. c van de Vakbond voor nds Cabinepersoneel bij vier leden leverde dit hen op. Twee van hen 1/olgens hem na een be zwaarprocedure alsnog een verklaring van geen bezwaar. Eén stewardess heeft de KLM verlaten, terwijl voor een vierde persoon ontslag dreigt. De ver wachting is dat de komende tijd ook KLM'ers bij andere afdelin gen in de problemen komen. De KLM zette de salarisbetaling aanvankelijk direct stop nadat de AIVD bezwaren kenbaar had gemaakt tegen een bepaald personeelslid. Het gerechtshof in Amsterdam heeft inmiddels in een door de VNC aangespan nen rechtszaak bepaald dat de KLM de bewuste werknemers moet doorbetalen zolang er een bezwaarprocedure loopt tegen het oordeel van de ATVD. Bestuurder J. van den Brink van FNV Bondgenoten verwacht dat er flink wat juridische procedu res zullen komen rond ont- siagaanzeggingen door de KLM. Maar in plaats van ontslag zou de KLM volgens Van den Brink werknemers een andere functie moeten aanbieden. De screening door de AIVD kan volgens Van de Brink voor on aangename verrassingen zor gen. Hij kent het geval van een KLM'er die nu problemen heeft omdat hij 7,5 jaar geleden is veroordeeld wegens het uitde len van een klap in een café. (advertentie) den haag/gpd-ap - Nederland se militairen zijn gisteravond laat opgeschrikt door drie ex plosies op enkele kilometers af stand van hun basiskamp in het zuiden van Irak. Een patrouille trof later een mortiergranaat en enkele sporen van inslagen aan in de omgeving van het Japanse basiskamp bij de plaats As- Samawah, zo heeft het ministe rie van defensie in Den Haag meegedeeld. Volgens de Japan se premier Koizumi zouden 'terroristen' met beschietingen de Japanners uit Irak willen ver jagen. Bij de aanslag vielen geen gewonden. Japanse en Nederlandse leger eenheden hebben gezamenlijk de controle over de Zuid-Iraak- se provincie Al Muthana. De militairen van beide landen zijn in de directe omgeving van As- Samawah ondergebracht. Vol gens het ministerie van buiten landse zaken is het in deze pro vincie nog relatief rustig, al geldt vanaf afgelopen maandag wel verhoogde waakzaamheid. De Nederlandse patrouilles in de regio zijn inmiddels opge voerd „om aan te tonen dat de situatie onder controle is", al dus een defensiewoordvoerder. Het Japanse persbureau Kyodo minister van defensie Donald Rumsfeld gezegd. Gisteren was een van de bloe digste dagen sinds de val van Saddam Hussein. Tientallen mensen kwamen om, vooral Irakezen. In Fallujah proberen de VS een soennitische opstand neer te slaan. Militieleden van de sji'itische geestelijke Muqta- da al-Sadr heersen in enkele steden in het zuiden. Volgens The New York Times wil het Pentagon de terugkeer van mogelijk 25.000 militairen uitstellen. Hun vervanging is deels al in Irak gearriveerd. Van hen wordt vermoedelijk een deel naar het zuiden gestuurd om de opstand van aanhangers van Al-Sadr te bedwingen. De militie van de radicale Iraak- se sji'itische geestelijke Muqta- da al-Sadr heeft vandaag ver klaard Spanjaarden vast te hou den en mogelijk ook een Ameri kaan. De militie, het Mahdi Le ger, wil de militairen ruilen voor Mustafa Yacoubi. Deze naaste medewerker van Al-Sadr werd zaterdag door het Ameri kaanse leger gearresteerd. Pagina Buitenland: 'Zorgen? Logisch, er komt een tweede Vietnam aan' TMF-kijker kiest zaterdag nieuwe veejay Een gewonde Amerikaanse marinier wordt naar een gereedstaande helikopter gebracht in de Iraakse stad Ar Ramadi. Foto: EPA meldde dat afgelopen dinsdag een aanval van extremisten op het gouvernementsgebouw in As-Samawah is verijdeld. Aan hangers van de radicale geeste lijke leider Muqtada-al-Sadr zouden hebben afgezien van een belegering van het gebouw na overleg met de Iraakse lokale autoriteiten. De Verenigde Sta ten zijn vastbesloten om een eind te maken aan het oplaai end geweld in Irak en willen daarom ervaren troepen langer laten dienen in het Arabische land. Dat heeft de Amerikaanse

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1