Mythe van Real eindigt in Monaco SPORT John Daly, het 'Beest', maakt rentree op de golfbaan Arsenal dreigt na uitschakeling alles te verspelen Tamas Petö krijgt weer een dreun Vaderlanders oossen bij Genk Vergoossen vertrekt ;t bij de Belgische voet- RC Genk. De trainer 'Vertrek als de beste ma de negatieve spiraal verkeert, te door- nDe club had Vergoos- iet einde van het sei- len behouden. De Lim- iad een contract voor r<Ude tijd. Ook assistent es Daerden stapt op. diners waren bezig aan ttfie seizoen. In het eerste ■\rerd de club lands- ga blijft, :^t$gaat Prm - Feyenoord heeft met Patrick Mtiliga jaar verlengd. De Deen 1(k onlangs door Feyen- ^gekaapt bij satelliet- en ontwikkelt de technische lei- :<id als linksback. De Bel- ^Detballer Gill Swerts be amend seizoen niet tot %ctie van Feyenoord. jige speler heeft dit van le;h manager Mark Wotte j°j gekregen. Swerts werd nsn door de Rotterdam- %uurd van Excelsior. Als "b promoveert, kan hij °lntueel terug, tl' iaiond Sport weer trainer - Helmond Sport eh opvolger voor Jan van lid Brood is met ingang de nieuwe trainer. Hij nïor de duur van twee Hn gehuurd van NAC, evop dit moment het Elftal traint en technisch ator is van de jeugdop- n|Helmond Sport gaat H een huurconstructie :cjvan Dijk werd in de af- ü'twee jaar van Roda JC Ook nu is gekozen van de trainer, in ?'i met de financiële situ- eij le de Jong SPSV'er - Halverwege vorig werd John de Jong nog aan SC Heerenveen. de eerste PSV'er die 105 aflopende contract lengd tot 2007. Ook tourna is inmiddels tot tord gekomen met de tekent binnenkort of vier jaar bij. atilóva krijgt bij rentree sland - Martina Navra- eft haar rentree in het (enkelspel niet kunnen :en met een zege. Op ïooi van Amelia Island ie 47-jarige Amerikaan- e sets van de Venezu- Milagros Sequera. De won de eerste set nog maar moest de overige s in 6-3 en 6-2 aan Se- ten. In haar vaderland jgNavratilova sinds 1994 er in het enkelspel. In bel maakte ze in 2000 na zes jaar afwezig- Jisepa MVV vj iicht - MW heeft voor- eïugdintemational Ra- aangetrokken, nkrige middenvelder is d door Ajax, maar kon ekeden zijn belofte niet sö. Supusepa speelde na n ritereenvolgens voor Ex- vcHaarlem en FC Dor- Mn Maastricht tekent hij entract voor drie seizoe- 3 {win Hermans (29) van keert na dit sei- naar Fortuna Sit- ebrmans is bij De Graaf- aan zijn tweede Hij speelde al vij sei- 1 bij Fortuna. boekt winst si gr De wereldvoetbalbond ïeft vorig jaar 90 miljoen oinst gemaakt. Tussen i h 2002 kwam de federatie jfde problemen na het niment van marketing- tf ISL/ISMM. De FIFA toe winstverwachtingen lie rest van de cyclus 2003- eiijgesteld tot 109 miljoen ïltrjaar. tenaar wijst ïod NEC af ei eitN - Dennis Gentenaar lij ingaan op de contract- die NEC hem aan- zdet contract van de doel- oiopt tot 2005. „Ik heb nagedacht, maar wil liever cs tekenen", aldus de die het goed naar de zin naar ook graag een stap lp maakt. „Wil je als kee lt nog iets anders, dan is r)Standig transfervrij te "at ben ik na volgend sei- ^isschien dat ik later be- hog bij NEC te blijven." woensdag 7 april 2004 Seizoen begint morgen officieus met The Masters door Henri van der Steen den bosch - Niet alleen Tiger Woods is een man om in de gaten te houden, als morgen het golfseizoen officieus opent met The Masters. Er is ook de winnaar van vorig jaar, Mike Weir, de linkshandige Canadees. En John Da ly. Het 'Beest' viert zijn rentree. The Masters is het eerste van vier Ma jors in het golf. Tiger Woods is de eni ge die alle vier de Majors heeft ge wonnen. Vorig jaar stond Woods droog. Hij was weliswaar de beste in het algemeen klassement en verdien de weer dik het meeste van allemaal (bijna tien miljoen dollar prijzengeld) maar een Major zat er, mede door een blessure, niet in voor de wonder- golfer. Dit jaar speelt Tiger Woods beter; hij noteerde tot dusverre louter toptien noteringen en won het officieuze we reldkampioenschap Match Play. Vo rige maand speelde hij nog uitste kend in de Dubai Desert Classic. Dat mocht ook wel van de organisatie, die hem, naar verluidt, drie miljoen dol lar startgeld gaf. Woods maakt deze week meer kans de Masters te winnen dan de winnaar van vorig jaar, Mike Weir, hoewel de Canadees deze week al een wedstrijd je won op Augusta, de baan van de Masters. Zijn vader was het slachtof fer. „Ik vertelde hem gedurende de ronde precies waar ik vorig jaar was en wat ik dacht. Het was cool." Typi sche topsporter, die een jaar later zijn wedstrijd nog tot in detail kan terug halen. Een andere topper zal misschien meer aandacht krijgen dan Weir. De 37-jarige John Daly kreeg vorige week te horen dat hij was toegelaten tot het deelnemersveld van 94 spelers (zon der Nederlanders), als nummer tien van de geldlijst die de Amerikanse profgolfassociatie opmaakt. Daly werd tiende met een verdienste van ruim 2,6 miljoen dollar over 2003. De gezette golfer, die verslaafd was aan de alcohol en er tientallen mil joenen doorheen jaste in de casino's, is weer in vorm. Hij wel. Zijn familie moest de afgelopen dagen een deal sluiten met justitie om niet voor jaren achter de tralies te verdwijnen. Maandag bekenden Daly's vrouw en haar ouders schuldig te zijn aan drugshandel. In ruil voor die beken tenis hoeft schoonvader Daly 'slechts' twee jaar de gevangenis in en komen de dames er vanaf met een half jaar huisarrest. John Daly wist niets van de criminele activiteiten van echtgenote en schoonouders. Daly concentreert zich nu op het winnen van een derde Major, hij be hoort tot het selecte gezelschap spe lers dat twee Majors won. Ter verge lijking: Woods won er al acht. Woods trok overigens vorige week de aandacht door mee te doen in het koortje spelers dat zich steeds vaker beklaagt over het gedrag van het pu bliek. De toeschouwers bij golf wor den steeds luidruchtiger en baldadi ger. Woods: „Het aantal fans neemt toe, maar het zijn voetbal- en basket- balfans die gewend zijn aan een luid ruchtige sfeer - onze sport is een beetje anders." Hij zegt het netjes, maar het pro bleem wordt wel degelijk groter. Niet op Augusta, vooralsnog, waar het best opgevoede golfpubliek ter we reld komt, pocht de organisatie. monaco - De 'galacticos' van Real Madrid gaan voor het eerst sinds 1999 niet door naar de hal ve finale van de Champions Lea gue. Uitgeschakeld door Mona co. In Spanje vechten verbijste ring, ongeloof en kwaadheid om voorrang, maar er zijn vooral veel vragen. Tot de allerlaatste minuut dacht heel Spanje dat Real dat ene noodzakelijke doelpunt nog zou maken, maar het ge beurde niet. De 3-1 van Mona co was voldoende om de ach terstand van 4-2 die in Madrid was opgelopen, goed te maken en door te gaan naar de halve finale. Madrileense commentatoren vielen bijna in zwijm toen het - volgens hen - onmogelijke toch werkelijkheid bleek. "Mal, muy mal, muy mal', gilde een schor re verslaggever voor de radio. Slecht, heel slecht, heel slecht. Ook de reacties van de fans zijn vernietigend voor voorzitter Florentino Perez en trainer Car los Queiroz. Perez krijgt het dringende ad vies weer huizen te gaan verko pen en hem wordt onder de neus gewreven dat hoogmoed altijd vóór de val komt. Toen hij de tribune via het veld verliet, werd hij getrakteerd op een fluitconcert van de 'socios' die naar Monaco waren afgereisd om hun sterren te begeleiden naar de halve finale. De miljonairs van Real waren zwaar aangeslagen, om het maar eens zachtjes uit te druk ken. Raul, die Real op een 0-1 voorsprong zette, stamelde iets over 'teleurstelling'. „Ik heb geen woorden om de sfeer in de kleedkamer te beschrijven." Ronaldo bracht het er niet veel beter vanaf. „Het is heavy wat er is gebeurd, maar we moeten ons nu maar gaan toeleggen op de Liga." Real Madrid staat in de Spaanse competitie nog bovenaan. Dat is de enige titel die er momen teel nog inzit. De Spaanse be ker, de Copa del Rey, ging ook al aan de Koninklijke neus voorbij toen de ploeg tegen Za- ragoza in de finale verloor. De Braziliaan Roberto Carlos wist gisteravond maar één verkla ring te verzinnen voor het de bacle: „Het is onze eigen schuld." De Spaanse kranten reageerden vanmorgen unaniem. Veel vra gen en het vaderlijke advies aan Real Madrid om eens na te gaan denken over de toekomst. Aan de kwaliteiten van Florenti no Perez als zakenman heeft niemand ooit getwijfeld, maar over zijn sportieve capaciteiten des te meer. Trainer Queiros was gisteravond nog niet zo ver om over zijn eigen toekomst na te denken. „Ik maak me liever zorgen over het heden dan over de toekomst", zei hij op vragen van journalisten of hij vindt dat hij nog langer trainer van Real Madrid moet blijven. Technisch directeur Jorge Valdano stak zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken. „Dit is de zwartste dag van de afgelopen vier jaar", treurde hij. Het meest schrijnende van alles Uitgerekend Morientes scoorde voor Monaco tegen Real Madrid. De spits moest aan het begin van dit seizoen vertrekken bij Real. Foto: AP/Patrick Gard in was misschien nog dat uitgere kend Morientes, die aan het be gin van het seizoen het veld moest ruimen voor de miljoe nen kostende David Beckham, met zijn doelpunt voor Monaco in de 47-ste minuut de belang rijkste bijdrage leverde aan de den haag/londen/gpd/anp - Zeventien duels op rij had Chelsea niet van Arsenal gewonnen, zeventien wedstrijden rustte er een 'blauwe' vloek op duels met aartsrivaal Arsenal. Maar in de belang rijkste confrontatie tussen de groot machten uit Londen sloegen 'The Blues' toe. Chelsea stootte het dit seizoen ogen schijnlijk onaantastbare Arsenal verras send uit de Champions League. In de halve finale ontmoet de ploeg Monaco. Arsenal droop voor de tweede keer in vier dagen af. Zaterdag ontzegde Man chester United de lijstaanvoerder van het Premiership de toegang tot de FA- cupfinale, gistereil liet Chelsea er een rechtse directe op volgen. Het is na de dubbele dreun de vraag of het wanke lende Arsenal in de competitie op de been blijft. De trotse koploper heeft nog vier punten voorsprong op Chelsea, en een duel minder gespeeld. Weer kan Wenger het zo gedroomde Eu ropese succes uit zijn hoofd zetten. De Fransman kneedt al jaren een onver slaanbare ploeg, krijgt er van zijn superi euren steevast de tijd voor maar wordt na een veelbelovende fase elk seizoen te kijk gezet. Gisteren door een Italiaanse confrater (Ranieri) wiens baas listig met geld strooide en daarmee de deur naar Europa voor een stadgenoot dichtgooi de. Bergkamp begon bij Arsenal op de bank. Negen minuten voor tijd verving hij Henry, de ongekroonde koning van Highbury die ondanks een pover optre- den niet begreep waarom hij werd ver vangen. Bergkamp was nog niet binnen de lijnen of Wayne Bridge deed voor Chelsea de deur dicht: 1-2. Het was het slotakkoord van een stam menstrijd die in Londen alle grenzen oversteeg. Met een rechtstreekse tv-uit- zending in liefst 195 landen keek de we reld gisteravond mee. Op Highbury wa ren dan ook alle topnaties uit de voet balgeschiedenis vertegenwoordigd en uit de miljoenenselecties tussen de lij nen en op de bank waren liefst zeven tien nationaliteiten te destilleren. Het internationale tintje in de 'clash' van Engelse grootmachten kwam tot ui ting in beide treffers in de reguliere speeltijd. Het Spaanse talent Reyes scoorde voor de thuisploeg na een Zweedse (Ljungberg), Kameroenese (Lauren) en Franse (Henry) combinatie. Lampard 'duwde' de clubs in de richting van een verlenging na een Nederlands- Iers-Frans-onderonsje tussen Hassel- baink, Duff en Makalele. Al was voor de gelijkmaker een blunder van de Duitser Lehmann nodig. Net als in de eerste wedstrijd ging de keeper van Arsenal in de fout. Ranieri was niet blij met AS Monaco als tegenstander in de halve eindstrijd. „Ik gaf de voorkeur aan Real Madrid", be kende hij, „omdat ik Real erg goed ken". Voordat hij in 2000 naar Chelsea kwam, UITSLAGEN BADMINTON Tokyo. Japan Open, 150.000 euro. Mannen, eerste ronde: Palyama (Ned) - Shimi- zu (Jap) 15-13 15-0. Palyama In tweede rpnde tegen Park Sung- Hwan (ZKo). BASKETBAL Mannen, eredivisie. MPC Capitals - Almere 83-71. New York. NBA. Atlanta Hawks - Philadelphia 76-ers 100-103 nv, Cleveland Cavaliers - Toronto Raptors 86- 87, Detroit Pistons - Orlando Magic 102-86, New Jersey Nets - Milwaukee Bucks 98-103, Indiana Pacers - New York Knicks 107-86, Dallas Mavericks - Seattle Supersonics 118- 108, LA Lakers - Portland Trail Blazers 80-91, Sacramento Kings - New Orleans Hornets 105- 91. Golden State Warriors - Houston Rockets 97-90. BILJARTEN Zundert. Grand Prix driebanden. Eerste ronde, poule 2: Dericks - Spilleman 50- 40, Habraken - Van Geel 50-44, Van Geel - Dericks 50-32, Habraken - Spilleman 50-9. Stand: 1 Habraken 100, 2. Van Geel 94, 3. Dericks 82, 4. Spilleman 49. Habraken en Van Geel door naar volgende ronde. Poule 4: Zwiers - Beemsterboer 50-37, Breur - Van Wanrooij 50-41. Van Wanrooij - Zwiers 50-48, Beemsterboer - Breur 50-49. Stand: 1. Breur 99, 2. Van Wanrooij 91, 3. Zwiers 95, 4. Beemsterboer. Breur en Van Wanrooij naar vol gende ronde. Poule 6: Nieuwenburg - Van Cromvoirt 50-48, Arnouts - Broeders 50-32, Nieuwenburg - Broeders 50-24, Arnouts - Van Cromvoirt 50- 41. Stand: 1. Arnouts 100, 2. Nieuwenburg 100, 3. Van Cromvoirt 89, 4. Broeders 56. Ar nouts en Nieuwenburg naar volgende ronde. DAMMEN Huissen. NK mannen. Derde ronde: Chub - Clerc 0-2, Kuijvenhoven - Heusdens 0-2, Gerard Jansen - Barkel 1-1, Meijer - Hans Jansen 1-1, Boom - Baljakin 1- 1, Prosman - Thijssen 1-1, Van den Akker - Scholma 1-1. Stand: 1 Clerc 5 punten, 2. Baljakin, Thijs sen, Scholma 4, 5. Barkel, Hans Jansen, Ge rard Jansen, Prosman, Van den Akker, Heus dens 3, 11. Meijer, Kuijvenhoven, Chub 2,14. Boom 1, PRIJSVRAGEN Lucky Day 3373, 6 april, 3, 9, 17, 18, 19, 26, 32, 35, 38, 40, 45, 48. 53, 55, 58, 62, 65, 74, 78, 80. (Onder voorbehoud van typefouten) TENNIS Amelia Island. Vrouwen, 485.000 euro. Eerste ronde: Smashnova-Pistolesi (lsr/13) - Hopkins (VSt) 6-0 6-0, Sprem (Kro) - Irvin (VSt) 6-3 6-2, Pierce (Fra) - Shaughnessy (VSt) 6-1 6-2, Farina Elia (lta/10) - Lichovtseva (Rus) 6-4 6-4, Molik (Aus) - Jankovic (SMo) 6- 0 6-0, Sequera (Ven) - Navratilova (VSt) 1-6 6- 3 6-2, Suarez (Arg/9) - Santagelo (Ita) 6-2 6-3, Frazier (VSt) - Dokic (SMo/11) 6-4 7-5. Twee de ronde: Davenport (VSt/4) - Tian Tian Sun (Chi) 6-2 7-5, Zvonareva (Rus/8) - Pisnik (Slv) 6-3 1-6 7-5, Schnyder (Zwi) - Mikaelian (Zwi) 6-1 6-0, Hénin (Bel/1) - Safina (Rus) 6-4 7-6. Casablanca (Mar). Vrouwen, 100.000 euro. Eerste ronde: Kurhajcova (Slw/7) - Razzano (Fra) 6-2 6-2, Pennetta (Ita) - Pastikova (Tsj) 7-6 6-1, Leon Garcia (Spa) - Nagy (Hon) 6-1 3-6 6-4, Cohen-Aloro (Fra) - Bartoli (Fra/2) 7-5 6-3, Domachowska (Pol) - Vakoelenko (Oek/6) 7-5 6-0, Camerin (lta/8) - Vinei (Ita) 6-4 6-2, Gubacsi (Hon) - Spears (VSt) 6-7 6-3 6-4, Mouhtassine (Mar) - Srebotnik (Slo/3) 6-3 7-5, Birnerova (Tsj) - Grönfeld (Dui) 7-6 7-5, Cerva- nova (Slw/4) - Callens (Bel) 6-2 6-1, Grande (Ita) - Sucha (Slw) 7-5 6-1, Martinez-Granados (Spa) - Schruff (Dui) 3-6 6-4 6-2. San Luis Potosi (Mex). Challenger 50.000 euro: Eerste ronde: Wessels (Ned) - Boeker (VSt) 6-1 6-4, Wassen (Ned) - Amadora (Mex) 6-3 3-6 6- 0 Dubbel, eerste ronde: Wassen/Ketola (Ned/Fin) - Artoni/Marccacio (lta/Arg/4) 6-3 6-4 Arsenal (Eng) - Chelsea (Eng) 1-2 (1-0). 45 Reyes 1-0, 51. Lampard 1-1, 87. Bridge 1-2. Scheidsrechter: Merk (Dui). Toeschouwers: 38.500. Gele kaart: Lauren (Arsenal), Gallas, Hasselbaink, Cole (Chelsea). Eerste wedstrijd. 1-1, Chelsea naar halve fina les. Monaco (Fra) - Real Madrid (Spa) 3-1 (1-1). 36. Raul 0-1, 45. Giuly 1-1, 48. Morientes 2- 1, 66. Giuly 3-1 Scheidsrechter: Collina (Ita). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Helguera, Borja (Real Madrid), Roma (Monaco). Eerste wedstrijd: 2-4, Monaco naar halve fina les. IJSHOCKEY Tilburg. Oefeninterland. Nederland - Zuid-Korea 10-5 (5-1 2-3 3-1). Doelpunten Nederland: Livingston 3, Erik Landman 2, Jacco Landman, Polet, Ten Sok kel, Oort, Salomonson. Halifax (Can). WK v Finale: Canada - Verenigde Staten 2-0 (0-0 1- 0 1-0). Toeschouwers: 10.506. Om derde plaats: Finland - Zweden 3-2 (1-0 1- 2 1-0). WIELRENNEN Zalla. Ronde van Baskenland. Tweede etappe, Bergara - Zalla: 1. Beat Zberg (Zwi) 180 km in 4.46.48, 2. Samuel Sanchez (Spa), 3. Ardila (Spa), 4. Di Luca (Ita), 5. Mar tin (Spa), 6. Aitor Osa (Spa), 46. Leipheimer (VSt), 59. Lotz 1.29, 60. Tankink, 75. Vene- berg 2.10, 86. Scheuneman, 100. Mutsaars 4.52,136. De Groot 11.45, 139. Boven. Algemeen klassement: 1. Di Luca 8.12.37, 2. Rebellin (Ita), 3. Aitor Osa, 4. Valverde (Spa), 5. Samuel Sanchez, 6 Ferrio (Spa), 18. Leip heimer, 61. Tankink 2.40, 74. Veneberg 3.51, 78. Scheuneman, 83. Lotz 6.30, 134. De breda/gpd - Dezelfde knie, het zelfde probleem, precies dezelf de ellende. Weer zijn de kruis banden in de rechterknie van Tamas Petö vernieuwd, weer moet hij maanden revalideren, weer is de klap groot. Dit keer is er echter nog een bijkomende kwestie: hoe moet het verder met zijn contract bij NAC? Het voetballeven van Tamas Petö wordt zo langzamerhand een tragedie in vele bedrijven. De Hongaar kwam in 2001 van Vasas Boedapest naar NAC en speelde een indrukwekkend eerste seizoen: 32 wedstrijden, drie goals, gifkikker op het mid denveld. Maar daar blijft het bij. In de eerste wedstrijd van het volgende seizoen, thuis tegen Roda, scheurt de international zijn beide kruisbanden af. Het gebeurt zomaar, een verkeerde beweging, geen tegenstander in de buurt. Een heel seizoen ligt Petö eruit, maandenlang rijdt hij dagenlang op en neer naar Zeist om op het complex van de KNVB te revalideren. „Elke dag dat stuk rijden. Elke ochtend de vraag van mijn dochter: 'Waar ga je naartoe papa?' Naar de dokter meid. 'Maar je bent toch niet ziek papa.' Een kwelling", noemde de middenvelder dat. Maar het is weer Zeist dat gloort aan de horizon. Juist op het moment dat Petö weer in zichzelf ging geloven. Want na maandenlang kwakkelen, leek hij weer op de juiste weg. Weer in de basis bij NAC, weer gese lecteerd voor het Hongaarse elftal. Tot 20 maart, tot de uit wedstrijd bij PSV. Petö wordt in een duel van achteren aange tikt, gaat weer door de rechter knie heen en wordt per bran card van het veld gedragen. Even nog is er de hoop dat het meevalt, dat de sympathieke Hongaar een nieuwe lijdensweg wordt bespaard. Gisteren werd die hoop de grond ingeboord. Tijdens een kijkoperatie consta teerde NAC-arts Fievez dat 'een van de twee strengen van de eerder geconstrueerde kruis band was afgescheurd'. In de andere band zat een bloeding, dus besloot de chirurg van een knieschijfpees een nieuwe kruisband te maken. Fievez is ervan overtuigd dat de knie weer helemaal in orde komt, maar zegt dat Petö moet reke nen op een half jaar herstel. Tot de winterstop '04/'05 dus. „Echt hele zware pech. Dit gun je niemand", zegt trainer Ton Lokhoff. „Tamas ziet weer alles in duigen vallen. We moeten maar eens gaan bekijken hoe we hem kunnen helpen als hij uit het ziekenhuis komt." De Hongaar moet nog twee dagen in het ziekenhuis blijven, zes weken van de operatie herstel len, gaat dan naar Hongarije voor een vakantie en kan daar na echt beginnen met revalide ren. Lokhoff: „En daarna moet hij weer op niveau proberen te komen. Dat zal niet makkelijk zijn, want hij is nu natuurlijk al wel een tijd bezig. Hoe verve lend het voor Petö ook is, we hebben dit seizoen nog niet veel aan hem gehad." Dus gaan de gesprekken over het open breken en verlengen van zijn contract, dat tot de zomer van 2005 loopt, op een laag pitje. uitschakeling van zijn oude club. De twee andere doelpun ten van Monaco kwamen op naam van Giuly. was hij trainer van Atletico Madrid en Valencia. „AS Monaco heeft goede spe lers, een goede coach en een uitsteken de conditietrainer." De coach is Didier Deschamps, de voor malige aanvoerder van het Franse elftal dat in 1998 wereldkampioen was en de middenvelder die jaren onder contract stond bij Chelsea. De conditietrainer is Antonio Pintas, die bij Chelsea werkte onder Ranieri's voorganger Gianluca Valli. Wenger weet de nederlaag aan mentale vermoeidheid. „Mijn spelers hadden de nederlaag tegen United nog niet ver werkt. Het elftal zag er vermoeid uit." De manager vreest de komende twee competitiewedstrijden: vrijdag thuis te gen Liverpool en zondag uit tegen New castle United. „Het zal moeite kosten de ploeg weer op de rails te krijgen", besef te hij. Arsenal is koploper in de Premier League met vier punten voorsprong op Chelsea en een wedstrijd tegoed. Vallet. Circuit de la Sarthe. Eerste etappe, Saint-Jean-de-Monts - Vallet: 1 Bouyer (Fra) 175 km in 3.58.32 (44,019 km/u), 2. Ronny Scholz (Dui), 3. Aug (Est) 0.21, 4. McEwen (Aus), 5. Davis (Aus), 6. Ro driguez (VSt), 61..Ullrich (Dui), ZEILEN Palma. Prinses Sofia Trofee Vrouwen 470, na 6 races: 1. Bekatorou/Tsoulfa (Gri) 30 punten, 2. Via Dufresne/Azon (Spa) 33, 3. Ilienko/Gaponovich (Rus) 33, 11. De Koning- /Berkhout 57, 12. Westerhof/Matthijsse 58, 19. Kooistra/De Goederen 81. Europe, na 6 races: 1. Sundby (Noo) 6, 2. De- zillie (Bel) 15, 3. Amato (Arg) 18, 20. Brouwer 58, 21. Witteveen 62. Yngling, na 6 races: 1. Wagner (Dui) 16, 2. Schumann (Dui) 27, 3. Thies/Bes/De Jong (Ned) 32, 15. Hin/Zuiderbaan/Buis 67. Mannen 470, na 6 races: 1. Conte/De la Fuente (Arg) 13, 2. Förster/Burnham (VSt) 17, 3. Bonnaud- /Bonnaud (Fra) 26, 28. Coster/Coster 62. Finn, na 5 races: 1. Ainslie (GBr) 4, 2. Misura (Kro) 17, 3. Högh-Christensen (Den) 18, 15. Zielhuis 62, 20. De Vries 66, 45. Willems 163. Tornado, na 6 races: 1. Lovell/Ogletree (VSt) 24, 2. Echavarri/Paz (Spa) 28, 3. Lange/Espi- nola (Arg) 32, 6. Booth/Dercksen 46, 21. Kar- senbarg/Heemskerk 99. C r gebeurde afgelopen zon- Lj dag, in de finale van de wie lerklassieker de Ronde van Vlaanderen, iets dat ons Hollan ders redelijk onopgemerkt bleef, maar waar onze zuiderburen nog steeds flink van in de war verkeren. Op even meer dan duizend meter voor de streep probeerde de Vlaming Dave Bruylandts weg te komen uit de greep van zijn bewakers Steffen Wesemann en Leif Hoste. Het was Bruylandts' landgenoot Hoste die de aanvaller ging halen, waarna de Duitser Wesemann, gemeen la chend, de koers won. Op zich niets op aan te mer ken, want de drie mannen vertegenwoor digden drie verschillende (en dus con currerende) ploegen. Waar onze taalgenoten vooral over vielen? Over het feit dat een Belg een landge noot ging halen; dat moest niet mogen, dat kon gewoonweg niet, dat was landverraad. Het is gek, maar al zo lang ik in het wielrennen rondloop, merk ik dat vooral de Belgen iets heel chauvinistisch en iets puur na tionalistisch over zich krijgen als er groots en beroemd wordt gefietst. Nou is die Ronde van Vlaande ren helemaal een uitbarsting van nationale (Vlaamse) gevoe lens, iets waar wij pas goed in worden als we ons pontificaal in het oranje hijsen rond voet balkampioenschappen, maar de Belg heeft dat gevoel veel dieper en dus ook veel gevoeliger in zijn bestaan liggen. De jonge renner Hoste werd nog net niet gelyncht, maar hij kreeg van velen de wind van voren en diende zich te verantwoorden tegenover menigeendoorzijn actie had hij een landgenoot van de zege gehouden, dat telde. Ik weet niet of bij ons zoiets op geld zou doen, ik denk het niet. We hebben het hier over profes sionele sport, over een sport die ploegen kent die over grenzen gaan en waar mannen van al lerlei nationaliteiten bij elkaar geplaatst worden. Wij hebben het hier over 2004, over een groot Europa, wij hebben het over. Juist, wij hebben het over klein denken en dat komt nog wel eens voor bij de Belgen. Veel meer dan bij ons. Ik heb eens ge roepen dat ik de Ronde van Frankrijk ver- m gehoor: vanuit dat land kwa men protesten. Je moest je landgenoten steunen, bijna onvoonvaar- delijk. Is dat zo? Moest die Hoste zijn landge noot laten rijden en laten win nen omdat de twee hetzelfde paspoort dragen Ik vind van niet, maar het volk van Koning Albert reageerde fel en riep schande. Ik probeerde me voor te stellen hoe zoiets bij ons zou uitpakken. Stel twee va derlanders rijden 0finale van deAmstel Gold Race: Gerben Lö- wik en Erik Dekker. Ze rijden in het gezelschap van een Kazaak die Alexandre Vinokourov heet. Dekker demarreert en Löwik gaat hem halen en Vino profi teert en wint. Staan wij dan ook met mestrieken en hooivorken 'Löwik op te wachten, krijgen wij dan ook discussieprogram ma's op radio en televisie en staan onze krantenkolommen open voor deze trivialiteit? Ik denk van niet. Is dat Hol landse nuchterheid? Is het fel realisme? Missen wij iets? Of hebben wij ergens te veel van? Zo ja, hoe heet dat dan? Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7