Iedereen zijn eigen Schiphol-meetpunt REGIO Ingrid Vrijbergen bij laatste tien jkt op een soort geloof "etrokkenheid in stadion opmerkelijke 'Vliegtuiglawaai meten is supersimpel en kan voor een belachelijk laag bedrag' Kleintje K2 NAVRAAG iaal Simonis (foto) bezocht zondag in Utrecht voor het eerst jn leven een betaald-voetbalwedstrijd. De 73-jarige kerkleider Jjdens FC Utrecht - ADO Den Haag zijn ogen uit, en niet alleen vanwege de uitslag (5-3). De heftige emo ties in het sta- (errasten hem soms aangenaam en soms onaangenaam. Simo- |k parallellen tussen voetbal en godsdienst. Navraag bij domi- )HAN ALBLAS uit Katwijk. indt u van de actie van kardinaal Simonis? jk gezegd ben ik het indirect te weten gekomen, door een uit- ng van Barend Van Dorp. Dat kardinaal Simonis een voet- dstrijd bezoekt, moet hij zelf weten." tis denkt dat er zieltjes te winnen zijn in het stadionZitten gens 11 veel potentiële kerkgangers in het voetbalpubliek? de ene kant denk ik van wel. De betrokkenheid in een stadi- tt op een soort geloof. Ook denk ik dat ieder mens een poten- erkganger is." atentiële kerkgangers maken er in het stadion soms een Van. Zo klonken er tijdens FC Utrecht - ADO Den Haag an- dse spreekkoren, al gingen die aan kardinaal Simonis voor ts na af- \prak hij gevraagd 'de van at soort isen mo- nooit jd raken, ïoeten |eds weer jptre- datdoor als kar- \l Simonis ig, in het inde fjte bege- .inders gesteldbezoekt u vaak voetbalwedstrijden? ik ben niet zo betrokken bij de plaatselijke clubs. Wel kijk ik skterdag de uitslag na van Quick Boys of zie ik een enkele keer hllega's een voetbalwedstrijd op televisie. Maar dat telt voor raag niet mee, hè? De laatste wedstrijd die ik met eigen ogen inzien was nog voor ik predikant werd, bij SDVB in Barneveld. ^ïeb ik een blauwe maandag gevoetbald." eerste paasdag, Feyenoord - Ajax. Wat denkt u? Ik de uitslag voorspellen? Houd het maar op 1-1. Maar op j paasdag gebeuren er in de kerk ook mooie dingen. Dan vie- Hj de overwinning." Wim Brouwer de Koning foto: EPA/Danilo Schiavelia UIT DE ARCHIEVEN Lf SI J1954, Dinsdag 6 April _fN AAN DEN RIJN - Het Alphense vogelpark Avifauna heropent pzer week zijn poorten. De vorige seizoenen was Avifauna een liliere onderneming. Door een te grootse opzet en een te royale Natievorm bleek het niet levensvatbaar. De gemeente Alphen let park over en vertrouwde het toe aan een stichting, onder indi- sterke gemeentelijke controle. Thans staat het park aan het (i/an het eerste seizoen in de vorm van semi-gemeentelijke recre- |iderneming. ïelangrijke besluiten zijn inmiddels gevallen: er komt een speel- Jet kanovijver, waardoor de ontspanningsmogelijkheden worden ireid, en er komt een openluchtzwembad met bijbehorende ge- In, waardoor het ontspanningsgebied, geboden door het vogel- sterk wordt uitgebreid. igangtot het speeltuin-kanovijver-complex loopt via een nieuw leggen wandelpad dwars door het huidige struisvogelterrein. Di- jiks na de brug is het botenhuis geprojecteerd. Voorlopig worden Sno's aangeschaft. 11979, vrijdag 6 april M - Een kleine driehonderd keer heeft schrijver Simon Carmig- isteravond bij boekhandel De Kier zijn handtekening gezet in )or hem geschreven boekenweekgeschenk en in zijn vele ande iken, die als zoete broodjes over de toonbank gingen. Brchief Leidsch Dagblad 's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na sing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op nummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA larlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van patsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Seveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl >ofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl ifANTOOR jltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 es: Postbus 54.2300 AB Leiden. 4 fax 071-5 356415 Jitie fax 071-5 356 325 jerichten fax 023-5 '5° 567 'ENTI EVERKOOP Tties m.b.t 072-6813661 H goed: 023-5150 543 jpl: 075-681 3677 j detailhandel: 071-5 356 300 'ibureaus kunnen contact opnemen fe-6813636 jERVICE J711 (gratis) 1°72 - 5196800 EMENTEN iltbetallng (acceptgiro) .20 (alleen aut. ine.) 6,70 p/j €216,90 :s die ons een machtiging verstrekken lutomatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Noordwijkse wint voorronde 'Docent van het Jaar 2004' Ze heeft het hem gelapt. Of liever gezegd: de leerlingen. Ingrid Vrijbergen, docent economie in de bovenbouw aan het Rijnlands Lyceum in Sassenheim, is de winnaar geworden van de zevende ronde van de landelijke Do cent van het Jaar Verkiezing 2004, een initiatief van BuZz, 3FM-radioprogramma. Daar mee wist de Noordwijkse de halve finale te bereiken. Via www.docentvanhet jaar ver- kiezing.nl vergaarde ze liefst 728 stemmen. Van de tien kandidaten uit het hele land die de halve fi nale hebben bereikt, is zij nog steeds de enige vrouwe lijke docent, ook al behaalde in de vorige rondes wel een aantal andere vrouwelijke collega's de tweede plaats. Aanstichter van het succes van de 52-jarige lerares van het Rijnlands Lyceum is 6- vwo-leerling Robbie de Win ter, die een grote campagne voor de economiedocent op touw zette. Hij plakte door de hele school posters, ver spreidde flyers en hing een groot spandoek op. Inmiddels is Vrijbergen als Ingrid Vrijbergen. Foto: Henk Bouwman winnaar van de zevende voorronde in het programma BuZz geïnterviewd ,,Een erg grappig vraaggesprek", vindt Robbie de Winter. ,,De pre sentator van dat item, Edo Berger, vlocht er allerlei reac ties doorheen van leerlingen die hij hier had geïnterviewd. Dat was wel lachen." De Winter vindt dat Rijnlands Lyceum Sassenheim het erg goed heeft gedaan. ,,We zijn relatief gezien maar een klei ne school met 1146 leerlin gen. Op grotere scholen kun je natuurlijk veel meer leer lingen bewegen om te stem men op een docent. Ik heb even een kritisch mailtje ge stuurd naar BuZz met de vraag of ze daar wel rekening mee houden. Aan de andere kant: met 728 stemmen de vorige keer zit er nog wel eni ge groei in." Inmiddels zijn de posters van de vorige campagne al zo goed als verdwenen in school. ,,0, maar voor de hal ve finale is een nieuwe poster zo weer gemaakt. Vrijbergen begint nu zelf ook warm te lopen voor de actie." En inderdaad. Vrijbergen ver telt dat ze het 'nu best wel grappig' begint te vinden, met name het feit dat zij nog steeds de enige vrouw in het rijtje van docenten is dat tot de beste tien van het land hoort. „Het optreden voor de radio was erg spannend. Het was niet zo'n lang onderdeel, maar ineens gaat het rode lampje uit en zit je live in de uitzending. Robbie was mee en nog twee andere leerlin gen. Maar we zijn er nog lang niet, hoor. Althans de leerlin gen, want die worden er nu veel meer bij betrokken. Ze krijgen nu de gelegenheid om bonuspunten voor hun kan didaat te scoren." Aart van der Kuijl LEIDEN. 16.15 UUR Als de deur om vier uur opengaat, stro men de klanten gelijk toe. „Wat mag het zijn?" „Een kleintje K2 graag." De meeste klanten van 't Leidsplein hebben haast. Komen binnen, lopen naar de bar en bestellen een zakje wiet. Gauw een joint bouwen en weg zijn ze. Het woord 'relaxed' behoort tot hun stan daardrepertoire. Maar ontspannen zijn ze geenszins. Zwijgend en met geconcentreer de blik bewerken ze hun velletjes vloeipa pier. Pas als de vlam er in kan, komt de be vrijdende zucht. Na de eerste trek is het tijd voor een praatje. Waarover? Over wiet natuurlijk. De voor- en nadelen van Orange Bud, Bioskunk, Russian Bite en K2. Ze weten er alles van. „Bij sommige soorten merk je echt dat ze elk jaar beter worden. Neem K2, dat vind ik heftig boor. Heeft een thc-gehalte waar je gek van wordt. Heb het een tijdje gebruikt, maar dat was toch niet zo lekker. Moest ik m'n computer halverwege de avond uitzet ten en weer effe rustig bijkomen. Da's nou ook weer niet de bedoeling; 't moet wel fijn zijn, zo'n joint. Dus daar ben ik mee gestopt. Toen ben ik teruggegaan naar de skunk." „Je moet er ook zonder kunnen, vind ik." „Ja, je moet ook een half jaartje zonder blo wen kunnen." „Moet je je voorstellen, een half jaar. Zou ik wel lang vinden." „Sommige soorten maken je wel degelijk af hankelijk. Er zijn soorten die een zo'n hoog thc-gehalte hebben dat ze eigenlijk onder de hard drugs vallen." „Zeker weten." Het gesprek dwaalt af naar de onvermoede krachten van het menselijk brein. Wat men sen allemaal niet kunnen met wilskracht, concentratie en denkvermogen. Schier on eindig zijn de mogelijkheden. Eigenlijk heb je geen geestverruimende middelen nodig om bijzondere waarnemingen te doen. Neem zoiets als een déjè vu. Toch een heel wonderlijk verschijnsel. „Je hebt anderhalf pond raadsel in je hoofd." „We gebruiken maar een tiende van onze hersens." „Zeker weten." Erna Straatsma HDC970 DINSDAG 6 APRIL 2004 De onenigheid over het geluid van de vliegtuigen die luchthaven Schiphol aan doen woedt al jaren. De vele discussiegroepen, belangenorganisaties, kamerde batten en bijzondere commissies hebben daar geen verandering in kunnen brengen. Leidenaar René Post, internetkenner van het eerste uur en liefhebber van meten en dataverwerken, heeft dat een tijdje belangstellend aangekeken en onderneemt nu actie, als mede-oprichter van Geluidsnet. De stichting wil goedkope meetpunten beschikbaar stellen aan iedereen die dat wil. Via inter net zijn de geluidsgegevens 24 uur per dag voor iedereen zichtbaar. „Ik lees al leen maar verhalen van politici dat het zo moeilijk is om te meten. Maar het is supersimpel en het kan voor een belachelijk laag bedrag. Dat gaan wij nu be wijzen." Veel simpeler dan het systeem van Geluidsnet kan het op het eerste ge zicht inderdaad niet: een Linux- computer, een adsl-verbinding, een microfoon met een windkapje en een kastje dat de gegevens van de microfoon naar de computer sluist. Het kastje regi streert twee keer per seconde wat de crofoon opvangt, stuurt dat naar de computer en die zendt het via de in ternetverbinding door naar de cen trale in Amsterdam. De verzamelde gegevens zijn deze maand te zien op de website www.geluids.net, een ini tiatief van René Post - onder andere oprichter van de Digitale Stad Lei den - en Clemens van Woerkens. Voorlopig gaat het om een proef met 25 meetpunten, voornamelijk in Noord-Holland. „We richten ons voor de proef op de Polderbaanrou- te", verklaart Post. Hij laat in zijn kantoor aan de Middelste gracht de metingen uit Castricum, Limmen, Uitgeest en Assendelft zien. „Je krijgt een een voudig overzicht", zegt hij, wijzend op de grafiekjes. „Het is niet moeilijk om de vliegtuigen er uit te halen: de geluidspieken zijn dui delijk." Het systeem is snel opgezet, de fi nanciering was geen probleem. Digi tale Pioniers en het Instituut voor Oude en Nieuwe Media zagen met een brood in het project. „De proef duurt tot 1 juli, daarna willen we te rug naar het oorspronkelijke idee: ie dereen die wil, kan zo'n kastje aan schaffen. we zijn van plan hier iets permanents van te maken. Deze da ta is volgens ons interessant voor bijvoorbeeld gemeenten, die kunnen zien wanneer en hoeveel geluidspie ken ze hebben." De kopers van de data van Geluids net zijn goedkoop uit, rekent Post voor: „Oegstgeest heeft bijvoorbeeld 10.000 euro uitgetrokken voor een meetpunt. Daar zetten wij er 25 voor neer." Geluidsnet heeft, omwille van de snelheid en de objectiviteit, de be staande structuren zoveel mogelijk links laten liggen. „Het gaat ons niet om Schiphol en wij doen niet aan normhandhaving. Ik heb ook geen goed verhaal over drijfveren of dat ik elke avond wakker lig van geluids overlast. We laten alleen zien dat je snel en goedkoop kunt meten. De kem van het project is uiteindelijk natuurlijk wat er met die gegevens gebeurt. Als je ziet hoe ingewikkeld dat nu gaat, dan ga je bijna denken dat er niet gemeten mag worden." „De manier waarop tegenwoordig gemeten moet worden, is volstrekt ongeloofwaardig. Er wordt met 0,1 of 0,2 decibel nauwkeurigheid geme ten. Dat is in een labo ratorium nauwelijks haalbaar en een mens hoort een verschil van 3 decibel niet eens. Het zal wel het re sultaat zijn van langdurige onder handelingen. Maar wij willen terug naar de mensen: wat horen ze en kunnen ze daarmee leven? Als je naar de cijfers uit Assendelft kijkt, dan is het niet mis wat ze daar voor hun kiezen krijgen. Gemiddeld blij ven ze op een dag misschien wel on der de 50 decibel, maar de vraag is of je met twee minuten stilte een piek van 90 decibel goed kan maken." „Ik heb ook een meetpunt bij het station Leiden Centraal hangen. Daar is het achtergrondgeluid al 45 decibel. Als er een vliegtuig over komt, gaat dat naar 60. Maar dat merk je niet zo sterk als op een plek waar het achtergrondgeluid bijna nul is, ondanks het feit dat het ge middelde geluidsniveau daar lager is." De apparatuur is in bruikleen van TNO. „Die zijn ook benieuwd wat hier uitkomt. Andere instanties, als Cros en Rijkswaterstaat zijn terug houdend. Ze kijken de kat uit de boom, maar dat zou ik ook doen in hun geval, zij vertegenwoordigen de gevestigde orde." Bij Cros, de commissie regionaal overleg luchthaven Schiphol, wil niemand nog rea- geren op het initiatief van Geluidsnet. In het overleg orgaan heb ben 35 gemeenten, drie provincies, Schiphol en luchtvaartmaatschap pijen zitting. „Onze projectgroep meten en rekenen buigt zich erover. Op 13 mei wordt Geluidsnet bespro ken, voor die tijd kan ik er niets over zeggen", aldus een woordvoerster van Cros. Wel wil ze kwijt dat het meten van Schipholgeluid niet zo simpel is als Post doet voorkomen. „Er zitten nogal wat haken en ogen aan het meten van vliegtuiggeluid ten op zichte van achtergrondgeluid. Daar wordt al tien jaar aan gesleuteld en dat is niet voor niets. Het is te een voudig gesteld dat je met één-op één-metingen een betrouwbaar beeld krijgt. En als je er een oordeel of handhaving aan wilt verbinden, moet een meetsysteem superwater dicht zijn." Post is van die terughoudendheid niet onder de indruk: „Technisch zijn er geen problemen. In tegenstel ling tot de huidige meetpunten. Het duurt jaren voor ze er staan en ver volgens hoor je nooit meer wat er met de gegevens gebeurt. Wij wer ken snel en goedkoop en maken de gegevens meteen openbaar. A Heel transparant. We hopen dat we de discussie over geluids overlast zo naar een hoger ni veau kunnen tillen." Meer informatie is onder an dere te vinden op: www.ge- luids.net, www.crosin- fo. nl, www. voskotrof- ee.nl Eric de Jager Stichting Geluidsnet, een initiatief van Leidenaar René Post, wil goedkope meetpunten voor vliegtuiglawaai beschikbaar stellen aan iedereen die dat wil. Foto's: archief

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5