Tekort aa huisarts© LEIDEN REGIO Functioneringsgesprekken voor alle docenten Universiteit Leidt Nieuwbouw moet ROC Leiden smoel geven Provincie Wie kent Dirk van Eek en het Volksgebouw? Politie vindt drug: vijf hennepkwekej dinsdag 6 APRIL 20 U-raad wil verplichte cursussen voor beter onderwijs door Wilfred Simons leiden - Alle docenten van de Universiteit Leiden krijgen het komende jaar functioneringsgesprekken. Vooruitlopend daarop moeten zij een enquêtefor mulier invullen waarin zij over zichzelf zeggen hoe goed zij zijn in lesgeven. Op basis van de enquêtes en de gesprekken krijgen docenten die niet goed functioneren, een cursus aangeboden bij het ICLON, de lerarenopleiding van de universiteit. Dat zei uni versitair ambtenaar Marcel Vooijs gistermiddag tij dens een vergadering van de Universiteitsraad. Functioneringsgesprekken zijn een vast onderdeel van het personeelsbeleid van vrijwel alle bedrijven en instellingen. In theorie is dat ook bij de Leidse universiteit het geval. In de praktijk worden ze zel den gehouden, moest Vooijs toegeven toen de U- raadsleden hem ernaar vroegen. Een projectgroep van de universiteit gaat nu competentieprofielen ontwikkelen, kwaliteiten die docenten moeten heb ben om goed onderwijs te kunnen geven. Docenten moeten in de gesprekken zelf aangeven welke com petenties zij al hebben en op welke terreinen zij bij scholing behoeven. Zo moet het onderwijs profes sioneler worden, aldus Vooijs. Uit onderzoek van het ministerie van OC&W bleek onlangs dat het onderwijs aan de Universiteit Leiden nét boven het landelijke gemiddelde scoort. Het is dus niet slecht, maar ook niet echt goed. Vooral de studentenfracties in de U-raad hameren op beter onderwijs. Zij willen alleen akkoord gaan met een verscherpt bindend studieadvies en 'selectie aan de poort' als docenten meer moeite doen om uit de stu denten te halen wat er in zit. Als studenten harder moeten werken, moeten docenten dat ook doen. Fractievoorzitter Roelof van Laar Van studentenpartij Bewust en Progressief (BeP) vindt de plannen een stap in de goede richting, maar ook vrijblijvend. „Worden de cursussen verplicht voor docenten die onvoldoende blijken te functioneren?", wilde hij van Vooijs weten. Zo ver wilde die niet gaan. „De uitvoe ring is een taak van de faculteitsbesturen", vindt hij. „Het College van Bestuur zal erop aandringen dat zij de richtlijnen serieus nemen." Recent bleek uit een test dat docenten van de Rijks universiteit Groningen dramatisch slecht scoren bij het geven van Engelstalig onderwijs. De Groningers moeten daarom verplicht op cursus. Ook de Leidse universiteit stapt per 1 september 2005' gels in de collegezaal. Judith Szirmai var partij AbvaKabo vroeg zich af 'waarom zoveel beter zou zijn dan in Groningen moet hoe dan ook omhoog, want als dj niet begrijpelijk in het Engels kunnenj gaat dat ten koste van het niveau van h? Opnieuw voelde Vooijs weinig voor „Verbetering van het niveau moet stap beuren." Dat antwoord bevredigde Wa" (AbvaKabo) niet. „Gezien de ingangsd^ College van Bestuur beter heel hard gaaf Gebouw voor 5000 leerlingen mag geen massaal blok worden door Marijn Kramp leiden - Een massaal blok mag het niet worden, zo dicht bij het station. Het nieuwe ROC-ge- bouw voor 5000 leerlingen, vlak achter Leiden Centraal, moei: een 'doorluchtig geheel' wor den, zodat het vanaf het spoor en van de kant van het zieken huis aantrekkelijk is om te zien. Architect Roberto Meyer vindt de strook gr-ond langs het spoor een prachtige plek met veel po tentie. „Doordat er nog zoveel gebouwd moet worden in deze omgeving, is het allerminst een invuloefening. Wat wij hier neerzetten, kan uiteindelijk van invloed zijn op de rest van de ontwikkeling van dit gebied. Dat maakt het spannend om te doen." De eerste massastudies, locatie- onderzoeken en schetsen heeft het architectenbureau Meyer en Van Schooten gemaakt. Dat is geen dag te vroeg, want in. september 2007 moet het nieu we schoolgebouw zijn deuren openen. Onzekerheden daarbij zijn onder andere de besluit vorming over het ontwikke lingsplan voor het hele gebied achter het station. Dit nieuwe bestemmingsplan moet nog worden goedgekeurd door de; raad en de provincie. Loes van Groningen, die zich namens, het LUMC bezighoudt met de ontwikkeling op het aangren zende terrein, ziet dit met ver trouwen tegemoet. Bij de tot standkoming van dit plan is eir in tegenstelling tot een eerder ontwerp dat de eindstreep niet: haalde, veel overleg geweest met omwonenden en anderei betrokkenen. De nieuwbouw van het ROC Leiden die berekend is op 500CI leerlingen, komt op slechts een paar meter van het spoor af te; staan. De school kocht daar voor onlangs van het LUMC hel: stuk grond tussen de Joop Walenkamptunnel en de ach teruitgang van het station waai nu nog gras ligt en fietsen staan. De ligging langs het spoor maakt dat de gemeente speciale eisen stelt aan het ont werp dat maximaal zestig meter hoog mag zijn. Het moet een doorluchtig geheel worden. Dit sluit aan bij de visie van het ROC Leiden die een bepaalde Met driejaar moet op dit grasveld de nieuwbouw vai hard moeten doorwerken. Foto: Dick Hogewoning i het ROC Leiden staan. Voor architect Roberto Meyer en LUMC-directeur bouwzaken Loes van Groningen betekent dit dat ze mate van transparantie in het gebouw wil. Het onderwijs moet zichtbaar zijn zodat het middelbaar beroepsonderwijs meer uitstraling krijgt. De ver ankering van het mbo in de maatschappij moet in de nieuwbouw tot uitdrukking ko men, legt Anke van Vuuren, di recteur marketing van ROC Lei den, uit. „Zestig procent van al le Nederlanders volgt een mid delbare beroepsopleiding. Toch zie je het belang van deze vorm van onderwijs vaak niet terug in z'n gebouwen." Dit in tegen stelling tot universiteiten en ho gescholen die vaak markante gebouwen in steden tot hun be schikking hebben. Het ROC Leiden wil dit veranderen en het middelbaar beroepsonder wijs meer smoel geven in de stad. Die doelstelling beperkt zich niet alleen tot nieuwbouw op een zeer in het oog springende plek. Het ROC Leiden wil de maatschappij ook letterlijk de school in halen door behalve lokalen, werkruimtes en aula's ook winkels, horecazaken en een hotel een plaats te geven. Bij deze bedrijven die voor een groot deel op de begane grond komen, moeten de leerlingen het vak gaan leren. Het architectenbureau Meyer en Van Schooten heeft al eerder onderwijsinstellingen gebouwd. Een lagere school, een middel bare school en een scholen cluster. En samen met nog twee andere bureaus werd het ont werp gemaakt voor het nieuwe wetenschapscentrum van de Universiteit van Amsterdam. Dat maakt de nieuwbouw van het ROC Leiden niet tot een koud kunstje, verzekert Meyer. „Je neemt met zo'n gebouw een enorme verantwoordelijkheid op je. Het moet tenslotte func tioneel zijn voor heel veel ge bruikers. Wij moeten daarvoor de voorwaarden scheppen. En in dat opzicht is een school een stuk gecompliceerder dan een kantoor." Het architectenbureau staat be kend om zijn technisch vernuft dat onder andere goed tot uit drukking komt in het nieuwe hoofdkantoor van de ING Bank Wie heeft Dirk van Eek nog gekend? En wie heeft als echte 'rooie' het Volksgebouw aari de Herengracht nog bezocht? Deze vreemde oproep is af komstig van het bestuur van de Dirk van Eek Stichting. Dit jaar viert de stichting - die zichzelf tot taak stelt om de herinnering aan het Leidse so cialisme levendig te houden - haar vijftienjarig jubileum, „En omdat met het verstrijken der jaren het aantal mensen dat bijvoorbeeld Dirk van Eek nog persoonlijk heeft geken d snel afneemt, hopen we met deze oproep wat meer over deze markante persoon en be kende Leidenaar aan de weet te komen", zegt bestuurslid Arjan Honskoop. De Dirk van Eek Stichting is - hoe kan het ook anders - ver noemd naar Dirk Anthonie van Eek. Hij was een voorman van de sociaal-democratische arbeidersbeweging in Leiden. Voor Van Eek was socialisme boven alles een levenshou ding. Hij rekende het tot zijn taak mensen op te voeden in 'menschenliefde en rechtvaar digheidsgevoel'. Hij overleed Dé Blauwe Steein, die al 700 jaar fn dé Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Ondeir redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 42-1 op 18 mei 1948 in Leiden. „Van Eek was een man uit een zeer gegoede, liberale familie die zich op een gegeven mo ment bijzonder aangetrokken voelde tot de arbeiders. In op voedende zin. Hij had het echt goed met hen voor", zegt Piet de Baar. Deze 'wandelende encyclopedie' van de Leidse geschiedenis is eveneens be trokken bij de stichting. Van Eek studeerde rechten in Lei den. Al snel kwam hij er ach ter dat 'zijn' klasse het duide lijk beter had dan de arbei dersklasse. Daar wilde hij wat aan doen. Door sober te leven - hij was vegetariër, rookte niet en dronk geen druppel - verklaarde hij zich solidair met de arbeidersklasse. Ook werd hij actief socialist. Over zijn carrière weten we best veel", zegt De Baar. „Maar we zouden graag wat meer over het met-gedocu menteerde leven van Dirk van Eek weten. Waarbij de drem pel overigens erg laag ligt. Als iemand zich kan herinneren bij welke groenteboer hij elke zaterdag z'n spruitjes haalde, horen we dat ook graag. En hetzelfde geldt eigenlijk voor het Volksgebouw. „Ieder een in Leiden kent het Volks huis op de Apothekersdijk. Maar het Volksgebouw zegt niemand meer iets. Dat was een soortgelijk bolwerk tot verheffing van de massa, maar dan voor de socialisten. Het Dirk van Eek rekende het tot zijn taak mensen op te voeden in 'menschenliefde en rechtvaardigheidsgevoel'. Foto: Dirk van Eek Stichting werd ook wel de 'rooie burcht' genoemd. Een ontmoetingsplaats waar tal van socialistische clubjes huisden. De SDAP zat in dat pand, de Ar beiders Jeugd Centrale en de Leidse Be stuurders Bond - het overkoe pelend orgaan van alle Leidse vakverenigingen. De Vereeni- ging Het Volksgebouw be heerde het pand. En Dirk van Eek was voorzitter van die ver eniging." Tegenwoordig wordt het pand bewoond door studenten. Het Volksgebouw is gebruikt van 1919 tot ongeveer 1940. „De Duitsers probeerden elke vorm van verenigingsleven te nazificeren. Dat was het einde van het verenigingsleven. Ook van het Volksgebouw", weet Honskoop. „Zoveel als we ei genlijk nog van Dirk van Eek weten, zo weinig is ons be kend over dit pand. We weten vrijwel niets. De archieven hebben we nog nooit boven water kunnen halen. Dus ook hiervoor geldt: alle informatie, hoe onbenullig die misschien ook lijkt, is welkom." „Mensen weten vaak niet wat de historische waarde van ou de papieren of verhalen is", besluit De Baar. „Maar wij kunnen enorm veel aflezen uit oude notulen, betaalbewijsjes enzovoort. En persoonlijke herinneringen van mensen maken vaak net het verschil." Wie informatie voor de Dirk van Eek Stichting heeft, kan contact opnemen met Piet de Baar (alleen tijdens kantoor uren): 071-5165355 of met Ar jan Honskoop: 0172-618540. E-mailen kan ook: p.j.m.de- .baar@leiden.nl Timoteus Waarsenburg Door toenemende vergrijzing door Erna Straatsma den haag - De meeste kans op een tekort aan huisartsen lopen de gemeenten Jacobswoude, Noordwijk, Voorschoten en Was senaar. Dat blijkt uit prognoses van de provincie Zuid-Holland. Genoemde gemeenten hebben onder meer een grote populatie ouderen, veel oudere huisartsen en uitbreidingsplannen. Naar verwachting hebben de vier gemeenten in 2015 een percentage 65-plussers dat ho ger is dan 18,5 procent. Ook een aantal andere gemeenten in de regio's Midden Holland en Haaglanden scoort hoog qua verwachte vergrijzing: Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim en Warmond. Alphen aan den Rijn is momenteel nog een stuk minder vergrijsd dan bijvoor beeld Leiden en Gouda, maar haalt die achterstand in de loop der jaren in. Jacobswoude behoort nu al tot de gemeenten waar huisartsen een vrij grote praktijk hebben. Deze gemeente zit, samen met onder meer Nieuwkoop, Rijns burg, Bergambacht en Bos koop, ruim boven het landelijke gemiddelde van 2250 patiënten per praktijk. In Jacobswoude hebben de vier verschillende langs de Amsterdamse Zuidas. Maar technische hoogstandjes, benadrukt Meyer, zijn geen doel op zich. „Wij hoeven niet per se innovatief te zijn. Zoiets moet in het verlengde van de opdracht passen. Wij bouwen ook niet alleen dure kantoren maar houden ons net zo goed bezig met sociale woningbouw, waarvoor je veel minder geld tot je beschikking hebt. Dat neemt echter niet weg dat het ontwerp wel vooruitstrevend mag zijn. Want dat staat los van het budget." huisartsen een praktijkgrootte Van ten. Rijnsburg zit a met 2493 patiënt arts. In Midden Holland tegen ook veel gei relatief kleine huisi ken. Zo telt Hillej (parttime) huisart gemiddelde prak van 1476 patiënte telt veel kleine hu tijken: vijftien artse middelde klantej 1468 personen helj In diverse gemee vinden de komenj gelijke hinder van j stroom van huisaj voorbeeld Boskoq wijk is de helft vaj huisartsen boven ging is vaak moej een tekort aan jong Noordwijk en Vocj horen tot de categ ten waar de bevol] neemt als gevolg plannen. Andere! die uitbreiden zijj Katwijk, Voorhout| en Boskoop. De provincie basej spelling op gegev« artsen zelf, gemeq in 2001 gemaakt^ prognose. j leiden - De politie heeft de af gelopen weken in twee huizen in Leiden-Noord een aanzien lijke hoeveelheid harddrugs ge vonden. Het gaat om cocaïne, XTC en speed. Tevens werden vijf hennepkwekerijen ontdekt en ontmanteld. Er is een aantal aanhoudingen verricht. De harddrugs werden gevon den in woningen aan de Willem de Zwijgerlaan en de Julianaka- de. De bewoners zijn aange houden. In vijf huizen aan de Van Toornvlietstraat, de Alber- tine Agnesstraat, de Bernhard- straat, de Theresiastraat en de Corantijnstraat werdeii in totaal 2200 hennepplanten en twee kilo wiet gevonden. Het spul is samen met de kweekappara- tuur vernietigd. E| woners is direct dl aangehouden. And ter gehoord. Bij een deel van was de stroomvoo de hennepteelt d< aangelegd dat er van brandgevaar, gevallen werd ook legaal afgetapt en keringen in de hoe verzwaard. Bij de opsporing nepkwekerijen he gebruik gemaak warmtebeeld-cam gevallen werd de over het feit dat z ning een hennep vond. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagi 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356^ E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Voor het politiek café van de WD afdeling Leiden is mor gen D66 Tweede Kamer-lid Bo ris van der Ham de gast. Vanaf 20.30 uur houdt Van der Ham een korte inleiding over het thema 'links-liberalen hebben de toekomst' in De Branderij aan de Middelweg. Meer infor matie: www.wdleiden.nl of www.borisvanderham.nl. Wijkvereniging Aktief verzorgt vrijdag 9 april een kaart- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2 in Lei den. Aanvang 20.00 uur. Alle acht colleges voor mid delbaar beroepsonderwijs van de Mondriaan onderwijsgroep houden woensdag 14 april van 19.00 tot 21.00 uur een infor matieavond. De Mondriaan on derwijsgroep biedt (middel baar) beroepsonderwijs in ver schillende leerwegen. Op de website www.mon3aan.nl zijn de adressen te vinden van alle locaties die geopend zijn. Meer informatie: 070-3045220. In het Kerkelijk Centrum De Regenboog aan de 1 in de Merenwijk donderdag 15 apri tot 21.15 uur eenb voor mantelzorgei belangstellenden. 'Grenzen stellen'. 1 matie: Ineke Krooi 5161415. De jaarlijkse bijef de Fietsersbond w keer gehouden in een fietstocht. Zor wordt naar de boll een tocht van ongi meter. In de rust vt jaaroverzicht geve nanciële verslag. E gint om 12.00 uur Leiden Centraal a van het LUMC. Stichting Spring! zorgt zaterdag 17 13.30 tot 16.00 uui tingsbijeenkomst angst voor afhanki het gebouw van d< Stichting, Cobetsü den. Opgave of inf 5418963.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2