LEIDE Organisator veemarkt eist zes miljoen Wijkverenigingen eisen veilige overgangen Pech told onder vuur SP hekelt mentaliteit van ouwe-jongens-krentenbrood henaar ontkent (oriseren gezin Kwestie DZB Leiden verdiept kloof tussen coalitie en oppositie te Nationale Sportweek dinsdag 6 APRIL 2004 i pomp eyhof jerdorp een zijn ijneetpunt hiphol t- ink wil leik lezen ^iiden - De recht- Haag wil inzage in vaj!van een Leidse 0gje periode rond 3 ir. De vrouw deed (leze dag omdat zij Ujjenmalige vriend, Leidenaar, zou it. De vrouw heeft ter»ar dagboek over de i4 mei aan de poli- ligd. Tijdens de zij zich niet te her- ij in de voorafgaan- dagboek heeft Zowel de advo- idenaar als de of- ititie zei geen be- iben aan inzage, iter vindt dat de :n zelfstandige on- it naar de waar- 'de plicht om ien van stukken' f)n- keningen urgerpark iners van de Bur en Professorenwijk :e weken tijd veer- handtekeningen tor het behoud van jerpark. Aanlei- van de gemeen- lelijke en/of nieuwe il in het park te ien twee maanden leente een defini- 'er de bouwlocatie, iegroep Vrien- loomburgerpark' 90 procent van de e worden benaderd e handtekeningen 'eboden aan wet- I ing van onderwijs. den haag/leiden - De strenge transport- en verzamelregels voor vee als gevolg van de mond- en klauwzeercrisis in 2001 hebben de organisatie van vee markten onmogelijk gemaakt. Libéma uit Rosmalen, onder meer organisator van veemark ten in Leiden, Den Bosch en Zwolle, vindt dat het ministerie van landbouw aansprakelijk is voor geleden schade. De drie veemarkten van het Rosmaalse bedrijf zijn inmid dels verdwenen. De schade is volgens directeur lips van Libé ma becijferd op zes miljoen eu ro. In een rechtszaak, die giste ren voor de rechtbank in Den Haag diende, wees het ministe rie de aansprakelijkheid hier voor van de hand. Bij veemarkten komen dieren van verschillende bedrijven met elkaar in contact en kunnen op die manier zorgen voor een snelle verspreiding van besmet telijke dierziekten als mond- en klauwzeer. Na de uitbraak in 2001 besloot het ministerie daarom de verzamel- en trans- portregels voor het vee flink aan te scherpen. libéma vindt dat het sinds die tijd praktisch on mogelijk is veemarkten te hou den. Volgens directeur Lips komt het er in de praktijk op neer, dat het vee wel nog naar de markt gebracht mag worden, maar niet meer mee terug mag naar een (andere) boerderij of wei. „De essentie van de markt is dan weg", vindt hij. De be denker van die regels had vol gens hem een schaderegeling moeten treffen. Volgens een woordvoerster van het ministerie zijn de maatrege len destijds genomen om de verspreiding van dierziekten te voorkomen. Een schadevergoe ding voor getroffen onderne mers is daarbij niet ingesteld. Of dat wel had moeten gebeu ren, is volgens de woordvoer ster nu aan de rechter om te bepalen. De regels, die ten tijde van de mkz-crisis zijn ingesteld wor den op dit moment tegen het licht gehouden en zullen waar toegelaten versoepeld worden. Volgens de woordvoerster van het ministerie heeft de sector zelf al aangegeven niet terug te willen naar de gang van zaken van vóór 2001. De rechter doet begin juni uit spraak. Wachten voor de gedeeltelijk onbewaakte spoorwegovergang bij de Telderskade. Foto: Henk Bouwman 'Ouders met kleine kinderen maken regelmatig spannende momenten mee' leiden - Omwonenden van de spoorwegovergangen aan de Vrijheidslaan en de Telderskade willen dat er een einde komt aan de onveilige situatie aan het spoor, waar op bepaalde delen voor voetgangers spoor bomen ontbreken. Ze willen dat de gemeente nu eindelijk, na herhaalde toezeg gingen, maatregelen neemt. „Ouders met kleine kinderen maken regelmatig spannende momenten mee als ze met hun kroost aan de linkerkant van de Vrijheidslaan op de stoep wachten voor de spoorweg overgang", schrijft wijkvereni- ging Cronestein in haar wijkor- gaan. „Zonder enige afschei ding. Er moet op zo kort moge lijke termijn een einde komen aan deze situatie." Vertegenwoordigers van de wijkverenigingen Tuinstad- Staalwijk, Leefbaar Zuid-West en Cronestein hebben daarom een brief gestuurd naar verant woordelijk wethouder Ruud Hessing met het dringende ver zoek actie te ondernemen. „De spoorwegovergangen liggen midden in onze woonwijken, maar zijn voor voetgangers niet aan beide zijden beveiligd", schrijven zij. „Met name voor de grote aantallen kinderen die in onze wijken wonen, spelen en naar verschillende scholen in de buurt gaan, levert het ont breken van spoorbomen le vensgevaarlijke situaties op." En: „Het ontbreken van beveili ging voor voetgangers vormt in onze ogen een onacceptabel ri sico voor onze wijken die door nieuwbouwprojecten als Fiore, Vlietkaap en Veilingterrein steeds dichter bevolkt zijn ge worden." Volgens de wijkverenigingen heeft Prorail, de afdeling van de spoorwegen die verantwoorde lijk is voor de spoorwegover gangen, diverse verzoeken om betere beveiliging in het verle den afgewezen wegens geldge brek. Hessings voorganger Pechtold zou echter bij herha ling hebben verklaard een ein de te zullen maken aan deze ge vaarlijke situaties en heeft zelfs toegezegd om hier gemeente geld voor vrij te maken. „Helaas moeten wij echter con stateren dat er tot op heden niets veranderd is", aldus de wijkverenigingen. „Het lijkt er voor ons als bewoners op dat zowel de gemeente als Prorail hun verantwoordelijkheid niet nemen." De gemeente kon de afgelopen dagen geen reactie geven op de kwestie. wageningen/leiden - Burge meester Alexander Pechtold is in Wageningen in opspraak ge komen. Er is veel kritiek op zijn optreden bij de ontruiming van een kraakpand. Pechtold ver trok een halfjaar geleden als wethouder van Leiden. In Wageningen is een proces tegen hem aangespannen en de politiek heeft vragen aangekon digd over zijn handelen. Zelf weet Pechtold ook niet of hij ju ridisch correct heeft gehandeld. „Ik geef grif toe dat ik als burge meester in een grijs gebied van wet- en regelgeving zit" Pechtold gaf vorige week vrij dagmiddag namens het Wage- ningse college opdracht tot ont ruiming van het sinds woens dag gekraakte pand. Daar be vonden zich op dat moment vijf krakers. Vier verlieten het pand uit eigen beweging. Eén weiger de en werd een paar uur inge sloten op het bureau. Pechtold kwam tot die actie na een me mo van de brandweer, die het pand woensdag meteen contro leerde en constateerde dat het onveilig was. Het wordt de burgemeester van Wageningen verweten dat hij de advocaat van de krakers en de rechtbank van Arnhem wil lens en wetens op het verkeerde been heeft gezet. - Een aantal igingen in de regio speciale activitei- ïiet-sporters tijdens Rationale Sportweek ran 9 tot en met 18 siding voor de week e aantal sportende Nederland. kunnen belangstel rugbyclub DIOK op -1 de 11de naar een ïaal toernooi. Ren eniging Swift biedt Bebbers de mogelijk- lop de 18e mee te doen aan de Bollenrit, een tocht van naar keuze 35 of 60 kilometer. In Alphen aan den Rijn kan de middelbare schooljeugd van de 13de tot en met de 16de bij twintig ver enigingen een introductietrai ning volgen. Op Sportpark Ter Specke in Lisse is op de 17de en de 18de de landelijke fina ledag van het Nike-voetbal- toemooi voor C-junioren- teams. Het volledige aanbod aan acti viteiten in de regio is te vin den op www.ggdzhn.nl. voorpagina ilphen/leiden - De ihenaar die gisteren hter stond voor het tvan zijn gezin, had iet zijn vrouw. Ook eemdging. Dat wil vel toegeven. Maar beschuldigingen als 'één groot com- ildigingen die de iaar dochters tegen e inbrengen komen jijende neer. Hij zou B de afgelopen jaren "l ishandeld en ver- Ivoonwagenkampen en Leiden waar zij s woonden, twee minderjarige 1 haar op weerzin- tfijze hebben veme- igd en mishandeld, j>e beschuldiging al- dochters zou - vol- n haar moeder - zijn tot seks met haar ;t)e ander moest bij- ïachten lang in een atten, zei de laatste. Ie deze dochter aan de verdachte haar en een gloeiende ka- houden toen ze nog De verdachte ontkent vrijwel al les. Hij zegt dat hij alleen zijn vrouw wel eens had geslagen: „Maar zij is voor niemand bang, voor de duvel nog niet en zeker niet voor mij." Volgens verdachtes raadsman De Milliano klopte ook het poli- tie-onderzoek niet. Hij wees de rechtbank er bijvoorbeeld op dat een belangrijke getuige door de politie was gehoord in het bijzijn van verdachtes vrouw, de aangeefster dus. Dat is bizar, dat hoort niet", al dus de advocaat, die voor vrij wel alle ten laste gelegde mis drijven vrijspraak bepleitte. Vol gens de raadsman had de echt genote zich in het verleden aan diverse misdrijven schuldig ge maakt zoals aan heling en dea len en liet zij mensen aftuigen als die in haar ogen iets ver keerds hadden gedaan. Officier van justitie Steen gaf toe dat de echtgenote van de verdachte 'geen lieverdje' was. Maar de aanklager zei niet te kunnen geloven dat de vrouw een enorm complot had ge smeed om haar man erin te lui zen. De officier vindt voorts dat de man psychiatrisch behan deld moet worden om herha ling in de toekomst te voorko men. Uitspraak op 19 april. vervolg van voorpagina leiden - Wat de Leidse gemeenteraad het meeste dwarszit is het feit dat zelfs de speciale subcommissie die zich met het 'hoofdpijndossier' DZB bezig houdt, niet onmiddellijk is geïnfor meerd over het feit dat er iets mis was. Die commissie werd ingesteld na eer dere problemen bij de Leidse voorma lige sociale werkplaats. Twee jaar gele den stapte wethouder Jan Laurier al op vanwege een kwestie bij DZB Leiden. Dót er opnieuw iets niet in de haak was, bleek al op 20 februari. Toen lichtte de DZB-directeur de wethouder in dat 26 gesubsidieerde werknemers onterecht zijn ontslagen. De DZB'ers vielen tot vorig jaar onder een oude, dure 'Leidse' cao die niet volgens de regels is ingeruild voor een nieuwe, goedkopere landelijke arbeidsovereen komst. Hoeveel deze fout Leiden gaat kosten, is nog onbekend. Wethouder Rabbae nam afgelopen donderdag zijn ontslag, omdat hij had verzuimd de oude cao op te zeggen. Pas toen werd veel raadsleden duide lijk dat er opnieuw iets mis was bij de voormalige sociale werkvoorziening. Van nakoming van de informatieplicht die geldt voor burgemeester en wet houders is al die tijd volgens Filip van As van de Christenunie 'niets geble ken'. Jacques de Coo (LWG/De Groe nen) voelt zich 'voor de gek gehou den'. Hans van Dam (SP) voelt zich 'mach teloos als raadslid'. „Hoe kun je het college controleren als er zoveel wordt achtergehouden? Het is een mentali teit van ouwe-jongens-krentebrood, en dat regelen we onderling wel even tjes." Rabbae, in Marokko herstellend van een zware hartoperatie, werd op 7 maart kort ingelicht over de proble men. De Boer houdt vol dat hij geen andere keus had dan de raad een paar weken onwetend houden. Hij wilde wachten tot Rabbae terug was uit Ma rokko. „De afspraak was dat ik Rabbae tijdens zijn herstel met niets lastig zou vallen. Misschien had ik de raad on juist geïnformeerd omdat ik Rabbae niet kon raadplegen." Bovendien kostte het tijd om uit te zoeken wat er precies aan de hand was, wiens schuld het was en wat de gevolgen zouden zijn. De Boer: „Als ik de raad eerder had geïnformeerd, had ik vragen gekregen waarop ik het ant woord schuldig had moeten blijven." Voorzitter Dick Wijfje (PvdA) van de speciale subcommissie DZB heeft niet het gevoel dat de leden daarvan heb ben zitten slapen. De groep raadsle den in de commissie is gewoon onwe tend gehouden. „Als je niet weet wat er speelt, kun je er ook niet op reage ren. Op het moment dat we dingen niet horen, functioneert de commissie niet. Je vertrouwt erop dat als je be sluiten neemt, het college die uitvoert. Bovendien heeft het college een actie ve informatieplicht. Als ze denken dat de raad een bepaald feit belangrijk vindt, dan moeten ze het melden. Geen van tweeën in gebeurd. We heb ben regelmatig gevraagd: zijn er echt geen lijken meer in de kast? Het ant woord was steeds: nee, dat is niet zo." Morgen wordt in de subcommissie ge sproken over de kwestie rond de Leid se cao. Filip van As (Christenunie). Foto: Henk Bouwman Wim Bleijie (CDA). Foto: Henk Bouwman Wim de Boer (GroenLinks). Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden -Het CDA heeft de pro blemen rondom DZB Leiden en het conflict daarover tussen co alitie en oppositie in het spoed debat daarover onnodig op de spits gedreven. Dat vindt een meerderheid in de gemeente raad. Oppositieleider Wim Bleijie van het CDA volhardde gisteravond aanvankelijk in zijn beschuldiging dat de coalitie van PvdA, WD, GroenLinks en D66 en in het bijzonder wet houder Wim de Boer van GroenLinks en burgemeester Henri Lenferink de oppositie partijen 'willens en wetens bui tenspel' had gezet - ondanks de ontkenning daarvan. Het colle ge vatte die houding op als een motie van wantrouwen. Uitein delijk zwakte Bleijie zijn woor den af. Tijdens een schorsing van het debat en na afloop van de ver gadering lieten verschillende raadsleden zich negatief uit over de opstelling van Bleijie. Zelfs enkele leden van de oppo sitie verbaasde het dat Bleijie zijn woorden niet terugnam. Het CDA-raadslid vond achter af zelf dat 'niet zo zwaar aan zijn woorden moest worden ge tild'. Bleijie stelde dat leden van de coalitie al op of rond 11 maart waren bijgepraat over de pro blemen met de afschaffing van de Leidse cao voor langdurig werklozen, die was onderge bracht bij de sociale werkvoor ziening DZB. Hijzelf kreeg vori ge week woensdag op 31 maart pas een telefoontje. Tot schreeuwens aan toe betwistten Bleijie en De Boer elkaar op dat punt en uiteindelijk greep bur gemeester en raadsvoorzitter Lenferink in. De Boer: „Ik laat me graag door u corrigeren, maar meneer Bleijie begon met schreeuwen. Ik ben over dit on derwerp volledig correct ge weest, en alles is controleer baar. Het is en wordt van A tot Z gedocumenteerd." Juist op grond van die docu mentatie trok Bleijie andere conclusies. Uit De Boers 'fei tenverslag' over de problemen van 11 maart leidt hij af dat eerst in het overleg tussen wet houders en fractievoorzitters van coalitiepartijen het verhaal uiteen werd gezet. Ruim voor 31 maart waren volgens Bleijie de burgemeester, de wethou ders de GroenLinks-fractie- voorzittér al op de hoogte. Daarna kreeg DZB informatie, en vervolgens de rest van de raad. „Dat vond ik zó onnodig grievend, dat ik even heb over wogen om mijn raadslidmaat schap eraan te geven. Eenderde van de raad is willens en wetens buitenspel gezet. Die onwe tendheid is het deficit van het dualisme. Als Rabbae niet was opgestapt, hadden we tot van daag niet geweten wat er speel de." De Boer ontkende dat fractie voorzitters van coalitiepartijen al op 11 maart waren ingelicht, en dat deed ook D66-voorman Paul van Meenen. De Boer Als iemand kwaad wordt op te rechte gronden, mag het De heer Bleijie is buitengewoon boos geworden. Maar anderen hebben het niet eerder ge hoord. Leest u alstublieÉ een beetje goed." En schreeuwend: „Het wethoudersoverleg met de fractieleiders heeft op 31 maart plaatsgevonden." Lenferink vulde aan: ,Als het tegendeel daarvan niet bewezen is, moe ten wij dat voor waar aanne men." Bleijie verbaasde zich na afloop over de commotie over zijn op merkingen. „Dat hoort bij het spel", zei hij over zijn harde woorden. Bleijie heeft een hekel aan vooroverleg met fractielei ders in de raad. „Het college had gewoon de intentie om eerst de coalitie te informeren. Dat is eigenlijk al erg genoeg.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1