MEDIA Nieuwe Kopspijkers oogst veel kritiek 'Tourjournaal5 o bij EK en Spelen Boeiende rit door Nederland: van Texel tot Tiengemeten LEIDERDORP Hoogmadeseweg 60a Leiderdorp Top 10 meest bekeken programma's Top 10 meest bekeken kinderprogramma's Marktaandelen in HDC 948 dinsdag 6 april 2oo4 Hilversum - Frankrijk en Spanje mogen als vakantiebestemmin gen dan volop lonken, het blijkt voor de Nederlander niet echt nodig om de grens over te gaan. Dat maakt de achtdelige serie Holland, van Texel tot Tienge meten, nog eens duidelijk. Toegegevèn, presentator Kees Slager en cameraman-regisseur Theo Uittenbogaard, de makers van de reeks, hadden tijdens de opnamen,.in juli en augustus vorig jaar, alles mee. Zo glom Nederland, dankzij de extreem mooie zomer, als nooit tevoren. En dat zie je. Het werpt een bij zonder licht over dit toch al op merkelijke reisverslag. Die zon geeft het iets lichtvoetigs. Tege lijkertijd echter ontbreekt het niet aan wetenswaardigheden. Kees Slager, vaak in een onder houdend onderonsje met Theo Uittenbogaard, spuit luchtig met veel kennis en bijzondere feitjes over de plekken in Noord- en Zuid-Holland die worden bezocht. En als het duo het niet zelf weet, dan is er al tijd wel een (bijna) achteloos passerende voorbijganger die over nog meer kennis beschikt. Met dank aan het research- en productieteam ontstaat een achtluik dat ons land toont zo als het in het begin van de een entwintigste eeuw erbij ligt, en krijgt de kijker ook een zeer on derhoudende geschiedenisles voorgeschoteld. Die heeft na af loop een gedetailleerde inkijk gekregen hoe het westen van Nederland is ontstaan, maar ook welke invloed bijvoorbeeld de inwoners op het gebied had den en hebben. Het is een bijzonder avontuur dat duidelijk maakt waarom Texel het ophangpunt van de Nederlandse kust is (zonder Texel geen Amsterdam, Haar lem of Rotterdam), hoe Neder landse landgoederen op strand- wallen terecht zijn gekomen, waarom de Vereenigde Oost- Indische Compagnie de eerste multinational ter wereld werd en waar bijvoorbeeld de uit drukking: voor pampus liggen vandaan komt. Kees Slager maakt zijn bewe ring dat er waarschijnlijk geen landschap ter wereld is dat zich zo als een geschiedenisboek laat lezen als het Hollandse, meer dan waar. Aardig is, dat hij bijna poëzie gebruikt om zijn bevindingen onder woor den te brengen. Voor wie 'Hol land' echt bevalt is er onder de gelijknamige titel ook een dvd en een boek. Hans Piët TV West: zondags, 19.25 uur. De serie wordt in juli en augustus uitgezonden door de AVRO. www. ikhouvanholland. info Texel, bij poldergemaal Het Noorden. Foto: PR door onze mediaredactie Hilversum - NOS Sport pakt deze zomer uit. Behalve de normale verslaggeving van de grote sportevenementen, zal NOS Sport tijdens Roland Garros, de Tour de France, het EK Voetbal en de Olympische Spelen elke avond een talk show op locatie verzorgen. Daarmee wordt het succesvol le Tourjoumaal dat Mart Smeets vorige zomer voor het eerst presenteerde, voortgezet en fors uitgebreid. Smeets presenteert het pro gramma dit jaar tijdens de Tour de France én de Olympi sche Spelen. Collega Jack van Gelder ontvangt tijdens het Europees Kampioenschap Voetbal elke avond gasten in een soortgelijke setting. Een naam voor het 'uitgebreide Touijournaal' is er nog niet. „We beginnen al met i gramma tijdens Rolar ros. Dat betekent dat m zomer honderd dagen ke avond van kwart l tot ongeveer half twaall zijn, met uitzondering eerste twee weken na de France, dan is er evt op sportgebied dat zo gramma rechtvaardigt Maarten Nooter, hoofi teur van NOS Sport. De late live-karavaan d Frankrijk, Portugal er kenland trekt, is s Nooter 'niet goedkoop veel het avondprog gaat kosten, wil hij ni zeggen. Wel is duidelijl een extra budget nodig ten de normale begroti NOS Sport. Wie het pr ma tijdens Roland Gan presenteren, is nog n kend. «04 Jack Spijkerman. Foto: VARA Hilversum - Er is veel kritiek op het ver nieuwde televisieprogramma Kopspijkers van Jack Spijkerman, zaterdag op Neder land 3. Op de website van Kopspijkers la ten veel kijkers weten het oude cabaret te missen. Volgens Spijkerman is het een kwestie van wennen. „Je programma is er hard op achteruit ge gaan. Daarbij, let erop dat het niet te grof wordt", luidt een van de tientallen kriti sche reacties die in het weekeinde op de site zijp geplaatst. Kopspijkers is flink aangepast, omdat enkele medewerkers, onder wië Paul Groot en Owen Schuma cher, vertrokken. Zo is het cabaret dat be kende Nederlanders imiteerde verdwe nen en treden er geen artiesten meer op. In plaats daarvan is er nu elke week een persiflage van één of meerdere zangers en op het einde wordt aan de bar van een parenclub de week doorgenomen. Met name de parenclub krijgt veel kritiek. Flauwe grappen en een smakeloze omge ving, oordelen de meeste mensen die rea geren op de site. Het was voor Jack Spij kerman, die ook eindverantwoordelijk is voor het programma, aanleiding dit weekeinde op de site te reageren op alle kritiek Spijkerman: „We zullen denk ik nog wel 2 of 3 uitzendingen nodig hebben om alles goed op zijn plek te laten vallen. Wat me opvalt is dat sommige mensen hetzelfde reageren als toen Peter, Viggo en Hans stopten. Toen las ik in het gastenboek: 'ze moeten terug, die typetjes dat is helemaal niks!!' Nu lees ik: 'de typetjes moeten te rug, die bar is helemaal niks'. Ik weet zeker dat als ik over 2 jaar die bar sluit, dezelfde mensen roepen: die bar moet te rug. Heb geduld, volg de ontwikkelingen, sta open voor verandering en probeer niet krampachtig vast te houden aan wat ooit was." Zaterdagavond keken 2,6 mil joen mensen naar Kopspijkers (iets meer dan naar Idols), honderdduizend meer dan de week er voor en iets minder dan eind vorig jaar. 1Prinses J uliana kerkdienst NOS 3.447 2. Studio Sport (zo, 19u) NOS 3.255 3. Nederland-Frankrijk SBS 6 3.094 4. Prinses Juliana rouwstoet NOS 2.806 5. Kopspijkers 2.617 6. Idols RTL 4 2.583 7. Idols uitslag RTL 4 2.359 8. Journaal (zo, 20u) NOS 2.323 9. Hart van Nederland SBS 6 2.123 10. Postcodeloterij miljoenenjacht TROS 2.088 1. Jeugdjournaal (vr) NOS 235 2. Yu-gi-oh Fox Kids 208 3. Totally Spies Fox Kids 200 4. Kids Top 20 Fox Kids 182 5. Braceface Fox Kids 182 6. Klokhuis NPS 181 7. Fairly odd parents Nickelodeon 180 8. Lpenatik VPRO 179 9. V\(hat's with Andy Fox Kids 179 10. Ernst, Bobbie en de rest Fox Kids 166 Nederland 1 12,2 (12,2) +/- Nederland 2 15,1 (19,2) Nederland 3 7,2 (7,1) RTL 4 19,6 (19,1) RTL 5 4,9 (4,5) Yorin 5,6 (5,8) - SBS 6 13,7 (10,3) NET 5 5,0 (4,6) Veronica 3,6 (3,5) De weekcijfers zijn aflcomstig van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de Publieke Omroepi Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinder- programma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de marktaandelen van vorige week. (advertentie) I'nl'Br*1 '11 Iw^B'rnKi'nl'H'L*1 lhiHiIÜIOI1 rr www.ranzijn.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18