Kurt Cobain zorgde voor revolutie in de muziek GESPREK VAN DE DAG 'Tv-kijken veroorzaakt concentratieproblemen bij kindere S Nog vijf Idols over: Eric zong aardig maar vloog er wel uit Zelfmoord 10 jaar geleden Alles kapot maandag 5 APRIL 21 DAGELIJKS LEVEN ir Jonge kinderen die televisie kijken lopen een groter risico dan hun niet kijkende leeftijdgenootjes op het krijgen van con centratieproblemen tegen de tijd dat zij naar school gaan. Dat blijkt uit onderzoek van Amerikaanse kinderartsen. De onder zoekers raden ouders aan kinderen van onder de 2 geen televisie te laten kijken. Het onderzoek onder 1345 kinderen, waarvan de resultaten zijn verschenen in het vakblad Pediatrics, richtte zich op twee groepen in de leeftijd van één en drie jaar. Jonge kinderen die veel televisie kijken, hebben voor ieder uur dat zij per dag kij ken een 10 procent groter risico op con centratieproblemen als zij 7 zijn, is de voornaamste conclusie. De onderzoekers ondervroegen de ouders over de kijkgewoonten van hun kinderen en moesten het gedrag van de kinderen op 7-jarige leeftijd aangeven op een schaal die wordt gebruikt voor het meten van de concéntratiestoornissen add (attention deficit disorders) of adhd (attention deficit hyperactivity disorders). Van de onderzochte kinderen bleek 36 procent van de 1-jarigen geen tv te kijken; 37 procent keek dagelijks een tot twee uur en had 10 tot 20 procent meer kans op concentratieproblemen; 14 procent keek dagelijks drie tot vier uur en had 30 tot 40 procent meer kans op concentratieproble men; de overigen keken dagelijks ten min ste vijf uur of meer. Onder de 3-jarigen keek maar 7 procent in het geheel geen televisie; 44 procent keek dagelijks een tot twee uur; 27 procent keek dagelijks drie tot vier uur; bijna 11 procent keek dagelijks vijf tot zes uur; ongeveer 10 procent keek dagelijks ruim zeven uur. Een van de onderzoekers, de kinderarts Dimitri Christakis, wijst er op dat uit eer der onderzoek al is gebleken dat tv-kijken ook om andere redenen voor kinderen niet gezond is: kinderen worden er dik en agressief van. Over zijn eigen onderzoek zegt Christakis dat speciaal de eerste drie levensjaren cruciaal zijn voor de vorming van de hersenen. De inhoud van de pro gramma's is niet relevant, zegt Christiakis, omdat het gaat om het effect van de snel wisselende tv-beelden. Uit onde ratten is gebleken dat „de archil de hersenen gaat verschillen als den blootgesteld aan verschiller veelheden indrukken". Een medewerkster van de Amer versie van Sesamstraat, Jennifer trekt in twijfel of het onderzoek toepassing is op opvoedkundige ma's als het hare. „Er is veel one gedaan waaruit de positieve kan ken van educatieve programma' gens Kotier is er onderzoek nodi derscheid maakt tussen verschil soorten televisieprogramma's ei kinderen die alleen tv kijken of r ouder, ap VEfirei- E-KNf X>£ MNDEELHüUDEIZS ÈRG' BOOS MENSELIJK RAADSELACHTIGE geluiden hebben de twee bemanningsleden van het inter nationale RUIMTESTATION ISS verontrust. De geluiden klonken als trommel slagen, meldde de Russische kosmonaut Alexander Kaleri aan de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Dergelijke geluiden zijn ook in november waarge nomen, verklaarde de NASA gisteren. Alle apparatuur aan boord van het ruimte station werkt nog. De tweekoppige bemanning van de ISS, met naast Kaleri de Amerikaan Michael Foale, wordt deze maand vervangen door de Rus Gennadi Padalka en de Amerikaan Michael Fincke. De Nederlander André Kuipers reist met de nieuwe bemanning mee naar de ISS, om daar gedurende negen dagen aan boord van het ruimtelaboratorium wetenschappelijk experimenten uit te voeren. Kuipers komt daarna terug naar de aarde, in gezelschap van de huidige ISS-bemanning. Een KAART van het eerste MENU dat aan boord van de TITANIC werd geserveerd, heeft op een vei ling in Groot-Brittannië 51.000 pond (75.000 euro) opgebracht. Dat is het hoogste bedrag dat ooit voor een aandenken van het ver ongelukte cruiseschip is betaald. Het menu behoorde tot een van de vier collecties memorabilia die vrijdag onder de hamer kwamen tijdens de British Titanic Society Convention in Southampton, de thuishaven van het schip in het zuiden van Engeland. Selena den Besten heeft de ze vende editie van de Finale van de Nationale LEESVERTELWED- STRIJD voor DOVE KINDEREN gewonnen. Kinderboekenschrijver Guus Kuijer reikte zaterdag in de Amsterdamse poptempel Paradiso de prijs uit aan het 10-jarige meisje van de Dr. M. Polano- school in Rotterdam. Zij las voor uit het boek De Heksen van Roald Dahl. Aan de finale deden twaalf kinderen van groep zeven en acht mee van een van de zes doven- scholen in Nederland. Zij moes ten vijf minuten een hoofdstuk uit hun favoriete boek navertellen in gebarentaal. Een volledig dove jury moest de prestaties beoorde len. De jury vond dat Selena qua mimiek ijzersterk was, de karak ters uitstekend neerzette en het verhaal spannend vertelde. KELLY OSBOURNE, de 19-jarige dochter van rock- en soapster Ozzy Osbourne is opgenomen in een AF KICKCENTRUM. De jongste dochter van de Osbournes, vanaf volgende week weer te zien in de gelijknamige MTV-serie, is verslaafd aan pijnstil lende middelen, aldus vader Ozzy en moeder Kelly. Het echtpaar vond onlangs in Kelly's kamer een tas met ongeveer 500 pijnstillers en kalmerende middelen. Verslaving is een bekend probleem in de familie. Ozzy vecht al decennia tegen afhan kelijkheid van allerlei middelen en ook zoon Jack (18) bracht vorig jaar enige tijd door in een ontwennings kliniek wegens problemen met drugs en alcohol. Foto: Reuters Idols-finalist Eric (21) uit Voorburg is zaterdagavond afgevallen tijdens de vijfde finaleronde van de talen tenjacht bij RTL 4. Enkele minuten na de uitslag om helst hij jurylid Jerney Kaagman. „Je hebt mijn tele foonnummer", zegt ze tegen hem. „Wil je wat van de enter- tainmentwereld weten, kun je me altijd bel len." Wat Kaagman betreft, is er voor Eric een toekomst weggelegd als 'en tertainer'. Wat dat precies inhoudt, weet ze zelf ook niet. „Dat kan van alles zijn. Je weet nooit wat iemand voor hem in petto Hildegard Knef Wie met de kunst trouwt, krijgt de kritiek als schoonmoeder heeft. Hij kan een publiek ver maken, voelt zich thuis op het podium. Een goede zan ger is hij evenwel niet en daar gaat het bij Idols toch om." Eric zelf ziet zichzelf in de toekomst juist wel doorgaan als zanger. De ex-Idol, die week na week te horen kreeg dat zijn ti ming niet klopt en dat hij vals 'l zingt, gaat Foto: GPD toch door op het ingesla gen pad. „Zingen kun je leren zo lang je maar van jezelf hoort of je vals zingt. Ik ben pas sinds Idols met zingen bezig en kijk eens hoe ver ik ben gekomen! Tot de laatste zes. Ik moet dus nog veel verder kunnen komen als ik blijf oefenen." Eric was 'oprecht verbaasd' dat hij zaterdag afviel. Hij wist dat hij Idols niet zou gaan winnen, dus het moest er eens van komen. Maar als het dan zo ver is, komt het vertrek toch weer onverwacht. Zeker omdat juist deze week de jury zijn timing roemde tij dens het lied 'Ik bel je zomaar even op' van Gordon, gpd Een aardbeving, een windhoos of een vloedgolf kun nen in één keer je hele hebben en houwen wegvagen. Verschrikkelijk, natuurlijk, maar je weet wel meteen waar je aan toe bent. Bij ons thuis zet het verval zich meteen angstaanjagende geleidelijkheid in. Op maandag begeeft de cv-ketel het, op dinsdag de mo tor van de centrale afzuiginstallatie en op woensdag de harde schijf van de computer. De wurgende on zekerheid over wat er vandaag weer de geest geeft, is het ergst. Donderdag start de auto niet meer en op vrijdag valt de verrotte poortdeur van zijn hengels. Als ik in voodoo geloofde, zou ik zweren dat er er gens iemand met een hamer op een schaalmodel van ons huis stond te rammen. Een gammele transformator laat de vier lampen bo ven onze eettafel op ongelegen momenten aan en uit gaan. Alles wat geluid kan maken of ons huis van bewegende beelden voorziet, moest het afgelopen halfjaar al worden vervangen. En nu laat mijn zoon voor mijn ogen een nieuwe cd-discman op de houten vloer in stukken vallen. Langs de achter wand van de koelkast loopt water. Het gat in de ozonlaag is bezig aan de opwarming van de eeuwi ge sneeuw in ons vriesvak. Wat is erger? Dat er iets stuk gaat of dat je iets moet laten repareren? De huishoudelijke dienst functio neert bij ons thuis naar behoren. De technische dienst moeten we -zoals in het midden- en kleinbe drijf zo vaak gebeurt- uitbesteden. Maar aan wie? Somis dat makkelijk. De cv-ketel is in onderhoud Vandaag, tien jaar geleden, pleeg de Kurt Cobain zelfmoord. Heeft het 'Symbool Cobain' nog iets van doen met de zanger/gitarist, die beginjaren negentig zijn band Nir vana, het genre grunge en de alter natieve rockmuziek in het alge meen uit de underground tilde? Onder een brug, aan de modderi ge oevers van de rivier de Wishk- ah, ging de jonge Kurt Cobain vaak zitten om te ontsnappen aan de ellende bij hem thuis en de aanhoudende motregen in het noordwestelijke kustgebied van de Verenigde Staten. Tussen de gebarsten betonnen steunpilaren zat hij wiet te roken en te drinken en plannen te ma ken om beroemd te worden. Hij schepte op tegenover zijn vrien den dat hij 'zelfmoordgenen' be zat en dat hij als een jonge roek- god zou sterven. Sinds hij die voorspelling tien jaar geleden deed uitkomen met een heroïnen- aald en een tweeloops geweer is de brug een bedevaartsoord ge worden voor veel van zijn fans. Cobain en zijn band Nirvana stonden amper drie jaar in het middelpunt van de belangstelling en brachten maar drie studio-al bums uit. Toch heeft hij voordat hij op 27-jarige leeftijd zelfmoord pleegde, de muziekwereld van de jaren '90 op zijn kop gezet. Critici en fans beschouwen Ne vermind, dat in 1991 verscheen en meer dan tien miljoen exempla ren verkocht, als een van de be langrijkste albums van de jaren '90. De single en superhit Smells Like Teen Spirit blijft een van de authentiekste uitdrukkingen van existentiële twijfel bij jongeren. Cobain maakte het donkere, ge dreven geluid van grunge-rock wereldwijd bekend en redde de wereld van aanstellerige heavy metal. Met één regel -'Here we are now, éntertain us'- vatte hij de es sentie samen van een generatie die verveeld en cynisch was ge worden van populaire muziek. Toen Nirvana de studio in trok om Nevermind op te nemen, kwamen ze daar net na Warrant, een band die bekend stond om enorme haardossen, open shirts en seksistische videoclips. „Harde rockmuziek was op dat moment zo voorgekauwd en zo fake dat Nirvana een ware verfrissing bete kende", zegt Cobain-biograaf Charles Cross. Veel van Cobains uitgeschreeuw de wanhoop vond zijn oorsprong in het mistroostige Aberdeen aan de kust van de staat Washington en iets verder naar het binnen land, in Montesano, waar zijn grootouders en zijn vader woon den. Cobains ouders scheidden toen hij 9 jaar was. Het grootste deel van zijn jeugd pendelde hij tussen de huizen, garages en be stelbusjes van zijn familie en vrienden. Cross beschrijft in de biografie Heavier Than Heaven dat alcohol misbruik en zelfmoord binnen de familie zwaar op Cobain wogen. Veel vrienden herinneren zich dat Cobain eens vertelde dat hij zich op een dag bij de '27 Club' zou voegen, een verwijzing naar de op die leeftijd gestorven Jim Morri son, Janis Joplin en Jimi Hendrix. Cobain reageerde zich af via zijn gitaar, punkrock en schilderen, dingen die hij voor de rest van zijn leven zou blijven doen. De laatste twee jaar voor zijn dood zei hij vaak erover te denken om de muziek in te ruilen voor het schilderen. Kort voordat hij de Aberdeen Weatherwax High School voortij dig verlaat, begint Cobain met zijn klasgenoot Krist Novoselic muziek te spelen. Als zij eind jaren '80 naar Olympia verhuizen, richten ze Nirvana op. In 1990 wordt Da ve Grohl de zoveelste drummer van de band en krijgt de band dankzij de debuutplaat Bleach een contract bij een groot platen label, Geffen Records. Dat jaar be gint Cobain ook op regelmatige basis heroïne te gebruiken. In het jaar dat volgt explodeert de populariteit van Nirvana en grun ge-rock in het algemeen. Seattle wordt dankzij Nirvana en bands als Pearl Jam, Soundgarden, Mud- honey en Alice In Chains het mid delpunt ervan. In september 1991, Na zijn dood groeide Kurt Cobain uit tot een onvervalst rockicoon. Foto: Archief als Nevermind in de winkelrekken ligt, is Cobain net uit zijn apparte ment in Olympia gezet en slaapt hij in zijn auto. Geffen dacht aan vankelijk 50.000 exemplaren van Nevermind te kunnen verkopen. Nog voor het eind van het jaar zijn het er al meer dan twee mil joen. Kort voordat Cobain, mager en met geverfd haar, in Saturday Night Live optreedt, krijgt hij te horen dat Nevermind Michael Jacksons plaat Dangerous van de eerste plaat in de hitlijsten heeft verstoten. Tegelijk met zijn ster rijst zijn he roïnegebruik. Voor een deel spuit hij om zijn chronische maagpijn te verlichten. Aangemoedigd door zijn vrouw Courtney Love, die zelf met drugsproblemen worstelt, laat Cobain zich binnen 2,5 jaar meermaals opnemen om af te kic ken. Toch raakt hij nooit van de heroïne af, zelfs niet wanneer zijn dochter in de zomer van 1992 ge boren wordt. In samenwerking met Love werkt Cobain de nummers af voor In Utero. Maar de wanhoop blijft toenemen. In januari 1994 neemt Nirvana als laatste nummer You Know You're Right op. Het lied wordt pas in 2002 uitgebracht na een lange juridische strijd tussen de andere bandleden en Courtney Love. De ironische tekst 'Things have never been so swell and I have never been so well' klinkt achteraf wrang. Een maand nadat het nummer was opgenomen, doet Cobain in Rome een eerste zelfmoordpoging door zestig kal- meringspillen te slikken. Hij raakt in coma maar overleeft. Begin april klimt hij over een muur van een afkickcentrum in Los Angeles en vliegt hij terug naar Seattle. Op 5 april 1994 schrijft Cobain een afscheidsbrief waarin staat dat hij de gedachte niet kari ver dragen dat zijn dochter ook zou veranderen in „de ellendige zelf destructieve doodsrocker die ik geworden ben". Hij loopt naar de veranda van zijn huis, injecteert een enorme dosis heroïne, steekt de loop van een 20-kaliber geweer in zijn mond en haalt de. over. Op 8 april vindt een eleJ hem in het huis. Duizen. sen wonen later in Seattf ke bij. Voor de tiende ve« van zijn dood is er nietsi pland, al heeft een aanti internet erover gesprokq het centrum van Seattleg komen. Anderen trekke^ Young Street Bridge in A of naar Vïretta Park, na% bains huis in Seattle, wajj deel van zijn as is verstrj, diozenders in heel de w(( draaien Nirvana-nummh Aberdeen Museum of Hj; deze zomer een tentoorg over Cobain openen. „Jh, moeilijk om het drugsg&; heen, maar daar gaan wr( bij stilstaan", zegt curatjf Sears. ,,Veel belangrijke: nalatenschap, zijn muziji hij voor een revolutie bil' muziek zorgde." L Gene Johnson bij een bedrijf, dat ook een nieuwe kan leveren. De auto kan naar de garage, waar ze constateren dat er onderdelen stuk zijn waarvan je het bestaan niet vermoedde ('Het is uw impulsgever, meneer.' - 'Mijn wat?'). Maar wie gaat er over de motor van de cen trale afzuiginstallatie? Het ding zit verstopt in een anoniem stalen kastje, zonder merknaam of sticker van een leverancier. En wie durft er na de bouw fraude-enquête nog een aannemer te bellen vooreen wegrottende tuindeur? Je wilt zo'n man -die voor dit klusje minimaal drie collega's moet uitkopen- toch ook niet op kosten jagen. Tot welke dag waren we gekomen? ja, tot vrijdag. Op zaterdag zie ik op het balkon dat er een gat valt in het houtwerk van het slaapkamerraam. Bij nade re inspectie moet eigenlijk al het houtiverk van het huis worden geschilderd. Op zondag breekt er tij dens een fietstochtje een spaak in m'n wiel. En nog een spaak. En slaat opeens mijn hele wiel dubbel. Dan is het alweer maandag. Alles nog heel? Nee, er komt alleen nog maar koud water uit de douche. Mopperend loop ik naar omlaag om de thermostaat van de splinternieuwe ketel hoger te draaien. Ketel slaat aan, maar douchewater blijft koud. Water van wastafel wordt wel warm. Ik loop nog drie keer van boven naar beneden totdat ik ontdek dat mijn zoon na het douchen de thermostaatkraan op 0 graden heeft gezet. (Laatste nieuws: de nieuwe ketel tikt bij het aanslaan als de klokkentoren van de Nieuwe Kerk in Delft bij een staatsbegrafenis. Er moet ie mand van de fabriek komen om naar dit fenomeen te kijken.) Het aansturen van de technische dienst is een dag taak. Behalve in het zoeken naar manschappen en materialen gaat er ook veel tijd zitten in begelei ding. Externe deskundigen komen altijd tussen 9.00 en 12.00 uur of tussen 13.00 en 17.00 uur. Nauwkeuriger gaat niet. Als ik de voorrij kos ten kon verrekenen met de uren die ik op ze zit te wachten, kreeg ik op elke reparatie geld toe. Welke dag waren we ook weer? O ja, dins dag. Op het toilet van het krantenbedrijf waar ik m'n dagelijks brood verdien, hoor ik tijdens het plassen iets op de grond val len. Iets kleins. Het tikt, en rinkelt op de plavuizen nog een beetje na. Ik kijk -met de beperkte bewegingsruimte die je hebt als je staat te plassen- om me heen, maar ik zie niks. Dan valt met een plons de complete gesp van m'n riem in de pot. Ik staar een tijdje omlaag, overiveeg nog even om te gaan grabbelen en druk dan met berus ting op de spoelknop. Afijn, dit is ons dus allemaal overkomen in de anderhalve week dat Jomanda weer spreekt. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2