Driejaar lang op water en brood Wet schuldsanering natuurlijke personen als allerlaatste redmiddel ben die kan- te werken en zij wi Hijhadgeen de hele dag winkel SeendeeSg Ja- dan houdt het c ZATEROA<|jj| 3 APRIL 2004 iet EE BI Of Een vader met opgroeiende kin deren: „Ook wij hebben er zware jaren opzitten, in totaal zeven jaar. Eerst hebben we drie jaar geknokt om onze situatie te red den. We mochten uiteindelijk in de WSNP. Nu zijn we klaar en in het bezit van een schone lei-ver- klaring. En wat blijkt? Achter docht bij alle banken en blokka des op alle rekeningen. We kun nen nog steeds nergens gerecht. We zijn gewoon nog geen stap verder!" Doorlopend steekt de Hillegomse Ingrid Boon haar cliënten een hart onder de riem. „Kom op, wel door zetten! Over een paar jaar kunnen ook jullie weer eens met de kinderen op reis." Ingrid Boon is werkzaam bij een stichting die beschermings bewinden uitvoert. Zij is sinds kort gestart met een particulier schuld hulpbureau SVF Hillegom, een re giokantoor van Schuldenvrij Fran chise Nederland. Ingrid Boon: „Als beschermingsbewindvoerder bege leid je mensen die hun financiële za ken niet meer zelf kunnen regelen, zoals bijvoorbeeld psychiatrische patiënten en ouderen. In tegenstel ling tot de WSNP-bewindvoerder, die één keer in het halfjaar contact heeft met haar cliënten, kom ik wel regelmatig bij de mensen thuis." Als schuldhulpverlener wordt haar hulp vaak ingeroepen door maat schappelijke instellingen. Ook helpt ze mensen met allerlei verslavingen. „Voor veel gezinnen ben ik een graag geziene gast. Ze zien mij als redder in de nood. Ik kom bij men sen die niet met geld kunnen om gaan, maar ook bij tweeverdieners met een goed inkomen die in de 'goede' tijd te zware verplichtingen zijn aangegaan. Soms zijn gas en licht al afgesloten als ik met ze kom praten. Ik heb wel eens bij kaarslicht met mensen over financiële proble men gesproken. Ze geven me hun afschriften en rekeningen en zeggen: 'Hier heeft u alles, wij zien het niet meer zitten'. Ik ga met de mensen om de tafel zitten en probeer een passend budget met ze op te stellen. „De schulden neem ik mee naar kantoor en ga daar mee aan de slag. Indien mensen uiteindelijk toch in de WSNP terechtkomen, betekent dat drie jaar op het absolute mini mum en dat is loodzwaar. Ik denk dat dit traject in veel gevallen suc cesvoller zou aflopen als er tegelij kertijd intensief budgetbeheer wordt aangeboden of als mensen onder beschermingsbewind komen. Want het is niet makkelijk om in plaats van 1500 euro per maand opeens maar 1100 euro te krijgen, daar heb je steun bij nodig. Ik probeer ze door die rottijd heen te slepen, maar soms kom ik voor ver rassingen te staan. Willen mensen die in de WSNP zitten opeens een abonnement op Canal Plus. Dat moet dan van de kinderbijslag wor den betaald. Of ze willen voor het weekend toch 150 euro, terwijl dat bedrag er eenvoudigweg niet is. Dan moet je wel eens hard optreden. Ik adviseer mensen ook om zo goed koop mogelijk boodschappen te doen. Ik zeg: 'Koop nou maar vijf broden en een stuk kaas. Stop die broden en de kaas in de vriezer. Dan ben je deze week weer gered'." Gerechtsdeurwaarders en medewer kers van incassobureaus in de regio hebben het gevoel dat veel mensen die uit de schuldsanering komen, toch weer terugvallen. „We komen telkens weer terug bij dezelfde men sen. Ze hebben in die drie jaar blijk baar niets geleerd. En voor ons is het vervelend, want juist bij die mensen valt niets te halen. Mijn inschatting is dat zo'n zeventig procent van de mensen die uit de WSNP komt, toch weer in zijn oude fout vervalt", zegt een deurwaarder. Schuldhulpbureau SVF schat dat zo'n 550.000 gezinnen met proble matische schulden kampen. Dat zijn schulden waarvan het niet reëel is te verwachten dat ze worden afgelost. In tegenstelling tot zogeheten niet- problematische schulden. Die kun nen met een goed budgetplan wel worden afgelost. Volgens Werd Mül- ler von Elg, secretaris van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Schuldbemiddelaars, komen de laat ste jaren steeds meer mensen uit de middengroepen in financiële pro blemen. „De mensen van huisje- boompje-beestje. De tijd is voorbij dat alleen de laagste inkomens en Een boze man: 'We zijn buiten onze schuld in de problemen ge raakt. We moeten rondkomen van een bedrag dat lager ligt dan het bijstandsniveau. Ik ben op dit moment overspannen en kan niets meer hebben. De bewind voerder opent onze post. Onze kinderen krijgen hun verjaardags kaarten pas een week na hun verjaardag. Zelfs brieven van vriendjes en vriendinnetjes aan mijn oudste dochter worden gele zen. Soms breekt mijn hart als ik zie dat er weer veel geld naar het buitenland gaat, terwijl er hier mensen zijn die moeten rond ko men van een habbekrats'. mensen met geringe schooloplei ding in de schulden raken." Verslaving, werkloosheid, de euro die het leven onbewust duurder maakt, het gemak waarmee geld kan worden geleend. Schreeuwende ad vertenties: 'Nu kopen, volgend jaar pas betalen!'. Er zijn talloze oorza ken waardoor mensen in problemen komen. Werd Müller: „Wij ergeren ons aan bedrijven als Frisia en Weh- kamp. Die maken het mensen te ge makkelijk." Een woordvoerder van geldverstrekker DSB, waartoe Frisia en ook Crefinass behoren, zei eer der: „Wij lenen alleen als het verant woord is. Wij doen altijd een toets bij Bureau Kredietregistratie in Tiel Een vrouw uit een ondernemers gezin: „Bij de firma die we had den overgenomen kwam een lijk uit de kast. Een oude personeels kwestie. We waren niet verant woordelijk maar wel aansprake lijk omdat we de laatste werkge ver waren. Sinds februari 2003 zitten we in de WSNP. We heb ben veel steun aan onze bewind voerder. Hij heeft ons nooit iets vérweten. Hij zei: 'Wat jullie is overkomen, kan de beste overko men'. We hebben nu het gevoel eindelijk rust te krijgen. Mijn man heeft inmiddels weer een baan in loondienst gevonden. Het salaris wordt op onze eigen rekening ge stort en wij dragen maandelijks een bedrag af voor de boedelre kening." om te kijken of mensen nog andere schulden hebben en of ze een nieu we lening aankunnen." Een woord voerster van postorderbedrijf Weh- kamp: „De achterstand in betalin gen is bij ons minder dan één pro cent. Dat zegt toch genoeg of niet soms?" Steeds meer mensen in de Randstad raken in financiële nood. Dat blijkt ook duidelijk uit de cijfers van de Stadsbank in Haarlem, die in wezen niet veel verschillen van de stads banken elders. Jaarlijks stijgt het aantal hulpaanvragen bij de Haar lemse gemeentelijke bank, die zich bezighoudt met zowel schuldbemid deling, schuldsanering als budgetbe heer. De bank heeft twee bewind voerders die zich, in samenwerking met de rechtbank, richten op men sen die in de WSNP (onderdeel fail- lissementswet) zitten. Directeur Freeke Sijtsma klinkt be zorgd als ze zegt: „Het is verontrus tend te moeten constateren dat het aantal aanvragen jaarlijks oploopt. Vorig jaar hadden we 1100 hulpaan vragen en zo'n 380 crisisinterventies. Gemeten over dezelfde periode zit ten we dit jaar zitten al tien procent hoger. Scheiding, alimentatiever plichtingen, huurschulden, aflos singsproblemen, de gevoelswaarde van de euro, er zijn zoveel redenen waardoor mensen in de schulden komen. Wie onze klanten zijn? Het is een doorsnee van de bevolking. Voor mijn gevoel heeft tweederde een laag inkomen en zit eenderde daarboven. Vergeleken met een aantal jaren te rug is het aantal schuldeisers groter geworden. Het komt vandaag de dag voor dat mensen wel zo'n dertig schuldeisers hebben. De hoogte van de schuld? Die varieert van enkele duizenden tot tienduizenden eu ro's." Hoe valt die ontwikkeling te stop pen? Freeke Sijtsma: „Ik vind dat er paal en perk moet worden gesteld aan het ongebreideld aanbieden van allerhande financiële producten. En wij zouden meer in de voorlichtende en preventieve sfeer kunnen doen. Maar ook de naamsbekendheid van Drie jaar lang op een houtje bijten om daarna met een schone lei en schuldenvrij aan de toekomst te beginnen. Dat is het uitgangspunt van de wet schuldsanering natuurlijke personen, een wet die vijfjaar geleden in werking trad. Honderden mensen uit de regio 'zitten' in deze wet. De praktijk wijst uit dat meer dan de helft van hen na de WSNP (driejaar) terugvalt in zijn oude fout en binnen de kortste keren opnieuw in financiële problemen raakt. door Ed Blaauw Een vrouw met man, een zoon van zeven en een dochter van vier: „Ik heb de bewindvoerder nog niet ontmoet, maar ik heb wel veel vragen. Wat gebeurt er met de kinderbijslag, wat is het bedrag waar we straks van rond moeten komenWie controleert de bewindvoerders eigenlijk? Hoe zit het met de feestdagen? Moet je het dan met je normale beste ding zien te redden? Het wordt concreet als de goede man langs komt. Het lijkt wel of ik het over Sinterklaas heb. Het moeilijkste van al lijkt me de emotionele bombarie waarmee je straks te maken zult krijgen." J e is een harde saneerder, streng ook. Met Jetty Bajema ■Bi valt niet te spotten. „Mijn werkwijze is er op gericht dat de mensen aan het einde van de rit be ter af zijn en dat ze weer een toe komst hebben." De Haarlemse be windvoerder gaat zakelijk en soms afstandelijk met haar 'klanten' om. „Dat betekent niet dat ik geen begrip voor hun problemen kan opbren gen. Maar het werk brengt met zich mee dat je, in het belang van de mensen zelf, wel streng móet zijn." Bij bosjes verdwijnen mensen met problematische schulden in de wet schuldsanering natuurlijke perso nen. Hun aantal loopt verontrustend snel op. Nederland telt circa 30.000 mensen die onder deze wet vallen. Tweederde van hen is jonger dan 45 jaar. Wie in de WSNP terecht komt, zit drie jaar lang op water en brood. Als de schuldenaar in de WSNP komt, verschijnen zijn gegevens in de krant, op internet en in het regis ter van het Bureau Kredietregistratie (BKR) in Tiel. Een alleenstaande moeder van vier kinderen: „Ik' wéét niet hoe lang ik al schulden heb. Altijd al, maar ik had toen een maat schappelijk werker en die regelde de schulden voor mij. Ik dacht dat ik het zelf wel kon oplossen. Maar door de ene aflossing kon ik de andere rekening niet betalen. Dan ga je schuiven en red je het helemaal niet meer. Vorig jaar kwam ik er achter dat ik het niet redde. Maar ja, de kinderen wil len toch ook dingen hebben hè. En ik heb helemaal geen hebberi ge kinderen. Als ik het eten bij el kaar moet rapen van restjes, zeu ren ze niet." In het merendeel van de gevallen moet een WSNP-huishouden leven van een inkomen onder bijstandsni veau. „De WSNP is een enorme in greep op de persoonlijke levenssfeer. Maar aan het einde van die donkere tunnel lokt een schuldenvrij leven", zegt Jetty Bajema. Zij heeft, via de rechtbank, ruim honderd huishou dens onder haar beheer. Mensen die onder het regime var^ de WSNP val len, zijn met handen en voeten ge bonden. Zelfs hun post wordt door de bewindvoerder opengemaakt. „Mensen hebben informatieplicht en arbeidsplicht. Ze moeten zorgen dat ze aan de slag komen. Ze hebben ook aflossingsverplichtingen en mo gen geen nieuwe schulden maken. Doen ze dat wel, dan wordt de schuldenaar van rechtswege failliet verklaard. De kans is groot dat het faillissement binnen een halfjaar wordt opgeheven wegens gebrek aan baten en dan zijn de schuldenaren weer terug bij af en aansprakelijk voor het hele schuldenpakket. En zo'n situatie probeer je te voorko men." De WSNP als laatste redmiddel. Mensen met problematische schul den kunnen pas de wet in als het niet gelukt is om met schuldeisers tot een akkoord te komen over de af betalingen, het zogenoemde minne lijke traject. Aan de hand van een ei genhandig geschreven verzoek schrift en een gemeentelijke verkla ring beslist uiteindelijk de rechter of iemand in de WSNP komt. Stemt de rechter in met het verzoek, dan moeten de schuldeisers meewerken. „De wet is met recht een stok achter de deur", aldus de bewindvoerder. Archieffoto: United Photos De Boer Rob Hendriks onze bank zou beter kunnen." „Zonder die wet komen sommige mensen nooit uit de schulden", zegt bewindvoerder in WSNP-zaken Nancy Mienis-Veldman van Tanger B advocaten in Velsen-Zuid. „Ik weet uit ervaring dat er huishoudens zijn die het als een verademing beschou wen als ze in die wet komen. Want juist dan hebben ze weer zicht op een toekomst. Ik kom met schrijnen de gevallen in aanraking. Mensen die al moeite hadden om huur, gas en licht te betalen, kochten ook nog eens op afbetaling kleding, compu ter en een auto. En hun kinderen hebben allemaal een mobiele tele foon. Als bewindvoerder ga je dan wel het bestedingsgedrag van men- n sen aan de orde te stellen. De WSPN betekent drie jaar lang op een houtje bijten. Daar staat tegen- over dat je aan het einde van de rit schuldenvrij bent. Ik heb een gezin 1 dat heel blij is dat ze in die wet zit ten. Het lukt ze zelfs, ondanks de forse achteruitgang in inkomen, om te sparen. De man van dat gezin kwam destijds met schulden uit zijn vorige huwelijk in zijn nieuwe huwe lijk. Die mensen redden het wel. Maar ik heb ook het voorbeeld van een man en een vrouw die binnen een paar maanden uit de WSNP moesten. Ze kansen gehad, 'Hij had geen zin o alleen ze heb- J sen niet benut. zm om te wer- winkelen. Ja, dan houdt alles op. Hoe het nu met ze gaat? Geen idee. Je moet bij de aanpak van de schul den beginnen met voorlichting over kopen op afbetaling. Dat is wellicht niet alleen een taak van ouders, maar ook van scholen. Je ziet nu veel jonge kinderen met mobiele tele foons lopen. Veel van deze telefoons worden door ouders aangeschaft, maar de kinderen beseffen vaak niet wat een abonnement kost, of wat bellen überhaupt kost." I*

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6