Kantoor nooit meer papierloos MULTIMEDIA Girlpower Hulp voor gretige downloaders Foto's opblazen >ycam met lcd-scherm eilijke broeder beer tercamera van Trust ■tsenkeyboard Breedband doorgemeten Downloaden is een hobby op zichzelf. Programma's, muziek, filmpjes - er zijn computèraars die niets anders doen dan bytes binnenhalen. Zeker met een breedbandverbinding gaat dat lekker snel en kost het meestal niets. Wie zich aan deze liefhebberij te buiten wil gaan, kan eigenlijk niet zonder een downloadmanager. Niet dat Wmdows van huis uit geen raad zou weten met binnenkomende bestanden: die worden netjes in de gewenste map geplaatst en terwijl ze onderweg zijn, kun je zien hoe ver je al bent. Maar het kan beter. Wat meer overzicht over binnenlopende fi les, bestemmingen en snelheden is al tijd prettig. Er zijn ook nog twee technische redenen om zo'n downloadmanager te gebrui ken. De eerste is de mogelijkheid om een onderbroken download op een later tijdstip te hervatten. Dat lukt niet altijd - het hangt van de server af - maar het kan een heel gemak zijn. De tweede re den is datje met zo'n downloadpro gramma efficiënter gebruik kunt maken van je bandbreedte. Ook al heb je zelf nog zo'n snel abonnement bij je provi der, als de 'andere kant' het druk heeft, komt een download toch soms maar traag binnensijpelen. Doordat het downloadprogramma zich voordoet als meerdere 'klanten', worden er meer we gen tegelijk gebruikt en komt het be stand vaak vlotter binnen. Voor een downloadmanager hoef je niet te betalen. Een heel goede is het gratis NetTransport. Niet al te moeilijk, effec tief en ook in het Nederlands beschik baar. Je kunt hem op verschillende ma nieren bedienen. De handigste is het verslepen van een link naar een speciale 'drop zone' op het bureaublad, waarna het downloaden vanzelf begint. Ook kun je met de rechtermuistoets één of alle links van een webpagina laten downloa den. Tijdens het werk laat NetTransport keu- In de onderste ven sters is te zien hoe NetTransport de download splitst. rig zien waar het mee bezig is. Je kunt het aantal delen waarin de download wordt opgesplitst, niet alleen instellen maar ook tijdens het binnenhalen ver groten of verkleinen. Eenmaal binnen gekomen files blijven in het overzicht staan tot je ze weggooit, zodat je altijd kunt zien wat je al gedaan hebt. Voor gretige hobbyisten is dat geen luxe. NetTransport van Kevin Wang. Huidi ge versie: 1.82. Download: 1,7 Mb. Sys teemeisen: minimaal Windows 95. Website: wwwjd-soft.com Wie een foto bewerkt die gemaakt is met een, laten we zeggen, 4 me gapixel digitale camera, zal de foto eerder verkleinen dan vergroten. Het origineel is namelijk al van het formaat halve poster en verkleinen is vaak de enige optie om de foto in snel tempo naar iemand anders te sturen. Is Foto Vergroter van Data Becker v dan vooral bedoeld voor mensen met een oudere digitale camera, of een tra ditioneel analoog gevalletje? Nee, dat niet. Het program ma doet iets wat de meeste fotobewer kingsprogramma's niet zo goed kun nen: foto's vergro ten zonder al te veel kwaliteitsver lies. Niet door er simpelweg pixels aan toe te voegen, maar door er een serie algoritmes op los te laten. Het programma lijkt vooral van nut voor mensen die bij bladen en kranten werken. In tegenstelling tot publiceren op internet, waar bestanden juist zo klein mogelijk moeten zijn om het inladen van een webpagina niet nodeloos op te houden, moet bij het publiceren in kranten en tijdschriften de resolu tie groot zijn. Wie een klein foto- tje van internet heeft geplukt en die wil publiceren moet 'm opbla zen en daar is Foto Vergroter heel geschikt voor. Helaas werkt niet alles even intuï tief, zeker niet als je een leek benl op fo- togebied. Ook de in het programma op genomen handlei ding (een papieren versie is er niet) zou wat logischer kun nen. Zelf een beetje spelen en de moge-, lijkheden ontdekken lijkt dan ook het pa rool hier. Dat kan wat tijd vergen. Zo ben ik er nog steeds niet achter hoe je een ingezoomd detail kunt opslaan als nieuwe foto. Min. systeemeisen: Pentium III, 128 Mb Ram, Windows 98. Prijs: 24,95 euro. Website: www.data- becker.nl Gert Meijer baby ook willen zien, in plaats van alleen horen via jfoon. Kon al met zend- en ontvangstsetjes en web- naar dat was een heel gedoe met kabeltjes. Nu heeft en setje dat draadloos werkt en een lcd-beeld- ipje heeft ingebouwd. Een babycam, met de nacht- iok in de donkere babykamer te gebruiken. En door le stand is ook bewaking van de voordeur mogelijk, jp batterijen, dus echt draadloos. Of op een adapter iet wilt dat de batterijen ineens leeg zijn. Er zit een B bij om het beeld ook op tv te tonen. Zonder verdere ngen, gewoon op het AV-kanaal. In de kantoorsitua- veel neonbuizen en halogeenlicht bleek de ont- niet ver te dragen. Officieel staat er 100 meter in het eld voor de set. Binnen is dat natuurlijk altijd min- lar we kwamen niet verder dan zo'n 25 meter. Voor ssituatie is dat echter meestal voldoende. komt met grote regelmaat met een nieuwe teken- daar hoort tegenwoordig ook een computerspel bij. Knorretje, de Leeuwenkoning, Jungle Book 2, Tar- :maal kregen ze een eigen Disney-spel. En nu is er een spel over Broeder Beer, de Indianentiener Ke- zijn koppige karakter. Dat brengt hem in proble- als de Grote Geesten hem in een beer veranderen lij een team met zijn berenvriendje Koda. Samen op reis naar de plek waar het licht de aarde raakt. Daar hoopt Kenai zijn menselijke gedaante weer terug te krijgen. Het spel zou be doeld zijn voor kinderen vanaf vijf jaar. Maar dat is wat te laag inge schat. Het spel is volledig Engels talig en alleen Nederlands on dertiteld. Kleine kinderen snappen er dus geen hout van. Ze kunnen de gesproken tekst niet verstaan en meestal ook nog niet lezen. En een computerspel spelen met pa pa of mama ernaast is ook niet de bedoeling. Het spel zelf is voor de leeftijdscatego rie ook erg moeilijk. Kinderen uit de middenbouw van de ba sisschool, acht- tot tienjari gen, kunnen waarschijnlijk beter met de levels over weg en kunnen ook al le zen. Brother Bear voor de pc kost 24,99 euro. i techniek maakt soms onverwachte combinaties k. Een verrekijker met een in- jde digitale camera bij- M. Tmst komt met |)Z Binocular Di jen 8 x 22- ijker waar- ,3 mega- b zit die enst nog la zeven- digitale in toepassen. 1135 foto's of een ipje in de 12 Mb wd geheugen; er ook SD-kaartjes in. De prijs euro. ntroductie van het Prodikeys toetsenbord jaagt in steeds sneller tempo de midi-apparatuur uit de e geluidsstudio om zodoende de afmetingen van studio weer wat te verkleinen. Vanaf nu kan ook het ^boardje wat de fabrikant betreft naar de sloop, et Prodikeys is er nu het eerste gecombineerde toet- board. /oor een. Onder het gebruikelijke computertoetsen- ten 37 aanslaggevoelige toetsen geplakt. Weliswaar torte kant, zeker voor geoefende keyboardspelers, £t een instelling van drie octaven hoger en lager i een groter theoretisch toonspectrum dan bijvoor- jn echte piano. ïssionele muzikant is zeer waarschijnlijk niet de I waar Creative zich op richt met deze Prodikeys. Al- integratie met professionele programma's als Cuba- ploos verloopt, blijkt uit de meegeleverde software Keyboard toch vooral bedoeld is voor de (beginnen- ikant op de pc. pegeleverde software zit zo'n 600 Mb aan geluiden Anient en; van harp via trompet (met typisch blikke- board-geluid) tot een heel scala aan ouder- en nieu- le drumrhytmes. Bovendien zit er een doe-het-zelf lij om zelf thuis keyboard te leren spelen, il het zeker even wennen is, werken de lettertoetsen üoren. Met een speciale kap sluit je het keyboardge- f, waardoor een enigszins lomp, maar nog redelijk jiisch letterpalet overblijft. i: www.prodikeys.com Printers komen met miljoenen de fa brieken uit en papier wordt per pallet bezorgd. Het idee dat we ooit zonder zouden kunnen, heeft nooit echt post gevat in onze drukwerksamenleving. Maar wat hebben we toch allemaal te printen? Ze zijn er nog steeds: managers die hun inkomende e-mailtjes door de se cretaresse laten printen en in een sta peltje op hun bureau verlangen. Co lumnisten die eerst met de vulpen schrijven omdat ze die traditioneel als scherpste wapen hanteren. En schrij vers voor wie een hoofdstuk pas af is als het uit de printer is gerold - je weet maar nooit wat er met zo'n digitaal be stand allemaal mis kan gaan. Papier is overal en het wordt niet min der. Het paperless office, na de uitvin ding van de pc in de jaren tachtig be dacht als richtinggevend toekomst beeld, is inmiddels een historische vergissing gebleken. Althans, dat zou je moeten concluderen bij het zien van de miljoenen printers die jaarlijks door de diverse fabrikanten worden ver kocht aan bedrijven en consumenten. Waar ze bepaald niet staan te verstof fen: toner en inktpatronen vormen zo ongeveer de helft van de omzet van de printerfabrikanten. Het papier ervoor wordt bij de meeste bedrijven niet per doos, maar per pallet bezorgd. Wat hebben we toch allemaal af te drukken? Bedrukt papier is sinds eeu wen eerst en vooral een communica tiemiddel. Boek, brief, krant, tijd schrift: een aanzienlijk deel van het in de wereld geproduceerde drukwerk Xs4all, HCCnet en Wanadoo zijn de snelste breedband-pro- viders als het om 'light'-abon- nementen gaat. Euronet, Cis- tron en Tiscali scoren het hoogst in de categorie 'Basic' (1024 t/m 2048 kbps) en TweakDSL, Cistron en Eweka staan op de eerste plaats bij de allersnelste abonnementen. Deze gegevens komen uit een onderzoek van het online-ma gazine WebWereld naar breed- bandproviders in Nederland. Daarbij is gebruik gemaakt van het programma Nuria, dat de feitelijke snelheden meet en bovendien de gebruikers de ge legenheid geeft om de helpdesk van hun provider te beoorde len. Er is zowel gekeken naar adsl-aansluitingen (via de tele foonlijn) als kabelinternet. In alle gevallen is de werkelijk ge meten (download) snelheid la ger dan de bruto opgave van de provider. De kwaliteit van de helpdesks van Xs4all, Demon en HCCnet kwam als beste uit de bus. In het breedbandrapport is ook een uitgebreid schema opgeno men van het huidige aanbod, met prijzen, acties en voor- en nadelen. Door de veelheid van aanbieders is het voor consu menten erg moeilijk om een juiste keuze te maken. Het WebWereld-onderzoek kan daarbij helpen. Bovendien be vat het een aantal artikelen over de huidige en toekomstige technieken voor breedband-in- temet. Zowel adsl als kabel kan nog hogere snelheden bereiken dan nu het geval is. Het rapport is voor 1,15 euro te bestellen op de website van het magazine, www.webwereld.nl dient om iemand anders iets duidelijk te maken. Een wat kleiner aandeel heeft de archieffunctie van papier. Me nige kantoorkast is van onder tot bo ven gevuld met drukwerk dat zelden of nooit wordt geraadpleegd. Maar de tijden veranderen. Communi catie, één op één of gericht op de mas sa, is in korte tijd vrijwel onafhankelijk geworden van het verplaatsen van be drukt papier. Web en mail zijn aan zienlijk snellere en goedkopere metho den om een bedoeling over te bren gen. Ook voor archivering zijn er bete re en steeds minder kostende digitale werkwijzen. Zelfs het boek en de krant, de meest traditionele vormen van drukwerk en gekoesterd als cultuur drager en onvervangbaar leesmedium, zien zich belaagd door elektronische alternatieven. Digitaal regeert dus, of zal op z'n minst in de nabije toekomst regeren. Waarom is dat papierloze kantoor er dan toch nooit gekomen? Een prikke lende vraag voor een printerfabrikant, maar toch was het zo'n bedrijf dat hem onlangs durfde stellen. Het ge beurde bij de presentatie van een aan tal nieuwe modellen in Lissabon, waar voor een gehoor van internationale journalisten wat werd bespiegeld over het belang van printen in het alge meen en printen met Lexmark-prin ters in het bijzonder. Voor de ham vraag was Joe DiVanna uitgeno digd. Hij is een 'futurist' - dat is een wat vaag maar wel degelijk lucratief beroep dat vooral veel kennis van de geschiede nis vergt. DiVanna, een Amerikaan met een Mr. Bean-achtige gezichtsexpressie en een tot in de puntjes correcte dictie, maakt het antwoord op de vraag nog wat prikkelender. „Het papierloze kantoor bestaat wel!", beweert hij stellig. „Pre cies zoals in de jaren tachtig werd voorspeld. Het papier dat toen in be drijven werd gebruikt, is vrijwel geheel verdwenen. Dat waren die enorme pakken kettingpapier, geproduceerd door printers die op de grote, centrale computer waren aangesloten. Daarop werd van tijd tot tijd alles uitgtedraaid wat die computer wist: lange lijsten met gegevens waarin je iets kon op zoeken." Tja, dat is dus net zoiets als beweren dat stoomlocomotieven geen luchtver vuiling meer veroorzaken: het is best waar, maar wat hebben we eraan? Di Vanna erkent ook wel dat na het ver dwijnen van de kettinglij sten minstens zoveel nieuwe dingen zijn bedacht om af te drukken. Al die mailtjes bijvoor beeld, die voor veel mensen pas wer kelijkheid worden als ze op papier staan. Maar ook Een alles in één printer van Lex mark. Printers zijn nog lang niet uitgerangeerd. Publiciteitsfoto. webpagina's en andere lange docu menten, die nu eenmaal niet lekker le zen vanaf een beeldscherm. En niet te vergeten foto's, waarvoor de vroegere printers geen partij waren maar die nu met een huis-, tuin- en keukenprinter- tje in verbluffende kwaliteit af te druk ken zijn. Lexmark kan dus, net als zijn concurrenten, voorlopig opge lucht ademhalen dat het papierlo ze kantoor - net als het papier loze huishou den - nog héél ver weg is. Als het er ooit van komt. Dat slechts weinig computerge bruikers behoefte hebben aan papier loosheid, komt ook doordat ze inmid dels ontdekt hebben dat het eigenlijk niet uitmaakt. Als je gewend bent om van paperassen een rommeltje te ma ken, doe je dat namelijk ook met com puterbestanden. En omdat computers alles sneller kunnen, gaat dat rommel maken veel beter. Wat je afdrukt, kun je tenminste nog zien en zonodig fy siek weggooien. Wat een heel wat op geruimder gevoel geeft dan het sterie le wissen van een bestandje. Rob Vermeulen De reeks Final Fantasy-games heeft een lange historie en een hechte schare fans. Heel wat uitgaven van het avon tuurlijke role playing game hebben elkaar al opgevolgd, uit mondend in het kersverse en luid aangeprezen Final Fan tasy X-2. Wie de reeks niet kent, zal zich gemakkelijk laten verlei den door de ronkende reclamefilmpjes om het aan te schaffen. Het beeld ziet er super-aantrekkelijk uit: drie schattige, sexy tienermeisjes bewegen zich kirrend maar dapper door de exotische fantasiewereld Spira. Je moet al een knoest zijn om niet te smelten voor zoveel ontwape nende girlpower. Per ruimteschip zoeken Yuna, Rikku en Paine steeds nieuwe missies, die je zelf mag kiezen. Zoals gebruikelijk hebben de makers een eeuwenoude mythe ten grondslag gelegd aan hun omzwervingen. On derweg komt deze Japanse K3 allerlei bizarre vijanden en probleempjes tegen - agressieve cacteeën, genetisch gemanipuleerde batmans, vuurbollen en slangen met patroonbanden als ratels, om wat te noemen. En die moetje verslaan. Voor een niet-ingewijde 12-jarige is het allemaal nogal ingewikkeld. Zeker tijdens con frontaties met vijanden is het een drukte van be lang op je teeveetje. Drie meiden en pakweg drie tegenstanders, waarvan er twee door de lucht zwe ven, eentje een magische dans uitvoert, een ander staat te zwaaien met een zwaard en weer aan an der doelloos de andere kant op staat te kijken, je zou van minder in de war raken. Bovendien heeft zo'n gevecht de dynamiek van een spelle tjesavond op de bejaardensoos. Een beetje soft allemaal, en dat geldt ook voor de muziek. Ty perend is dat je de dames ook naar wens een ander outfitje kunt aanmeten, zowel qua kle ding als wapentuig. Leuk, maar het verkleden gaat gepaard met een tijdrovend soort pauze filmpje. Voor wie met de reeks is meegegroeid biedt X- 2 ongetwijfeld nieuwe dimensies. Wie Final Fantasy niet eerder speelde, moet wel doorbij ten voordat alle details helder worden. Wij kij ken er niet van op als velen de strijd eerder op geven. Maar: schattige meiskes zijn het. Final Fantasy X-2 is verschenen voor de PlayStation 2 en kost 67,95 euro. Websites: www.eagames.nl www.square-enix-europe.com Joop van der Pol

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29