REGIO Woontorens Poelgeest staan illegaal Vader schizofrene man verwijt Rijngeest Groep 'medisch falen' Openbaar ministerie opgelicht door werknemer Pact van Duivenvoorde moet uniek landschap herstellen (i^crcrc (^e-yi'vcy UscL Cryi ^Cr(A^ctc^cy ik over iswegstaties aede na geval bij rtgensschool R3 Stoutenbeek agressief Warmond handhaaft samenwerkingsplan farendsveen - De nieuwe vegstaties in de Johannes ;erderekerk in Oude Wete- ijn vastgelegd in boek- Pastoraal werker Charles huis overhandigde gister- 1 bij de officiële onthulling e staties, het eerste exem- aan ontwerpster Clara Het boek bevat behalve Idingen van de staties ook irhaal dat erbij hoort. Het is bij de parochiegemeen- i te koop voor 6 euro. oris Rietbroek ichoten - Een groep moe fan kinderen op de Voor- pnse Fortgensschool is end. Marian Kleyweg en (dochter Eline (3) werden [niddag aangereden op de fig van de Beethovenlaan drukke doorgaande weg (de school aan ligt - en de [nlaan, toen Kleyweg haar je van school ging halen, moeder en dochter, maar por iedereen die het zag (ren, was het de schrik van fven. ;er boven wonder liep Eli- pchts wat schaafwonden laar moeder kwam on- i een stevige klap met de j vrij. Gisteravond om zes verlieten ze allebei het j) alweer. Nu is het volgens jeg de hoogste tijd dat de fnte meer doet aan de frssituatie bij de school, p medezeggenschapsraad je school is hier al jaren jezig. Je kunt er op wach- }t er straks een dode valt." rent gelukkig alweer vro- fer het schoolplein. Haar pr vertelt intussen hon- ft over de gebeurtenissen. reed op de step. Als we eken geef ik haar altijd eken als ze mag gaan. j de kruising stond giste- :n busje te wachten. Een heer in zijn auto zag ons Èt busje niet en haalde in net overstaken. Ik ren- mijn dochter die werd tt door de bumper en in senberm viel." eet het trouwens zelf niet maar ze kreeg een harde zegt getuige Hilkje van 0. „Het was op het öplein te horen, een akelig i" Kleyweg: „We hebben ig goede gesprekken ge let die man. Hij was ook schrokken." rtgensschool bevindt zich llrie jaar langs de Beetho- jn, waar hard gereden Al voor de verhuizing lie school gestreden voor «gelen om de veiligheid te ten. „We hebben alles op loeten zetten voor de ze len en fietsstroken", zegt d van de medezeggen- iraad, die met het oog op mende gesprekken niet jn naam in de krant wil. /ve maatregelen staan it in een verkeersplan e gemeente, maar daar c niets van." Ij hier al vaker op het nip- "Jgeweest", zegt Kleyweg. öt hoe hard ze hier rijden, ilg rennen er wel moeders [(hun kinderen aan. Ik wil |1 mogelijk een brief met »ikeningen van ouders af- 1 op het gemeentehuis. Ik [irvan overtuigd dat de 1 wel iets doet, maar de :nte blinkt niet altijd uit vaardigheid." zaterdag 3 APRIL 2004 door Erna Straatsma den HAAGEen Vlaardingse vader vermoedt dat de dood van zijn 33-jarige schizofrene zoon te wijten is aan opnameweigering van de Rijn geest Groep. Om dat te onderzoeken schakelt hij een psychiater in, die inzage krijgt in het medische dossier van de man. De zoon pleegde in juni 2002 zelfmoord in een gevan genis. Vader D. Leij en de Rijngeest Groep troffen gisteren een schikking over inzage in het medisch dossier. Dit gebeurde ten over staan van rechter Paris, aan wie in kort geding gevraagd was om inzage in het stuk. De Rijngeest Groep wilde daar echter geen toestemming voor geven, vanwege het be roepsgeheim in de geestelijke gezondheids zorg. Beide partijen aanvaarden het schik kingsvoorstel van Paris. Leij mag een psychia ter uitkiezen die het medisch dossier inziet. De schizofrene man was zeven jaar opgeno men geweest in de Rijngeest-kliniek in Oegst- geest en kwam in 1998 terecht in een be- schermd-wonenproject. Daar vertrok hij al snel, om samen te gaan wonen met een vrouw. Het ging algauw mis met de man en klopte hij weer aan bij de Rijngeest Groep. Hij vroeg om een opname, maar die werd gewei gerd. „Hij was op dat moment niet psycho tisch", zei psychiater P. Arends. Uit woede over de weigering stichtte de man brand in een vakantiehuisje in Noordwijk, waar hij tijdelijk verbleef. Die brandstichting leidde tot een strafrechtelijke veroordeling. De dader werd gedeeltelijk toerekeningsvat baar verklaard en kreeg behalve een gevange nisstraf ook tbs (dwangverpleging voor onbe paalde tijd). In de gevangenis sloeg de wan hoop vervolgens toe en maakte de man een einde aan zijn leven. Leij meent dat hij als va der recht heeft op informatie over het ziekte proces van zijn zoon. Rouwverwerking is vol gens hem onmogelijk zonder volledig te we ten wat is gebeurd. Daarnaast vindt hij dat zijn gezin door de Rijngeest Groep in een kwaad daglicht wordt gesteld. De psychische problemen van de zoon zouden beïnvloed kunnen zijn door gezinsproblemen. De vader ontkent dat. „Ik heb jaren gevoch ten voor een goede opvang van mijn zoon. Juist de Rijngeest Groep heeft mijn zoon in een cruciale fase van zijn leven in de steek ge laten. Ze hebben hem onterecht heengezon den, op een moment dat hij compleet in de war was. Er is alle aanleiding om te denken dat de psychiaters van Rijngeest Groep me disch gefaald hebben." Leij meent dat de be handelaars van de Rijngeest groep met de fa milie hadden moeten overleggen over de toe stand van de zoon. „Een psychiater moet de naaste familie serieus nemen om een goede diagnose te kunnen stellen." De Vlaardinger heeft geen klacht ingediend bij de Inspectie voor de Volksgezondheid, omdat hij weinig vertrouwen heeft in de be handeling daarvan. „Tuchtrecht is niet onaf hankelijk." Leij overweegt wel een civiele pro cedure te beginnen tegen de Rijngeest Groep en een schadeclaim in te dienen. Al is het al leen maar om uit de kosten te komen. Die brand heeft bijvoorbeeld al een ton aan scha de opgeleverd." De Rijngeest Groep wilde niet akkoord gaan met het verzoek van de vader om zelf in het medisch dossier te kijken. Dat stuk bevat vol gens de psychiater te veel 'privacygevoelige informatie' over derden. Met de door Paris voorgestelde inzage via een andere psychiater ging Arends meteen akkoord: „Daar kan ik mee leven, al is het ongebruikelijk." Oegstgeest zit fout met vergunning Dankzij het Pact van Duivenvoorde is ook het leefgebied van Schotse hooglanders nu beschermd gebied. Foto: Henk Bouwman door Saskia Stoelinga regio - Wie met oog voor de na tuur via de buitengebieden van Voorschoten, Leidschendam- Voorburg naar Wassenaar fietst, ziet een veelheid aan typische Nederlandse landschappen. Over een afstand van nog geen twin tig kilometer vloeien polder en veen haast ongemerkt over in horsten en duinen. Boerenbedrij ven worden landgoederen. Over hangende wilgen en elzen ver anderen in statige eiken en beu ken. Deze verbinding tussen het Groene Hart en de kust is vanaf vandaag een beschermd ge bied, waar niet meer ongestraft in gebouwd en gehakt kan wor den. Wassenaar, Leidschen- dam-Voorburg en Voorschoten, gedrieën gaan ze voor deze bij zondere groene bufferzone die ook veel historische plekken kent. Symbolisch is dit bijzon dere samenwerkingsverband vastgelegd in het Pact van Dui venvoorde. Het gebied rond kasteel Duivenvoorde bij Voor schoten vormt het dunste stuk je van de zandloper, de ecologi sche zone tussen de duinen en de veenweide. Aan de ene kant de uitlopers van landgoed De Horsten, aan de overkant: de kassen en boerderijen. Hier kun je goed zien hoe gemakkelijk zo'n gebied dichtslibt. Verste- delijldng en bedrijvigheid te gengaan zijn belangrijke taken die voortvloeien uit de samen werking. Volgens het daarbij behorende landschapsbeleidsplan moet over enkele jaren de glastuin bouw aan de Veurseweg in (advertentie) Fauteuil Accademia leder zwart van 1.250,- nu 795,- Vele aanbiedingen van o.a. Leolux, Auping, deSede, Jori, Hülsta, Rolf Benz en Label. Morgen koopzondag van 11.00 tot 17.00 uur WIJ KOMEN GRAAG BIJ U THUIS "iboulevard Beverwijk. Telefoon (0251) 22 90 33. Meubelplein Leiderdorp. Telefoon (071) 589 93 23. Kijk voor openingstijden 0| Voorschoten plaatsmaken voor veenweide en vogels. Een na tuurgebied met herstel van de buitenplaats uit de eerste helft van de achttiende eeuw. Nu rest op die plek alleen nog een vervallen bijgebouw uit die tijd. Een andere taak voor de drie gemeenten: cultuurhistorische waarden betrekken in de land schappelijk uitvoering. Op de landkaart is te zien dat de Duivenvoorde-corridor een relatief klein, maar ook essenti eel gebied is binnen de 10.000 hectare groen in de buffer. Het ligt ingeklemd tussen Voor schoten en Leidschendam en wordt aan de andere uiteinden begrensd door de spoorlijn Den Haag-Leiden en de Vliet. Ter plaats springt de kwetsbaarheid nog meer in het oog. Je kunt de randen van het landelijk gebied zien en je voelt dat de stad dichterbij komt. Het natuurpark De Horsten richting Wassenaar geeft daar entegen op het hoogste punt, de Seringenberg, een mooi kijk je in de gelaagdheid van het landschap. Het is eigenlijk niets anders dan een verzameling strandwallen. Door de branding ontstonden boven zeeniveau langgerekte strandbanken tot enkele meters hoog. Tussen de loofbomen staan percelen met dicht op elkaar staande naald bomen. Een ideaal leefgebied voor de sperwer. Zijn geluid is duidelijk te horen in de oase van stilte, die zonder enige twij fel ook bewaard is gebleven door de aanwezigheid van de koninklijke familie. De Wassenaarders boffen toch maar met hun woonplaats. Ze bevinden zich in de groenste en lommerrijkste gemeente van ons land met panden, buiten plaatsen, landgoederen en kas telen die van historisch belang zijn. Het fenomeen buiten plaats ontstond in de zestiende eeuw toen rijke patriciërs en kooplieden op het platteland een tweede woning lieten bou wen. In de loop van de zeven tiende eeuw groeiden die hui zen uit tot ware paleizen. Vaak lagen ze vlak bij elkaar, zoals De Paauw, Rust en Vreugd, Back- ershagen, Beukenhorst. Soms ontstonden zij uit boerderijen die later tot paleisjes werden verbouwd. Zoals het huis Clin- gendael, dat begon als een boerderij, maar in de loop der tijd een indrukwekkende gevel kreeg. Dichtbij het duinlandschap, dat we zo gewoon zijn gaan vinden omdat het in de natuurlijke his torie van Nederland altijd een constante factor is geweest. De duinen bieden een prima voe dingsbodem voor de duin doorn, meidoom, liguster, kamperfoelie en af toe een zeld zame orchidee. Bij Meyendel is het is een vreemde gewaarwor ding door een bos te lopen met de zee slechts op een paar hon derd meter afstand. Oostenrijk se en Corsicaanse dennen, stoere knoestige eiken, esdoorn en dennen. In het verderop gelegen loofbos en vochtige duinvalleien kwet teren de watervogels de lente tegemoet. Af en toe moet er drastisch in de natuur worden ingegrepen om tot de oude situatie te ko men. Het voormalige bloem- bollengebied Lentevreugd aan de'Katwijkseweg aan de rand van Wassenaar is weer een ge bied aan het worden met duin beken en natte schraalgraslan- den, waar geëmigreerde Schot se hooglanders voor het onder houd zorgen. Ook bij de Jager slaan, beter bekend als Herten kamp, natuurherstel. Historisch verantwoorde en gedocumen teerde aanleg van een land schap zoals dat vroeger was om meer en beter duinwater te krij gen. Zo simpel is het: winning van drinkwater gaat gelijk op met onderhoud en herstel van natuur. Een belangrijk actie punt van de samenwerkende dorpen: lobbyen bij provincie, rijk en andere instanties om tot waardevolle natuur en cultuur historische projecten te komen. Na veel omzwervingen langs prachtig landschap, fraaie mo numenten via Wassenaarse Slag uiteindelijk bij zee uitgeko men. De onmetelijke zandvlak te, de zilte lucht de steeds war mer wordende zon geeft deze recreant het goede gevoel dat- het Pact Duivenvoorde een schot in de roos is. door Nancy Ubert oegstgeest - De zes torenflats aan de Lobeliuslaan in nieuw bouwwijk Poelgeest staan er ille gaal. De Haagse rechtbank heeft na een lange juridische procedu re twintig omwonenden gelijk gegeven. Volgens hen heeft de gemeente niet alleen de eerste maar ook de tweede keer ten onrechte een bouwvergunning verleend aan de projectontwik kelaar Jos Jansen. Heemlandterras heet het ge wraakte, inmiddels afgeronde bouwproject in Poelgeest. Nog drie van de 73 appartementen staan te koop. In juni werden de eerste flats opgeleverd, ter wijl het juridische circus nog lang niet ten einde liep. Het is op een 'soap' gaan lijken, met de zes woontorens in Poelgeest permanent in de hoofdrollen. Keer op keer zagen de gemeen te Oegstgeest en de bewoners elkaar bij de rechter. Nadat de bewoners in de eerste ronde hun gelijk hadden gehaald, en de bouwvergunning door de Raad van State was vernietigd, paste bouw- en ontwikkelings maatschappij Jos Jansen het plan voor de zes torens aan. De gemeente verleende op basis van dit nieuwe plan voor de tweede keer een bouwvergun ning. Opnieuw togen omwo nenden naar de rechtbank. Met een kort geding hoopten ze het voor elkaar te krijgen dat de bouw werd stilgelegd. Dat ge beurde niet. In rap tempo wer den de torens afgebouwd. On dertussen liep de bodemproce dure door. Net als bij de eerste vergunning draaide het in het gevecht over de bouwvergunning nummer twee om het Ontwikkelingsplan Poelgeest dat van 1996 dateert. De gemeente mist een bestem mingsplan voor Poelgeest waar aan bouwaanvragen getoetst kunnen worden. In het ontwik kelingsplan staat over de flats onder meer geschreven: 'De to rentjes zijn vijf k zes lagen hoog en bevatten twee woningen per bouwlaag'. De rechtbank stelt in zijn vonnis dat het bouwplan van het Heemlandterras niet aan die omschrijving voldoet. Gemiddeld bestaan er meer dan twee woningen per bouw laag. Bovendien, zo stelt de rechtbank, hebben vijf flats al een hoogte van zes bouwlagen gekregen (één toren kreeg er vier). Zo zijn er in totaal meer woningen gebouwd dan in het Ontwikkelingsplan Poelgeest stond aangekondigd. Daarmee is ook de tweede bouwvergun ning vernietigd. Nog niet alle omwonenden zijn op de hoogte van de uitspraak, geeft woordvoerder Remco Rood aan. Volgende week komt de buurt bijeen om zich te be raden op de volgende stappen. „Het liefst schuiven we die din gen opzij en halen we er een etage vanaf. Aangezien de flats er illegaal staan zouden we kunnen eisen dat de torens worden gesloopt. Maar dat doen we natuurlijk niet. Inmid dels wonen onze nieuwe buren daar al. Eigenlijk is de gemeen te aan zet. We wachten af." Oegstgeest kan nog in beroep bij de Raad van State. Of dat ge beurt kon de woordvoerder van de gemeente vanmiddag nog niet zeggen. Wethouder De Ruijter was onbereikbaar voor commentaar. Jos Jansen geeft geen reactie op de uitspraak. Volgens het bouwbedrijf is de kwestie een zaak tussen de ge meente en haar bewoners. Van Weeren houdt zich op de vlakte Tussen de eisers in het geding tussen de bewoners van Poel geest en de gemeente Oegst geest staat de naam van de fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest: Niels van Weeren. Een jaar geleden voelde deze krant hem al aan de tand over zijn rol als gemeenteraadslid in combinatie met die van be zwaarmaker tegen de bouw van de woontorens. In 2002 kwam Van Weeren in de raad. Daarvoor kende iedere ambte naar in het gemeentehuis zijn naam al, vanwege de rechts zaken die hij met een aantal medebewoners van Poelgeest tegen de gemeente had aange spannen. Van Weeren zei destijds dat hij integer handelde en dat hij de zaak zou afinaken. Dat her haalt hij nu. „Ik heb immers al veel eerder besloten om me niet uit deze zaak terug te trekken." Dat zou namelijk pas schijnheilig zijn, vindt hij. „We wisten allemaal dat we dit proces gingen afmaken en er komt een moment dat de rechter spreekt. Dat is nu ge beurd. De fractievoorzitter is van plan zich terughoudend op te stellen als de gemeenteraad de jongste rampspoed van Poelgeest gaat bespreken. In houdelijk wil hij verder ook niets kwijt over het vonnis van de rechter dat in voordeel van de bewoners is. Voorschotenaar verdiende tonnen dankzij slinkse inkoop L <)nd - De WD en Progressief Warmond ijebben geen boodschap aan de weigering cj>A en Warmond Anders om deel te nemen ept samenwerkingsplan voor Warmond, Jut en Sassenheim. Zij gaan het plan laten lëkenen door voorstanders, verder uitwer- aanbieden aan provincie en Tweede Ka- iHet zou ondemocratisch zijn om een klei- iiderheid de dienst uit te laten maken", jlctievoorzitter Goudsmit van PW. tnit had ook zitting in de werkgroep die n - waarin de drie gemeenten zelfstandige en colleges houden, maar waarbij ze ge inaken van één ambtelijk apparaat - op stelde. Hij telt onder de 41 raadsleden in War mond, Voorhout en Sassenheim 27 voorstanders tegen 14 tegenstemmers. „Dat noem ik een klei ne minderheid en die mag dit niet tegenhouden. Dit is een uitermate creatief plan, waaraan veel andere kleine gemeenten die in dezelfde situatie verkeren iets kunnen hebben. Het eerste concept heeft al zoveel voorstanders, terwijl het alleen op hoofdlijnen is geschreven. Dat vind ik bemoedi gend. We mogen dit niet laten liggen." Wat Goudsmit en zijn WD-collega Van der Steur betreft, wordt het plan op 15 april tijdens een ge zamenlijke vergadering voorgelegd aan alle voor standers. door Alette Snijders den haag/voorschoten - Het openbaar ministerie in Den Haag is drie jaar opgelicht door één van zijn eigen werknemers. „Ik zat in een moeilijke tijd en het me meeslepen", zei de 45- jarige Voorschotenaar, die gis teren met een oud-collega bij de Haagse rechtbank moest verschijnen. De officier van jus titie eiste voor deze praktijken tien maanden cel plusvijf maanden voorwaardelijk. Ook moet de Voorschotneaar het bedrag terugbetalen dat hij aan het OM heeft verdiend. De verdachte zou zich hebben verrijkt door op slinkse wijze in te kopen voor zijn werkgever: het openbaar ministerie in de Hofstad. Van maart 1998 tot en met maart 2001 sloeg de man als hoofd automatisering com puteronderdelen in. Wat hij het OM niet meldde, was dat hij een eigen bedrijfje had, dat die spullen leverde. In totaal hield de Voorschotenaar een kleine 88.000 euro over aan de ver koop. De man, die zonder advocaat naar de zitting kwam, wordt ook valsheid in geschrifte ten laste gelegd. De Voorschote naar vervalste rekeningen en facturen. De officier rekende het de verdachte zwaar aan dat hij zich als ambtenaar van het arrondissement Den Haag ont popte als oplichter. „De maat schappij moet en mag vertrou wen op ambtenaren." De man is in drie jaar met verschillende bedrijfjes in de weer geweest. Die bedrijven runde hij in zijn vrije tijd met zijn collega die bij het OM als plaatsvervangend hoofd stafdienst werkte. De be drijven stonden op naam van familieleden of kennissen. De twee OM-medewerkers kochten de hard- en software voor zach te prijsjes in. Volgens de officier verkochten de mannen de on derdelen met een flinke winst marge aan parket Den Haag. Halverwege 2000 werden de mannen op het matje geroe pen. Het was duidelijk gewor den dat de Voorschotenaar dubbelspel speelde. Hij kwam er toen af met een waarschu wing. Toch ging hij door met zijn praktijken. „Ik kon de han del niet zomaar stopzetten. Dan zou ik klanten teleurstellen", gaf de man gisteren als uitleg. Een paar maanden later begon het OM aan een intern onder zoek. Daarop nam de 'dubbel speler' ontslag. Naast computers voor zakelijk gebruik kocht de verdachte ook spelcomputers in voor het OM. „Spelcomputers voor ambtena ren?", reageerde de rechter ver baasd tijdens de zitting. Na zijn 'ontmaskering' had de Voor schotenaar zijn baas voorge steld om de spelcomputers weer in te nemen. „Dat hoefde niet. Volgens mij staan ze er nu nog steeds." Sinds hij ontslag heeft geno men bij het OM, gaat het slecht met de man. „Ik zorg nu voor mijn gehandicapte zoon. Mijn vrouw is noodgedwongen kost winner. Ik zit psychisch in de knoop. Nu ik terug kijk, besef ik dat ik een domme fout heb ge maakt." Op 16 april doet de rechter uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25