LEIDEN REGIO Herinneringen aan een door en door Leids bedrijf Naturalis laat 'designstal' Herman slopef De doorstart van een kapper Nieuw onderzoek naar val uit raam Kloonkoeien Holly en Belle moeten terug naar eigenaar Pharming m Telkens onderwerp van debat zaterdag 3 APRIL 2004 ek =iis* yvegs eerd Archief Grofsmederij na jaren terug in Leiden door Rody van der Pols leiden - Voor de jonge generatie is het een oude, saaie schoor steen in het Leidse Ankerpark; niets meer, niets minder. Voor de oudere Leidenaar is het oran je gevaarte langs de Zijlsingel een monument, een symbool voor het door en door Leidse be drijf de Grofsmederij. Onlangs, dook in België een deel van het archief op van het in 1978 ter zie le gegane bedrijf. STIEL-secreta- ris Joop Gijsman bracht het naar Leiden terug. Dezelfde schoorsteen is ook te zien op een oude zwart-wit luchtfoto, gemaakt op een wol keloze dag ergens halverwege de vorige eeuw. Alleen staat de bakstenen pijp hier niet mid den op een grasveldje, maar vormt hij het epicentrum van een enorm industrieel complex op de Zuidsingel. De afbeelding laat een Leiden zien zoals we dat niet meer kennen, vol indu striële bedrijvigheid. Schepen die af en aan varen door het water van de Zijlsingel. Reus achtige kranen langs de kade. De fabriek, waar het een kabaal van jewelste moet zijn geweest. Daarachter de smalle arbei- derswoninkjes, die jaren gele den al onder de slopershamer zijn gekomen. De luchtfoto staat nu op de werkkamer van Joop Gijsman, secretaris van de Stichting In dustrieel Erfgoed Leiden (STIEL). Samen met de andere spullen die hij onlangs met een vriend in het Belgische plaatsje Turnhout heeft opgehaald. Daar lagen ze in het huis van J. Eerland, de laatste eigenaar van drijf legde. Enkele bewindslie den volgden zijn voorbeeld. Na zich aanvankelijk met wei nig succes op de levering van spoorrails te hebben gestort, concentreerde de Grofsmederij zich al snel op de scheepvaart. Zo kreeg het bedrijf in 1844 van de gemeente Leiden de op dracht tot het vervaardigen van een ijzeren trekschuit. En een groot succes was de in 1876 in gerichte sleephelling voor repa raties aan schepen. Het ging de Grofsmederij voor de wind. Telde het bedrijf in 1875 nog 170 arbeidsplaatsen, aan het einde van de eeuw wa ren dat er al 440. Het bedrijf aan de Zijlsingel groeide zozeer uit zijn jasje dat er een extra fa briek op het Waardeiland werd neergezet. Hier werden ankers, kettingen en 'flenzen' (een soort 'ringen' waarmee buizen aan elkaar bevestigd worden) vervaardigd en giet-, smeed- en constructiewerk verricht. Hoewel de economische crisis De Grofsmederij verhuisde in 1974 naar de Grote Polder in Zoeterwoude. Meteen daarna werden de oude fabrieksgebouwen aan de Zijlsingel gesloopt. Het personeel van de Grofsmederij liet in 1936 een plaquet te vervaardigen ter herinnering aan het eeuwfeest. De gevonden papieren draagt STIEL-secretaris Joop Gijsman over aan het Gemeentearchief, maar voor de plaquette heeft hij nog geen bestemming. Foto boven: archief Leidsch Dagblad, rechts: Hielco Kuipers de Grofsmederij. Voor zijn Het gaat maar om een beschei- overlijden in 1992 drong hij er- den collectie. Toch vertellen de op aan dat alles wat aan het be- stukken het verhaal van de Grofsmederij in een notendop. Zo is daar het koperen naam plaatje dat opdook bij de erven Eerland. Het kroontje dat hier- drijf herinnerde weer in Leiden terecht moest komen. Twaalf jaar na dato is die wens in ver vulling gegaan. op staat afgebeeld, verraadt de koninklijke herkomst van de Grof. Het was koning Willem I die in 1836 de eerste twaalf aandelen van duizend gulden per stuk kocht en daarmee de financiële basis onder het be<- van de jaren '30 ook bij de Grof smederij zijn tol eiste, kon het personeel blijkbaar toch vol doende geld bijeen schrapen om een bronzen herdenkings plaat aan te bieden ter gelegen heid van het eeuwfeest in 1936. Het gevaarte, van één bij ander halve meter met een gewicht van 85 kilo, is nu weer in Lei den. Net zoals de vele foto's van het bedrijf, de enorme appara ten en de arbeiders achter mas sieve werkbanken. Ze roepen het beeld op van de voorspoedige jaren na de oor log. Bij het 125-jarig bestaan telde de Grofsmederij maar liefst zevenhonderd werkne mers. Achteraf bleek 1961 het hoogtepunt van het bedrijf te zijn, dat draaide op de winst van de gieterij. De overige afde lingen speelden quitte of maak ten verlies als gevolg van het verouderde machinepark. In vesteringen in nieuwe appara tuur deed het management niet, wat de Grofsmederij begin jaren '70 noodlottig werd. Van af dat moment ging Hoogovens in IJmuiden zelf gietblokken produceren, waarmee de be langrijkste klant wegviel. In 1971 moesten tachtig men sen weg. In 1972 nog eens 150. Een verhuizing naar de Grote Polder - een industrieterrein in Zoeterwoude - in 1974 moest het bedrijf redden. Hoewel de Grofsmederij hier nog een bij drage leverde aan het feest ter ere van het zevenhonderdjarig bestaan van Zoeterwoude - ge tuige een nu opgedoken oor konde - bleven de verliezen aanhouden. Er moest inge krompen worden, wat resul teerde in talloze conflicten tus sen werknemers en bedrijfslei ding. In 1978 kwam het zelfs tot een huis bij ^StE aan .He bezetting. Onder grote addin dacht van de landelijke turha en massale steunbetuigiijs bi van de Leidse bevolking te 1 de actievoerders behoud banen en het vertrek vani teur H. Schut. Om die laa eis kracht bij te zetten, wr\£ zelfs een 'zwartboek' bijg den waarin de werkneme^j^ bezwaren uitten. „Schut ffi- ei: te vol van zichzelf om^. anders te kunnen bevattoTj staat erin te lezen. En: „T zegt m'n vrouw: sinds Scl de K.N.G. is, kijk jij naar jo»s sioen uit. Da's waar; ik vii nu niet erg meer.'CH< Het mocht allemaal niet F311 De commissarissen waresnsi bereid tot enige concessie^ meer dan 160 jaar viel hedoc voor de Grofsmederij. Ofpid openbare veiling werd alBg paratuur verkocht. De cal dn gus met de eindeloze op^e ming van gereedschappeM3 werkbanken, maar ook dje reaus, zelfs tl-buizen ligt P10 die jaren weer in Leiden.ooi als de brief van een advo|ter aan eigenaar Eerdland wfvei hem verboden wordt orrier 1 voorhand spullen apart tPch den. ïaa Voorlopig ligt het Grofsm ee archief bij STIEL-secretai vt Gijsman. Zodra alle papi(er' geïnventariseerd zijn, krip al een plekje bij het GemeePg chief. Alleen voor de brofnt gedenkplaat is nog geen lrsf stemming gevonden, zeg 1 man. „Het Gemeentearcie houdt zich niet met derg'ez platen bezig. En Stedelijk!e seum De Lakenhal heeft rer steeds geen afdeling Leider dustrieel en ambachtelijk goed. Helaas, want zo'n c zou deze erfenis wel verd rï nen." fek' eki ic den haag/leiden - Het Haagse gerechtshof wil precies weten onder welke omstandigheden een Leidse vrouw door het raam van haar slaapkamer op straat belandde. Daarom is de hoger beroepszaak van haar 39- jarige voormalige echtgenoot gisteren uitgesteld tot 15 juni. Op die dag zal het Haagse ge rechtshof het slachtoffer en een toevallige voorbijganger als ge tuige horen. Volgens de vrouw heeft de man met een mes in haar gezicht ge sneden en haar uit het raam ge duwd. De vrouw brak tijdens de val twee rugwervels. De man ontkende de vrouw uit het raam te hebben geduwd. Zij zou zo in paniek zijn geweest dat zij zelf door het kleine raampje is gesprongen. Advo caat A. Visser zei dat het voor de man vrijwel onmogelijk was geweest de fysiek brede vrouw door het smalle raam naar bui ten te krijgen. De Leidenaar is eerder door de rechtbank veroordeeld tot vijf tien maanden cel en tbs met dwangverpleging. De man is het niet eens met de tbs en wil een contra-expertise. Het ge rechtshof wilde niet zo ver gaan. De reclassering zal de huidige geestelijke toestand van de man bekijken. sei door Wilfred Simons leiden - De stal van Stier Her man op het terrein van het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um Naturalis wordt waarschijn lijk gesloopt. Nu stier Herman is overleden, wil Naturalis ook af van de gekloonde koeien Holly en Belle, die ook de designstal van de Leidse architect Fons Ver- heyen bewonen. De stal is des tijds gebouwd op grond van een tijdelijke ontheffing van het be stemmingsplan voor de Leeu wenhoek. Volgens woordvoerder Hans Dautzenberg ligt sloop daarom voor de hand. Stier Herman (13) heeft gister morgen een spuitje gekregen op de faculteit der Diergenees kunde in Uitrecht. Sinds eind 2002 kreeg hij medicijnen tegen gewrichtsvergroeiingen (artro se), maar de klachten vermin derden niet. Bij röntgenopna- men in oktober 2003 kwamen ernstige vergroeiingen aan het licht. Hermans verzorgers en zijn vaste dierenarts stelden vast dat hij pijn had en dat zijn lijden in feite uitzichtloos was. Een se cond opinion van een onafhan kelijke dierenarts bevestigde dit oordeel, waarna tot euthanasie werd besloten. Omdat Herman een genetisch gemanipuleerd organisme is, moest hij volgens de wet on middellijk worden vernietigd. Alleen de huid is afgenomen en wordt na conservering opgeno men in de collectie van Natura lis. Volgens Dautzenberg heeft het orgaan 'cultuurhistorische waarde'. „De huid is een mate riële getuigenis van de manier waarop wij aan het einde van de twintigste eeuw omgingen met genetisch gemanipuleerde dieren. Herman was een icoon van de biotechnologie en bo vendien was hij het eerste gene tisch gemanipuleerde rund ter wereld." De huid wordt om redenen van piëteit niet tentoongesteld. „Het museum neemt geen stel ling in het debat over de vraag of Herman aan mensen gelijk gesteld kon worden, maar wij respecteren zijn positie in het maatschappelijk debat", aldus de woordvoerder. „Wij weten dat er zo tegen hem wordt aan gekeken en dat is altijd bepa lend geweest voor onze om gang met hem." De artrose van Herman had niets te maken met het feit dat hij genetisch gemanipuleerd was. De aandoening is een na tuurlijke slijtage van het kraak been, waardoor gewrichten niet goed meer functioneren. Artro se is een gevolg van natuurlijke veroudering en'komt zowel bij dieren als bij mensen voor. Met de dood van Herman komt IN MEMORIAM er een einde aan de stt. Stier Herman, die veraipl delijk was voor de ver." van het dier. De firma's ig en Nedap, die de expel van de stal betaalden, scl hun medewerking zodrtq en Belle zijn overgedragir eigenaar Pharming. En, kostte destijds 227.000 1 Naturalis onderzoekt ncde stal elders een tweede leïg krijgen. te kc le d ir; Hij heeft nog steeds moeite om erover te praten. Sid Klavert, van haarstudio Phoenix aan het Rapenburg, krijgt tranen in zijn ogen als hij het over de sluiting van rijn zaak heeft. Sinds begin dit jaar, 7 januari om precies te rijn, is Phoenix dicht. Maar Sid Klavert is niet dood, hij leeft Hij is back in town bij Arie Plu van de Euro- Coiffeur aan de Stationsweg. Samen met rijn vaste kapster Henriëtte Bakker die met hem de overstap maakte. Problemen zowel zakelijk als privé waren de reden voor de sluiting van Phoenix. „Het ging niet goed", kijkt Klavert terug op die nare periode. „Ik heb tot het laatst geprobeerd het on heil af te wenden, maar dat is helaas niet gelukt. Het was voor mij een verschrikkelijke tijd. Ik probeerde nog te red den wat er te redden viel. was daardoor regelmatig afwezig in Phoenix, maar moest toch dicht. Jammer, ook voor mijn klanten. Veel studenten uit de buurt maar ook de Leidse jetset werd door mij geknipt." Terwijl Klavert door een diep dal ging, hoorde Arie Plu van rijn problematiek en nam con tact met hem op. „Sid is een topstylist met ontzettend veel podiumervaring. Ik kan hem en Henriëtte goed gebruiken. Wie wil geen vakmensen? We werken hier nu met 14 mensen verdeeld over twee salons. Je kan het zien als een uitbreiding van de Euro-Coiffeur maar ook als het bewijs dat Sid weer te rug is." Die doorstart doet Klavert zichtbaar goed. Inmiddels heeft hij de klantenkring van Phoenix schriftelijk op de hoogte gebracht van rijn over stap. En nu maar hopen dat rij Arie Plu (links), Sid Klavert en Henriëtte Bakker werken samen bij de Euro-Coiffeur aan de Stationsweg. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Klavert aan de Stationsweg we ten te vinden. „Ik kijk graag monter en positief vooruit", schrijft hij aan zijn relaties. „In mijn beginjaren heb ik mijn eerste werkervaring bij de Eu ro-Coiffeur opgedaan en hier is de basis gelegd voor mijn kap- perscarriere. Wij delen dezelfde visie op het kappers vak en u zult dan ook geen verschil mer ken in aanpak en ambiance." Van wie is de lamp? De herinrichting van het Ra penburg en omgeving leidde gisterochtend in de Scheepma- kerssteeg tot de nodig commo tie. Medewerkers van de ge meente vervingen daar een lantaarn die aan de muur van een woning was bevestigd. „Pure kapitaalsvernietiging en diefstal", aldus bewoonster P. Chorus. „Die lamp hangt daar pas twee jaar." Zij ging vervol gens naar het politiebureau voor een onderhoud met de wijkagent. „Ik ga uitzoeken wie nu eigenlijk eigenaar is van die lantaarn. Het schijnt dat als dat licht een aantal jaren aan jouw huis is bevestigd, je als eige naar van dat huis ook eigenaar wordt van die lantaarn." De lantaarn is inmiddels opgesla gen in een loods van de ge meente. Pas als de hele kwestie is uitgezocht kan de lamp weer worden gebruikt. „Als blijkt dat het licht van mij is, wordt die weer aan mijn woning beves tigd en anders geeft de ge meente de lantaarn een plekje In de buurt van de Zijlpoort. Volgens de gemeente is de lan taarn zeven jaar oud en was deze aan vervanging toe omdat de Scheepmakerssteeg beter moet worden verlicht. Eric-Jan Berendsen De geboorte van stier Herman op 16 december 1990 gaf de aanzet tot een maatschappelijk debat over de vraag of geneti sche manipulatie ethisch ver antwoord is of niet. Natuur- en milieuorganisaties beschouwen genetische verandering als die renmishandeling. Voorstanders brengen er tegenin dat mensen al eeuwen lang met uitgekiende foktechnieken dieren verande ren en dat genetische manipu latie slechts een nieuwe metho de is. De 'geestelijk vader' van stier Herman was de Leidse hoogle raar Herman de Boer. Hij be dacht aan het einde van de ja ren '80 dat genetisch gemani puleerde koeien het natuurlijke virus- en bacteriëndodende middel lactoferrine in hun melk kunnen maken. Lactoferrine komt van nature voor in borst voeding, maar niet in kunstma tige babymelk. Zou het niet ver standig zijn om dit middel daaraan toe te voegen en zo zuigelingen te beschermen te gen infecties? De ondernemende hoogleraar richtte het bedrijfje Gene Phar ming op, dat aan de slag ging om het menselijke gen voor lac toferrine in te brengen in het genoom van een koe. Het was een heidens karwei en het eer ste dier dat het gen in al zijn li chaamscellen bij zich droeg, bleek een stier: Herman. Op 16 december 1990 kwam hij ter wereld in de proefboerderij van Gene Pharming in Lelystad. In 1992 kreeg Gene Pharming (dat later het voorvoegsel 'Ge ne' liet vallen) toestemming om voortplantingsproeven met Herman te beginnen. Tot en met 1996 kreeg hij 55 nakome lingen, maar de onderzoeksre sultaten waren teleurstellend. De dochters van Herman pro duceerden slechts kleine hoe veelheden lactoferrine, vooral doordat het toegevoegde gen niet goed werkte. Pas later slaagde Pharming erin om de Foto: ANP/Toussaint Kluiters Stier Herman 1990 - 2004 techniek te optimaliseren. In opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij werden alle nakome lingen na onderzoek gedood. Hetzelfde lot dreigde in 1996 voor Herman, maar na maat schappelijke protesten besloot het ministerie hem te laten le ven, mits hij geen nakomelin gen meer zou krijgen. Hij werd in dat jaar gecastreerd. Daarna leefde hij ongestoord in een stal op Pharmings proefboerderij in Polsbroek, waar hij gezelschap kreeg van 'kloonkoeien' Holly en Belle. Hermans einde dreigde op nieuw in januari 2002, toen het bezuinigende Pharming het on derhoud van Herman, Holly en Belle niet meer kon betalen. Opnieuw stak een storm van maatschappelijk protest op, waarna de bedrijven Yarden en Nedap hulp aanboden. Voor 45.000 euro per jaar kon Her man een 'rustige levensavond' genieten in een stal die archi tect Fons Verheyen bouwde naast het Nationaal Natuurhis torisch Museum Natural* 1 stal kostte maar liefst 22 jg euro, vooral door de wetjt eisen die aan de construa§ inrichting werden gestelih man mocht de stal - als |1 tisch gemanipuleerd orgil - niet kunnen verlaten. 1 Sinds de geboorte van Hit is de discussie over de to baarheid van genetischen pulatie niet meer verstoon dit punt tekent zich in Ni_ land een echte cultuuro~ af, met opinies die niet ti enigen rijn. Een meerderheid van de~ derlanders vindt dat wij met inachtneming van ri fatsoensnormen, voor ei doeleinden mogen prod en gebruiken. Daar staal groeiende minderheid t( over die aan dieren func tele rechten wil toekenn zien geen principieel vei tussen mens en dier en i ervoor om ten minste 'n rechten' te geven aan di wij als onze 'naasten' bel wen. Te denken valt aan ten, walvissen, dolfijnen honden en aan mensape Leidse filosoof Paul Clite pleitte zo'n positie in zijl je 'Darwin, dier en recht 2001. Zoals 'racisme' wo bruikt voor het maken vi, derscheid naar ras, zo is. gen van de Dierenbesch en de Partij van de Diere woord 'speciësisme' in 2 gekomen voor het makej onderscheid op basis va«' Een teken aan de wand i althans in Nederland, W bruik van Pharming oml te gebruiken als 'produd form' geen navolging hé vonden. Bedrijven als C# en Centocor maken med met celculturen. Cellen I weliswaar ook, maar stal lenver van dieren af en i dat opzicht ethisch meé traal. I Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24