'Invloed voorzitters Alleen TROS kraakt Rinnooy Kan omroepen kleiner' MEDIA NOS Nieuwsbus toert door Europa Boekenprogramma Kaft is geen ECI-show VARA radio-directeur Jeroen Soer afgetreden Voorronde Songfestival niet in alle landen op tv Wereldomroep weert Inburger King Muntz leditie van iA's tv-gids sum - VARA TV Magazine jen digitaal zusje gekre- leze dagelijkse nieuws- rARA IV Maileditie, j zeven dagen in de week, jk op zaterdag en zondag, pud van de actualiteiten- jmma's als Twee Van- petwerk en NOVA, maar j namen van gasten in Jjws als B&W, Barend prp en VARA Laat. Daar- bevat de nieuwsbrief de (rijkste laatste wijzigingen (rogrammering en een ;e filmtip. Abonneren TV Maileditie kan via atvmagazine.vara.nl ir zendtijd mica Vibes ;um - Veronica Vibes, Ve is programma over de van het internationale inment, krijgt meer en gaat op een nieuw de concurrentie aan 'L Boulevard. Vanaf lag is het programma op igen om 18.25 uur te zien i een tijdsbestek van j minuten praten presen- 1 Jorinde Moll en Jeroen Ide Vegte de kijker bij. xa belooft geen 'gebab- jaar flitsend beeldmateri- de roddels over de film-, pn muziekhelden. Naast .programma is er een 'e. Surf naar: xronicatv.nl en kies Ve- jVibes. san blijft fadio 538 (um - Dj Jean heeft giste- iji contract bij Radio 538 jaar verlengd. Sinds jlar is zijn programma 4use elke vrijdagavond Welf uur en middernacht gisteren. 538-Programma- Pur Niels Hoogland is erg 1 de contractverlenging: in bewijst wekelijks een ld dancespecialist te zijn. l5t als geen ander wat er Pn de nationale en inter ne dancescene." I enlabels en 1 sluiten vrede 4um - Videoclips van ar- "als Ferry Corsten, In- 1 [n Brainpower blijven te de muziekzenders MTV 'F. MTV Europe bereikte !ialreep een akkoord met rnkelijke platenlabels 4t afdragen van royalty's, ^iekzender lag in Europa eop met 167 platenmaat- *ijen, die acts als Craig sProdigy en The White onder contract hebben. Hide in een nieuwe vijfja- Ibintenis de toelage voor jen van clips van deze ar- !<met ruim de helft verla- :Wop dreigden deze la- %n clips meer beschik- stellen. nmen van psons staken geles - De stemmen ach- ii Simpsons hebben het reergelegd. De zes acteurs fflp deze manier een lu- danglopend contract af- iin bij producent Twen- aentury Fox. De zes ac- :4jn in de afgelopen we- swee keer niet komen op- ïom de populaire teken de in te spreken. De pro- ivan nieuwe afleveringen iét zestiende Simpsons- rk is nu vertraagd. J verslaat athon R'dam um - NOS Studio Sport ndag op Nederland 2 reeks verslag van de be- darathon Rotterdam, r de 24ste keer van start )or een aantal atleten is athon de laatste moge- om zich te kwalificeren Olympische Spelen. De [fling gaat om 10.50 van duurt tot 17.25 uur. zaterdag 3 april 2004 hilversum/gpd - Om te voorko men dat op korte termijn negen miljoen kijkers van de publieke omroep afhaken, vooral jonge ren en allochtonen, moeten er snel maatregelen komen. Dat vindt de commissie onder leiding van A. Rinnooy Kan, die de om roep de afgelopen anderhalfjaar onder de loep nam. Ze stelt in haar gisteren gepresenteerde rapport onder meer voor om de omroepvoorzitters uit de raad van toezicht te zetten. Op deze manier krijgt de raad van bestuur, die de publieke omroep centraal aanstuurt, meer slagkracht. Nu worden besluiten vaak getorpedeerd door de omroepvoorzitters via de raad van toezicht, die het beleid van de raad van bestuur controleert. In de nieuwe opzet mogen de voorzitters alleen ad vies geven in het nieuw te vor men college van advies. De verschillende netten moeten verder veel sterker dan nu het geval is een eigen gezicht krij gen, adviseert Rinnooy Kan. De omroepen zullen zich geheel in dienst moeten stellen van de zenders waarop ze te zien of te horen zijn. Doelstellingen met betrekking tot doelgroepen, kijkcijfers en programmagenres moeten nauwkeurig worden vastgelegd in nethandvesten en regelmatig worden getoetst. Daarnaast moeten de netcoör dinatoren nog strakker de regie over de zenders in handen ne men. Als het nodig is, moeten ze de beschikbare 25 procent van het totale programmabud get in plaats de huidige tien procent gebruiken ter verster king van de programmering. Mocht de Publieke Omroep er binnen enkele jaren opnieuw niet in slagen de bestuurlijke stroperigheid te bestrijden, zijn ingrijpender maatregelen no dig, dreigt Rinnooy Kan. Als 'stok achter de deur' stelt de commissie in haar rapport voor de individuele omroepen een kwart tot de helft van hun zendtijd te ontnemen. De commissie moest een oor deel vellen over de mate waarin de publieke omroep de afgelo pen vier jaar heeft voldaan aan de wettelijke taken. Volgens de commissie functioneren de omroepen afzonderlijk 'rede lijk', maar falen zij danig in hun verantwoordelijkheid voor de gezamenlijke missie. De kijkcij fers dalen, kijkers zien veel te weinig verschillen tussen de publieke zenders, de program maschema's komen zeer moei zaam tot stand en interne be- stelkwesties worden belangrij ker geacht dan de kijker of luis teraar. hilversum/gpd - De meeste pu blieke omroepen loven het rap port dat de commissie-Rinnooy Kan gisteren presenteerde over het functioneren van de Publie ke Omroep. Alleen de TROS noemt het 'teleurstellend.' De TROS kraakt de conclusie dat de omroepen verantwoor delijk zijn voor de moeizame totstandkoming van uitzend schema's, en legt de schuld bij de wetgever, die de complexe structuur van netredacties en - coördinatoren heeft bedacht. De omroep is fel tegen vergaan de centralisatie, zoals de com missie wil. Dat lost de proble men niet op en bedreigt de plu riformiteit, vindt de TROS. Ook zou de commissie in haar 'politieke rapport' voorbij gaan aan de wensen van het publiek. „Het is opgesteld door mensen die zelf weinig kijken en die ei genlijk vinden dat de Publieke Omroep naar BBC-model moet worden gereorganiseerd." De andere omroepen zijn wel te spreken over het werk van de commissie, al zijn veel omroep-, bestuurders van mening dat de Rinnooy Kan Foto: ANP aanbevelingen die Rinnooy Kan doet grotendeels al in gang zijn gezet onder druk van de verre gaande bezuinigingen. „De KRO heeft zelf al soortgelijke problemen geconstateerd", zegt voorzitter Frans Slangen. „In die zin is het rapport iets gedateerd. De KRO werkt in middels, in nauwe samenwer king met de netpartners EO en NCRV, aan oplossingen." De AVRO laat weten 'respect te Hilversum - Europa is niet bepaald een onderwerp waarmee de nieuwsrubrieken op televisie miljoe nen kijkers trekken. Bij de NOS is dan ook lang na gedacht over een aantrekkelijke manier om verslag te doen van belangrijke ontwikkelingen als de uit breiding van de Europese Unie op 1 mei, de Euro pese verkiezingen in juni en het aanstaande Ne derlandse voorzitterschap. Besloten werd om tien weken lang per bus door Europa te trekken. Lijn 25 is inmiddels een week onderweg, vanavond brengt NOS Actueel de eerste live-uitzending, ge presenteerd door Journaal-verslaggever Wouter Kurpershoek vanuit de Letse hoofdstad Riga. Op de route, die door tien landen voert, worden eerst nieuwkomers als Polen, Tsjechië en Slovenië aangedaan, daarna zijn er haltes in 'oude' EU-lid- staten. „Iedereen was meteen enthousiast toen het idee ontstond om per bus door Europa te trek ken", zegt projectleider Peter Kloosterhuis. „Jour nalisten komen immers geregeld naar de redactie vergadering met een atlas onder de arm om aan te wijzen waar ter wereld nu weer dringend verslag gedaan moet worden. Het plan om wekenlang door Europa te reizen, viel dan ook in goede aar de." In elke uitzending van een half um zal een thema centraal staan dat in het betreffende land speelt in relatie tot Europa en tot Nederland, zoals arbeids migratie in Polen en de voedselproblematiek in Italië. Op 1 mei, de dag dat tien nieuwe landen toetreden tot de EU, staat de bus in de Sloveense hoofdstad Ljubljana om 'het feest van de uitbrei ding' in beeld te brengen. Eindpunt van Lijn 25 (de bus is genoemd naar het aantal lidstaten dat de EU per 1 mei telt) is Den Haag, waar op 9 juni een thema-avond wordt gemaakt over de Europe se verkiezingen een dag later. Presentator Wouter Kurpershoek ziet de bustrip van tien weken als 'een ontdekkingsreis door het oude en nieuwe Europa'. „Europa is voor veel mensen een ver-van-mijn-bed-show en dat geldt voor mij eigenlijk ook. Het is dan ook niet de be doeling om een Teleac-cursus of een promotie filmpje voor de EU te maken, maar een program ma waarin wij onze oude en nieuwe Europese bu ren beter leren kennen." Niet alleen NOS Actueel maakt gebruik van Lijn 25, ook het Journaal, het Jeugdjournaal, het Radio 1 Journaal en NOS Online zijn aan boord om voor hun uitzendingen reportages te maken over Euro pa. Wisselende teams van redacteuren/verslagge vers van de verschillende NOS-afdelingen zullen steeds twee weken aan boord zijn en samenwer ken op het gebied van productie, regie, redactie en techniek. „Daarmee is Lijn 25 een soort pilot-pro- ject voor de toekomst van de NOS als multimedia le nieuwsorganisatie", aldus Kloosterhuis. In 2006 zullen alle NOS-afdelingen in één gebouw worden ondergebracht, waar ze gaan samenwerken op het gebied van nieuws en sport. De dubbeldekker, die volgens producer Lukas Burgering twee weken geleden nog wekelijks toe risten van en naar de Spaanse costa's vervoerde, is in ijltempo omgebouwd tot mobiele redactie- en montageruimte voorzien van de modernste snuf jes. De met de kaai t van Europa bestickerde tou ringcar kan indien nodig dienen als noodstudio en alle technische faciliteiten draaien op een eigen stroomvoorziening. „We willen bijvoorbeeld voor komen dat als we ergens in Tsjechië een stekker in het stopcontact steken, een heel dorp zonder stroom komt te zitten." Berrit de Lange Lijn 25, tot en met 5 juni elke zaterdag, NOS, Ne derland 2, 19.25 uur. hebben voor de manier waarop de commissie de mogelijkhe den heeft geschetst om te ko men tot een sterkere, herkenba re, brede Publieke Omroep.' „Het Nederlandse omroepbe stel is uniek door zijn externe pluriformiteit en de AVRO is blij dat de commissie dat weer on derschrijft", aldus programma directeur Ad 's Gravensande. VPRO-directeur Peter Schrurs: „Het is een gedegen rapport. Wij definiëren onszelf nadruk kelijk als onderdeel van het ge heel, dus ik ga niet zeggen dat wij het goed doen als de con clusie is dat het geheel het niet goed doet. Ook wij bereiken nog te weinig mensen, en moe ten dus nog harder aan onze ei gen rol werken. Ieder van ons moet zich dit aantrekken, want de commissie maakt één ding duidelijk: dit is de laatste kans." Harm Bruins Slot, voorzitter van de raad van bestuur van de publieke omroep, noemt het rapport-Rinnooy Kan 'een uit nodiging om krachtig leiding te geven'. „De wil om samen te werken is er, maar de lieve vre de overheerst. Het wordt tijd om vanuit het resultaat te rede neren en dat betekent dat de omroepen niet langer altijd hun zin krijgen. Het geheel telt en daarvoor is een strakkere orga nisatie noodzakelijk." In de Tweede Kamer is wisse lend gereageerd. Vrijwel alle partijen delen de conclusie dat de Publieke Omroep beter kan en moet. Maar ze zijn het sterk oneens over hoe. Grootste rege ringspartij CDA is het absoluut oneens met Rinnooy Kan dat de omroepen centraler moeten worden aangestuurd. „In die vi sie worden de omroepen niet meer dan productiehuizen in plaats van wat ze zouden moe ten zijn: de spreekbuis van hun leden", aldus kamerlid Atsma. De WD vindt de aanbevelingen daarentegen lang niet ver ge noeg gaan, en wil nog drasti scher ingrijpen. „Publieke tele visie is er niet voor de leden van de omroepen, maar voor alle burgers," aldus WD'er örgü. De PvdA, de grootste oppositie partij, onderschrijft de aanbe velingen wel. Hilversum/ANP - Jeroen Soer is afgetreden als directeur Radio en Televisie van de VARA. Het vertrek gebeurt volgens de VARA „in goed overleg". Volgens de omroep vertrekt Soer na „een medisch advies om het een tijd rustiger aan te doen" en „om andere persoon lijke redenen". Adjunct-direc teur Frans Klein neemt waar. Het is nog maar net een half jaar geleden dat Soer bij de VARA begon. Hij vertrok precies een jaar geleden als directeur van RTV West. Bij de regionale omroep was Soer verantwoordelijk voor de vernieuwing van de radiopro grammering, die jammerlijk mislukte. Soer maakte van het radiostation overdag een nieuwszender, zonder muziek. Als gevolg van de nieuwe for mule kelderde het aantal luiste raars en daarmee de reclame inkomsten. Een sanering kostte 42 banen. De Nederlandse Ver eniging voor Journalisten (NVJ) houdt Soer persoonlijk verant woordelijk voor het wanbeleid bij RTV West. Jeroen Soer werkte tussen 1980 en 1986 voor de VARA als pre sentator van de radioprogram ma's De Verrukkelijke 15, Groot Licht en Het Circuit. In 1986 richtte hij de Radio 10 Groep op en werd daar directeur van. In 1992 kreeg hij de leiding over Arcade Media Groep, waar Ra dio 10 onderdeel van werd. door onze mediaredactie Hilversum - Frankrijk, Polen en Rusland hebben de European Broadcasting Union (EBU) la ten weten de voorronde van het Eurovisie Songfestival op woensdag 12 mei niet uit te zenden. Dat meldt een aan het festival gerelateerde website. Het is een streep door de reke ning van de EBU die elk deelne mend land had gevraagd de voorronde live te brengen. De landen die dit verzoek niet ho noreren zijn rechtstreeks ge plaatst voor de finale op zater dag 15 mei, en hebben dus geen belang bij de kwalificatie. Officieel heet het dat er in hun uitzendschema's geen plaats is voor twee Eurovisieshows in een week. Gevreesd wordt dat de kijkcijfers erg laag zijn. Dat betekent dat Franse, Poolse en Russische tv-kijkers niet over het lot van de 22 inzendingen, waaronder de Nederlandse, in de voorronde meebeslissen. In enkele andere landen die ook niet betrokken zijn bij de voor ronde, wordt deze show wel uitgezonden maar op minder populaire tv-kanalen. Wouter Kurpershoek wenst geen Teleac-filmpjes over de nieuwe Europese lidstaten te maken. Foto: GPD/Leendert Jansen/NOS RTV Hilversum - De RVU-radioserie Rob Muntz, de Inburger King wordt geweerd door de Wereld omroep. Hoofdredacteur Freek Eland: „De Wereldomroep zendt dagelijks ook radiopro gramma's van de Publieke Om roep uit, waaronder program ma's van de RVU. De radioserie van Rob Muntz voldoet niet aan onze kwaliteitsnormen." Volgens de RVU ontstond het tumult twee weken geleden op de dag van het overlijden van prinses Juliana. Die dag besloot de RVU, in overleg met zender coördinator Jan Westerhof, het geplande programma met als thema liefde toch uit te zenden. De RVU zendt vanmiddag om drie uur op Radio 747 AM afle vering vijf uit. RVU programm- leider laat weten 'blij verrast' te zijn dat de Wereldomroep ken nelijk 'waakt over waarden en normen voor de Nederlandse luisteraar in het buitenland'. Van Merwijk: „Over de hoog staande waarden van allochto nen en autochtonen willen we het juist hebben. Het is echter jammer dat de publieke omroe pen grote groepen van zich ver vreemden met dit soort pater nalistische maatregelen. Juist het afgelopen jaar is weer ge bleken dat de Publieke Omroep een sterk vergrijsd en blank luisterbestand heeft. De Inbur ger King experimenteert met nieuwe radiovormen en wil- nieuwe groepen bereiken." um - Het is geen toeval het nieuwe boeken- nma van RTL 4, gepro- eerd staat tegenover Sport, pal na het goed n Life Cooking. Ruim rde van de klanten van geldschieter van het nma, boekenclub ECI, is vrouw. Vrouwen zijn boekenkopers bij uit- et name in de leeftijds- ie van 25 tot 44 jaar. rit nou net de doelgroep h RTL 4, de zender die jgramma op de buis jee is volgens Rik van 1(, commercieel directeur (ECI, overigens niet ge- jft de mannelijke kijkers s zoeken hebben bij Kaft. ;|itgangspunt is om een Rekenprogramma te ma- Jet een entertainment- i benadering van het product boek. We zijn niet sec op vrouwen gericht, al kijken die natuurlijk het meest naar RTL 4. Maar mannen lezen na tuurlijk ook." De formule voor Kaft, gepre senteerd door Sylvana Simons,, is ontwikkeld door producent Schwynk, de Holland Media Groep en ECI. De zender en de boekenclub zijn, ook al niet toevallig, beide onderdeel van het Bertelsmann-concern. „Het was dus vrij logisch dat we bij elkaar terecht kwamen. Er was wel sprake van andere, soortge lijke, gezamenlijke initiatieven binnen de boekenbranche, maar die liepen op niets uit. Probeer maar eens om, bij wij ze van spreken, twintig uitgeve rijen en tien boekenketens met allemaal tegengestelde belan gen op één lijn te krijgen. De angst om de nek uit te steken was daarbij erg groot. Toen be sloten we het zelf maar te gaan doen." Over het algemeen kwakkelen boekenprogramma's op de Ne derlandse televisie via een ar metierig bestaan naar een roemloos einde. Cijfers Na het inmiddels legendarische boekenprogramma van Adriaan van Dis, dat rond de 770.000 kijkers trok in 1988 tot 1990, is het nooit meer echt goed geko men met het Nederlandse boe kenprogramma, wijzen cijfers van de Dienst Kijk- en Luister onderzoek (KLO) uit. Het pro gramma 'Ik heb al een boek' met Aad van den Heuvel en Martin Ros werd bekeken door een slordige 225.000 kijkers, VPRO's Zeeman met boeken trok een te verwaarlozen aantal van 45.000 en het zeer snel ge flopte Boeken op Zondag met Hanneke Groenteman werd door 113.000 mensen bekeken. Geef mij maar een boek, een productie van Teleac/Not werd door een wel zeer selecte kring van 26.000 kijkers gevolgd. De cijfers ten spijt, heeft Van Boekei goede hoop dat Kaft wél gaat aanslaan. „We maken een luchtig programma, gericht op een brede groep mensen. We hebben 1.3 miljoen leden, we weten dus dat die doelgroep bestaat. Maar als je boeken gaat bespreken waar pakweg 100.000 mensen in zijn geïnte resseerd, mag je blij zijn dat er 50.000 mensen kijken. Van Dis sprak ook niet iedereen aan. Zo pakken wij het dus niet aan. Tuurlijk, ook bij ons zitten schrijvers aan tafel, en er wor den goede gesprekken gevoerd, maar we gaan ook weer niet al te diep spitten over de inhoud. Het gaat ook om de schrijver zélf, het persoonlijke verhaal. We schuwen het literaire niet, maar er komen nu ook eens an dere boeken aan bod. Kinder boeken, klusboeken, dat soort dingen." Geheimzinnig Volgens Van Boekei wordt het programma niet uitsluitend een etalage van de sponsor. „Het wordt geen ECI-show, want dan vallen we zo door de mand." Er komen dus ook titels aan bod die met in de ECI-cata logus te vinden zijn. Al gaat het er natuurlijk wel om dat het be drijf er goed uitkomt. „We zijn geen ideële organisatie. Het programma moet ons wel leden opleveren of de verkoop opstu wen, daar doen we niet ge heimzinnig over. We wachten nog even af hoe zich dat ont wikkelt. We verwachten er veel van. Onze insteek is zeker niet om na negen afleveringen te stoppen. Het was een hele in vestering, maar je krijgt er wel negen keer een half uur zend tijd voor terug." De vraag of Sylvana Simons wel geloofwaardig is als presentatri ce van een boekenprogramma, is tijdens de screentest ruim schoots bevestigend beant woord, volgens de ECI-baas. „Ze stak met kop en schouders boven de rest uit. Ze interviewt goed, is toegankelijk en spreekt een groot publiek aan. Dat ver wacht je misschien niet van ie mand die de TV-Makelaar doet, maar ze maakt zich het product goed eigen. We zijn tevreden." Monique Brandt Kaft, zondag RTL 4, 18.55 uur Sylvana Simons. Foto: GPD/RTL 4/Patricia Steur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19