'Aandeelhouders voelen zich lid van Grolsch' ECONOMIE Nieuwe Huurwet geeft huurder meer rechter Zakendoen in China vol risico Schraal beddengoed 'Vergrolschte' Belg Jacques Troch neemt afscheid als topman Twentse bierbrouwer di-Arabië jn olietekort ncton - Saudi-Arabië zal zorgen dat er genoeg 1 de wereldmarkt is. Het ïw samenwerken met ïgton om te voorkomen gere energiekosten de economie schaden. Dat e Saudische ambassa- n de VS, prins Bandar bin in Washington gezegd. ■Bandar zei dat hij de .jcaanse president Bush in ,jtte Huis de boodschap •Vergebracht van kroon- Ibdullah, de regeringslei- ',iii Saudi-Arabië. De ont- ■ig vond plaats op de dag ^organisatie van olie-ex- ,fende landen OPEC, waar- 'Judi-Arabië het belang- Ipid is, begon met een be- ■ïg van de olieproductie 'jjn miljoen vaten per dag. Ild-bestuurder r Hagemeyer cn - De bestuursvoorzit- SAtos Origin, B. Bourige- ji Ahold-bestuurslid M. 'ld worden commissaris ^handelshuis Hagemeyer. ;jeft deze onderneming bekendgemaakt. Vol- 'jagemeyer brengen de 'ostige toezichthouders itionale bestuurservaring jok zijn ze deskundig op Ijiied van automatisering, hndel en distributie. Atos 'jis een van de grootste Organisaties op het ge- jn computersystemen. Ideelhouders moeten !]l instemmen met de be- •tig van Bourigeaud en De i 'j technische >thandel lil AG - Werkgevers in de 1 jche groothandel en vak- 'ji zijn het na ruim een ;,h onderhandelen en |en toch eens geworden jn nieuwe CAO. FNV Tnoten en de CNV Dien end hebben een akkoord i!(met werkgeversorgani- i'jTG over een nieuwe col- j arbeidsovereenkomst i,| circa 45.000 werkne- ;i de sector. „Aangezien >1 met terugwerkende '■'geldt vanaf 1 april vorig jgen de werknemers een i.rele loonsverhoging van ^ent", stelde CNV-on- )|delaar R. Leloux. Hij \j daarbij op dat werkge- 5,a werknemersorganisa- i,Jt het kabinet in het Na- koord alleen voor 2004 j hebben afgesproken ÜDAO-lonen nagenoeg '|n worden. .ontbijt aan -ukentafel i - Nederlanders jn afgelopen kerst al bor. Vanwege de econo- teruggang koken zij ook jen hun eigen maal. Dat it supermarkt Albert Mensen letten steeds de portemonnee." een woordvoerster :n zij veel aandacht aan Jeding van hun huis. Al- ijn schat dat consumen- 2 Pasen meer dan tien eieren eten. Dat komt ongeveer 600.000 kilo. de supermarkt drinken met Pasen drie keer zo- s geperst sap als nor- ds meer ssementen jam - Het lijkt erop dat neer zaken bankroet in vorig jaar. In 2003 J8750 faillissementen oioken, het hoogste aan win jaar. Inmiddels telt jeksbureau Graydon er 6in het eerste kwartaal, |905 in de eerste drie o5n van vorig jaar. Gray- ot de oorzaak van het Qtntal faillissementen 5fi ondeskundig onder schap. De stijging is ook 0icte gevolg van de om- oie golf van nieuwe be- de jaren 2000 tot 2| die periode waren er 4 beginnende onderne- '°i q[ erbedrijf Evides heten iurg/rotterdam - Het waterbedrijf, gevormd n fusie tussen het e Delta Water Bedrijf en 1-Hollandse Waterbe- opoort, gaat Evides he naam werd gisteren be- naakt na de onderteke- de fusieovereenkomst roetsluis. Door de fusie Evides nu tot de groot- cwaterbedrijven van nd met ongeveer een aangesloten huishou- Zeeland en het zuidelijk Zuid-Holland. Daar- Evides de grootste leve- Van industriewater, wa- ateerde diensten en rkinstallaties voor de e in het noordwesten opa, aldus de nieuwe atie. zaterdag 3 april 2004 door Jacqueline van Ginneken boekelo - Thuis in Delden, op een flinke fietsafstand van En schede, mag hij graag genieten van een Belgisch trappistenbier tje. En een glaasje wijn vindt hij ook lekker. Maar als Jacques Troch, de topman van de Twent se bierbrouwer Grolsch na een werkdag thuiskomt, pakt hij eerst een pijpje uit de koelkast. Of een beugelfles, het icoon van Grolsch. De aimabale Belg met Vlaamse tongval is in die veertien jaar 'vergrolscht', zoals hij zelf zegt. Hij is trots op de 'geweldige brouwerij' in Boekelo. Transpa rant met veel glas, licht en met loopgangen in de Grolsch-groe ne kleur die de productie- en andere afdelingen met elkaar verbinden. Graag had Troch hier prins Willem-Alexander rondgeleid die op 7 april de of ficiële opening zou verrichten. Maar het hof is tot 12 april in rouw. „Hij komt later ongetwij feld nog voor een bezoek." Maar dan is de hypermoderne brouwerij niet langer zijn do mein. Op 27 april neemt hij af scheid van de aandeelhouders. Na een leven van 35 jaar in het bier gaat de bijna 62-jarige Troch met pensioen. In 1990 kwam hij bij Grolsch. Sinds 1997 is hij er de baas. Onder meer om vijandige aanvallen van zijn vorige werkgever, de Belgische bierreus Interbrew af te weren. Diepe indruk maakte de vuur werkramp op 13 mei 2001 aan de voet van de brouwerij in En schede. Hij haalt de foto's er bij. Beelden van uitslaande Vertrekkend Grolsch-directeur Jacques Troch mag graag genieten van een Belgisch trappistenbiertje. Maar als hij thuiskomt pakt hij altijd eerst een pijpje uit de koelkast. Foto: GPD/Theo van Zwam vlammen uit het dak van de brouwerij, van inktzwarte luch ten, van chaos en ellende. „We hebben veel geluk gehad, want stel dat deze explosie had plaatsgevonden op een gewone werkdag." Na de ramp is hij anders gaan kijken naar sommige dingen. „Dan zie je dat het in de maat schappij teveel over geld gaat, een beetje minder is ook goed. De prioriteit moet liggen bij mensen en medemenselijkheid. Maar we rennen, rennen, ren nen, om nog meer geld en nog meer zogeheten welvaart te ver zamelen." Hij heeft lang ge zocht naar een goed woord, een beter woord voor onthaasten. En hij heeft het gevonden, bij de Romeinen. Festina Lente, hij schrijft het op. 'Haast u lang zaam'. Maar dat weerhoudt Grolsch er niet van om meer bier in bin nen- en buitenland te verko pen, haast hij zich te zeggen. Als de kleine speler op de bier markt zelfstandig wil blijven voortbestaan, moet er jaar na jaar een goed resultaat gehaald worden. „Grolsch moet groei en. Maar gecontroleerd, een ge zonde groei. En misschien moeten we ons dan weieens haasten. Want de concurrentie is hevig, er worden geen ca deautjes weggegeven. De bierwereld buiten Grolsch is volop in beweging. Analisten zien in het bedrijf een mooie ovemameprooi. Maar dat heeft bij Troch nooit op de agenda gestaan. Daar vaart niemand wel bij, vindt hij. De aandeel houder krijgt misschien een pak geld, maar wat kan hij daarmee doen? „Speculanten interesseren ons niet. Onze aandeelhouders beschouwen zich als lid van een onderne ming en we geven elk jaar een leuk dividend." Een overname is ook niet in het belang van de werknemers. Want de continuïteit van het bedrijf is het beste verzekerd door zelfstandig te blijven. „Kijk naar de autoindustrie. Als Re nault gaat saneren, dan is dat nooit in eigen land. Wij beslis sen hier alles zelf, er gaan geen dikke rapporten naar verre hoofdkantoren waar ze er toch niets van begrijpen. Grolsch is in deze regio ontstaan. Je hebt dan de verantwoordelijk voor een stuk werkgelegenheid." Daarom is de nieuwe brouwerij zo belangrijk. Symbool voor een nieuwe toekomst voor Grolsch. „Het is een kwestie van overleven. Je moet efficiënt zijn. De samenvoeging van de brouwlocaties Groenlo en En schede levert straks een jaarlijk se besparing op van tien mil joen euro." Om dezelfde schaalvoordelen te hebben als de grote jongens is Grolsch strategische allianties aangegaan met andere brou wers zoals het Duitse Warstei- ner en met Miller, de tweede brouwer van de VS. Nieuwe af zetmarkten zoeken is een ande re strategie. Maar vooralsnog zet Grolsch alleen zijn kaarten op Engeland, de Verenigde Sta ten, Canada, Australië en Frankrijk. Nieuw bieren moeten de krimp in de Nederlandse biermarkt pareren en het Grolsch-aandeel van circa 15 procent vasthou den. „Het Noaberbier - speciaal gebrouwen ter gelegenheid van de verhuizing naar Boekelo - is straks ook bij landelijke slijters te koop. Grolsch komt zeker met nieuwe bieren, en met nieuwe verpakkingen." China ontwikkelt zich in hoog tempo. Naast de Jinmao Tower in Shanghai wordt alweer een 101 verdiepingen hoog kantoorgebouw neergezet. Foto: Reuters/Claro Cortes IV door James McGonigal Rotterdam - China is voor het Nederlands bedrijfsleven op dit ogenblik 'hot'. Na de grote be drijven willen ook de kleinere erheen. Maar risico-analisten waarschuwen voor de volstrekt onbekende risico's. En voor de vereiste lange adem. Veel westerse bedrijven, ook in Nederland, kijken op het ogen blik naar China, de economi sche reus die langzaam wakker wordt. Ondernemers denken daar op twee manieren voor deel te kunnen halen. In de eer ste plaats door de groeiende koopkracht. Volgens een recent onderzoek van exportorganisa tie Fenedex ziet tien procent van de Nederlandse exporteurs China als nieuwe markt. In de tweede plaats zien veel bedrijven de lage lonen en goedkope infrastructuur van China als ideale omgeving om een deel van hun eigen produc tie uit te plaatsen: nóg goedko per dan Oost-Europa, ondanks de langere transporttijden. Ne derlandse bedrijven schatten dat nog dit jaar tien procent van de industriële productie uit China zal worden gehaald. „Dat is allemaal waar", zegt Wilco de Haan, „Maar er zijn enorme valkuilen. Er zijn risi co's die je als westerling hele maal niet ziet. Bovendien is de regelgeving ingewikkeld en de bureaucratie groot. Daar staan geweldige kansen voor een on dernemer tegenover. Maar als hij de problemen niet goed weet in te schatten is het gevaar dat zijn bedrijf ten onder gaat heel groot." De Haan is manager van de Global Business unit van Aon Nederland. Bij deze verzeke ringsmakelaar en specialist op het gebied van risicomanage ment, met hoofdkantoor in Chicago, werken wereldwijd 55.000 mensen. Zij adviseren bedrijven bij het onderkennen van risico's en het nemen van maatregelen. Dat gaat verder dan alleen verzekeren. Aon kijkt ook naar zaken als rol van loka le overheid, soort bedrijfstak en internationale ontwikkelingen. „China is op dit moment in rap tempo aan het moderniseren. Dat betekent een algehele ver bouwing, die uitwaaiert van de grote steden naar het platte land, ook naar gebieden waar nog nooit bedrijven hebben ge staan", zegt De Haan. Een bui tenlandse ondernemer kan in gaan op een zeer goedkoop aanbod ergens iets neer te zet ten en de lokale bevolking als arbeidskrachten in te huren. „Maar misschien is dat gebied wel gevoelig voor aardbevin gen, of overstromingen", aldus De Haan. De Haan raadt iedereen die iets in China wil dan ook aan zich te verzekeren van een goede loka le partner. „In dit gigantische land, waar de nationale regelge ving wordt aangevuld door re gionale, en ook door plaatselij ke regels en gebruiken, heb je als bedrijf simpelweg een plaat selijk contact nodig om te voor komen dat je omver wordt ge blazen door dingen die je zelf niet kon zien aankomen." Aon is zelf sinds 1986 actief in China. Het opende toen een eerste kantoor in Beijing. Maar pas enkele jaren geleden kreeg het een vergunning als make laar in verzekeringen. „Dat illu streert hoe lang het soms kan duren in dit land. Eigenlijk moet je hier investeren met geld dat je bedrijf niet echt - acuut - nodig heeft of zou kun nen hebben", aldus De Haan. Hij wil daarmee maar zeggen dat China als investerings- en ondernemingsland heel inte ressant is. Er valt veel te verdie nen. Maar ondernemers moe ten geen successen binnen en kele jaren verwachten. „Een be drijf dat zich dat niet kan per mitteren, moet niet naar China gaan", zegt hij. „Want als het dan mis gaat, komt ook het Ne derlandse bedrijf in gevaar." ECONOMIEWIJZER Huurders betalen naast de kale huur meestal ook een maandelijks bedrag aan servicekosten. De invoering van het nieuwe huurrecht vorig jaar augustus, heeft ook gevolgen voor deze service kosten. Verhuurders moeten bijvoor beeld sneller met de eindafrekening ko men. En als je het niet eens bent met het voorschot voor de servicekosten, kun je daar nu ook iets aan doen. Een verhuurder mag nooit meer service kosten in rekening brengen dan de wer kelijke kosten. De hoogte van de service kosten moet bovendien redelijk zijn. Met het nieuwe Huurrecht wordt onder scheid gemaakt tussen servicekosten en het begrip 'woonservice'. Onder service kosten valt het hele pakket leveringen en diensten van de verhuurder. Woonservi- cekosten zijn alleen die kosten die ver band houden met de bewoning van de woonruimte (zoals de kosten in het ka der onder). Verhuurders kunnen name lijk nog andere diensten aanbieden. Denk aan huishoudelijke hulp, maaltijd verstrekkingen of medische zorgverle ning. Dit zijn misschien wel servicekos ten, maar nadrukkelijk geen woonservi- cekosten. Dit onderscheid is van belang wanneer er met de verhuurder een con flict is. Bij geschillen over woonservice- kosten kun je namelijk terecht bij de huurcommissie, wat een relatief een voudige stap is. Een geschil over andere servicekosten kan alleen worden voor gelegd aan de kanton rechter. Overigens moet je wel altijd eerst proberen er met de verhuurder uit te ko men. Een verhuurder kan niet zo maar een dienst uit het service- pakket schrappen of eraan toevoegen. „Daarvoor heeft hij toestemming nodig van ten minste 70 pro cent van de huurders", vertelt Hans Rose- boom, woordvoerder van de Nederlandse Woonbond. Dat ge beurt via een schriftelijke enquête. Als voldoende huurders akkoord gaan met een wijziging, moeten alle huurders ook de bijbehorende kosten accepteren. De ze regel geldt voor service die alleen aan alle huurders gezamenlijk kan worden geleverd. In de meeste gevallen worden de kosten voor service en diensten in de vorm van een voorschot door de verhuurder in re kening gebracht. De verhuurder moet bij de eindafrekening alle posten afzon derlijk specificeren en ook aangeven hoe alle kosten over de bewoners worden verdeeld. „De vragen die bij ons binnen komen gaan meestal over de hoogte van EIGEN BEURS Brenda van Dam de eindafrekening. Of er zijn problemen over de specifica tie van de servicekosten", ver telt Roseboom. „Bedragen zijn onduidelijk of er wordt op eens een huismeester opge voerd die de huurders nog nooit hebben gezien." Met de invoering van het nieuwe Huurrecht moet de eindafrekening binnen zes maanden na het verstrijken van het kalenderjaar bij de huurder in de brievenbus lig gen. Als je het niet eens bent met de kosten op de eindafre kening of er staan onduidelijk heden in, dan kun je de ver huurder vragen om inzage te geven in alle rekeningen en dergelijke. De verhuurder is hiertoe verplicht. Heeft dit niet het gewenste resultaat, dan is het mogelijk om de huurcommissie te vragen een uitspraak te doen over wat een redelijk bedrag aan woonservicekos- ten is. Dat kan sinds kort ook voor een voorschotbedrag dat veel te hoog lijkt. Eerst kon alleen bezwaar worden ge maakt tegen de eindafrekening. Met de afrekentermijn van zes maanden zijn huurders sneller dan voorheen in staat om actie te ondernemen. „Ik herinner me een groep huurders die pas na meer dan twee jaar een bedrag van 60.000 eu ro aan te hoge servicekosten terug kreeg", vertelt Roseboom. Overigens geldt voor de eindafrekening van 2003 een overgangsregeling: verhuurders hebben nu nog tot eind dit jaar de tijd om met de eindafrekening te komen. Meer informatie: www.woonbond.nl www.rninvrom.nl www.huurcommissie.nl Meest voorkomende woonservice gas, water en elektra klein onderhoud dat eigenlijk voor rekening is van de huurder, zoals de binnenriolering, geiser, schoorsteen of dakgoot schoonmaken van de gemeenschap pelijke ruimtes het gebruik van vuilniszakken of af valcontainers tuinonderhoud meubilering en stoffering kosten van een eventuele huismees ter als die taken voor huurders uit voert Pats. Er slaat een steen tegen je voorruit. Je ziet een ster, wat uitlopende scheuren en lang zaam verbrokkelt je eens zo heldere ruit tot een verzameling afgebakende eilandjes. Ik heb het idee dat Nederland op de zelfde manier langzaam maar onafwendbaar uiteenvalt in los se stukjes. In allerlei voorzie ningen blijft de overheid in ge breke. Mensen zien het en zor gen zelf voor aanpassingen. Maar die aanpassingen gelden dan niet voor iedereen en het gevolg is verbrokkeling in toe gang tot kwaliteit. Twintig, dertig jaar geleden was er nauwelijks sprake van kwali teitsverschil in openbare basis scholen. Evenmin in het voort gezet onderwijs. Ze speelden geen rol in publieke discussies of in de keuzes die ouders maakten voor hun kinderen. De overheid zorgde voor een sys teem waarin de verwachte kwa liteit overal hetzelfde was. Die garantie kan de over heid niet meer bieden. De ver schillen wor den vervolgens vergroot door dat ouders er op gaan reage ren. En dat zijn natuurlijk juist de ouders die kwaliteit be langrijk vin den, hun kin deren onder steunen, de school kritisch vol gen, indien nodig extra midde len bijdragen. Goede scholen krijgen zo impulsen om nog be ter te worden. Ook vroeger hadden kinderen uit de betere kringen betere kansen in de maatschappij. Maar dat waren verschillen die buiten de school stonden. Nu schoolkwaliteit gaat samenhan gen met ouderlijk milieu draagt het schoolsysteem zelf bij aan de ongelijkheid. Waar vroeger de school kon bijdragen aan demping van verschillen, kun nen scholen nu katapulten worden in vergroting van ver schillen. De politie was er natuurlijk al tijd al een beetje meer voor sommigen dan voor anderen. Inbraak bij de burgemeester of een rijke industrieel zal altijd meer aandacht hebben gekre gen dan inbraak in een arbei derswijk. Toch was er vroeger een soort basisveiligheid voor iedereen, arm of rijk Nu de cri minaliteit zo is toegenomen, biedt de overheid niet langer die basisveiligheid voor ieder een. Kostbare alarmsystemen, buurtbeveiliging, appartemen- tpnrnmnlpypn Hip arhtpr hplr- Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam ken en elektronische drempels verdwijnen: rijke burgers die zich afzonderen en hun eigen veiligheid regelen. Toenemende ongelijkheid in beleving van veiligheid en bescherming zijn het gevolg. Over universiteiten wordt ge klaagd, ook door studenten, dat er teveel vervlakking is, te wei nig intellectuele uitdaging. Er is sprake van enige beweging in dit opzicht, maar het is evident dat als dit te weinig soelaas biedt, er privaat initiatief zal ontstaan om buiten de bestaan de universiteiten om instellin gen te creëren die wel hoge ei sen stellen aan inzet en ambitie en die wel de gewenste uitda gingen bieden. Ziekenhuizen en klinieken kun nen de vraag niet aan. Om lan ge wachttijden te ontgaan rege len bedrijven speciale toegang en gaan contracten aan met particuliere klinieken. Patiënten wijken uit naar het buitenland. Het zieken fondspakket wordt uitge kleed, en men sen met een laag inkomen en weinig aan dacht voor hun gezondheid, laten de zorg varen. Welge- stelden vinden hun weg in particuliere kli nieken, minder gestelden blij ven achter met lagere kwaliteit gezondheidszorg. Als de overheid niet langer ba siskwaliteit garandeert, zal pri vaat initiatief daarop insprin gen. De bodemdaling in de kwaliteit wordt door particulie ren opgevangen met een geva rieerd pakket aan compensa ties, zoals ook in de natuur op schrale grond de rijJete variatie voorkomt. Het steentje waar het allemaal mee begon, is de bezuinigingsdrift van de over heid. Maar het proces moet steunen op wensen die in de bevolking leven. Het merkwaardige is eigenlijk dat solidariteit afneemt naar mate de rijkdom toeneemt. Een econoom zou een omgekeerde voorspelling doen: als we meer te besteden hebben, zijn we ook meer bereid om solidair te zijn. Zoals met luxe goederen: je geeft meer uit aan zonvakan ties als je inkomen toeneemt. Kennelijk is solidariteit een in ferieur goed: je wilt er vanaf zo dra je voldoende te besteden hebt, als schraal beddengoed en stug toiletpapier. Solidariteit als stug toiletpapier: soms ben je verrast door je ei- opn pnnrliicipc

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9