NAVO breidt uit in Afghanistan BUITENLAND Scheurtjes in het pantser van Condoleezza Rice Toenadering landen rond Middellandse Zee Twee kopstukken van ETA gepakt in Frankrijk 'Ik wil een paar aanslagen opbiechten Marinier veroordeeld na misbruik internet-lie^ e Vingerafdruk verplicht voor reis naar Amerika VS straffen bedrijven voor nucleaire handel met Iran Even buiten paffen -Laat -fat met rust ngton - Washington sraël opgeroepen de Pa- Se leider Arafat met rust :n. De Verenigde Staten niet dat de regering in Je- m hem laat vermoorden i gaat uitwijzen. De Ame- n reageerden op dreigen- vatingen van de Israëli- ïemier Sharon, die in een èw Arafat niet „onaan- s^r" noemde. 4) >'s Vaticaan 'turn verkocht 3 5/ Een nieuwe reeks euro- n van het Vaticaan is gis- jinnen drie uur uitver- jeraakt. Honderden ver- l^ars stonden al voor )gang in de rij. Vorig jaar de verkoop aan de rand t St.-Pietersplein tot op- "s onder de ruim duizend -gden. Ditmaal werden de ji verkocht bij de basiliek ~iulus buiten de Muren, munten dragen de af- ig van de paus. fn geen furger meer [est - Op 29 april, twee roordat Hongarije lid tan de EU, stemt de ge waad van Boedapest voorstel om het ere- tahap van Josef Stalin in jen. De sovjetdictator, 1953 overleed, kreeg het jerschap van Boedapest toen Hongarije door de Jnie was bezet. heeft al liljoen dollar igton - De Democrati- sidentskandidaat John :eft de eerste drie :n van 2004 ruim 43 mil- lllar voor zijn verkie- -impagne bijeengebracht, jsultaat is nog nooit eer- iaald. De Democraten r een heropleving" vast (bereidheid om geld te n, meldde de Ameri- Ikrant Washington Post. este geld komt via het t binnen. zaterdag 3 APRIL 2004 Foto: Reuters "je Le Pen tens racisme Een rechtbank in Parijs -an-Marie Le Pen, de lei- \j[het extreem-rechtse ijational, veroordeeld tot _iend euro boete wegens petten tot rassenhaat, rjjng was een interview rJer vorig jaar in dagblad vide, waarin hij fulmi- ^regen moslims. Het was s te keer dat Le Pen werd pjeeld voor racisme of an- sme. okjesprijs - koningin - De Deense koningin the heeft gisteren een Lfiristan Andersen-prijs rlngst genomen voor de zJes die zij heeft gemaakt ^n sprookjes van de ischrijver. De 64-jarige 'the is behalve koningin mistenares. aa ers verminkt kans op asiel ^lm - Honderden asiel- Bverminken hun vingers eermesjes, bijtend zuur inde voorwerpen om blaken op een verblijfs- ling in Zweden. Bij 5 van de sinds januari .inengekomen asielzoe- *i geen leesbare vinger- pieer worden genomen, iigratiediensten via de ie vingerafdrukkenbank ||en dat een asielzoeker Ben aanvraag heeft inge- 9 een EU-land, wordt 'eet weggestuurd. s Angels boos holieren I - De eindexamenca- ~"van de Finse middelba- |l Hellu - een shirt met iugeld en gehelmd lofd en de tekst Hellu's wordt niet gepruimd jFinse afdeling van deze jub. Twee Angels pakten gen het shirt af en eiste Jichool de andere shirts, «ol voldeed onmiddellijk ■(verzoek. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De NAVO gaat haar aanwezigheid in Afghanistan uitbreiden. De ministers van bui tenlandse zaken van het bond genootschap besloten gisteren om regionale wederopbouw- teams te stationeren in vijf noor delijke steden. Secretaris-gene raal Jaap de Hoop Scheffer heeft maanden bij de lidstaten gebe deld om de benodigde man schappen en materieel bij elkaar te krijgen. „Afghanistan is en blijft voor de NAVO de grootste uitdaging", zei minister van buitenlandse zaken Ben Bot gisteren in Brus sel na het overleg. De NAVO praat al maanden over uitbrei ding van het aantal reconstruc tieteams, maar de ambities lie pen steeds stuk op gebrek aan mogelijkheden. Minister van defensie Henk Kamp heeft in december al drie Apache-ge vechtshelikopters toegezegd, met zestig tot honderd man. Bot benadrukte dat de NAVO moet zorgen dat er in septem ber in Afghanistan 'veilige ver kiezingen' gehouden kunnen worden. „We moeten de situa tie zo veilig maken dat kiezers zich kunnen registeren." De re gionale teams bestaan uit twee tot driehonderd militairen die niet alleen moeten bewaken en beveiligen, maar ook moeten helpen bij de wederopbouw van het verwoeste land. Groot- Brittannië, Italië en Duitsland hebben inmiddels manschap pen toegezegd. De NAVO verwacht dat het bondgenootschap op korte ter mijn nog verder wordt uitge breid. Na de feestelijke toetre ding van zeven voormalige Oostbloklanden staan ook Kro atië, Albanië en Macedonië te trappelen om lid te worden. Het bondgenootschap zoekt nauwe banden met de landen rond de Middellandse Zee. „Onze deur, staat open", zei se cretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer gisteren na de toetre dingsceremonie in Brussel voor zeven nieuwe leden. Tijdens een korte plechtigheid hesen militairen uit Roemenië, Bulga rije, Slovenië, Slowakije, Est land, Letland en Litouwen gis termorgen hun nationale vlag voor de deur van het hoofd kwartier in Brussel. De Bulgaar se minister van buitenlandse zaken Solomon Pasi kon zijn tranen nauwelijks bedwingen toen zijn volkslied werd ge speeld. „Een indrukwekkende ceremonie en een emotioneel moment, zelfs voor iemand die zo nuchter is als ik", zei zijn Nederlandse collega Ben Bot. Oorlog of geen oorlog, NAVO-troepen of geen NAVO-troepen, er is iets dat in Afghanistan altijd doorgaat: Buzkashi. Gisteren speelden de teams van de Panshir-vallei en de provincie Parwan dit spel tegen elkaar. Doel is het kadaver van een geit te veroveren en dat in een cirkel op het speelveld te deponeren. In het verleden werd als 'geit' ook wel het hoofd van een verslagen tegenstander gebruikt. De Afghanen zijn tra ditioneel uitstekende ruiters en hun paarden worden speciaal getraind voor deze ruwe sport, 's Zomers ligt de competitie stil omdat in de zo merse hitte de schrammen en schaafwonden die de paarden - en ruiters - oplopen snel kunnen infecteren. Foto: AP „Het is belangrijk dat al die lan den, die nog niet zo lang gele den als vijand naar ons keken, nu samen met ons naar oplos singen zoeken over hoe het ver der moet in bijvoorbeeld Afgha nistan." „Voor ons wordt een droom werkelijkheid", zei de Litouwse minister Rihard Piks. De NAVO telt nu 26 leden. De ceremonie in Brussel markeert de grootste uitbreiding in het 55-jarige be staan van het bondgenoot schap. Maar de manier waarop dat beslist over militaire acties zal niet veranderen, benadrukte De Hoop Scheffer: het bondge nootschap komt pas in actie als alle landen het daarover eens zijn. „Zesentwintig landen ver zekeren de veiligheid en on schendbaarheid van eikaars grenzen. Dat is de sterkste be lofte die onafhankelijke staten ten opzichte van elkaar kunnen doen." madrid/anp - De Franse politie en de Spaanse Guardia Civil hebben gisteren in een geza menlijke actie twee ETA kop stukken aangehouden. Dat hebben bronnen bij de Spaanse veiligheidsdiensten ge meld, aldus het Spaanse pers bureau Europa Press. De politie hield Félix Ignacio (Inaki) Esparza Luri in Dax in het zuiden van Frankrijk aan. Esparza (41) is logistiek com mandant van de Baskische af scheidingsbeweging. Hij heeft verscheidene aanslagen op Spaanse politieagenten op zijn naam staan. Volgens de krant El Mundo was Esparza een rijzen de ster binnen de ETA. Hij zou onder meer verantwoordelijk zijn voor de diefstal en het ver vaardigen van explosieven. Ook zou hij verscheidene ETA-com mando's hebben voorzien van het benodigde materiaal om aanslagen te plegen. In de Franse regio Angoulême hield de politie ETA-kopstuk Félix Alberto López de Lacalle, alias Mobutu aan. Die ontsnap te in november 2000 uit een ho tel in het Franse Aubusson ter wijl hij onder constante politie bewaking stond in afwachting van een uitspraak over zijn mo gelijke uitlevering aan Spanje. Een rechtbank in Baskenland heeft woordvoerder Amaldo Otegi van de verboden Baski sche partij Batasuna tot vijftien maanden cel veroordeeld om dat hij terroristische activiteiten van de ETA zou hebben goed gekeurd. Otegi zou bij de begra fenis van een vermeend ETA-lid in 2001 het idee hebben verde digd dat het geweld van de ETA essentieel was in het streven naar zelfbestuur voor Basken land. De Spaanse overheid heeft Ba tasuna in mei vorig jaar buiten de wet gesteld. Harde Noorse neo-nazi komt tot inkeer na Jezus-film door onze correspondente Windy Kester oslo - „Ik ben Johnny Olsen en heb de film over Jezus gezien. Nu wens ik vrede te sluiten met mij zelf en anderen. Ik wil mezelf aange ven bij de politie, maar eerst mijn verhaal ver tellen." Dat zei een van Scandinavië's bekend ste neo-nazi's, terwijl hij de redactie van de Noorse krant Dagbladet opwandelt. Olsen (41) is de afgelopen twintig jaar betrokken geweest bij en veroordeeld voor twee liquidaties, schietpartijen en talloze straatgevechten tus sen neo-nazi's en anti-racisten. Maar 'de ge vaarlijkste man van Noorwegen' raakte zo on der de indruk van de omstreden film The Pas sion of the Christ van Mel Gibson, dat hij zich zelf afgelopen week aangaf bij de politie. Olsen is enige tijd leider geweest van een na tionalistische cel in Noorwegen en geniet groot respect in het neo-nazimilieu, vanwege twee zware bomaanslagen op een kraakpand in het centrum van Oslo, beginjaren negentig. Ondanks uitgebreid politieonderzoek werd de dader nooit gevonden. „Ik heb die bommen gelegd", zegt Olsen nu tegen de krant. Ook vertelt hij over wapens, munitie en dyna miet, die hij in het bos begraven heeft. Een tochtje naar de aangewezen plek levert de journalisten het bewijs. Olsen neemt een deel van het materiaal mee en laat zich later afzet ten op het politiebureau. „Ik wil graag een paar bomaanslagen opbiechten", zegt hij te gen de dienstdoende agent, die hem vervol gens insloot. De laatste keer dat Olsen in de gevangenis zat, studeerde hij theologie en bekeerde hij zich tot het Christendom. De neo-nazi hield zich vooral bezig met de thema's schuld, lijden en vergiffenis. Naar eigen zeggen heeft hij al jaren spijt van verschillende daden. The Passion of The Christ gaf echter de doorslag voor een volledige schuldbelijdenis. Olsen: „De film heeft een boodschap over genade, liefde en vergiffenis. Voor mij was het een signaal van God". Hij zegt nu gebroken te hebben met het nazisme. Het feit dat Olsen nu zelf naar de politie is ge stapt, kan goed voor hem uitpakken. Hoewel hij wordt aangeklaagd wegens poging tot moord en een gevangenisstraf van 21 jaar ris keert, kan hij door zijn overgave namelijk re kenen op een forse strafvermindering. londen/anp-afp - Een voorma lige Amerikaanse marinier is gisteren veroordeeld tot 4,5 jaar cel wegens het ontvoeren van een 12-jarig Brits meisje dat hij via internet had leren kennen. Toen de 33-jarige Toby Studa- baker zijn in temetliefde She- vaun Pennington in juli vorig jaar in Manchester kwam op zoeken, ontvoerde hij het meis je en trok met haar vier dagen door West-Europa. De politie omschreef Studabaker, een ge decoreerd Afghanistan-vete- raan, als een „berekenende" en „gevaarlijke" man. De ontvoe ring veroorzaakte een interna tionale klopjacht, waaraan poli tiemensen uit Groot-Brittannië, Ierland, Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Staten meededen. Toen Studabaker hoorde dat de politie jacht op hem maakte, zette hij het meisje op een vliegtuig naar huis. Vervolgens gaf hij zich in het Duitse Frank furt aan. Studabaker ontkende dat hij wist dat het meisje nog maar twaalf was. Pas afgelopen februari bekende hij het kind seksueel te hebben misbruikt. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Alle Nederlandse en Belgische reizigers naar de Verenigde Staten moeten vanaf 30 september na aankomst op een Amerikaanse lucht- of zee haven hun vingerafdruk laten nemen. Ook wordt tijdens het controleren van het paspoort een digitale foto gemaakt door de Amerikaanse immigratie dienst. Tot nu toe gold deze ex tra identiteitscontrole alleen voor mensen met een visum. De VS hebben deze stap geno men omdat het met name in Europa onmogelijk blijkt om op korte termijn paspoorten met biometrische kenmerken (zoals een vingerafdruk of iris-identifi catie) in te voeren. Overigens heeft het ministerie van binnenlandse veiligheid het Amerikaanse Congres om twee jaar uitstel gevraagd omdat ook de de VS zelf meer tijd nodig hebben om dergelijke paspoor ten te kunnen verstrekken. De VS zijn niet van plan om vi sumplicht in te voeren voor rei zigers uit de 27 landen - waar onder Nederland en België - die nu een ontheffing hebben voor toeristen die korter dan 90 da gen in de VS verblijven. Zo'n dertien tot veertien miljoen rei zigers maken daarvan gebruik, en Amerikaanse consulaten zijn nu al overbelast door het tijdro vende en kostbare visumpro ces. Nederlanders die in de VS willen werken of studeren moe ten wel een visum aanvragen. Sinds de VS op 5 januari met het nemen van vingerafdrukken - van beide wijsvingers - zijn begonnen, zijn al 2,5 miljoen reizigers op die manier geregi streerd. Dat heeft volgens het ministerie van binnenlandse veiligheid ge leid tot de aanhouding van 200 mensen op verdenking van cri minele activiteiten of immigra tiefraude. Volgens staatssecretaris Asa Hutchinson van binnenlandse veiligheid, zal het met de lange rijen voor de immigratiedienst wel loslopen. De,paspoortcon trole duurt volgens hem maar 23 seconden langer om (digita le) vingerafdrukken en foto's te nemen en de informatie te con troleren in Amerikaanse data bestanden. Een andere verscherping die vanaf dit najaar geldt, is dat alle kinderen - hoe oud ze ook zijn - vanaf 26 oktober alleen Ameri ka inkunnen met een eigen paspoort, of - als ze in het pas poort van hun ouders staan - met een visum. washington/anp - De Ameri kaanse regering legt sancties op aan dertien buitenlandse be drijven die kennis en materiaal hebben geleverd aan Iran waar mee dat land kernwapens zou kunnen ontwikkelen. Dat heeft de regering-Bush gisteren mee gedeeld aan het Congres, meld de de New York Times. De bedrijven zijn gevestigd in China, Rusland, Macedonië, Wit-Rusland, Taiwan, Noord - Korea en de Verenigde Arabi sche Emiraten. Zij mogen gedu rende twee jaar geen goederen of diensten exporteren naar de Verenigde Staten en geen zaken doen met Amerikaanse bedrij ven. Volgens onderminister van bui tenlandse zaken John Bolton ziet de Amerikaanse regering dergelijke sancties tegen bedrij ven als een prima middel om de verspreiding van nucleaire technologie tegen te gaan. Hij kondigde aan dat spoedig meer bedrijven die worden verdacht van nucleaire handel met Iran, vergelijkbare maatregelen tege moet kunnen zien. punchestown - In Ierland mag sinds een week bijna nergens meer worden gerookt. Zo vloogf de Ierse politicus die in een bar stiekem een sigaret opstak, direct uit het Ierse schaduwkabinet. Dus minister Gerrit Zalm was gewaarschuwd. Daarom ontsnapten Zalm en zijn Luxemburgse ambtgenoot Jean-Claude Juncker gisteren even uit de vergadering met hun EU-collega's in het Ierse Punchestown om bui ten een sigaret op te steken. Zalm is in Ierland voor de Ecofin, de halfjaarlijkse vergadering van de ministers van economische zaken en financiën van de Europese Unie. Foto: AP Condoleezza Rice kijkt doorgaans grimmig en competent. Maar soms valt ze uit haar rol. Zoals hier, op i mei vorig jaar op het Amerikaanse vliegdekschip Abraham Lincoln. Getooid met helm en bril stond ze te wachten op George Bush, die de natie en de wereld vanaf de oor logsbodem zou laten weten dat de oorlog in Irak officieel voorbij was. Foto: Reuters washington/anp -Deskundig, erudiet, charmant, hard, zwart. Condoleezza Rice, 49 jaar oud, is de ijze ren dame achter George Bush. Als nationaal veilig heidsadviseur van de president is ze de machtigste vrouw in Amerika. Maar haar pantser van ongenaak baarheid vertoont scheurtjes. Want, was ze wel bij de les toen al-Qaeda de aanslagen van 11 september 2001 voorbereidde? Na een aanvankelijke weigering, zal nu ook Rice er aan moeten geloven: ze zal donderdag in het openbaar ge tuigen voor de onafhankelijke commissie die de ter reuraanslagen in New York en Washington onderzoekt. Zij zal de commissie ervan moeten overtuigen dat de regering-Bush de dreiging van al-Qaeda in de periode voor 11 september wel degelijk serieus genoeg nam. Richard Clarke, die jarenlang terrorisme-adviseur was van het Witte Huis, zei dat Bush en zijn veiligheids team alleen maar oog hadden voor het ten val brengen van Saddam Hussein, en het werkelijke gevaar niet za- gen: dat van de militante moslimfundamentalisten. Volgens de krant Washington Post had Rice juist op 11 september een toespraak zullen houden over het grote belang van een uitgebreid raketafweersysteem. In de rede die ze had voorbereid werd het terrorisme slechts zijdelings aangestipt. En namen als al-Qaeda en Osa ma bin Laden kwamen er al helemaal niet in voor. De toespraak ging overigens niet door, omdat Rice de schuilkelders in moest na de aanslagen. Rice is een van de voornaamste raadgevers van presi dent Bush op het gebied van nationale veiligheid en in ternationale betrekkingen en wordt gezien als een cru ciale strateeg achter diens buitenlandse beleid. Ze studeerde politieke wetenschappen aan de prestigi euze universiteit van Stanford. Daarnaast behaalde zij een graad in internationale studies. Zij is gespeciali seerd in Russische en Oost-Europese kwesties. De voormalig Democrate werd in 1987 aangesteld als adviseur in de top van de Amerikaanse strijdkrachten. Daarna verdiende Rice haar sporen als raadgever van president Ronald Reagan en diens opvolger George Bush. Laatstgenoemde introduceerde haar in 1989 tij dens een bezoek aan Moskou aan Sovjetleider Michail Gorbatsjov met de woorden. „Deze vrouw vertelt mij alles wat ik over de Sovjetunie moet weten." In de aan loop naar de verkiezingen in 2000 stond zij George Bush junior bij bij spreekbeurten over buitenlandse en defensiethema's. Ze bepleitte versterking van de Ame rikaanse strijdkrachten. Niet voor vredesmissies als die op de Balkan, want het Amerikaanse aandeel daarin zou volgens haar moeten worden teruggebracht, maar om het hoofd te kunnen bieden aan 'schurkenstaten' als Irak en Noord-Korea. Haar voorganger Samuel Ber ger heeft naar eigen zeggen Rice bij haar aantreden ge waarschuwd dat niet deze landen maar al-Qaeda de voornaamste bedreiging vormde voor de VS. Hij zei haar dat ze alles op alles moest zetten om Osama bin Laden te pakken te krijgen. Dat verklaarde Berger op 23 maart tegenover de onderzoekscommissie. Donderdag zal Rice antwoord moeten geven op de waag of zij deze waarschuwingen ter harte heeft genomen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5