TË -Qaeda op ideo: Val lome aan NU BIJ BLOKKER! m A □□BI lezwaarde dominees worden na kerkfusie op straat gezet KKE IETS verkopen?] Frederike de J. vroeg om een stevige auto PHILIPS SENSEO van intratuin KOOPZONDAG 4 APRIL Ell IK EN] Jl il: 1 feer bom gevonden in Spanje Voorlichting imPMAUBl Rel rond T-shirt lesbische Barbie Leiderdorp: Meubelplein 10. Leidsch Dagblad ABONNEE WORDEN? Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 3 APRIL 2004 SPRINTERS S 072-5196868 Zwolse strijdlust van Katwijker Robert-Jan Ravensbergen Koeler praat over de dwang bij ,:ÖBE8at Iffijzw diepte in gevoel de jeugd 113/14° 1.4/6 iilvan Schoonhoven ijk aan zee - De twee hervormde predi- n Van Vlastuin en Vlietstra moeten op termijn hun pastorie in Katwijk verlaten niet meegaan met de Protestantse Kerk iderland (PKN). Dat is een rigoureuze egel, voorgesteld door de 'Commissie ijzondere Zorg'. Die commissie bezoekt ns de landelijke kerk de gemeenten gewetensbezwaren bestaan tegen de isie. In Katwijk gaan acht wijkgemeen- el, en twee niet mee met de kerkvereni- tp 1 mei. canten die zich dan niet laten meene- i de fusie, mogen vanaf die datum niet ireken en verliezen hun ambt. Daarom Twee Katwijkse hervormde predikanten dreigen ambtswoning te moeten verlaten moeten ze hun dienstwoning verlaten. Van Vlastuin, die ook secretaris is van het comité dat het landelijk verzet tegen de PKN bundelt, bevestigt dat de maatregelen 'drastisch' zijn. Hij wil verder niet op het plan en de conse quenties ervan reageren. Dominee B. Weegink, preses van de Centrale Kerkenraad, bevestigt het radicale standpunt van de zorgcommissie. „Dit kan een ultieme consequentie zijn: dat de predikanten die zich onttrekken aan de gemeenschap van de kerk, van hogerhand te horen krijgen dat ze niet langer predikant kunnen zijn. Binnen een gestelde termijn moeten ze dan hun pas torie verlaten." Voor hun wijkgemeenten moet dan een an dere dominee worden gezocht. Weegink is sinds januari preses van de ker kenraad. Op zijn verzoek is de zorgcommissie naar Katwijk gekomen. Toch is hij 'erg ge schrokken' van het antwoord van de commis sie. „We hebben de zorgcommissie gevraagd snel hierheen te komen om het uit te leggen, want wij kunnen de consequenties niet over zien. Maar we begrijpen dat we in handen van de commissie zijn, en dat we ons daar niet zomaar aan kunnen onttrekken." Dus u legt zich bij voorbaat neer bij liet vertrek van uw collega's? „Wij zijn niet eikaars rechter. Een ander zal dat moeten zijn. De commissie is bevoegd om een zekere orde te brengen in de verwar ring die ontstaat na 1 mei. We passen ervoor op om zelf het heft in handen te nemen. Ik heb een hartelijk pleidooi gehouden: loop niet weg, blijf hervormd, samen zullen we het redden. Maar we hebben de indruk dat ze aansturen op een breuk. Onduidelijk is bo vendien met welk deel de bezwaarden eruit kunnen stappen. Dat zullen niet de twee wijk gemeenten zijn met een aantal sympathisan ten. De commissie wil een andere, strakkere telling van kerkleden organiseren. Die zal een heel andere uitkomst geven. Ook zij gaan er vanuit dat Katwijk uit tien wijkgemeenten blijft bestaan." De twee bezwaarde wijkgemeenten zijn, met 51 andere uit Nederland, onlangs naar de burgerlijke rechter gestapt om duidelijkheid te krijgen over hun positie als ze niet mee gaan in de PKN. Daarbij gaat het naast de kerkgebouwen ook over de pastorieën. Geeft de rechter hen gelijk, dan kunnen ze in hun woning blijven. I/anp-rtr-gpd - Het ter- twerk al-Qaeda dreigt Eu- net aanslagen. In Italië is deo-band opgedoken wordt opgeroepen Rome rtiietigen en de Duitse tv- ■r ZDF heeft de hand weten ^en op een document iai-Oaeda oproept Wes- oelen aan te vallen. Giste- in Spanje een zware bom Jiet spoor gevonden I document zegt al-Qaeda Jgeografische grenzen te |en" en „de landen van iteraars te veranderen in izones". Het document 'oelen in Steden' en is is Amerikaanse en Duitse igendiensten authen- Idus ZDF. In de vijftig pa tellende verklaring be de organisatie een nieu- nilitaire diplomatie, ge en met bloed en gedo- net lichaamsdelen". [rijke doelen zijn joden istenen, en dan met na- akenlieden, diplomaten, intellectuelen, weten- )ers, rabbijnen, missio- :n en toeristen. Het do lt spreekt over de „geze- aanvallen in Madrid", die ropese economie hebben icht. In Madrid kwamen naart 191 mensen om bij gen op treinen. Het Italiaanse weekblad Pano rama meldde gisteren de vondst van een videoband met de oproep Rome aan te vallen. De dreigementen zouden af komstig zijn van sjeik Abu Qatadah al Falastini, een Jorda- niër die wegens banden met al- Qaeda sinds 2002 in een Britse cel zit. De Spaanse politie heeft gisteren een zware bom on schadelijk gemaakt langs de ho gesnelheidslijn, zestig kilometer ten zuiden van Madrid. Dui zenden reizigers zagen het be gin van hun paasvakantie de mist ingaan omdat het treinver keer de hele dag was ontregeld. De bom, tien tot twaalf kilo ex plosieven, was door een 136 meter lange draad verbonden met een ontsteking. Het zou dezelfde soort springstof zijn die ook is gebruikt bij de aan slagen op 11 maart. De Italiaanse politie heeft giste ren tijdens een nationale opera tie 161 mensen aangehouden, voornamelijk Marokkanen, die verdacht worden van banden met extremistische islamitische groepen. Dat maakte minister van binnenlandse zaken Gi useppe Pisanu bekend. De actie had plaats in twaalf van de twintig Italiaanse regio's, aldus de bewindsman. Negentig per sonen zijn meegenomen voor ondervraging. COMMENTAAR SAMENWERKING GEMEENTEN iwerking tussen Voor- (Sassenheim en Warmond xie baan. Het CDA in War- I heeft daar definitief een door gehaald, nog voor eerste stap op de moeilij- J van niet-vrijblijvende sa- erking is gezet. In de War- le raad kiest de meerder- ,'oor een fusie tussen de ïmeenten. is de Warmondse voor- frs van een fusie zijn al- net een herindeling de fi- !le en bestuur- jroblemen van pijna vijfdui- -inwoners tel- jdorp op te los- |En daarmee 'ze hun buur- D Sassenheim en Voor- idie de samenwerking wel ins wilden geven, voor het l)e provincie eist namelijk i drie gemeenteraden met reed gesteund en geloof- Ig alternatief voor een fu- nen. jieide voorwaarden wordt lit voldaan. Eén raad is te- We zijn voor. Bovendien i in een paar weken be- j alternatief onwerkbaar ongeloofwaardig. In dat iPl worden de ambtena- fpsen samengevoegd [colleges en gemeentera- Jijven bestaan. Dat is een voor grote ruzie bij moei- Leden van de Spaanse guardia civil controleren het spoor na ontdekking van een bom eerder op de dag. Foto: AP (advertenties) 20.00-21.30 uur dinsdag 6 april lijke beslissingen. En dat die ge nomen moeten worden in een tijd waarin elke gemeente de broekriem moet aanhalen, staat vast. Het is de vraag of je in een paar weken tijd met een door timmerd voorstel kunt komen waarbij niet alleen de drie dor pen zo veel mogelijk hun auto nomie handhaven maar ook de burgers van de drie dorpen het noodzakelijk daadkrachtige be stuur krijgen. Een aanzet daar voor werd deze week gedaan door de Voorhoutse PvdA/D66-fractie met het idee om bovenlo kale zaken te delege ren aan een overkoe pelende gemeente raad. Dat voorstel moet minstens de kans krijgen om serieus te worden bekeken door de drie gemeenteraden. Daar zou de provincie de cbrie gemeenten de tijd voor moeten gunnen. Om namelijk twee maanden na de referenda en enquêtes in de drie dorpen al de conclusie te trekken dat alleen een fusie een oplossing is voor de toekomst, is overhaast. Het geeft in ieder ge val de inwoners van de drie dor pen, die zich in januari in meer derheid tegen een fusie uitspra ken, niet het gevoel dat ze erg serieus worden genomen. Roza van der Veer HOGESCHOOL Opleiding leraar basisonderwijs In Alkmaar: alleen voorlichting Voltijdopleiding In Amsterdam: opleiding www.hs-ipabo.edu Voltijd-Deeltijd-Verkorte en Zij-instroom en opleiding Schrijfdocent/therapeut Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst Diverse kleuren Adviesprijs-79f THnriN Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 door Gerard Smink en Lucien Baard enschede/gpd - Advocate Fre derike de J. (41), die donderdag in Den Haag WD-fractieleider Van Aartsen aanreed, had het niet per se op hem gemunt. Maar dat ze met haar huurauto een politicus te grazen wilde nemen, stond voor haar vast. Donderdagochtend, rond de klok van tien. Frederike de J. komt per fiets aan bij Renault- dealer en autoverhuurder Munsterhuis in Enschede. Ze is gejaagd. Ze wil haar fiets op de standaard zetten, maar die valt om tegen de muur. Onrustig en opgewonden meldt ze zich aan de balie. „Alsof ze ergens op tijd moest zijn, die indruk wekte ze", vertelt een medewerker van het bedrijf. „Ik wil een ste vige auto hebben", zegt ze. Te gen iemand anders zou ze ook hebben gezegd: „Ik ben het po litieke gedoe zat." Maar dat laatste wordt officieel door nie mand bevestigd. De medewerkers kennen haar. De J. komt vaker een auto hu ren. Alleen reserveert ze dan keurig een paar dagen van tevo ren. Nu niet. Ze wilde direct een auto hebben, overlegde daarvoor een kopie van haar rij bewijs. Ze kreeg een zwarte Re nault Megane mee. In het historische centrum van Den Haag reed zé in op WD- fractieleider Van Aartsen. Ze zei tegen de politie dat ze niet per se op hem uit was, maar toen ze hem zag en herkende gaf ze doelbewust gas. Ook Van new york - Een Amerikaanse leerlinge heeft 30.000 dollar schadevergoeding gekregen na dat zij van school was gestuurd omdat zij een T-shirt droeg met het opschrift Barbie Is Een Les bienne. Toen de 15-jarige Nata lie Young weigerde een ander T-shirt aan te trekken, plukte de directeur van de middelbare school in New York haar uit de klas. De schorsing was het toppunt in een reeks pesterijen om haar seksuele geaardheid, stelde Youngs advocaat. Hij klaagde de stad aan en wees erop dat er op de openbare scholen hele maal geen kledingvoorschriften bestaan. New York staat het dragen van T-shirts met politie ke leuzen expliciet toe. Aartsens woordvoerder Rensink werd geraakt. Zijn arm raakte uit de kom. In de Koolmeesstraat in En schede, waar ze woont, leidt De J. een tamelijk anoniem leven, zo blijkt uit een rondgang door de wijk. De tuintjes zijn keurig aangeharkt. De bewoners - veel gepensioneerden - kennen el kaar goed. Achter één van de vrijstaande huizen staat een voormalige garage die is omge bouwd tot appartement met een eigen ingang en brieven bus. Frederike de J. woont daar voor zover bekend sinds een jaar. Ze groette haar buurtbe woners amper. Hoe zij - een geboren Amster damse - in Enschede terecht is gekomen, blijft vooralsnog on duidelijk. Ook haar werkgever, het Bureau Rechtshulp in Utrecht, weet het niet. De J. was er sinds oktober 2002 één van de vijf advocaten. Ze belandde april 2003 echter in de ziekte wet. „Omdat ze wat in de war was geraakt", geeft directeur Brouwer van het bureau als re den. Rond die tijd moet ze ook naar Enschede zijn verhuisd. Brouwer zegt van een buitenge wone politieke betrokkenheid van De J. niets te hebben ge merkt. „Ik zou haar zeker geen linkse activist willen noemen. Je kunt hooguit zeggen dat ze maatschappelijk betrokken was, maar dat zijn mensen die bij Bureaus voor Rechtshulp werken per definitie." Pagina Binnenland: Advocate De J. bekent Drieëntwintig jaar bijstandsfraude leiden - Een Leids paar wordt er van verdacht 23 jaar bijstands fraude te hebben gepleegd. Een 51-jarige vrouw en een 50-jari- ge man leefden sinds 1981 sa men, maar gaven dat nooit op aan de sociale dienst. Beiden kregen een individuele uitke ring. De man zou verschillende adressen hebben gehad, maar volgens de sociale recherche verbleef hij altijd bij zijn vrien din. Over al die jaren ontving het stel 240.000 euro aan steun. De gemeente begint een terug vorderingsprocedure. Boete voor wachtlijsten Rotterdam - Het Sint Francis- cus Gasthuis in Rotterdam gaat als eerste ziekenhuis in Neder land boetes betalen wanneer het zijn patiënten niet binnen een bepaalde termijn kan be handelen. Dat heeft het zieken huis afgesproken met zorgver zekeraar Zilveren Kruis Ach- mea. Als het Sint Franciscus Gasthuis te traag werkt, kan de boete aan de zorgverzekeraar oplopen tot maximaal 600.000 euro. Agent eist van spuger HlV-test breda - Een agent uit Breda eist voor de rechtbank in die stad dat een man die hem in het ge zicht heeft gespuugd een HIV- test moet ondergaan. Dit omdat het er op leek dat het speeksel van de man bloed bevatte. Het spuugincident vond op 10 maart plaats bij een aanhou ding in Breda. Het speeksel zou ook in de mond van de agent zijn terechtgekomen. Een colle ga van de bespuugde agent ont waarde een rode kleur in het speeksel van de verdachte. De rechtbank doet maandag uit spraak. EU naar rechter om eekhoorn brussel - Europees milieucom missaris Wallström heeft de Finse regering voor de EU- rechter gesleept wegens de ge brekkige bescherming van de vliegende eekhoorn of pteromys volans. Volgens Wallström dreigt de diersoort in Finland, de enige EU-lidstaat waar dit specifieke type eekhoorn nog voorkomt, volledig uit te ster ven. (advertentie) HET GROENE WARENHUIS geopend van 12.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 S Senseo IV m Omdat u op de centen bent... nog enkele showroom- keukens tegen elk aannemelijk bod! 0P=0P I verwijderingsbijdrage en kopjes. Geldig t/m zaterdag 10 april. Ook gevestigd in Alkmaar, Amstelveen, Arnhem. Baarle-Nassau, t 0800-0233535 Barendrecht. Beuningen, Breda. Den Haag. Groningen. Hoorn. Kaatsheuvel, v Numansdorp, Roosendaal. Rotterdam. Son, Wateringen, Woerden. Zaandam en Zwolle. Binnenkort ook in Oss, Schagen en Utrecht, www.keukenconcurrent.ni VOLGENDE WEEK IN regio Iedereen kan Hinder vliegtuigen meten ZIE BON EERSTE RECIOPAGINA 712141 400121 regio Universiteit moet vwo'er toelaten DONDERDAG uit Nieuwe expo's in Leidse musea Zonnige uitvoering van BMW-6 serie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1