ECONOMIE \?CM] Geen aparte WAO beroepsziekten Apax kan PCM naar televisie leiden Europese bank wacht PCM kiest financier nog met lagere rente met media-ervaring Huishoudens trekken sneller portemonnee 'Er is geen ladderverbod' Beloning Nederlandse topman weer fors hoger Belangenorganisaties NS woedend op ministerie Meerderheid Kamer tegen voorstel minister De Geus Megajacht in dok spart doet indeling KLM ^j/een - KLM heeft een 5- ntract gesloten met >rt. Die Zwitserse onder- neemt wereldwijd de handeling voor KLM ar rekening. Het gaat KLM en Swissport om ieke overeenkomst. Nor- üiten luchtvaartmaat- lölijen en grondafhande- 'igionale en ad-hoc con- 4 Een langdurige over 'sxist biedt de bedrijven o|de kans beter samen te M en kosten te besparen, lo^rt verzorgt jaarlijks de |7Afhandeling voor meer '^miljoen passagiers op j^Sgvelden in 33 landen. >4,ï ifsi stopt met ;J;ijenverv@er aif o.acEN - Vervoerder Arriva l'Jiet het vervoeren van 6^4 De onderneming heeft ambulancediensten ver ban de Stichting regiona- öleulancevoorzieningen 2'§gen. Dit moet de kwali jk het ambulancevervoer 6i^de komen. Bij de ver- ^jn 115 medewerkers be- 4^, die met 25 ambulances 4,Q)ot deel van het zieken- in de provincie Gronin- ^tfzorgen. 9,3 controleert lurvet horeca 4,9 5,£vAG - De Voedsel en Wa- ^joriteit (VWA) neemt de 2|alde maanden het frituur de horeca onder de loep. j'^met juni gaan contro- Ï3an de keuringsdienst bij ^Zevenhonderd snackbars, ^ilia's en restaurants mon- 3,oemen van het gebruikte |/et. De VWA wil het fritu- ^ovloeibaar vet stimuleren, -,6:het beter is voor het Qterolgehalte, hart en i hiaten dan vast vet. 5,5) >|man Buil l:lleden s,6; ),a- Pierre Bonelli, de 64-ja- j'^man van het Franse IT- '7! Bull, is plotseling overle- Sonelli heeft het in finan- jjroblemen verkerende au- liaseringsbedrijf de laatste j^tar geleid en was bezig '5(n grote reorganisatie. i,4[)or had hij aangeklopt bij ,'^ise regering voor circa "olljoen euro staatssteun. 'Opvraag ligt bij de Europe- 1'ojimissie. enindustrie bakzeil 'o|ro - Een Canadese recht- oteeft de muziekindustrie •qjland een klap in het ge- hjerkocht. De rechter be- •7! dat internetaanbieders 'dwongen kunnen wor- i namen vrij te geven van nsen die op hun compu- iziek voor anderen be- laar stelden. De Canadese Jsrechtenbeschermers 1 de namen om hen aan g ren wegens schending ,oft auteursrecht. 15 «tling rekent dit 1 niet op groei 9 4 heuvel - De Efteling in keuvel hoopt op een gelijk 3 fsresultaat als vorig jaar. 9 li algemeen directeur Van 5 1 gisteren bij de opening 0 et nieuwe seizoen. De mie die nog niet aange- o n is en de groeiende con- 0 ïtie op het gebied van jdsbesteding zijn enkele 5 ken die hem tot deze 1 ichtige doelstelling no- g )at het vakantiepark s nrijk vertraging heeft op- 7 en, leidt ertoe dat het be- 5 een grote groei verwacht. 7 5 er duurzaam |ft in de bouw 7 Het gebruik van duur- hout in de bouw neemt 5 foj ectontwikkelaars sti- 3 en gebruik van hout met genoemde FSC Keur- 3 Ook timmerfabrieken, i uren en kozijnen maken, liken het steeds vaker. Gis- 5 sloot Bouwfonds een con- jt met FSC Nederland gebruik van hout uit aan- jaar goed beheerde bos- fouwfonds gaat het toe- in bij de bouw van dui nwoningen en 25.000 vier- I meter kantoorruimte. erleg CAO livervoer vast EN - Het overleg over een ve CAO voor ruim 35.000 Hauffeurs en circa 3000 an- medewerkers van de ver fbedrijven is gisteren vast- len. De CNV Bedrijven- 1 meldde uit de onderhan- gen te zijn gestapt omdat gevers de kosten rond het icht gestelde taxi-examen de rug van de werkne- f willen bekostigen. Boven steden de werkgevers vol- londerhandelaar De Ridder (>ersoneel 'een fooi' van iuro in het vooruitzicht. den haag/gpd - De Nederland se consument lijkt weer wat meer vertrouwen te krijgen in de economie. De daling van de bestedingen van de Nederland se huishoudens is in januari minder hard gegaan dan in de tweede helft van 2003. In de tweede helft van 2003 ga ven de huishoudens, in vergelij king met een jaar eerder, bijna 2 procent minder uit aan goe deren en diensten. Over januari dit jaar daalden de bestedingen minder hard, met 0,1 procent in vergelijking met dezelfde maand een jaar eerder. Deels is de lichtere daling ver oorzaakt doordat er in januari 2004 meer gunstigere koopda gen (een extra zaterdag) in de kalender zaten dan in 2003, zo meldt het CBS. De uitgaven aan diensten ste gen afgelopen januari met 1,1 procent, maar dat kwam vooral door overheidsmaatregelen. Met ingang van 1 januari dit jaar moeten huishoudens meer zelf gaan betalen voor medi sche en maatschappelijke zorg, zoals de thuiszorg. Vooral hier door namen de uitgaven aan diensten toe. den haag/anp - De consumen tenorganisaties zoals Rover en de Consumentenbond zijn woedend op het ministerie van verkeer en waterstaat. Staatsse cretaris Schultz van Haegen heeft in een interview de nieu we conceptafspraken met de NS uit de doeken gedaan, ter wijl de consumentenclubs daarover hun mond moeten houden. Ze weigeren daarom voorlopig om advies uit te brengen. Dat zei een woordvoerder van Rover gisteren. Schultz zei woensdag in een interview met de Volkskrant dat de treinen de komende tien jaar beter op tijd moeten rijden. Ook de kans op een zitplaats moet groter wor den en de treinen moeten scho ner en veiliger. De consumentenorganisaties, verenigd in het Locov, behoren wel een advies te geven over de voorlopige concessie. Ze heb ben daar zes weken de tijd voor. In die periode mogen ze niks zeggen over de conceptei- sen. Het Locov heeft woensdag ech ter geweigerd de adviesaan vraag te ontvangen. De zegs man van Rover noemde het in terview met Schultz een 'schof fering'. „Onze relatie heeft een stevige deuk opgelopen." den haag/gpd - De nieuwe partner waar PCM mee in zee wil gaan is de van oorsprong (1972) Britse, thans mondiale, financieringsmaatschappij Apax Partners. Het bedrijf is ac tief over de hele wereld en heeft belangen in alle sectoren van de economie, al ligt de nadruk op hightech, detailhandel en media. In totaal heeft het voor ongeveer 12 miljard euro aan fondsen geïnvesteerd in meer dan 500 bedrijven. Apax zit in de mediasector in dagbladen, vakbladen en alge mene tijdschriften, alsmede in commerciële radio- en televi siestations. Ook op internet is Apax actief via deelneming in zogenoemde 'content'-bedrij ven. Volgens analisten is Apax bij zijn aankopen gespitst op meerderheidsaandelen in ge vestigde bedrijven, die de po tentie hebben in nieuwe of aan liggende markten door te groei en. Wat mediabedrijven betreft, zoals PCM, wil Apax traditione le verschijningsvormen als kranten, tijdschriften en boe ken combineren met nieuwe technologieën van bedrijven die het ook in portefeuille heeft. Nederlandse media-analisten zien hier een duidelijk voordeel dat Apax te bieden heeft verge leken met de andere laatst overgebleven kandidaat, het eveneens Britse Candover. De ze op Engeland en Europa ge richte beleggingsfirma doet ook in mediabedrijven, maar niet in radio en televisie. Het is een oude wens van Ne derlandse dagbladuitgevers om zich ook te begeven op het ge bied van commerciële televisie. De Telegraaf participeert in SBS6. Analisten menen dat Apax goed in staat moet wor den geacht om PCM de vleugels te laten uitspreiden naar deze nieuwe markt. PCM Uitgevers NV L uitgevers -J DIVISIES: Oplage (3e kw 2003) Dagbladen NRC Handelsblad 253.611 de Volkskrant 310.500 Trouw 106.964 Commercieel bedrijf Algemene Media Groep Algemeen Dagblad 301.698 Rijn en Gouwe 29.572 De Dordtenaar 30.479 Rotterdams Dagblad 92.416 FaciJHaire activiteiten PCM Grafische bedrijven PCM Oistritwtnebednjf PCM Algemene Boeken De Boekerij, Boeknet, Bohn Stafteu van Loghum. A.W. Bruna, MeulenhoM, PCM Specials, PCM Pockets. Prometheus Bert Bakker. Rights.nt, Het Spectrum. Standaard, Unieboek Tttieme Meuientioff Algemeen Voortgezet Onderwijs Basisonderwijs, Beroeps- en Volwasseneneducatie door Maurice Wilbrink den haag - De Europese Centra le Bank blijft voorzichtig optimis tisch over de economie in de twaalf landen van de eurozone. ECB-president Trichet gaat ervan uit dat het economisch herstel geleidelijk zal doorzetten. Trichet hield gisteren de rente in het eu rogebied op hetzelfde niveau, 2 procent. De centrale bankiers van de eu rolanden, die met de ECB-di rectie over het rentebeleid ver gaderden, weigeren zich over te geven aan het pessimisme over de economie van de eurozone. Tegenvallende macro-econo mische cijfers, en de terreur in Madrid op 11 maart, hadden de afgelopen weken de zorg ge voed over het prille economi sche herstel in Europa. Maar Trichet denkt dat het de goede kant op gaat. Hij schetste twee risico's, die een bedreiging zijn voor de economische ople ving in Europa. In zijn ogen zijn er nog altijd 'onevenwichtighe den' die de economie kunnen schaden. Zo kunnen de grote schulden die de VS in de rest van de wereld hebben uitstaan leiden tot problemen, zoals een val van de dollar. Dat zou de concurrentiepositie van de eu rozone opnieuw onder druk zetten. En dan is er de consument, het zorgenkind van Trichet. De Eu ropeanen zijn huiverig om het geld te laten rollen. Men ver trouwt de economie onvol doende en dat remt het herstel. De situatie in Nederland is wat dat betreft exemplarisch. In ons land daalden de consumptieve bestedingen vorig jaar. Zonder een impuls van de consument blijft het economisch kwakke len in de polder, en datzelfde fenomeen doet zich ook voor in Duitsland, het belangrijkste land van de monetaire unie. Op de financiële markten was de laatste dagen voorzichtig ge speculeerd op een renteverla ging door de ECB. Daarmee zou het economisch herstel moeten worden ondersteund. Maar de markt moet nog zeker een maand wachten op een la gere rente. Trichet zei dat de huidige rentestand laag genoeg is voor de economie om uit het dal te komen: ondernemers en consumenten profiteren nu al van een laag rentetarief. Aan de ECB ligt het niet, wilde Trichet maar zeggen. Waaraan ligt het wel? De ECB-president wees naar de overheden van de eurolanden. Zij moeten hun economie her vormen, maar pogingen daar toe blijven vaak halverwege ste ken. Want pijnlijke maatregelen ontmoeten veel maatschappe lijke weerstand. amsterdam/gpd-anp - PCM Uitgevers (dagbladen, boeken) en grootaandeelhouder de stichting Democratie en Media zullen een meerderheidsbelang van 65 procent in het bedrijf verkopen aan de Britse finan cieringsmaatschappij Apax. Volgens een woordvoerder is het Britse bedrijf tegemoet ge komen aan alle garanties die vanuit de uitgeverij werden ver langd ten aanzien van de toe komst van dagbladtitels en het respecteren van redactiestatu ten. Hij wil niets zeggen over het be drag dat met de transactie ge moeid is. Kringen in de uitge verswereld gaan uit van min stens 500 miljoen euro, maar een maximum van 800 miljoen euro is de afgelopen dagen ook genoemd. Het grootste deel hiervan is bestemd voor de stichting Democratie en Media. Deze ideële stichting is in één klap vermogend, maar heeft nog geen concrete plannen voor aanwending van het geld. In een eerste reactie zegt de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten 'vooralsnog geen nega tief oordeel' te hebben over de transactie. Er zijn wel vragen. Die betreffen onder andere de precieze inhoud van de afspra ken die zijn gemaakt over de re dactiestatuten van de kranten, de handhaving van CAO's en de toekomst van de titels. PCM geeft de landelijke bladen Volkskrant, Trouw, NRC Han delsblad en Algemeen Dagblad uit, alsmede de regionale kran ten Rotterdams Dagblad, De Dordtenaar en Rijn en Gouwe. Voorts is PCM eigenaar van een aantal boekenuitgeverijen. PCM heeft tot deze stap besloten omdat het kapitaal nodig heeft voor modernisering. De Centrale Ondernemingsraad (COR) van PCM ziet Apax wel zitten, aldus voorzitter K. de Jong. Aandeelhouders: nib Custody nv Aegon Custody NV Nederlanden NV Stichting ter v.d. Christelijke Pera 4L5 8 stichting de Vökskrant NETTO-RESULTAAT in min euro NETTO-OMZET In min. euro WERKNEMERS 1999 2000 2001 2002 2003 anp - bron: laarwstofl 2002 PCM Uitgevers HOI lemmer - Een groot jacht wordt in een dok in Lemmer gesleept. Daar zullen de laatste afbouwwerkzaamheden worden uitgevoerd. Het schip is circa 70 meter lang en telt vier verdiepingen en een helikopterdek. Scheepsbouwer Veka bouwt het jacht af op de werf van het failliete Bijlsma, waarvan het de boedel heeft opgekocht. De nieuwe eige naar, die zeventig miljoen dollar voor het schip betaalt, gaat met het jacht een wereld reis van twee jaar maken. Foto: ANP/Evert Bruinekool den haag/gpd - Een meerder heid van de Tweede Kamer zal niet instemmen met een aparte WAO-regeling voor werknemers die arbeidsongeschikt raken door hun werk. CDA, PvdA, GroenLinks en SP zijn faliekant tegen een extra regeling die mi nister De Geus (sociale zaken) overweegt in te voeren in het nieuwe WAO-stelsel. De Geus denkt dat zo'n regeling nodig is, omdat internationale verdragen voorschrijven dat die groep werknemers recht heeft op een uitkering die is geba seerd op het laatst verdiende loon. In het nieuwe WAO-stel sel zouden zij tussen het wal en schip kunnen vallen en hooguit een minimumuitkering over houden. De Kamer voelt echter niets voor een verschillende be handeling tussen mensen die op hun werk of in hun privé-le- ven ziek of gehandicapt raken. Tijdens een debat met de Twee de Kamer gisteravond bleek dat De Geus op een meerderheid kan rekenen voor zijn plannen voor de herziening van het stel sel. CDA, WD, LPF en D66 De FNV organiseerde gisteren voor het Kamergebouw een demonstratie tegen de WAO-plannen van het kabinet. Foto: ANP/Robin Utrecht steunen hem, SGP twijfelt nog en de rest is tegen. Vanaf 1 januari 2006 komt er een nieuw WAO-stelsel. Alleen wie echt niet meer kan werken komt nog in aanmerking voor de WAO. De WAO zal waar schijnlijk van naam veranderen en IVA gaan heten (Inkomens voorziening Volledig Arbeids ongeschikten). Wie gedeeltelijk wordt afge keurd maar wel blijft werken, komt terecht in een nieuw te ontwerpen regeling: de WGA. Deze compenseert het verschil tussen het oude en nieuwe, la gere inkomen. Wie niet aan het werk blijft, komt in de WW. Na een aantal jaren WW (af hankelijk van leeftijd en ar beidsverleden) komt iemand in de bijstand. Normaal gesproken vervit die uitkering als iemand een werkende partner heeft. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten behouden echter te allen tijde een uitkering, afhankelijk van het afkeuringspercentage maximaal 70 procent van de bijstand voor één persoon. De Geus hoopt dat die regeling vol doende is om aan de interna tionale verdragen te voldoen voor beroepsziekten. Verder worden alle mensen die nu in de WAO zitten en jonger zijn dan 55 jaar vanaf 1 juli dit jaar opnieuw gekeurd. Het gaat om 450.000 mensen. Eerder werd al bekend dat zo'n 110.000 personen te horen zul len krijgen dat zij weer (gedeel telijk) aan de slag moeten. Zij verliezen in elk geval een deel van hun uitkering. Sommigen zullen zelfstandig werk vinden, naar schatting 70.000 mensen zal geholpen moeten worden. Voor hen heeft De Geus 288 miljoen euro beschikbaar. Geld dat bijvoorbeeld gebruikt kan worden voor een taal- of type cursus. den haag/gpd - Daar kunnen ze zich toch zo kwaad om ma ken, de Europese ambtenaren. Al die vervelende fabeltjes dat Europa weer dit heeft verboden of dat verordonneerd. Neem nou het ladderverbod voor onder meer glazenwassers en schilders. Er is helemaal geen ladderverbod! Het is na tuurlijk jammer dat zo'n ont kenning - onder het kopje Fei ten en Mythen - per fax moet worden gedaan op 1 april, dus toch maar even gebeld met de afdeling voorlichting van de Eu ropese Commissie in Den Haag. Daar worden ze bijna nóg 'n keertje kwaad. Worden nu hun satieuze mededelingen ook al in twijfel getrokken? „Neen, het is echt waar," zegt de woord voerster. Er Is geen ladderver bod. Hoe dat misverstand in de wereld kan komen, weet ik ook niet." Volgens haai' zijn er wel regels voor gebruik van ladders en steigers op de werkplek, maar kan een ladder nog altijd wor den gebruikt. Het heeft geen zin een steiger te bouwen als een simpel klusje zonder veel risico snel kan worden gedaan met een ladder. Voor langduriger, ingewikkel der werk op een plek waar een steiger duidelijk gewenst is, geldt dat die gebouwd moet worden. Dat is de kern van 'Richtlijn 2001 /45/EG inzake vmig gebruik van arbeidsmid delen bij werken op hoogten'. door Miranda Megens den haag - De salarissen en bo nussen van topmannen in het bedrijfsleven blijven stijgen. De meeste bestuursvoorzitters van Nederlandse multinationals kre gen er het afgelopen jaar fors meer loon bij, vaak aangevuld met een hogere bonus. Dit blijkt uit een inventarisatie van de tot nu toe gepubliceerde jaarversla gen over 2003 van grote beurs genoteerde ondernemingen. De best betaalde topman was VljfU-bestuurder Michael Con nors. Hij kreeg een salaris en bonus van bij elkaar zo'n 7,5 miljoen euro. Crispin Davis van Reed Elsevier verdiende 2,5 miljoen euro en Ad Scheepbou wer van KPN 2,4 miljoen euro. FNV Bondgenoten weet niet hoe dergelijke salarissen en bo nussen nog uitgelegd moet worden aan de werknemers, die er dit jaar en volgend jaar geen cent bij krijgen. „Het is kwalijk dat de top vindt dat alleen de werknemers de broekriem moeten aanhalen en zij zelf niet", zegt voorzitter Henk van der Kolk van Bondgenoten. De grootste vakbond (handel, me taal, techniek, dienstverlening en de uitzendbranche) begint in deze periode weer met het afsluiten van honderden nieuwe CAO's. De bedrijven die in 2003 geen maat wisten te houden met de loonstijgingen voor de top, worden aan de on derhandelingstafel hard aange pakt, verzekert Van der Kolk: „Daar wordt de rekening gepre senteerd. Bij het eerstvolgende overleg gaan we salarisverho gingen vragen, ondanks de af spraak dat de lonen zullen wor den bevroren." Het gaat daarbij onder meer om bankverzekeraar ING, waar ook de Postbank onder valt. Het basissalaris van ING-topman E. Kist bedroeg vorig jaar 761.000 euro, tegenover 708.000 euro in 200^. Kist kreeg een bonus van 40^00 euro (in 2002 kreeg hij geen bonus). Bij elkaar een ver hoging van ruim 60 procent. De concerns die personeel dat niet onder een CAO viel veel meer salaris gaven, krijgen ook met de looneis van FNV Bondgeno ten te maken. De voortdurende stijging van topinkomens zit de vakbonden, aandeelhouders, pensioen fondsen en politici al jaren dwars. Pogingen om deze de kop in te drukken, door onder meer verplichte publicatie van de beloningen, zijn mislukt. Ook de maatschappelijke ver ontwaardiging maakt geen in druk op de top. De meeste be stuurders laten de maximale stijging van CAO-lonen van 2,5 present uit 2003 ver achter zich. De Vereniging van Effec tenbezitters onderzocht eerder al 17 jaarverslagen van beursge noteerde ondernemingen en kwam tot de conclusie dat de bestuursvoorzitters er 36,4 pro cent op vooruit gingen. „Bestuurders lappen het cen traal akkoord over de loonont wikkeling aan hun laars. Het is geen incident meer, maar toch ben je nog steeds verrast als je weer iets hoort", aldus Van der Kolk. „Het verhaal is dat men moet meedoen op de interna tionale arbeidsmarkt. Maar ik zie de Hollanders niet naar de andere kant van de wereld ver huizen. Het gaat gewoon om status. Als je geen miljoe* ver dient, tel je op feestjes en partij en niet mee."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9