BINNEN-/BUITEN LAND Indonesiërs hebben heimwee naar Soeharto Kraan Waddengas op zijn vroegst over drie jaar open Extern advies blijkt weer een breekijzer 99 ingen: dI is saai Groningen vecht desnoods tot rechter tegen gaswinning ien liberale democratie ïst niet bij onze cultuur N07-FA-1 iELAND-WESTGAT SCHIERMONNIKOOG Anjum Ameland-Oost Blija-Ferwerderadeei j Lauwersoog-Oost ..A LauWersoog-West, Lauwersoog-Cj-^ Moddergat Nes C A-4 v PAESENS/MODOERGAT fctóLIJA-FERW. LEGENDA 9 locatl® (producerend) LJ locatie (niet producerend) gasveld (producerend) aasveld (niet producerend) Naar Grijpatierk HI NAM ga&l elding aan te leggen gasleiding Anjum naam gasvold ANJUM naam locatie Waddenzee: velden en locaties NAM Ameland-Noord Naar NGT-leictlng MG9-FB icht pakket lit was grap De politie weet nog li 18-jarige inwoner l vervolgd wordt voor int met een 'verdacht afgelopen woensdag sstation in Utrecht, nan had als grap een (net boeken in een bus aten. Bovenop het )nd de tekst: 'Verdacht )e buschauffeur waar de politie, die het sta- limde. Volgens de po- ir geen sprake van bo- )ij de verdachte. orechter' ils docent ht - De ex-rechter die lek is veroordeeld voor van kinderporno moet ie als onderzoeker en ■n de rechtenfaculteit r^iiversiteit Maastricht Iftn. Dat heeft de de lfde faculteit hem giste- ■edeeld. Nadat de poli- ïjghuis van de rechter ■mo had ontdekt, dook Bresident van de recht- Her en legde zijn func- jp)e universiteit nam »Jveel later in dienst, ^et bestuur is de posi- - j man na de veroorde- ï^udbaar geworden. u verdrinkt in -bij volkstuin 0iie - Een 78-jarige man nienie is gisteren in iplaats door verdrin- Ienet leven gekomen. De door onbekende oor- ure sloot bij zijn volks- chtgekomen. Een ge- Ip de man de sloot uit jneerde hem. Hij werd jJd overgebracht naar lis in Zaandam. Daar is g overleden. t in brand )M Wormer - Een onbekende hoe- jcacaopoeder heeft gis- ïg vlam gevat in de fa- ADM in Wormer. Er 1 gewonden gevallen en gezondheid heeft geen elopen. Aan het begin vond werd het sein eester gegeven. Vorig jmber woedde dagen- j hardnekkige cacao- ADM. De inwoners jvoningen in de buurt Boen geëvacueerd. ic - Te theoretisch en te jp de praktijk gericht, aitdagend en weinig af- id. Leerlingen van het iet onderwijs vinden pai. Dat heeft minister (Hoeven (onderwijs) ge- j de gesprekken die zij ippen maanden voerde pingen, personeel, di- schoolbesturen en Veel leerlingen vinden uiten de school kan (geleerd belangrijker, iben ze behoefte aan ai die een inspirerend kan vertellen. vrijdag 2 APRIL 2004 voorraad van 40 miljard kubie ke meter gas liggen in het Wad dengebied nog geschatte voor raden van 30 tot 130 miljard ku bieke meter. De commissie ad viseert om verdere proefborin gen toe te staan. De NAM om armt dit advies. 'Slim maar slap rapport' groningen/anp - Het provin- ciebestuur van Groningen is niet onder de indruk van het rapport-Meijer over de Wad denzee en verwerpt extra gas winning. Het stuk is veelomvat tend, maar levert weinig nieu we inzichten, lieten Gedepu teerde Staten weten. Volgens het college is de opvat ting van oud-PvdA-voorman Meijer dat extra gaswinning op milieuvriendelijke manier mo gelijk is, tegengesteld aan een conclusie die vijf jaar geleden werd getrokken. Bovendien is het advies gebaseerd op weinig nieuwe wetenschappelijke in zichten. „Economische motieven lijken leidend te zijn", concludeert gedeputeerde H. Bleker (CDA). Hij noemt het rapport wat de motieven betreft slim, maar slap. Als het aan Groningen ligt, gaat de gaskraan niet open. „Of de NAM gas mag winnen, moet desnoods maar door de rechter bepaald worden." Groningen is tegen gaswinning, als dat blij vende milieuschade berokkent en is ook met het advies van Meijer in de hand niet over tuigd dat zulke blijvende scha de niet optreedt. „Er worden veel zaken bijge sleept. Vijf jaar geleden bleek dat er veel onzekerheden zijn." Er is toen zo goed als Kamer breed besloten dat gaswinning onverstandig is. Het rapport stelt nota bene ook in 2004, dat het met de huidige stand van kennis niet mogelijk is een zo complex systeem als het wad dengebied helemaal te door gronden, benadrukt Bleker. Bleker wil voorts ook de be stuurlijke drukte rond het wad sterk verminderen, maar anders dan Meijer voorstelt. „Ik weet soms ook niet meer in welke commissie ik zit. Laat de rijks overheid heldere en haalbare doelen stellen. De uitstekend samenwerkende - noordelijke provincies en gemeenten kun nen dat goed uitvoeren. Zo'n halfhationaal orgaan, zoals de commissie voorstelt, is een Haagse oplossing die niet nodig is." Bleker vindt het 'mooi' dat de gasopbrengsten naar het Noor den moeten vloeien, maar het idee is al tientallen jaren oud. „Wanneer het in de jaren zestig was uitgevoerd, had het nu niet meer gehoeven." Hij vraagt zich bovendien af of langlopen de projecten voor de economi sche ontwikkeling van het Noorden daardoor niet onder druk komen te staan. Dochter Tutut van verdreven dictator wil president worden den haag/gpd - Op zijn vroegst over drie jaar kan aardgas wor den gewonnen uit nieuwe vel den onder de Waddenzee. Deze verwachting spreekt de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) uit nu een meerderheid van de Kamer geen bezwaren meer heeft tegen exploitatie van gas uit de Waddenzee. Na in stemming van de Tweede Ka mer en het kabinet heeft de NAM nog zeker twee jaar nodig om alle vergunningen rond te krijgen, zei een woordvoerder gisteren. CDA, WD en LPF zijn voor stander van gaswinning, bleek gisteren. Zij volgen het advies dat de Adviesgroep Wadden zeebeleid aan het kabinet pre senteerde. De commissie oor deelt dat winning vanaf de vas te wal kan worden toegestaan, omdat de natuur hierbij geen schade wordt berokkend. Regeringspartij D66 wijst gas winning niet langer per defini tie af, maar zegt nog geen 'ja'. PvdA, GroenLinks en SP blijven tegen, omdat zij menen dat er risico's blijven voor de natuur. Het CDA had eerder nog be zwaar aangetekend vanwege de mogelijke schadevoor het na- tuurmomument. „Maar het ad vies heeft die twijfel weggeno men", zegt woordvoerder Ats- ma nu. Volgens de commissie kan met een deel van de aardgasbaten de Waddennatuur en economie in Noord-Nederland worden verbeterd. De schelpdiervisserij in de Waddenzee moet zich be perken want ze richt te veel schade aan, vindt de advies groep. Lukt dat niet binnen ze ven jaar dan moeten de kokkel en mosselvissers stoppen. Het kabinet reageert pas tegen de zomer op het advies.Als we gas gaan winnen, moet het zeer zorgvuldig gebeuren. Met de hand aan de kraan", zei minis ter Brinkhorst (economische zaken) gisteren. De gaskraan moet dicht zodra blijkt dat de bodem van de Waddenzee toch te sterk daalt, aldus het advies. „De natuur in het Waddenge bied staat voorop, daar dienen de economische activiteiten zich naar te voegen", zei minis ter Veerman (landbouw en na tuurbeheer) in navolging van de commissie. Het kabinet hoopt eindelijk de impasse in het Waddenbeleid te doorbreken. „Er is een eind gekomen aan de zegeningen van het poldermodel", aldus Brinkhorst. Volgens hem is de regering Kok wat betreft de Waddenzee in onmacht ten on dergegaan. In 1999 verbood het kabinet de oliemaatschappijen om gas te winnen uit angst voor natuurschade. Sindsdien staan installaties van de NAM (eigen dom van Shell en Esso) werk loos te wachten bij Lauwersoog en Paesens/Moddergat. Jarenlang kon er niets gebeuren omdat natuurorganisaties, vis serij, overheid en olie- en gas bedrijven elkaar in een houd greep hadden. Als de partijen volharden, zijn er twee verlie zers volgens de adviesgroep: het Waddengebied omdat geen geld vrijkomt voor natuurver betering, en Noord-Nederland, waar de welvaart en het welzijn zullen verslechteren. Natuur- en milieuorganisaties lopen te hoop tegen het advies. Gaswinning en visserij beteke nen volgens organisaties als Greenpeace, Waddenvereniging en Vogelbescherming risico's voor de natuur. De schelpdier vissers zijn eveneens ontevre den. Volgens hen is het onmo gelijk om binnen zeven jaar om te schakelen. De Waddeneilanden zijn wel blij met het advies, al mag van hen de kokkelvisserij per direct stoppen ten gunste van extra gaswinning. Dat is economisch aantrekkelijker. Aardgasbaten leveren meer op. Voor de staat zou de winning 2,5 miljard tot 9,5 miljard euro kunnen ople veren. Behalve de bewezen 1 - Zes jaar lang geeft ze :n, de 55-jarige dochter -president Soeharto, Si- yanti Rukmana, oftewel laar nu Indonesiërs zeggen dat ze heimwee naar het tijdperk Soe- urft Tutut haar mond en te doen. Ze doet ie aan de verkiezingen, een interview in haar in de chique buurt g, verdedigt ze haar 82- ider vol vuur. „Vraag ir aan de mensen zelf, of autoritair regime was. n zeggen dat ze het toen idden. Nu voelen ze t veilig", zegt Tutut met ïlach. Dat mensen on- harto bang waren, on- ct en vermoord werden, ns haar niet waar. „Als i de staatsveiligheid in jjrengen, dan kunnen biet tolereren. Soms is ig om hard op te treden, et moorden natuurlijk." p voorstandster van de tatie 'pancasila', zoals zij teem onder Soeharto be- L Via overleg, de zoge- le musyawarah, komt het I besluit waar iedereen in moet houden. „Het tuurlijk niet zo zijn dat nsen het met een besluit ns zijn, ze maar gaan de reren. Democratie is naar kent in ons land be- gen. Een liberale demo- Jast niet bij onze cul- (roeide tijdens de laatste an het 32-jarige Soehar- me uit tot een van de vrouwen van het land. ar vader kreeg ze aan- ijke projecten toege- Het meest bekend is ze ge haar tolwegen. Nog zeggen mensen als ze len omdat er geen geld meer was. On der Soeharto kregen ze alle vijf nog les. Door de hoge prijzen kan haar man de diesel niet meer betalen voor de vis sersboot. Daarom vaart hij haast nooit meer uit. Econoom Frans Seda, een van Mega wati's belangrijkste adviseurs, geeft onmiddellijk toe dat Indonesiërs het onder Soeharto financieel beter had den. „Dat is een gegeven. Toen was er zeven procent groei en nog geen cri sis." Maar volgens Seda is de heimwee naar Soeharto vooral een uiting van ongenoegen en niet een daadwerkelijk verlangen naar een autoritair regiem. .Altijd als het minder gaat verlang je naar de goqie ouwe tijd. We hebben zelfs terugverlangd naar de Hollandse bezetting toen we het even moeilijk hadden." Maar hij geeft toe dat demo cratie in Indonesië nog een lange weg heeft te gaan. „Van de Reformasi is niets terechtgekomen omdat het land er niet rijp voor was. Niemand weet wat precies bedoeld wordt met hervor mingen en niemand heeft de leiding genomen." Een serieuze bedreiging vormflTutut met haar 'Functionale Partij die Geeft om het Land' bij de parlementsverkie zingen van volgende week niet. Vol gens recente peilingen zou Soeharto's dochter zo'n drie procent van de stemmen krijgen. Megawati iets meer dan elf procent. De verwachting is dat vooral Soeharto's oude partij Golkar van de huidige onvrede gaat profite ren. Die heeft tientallen jaren rege ringservaring, veel geld, en nog steeds een wijdverbreid netwerk in het land, tot in de kleinste dorpen. Maar de boe ren in Kawarang vertrouwen geen en kele politieke partij meer. „Nu komen ze allemaal naar ons toe met geld en beloftes. Vervolgens zie je ze vijf jaar lang niet meer", verzucht Wahidin, als Tutut glimlachend de rijstvelden heeft verlaten. De beloofde kunstmest heeft hij niQt gekregen. door Paul Koopman den haag/gpd - Zijn politici zelf in staat de meest voor de hand liggende conclusies te trekken? Het antwoord moet luiden: soms niet. Problemen in de sa menleving kunnen politiek zó gevoelig liggen, of er is al een zo onwrikbaar standpunt over in genomen, dat Kamerleden en ministers gevangen blijven zit ten in hun eigen gelijk. Er ont staat een impasse die soms de cennia lang kan duren. De ver lossing moet dan doorgaans komen van een extern adviseur. Het inmiddels tot de draad ver sleten dispuut over de voors en tegens van gasboringen in de Waddenzee is een klassiek voorbeeld van zo'n politieke impasse die alleen met hulp van buiten te doorbreken was. De commissie-Meijer boog zich over het probleem en kwam met een oplossing die al talloze malen eerder was aangedragen: haal het gas via schuine borin gen uit de grond en gebruik een deel van de opbrengsten voor investeringen in het milieu. En uiteraard: mocht blijken dat de bodem in het gebied gaat dalen - of dat gebeurt blijft ondanks alle wetenschappelijke schijn zekerheid een vraagteken - draai dan de kraan weer dicht. De reactie van de regeringsfrac ties in de Tweede Kamer was voorspelbaar: de WD - altijd op zakelijke gronden al vóór gas- De ministers Dekker, Veerman en Brinkhorst nemen het rapport van de commissie Meijer in ontvangst. Foto: WFA/Frank van Rossum winning - bleef voorstander. Het CDA voelde zich dankzij het Meijer-advies verlost van zijn ketenen en kon nu een dogmatische 'nee' verruilen voor een 'ja'. D66 liet eveneens zijn categorisch afwijzende houding varen. Het zogenaamd onafhankelijke advies-Meijer verschaft deze partijen de argu menten om van mening te kun nen veranderen. Hadden CDA en D66 dan niet zelf kunnen bedenken - put tend uit een indrukwekkend re servoir wetenschappelijke stu dies en eerdere adviezen - dat waddengas op een voor het mi lieu verantwoorde manier bo ven de grond is te halen? Het antwoord moet luiden: ja en nee. De 'ruiltruc' die de com missie-Meijer aandraagt (ge bruik een deel van de op brengst voor milieuherstel) werd immers al eerder toege past. Ook de verdieping van de Westerschelde werd bijvoor beeld acceptabel gemaakt door de milieuschade elders via in vesteringen in natuur te com penseren. Maar dit ei van Columbus bleef op de plank liggen, omdat het CDA en D66 aan moed ontbrak om eigener beweging hun standpunt te verlaten. Meijer sneert in zijn rapport dat de discussie over de Waddenzee gaandeweg een 'sterk symbool karakter' had gekregen. Anders geformuleerd: er werd niet meer nagedacht. Dat er met een door de VN beschermd na tuurgebied niet lichtvaardig wordt omgesprongen is zeer te recht, maar dat mag uiteraard nog geen excuus zijn voor intel lectuele luiheid. Hetzelfde is al lange tijd het ge val in het debat over kernener gie. Een beslissing over de toe komst van deze energiebron in Nederland wordt al tientallen jaren uit de weg gegaan, omdat politieke partijen blijkbaar nog niet in staat zijn met open vizier en rationeel naar dit dossier te kijken. Een knoop kan niet wor den doorgehakt omdat voor- en tegenstanders elkaar lang gele den in een houdgreep hebben genomen. Dat hoefde tot dus verre ook niet, omdat de kern centrale in Borssele een langere •levensduur heeft dan bij de bouw werd voorzien. Intussen wordt op grote schaal atoom- stroom geïmporteerd uit met name Frankrijk. Een ontwikke ling die met de liberalisering van de energiemarkt alleen maar in een hogere versnelling zal raken. Ooit worden de splijtstofstaven voor de laatste keer uit het Borsselse koelwater getrokken en voor die tijd moet de vraag beantwoord worden met welke alternatieve energiebron milieu en economie het meest gebaat zijn. De impasse rond het wad dengas leert dat daarvoor vrij wel zeker een externe advies groep moet opdraven. Mis schien een nieuwe lucratieve klus voor Meijer en de zijnen? door onze correspondent Step Vaessen Dochter 'Tutut' treedt in de voetsporen van vader Soeharto. Foto: AFP/John Macdougall geld moeten betalen bij het tol huisje, gekscherend: 'alsjeblieft Tutut'. Maar ze zat ook in tele visiestations, de bankwereld en nog vele andere projecten. Tu tut wijst alle aantijgingen over corruptie fel van de hand. „We hebben nooit een cent gestolen van de staat. Als mijn vader wordt beticht van corruptie met liefdadigheidsinstellingen, dan klopt daar niets van. Dat geld is allemaal naar de armen ge gaan." De rechtszaak tegen Soeharto werd een aantal jaren geleden gestaakt omdat de voormalige alleenheerser te ziek zou zijn. Met pijn in het hart heeft Tutut alle beschuldigingen de afgelo pen zes jaar over zich heen la ten gaan. Iets terugzeggen mocht niet van pa. „Vader zei dat God uiteindelijk de waar heid wel zou openbaren. En zie, hij heeft naar ons geluisterd. Ons zwijgen heeft succes gehad als je kijlrt naar hoe mensen nu op Ojtis reageren." karawang/banten/jakarta - 'Lang le ve Soeharto, Tutut wordt president.' De dochter van oud-president Soehar to glimlacht opgetogen. Honderden rijstboeren in de buurt van Karawang, in West Java, juichen haar toe. Voor het eerst sinds de roemloze val van haar vader, zes jaar geleden, durft ze zich weer in het openbaar te vertonen. Ze durft zelfs meer. Van de bescherm de omgeving van haar luxueuze huis, waar ze zich jaren met haar vader heeft schuilgehouden, beklimt ze rechtstreeks het politieke podium. Vol gende week bij de parlementsverkie zingen, maar liever nog wil Siti Hardiy- anti Rukmana, oftewel Tutut, bij de verkiezingen op 5 juli president wor den. Vooral arme Indonesiërs vinden dat geen gek idee. Vijfjaar geleden, na de val van Soeharto, stemden die op Megawati Soekarnoputri. De dochter van de eerste president Soekarno zou hun reddende engel zijn. De teleur stelling is enorm. De beloofde hervor mingen hebben vooral een lege maag opgeleverd. Uit onderzoek van de Asia Foundation, een organisatie die de mocratie bevordert in de regio, blijkt dat 53 procent van de Indonesiërs een sterke leider willen zoals Soeharto, zelfs als hun vrijheden en rechten wor den beknot. Wahidin is naar de bijeenkomst met Tutut gekomen omdat hem gratis kunstmest is beloofd. Maar ook uit nieuwsgierigheid. „Voor de boeren was de situatie onder Soeharto beter. De prijs van rijst was hoger en die van kunstmest laag. Nu kunnen we niet eens meer kunstmest krijgen, omdat slimme handelaren het ergens anders duurder verkopen." Wahidin heeft de buik vol van de zogenaamde Reforma si. „De hervormingen zijn alleen in het voordeel geweest van de mensen aan de top, de mensen met geld. Voor ons Een vrouw controleert de zakjes rijst die de partij van Tutut Rukmana op verkiezingstoernee uitdeelt. Foto: EPA is er helemaal niets verbeterd." Wahi din is vooral cynisch over al die nieu we niet-gouvemementele organisaties die na de val Soeharto als paddestoe len uit de grond schoten. „Weetje wat die doen? Die komen langs de deuren om de boeren geld af te persen. De corruptie is enorm." Zelf is hij al her haaldelijke keren slachtoffer gewor den. Ook in Jakarta, waar het verzet tegen Soeharto zes jaar geleden het grootst was, klinken deze geluiden. „Liever een autoritair regime met stabiele prij zen en betaalbaar onderwijs dan de chaos die we nu hebben", zegt Haji Sachroni die met een klein busje dage lijks mensen oppikt in Cilincing, het noorden van de stad. Volgens hem is Indonesië nog niet rijp voor democra tie. „We hebben een ijzeren leider no dig zolang mensen hun eigen verant woordelijkheid niet kennen. Kijk maar naar al die verkopers die met hun wa ren op de stoep staan. Dat was onder Soeharto niet. Toen was er discipline." Dat Soeharto lukraak mensen liet ver moorden of verdwijnen, deert Sachro ni niet. „Dat deed hij alleen met men sen die een bedreiging waren voor het regime." Ook de vissersvrouw Sujina wil deze keer eens Tutut gaan 'proberen'. Van haar vijf kinderen gaat er niet een naar school. Onlangs heeft ze haar jongste kind van de lagere school moeten ha-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7