Aangifte van fraude tegen tien HBO's BINNENLAND Nieuwe CAO voor ziekenhuispersoneel 'Ze vinden dat ze gewoon recht hebben op van Winsen GOEDEMORGEN, WAT EEl^ KRANT! Hoogervorst voorstander commerciële ziekenhuizen Terugvorderen kan leiden tot faillissementen Leidsch Dagblad Negenhonderd sollicitaties op één baan Bezuinigingsplan Zalm valt slecht bij ministers 'Asociale vuilniswagen' Politici houden het hoofd koel na aanrijding Van Aartsen jen botsen mersfoort vrijdag 2 APRIL 2004 Tuincentrum van Winsen Warmond gaat grote opruiming houden. Vanaf Zaterdag 3 april om 8.30 uur gaan de deuren wijd open voor uw voordeel. Alle bomen, fruitbomen, heesters en coniferen uit de volle grond 25% korting Barbecues (o.a. Weber) en Tuinmeubelen (o.a. Teak Garden) 25% korting I Wees er snel bij want OP OP tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 - 3010282 Jozias van Aartsen verlaat het politiebureau, waar hij aangifte heeft gedaan van de aanrijding. Foto: ANP/Robin Utrecht gingsagenten bewaakt. Het incident rond Van Aartsen en de nasleep ervan zijn giste ren met buitengewone aan dacht gevolgd door ambtena ren van het ministerie van bin nenlandse zaken, waar Van Aartsen ooit topambtenaar was. Met name Arjan Jonge Vos, na tionaal coördinator bewaken en beveiligen, was geïnteresseerd in de achtergrond van de aan rijding. Vanuit zijn zenuwcen trum hebben medewerkers her haaldelijk contact gezocht met de politie om de laatste bijzon derheden te verkrijgen. Met het maken van een nieuwe veilig heidsanalyse wil het centrum wachten tot na het verhoor van de vrouw, die Van Aartsen vol gens haar eigen verklaring zag als 'exactly the target.' Fractieleiders vormen volgens het ministerie van binnenland se zaken tot dusver geen aparte risicogroep. Alleen tijdens de verkiezingscampagne werden alle fractievoorzitters extra be veiligd, naar aanleiding van de moordaanslag een half jaar eer der op LPF-lijsttrekker Pim For- tuyn. Balkenende verzuchtte destijds: „Ik hoop wel dat direct contact tussen burgers en poli tici mogelijk blijft. Het zou doodzonde zijn als dat ver dwijnt." De beveiliging werd na de verkiezingen weer ongedaan gemaakt, omdat volgens de vei ligheidsdienst AIVD het gevaar was geweken. Gisteren riepen vrijwel alle poli tici op tot terughoudendheid. „We moeten niet meteen in pa niek raken", aldus D66-leider Dittrich. PvdA-leider Bos zei zich niet te willen laten leiden door gevoelens van angst. Groenlinks fractievoorzitter Halsema reageerde: „Ik heb er wel over nagedacht of ik nu ex tra gevaar zou lopen, maar die gedachte heb ik meteen weer uit mijn hoofd gezet." Van der Vlies (SGP) stelde haar en zich zelf gerust: „Ek heb geen reden om aan te nemen dat ikzelf of een van mijn collega's gevaar loopt." zaken. De grote afstand burger van de EU wordt 1 procent van de onder- len gezien als een groot |nt. Ongeveer tweederde ondervraagden vindt dat b zich niet bezig houdt vesties die hen persoon- ;en. ite actie SFIR3: arrestaties iag - Nederlandse mili- van de nieuwe lichting in Irak hebben in de van woensdag op don- l voor het eerst meege- lan een grootschalige ac- bn wapenhandelaars en elaars. Op vier plaatsen n 21 Irakezen aangehou- erder werd beslag gelegd pens, munitie, paspoor- Jmputers en geld. NU91 niet akkoord met onderhandelingsresultaat zaan dam/anp - De Nederland se ziekenhuizen hebben van ochtend met de bonden van verplegend personeel een ak koord over een nieuwe CAO be reikt. Dat hebben de Neder landse Vereniging van Zieken huizen (NVZ) en de CNV-bond Publieke Zaak gezegd. De arbeidsovereenkomst, die een looptijd heeft van vijftien maanden, voorziet onder meer in een andere verdeelsleutel voor de afdracht van pensioen premies. Tot nu toe betaalden de -werkgevers 45 procent van de premies en de werknemers 55 procent. In de nieuwe rege ling is dit respectievelijk 48 pro cent en 52 procent. „We komen nu meer in de rich ting van een eerlijke verdeling van de pensioenkosten. Uitein delijk streven we ernaar dat werkgevers evenveel premie gaan betalen", aldus CNV-on- derhandelaar W. Berg. Bovendien was volgens de vak bondsbestuurder door het cen traal afgesproken najaarsak koord tussen sociale partners en het kabinet geen salarisstij ging, mogelijk. „Werknemers bet&Jden ongeveer 13 procent van hun jaarsalaris aan pensi oenpremie. Omgerekend wordt dat nu per verpleegkundige on geveer 150 euro minder." Ook zijn in de nieuwe CAO, met een looptijd van 1 januari 2004 tot 31 maart 2005, afspraken ge maakt over de bestrijding van de jeugdwerkloosheid, extra in vesteringen in opleidingen en over het vergroten van het aan tal stageplaatsen. De nieuwe arbeidsovereen komst geldt voor alle 185.000 medewerkers van de algemene en categorale ziekenhuizen en mei- werkers van revalidatie-^ centra. De vakbonden gaan met de afspraken nog terug naar de achterban. CNV Publieke Zaak legt de overeenkomst met een positief advies voor aan zijn le den. Het kleinere vakbond Nu91 (20.000 leden) is niet tevreden met het resultaat van de onder handelingen en weigert te spre ken van een akkoord. De bond had naar eigen zeggen graag verder willen onderhandelen. Volgens een woordvoerder van NU91 wordt een en ander nu als 'eindbod' voorgelegd $an de leden. u - De politie heeft iagmiddag in een school rlen een 14-jarige jongen 0 {plaats aangehouden die '®arvoor een leraar met ets zou hebben bedreigd, 'aide heeft het wapen, een di;s, in beslag genomen, lokracht heeft aangifte ge- stfen bedreiging. De leer- nivast. erlander niet okken bij EU ag - Slechts een kwart Nederlanders voelt zich ken bij Europa. Maar lan driekwart vindt het ede zaak dat Nederland m de Europese Unie. Dat lit een onderzoek van :e de Hond in opdracht t ministerie van buiten- hilversum/anp - Buitenlandse investeerders kunnen over twee jaar in Nederland ziekenhuizen commercieel exploiteren. Mi nister Hoogervorst (Volksge zondheid) heeft dat gisteren in NOVA gezegd. Hoogervorst denkt dat zieken huizen veel efficiënter kunnen worden geleid. Investeerders met commerciële ervaring kun nen daar naar zijn mening een belangrijke bijdrage aan leve ren. Volgens Hoogervorst heeft de commerciële aanpak in Duitsland veel succes. Daar zijn reeds 31 commerciële zieken huizen. Voorwaarde voor de commerci ële aanpak is volgens de minis ter dat ook ziekenfondspatiën ten in de commerciële zieken huizen terechtkunnen. De me dische centra moeten ook 'du re' acute zorg en complexe ope raties aanbieden. „Ze mogen niet alleen de krenten uit de pap halen." De specialisten zijn bij de Duitse ziekenhuizen in loondienst. De.Tweede Kamer heeft nog geen besluit genomen over de vraag of in Nederland zieken huizen commercieel mogen worden. Volgens de huidige wetgeving is dat niet mogelijk. den haag/gpd - De universitei ten en hogescholen die ten on rechte geld hebben binnenge haald moeten dat terugbetalen. Tegen tien opleidingen wordt waarschijnlijk aangifte gedaan wegens het bewust verkeerd toepassen van financieringsre gels. Zeven instellingen staat een vervolgonderzoek te wach ten. De HBO's verzetten zich te gen terugvordering In totaal heeft het hoger onder wijs 58 miljoen euro ten on rechte opgestreken, stelt de commissie-Schutte in haar rap port. In werkelijkheid ligt dat bedrag zeker 10 miljoen euro hoger, maar de commissie heeft alleen een exacte bereke ning gemaakt van het bedrag dat terug te vorderen is. Door het al dan niet bewust verkeerd hanteren van de regels werden andere opleidingen benadeeld. Het totale budget voor het ho ger onderwijs ligt vast. De Tweede Kamer is overwe gend positief over het rapport. De HBO-raad vindt dat het wel meevalt met de fraude. Het ka binet komt over twee weken met een standpunt. Het wil eerst het 16.000 pagina's tellen de rapport verteren. De commissie beklaagt zich over de tegenwerking die ze on dervond van de HBO-raad, uni versiteiten, accountants en ju risten. Zeven opleidingen - Fontys Hogescholen, Hoge school Avans, Hogeschool In- Holland, Hogeschool van Am sterdam, de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen, de Hoge school Zuid en het Nova Colle ge - krijgen daarom een ver volgonderzoek aan hun broek. Na interventie van minister Zalm, (financiën) en staatsse cretaris Nijs waren uiteindelijk alle opleidingen bereid om mee te werken. Ondanks de conclusie dat 75 van de 152 instellingen in het hoger- en beroepsonderwijs minstens 58 miljoen euro ten onrechte hebben ontvangen, weigert commissievoorzitter en voormalig Tweede-Kamerlid Schutte het onderwijsland als fraudeland te omschrijven. Bijna de helft van de 152 onder zochte instellingen moet geld terugbetalen. De vordering op de Hogeschool Zeeland is met bijna 12 miljoen euro de hoog ste. De TU Delft moet ruim 3 miljoen euro terugstorten. De bestuursvoorzitter van Zeeland heeft al laten weten dat de op leiding failliet gaat als het mi nisterie van onderwijs daad werkelijk gaat vorderen. Zowel Schutte als staatssecreta ris van onderwijs Annette Nijs hebben daar weinig coulance mee. „Bezint eer gij begint, zou ik willen zeggen," aldus Schut te. Nijs noemde de mogelijk heid van faillissement op zich geen reden om van terugvorde ring af te zien. Ze eist wel dat de studenten op geen enkele ma nier de dupe mogen worden. In de meeste gevallen was er oprechte verwarring over wat wel en niet mocht, benadrukte Schutte gisteren. In een aantal gevallen was de onjuiste uitleg van de financieringsregels goedgekeurd door het ministe rie van onderwijs. Die instellin gen hoeven van Schutte dan ook niet terug te betalen. (advertentie) in de ochtend omdat.... )ort - Een sneltrein van oort naar Utrecht is van- J vroeg op een rangeer- ^ootst. De sneltrein bots- p.13, vlak na het vertrek ion Amersfoort, op de I trein. Er vielen geen ge- Door de aanrijding eizigers tussen Utrecht, )ort, Apeldoorn en vertragingen op tot ruim liste kinderen f terecht !ur - De drie kinderen en 14 jaar uit Delfzijl, |s 11 februari door hun 'erborgen werden ge- voor het Bureau Jeugd- Ironingen, zijn gister door de politie gevon- '.tten-Leur. Hun moeder een woning aangehou- le man en de kinderen even later elders in het (gepikt. De (stief)vader e jaren geleden veroor- t)or verkrachting van e 4-jarige stiefdochter, bank heeft hem toen uderlijke macht ontzet. Imoeder mag niet meer •ar kinderen zorgen om- 'aar man blijft steunen ter maakt slijke val 1 - Een 4-jarig jongetje is woensdagavond over- adat hij van twee hoog raam was gevallen. De van het kind waren bij op bezoek in Veenen- irwijl de kinderen aan len waren, zaten de ou- n tafel. Twee van de kin- ntdekten dat het jonge- jen open schuifraam op £p was gevallen. loven: geen rekcentrum 'en - Eindhoven weigert rekcentrum voor uitge- erde asielzoekers in de /estigen. Burgemeester ïouders hebben bezwa- m het uitzetbeleid van r Verdonk van vreemde- 3 jaken. Vorige maand :^d beroering in Eindho- Ijjr de voorgenomen uit- gf-van een gehandicapte Burgemeester A. Sak- jjigerde mee te werken, nfie man in de illegaliteit s ^chtkomen. Vragen van 1 aan de minister over iajzetting zijn volgens L jjg niet beantwoord. ^ier voor stop nifiportimams ag - Een stop op imams _buitenland kan ervoor dat de inburgeringcur- ir islamitische voorgan- H loopt met moslims met lerlandse nationaliteit, lermeerderheid van en Groenlinks is der van zo'n stop op ams, zo bleek gisteren leen debat. Nu krijgen die naar Nederland ko- n zogeheten Machtiging >ig Verblijf. Zij horen lurgeringcursus te doen, irden niet gestraft als zij afmaken. jling bedreigt ar met mes roiterdam/anp - Rechercheurs die in Rotterdam betrokken zijn bij het onder zoek naar zedenmisdrijven door een groep minderjarigen, zijn verbijsterd door de instelling van de jonge daders. Dat blijkt uit een artikel in de korpskrant van de politie Rotterdam-Rijnmond. „Ze vinden dat ze gewoon recht hebben op seks. Op tv gebeurt het toch ook? Als je een telefoontje of brommer nodig hebt, pak je die toch gewoon van ie mand af? Voor hen is seks gewoon een gebruiksgoed, zonder emotie. Ze heb ben ook nauwelijks berouw richting slachtoffers", aldus een zedenrecher- cheur in de korpskrant. Het onderzoek draait om twintig min derjarigen van wie de er zestien begin maart zijn aangehouden. Acht van hen worden ervan verdacht maandenlang meisjes tussen de 13 en 15 jaar seksueel te hebben misbruikt. De groep wordt verder verdacht van berovingen, inbra ken en bedreigingen. Hiervoor zitten vijf verdachten vast. Bij huiszoekingen nam de politie elf neppistolen in beslag. De jongens maakten tijdens de seks fo to's en chanteerden de meisjes daarmee om ze hun mond te laten houden. In elk geval een meisje sprak toch met een do cent over wat haar overkwam. Voor de leraar was dat geen reden om contact op te nemen met de politie. „Het is kwalijk dat de docent niet naar de politie is gestapt. Ik kern me voorstel len dat je als leraar een vertrouwens band hebt met leerlingen, maar dit soort ernstige feiten hoor je te melden", aldus persofficier B. den Hartigh. De docent is niet strafbaar. Ook de rechercheurs in district Rotter dam-West maken zich zorgen over de houding van de scholen van de minder jarigen. „Docenten moeten iets hebben gemerkt", denkt een rechercheur. Een overeenkomst tussen de verdachten is dat ze allemaal vaak alleen thuis zijn. „Daar moet een deel van de oorzaak zit ten. De kinderen kijken ongecontroleerd naar alles wat op tv, video of internet is te vinden en krijgen zo een heel verknipt beeld van wat seks is. Het lijkt erop dat stelen al vaak een tweede natuur was ge worden. Dus wat je ook maar wilt heb ben, dat mag je pakken. Ook meisjes", stellen de politiemensen in de korps krant. Tot nu hebben volgens justitie vijf meis jes aangifte gedaan. Ze krijgen hulp van de jeugd-RIAGG. den haag/anp - De manier waarop minister Zalm van fi nanciën de extra bezuinigingen voor dit jaar wil invullen, zijn slecht gevallen bij zijn meest betrokken collega's. De minis ters De Geus (sociale zaken) en Brinkhorst (economische za ken) waren niet te spreken over suggesties die Zalm gisteroch tend tijdens een bijeenkomst met hen op tafel heeft gelegd. Volgens ingewijden was er bij De Geus en Brinkhorst sprake van 'gefronste wenkbrauwen' en 'gemor'. Zij hebben Zalm te verstaan gegeven dat hij met andere voorstellen moet ko men. Maar Zalm meent dat er geen andere oplossingen zijn om de dreigende stijging van het financieringstekort tegen te gaan. Dat dreigt dit jaar ver bo ven het Europese maximum van 3 procent uit te komen. Zalm zou in totaal 2,75 miljard euro willen bezuinigen om het tekort onder de 3 procent te krijgen. De Geus en Brinkhorst vinden dat hij te veel lastenver zwaringen wil doorvoeren. Dat is nadelig voor de koopkracht. Welke maatregelen Zalm pre cies op het oog heeft is nog niet bekend, behalve dan dat hij denkt aan een verhoging van de AWBZ-premie. Ook is niet dui delijk welk standpunt premier Balkenende inneemt. Die was eveneens bij het overleg aanwe zig. Woensdag sprak Zalm hem al apart. Ingewijden verwachten dat het kabinet pas over twee weken de knoop over de extra bezuinigin gen doorhakt. rotterdam/gpd - Een 'asociale manoeuvre' van een vuilniswagen was volgens ooggetui gen gisteren de oorzaak van een botsing tus sen twee trams in Rotterdam. De bestuurder van de vuilniswagen wilde de trambaan oversteken, zag twee trams aankomen en maakte daarom parallel aan de trambaan vaart om alsnog snel voor de trams langs over te steken, zeiden getuigen. De bestuur der van de eerste tram moest door die ma noeuvre vol in de remmen, waardoor de daarachter rijdende tram bovenop op zijn voorganger botste. Door de klap werd ten minste één passagier uit de achteropkomen de tram geslingerd. In de tram vielen gewon den onder passagiers die tegen de stalen stangen werden gesmeten. Elf mensen moesten naar het ziekenhuis worden ge bracht met botbreuken en verwondingen door glasscherven. Kort voor de aanrijding had dezelfde vuilniswagen volgens oogge tuigen ook al gevaarlijke manoeuvres uitge haald en bijna een bus met schoolkinderen geramd. Foto: ANP/Ed Oudenaarden leeuwarden/anp - Op de vrij gekomen functie van telefonis- te/adminstratief medewerker bij stichting LIMOR in Leeu warden hebben negenhonderd mensen gesolliciteerd. Dat was even schrikken op het hoofd kantoor van deze maatschap pelijke instelling in de Friese hoofdstad, zegt directiesecreta resse T. Visser. Hoogopgeleiden komen in Friesland maar moei lijk aan het werk, zo blijkt uit een kleine inventarisatie. Om de berg sollicitatiebrieven te verwerken moest LIMOR zelfs een medewerker van een uitzendbureau inhuren. „De advertentie voor de functie was breed opgezet. Jong en oud, man en vrouw, hoogopgeleid en laagopgeleid, er zat van alles tussen", aldus Visser. Omdat de functie van telefonis te/administratief medewerker relatief eenvoudig is, zijn de brieven van alle sollicitanten met een HBO- of universitaire opleiding direct ter zijde ge schoven. Zowel de verscherpte sollicitatieplicht voor werklo zen, als de hoge werkloosheid in Friesland noemt Visser als oorzaak. Bij Friesland Lease in Drachten kwamen voor twee functies op HBO-niveau 250 sollicitaties binnen. „Daarbij waren opval lend veel HBO-ers en universi tair opgeleide mensen", aldus een woordvoerder van de auto- leasemaatschappij. Hij zet vraagtekens bij de inspannin gen van de regering om een kenniseconomie te creëren. „Er zijn kennelijk helemaal geen banen op hoog niveaumeent de woordvoerder. den haag/gpd - Politici van vrij wel alle partijen deden gisteren hun uiterste best het hoofd koel te houden na de 'aanslag' op WD-fractievoorzitter Van Aartsen. Eenmaal bekomen van de schrik werd meteen bena drukt dat er geen reden is voor paniekvoetbal. Alleen CDA- fractieleider Verhagen liet we ten dat er aanleiding is om 'op nieuw naar de beveiliging van politici te kijken'. Van Aartsen zelf zette de toon met zijn onderkoelde reactie. Nadat hij aangifte had gedaan van de aanrijding door een vrouw bij het hotel Des Indes op het Lange Voorhout, ging hij naar huis, zonder er verder woorden aan vuil te willen ma ken. Zijn partijgenoot Zalm, mi nister van financiën en vice- premier, besloot gewoon door te vergaderen nadat hij van de aanrijding in kennis was ge steld. „We moeten geweld niet belonen", verklaarde hij kalm. De liberale fractieleider is niet de eerste politicus die op de korrel werd genomen door een verwarde burger. Begin novem ber vorig jaar werd op steen worp afstand van de woning van premier Balkenende in Ca- pelle aan den IJssel een verwar de man aangehouden die met een mes op zak bij de eerste minister had willen aanbellen. Anders dan Van Aartsen wordt premier Balkenende vrijwel permanent door twee beveili-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3