Glasgow heeft zich kreunend weer opgericht TOERISME i Op verhaal in de Achterhoek i Campings onderweg Campinggidsen zat en natuur lijk kun je daarin ook campings vinden die langs de route naar de vakantiebestemming liggen. Dus ook zonder de ANWB-uit- gave Campings Onderweg in Europa is het vinden van een plekkie voor één nacht geen probleem. Maar die gids, waar van de vernieuwde uitgave net is verschenen, maakt het wel makkelijker. Er staan 382 cam ping, in vijftien Europese lan den, in genoemd die op maxi maal 20 kilometer van de snel weg liggen. Voorts krijg je een hoop nuttige andere informa tie, zoals gasvuladressen, alarmnummers en tips voor verkeersknelpunten onderweg. Het vernieuwde gidsje bevat bovendien 273 plaatsen waar met de camper overnacht kan worden. Los bijgevoegd is een kaart waarop alle genoemde overnachtingsadressen staan aangegeven. Campings Onder weg in Europa is voor 7,95 euro verkrijgbaar bij alle ANWB-ver- kooppunten en de boekhandel of via internet: www.anwb.nl. Dansvakantie in Finisterra Deze zomer start Dance-4two met kleinschalige dansvakan- ties in Finisterra, in het noord westen van Spanje. De groepen bestaan uit vijftien mannen en vijftien vrouwen die een week lang dansen (tango en salsa) maar ook excursies kunnen maken. De lessen worden gege ven door twee topdansleraren. Marlon Suart geeft salsales en is met zijn dansschool Salsipue- des genomineerd voor de beste dansschool van 2003. Mariano Diaz is als tangoleraar verbon den aan de grootst tangoschool van Nederland: de Academia de Tango in Amsterdam. Reizen van een week starten 26 juni, 3 juli, 31 juli, 4 september en 11 september 2004. Een kennis making met de leraren en va kantiegangers van vorig jaar is zondag mogelijk in Barrio Ha vana in Arnhem. Voor meer in formatie: www.dance4two.nl. Massaal naar Vlaanderen Vlaanderen, dat nooit te klagen heeft gehad over gebrek aan be langstelling van de noorderlin gen, bood vorig jaar aan maar liefst aan zes miljoen Nederlan ders een slaapplaats. Daarmee groeide het aantal overnachtin gen van Nederlanders in dat deel van België met dertien procent. De cijfers zijn gepre senteerd door het Continu Va kantie Onderzoek. Opvallende conclusies uit het CVO-onder- zoek zijn verder dat de vakan ties van Nederlanders in Vlaan deren langer worden (gemid deld dertien overnachtingen) en dat de badplaats en de Vlaamse regio's samen goed zijn voor 75% van de vakanties en 86% van de overnachtingen. Kamperen op een landgoed Kamperen op stand doe je bij de 23 leden van de Vereniging Gastvrije Nederlandse Land goederen en Kastelen (LKC). De club heeft een nieuwe brochure samengesteld, waarin alle leden zich presenteren. In het folder tje zijn plezierige, rustige plek jes voor de tent te vinden, maar ook boerderijen en boswach terswoningen die als vakantie huisje verhuurd worden. Ook voor familiebijeenkomsten of vergaderingen die vragen om een bijzondere omgeving heb ben de LKC-leden accommoda ties. De folder is op te vragen bij het LKC-secretariaat. tel. 030 6971 347. Meer informatie: www.gastvrijelandgoederen.nl. Wandelen in Frankrijk Het échte Frankrijk ontdekt je te voet. Vermijd de drukte en wandel van bed breakfast naar familiehotel. Hoe zo'n wandelvakantie kan worden ge pland, is te vinden op internet. Bepaal het reisdoel en www.franceonfoot.com geeft aan welke wandelkaarten han dig zijn en waar de prettige res taurants en hotels zijn. Ook is er de laatste informatie te vin den over omleidingen en de ge steldheid van de paden. Gekoelde borrel Helsinki heeft een nieuwe ijs- bar. So what, zou je zeggen. Maar in de Finse hoofdstad wordt het begrip ijsbar wel erg letterlijk genomen. In de nieu we bar komt de temperatuur nooit boven het vriespunt uit. Meestal vriest het een graadje of vijf in de Arctic Icebar. War me choclademelk bestel je er tevergeefs. In de bar worden louter drankjes op basis van Finlandia-wodka geschonken. Ijs- en ijskoud. Voor gasten die niet gekleed zijn op dit ijselijke borrelavontuur in de bar aan de Yliopistonkatu 5 heeft het eta blissement twaalf setjes warme kleding 'van het huis'. De blibliotheek van de Glasgow School of Art, uiteraard van Mackintosh n nl VRIJDAG 2 APRIL 2004 REISBOEKEN MAGAZI Nk, door Alice Plekkenpol en Gerard Chel De meeste zeilboeken beschrij ven maandenlange tochten over de wereldzeeën. Daarom is het zo leuk dat er eens een boek verschijnt voor kustzeilers, die vooral in en rond eigen land blijven en hoogstens de Noord zee oversteken. Hans Vander- smissen is zo iemand. In Rond de Friese zee vermeldt hij zijn tochten uit vroegere jaren tot nu, met voor leken vrij veel nautische terminologie. Een spannende avonturenroman is zijn boek niet geworden, wel zal het bij (kust) zeilers véél herken ning oproepen. Rond de Friese zee, Hans Vander- smissen, uitgeverij Hollandia/Gott- mer, 12,50 euro, ISBN 9064103984 Nederland is steeds meer in tel als toeristische bestemming en dat is ook te zien in de boek winkels. Aansluitend op de tv- reeks De mooiste plek van Ne derland is er nu een gelijknami ge gids verschenen. Daarin ver tellen bekende Nederlanders, onder wie Jan Marijnissen, Jen ny Arean en Barbara de Loor, over hun favoriete stek. Soms zijn dat kleinschalige ge bieden, maar dat hoeft geen be lemmering te zijn er een of twee dagen op uit te trekken. Het boekje geeft namelijk veel aanvullende tips over attracties in de regio en natuurlijk prakti sche informatie over hoe er te komen, ook per openbaar ver voer. De mooiste plek van Nederland 3, uitgeverij Kosmos-Z&K, 18,90 euro, ISBN 9021540177. Aan de vooravond van het la plannen van de grote vakanüj komt Kosmos met een aanta nieuwe titels in de serie 'rust kamperen'. De naam zegt he al: wie niet zo veel ziet in de grotere campings, kan in de2 gidsjes rustiger, meestal in ni tuurlijke omgevingen gelegei kampeerterreinen vinden. Sfi en rust zijn de belangrijkste grediënten. I Foto's ontbreken maar de ben schrijvingen, praktische info?11 matie en overige nuttige tips'* zijn meer dan voldoende. Adressen e.d. worden ook veP1 meld, een prijsindicatie niet.r wel categorieën. P In de reeks Rustiek Kamperen venj schenen: de Alpen, Duitsland, Wd*j Frankrijk, Oost-Frankrijk, Scandifd vië en Spanje. 141 blz., 11,50 euroirl Zie www.boekenwereld.com. te Uitgeverij Kosmos geeft de 'Thomas Cook'- serie uit. Co| pacte reisgidsen vooral gericj op praktische informatie en lardeerd met wandelroutes, i. Ook Kosmos gaat mee in de tijdstroom en levert bij elk boekje een mini-cd met vooiu' links naar websites. Handig, - want als je een link aanklikt, je direct - als de pc tenminsti on-line is - op de bewuste p< na. Je hebt wel een wachtwoi nodig, dat ergens in het gidsjl verstopt is. Waai-, dat lees je de cd. Inhoudelijk zijn het handzame gidsjes. In de Thomas Cook-serie versche-. nen: Barcelona, Florence ToscarP Griekenland (vaste land), Krakau, fr Normandië en Sevilla Andalusia, t Alle met mini-cd, 192 blz. 14,50 pedi stuk. Zie ook www.boekenwereld- Glasgow was een stad van echte rijk dom, van echte armoede. Een stad die als een van 's werelds drukste havens als een baksteen zonk. Een stad die aan het infuus van nieuw geld is ge legd, cultureel hoofdstad werd en de nooit verdwenen trots weer heeft op gepoetst. door Thom Olink Het is vroeg, de vogels in Pollok Country Park in de zoom van stede lijk Glasgow zijn in de meerderheid. The Burrell Collection, dat prachtige museum lijkt voorzichtig in het glooi ende landschap te zijn neergelegd. De wachtende bezoekers praten op kalme toon met elkaar, niets verraadt de razende stad wat verderop aan de river Clyde. The Burrell Collection van Sir William telt negenduizend voorwerpen, van het stenen tijdperk tot einde jaren vijftig, onbeschrijfelijk kostbaar. Aan de stad geschonken, net als Pollok Estate dat werd door Anne Maxwell Macdonald. Symbolen van de immense rijkdom, die Glasgow ooit kende en die uitein delijk onbetaalbaar werd. De rijkdom van een drukke haven, een florerende scheepsbouw, de whiskyindustrie. Een stad toen van grove tegenstellin gen, diepe armoede in de arbeiders wijken, die wel een schaduw wierp over de glorie van de scheepsmagna- ten, maar haar nauwelijks raakte. Er werd naar de zon gereikt en dat ging vorige eeuw mis. Een van 's werelds drukste havens zonk als een bak steen. Nu weer een stad die leeft en in alle hoeken en gaten talent, kansen en te leurstellingen heeft verstopt. Die aan het infuus van nieuw (subsidie) geld is gelegd, culturele hoofdstad werd en de nooit verdwenen trots weer heeft opgepoetst. Edingburgh mag meer geschiedenis en de regering herber gen, Glasgow heeft zijn mooie imago als dynamische rebel heroverd en trekt miljoenen toeristen. Je kunt het zien, zoals altijd aan de huizen. In Bath Street is het vuil, de aanslag van roet en tegenslag groten deels weggespoten, hebben nieuwe bewoners en nieuwe bestemmingen nieuw leven gebracht. Maar sla je twee hoeken om dan zie in de nauwe tussenstraten het vuil liggen en deu ren net niet uit de hengsels hangen, Net als toen glans en vuil naast el kaar. Sauchiehall Street valt oostwaarts, richting het centrum, wat naar bene den af, zoals de hele wijk daar met Het Buchanan-winkelcomplex in de binnenstad van levendig Glasgow. Mooie verhalen. Ze hebben al tijd bij de Achterhoek gehoord, net als de romantische kastelen en het lieflijke coulisseland schap met zijn typische, dro merige afwisseling van weilan den, essen en bossen. Verhalen, ze worden nog altijd verteld in kringen van dorpsbe woners, die hun tradities trouw zijn gebleven. Maar misschien zijn ze nooit doorverteld, aan mensen van 'buuten' die ze wellicht ook graag hadden wil len horen, al was het alleen maar om de ziel van de Achter hoek beter te kunnen door gronden. Was er voor het Achterhoekse Bureau voor Toerisme (ABT) een mooiere invalshoek te be denken toeristen met een aan sprekend thema naar de eigen streek te lokken? Eigenlijk niet, zeggen Betty Wassink en Walter van Hulstijn van het ABT, want de Achterhoek zit vol verhalen. Wassink coördineert het project waardoor de Achterhoek een meer toeristisch gezicht moet krijgen geven en dat als titel kreeg 'Je komt op verhaal in de Achterhoek'. „Niet dat de Achterhoek toeris tisch wegkwijnde", zegt Van Hulstijn, directeur van het ABT, „maar er was wel een nieuwe impuls nodig. Bezoekers willen niet alleen maar gast zijn in de Achterhoek, ze wülen er ook deel van uitmaken en de cul tuur van binnenuit beleven." „Hier is nog een authentieke cultuur behouden gebleven met noaberschap, normen en waarden." En daarbinnen zit- Wie Achterhoek zegt, zegt kastelen en watermolens, maar er is meer. Foto: Achterhoeks Bureau voor Toerisme ten al die verhalen, zegt Betty Wassink. „Wie weet dat al die mooie essen hier zijn ontstaan door het uitrijden van mest, of dat het beroemde knopenlaan- tje in Vorden zo wordt ge noemd omdat verliefde paartjes daar de twijgen van de bomen aan elkaar knoopten? Of jMe weet hoe de legende van de Witte Wieven bij Lochem in el kaar steekt?" Veel moet nog worden gere geld, maar toch zijn de contou ren van Achterhoek-verhalen- land al duidelijk. Vanaf de mei vakantie zal elke dag ergens een historische figuur rondwande len, la handelsvrouwe Char lotte Colenbrander in Doesburg of stadstrompetter Thonis Dro- genap in Zutphen. Verder zijn er op vijftien cam pings dit seizoen verhalen te le zen en is er een fietsroute voor gezinnen rond kasteel Hackfort in Vorden, uiteraard vol mooie verhalen. De komende jaren volgen nog vier kinderroutes. Ook is er een speciale poëzie- en prozaroute en een Boeren- leenbankjesroute uitgezet. „Eigenlijk zouden wij ieder jaar een groot cultuurfestival moe ten organiseren, waarin wij uit dragen wat de cultuur van de Achterhoek inhoudt", zegt Wassink. Maar dat is een belof te voor de toekomst. Meer informatie over de Achter hoek en het thema verhalen is te verkrijgen bij de plaatselijke VWs en via www.achterhoek- toerisme.nl. fa. Glasgow. De grootste stad van Schotland heeft 620.000 in woners. Glasgow heeft twee vliegvelden: Glasgow International Airport en Prestwick International Airport. Diverse maat schappen vliegen op de stad aan de Clyde. Wie zijn auto meeneemt heeft de keuze uit de veerdiensten op New castle (DFDS vanuit IJmuiden) of Hull (met P&O Ferries vanuit Rotterdam-Europoort). Hoewel sommige delen van Glasgow voor de voetganger zijn, is de stad goed berijdbaar per auto. Kust en de High lands, Loch Lomond en de mooie Trossachs zijn nabij. Openbaar vervoer, onder- en bovengronds zijn prima. Kunst wordt met een hoofdletter K geschreven, er is een keur aan musea. Mackintosh, de ontwerper is overal. Wie wil zien hoe Glasgow nog steeds wordt opgeknapt moet de citytours-sightseeing bus nemen, vertrek ook van George Square Trendy Glasgow heeft een snel wisselend restaurantbe stand, maar elke uithoek van de aarde is vertegenwoor digd. Prijzen gemiddeld ruim boven de Nederlandse. Voor meer informatie: www.seeglasgow.com en www.visitscotland.com. Voor brochures en algemene in lichtingen: VisitBritain, Stadhouderskade 2,1054 ES Am sterdam, e-mail: nl@visitbritain.org, fax: 020 6890 003, tel: 020 6890 002. door Arvid van der Wolf De Achterhoek is meer dan een verzameling mooie kastelen of een dromerig coulisseland schap. De Achterhoek is een streek vol verborgen verhalen. En die willen ze steeds duidelij ker laten horen. Dus wie straks onverhoeds de vroegere stads trompetter Thonis Drogenap tegenkomt in Zutphen moet niet raar opkijken. Op verhaal komen in de Achter hoek. Dat mag vanaf nu letter lijk worden genomen. Wie geïn teresseerd is in oude verhalen kan ze in de komende vakanties in de Achterhoek rechtstreeks optekenen uit de mond van historische hoofdpersonen. Wat is er mooier dan de weer tot leven gewekte stadstrom petter Thonis Drogenap te ho ren vertellen over Zutphen in de zestiende eeuw, of Mechteld ten Ham te horen klagen over de vreselijke heksenproeven die zij in 1605 moest ondergaan in Bergh? Het Glasgow Science Centre aan de river Clyde in avondstemming. Foto's: GPD/Thom Olink oude glorie-hui- zen. Je kunt wandelen over de koppen, in vele kleuren en kapsels, want Glasgow is jong, heel jong en dus eigenzinnig. Uit het geroeze moes en straat muziek klinken de indringende tonen van een wat blijkt een eensnarige Chi nese viool te zijn. Wat moet deze jonge oos terling nu hier? En dan praten we, in het Ne derlands. „Ik heb gespeeld in De ingang van de Armadillo, oftewel het Gordeldier. Amsterdam, in Den Haag, Hilversum, Kopenhagen, winkeld. Een feest van kleur en la- maar Glasgow is bijzonder.waai. Glasgow is de tweede winkel - „Deze stad heeft het klimaat voor stad van het Verenigd Koninkrijk. Als kunstenaars, een atmosfeer om te we even doorlopen en the Gallery of scheppen. Hier begin je, net als Glas- Modem Art binnenstappen zien we gow zelf heeft moeten doen, van de alle zalen en verdiepingen vol men- grond af aan, maar de beloning voor sen, druk in conversatie, jong en ge- volhouden is er. Muziek, dans, to- engageerd. neel, architectuur; alles knettert uit Op het grote plein van St. Enoch Cen- de voegen.Hij heet Difei Wang en tre plakken 10.923 platgewalste hij vraagt hoe het in de Haagse Spui- kauwgumpjes. Jammer. Enkele jaren straat is. geleden was deze mail de top of the Een eind verder bij de zeer prestigi- world, nu zijn de roze en blauwe euze winkels van Buchanan Galleries kleuren verbleekt en staat binnen wordt ook muziek gemaakt, gefoeterd veel leeg. tegen de wereld van Vuton en Gucci, 't Is maar een paar stappen, maar wel een toneelstukje opgevoerd en ge- een wereld van verschil. We drinken koffie tegen een onbehoorlijke prijs op George Square, het hart van Glasgow of Ghlaschu (Gealic voor 'lieflijke groene plek'). Uitzicht op standbeelden van Sir Walter Scott en Queen Victo ria, prachtige ge vels, schaduwen van de 18de eeuw met z'n rijkdom, 't Wordt tijd om de man op te zoe ken die Glasgow een gezicht gaf, Charles Rennie Mackintosh, ar chitect, ontwer per, kunstenaar. Hij smeedde Art Nouveau, Keltische vormen en de Ja pans minimalistische kunst tot de Glasgow Stijl, waarin eenvoud, balans en raffinement de ogen pakken. Toeristen kunnen Mackintosh, die in 1928 overleed wandelend door de stad opsporen en volgen met behulp van speciale routekaarten. Soms zijn er tours onder begeleiding. In de be faamde Hunterian Art Gallery is het interieur van Mackintosh's huis on dergebracht. Als we teruglopen door Sauchiehall Street stoppen we even bij 217, de tearoomgevel van deze grote man, verstilde elegance. Wie door Glasgow dwaalt en altijd weer die rivier de Clyde en de wijdse havens in beeld krijgt mag niet verge ten in het weekeinde naar de Barras te gaan, de grote rommelmarkt, vlak bij Glasgow Green in het oostelijke deel van de stad met 1 miljoen inwo ners. Een rotzooi van jewelste, don ker, onoverzichtelijk voor de toerist, maar een geweldige plek om de echte Glaswegians te ontmoeten. Een weer is het dan eenvoudig om de tegenstelling tussen arm en rijk, mo dern en oud, donker en licht te vin den. We lopen via London Road naar een aanpalende wijk met 'Homes for the future'. Wie geld heeft en een smaak die met de tijd oploopt heeft hier in een bijzonder gerangschikte groep woningen met bijna Japanse tuinen zijn heil gevonden. Staalkabels, vreemde trappen, ge meenschappelijke ruimtes voor de was en dergelijke en ronde bouwvor men in soepel-geschakeerde kleuren maken hier het nieuwe Glasgow. „Prachtig, dynamisch en anders, ein delijk anders", vindt Bobby Paterson, die hier voor veel geld een pandje heeft gekocht. Hij is eigenaar van het ook zeer bijdetijdse St. Jude's Hotel in Bath Street. Hij was ooit bassist in Love&Money, een pogroep met succes in de UK en de USA. „We toerden bij voorbeeld met U2 door de wereld." Onze stilmakende kamer bovenin in het hotel heeft al in vele films als decor gediend. De muziek is hier cool, de prijzen hot en de uitstraling relaxed. Weer een voorbeeld hoe de mooie, maar ooit verkommerde victorian and regency-gebouwen opbloeien onder jonge entrepreneurs. Greenock We kijken over Glasgow vanuit de Glasgow Tower, heel hoog, zoals elke stad die wil meetellen zijn vingers in de wolken heeft. En we kijken naar het westen, de weg naar de zee, de kusten langs de Clyde en dalen vol verwachting af naar beneden. We willen naar Strathclyde, naar Greenock, de echte haven op de zuid oever. Maar het zou gek zijn niet te stoppen bij het Science Centre. Bin nen spelen kinderen en hun ouders met de interactieve huisraad van dit futuristische 'wetenschap voor de ge wone man'-museum aan de oevers van de Qyde. Aan de overkant glimt het Gordeldier, de Armadillo zoals de Glaswegians het gebouw noemen, in schraal zon licht. 't Is een concertzaal die door de Alles in het Mackintosh-huis adert sfeer van de grote architect uit Gla gow. schulpenbouw maakt dat je je ii ney waant. Iets verder naar zee het befaamde Tall Ship aan de ot kant, maritieme glorie. Vlak daaii geeft de machtige nieuwe architec tuur van het SECC (tentoonstelliit en conferenties) Glasgows waterl glans. Na al dat nieuwe staal streelt het de landschap bitterzoet. Langs di Clyde geeft het groen twintig tint!0 en hoe dichter we bij zee komen e' meer we beseffen met welk een kreun deze stad weer moet zijn on kropen na de knockout van de nr' logse jaren. Hier werden de grootste zeeschei gebouwd, vlogen de gloeiende na door de lucht, rook, vuur en presfe Daarna verkommering. Nu lopen'e ken en nieuwrijken op plankiereil erg witte marina's. Luxe-haventje waar alles is te krijgen, maar waai., planten en het volle leven nog nii^* echt willen uitkomen. Wel zingei vogels mooi door het aanmatigei geschreeuw van de zeemeeuwen?* de verte lonken kleine eilanden v\F tussen de schepen van Glasgow i?n zee manoeuvreren. !e' 's Avonds verliezen we ons in de t? me avonddrukte van Vincent Stre^ en Bothwell Street. In een van de pub's drinken we het mooiste erf® goed van Glasgow, een dram, eerr? goed glas whisky. En komen in ee gesprek terecht, zoals altijd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 36