Jongste Volvo wagon in spoor grote broer V70 -V Veiliger fietsen met knippertrappers Subaru Justy: blije kloon met een bonus Citroen te koop bij Bijenkorf Weg Wiel vrijdag 2 april 2004 redactie: Peter Loi Stuurtas voor digitale camera utrecht - De digitale camera rukt op onder de kiekjesmakers. Maar een echte fietsstuurtas voor dit kleinood was er nog niet. Omdat de digitale camera vaak een stukje kleiner is dan een analoge, brengt Agu nu een tas op de markt waarin de ca mera niet meer rondstuitert: de AGU Yamaska 415 KF met drie extra vakken voor accessoires en ander klein spul. Kan dank zij een speciaal kliksysteem zo aan het stuur vastgemaakt wor den. Adviesprijs: 39,50 euro. www.agu.com Achtste editie Amstellandrit Amstelveen - De achtste Am stellandrit gaat zondag van start bij het clubhuis van de organi sator, MTC Motovatie in Am stelveen. De motortoertocht is deze keer ruim 200 kilometer lang en brengt de ervaren én beginnende motorrijd(st)er langs een aantal mooie gebie den in en rond het Amstelland. www.motovatie.nl KALENDER APRIL 2004 t/m 4 Techno Classica, Messe Essen, Duitsland. 045 5462 066. www.siha.de t/m 4 Sports Car Spring Tour- rally, Novotel, Maastricht, www. sportcarspringrally. nl 3 Volvo Oldtimermarkt, Westeinde 240, Berkhout. 3-4 Dutch Truck Grand Prix, TT circuit, Assen. www.tt-assen.com 3-4 Radio Control Indoor Spektakel, IJsselhallen, Zwolle. www.ijsselhallen.nl 4 VW Event, Megaland, Land graaf. www.automaxx.nl 4 GP Bahrein, Formule 1, Bahrein. 3de Grand Prix 8 Lancia Concours d'élégance, Slot Loevestein. 017 2602 613. www.lancia-club.nl 10-12 European Tuning Show, Rai, Amsterdam. www. automaxx. nl 11-12 Noord-Hollands oldtimer en rock-and-roll festival, Venhuizen. 022 8542 500. www.oldtimer.club.tip.nl 16 Vrij rijden, Circuit Park Zandvoort 023 5740 750. www.cpz.nl 17-18 Lente Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 5233 300. www.autotron.nl 18 DTM, Hockenheim, Duitsland, www.dtm.de 25 GP San Marino, Formule 1, Imola. 4de Grand Prix Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Een dynamo in de fïetstrappers maakt dat de pedalen op lichten in het donker. Foto: Ronald Hissink door Nicolai Lensen Beter gezien worden in het don ker door 'ledjes' in je fïetstrap pers. Het idee komt uit China, maar de pedalen lijken in fiets land Nederland een geheide hit. In Nederland liggen ze inmid dels in veel fietswinkels. En de rest van Europa moet spoedig volgen. Het concept is eigenlijk simpel: het zijn fïetstrappers met een dynamo erin. Zodra de fietser de pedalen ronddraait gaan op de vier hoeken van de trappers rode lichtjes knippe ren. Paul Maatman uit Schalk haar stuitte via een contact in China min of meer bij toeval op de vinding. Normaal adviseert hij bestaande bedrijven over het aanboren van nieuwe om- zetbronnen. ,,Ikwas ingehuurd door een bedrijf in de fietsen- branche, en stuitte toevallig op het bedrijfje dat de trappers maakt. Ik dacht: daar kunnen we iets mee in een fietsland als Nederland. Alleen, de branche wikte en woog wel, maar hapte niet toe." Samen met zijn vriend Ronald Bos uit Deventer besloot Maat man vorig jaar dan maar zelf 2500 paar trappers naar Neder land te halen. Even voor Kerst mis kwamen die op Schiphol aan. Ze richtten een bedrijfje op, genaamd Macwood. Met een doos vol knippertrappers achterin de auto trok het duo direct na de jaarwisseling door de regio. „Ons vermoeden werd bevestigd: waar de groothandel twijfelde, liepen ze in de fiet senwinkel wel warm. In een paar dagen waren we alle trap pers kwijt", vertelt Maatman. Bos voegt toe dat er inmiddels wel contacten zijn met een groothandel, die trappers door heel Nederland wil uitzetten. Voor het duo is het eerste suc ces zo logisch als wat. „Ieder een hamert op betere fietsver lichting. Mijn kinderen hebben ze op de fiets. Het knipperlicht op de ronddraaiende trappers valt echt op. Ze vinden het niet alleen prachtig, maar zijn ook beter zichtbaar in het donker. Als ouder vind ik dat belang rijk." De Chinese uitvinder van de verlichte trapper gunde de vrienden het alleenrecht op de trappers voor Europa. Inmid dels zijn er ook winkels in Bel gië en Duitsland die de trappers verkopen. In andere landen proberen Maatman en Bos nu contacten te leggen. Ondertus sen probeert het duo via Mac wood meer producten te ont wikkelen. De trappers zijn voorzien van zogeheten ledjes, light emitting diodes, die goed zijn voor tien duizenden branduren. De trap pers zijn uitvoerig getest. Zelfs na zes miljoen omwentelingen -zo'n vier miljoen kilometer fietsen- en 24 uur in een bak water blijven de lampjes knip peren, claimt het tweetal. In derdaad knipperen, want de Chinese uitvinder rekende uit dat je 52 kilometer per uur moet trappen om de lampjes constant te laten branden, en die snelheid zullen maar weini gen halen. De trappers kosten 16,95 euro per paar. De stoere en gloednieuwe Citi™ C3 X-TR is tot en met 12 april f| koop bij het grootste warenhu|| van Nederland: de Bijenkorf. lp maar liefst negen filialen is deljj X-TR (vanaf 17.490 euro) te zi4g in een speciaal ingerichte stamui De robuuste suv-achtige C3 st; hiermee midden in zijn doel- Ben groep. Synoniem voor zowel cfc11 C3 X-TR als de Bijenkorf staan®®E mers: lifestyle, trendsettend en^l clusief zegt de Franse fabrika^ j De Bijenkorf organiseert tot er)RE| met maandag 12 april voor de.ca vierde keer de Open Huis Wek. 11 waarin tal van bijzondere aanbeo dingen in het warenhuis te vir*°1 zijn, waarvan de Citroën onge^ twijfeld de opmerkelijkste is. E' jaar geleden stond ook de Citr<,e()c Pluriel bij de Bijenkorf. 06; 05 door Peter Lodewijks Het is bepaald geen grap: sinds gisteren (1 april) staat de Volvo V50 bij de Nederlandse dealers. In de bandensporen van de se dan S40 is nu ook de stationwa gon, door Volvo 'sportswagon' genoemd, gearriveerd. Het is niet zomaar een nieuwe Volvo. Het is de nieuwe 'Nederlandse' Volvo, die tegenwoordig uit Bel gië komt. Volvo verwacht veel van zijn nieuwe 'kleinste' model. Dit jaar hoopt het Zweedse merk bij ons 19.000 auto's te verko pen. Ongeveer een derde daar van komt voor rekening van de nieuwe S40/V50. Van de sedan moeten het er 2100 worden, terwijl ruim twee keer zoveel klanten voor de V50 zullen kie zen: 4350. Veertig procent van de verkochte 'kleine' Volvo's zullen zijn uitgerust met een dieselmotor. De V50 wordt een sterke troef in de drukbezette klasse van de compacte stationwagons, waar zich auto's ophouden als de Ford Mondeo, Renault Laguna, Opel Vectra, Audi A4 en BMW 3-serie. Met een aanvangsprijs van 26.065 euro kan de nieuwe Volvo daar een behoorlijke rol gaan spelen, zeker gezien zijn uitgebreide standaarduitrus ting. Waarom noemt Volvo de V50 sportswagon? Gewoon, omdat het kleine broertje van de ge wilde V70, veel meer dan de voorganger V40, een sportieve uitstraling heeft. Maar er is meer, want de V50 is een 'vol wassen' Volvo geworden, een volwaardig familielid. Dat houdt in dat de V50, net als de S40, beschikt over alle eigen schappen van de grote Volvo's, zoals de laatste snufjes op het gebied van veiligheid en een zeer complete uitrusting. Zaken als airconditioning, cruise con trol, boordcomputer, elektri sche ramen en de nodige veilig heidssystemen, waaronder een serie airbags, zitten er allemaal standaard op. Net als IDIS, het Intelligent Driver Information System, een soort 'elektroni sche secretaresse'. Het is geba seerd op systemen die veel in de luchtvaart worden gebruikt en het voorkomt dat de be stuurder tijdens het rijden on nodig wordt afgeleid. Bevindt de automobilist zich namelijk in een. verkeerssituatie die veel aandacht en concentratie vraagt (denk aan inhalen of plotseling remmen) dan wor den het gsm-signaal en andere op dat moment niet ter zake doende gegevens tijdelijk te gengehouden. Pas op het mo ment dat de omstandigheden het toelaten, worden ze doorge geven aan de bestuurder. Niet standaard, maar wel leverbaar is het Keyless Drive-systeem, waarmee de deuren openen en sluiten en de motor start zon der sleutel. Ook de rij-eigenschappen laten niets te wensen over. De V50 rijdt voorbeeldig, sportief maar ook zeer comfortabel en zonder enig gerucht te maken. Twee uitermate fijne 5-cilinders (140 en 170 pk) zorgen daarvoor, maar ook de 136 pk diesel, die over een maand komt, voldoet heel goed. Hij doet zonder eni ge moeite zijn werk en is super snel. In het najaar breidt Volvo het motorenpakket uit met een 4-cilinder 1.8 liter motor (120 pk). De vanafprijs is op die uit voering gebaseerd. De reeks wordt aan de bovenkant afge rond met de 220 pk sterke T5, die voor 36.915 euro in de prijs lijst staat. Dankzij een geavan ceerd ontwerp is de carrosserie van de V50 34 procent stijver dan die van zijn voorganger. Deze torsiestijfheid draagt bij aan een stabiel en voorspelbaar weggedrag. Het ontwerp van het onderstel, met grote spoor breedte en lange wielbasis, heeft eveneens een positief ef fect op de wegligging en draagt door Joop van der Pol Als auto's emotie zijn, zoals fa brikanten ons de laatste jaren zo graag voorhouden, dan is de nieuwe Subaru Justy een ijsko- nijn. Hoezeer we ook ons best doen, van het model kunnen we moeilijk opgewonden raken. Hij is niet lelijk hoor. En er is niks verkeerd aan, alles zit pre cies op zijn plek -het roofrack bijvoorbeeld zit gewoon op het dak- maar nee. Voor ons valt de Justy qua uiterlijk niet in de vaandelafdeling. Hij ziet er het zelfde uit als zijn tweelingbroer, de Suzuki Ignis. Want zoals de vorige Justy een kloon was van de Suzuki Swift, zo is de nieuwe het evenbeeld van de Suzuki Ig nis, die hier al een paar jaar rondrijdt. Toch heeft de Justy onderhuids iets bijzonders: all-wheeldrive, permanente aandrijving op alle wielen. Dat, plus een luxere standaarduitrusting, maakt de Subaru-versie zomaar 4000 eu ro duurder dan de goedkoopste Ignis. Nu zullen we nimmer ie mand vierwielaandrijving afra den: het geeft elke auto in ex treme omstandigheden beslist meer greep op nat en glad weg dek. Van de andere kant schreeuwt deze braaf gemotori seerde automobiel nou niet heus om zo'n dure voorziening, en voor het bos is hij ook niet gemaakt. Bovendien kost het gewoon meer brandstof om twee wielen extra te laten mee werken. Wij deden met een liter benzine nog geen twaalf kilo meter. Maar goed, noem het een bonus. De uitrusting van de instap-Jus- Opwindend is de Subaru CX3 Justy niet. Wel rijdt hij prima en biedt hij veel ruimte. Of hij de standaard vierwielaandrijving echt nodig heeft is de vraag. In elk geval maken die, plus de volledige uitrusting, hem tamelijk prijzig. Foto: GPD ty is genereuzer dan die van de basis-Suzuki. De Subaru biedt standaard bijvoorbeeld een pri ma Blaupunkt radio/cd-speler met zes speakers en een helder display waarop je ook brand stofverbruik, tijd en buitentem peratuur kunt aflezen. Het in strumentenpaneel is een toon beeld van ergonomie. Ook heeft hij een sleutel waarmee je op afstand naar wens één of alle portieren kunt openen. Erg fijn werkt het niet; door de slecht voelbare knopjes op de sleutel wordt het vaak een open-dicht- loterij. Vier airbags is natuurlijk wél mooi, evenals abs en een in hoogte verstelbare bestuurders stoel. Het verstellen gaat tussen hoog en heel hoog, en dat is iets wat veel mensen prettig vinden, zeker in combinatie met de ook al hoge instap en het panora mische uitzicht rondom. Rijden in de Justy 1.3 is plezie rig. De stoelen zitten goed, al vonden we dat zwarte schaats- pakkenstofje in het testexem- plaar nogal kil aandoen. Kwes tie van smaak, u zegt 't. Het motortje houdt wel van toeren maken, en wie graag schakelt kan er rap mee uit de voeten. Op kruissnelheid snort de Justy tevreden en zonder veel lawaai op zijn doel af. De kleine Suba ru is ook leverbaar met een 1.5 liter motor, die op papier niet noemenswaardig sterker is, maar wellicht wat fluitender zijn werk doet. Sturen doet hij met zijn elektri sche stuurbekrachtiging goed, en bochten rondt hij vlak en strak. De versnellingsbak scha kelt opvallend stroef. Af en toe weigerde ons pookje zelfs rond uit de achteruit in te leggen. En het koppelingspedaal heeft de automobiele emotietrend volle dig gemist, een erg gevoelloos ding. Na een week in de Justy lieten we bij het wegrijden soms nóg de motor afslaan. Ja wel, in onze eigen auto gaat het wél goed. Stug is ook de vering van deze Japanner. Een tikje routineus opgereden verkeersdrempel be loont hij graag met een extra luchtsprongetje. Noem het en thousiasme. De Justy gaat so wieso blij door het leven, want geregeld beroerden we onge wild de toetsen van de claxon die een fractie te dicht bij de stuurrand zitten. Niks ernstigs verder. Los van die kleinigheidjes valt met deze Subaru G3X heel best te leven. Hij heeft vooral ruimte zat, voor de passagiers én voor de bagage. De achterbank kan in asymmetrische delen wor den platgelegd. Door de royale achterklep schuifje dan met gemak een koelkast naar bin nen. Al hou je beslist veel meer ruimte over wanneer je gewoon airco bestelt. De prijs van de 1.3 liter 4x4 Jus ty is vastgesteld op 15.995 euro, met airco en roofrails 17.245. De 1.5 liter is er vanaf 16.995 euro. Overigens heeft Suzuki onlangs ook de Ignis met vier wielaandrijving in zijn pro- gramma opgenomen. Deze kost 16.999 euro. (advertentie) AUTOlHllÉKERK Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER SHIFT.eipedJlicns LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1. 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 WWWJVUTOHEEMSKERK.COM Foto's: Jeffrey van der Vaar ook bij aan de sportieve ve schijning. De nieuwste Volvo heeft u aard het moderne, strak vr gegeven interieur uit de S^| Opmerkelijk stukje design centraal geplaatste bedierf paneel, een elegante platte ren die ogenschijnlijk los i£ ruimte staat zodat je erach> langs kunt met je hand. Pr plek voor een tasje of iets <P gelijks. Het design van 'deH ren' is geïnspireerd op een dern vormgegeven stoel eik hi-tech afstandsbediening- Ook wat uiterlijk betreft sli 'kleine' stationwagon nu hl- maal aan op de 'familielijnj de huidige generatie Volvo kenmerkt. Opvallendste df zijn de brede richels aan bt zijkanten en de hooggepla," achterlichten, waarmee def vo 850 (later V70) als een vi eerste stationwagons al ro j dreed. Volvo verwacht dat het nie,, model vooral ook jongere 1 pers zal aanspreken. En hd de S40/V70 dus in België vt{ geproduceerd zullen veel 11 sen hem, als verre nazaat v onze Dafjes, toch een beetj 'Nederlandse Volvo' blijvei schouwen. De 'oude' S40 v nog tot in mei gebouwd in Limburgse Bom, waarna D lerChrysler (Smart) en Mit: shi bezit nemen van de Ne Car-fabriek. Waar is het Lancia-beeldmerk, met zijn 'schild en vlag' beter thuis dan op een middeleeuws kasteel? Met die gedachte begon het team van het Lancia FFF register aan de opzet voor een concours d'élé gance. Het werd Slot Loevestein en de dag: zondag 18 april 2004. Het FFF-register koestert de Lancia- types Flaminia, Flavia en Fulvia. De modellen stammen uit een periode tussen de verkoop van het bedrijf door de familie Lan<\? in 1956 en de uit eindelijke overname door Fiat fh 1969. Het con cours staat open voor genoemde types en al 1 varianten, zoals de coupés en cabriolets, die d de Italiaanse carrosseriebouwers Pininfarina, 1 to, Touring en Vignale werden gemaakt. Elke minia, Flavia of Fulvia (foto) is welkom en krij een speciale parkeerplaats direct naast de ves wal van het slot. De opzet van het concours is zowel deelnemers als belangstellenden via ee toerrit bij het slot arriveren. Meer informatie: w.lancia-dub.nl Foto: FFF register

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 34