GESPREK VAN DE DAG Eerst bandje] laten zien!' Schwarzenegger volgde cursus tegen seksuele intimidatie Onderzoek: baasje lijkt inderdaad op zijn hond Frisse duik Dit is een bommelding vrijdag 2 APRIL 2004 DAGELIJKS LEVEN ve schat. je- weet vmjtn»ei- /w eep- w 1 e_ iv<- ben MENSELIJK Een 71-jarige Israëliër die sinds zijn achtste levensjaar zwaar STOTTERDE, kan na een kleine beroerte weer VLOEIEND PRATEN. De man zei in een vraagge sprek met een krant dat hij gewend was geraakt aan zijn handicap. „Toen ik op groeide waren er geen specialisten op dit gebied. Van alles is er geprobeerd en niets hielp. Ik ben doorgegaan met mijn leven." Twee maanden geleden kreeg hij een kleine beroerte en enkele dagen later, toen hij herstelde, was zijn gestot ter verdwenen. De neurologen kunnen geen logische verklaring geven. Zij noe men de genezing 'wonderbaarlijk'. In het Amerikaanse Las Vegas is een gigantisch reclamebord weggehaald voor de show van de wereldberoem de illusionisten SIEGFRIED EN ROY Met het verdwijnen van de reclame lijkt er een DEFINITIEF EINDE te zijn gekomen aan een van de suc cesvolste voorstellingen ooit in de amusementsstad. De reeks optre dens met roofdieren was in oktober vorig jaar abrupt afgebroken nadat een tijger tijdens een show Roy had aangevallen. De dierentemmer raak te zwaargewond. De Siegfried en Roy-show, die sinds 1990 in het MGM Mirage hotel werd opgevoerd, trok 400.000 enthousiaste bezoe kers per jaar. De organisatie van SAIL KAMPEN rekent op 150.000 bezoekers. Het tweejaarlijkse maritieme evenement heeft in het PAASWEEKEINDE plaats. De eerste editie was in 2002. Tijdens het vierdaagse eve nement staan onder meer een vloot- schouw, een simulatie van een lan dingsoperatie van de Koninklijke Marine en het Nederlands kampi oenschap bungyroeien op het pro gramma. Het Orkest van het Oosten verzorgt onder leiding van dirigent Jaap van Zweden een optreden. Tij dens de vorige editie kwamen dui zenden bezoekers tevergeefs op de zondag naar Kampen. In de overwe gend christelijke Hanzestad was toen geen toestemming voor activi teiten op die dag. Nu is er op zon dag onder meer een marinekerk dienst en gospeloptreden. Sail Kam pen is van 9 tot en met 12 april in de binnenstad van Kampen. De Amerikaanse komische acteur JOHN BELUSHI, die 22 jaar geleden overleed aan een overdosis drugs, is gisteren geëerd met een ster op de WALK OF FAME van Hollywood. De goudgerande ster voor Belushi werd onthuld doorzijn broer Jim (foto). Bij de plechtigheid waren onder an deren Chevy Chase en Dan Aykroyd, die net als John Belushi schitterden in de beroemde satirische serie 'Sa turday Night Live'. Aykroyd speelde ook met Belushi in 'The Blues Bro thers'. Ook Belushi's weduwe Judy Pisano was bij de onthulling van de ster aanwezig, net als vele fans, van wie sommigen helemaal uit zijn ge- boortstad Chicago waren gekomen. Belushi was 33 jaar toen hij in 1982 in een hotel in Hollywood overleed aan een drugs-overdosis. Foto: AP NOS Actueel gaat het HUWELIJK van prins JOHAN FRISO met MABEL WISSE SMIT op zaterdag 24 april rechtstreeks uitzenden. Zowel het burgerlijk als kerke lijk huwelijk wordt als openbare aangelegenheid beschouwd, waardoor TV-REGI- STRATIE mogelijk is. Het paar trouwt in Delft. Tussen 10 en 13 uur zijn de ge beurtenissen te zien via Nederland 2.'Maartje van Weegen presenteert vanuit een tijdelijke studio in museum De Prinsenhof. De NOS zendt het huwelijk om jour nalistieke redenen rechtstreeks uit. Zo zal de prins na het huwelijk met Mabel zijn status als lid van het Koninklijk Huis verliezen. Dat omdat het paar de rege ring destijds onvolledig heeft ingelicht over Mabels verleden. Volgens de NOS vragen nu al vele kijkers om rechtstreekse registratie van het huwelijk. Foto: GPD Comtesse Diane De slaap is de enige vriend die niet komt wanneer je hem roept Een gepensioneerde VRACHTWA GENCHAUFFEUR uit Winchester heeft de JACKPOT gewonnen in de loterij van de Amerikaanse staat Vir ginia. Hij is in één klap 239 miljoen dollar rijker. De echtgenote van de geluksvogel zakte bij het horen van het nieuws door haar knieën en dankte God met tranen in haar ogen. De man zelf bleef stoïcijns. n De Californische gou verneur Arnold Schwarzenegger heeft na zijn verkiezing vrijwillig een cursus gevolgd over de pre ventie van ongewens te intimiteiten. Dat heeft zijn woordvoer ster gemeld. Tijdens zijn verkiezingscam pagne werd Schwar zenegger herhaalde lijk van handtastelijk heden bij vrouwen beschuldigd. Schwarzenegger volg de de cursus -die twee uur duurde- eerder dit jaar, samen met zijn naaste me dewerkers. Die zijn volgens Schwarze neggers beleid verplicht om de cursus te volgen. Vijf dagen voordat Schwarzeneg ger tot gouverneur gekozen werd, Foto: AP publiceerde The Los Angeles Times gedetailleerde aan tijgingen van zes vrouwen die tus sen 1975 en 2000 door Schwarzeneg ger betast of lastig gevallen zouden zijn. Toen de ver kiezingen op 7 ok tober gehouden werden, waren er in totaal zestien vrouwen die dat beweerden. Schwarzenegger gaf toe zich soms 'fout' te hebben gedragen en ver ontschuldigde zich. Hij beloofde om na de verkie zingen een onderzoek naar de aantijgingen te laten instellen. Een maand later trok hij die belof te in. ap Een hondenvoermerk liet in een reclame-uiting al de gelijkenis tussen baasjes en hun honden zien. Foto: Archief De vaak geponeerde stelling dat bazen op hun honden lijken blijkt waar te zijn. Tenminste: als de hond een rashond is. Amerikaan se studenten psychologie die twee foto's van honden kregen voorge legd om aan een -apart gefotogra feerde- baas te koppelen, pikten uit de 25 foto's van rashonden bij na twee op de drie keer de juiste. Uit de twintig foto's van bastaar den maakten zij slechts zeven maal de goede keus. Mensen die een rashond kopen hebben het beeld in him hoofd van de hond zoals hij er op vol wassen leeftijd uitziet. Wie een vuilnisbakkenras bezit heeft de hond meestal in een spontane op welling gekozen uit een nest, zon der te weten wat er later uit zou groeien, zegt Nicholas Cristenfeld, de professor van de studenten en leider van het onderzoek aan de Universiteit van Californië in San Diego Waarin de bazen en hun honden op elkaar lijken is niet precies te zeggen. De onderzoekers konden geen correlatie vinden voor aparte eigenschappen. „Mensen voelen zich aangetrokken door een uiter lijk en temperament dat lijkt op hen of op het beeld dat zij van zichzelf hebben", zegt Gil Miller van de Amerikaan Kennel Club. Zelf heeft Miller verschillende bearded collies gehad. Ze be schrijft de 'beardies' als sociale, actieve honden. „Ik ben beslist zoals zij, heel extravert, uit op ple zier en actief." ap Jongeren die uitgaan in Re- nesse zullen binnenkort een polsbandje moeten tonen om aan een biertje te kunnen ko men. De kleur van het bandje geeft aan hoe oud de drager ervan is, aan de hand waarvan al dan niet een alcoholisch drankje wordt verkocht. „Noodzaak", zegt B. van den Hoek van New York Taxi, dat het polsbandjesproject namens de horeca in Renesse uitvoert. „De i eisen zijn tegenwoordig zo streng datje als horeca-ondememer wel iets moet verzinnen om de leeftijd van de klanten te herkennen." De horeca mag aan jongeren onder de 16 geen alcohol verkopen. Tussen de 16 en 18 mogen alleen zwak-alcoho- lische dranken worden gekocht en bo ven de 18 'mag alles'. Een bedrijf dat door de Keuringsdienst van Waren wordt be trapt over overtreding van die regels, kan forse boetes krijgen. De bandjes zijn of zwart met gele blokken of geel met zwarte blokken en eenmaal gesloten, gaan ze een tot twee weken niet meer los. „Die verschillende kleuren staan voor de leeftijds groepen. Jongeren die zo'n bandje hebben, ste ken aan de bar gewoon de arm omhoog en de bar keeper weet of ze wel of niet een biertje mogen kopen." Renesse is volgens Van der Hoek een van de eerste dorpen in Nederland waar een bandjesproject komt waaraan de hele horeca meedoet. Het pro ject wordt ook door de gezamenlijke horecabedrij ven gefinancierd. Jongeren kunnen de bandjes af halen bij het taxibedrijf als ze een geldig identi teitsbewijs laten zien. „Het is een hip bandje van vinyl. Ze zijn sterk genoeg om mee te zwemmen en gaan gemakkelijk één of twee weken mee." De bandjes zijn onderweg en het project begint nog vóór het eerste «f ke weekend, het paasW einde. Waarschijnlijk worden' voor ongeveer één euro verkocht. „Het tariefA nog niet vast, maar we vragen een klein bedn, om aan te geven dat de bandjes enige waardt1 hebben zodat jongeren niet iedere dag een nc gaan halen. De opbrengst van de verkoop is f Horeca Renesse. Een polsbandje dragen is niet verplicht. Maaf gens Van der Hoek is het voor iedereen een d komst. ,,Als iemand aan de bar een drankje b en de barkeeper twijfelt aan de leeftijd, dan z| of zij altijd om een identiteitsbewijs vragen. E lastig voor beide partijen, kost tijd en ergernif dan is zo'n bandje heel gemakkelijk." I Een biggetje van 20 weken neemt of oog enthousiast een frisse duik in he ciaal voor hem/haar geconstrueerde met springplank. De voorstelling ma deel uit van de Royal Easter Show, di en met 15 april in Sydney wordt gehc Op dit grootste evenement van Aust is alles te zien wat maar enigszins m countryside' te maken heeft. Foto's: Sluit ramen en deuren, zet de radio en televisie uit. Verklein de wereld tot een huis. Alleen op die schaal is het dagelijks leven nog dragelijk. De verleiding is groot om niet verder te kijken dan mijn neus lang is. Dan blijven de kriebels in mijn buik onrustig fladde rende vlinders, maar met mijn neus op de feiten ge drukt, verstikken zij in het misselijkmakende wereld beeld, dat als een grafsteen op mijn maag ligt. Ten ondergaan we. Is het niet door een bom of ande re vorm van geweld, dan wel aan afschuw, angst en bitterheid. Als schichtige wezens, die zelfs de betrouwbaarheid van de zon in twijfel trekken, kruipen we grommend bij elkaar in samenzweerderige groepjes die het machteloze gevoel moeten beperken. Maar waar machteloosheid en frustratie bondgenoten vinden, ontstaat een nog veel schadelijkere collectieve woede. Machteloos machtsvertoon. Die woede zal ons veran deren in barbaren, want barbaars is het enige woord voor de meedogenloze gruweldaden deze week in Irak. Zoals het in alle voorgaande weken ook ergens anders op de wereld plaatsvond en in alle komende weken ergens anders een zwakke plek zal vinden om toe te slaan. De wereld als een overgevoelig gezicht met etterende puisten, die één voor één uiteindelijk een keer tot uitbarsting zullen komen. Een virus dat de wereld beheerst en geen scanner die de geest be schermt tegen ziekelijke gedachten. De beelden die vanuit de televisie op mijn netvlies branden, verblin den mijn optimistische kijk op de wereld. Tot ik op een dag enkel nog een zwart gat zal zien. Schichtige, getraumatiseerde wezens zijn we, die wel iswaar nog in de maatschappij functioneren, maar alleen omdat de laffe angst voor eenzame opsluiting opweegt tegen de angst dat het loerende gevaar op ie der onbewaakt ogenblik kan toeslaan. Zoals de oude vrouw in het restaurant van het Cen traal Station. Oud als perkament, fragiel en kwets baar. Ze gaat aan een tafeltje zitten en schuift het hengsel van de handtas, die onder haar stoel staat, om haar beide benen heen omhoog. De wollen rok schuift beschaamd opzij, waardoor de knokige knie- en boven de schrille getekende benen in bleke knie kousen zichtbaar worden. Een concessie die ze doet in het belang van veiligheid. De maatregel ontroert me. Dan draait ze de dop van het eenpersoons flesje wijn met een ferme daadkracht alsof ze de nek van een kippetje omdraait. Zoals een verlopen prostituee haar naakte kwetsbaarheid met een grote bek pro beert te verbergen. Krachtig, met een scherpe elleboog als een hoekstoot in de lucht geheven. Routine, net als de waakzaamheid in haar ogen. Tassen, koffers en cadeautjes, die door haastige reizi gers vergeten worden in de trein, de stationshal of op het perron, worden niet langer afgegeven bij gevon den voorwerpen, maar omsingeld en met wantrou wen besnuffeld door de explosieve opruimingsdienst. Vals alarm, net als het pakketje op het busstation waar notabene 'verdacht pakket' op stond geschre ven. Hoe voor de hand liggend, hoe angstaanjagend fantasieloos, hoe effectief Want de klap komt toch wel aan en als het zo doorgaat, barst de bom uitein delijk ook. Daar hoeft geen kruimel buskruit bij aan te pas te komen. Maar gelukkig: Jomanda praat weer. 'Nederland...dat was het eerste woord dat haar na een half jaar zwijgen van hogerhand werd doorgege ven. Zelfs de goddelijken onder ons blijven tegen woordig binnen de veilige perken. Als ze zou boeten voor de hele wereld, zou haar leven niet lang genoeg meer zijn om die zwijgplicht af te lossen. Jomanda a heeft gezwegen en boetedoening heeft Jezus Christus voor ons gedaan. De meest geweld dadige versie daarvan draait nu in de bio scoop. En dus? Kunnen wij nu met opge lucht hart lekker verder etteren Nee, Jo manda oppert een dagelijkse stilteminuut voor bezinning en verbondenheid. Ko men we er zo makkelijk vanaf? Hoe zit het dan met mijn boetedoening voor het feit dat ik ondanks alles nog steeds gelukkig ben. Dat ik de televisie uitzet, de krant bij het oud papier gooi en de vlinders vrij spel geef? Als het met het geluk in de wereld net zo m oneerlijk is gesteld als met de rijkdom, in welke buidel moet ik dan tasten, wat heb ik weg te geven om van dat broeiende gevoel van schaamte af te komen? Dus hou ik het liefst de ramen en deuren gesloten. Sluit ik me op en koester mijn geluk, wantin een wereld waar gelukkig zijn niet meer vrijblijvend voelt, is er geen 1 plaats voor mij. Heageren? Reacties_op_column@hotmail.cflm

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2