Cloudhoppen met het rugzakvliegtuig REGIO NAVRAAG Izc UIT DE ARCHIEVEN N COLOFON Parapente: opvouwbaar zweefvliegtuig TUSSEN PEN EN PAN Het bovennatuurlijke lijntje met oma Winnend bloemstuk ijieg zie ik nog springende optreden van prinses 1 j y Christina, maar ook de composi- vrijdag 2 APRIL 2004 Schermvliegen vanaf het vliegveld van Aarlanderveen foto: ANP/Jasper Juinen mbo, 1954, Vrijdag 2 april - Veertig jaar geleden aanschouwde UVS het levenslicht. In g galena Moonsstraat is het begonnen. Op 1 April 1914 richtten gen jongelui een voetbalclub op. 'Achilles' noemden zij hun Pairing, maar zij moesten die naam al heel vlug veranderen, want 9.3" in de competitie van de Leidse Voetbal Bond gingen spelen r al een 'Achilles' te zijn. 1 G^rd het toen: 'Uit Vriendschap Sterk', een gelukkig gekozen vant die vriendschap hééft de vereniging sterk gemaakt, al ïle jaren zelfs tot dé sterkste voetbalclub van de Sleutelstad, de blauw-witten op hun receptie op 10 April a.s. in het Gulden Kers£t aan belangstelling ontbreken. Want UVS betekent iets voor I8.^d. Duizenden jongelui heeft zij in de loop der jaren een gezon- Brantwoorde ontspanning geboden en elke Zondag weer, als Zogen en zijn mannen thuis spelen, trekken er duizenden Leide- aar het veld aan de Wassenaarse Weg, waar zij sinds 27 Augus- orp^8 spelen. Zij bezaten toen ook een overdekte tribune, maar die s in de oorlog verloren gegaan. 4 ja^979, maandag 2 april met. Leidsch Dagblad - De spectaculaire 2-1 winst tijdens een sublieme partij karak- key tegen Amsterdam kan voor LMHC wel eens het behoud 'J hoofdklasserschap gaan betekenen. Op de foto omspeelt lër Vee(rechts) Kuyvenhoven; Van den Berg kijkt toe. gevchjef Lejdsch Dagblad ja: gewln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ïg 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op immer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA A. Haflem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van j, itsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Veltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd, r, geh. Prei jaat n A.C ïtH.M '5 jaar, n J. V Directie: B.M. Essenberg directiehdcuz@hdc.nl gevv J. Tfdredacteur: Jan Geert Majoor redactie.ld@hdc.nl en, 86 aide, mJTOOR iw M )raat 8z' Leiden, tel. 071-5 356 356 (.Postbus54,2300ABLelden. 071-5 356 415 7i fax 356 325 JMichten fax 023-515° 567 uwissej-|EVERK00P ïnaar, \es m.b.t.: »ew. mé"68i 3661 Tan igocd: 023-5150543 075-6813677 jtenae.fajihanjgi. 0-p_^ ^5 j00 geh. gereaus kunnen contact opnemen C.P. V^13636 gew. rr/icE (gratis) - 5196800 ren L^NT^N p/j €216,90 ons een machtiging veistrekken ,E. HorrjjmafjSCh afschrijven van het Bekke, leijden, abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging.- 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbleding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tégen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. ft)C Geen verkeersbord in Aarlan derveen wijst de weg naar het plaatselijke vliegveld. Toch be staat het, ingeklemd tussen twee boerensloten. De baan is van gras en het enige dat er geluidshinder kan veroorzaken is een omgebouwde Kevermo tor op een karretje. De piloten halen er hun vliegtuig uit een rugzak. Hier, op een steenworp van Alphen, beoefent een handvol liefhebbers het schermvliegen - ook parapente of paragliding genoemd. De beoefenaren hebben geen hangars nodig. Hun vleugel past in een flinke Albert Heijn-tas. Verder be staat het vliegtuig uit niet meer dan een zitje met veilig heidsriemen en een bundel lijnen die het harnas aan het scherm verbindt. Dat scherm lijkt wel wat op een vlieger, van een krakend, felgekleurd kunststoffolie. De vorm komt er pas in als er lucht door openingen aan de voorkant naar binnen stroomt. Het is vroeg in de ochtend als vliegers op het veld in Aarlan derveen komen aansjouwen met hun materiaal over de schouder. Instructeur Hans kijkt naar de lucht, waar vo gels cirkelen. „Het is ideaal", roept hij met een blik op de pluizige wolkjes. „Met dit weer kan je cloudhoppen." Schermvliegers speuren altijd de lucht af, op zoek naar teke nen die de aanwezigheid ver raden van termiek, dé kracht bron voor schermvliegers. Het is opstijgende warme lucht waarop vogels en vliegers meeliften. In Nederland levert de atmos feer doorgaans te weinig stijg- wind om lang boven te blij ven. Na een kwartiertje zwe ven is het meestal wel beke ken. Pas in de bergen komt een schermvlieger echt tot zijn recht. Daar zijn urenlange vluchten mogelijk, van wolk naar wolk, tot de zon onder gaat en de stijgwinden uitdo ven. Toch kan een vlieger ook in Nederland prima oefen vluchtjes maken. „Mag ik een startprocedure?" vraagt instructeur Joost Mi neur van vliegclub Skygliders aan zijn radio. De vlieger staat startklaar tegenover hem, zijn scherm gedrapeerd in een hoefijzervorm achter hem in het gras. De lierkabel, loslig gend in het gras, is aan zijn harnas bevestigd. Het andere eind verdwijnt in de verte, waar de lierman - ook met ra dio - de motor start. Een paar seconden later be gint de kabel door het gras te slepen. De vlieger zet zich in De parapente-sport wordt dit jaar dertig. De Ameri kaanse parachutist Dan Poynter bedacht zich in 1974 dat hij goedkoper kon oefenen met zijn matras- parachute door ermee op een helling te gaan staan en al rennend in de lucht te komen. Sindsdien zijn de parapente-schermen sterk verbeterd ten opzich te van de parachutes waar mee skydivers weer veilig op de grond komen. Para- pentes zijn opvouwbare zweefvliegtuigen gewor den. De schermen worden met computers zodanig uitgekiend dat de vliegkwa- liteiten tot het uiterste wor den opgedreven. Parapente is verwant aan deltavliegen, maar het lichtgewicht scherm is een verademing van gemak vergeleken bij de zware, tijdrovende delta. Die is sneller en presteert beter als vliegtuig, maar is ook gevaarlijker. Leren schermvliegen in Aarlanderveen kan bij vliegschool Skygliders (www.skygliders.nl) Een parapente-vlieger zweeft met hulp van zijn scherm, warme stijgwinden en - in Nederland, bij gebrek aan bergen - een lier om op hoogte te komen. Foto: Vliegschool Skygliders beweging, trekt uit alle macht aan zijn lijnen en het scherm komt tot leven. De wind perst het folie in vorm en het ge vaarte verheft zich boven het hoofd. Op dat moment staat de kabel strak en begint te trekken. De vlieger rent, maar na een paar passen trappelen zijn benen al in het luchtledi ge. Machteloos opgespannen tussen het scherm en de trek- kabel verheft de vlieger zich in de lucht. Aarlanderveen is van boven maar een smal lint van huis jes. Een autootje kruipt over de weg, nietige mannetjes wriemelen op een voetbalveld ter grootte van een A4'tje. De aarde beneden is grijsgroen geworden, maar de bloem koolwolken komen daarente gen binnen handbereik. Scherp afgetekend in de aarde glinsteren sloten en de Nieuwkoopse en Aarlander- veense plassen. Zolang de ka bel blijft trekken, gaat het stij gen door. De koppeling tussen de kabel en het harnas kraakt vervaar lijk onder de kracht waarmee de Volkswagen Kever-motor, honderden meters lager, de lijn om een spoel windt. Dan wordt de druk minder. „Ont koppelen maar", klinkt de mechanische stem van Joost. Een ruk aan het handvat, een schok en de kabel tuimelt in de diepte. Er is alleen nog het ruisen van de lijnen. Boven het hoofd staat strak opgebla zen het scherm. Het windje waait niet harder dan met wat tegenwind op de fiets. „Maak maar eens een bocht naar rechts", verbreekt de ra dio de stilte. Vliegen is niet moeilijk, blijkt. De vleugel reageert feilloos op het intrek ken van een stuurlijn. Minu ten zweven moeiteloos voor bij, terwijl de sloten en wei landen onder de bungelende voeten van de vlieger door schuiven. „Draai maar naar de landingszöne", adviseert Joost als de aarde na tien mi nuten dichterbij is gekomen. De wind blijkt inmiddels aan getrokken en staat dwars op de sloten, waardoor de lan- dingsstrook ertussen plotse ling wel erg smal oogt. De vlieger kan sturen, maar is overgeleverd aan waar de wind hem blaast. De landing is zacht als een stap van een krukje. Maar het opgeblazen scherm vangt nog steeds wind en blijft trekken. De vlieger zet zich schrap, maar heeft niets in te bren gen. De wind blaast recht naar de sloot. Handen klau wen zich in de aarde, maar de wind is onverbiddelijk, er is niets meer aan te doen. De in structeur heeft al een been in het water gezet om de vlieger boven water te trekken, maar het is niet meer nodig. Met een paar passen door de blubber klimt hij druipend aan de kant. De lekkende ra dio druppelt en kraakt nog wat na. De drassige slootgeur doorweekt alles, maar als je hebt gevlogen als een vogel geeft het geeft allemaal niets. Morgen is er weer een dag op vliegveld Aarlanderveen. Silvan Schoonhoven Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Oli vier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. rijnsburg - De Noordwijkse Esther Bleichrodt is geconcentreerd aan het werk aan haar imposante en (zo zou later blijken) prijswinnende bloemstuk. Bleichrodt was een van de 180 deelnemers aan de cursus bloembinden in de plantenkassen van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg. Ter afsluiting werd een wedstrijd gehouden. Juryleden en bloemenarrangeurs Karei Segaar en Janneke Geerling verkozen het bloemwerk van de Noordwijkse tot mooiste. De cursus werd voor de 58ste keer gehouden. Foto: Dick Hogewoning „Ik hoor aan het belletje dat het oma is. Neem jij even op, mam." Geen kind hoort dat natuurlijk aan het standaard belletje van onze telefoon - ze heeft ook geen vaste bel- tijd - maar iedereen in ons huis heeft zo langzamerhand een bovennatuurlijk contact met haar. Gehijg in mijn rug als ik zeg: „Ha mam." Inderdaad oma; mijn moe der dus. Zij staat garant voor een lang uitvoerig gesprek waarbij alle facetten van het leven worden doorgenomen. Ook als ze haar kleinkinde ren aan de lijn krijgt, schuwt ze een indringend gesprek niet. En met alleen maar ja en nee neemt ze geen genoe gen. Doen ze dat toch, dan krijg ik een paar dagen later de wind van voren. Praten ze leuk en veel, dan krijg ik de complimenten voor een per fecte opvoedingsmethode. Inmiddels is dat de grap van onze familie geworden. Als mijn twee broers, mijn zus en ik complimenten van mijn moeder krijgen - kan ook van mijn vader zijn, maar die krijgen we toch via haar doorgespeeld - bellen we elkaar voor het 'sterren- overleg'. Als ze na een be zoek aan ons uitbundig aan mijn broer vertelt dat mijn kinderen zo gezellig en aar dig zijn geweest, dat Theo zich zo had uitgesloofd met koken en dat ik er zo ontzet tend leuk uitzag, heb ik zeker zeven sterren verdiend. Aan het eind van het jaar tellen we de sterren met veel gesteggel op. Wie de meeste heeft, komt niet in de Miche- lingids, maar zorgt voor het familiekerstdiner (elf volwas senen, elf kleinkinderen). Succes verzekerd. „Ja mam, ik heb tussen mijn werk door ook naar de begra fenis gekeken. Op de redactie hebben we drie televisies, maar er moet elke dag ook een krant verschijnen." „O ja, je moest natuurlijk werken. Je hoefde er toch niet over te schrijven?" „Nee, mam. Ik heb me van daag beziggehouden met de problemen in Leiderdorp." „Ja, dat heb ik vorige week gelezen in De Telegraaf. Er is geloof ik een wethouder bij jullie afgetreden. Wat een toestand. Ik heb ook niet de hele dag gekeken hoor. Al die protocollen in en rond die koets duurden wel erg lang. In de kerk was het mooi. Heel sereen. Heel eenvoudig. Ja, ik vond het af: de muziek, de kleding, de bloemen, de overweging van predikante Hudig. En Bernhard was ont roerend. Die man maakt op zijn leeftijd ook wat door hoor. Weet je waarom zijn bril afmoest? Als je een dub bele focus hebt, zie je de traptreden naar beneden niet goed. Je ziet dan eigenlijk dubbel. Dat heeft je vader ook, dat is heel lastig. Christi na heeft toch een prachtige stem. Verder vond ik goed dat Margarita er weer bij was. Je ziet: in alle families is er wat. Die jongens zijn toch leuke kerels geworden. Dat worden die van jullie ook, dat zul je zien. Hoe is het nu met Mare?" „Ik weet het niet precies mam. Hij heeft zijn porte monnee verloren, zijn mo biel is afgesloten en hij zoekt op dit moment geen contact. Ik maak me veel zorgen, maar hij laat niets horen." „Hoe is Theo eronder?" „Somber. Hij weet het ook niet. Je kunt niet meer op je gevoel af gaan." „Kind, maak je daar nu even niet druk over. De basis van Marc is goed. Hij zal het op een dag inzien, dat hij niet echt handig bezig is. Laat hem maar even begaan. Juli ana en Beatrix hebben ook de handen vol gehad aan dat span. En nog. Heus, daar loopt het ook niet allemaal even gemakkelijk. Je weet het toch: kleine kinderen, kleine zorgen, grote kinderen, grote zorgen. Straks lach je erom. Als er wat is, bel je me gelijk hoor. Je moeder (73) is niet van plan om nu al te gaan. Natuurlijk, ik denk er wel over na. Je weet, ik wil alles eenvoudig. Voorlopig wil ik mijn kleinkinderen zien op groeien. Fré is toch een enige sportieve meid. Toen ik haar zag spelen op dat hockey veld, zei ik nog tegen vader, die hoort in het Nfclerlands elftal. Wat een kracht zit er in die armen. Ik stop ermee. Houd moed." Vier uur later, het is over el ven. De lucht is helder, de contouren van de maan scherp. De sterren fonkelen. Mijn broer ligt in een zieken huis in Maleisië. Mijn moe der belde net. Niemand her kende nu het tringeltje. Hij is geveld door een darmafslui ting tijdens een zakenreis, meldt ze. Hij zou al zijn ge opereerd. „Vader zegt net dat het daar zes uur later is. Jij weet vast wel hoe je aan in formatie moet komen. Wij maken ons ernstige zorgen." Saskia Stoelinga de meest besproken onderdelen van de uitvaartdienst van in Juliana van afgelopen dinsdag was de muziekkeuze. Na- I.A, tuurlijk was er het in het oog tCVUQKCYCtl ties van Grieg en Satie waren op zijn minst opvallend. Het is im- ;een kerkelijke muziek. Ook hier liet Juliana zich gelden als on- ^®jitionele persoonlijkheid, vindt SIMON STELLING uit Alphen aan in. Als organist van de Adventskerk in zijn woonplaats bege- 1®lj jaarlijks zeker dertig uitvaartdiensten. voor een van de ouders zo'n prestatie neerzet. Ik heb vorig e if gespeeld bij de uitvaart van mijn vader. Dat doet je heel dan is zingen nog moeilijker dan orgel spelen. Ik vind het tend knap wat Christina heeft gedaan. Bovendien was het s j a gift to be simple zeer zeker van toepassing op haar moe- Vi muziekstuk heeft u het meest ontroerd? 'yrie eleison uit de mis in d-majeur van Dvorak. Met mijn antabilé heb ik die mis ook eens uitgevoerd. Later heb ik 'm een vakantie nog gehoord in de Keulse Dom. Maar Morgen- Es'Vng uit Peer Gyntvan Edvard Grieg vond ik ook heel ontroe- Mos^e kist van Juliana ging onder die muziek de grafkelder in, muziek verhaalt van het licht dat weer gloort. Van een begin." Za Zo cht u dat deze muziek in de toekomst vaker bij rouivdien- EU{horen zal zijn? 1.30 uit ik zeker niet uit. De muziek van het huwelijk van prins v jorvAlexander en Méxima werd ook razend populair. Het stuk in Z(ch dat bij de bijzetting van prins Claus werd gespeeld, heb ^dien al diverse keren gespeeld bij een uitvaart. Grieg zie ik d'r [I terugkeren. Het is weliswaar geen kerkmuziek, maar ik ar heel soepel in. De laatste wens van de overledene dient ecteerd te worden." genoten van de muziek? Orthodoxe christenen zullen het ongetwijfeld allemaal vrijzinnig hebben gevonden. Maar ja, Juliana was een on- itisch mens. Het was te verwachten dat zij niet zou doen wat ïilijk wordt gedaan bij een rouwdienst in een protestantse Jormaal gesproken worden psalmen en gezangen gebruikt mu- ian in Satie ang. Dat 5tituurlijk G o liturgi- ede- hofl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29